Search:
Try reading Selkouutiset - click on any word to get fast analysis!Try reading Selkouutiset with Reader
Translation language:
Language changed 
LOG IN
E-mail
Password
Forgot password?
 
Get Premium for unlimited access.
About usAbout us

Word analysis

telin teli   N Sg Gen

teli, Noun

up ↑
SingularPlural
Nom - teli telit
Par -ta teliä telejä
Gen -n telin telien
Ill mihin teliin teleihin
Ine -ssa telissä teleissä
Ela -sta telistä teleistä
All -lle telille teleille
Ade -lla telillä teleillä
Abl -lta teliltä teleiltä
Tra -ksi teliksi teleiksi
Ess -na telinä teleinä
Abe -tta telittä teleittä
Com -ne - teleine
Ins -in - telein

Translations & synonyms

truck -auto, rekka, teli, tavaravaunu, vihannekset, kärryt
Daily limit reached!
You can see the info for 5 words every day for free.
for UNLIMITED access!
Wikipedia

N obtvr (/ˈobʊɡv/ OBU-turr) (va fbzr frafrf pnyyrq n gehpx va Abegu Nzrevpna Ratyvfu) vf n punffvf be senzrjbex gung pneevrf n jurryfrg, nggnpurq gb n iruvpyr—n zbqhyne fhonffrzoyl bs jurryf naq nkyrf. Obtvrf gnxr inevbhf sbezf va inevbhf zbqrf bs genafcbeg. N obtvr znl erznva abeznyyl nggnpurq (nf ba znal envyebnq pnef naq frzv-genvyref) be or dhvpxyl qrgnpunoyr (nf gur qbyyl va n ebnq genva be va envyjnl obtvr rkpunatr); vg znl pbagnva n fhfcrafvba jvguva vg (nf zbfg envy naq gehpxvat obtvrf qb), be or fbyvq naq va ghea or fhfcraqrq (nf zbfg obtvrf bs genpxrq iruvpyrf ner); vg znl or zbhagrq ba n fjviry, nf genqvgvbanyyl ba n envyjnl pneevntr be ybpbzbgvir, nqqvgvbanyyl wbvagrq naq fcehat (nf va gur ynaqvat trne bs na nveyvare), be uryq va cynpr ol bgure zrnaf (prageryrff obtvrf).

Source: Wikipedia
Wiktionary
(envy genafcbeg) obtvr

Etymology:
gryn +‎ -v
Source: Jvxgvbanel
-ni-si-nsa (Singular)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - telini telini telisi telisi telinsä telinsä
Par -ta teliäni telejäni teliäsi telejäsi teliänsä / teliään telejänsä / telejään
Gen -n telini telieni telisi teliesi telinsä teliensä
Ill mihin teliini teleihini teliisi teleihisi teliinsä teleihinsä
Ine -ssa telissäni teleissäni telissäsi teleissäsi telissänsä / telissään teleissänsä / teleissään
Ela -sta telistäni teleistäni telistäsi teleistäsi telistänsä / telistään teleistänsä / teleistään
All -lle telilleni teleilleni telillesi teleillesi telilleen / telillensä teleillensä / teleilleän
Ade -lla telilläni teleilläni telilläsi teleilläsi telillänsä / telillään teleillänsä / teleillään
Abl -lta teliltäni teleiltäni teliltäsi teleiltäsi teliltänsä / teliltään teleiltänsä / teleiltään
Tra -ksi telikseni teleikseni teliksesi teleiksesi telikseen / teliksensä teleikseen / teleiksensä
Ess -na telinäni teleinäni telinäsi teleinäsi telinänsä / telinään teleinänsä / teleinään
Abe -tta telittäni teleittäni telittäsi teleittäsi telittänsä / telittään teleittänsä / teleittään
Com -ne - teleineni - teleinesi - teleineen / teleinensä
-mme-nne-nsa (Plural)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - telimme telimme telinne telinne telinsä telinsä
Par -ta teliämme telejämme teliänne telejänne teliänsä / teliään telejänsä / telejään
Gen -n telimme teliemme telinne telienne telinsä teliensä
Ill mihin teliimme teleihimme teliinne teleihinne teliinsä teleihinsä
Ine -ssa telissämme teleissämme telissänne teleissänne telissänsä / telissään teleissänsä / teleissään
Ela -sta telistämme teleistämme telistänne teleistänne telistänsä / telistään teleistänsä / teleistään
All -lle telillemme teleillemme telillenne teleillenne telilleen / telillensä teleillensä / teleilleän
Ade -lla telillämme teleillämme telillänne teleillänne telillänsä / telillään teleillänsä / teleillään
Abl -lta teliltämme teleiltämme teliltänne teleiltänne teliltänsä / teliltään teleiltänsä / teleiltään
Tra -ksi teliksemme teleiksemme teliksenne teleiksenne telikseen / teliksensä teleikseen / teleiksensä
Ess -na telinämme teleinämme telinänne teleinänne telinänsä / telinään teleinänsä / teleinään
Abe -tta telittämme teleittämme telittänne teleittänne telittänsä / telittään teleittänsä / teleittään
Com -ne - teleinemme - teleinenne - teleineen / teleinensä
up ↑
Powered by HFST & Omorfi|Copyright © 2019-2021, kieli.net|Contact: contact@kieli.net|About us|Terms of use
This website uses cookies. To learn more, please refer to the Cookie policy.
Accept