logo Eng Translation language: Arabic English French German Persian Russian Somali Spanish Log In
logo Log In

Choose translation language

english Right arrow

Language

Contact

envelope contact@kieli.net
  • Social Instagram
  • Social Facebook
Float menu

Language

Close menu
Press / to search

tehdas, noun

Word analysis
tehdaskalibrointi

tehdaskalibrointi

tehdas

Noun, Singular Nominative

+ kalibrointi

Noun, Singular Nominative

Report an issue

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

tehdas

tehtaat

Par

-ta

tehdasta

tehtaita / tehtahia

Gen

-n

tehtaan

tehtaitten / tehtaiden / tehtahien / tehtahitten

Ill

mihin

tehtaaseen

tehtaisiin / tehtaihin / tehtahisin

Ine

-ssa

tehtaassa

tehtahissa / tehtaissa

Ela

-sta

tehtaasta

tehtahista / tehtaista

All

-lle

tehtaalle

tehtahille / tehtaille

Ade

-lla

tehtaalla

tehtahilla / tehtailla

Abl

-lta

tehtaalta

tehtahilta / tehtailta

Tra

-ksi

tehtaaksi

tehtahiksi / tehtaiksi

Ess

-na

tehtaana

tehtahina / tehtaina

Abe

-tta

tehtaatta

tehtahitta / tehtaitta

Com

-ne

-

tehtahine / tehtaine

Ins

-in

-

tehtahin / tehtain

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

tehdas

tehtaat

Par

-ta

tehdasta

tehtaita / tehtahia

Gen

-n

tehtaan

tehtaitten / tehtaiden / tehtahien / tehtahitten

Ill

mihin

tehtaaseen

tehtaisiin / tehtaihin / tehtahisin

Ine

-ssa

tehtaassa

tehtahissa / tehtaissa

Ela

-sta

tehtaasta

tehtahista / tehtaista

All

-lle

tehtaalle

tehtahille / tehtaille

Ade

-lla

tehtaalla

tehtahilla / tehtailla

Abl

-lta

tehtaalta

tehtahilta / tehtailta

Tra

-ksi

tehtaaksi

tehtahiksi / tehtaiksi

Ess

-na

tehtaana

tehtahina / tehtaina

Abe

-tta

tehtaatta

tehtahitta / tehtaitta

Com

-ne

-

tehtahine / tehtaine

Ins

-in

-

tehtahin / tehtain

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

factory tehdas, tuotantolaitos
plant kasvi, tehdas, laitteet, voimala, koneet, taimi
mill mylly, tehdas, valmistuslaitos, kehräämö, -laitos
works tehdas, rakenteet, laitos, koneisto, koko hoito, liikkuvat osat
yard piha, jaardi, alue, raakapuu, yardi, tehdas
manufacturing
Show more arrow right
OpenSubtitles2018.v3; Europarl Parallel Corpus; OpenSubtitles; Tatoeba; WikiMatrix Tehdas on suljettu. The factory is closed. Tehdas on suljettu viikonlopun ajan. The factory is closed for the weekend. Tehdas sijaitsee kaupungin keskustassa. The factory is located in the city center. Tehdas tuottaa enimmäkseen puhelimia ja tietokoneita. The factory mainly produces phones and computers. Paitsi sukuni vuosisatoja vanha tehdas. Well, what have I got to lose... besides the factory that's been in my family for generations? Yhtiö sulkee tehtaan. Corporate is shutting down the plant. Kävin äsken tehtaassa. I just visited the factory. Tehtaissa valmistetaan autoja. Cars are manufactured in factories. Tehtaan johtaja, Nelson. The plant manager, nelson. Se oli pitkään Puolan suurin tehdas. For a very long time it was the biggest structure in Poland. Show more arrow right

Wiktionary

factory mill (factory) Fin:paperitehdasEng:paper mill Show more arrow right tehtailla Show more arrow right tehdä (“to do, make”) +‎ -as. An alternative theory posits instead that tehdä and tehdas are parallel borrowings from Indo-European (see Proto-Uralic teke-). Compare Karelian tehaš. Show more arrow right

Wikipedia

Factory A factory, manufacturing plant or a production plant is an industrial site, often a complex consisting of several buildings filled with machinery, where workers manufacture items or operate machines which process each item into another. They are a critical part of modern economic production, with the majority of the world's goods being created or processed within factories. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

tehtaani

tehtaani

tehtaasi

tehtaasi

tehtaansa

tehtaansa

Par

-ta

tehdastani

tehtaitani / tehtahiani

tehdastasi

tehtaitasi / tehtahiasi

tehdastansa / tehdastaan

tehtaitansa / tehtaitaan / tehtahiansa / tehtahiaan

Gen

-n

tehtaani

tehtaitteni / tehtaideni / tehtahieni / tehtahitteni

tehtaasi

tehtaittesi / tehtaidesi / tehtahiesi / tehtahittesi

tehtaansa

tehtaittensa / tehtaidensa / tehtahiensa / tehtahittensa

Ill

mihin

tehtaaseeni

tehtaisiini / tehtaihini / tehtahisini

tehtaaseesi

tehtaisiisi / tehtaihisi / tehtahisisi

tehtaaseensa

tehtaisiinsa / tehtaihinsa / tehtahisinsa

Ine

-ssa

tehtaassani

tehtahissani / tehtaissani

tehtaassasi

tehtahissasi / tehtaissasi

tehtaassansa / tehtaassaan

tehtahissansa / tehtahissaan / tehtaissansa / tehtaissaan

Ela

-sta

tehtaastani

tehtahistani / tehtaistani

tehtaastasi

tehtahistasi / tehtaistasi

tehtaastansa / tehtaastaan

tehtahistansa / tehtahistaan / tehtaistansa / tehtaistaan

All

-lle

tehtaalleni

tehtahilleni / tehtailleni

tehtaallesi

tehtahillesi / tehtaillesi

tehtaallensa / tehtaalleen

tehtahillensa / tehtahillean / tehtaillensa / tehtaillean

Ade

-lla

tehtaallani

tehtahillani / tehtaillani

tehtaallasi

tehtahillasi / tehtaillasi

tehtaallansa / tehtaallaan

tehtahillansa / tehtahillaan / tehtaillansa / tehtaillaan

Abl

-lta

tehtaaltani

tehtahiltani / tehtailtani

tehtaaltasi

tehtahiltasi / tehtailtasi

tehtaaltansa / tehtaaltaan

tehtahiltansa / tehtahiltaan / tehtailtansa / tehtailtaan

Tra

-ksi

tehtaakseni

tehtahikseni / tehtaikseni

tehtaaksesi

tehtahiksesi / tehtaiksesi

tehtaaksensa / tehtaakseen

tehtahikseen / tehtahiksensa / tehtaikseen / tehtaiksensa

Ess

-na

tehtaanani

tehtahinani / tehtainani

tehtaanasi

tehtahinasi / tehtainasi

tehtaanansa / tehtaanaan

tehtahinansa / tehtahinaan / tehtainansa / tehtainaan

Abe

-tta

tehtaattani

tehtahittani / tehtaittani

tehtaattasi

tehtahittasi / tehtaittasi

tehtaattansa / tehtaattaan

tehtahittansa / tehtahittaan / tehtaittansa / tehtaittaan

Com

-ne

-

tehtahineni / tehtaineni

-

tehtahinesi / tehtainesi

-

tehtahineen / tehtahinensa / tehtaineen / tehtainensa

Singular

Plural

Nom

-

tehtaani

tehtaasi

tehtaansa

tehtaani

tehtaasi

tehtaansa

Par

-ta

tehdastani

tehdastasi

tehdastansa / tehdastaan

tehtaitani / tehtahiani

tehtaitasi / tehtahiasi

tehtaitansa / tehtaitaan / tehtahiansa / tehtahiaan

Gen

-n

tehtaani

tehtaasi

tehtaansa

tehtaitteni / tehtaideni / tehtahieni / tehtahitteni

tehtaittesi / tehtaidesi / tehtahiesi / tehtahittesi

tehtaittensa / tehtaidensa / tehtahiensa / tehtahittensa

Ill

mihin

tehtaaseeni

tehtaaseesi

tehtaaseensa

tehtaisiini / tehtaihini / tehtahisini

tehtaisiisi / tehtaihisi / tehtahisisi

tehtaisiinsa / tehtaihinsa / tehtahisinsa

Ine

-ssa

tehtaassani

tehtaassasi

tehtaassansa / tehtaassaan

tehtahissani / tehtaissani

tehtahissasi / tehtaissasi

tehtahissansa / tehtahissaan / tehtaissansa / tehtaissaan

Ela

-sta

tehtaastani

tehtaastasi

tehtaastansa / tehtaastaan

tehtahistani / tehtaistani

tehtahistasi / tehtaistasi

tehtahistansa / tehtahistaan / tehtaistansa / tehtaistaan

All

-lle

tehtaalleni

tehtaallesi

tehtaallensa / tehtaalleen

tehtahilleni / tehtailleni

tehtahillesi / tehtaillesi

tehtahillensa / tehtahillean / tehtaillensa / tehtaillean

Ade

-lla

tehtaallani

tehtaallasi

tehtaallansa / tehtaallaan

tehtahillani / tehtaillani

tehtahillasi / tehtaillasi

tehtahillansa / tehtahillaan / tehtaillansa / tehtaillaan

Abl

-lta

tehtaaltani

tehtaaltasi

tehtaaltansa / tehtaaltaan

tehtahiltani / tehtailtani

tehtahiltasi / tehtailtasi

tehtahiltansa / tehtahiltaan / tehtailtansa / tehtailtaan

Tra

-ksi

tehtaakseni

tehtaaksesi

tehtaaksensa / tehtaakseen

tehtahikseni / tehtaikseni

tehtahiksesi / tehtaiksesi

tehtahikseen / tehtahiksensa / tehtaikseen / tehtaiksensa

Ess

-na

tehtaanani

tehtaanasi

tehtaanansa / tehtaanaan

tehtahinani / tehtainani

tehtahinasi / tehtainasi

tehtahinansa / tehtahinaan / tehtainansa / tehtainaan

Abe

-tta

tehtaattani

tehtaattasi

tehtaattansa / tehtaattaan

tehtahittani / tehtaittani

tehtahittasi / tehtaittasi

tehtahittansa / tehtahittaan / tehtaittansa / tehtaittaan

Com

-ne

-

-

-

tehtahineni / tehtaineni

tehtahinesi / tehtainesi

tehtahineen / tehtahinensa / tehtaineen / tehtainensa

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

tehtaamme

tehtaamme

tehtaanne

tehtaanne

tehtaansa

tehtaansa

Par

-ta

tehdastamme

tehtaitamme / tehtahiamme

tehdastanne

tehtaitanne / tehtahianne

tehdastansa / tehdastaan

tehtaitansa / tehtaitaan / tehtahiansa / tehtahiaan

Gen

-n

tehtaamme

tehtaittemme / tehtaidemme / tehtahiemme / tehtahittemme

tehtaanne

tehtaittenne / tehtaidenne / tehtahienne / tehtahittenne

tehtaansa

tehtaittensa / tehtaidensa / tehtahiensa / tehtahittensa

Ill

mihin

tehtaaseemme

tehtaisiimme / tehtaihimme / tehtahisimme

tehtaaseenne

tehtaisiinne / tehtaihinne / tehtahisinne

tehtaaseensa

tehtaisiinsa / tehtaihinsa / tehtahisinsa

Ine

-ssa

tehtaassamme

tehtahissamme / tehtaissamme

tehtaassanne

tehtahissanne / tehtaissanne

tehtaassansa / tehtaassaan

tehtahissansa / tehtahissaan / tehtaissansa / tehtaissaan

Ela

-sta

tehtaastamme

tehtahistamme / tehtaistamme

tehtaastanne

tehtahistanne / tehtaistanne

tehtaastansa / tehtaastaan

tehtahistansa / tehtahistaan / tehtaistansa / tehtaistaan

All

-lle

tehtaallemme

tehtahillemme / tehtaillemme

tehtaallenne

tehtahillenne / tehtaillenne

tehtaallensa / tehtaalleen

tehtahillensa / tehtahillean / tehtaillensa / tehtaillean

Ade

-lla

tehtaallamme

tehtahillamme / tehtaillamme

tehtaallanne

tehtahillanne / tehtaillanne

tehtaallansa / tehtaallaan

tehtahillansa / tehtahillaan / tehtaillansa / tehtaillaan

Abl

-lta

tehtaaltamme

tehtahiltamme / tehtailtamme

tehtaaltanne

tehtahiltanne / tehtailtanne

tehtaaltansa / tehtaaltaan

tehtahiltansa / tehtahiltaan / tehtailtansa / tehtailtaan

Tra

-ksi

tehtaaksemme

tehtahiksemme / tehtaiksemme

tehtaaksenne

tehtahiksenne / tehtaiksenne

tehtaaksensa / tehtaakseen

tehtahikseen / tehtahiksensa / tehtaikseen / tehtaiksensa

Ess

-na

tehtaanamme

tehtahinamme / tehtainamme

tehtaananne

tehtahinanne / tehtainanne

tehtaanansa / tehtaanaan

tehtahinansa / tehtahinaan / tehtainansa / tehtainaan

Abe

-tta

tehtaattamme

tehtahittamme / tehtaittamme

tehtaattanne

tehtahittanne / tehtaittanne

tehtaattansa / tehtaattaan

tehtahittansa / tehtahittaan / tehtaittansa / tehtaittaan

Com

-ne

-

tehtahinemme / tehtainemme

-

tehtahinenne / tehtainenne

-

tehtahineen / tehtahinensa / tehtaineen / tehtainensa

Singular

Plural

Nom

-

tehtaamme

tehtaanne

tehtaansa

tehtaamme

tehtaanne

tehtaansa

Par

-ta

tehdastamme

tehdastanne

tehdastansa / tehdastaan

tehtaitamme / tehtahiamme

tehtaitanne / tehtahianne

tehtaitansa / tehtaitaan / tehtahiansa / tehtahiaan

Gen

-n

tehtaamme

tehtaanne

tehtaansa

tehtaittemme / tehtaidemme / tehtahiemme / tehtahittemme

tehtaittenne / tehtaidenne / tehtahienne / tehtahittenne

tehtaittensa / tehtaidensa / tehtahiensa / tehtahittensa

Ill

mihin

tehtaaseemme

tehtaaseenne

tehtaaseensa

tehtaisiimme / tehtaihimme / tehtahisimme

tehtaisiinne / tehtaihinne / tehtahisinne

tehtaisiinsa / tehtaihinsa / tehtahisinsa

Ine

-ssa

tehtaassamme

tehtaassanne

tehtaassansa / tehtaassaan

tehtahissamme / tehtaissamme

tehtahissanne / tehtaissanne

tehtahissansa / tehtahissaan / tehtaissansa / tehtaissaan

Ela

-sta

tehtaastamme

tehtaastanne

tehtaastansa / tehtaastaan

tehtahistamme / tehtaistamme

tehtahistanne / tehtaistanne

tehtahistansa / tehtahistaan / tehtaistansa / tehtaistaan

All

-lle

tehtaallemme

tehtaallenne

tehtaallensa / tehtaalleen

tehtahillemme / tehtaillemme

tehtahillenne / tehtaillenne

tehtahillensa / tehtahillean / tehtaillensa / tehtaillean

Ade

-lla

tehtaallamme

tehtaallanne

tehtaallansa / tehtaallaan

tehtahillamme / tehtaillamme

tehtahillanne / tehtaillanne

tehtahillansa / tehtahillaan / tehtaillansa / tehtaillaan

Abl

-lta

tehtaaltamme

tehtaaltanne

tehtaaltansa / tehtaaltaan

tehtahiltamme / tehtailtamme

tehtahiltanne / tehtailtanne

tehtahiltansa / tehtahiltaan / tehtailtansa / tehtailtaan

Tra

-ksi

tehtaaksemme

tehtaaksenne

tehtaaksensa / tehtaakseen

tehtahiksemme / tehtaiksemme

tehtahiksenne / tehtaiksenne

tehtahikseen / tehtahiksensa / tehtaikseen / tehtaiksensa

Ess

-na

tehtaanamme

tehtaananne

tehtaanansa / tehtaanaan

tehtahinamme / tehtainamme

tehtahinanne / tehtainanne

tehtahinansa / tehtahinaan / tehtainansa / tehtainaan

Abe

-tta

tehtaattamme

tehtaattanne

tehtaattansa / tehtaattaan

tehtahittamme / tehtaittamme

tehtahittanne / tehtaittanne

tehtahittansa / tehtahittaan / tehtaittansa / tehtaittaan

Com

-ne

-

-

-

tehtahinemme / tehtainemme

tehtahinenne / tehtainenne

tehtahineen / tehtahinensa / tehtaineen / tehtainensa

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

kalibrointi

kalibroinnit

Par

-ta

kalibrointia

kalibrointeja

Gen

-n

kalibroinnin

kalibrointien

Ill

mihin

kalibrointiin

kalibrointeihin

Ine

-ssa

kalibroinnissa

kalibroinneissa

Ela

-sta

kalibroinnista

kalibroinneista

All

-lle

kalibroinnille

kalibroinneille

Ade

-lla

kalibroinnilla

kalibroinneilla

Abl

-lta

kalibroinnilta

kalibroinneilta

Tra

-ksi

kalibroinniksi

kalibroinneiksi

Ess

-na

kalibrointina

kalibrointeina

Abe

-tta

kalibroinnitta

kalibroinneitta

Com

-ne

-

kalibrointeine

Ins

-in

-

kalibroinnein

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

kalibrointi

kalibroinnit

Par

-ta

kalibrointia

kalibrointeja

Gen

-n

kalibroinnin

kalibrointien

Ill

mihin

kalibrointiin

kalibrointeihin

Ine

-ssa

kalibroinnissa

kalibroinneissa

Ela

-sta

kalibroinnista

kalibroinneista

All

-lle

kalibroinnille

kalibroinneille

Ade

-lla

kalibroinnilla

kalibroinneilla

Abl

-lta

kalibroinnilta

kalibroinneilta

Tra

-ksi

kalibroinniksi

kalibroinneiksi

Ess

-na

kalibrointina

kalibrointeina

Abe

-tta

kalibroinnitta

kalibroinneitta

Com

-ne

-

kalibrointeine

Ins

-in

-

kalibroinnein

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

calibration
calibrating
Show more arrow right
Europarl, sentence 54321.; OpenSubtitles; Tatoeba; Europarl, sentence 12345.; tmClass; Tatoeba, sentence 13579.; opensubtitles2; Europarl; EurLex-2 Oliko tämä kalibrointi tehty ennen testejä? Was this calibration done before the tests? Viimeisin kalibrointi tehtiin viime kuussa. The latest calibration was done last month. Kalibrointi vaikuttaa suuresti laitteen toimintaan. Calibration significantly affects the operation of the device. Kalibrointi suoritetaan mittalaitteille säännöllisesti. Calibration is performed regularly for measuring devices. Testausns-, kalibrointis-ja laboratoriolaitteet jans-kojeet. Testing, calibrating and laboratory apparatus and instruments. Kalibrointi vaikuttaa suuresti mittauksen luotettavuuteen. Calibration greatly affects the reliability of the measurement. Sain kalibroinnin valmiiksi. I have completed the calibrations. Kalibrointis-, testausns-, seurantans-, mittauslaitteet jans-välineet. Apparatus and instruments for calibration, trialling, monitoring and measuring. Kalibrointi on tärkeä vaihe laitteiston asennuksessa ja käytössä. Calibration is an important step in the installation and use of equipment. Valvontalaitteen asennus, kalibrointi ja tarkastus... Recording equipment installation, calibration, and ispection... Show more arrow right

Wiktionary

calibration Show more arrow right kalibroiminen Show more arrow right kalibroida +‎ -nti Show more arrow right

Wikipedia

Calibration In measurement technology and metrology, calibration is the comparison of measurement values delivered by a device under test with those of a calibration standard of known accuracy. Such a standard could be another measurement device of known accuracy, a device generating the quantity to be measured such as a voltage, a sound tone, or a physical artifact, such as a meter ruler. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

kalibrointini

kalibrointini

kalibrointisi

kalibrointisi

kalibrointinsa

kalibrointinsa

Par

-ta

kalibrointiani

kalibrointejani

kalibrointiasi

kalibrointejasi

kalibrointiansa / kalibrointiaan

kalibrointejansa / kalibrointejaan

Gen

-n

kalibrointini

kalibrointieni

kalibrointisi

kalibrointiesi

kalibrointinsa

kalibrointiensa

Ill

mihin

kalibrointiini

kalibrointeihini

kalibrointiisi

kalibrointeihisi

kalibrointiinsa

kalibrointeihinsa

Ine

-ssa

kalibroinnissani

kalibroinneissani

kalibroinnissasi

kalibroinneissasi

kalibroinnissansa / kalibroinnissaan

kalibroinneissansa / kalibroinneissaan

Ela

-sta

kalibroinnistani

kalibroinneistani

kalibroinnistasi

kalibroinneistasi

kalibroinnistansa / kalibroinnistaan

kalibroinneistansa / kalibroinneistaan

All

-lle

kalibroinnilleni

kalibroinneilleni

kalibroinnillesi

kalibroinneillesi

kalibroinnillensa / kalibroinnilleen

kalibroinneillensa / kalibroinneillean

Ade

-lla

kalibroinnillani

kalibroinneillani

kalibroinnillasi

kalibroinneillasi

kalibroinnillansa / kalibroinnillaan

kalibroinneillansa / kalibroinneillaan

Abl

-lta

kalibroinniltani

kalibroinneiltani

kalibroinniltasi

kalibroinneiltasi

kalibroinniltansa / kalibroinniltaan

kalibroinneiltansa / kalibroinneiltaan

Tra

-ksi

kalibroinnikseni

kalibroinneikseni

kalibroinniksesi

kalibroinneiksesi

kalibroinniksensa / kalibroinnikseen

kalibroinneiksensa / kalibroinneikseen

Ess

-na

kalibrointinani

kalibrointeinani

kalibrointinasi

kalibrointeinasi

kalibrointinansa / kalibrointinaan

kalibrointeinansa / kalibrointeinaan

Abe

-tta

kalibroinnittani

kalibroinneittani

kalibroinnittasi

kalibroinneittasi

kalibroinnittansa / kalibroinnittaan

kalibroinneittansa / kalibroinneittaan

Com

-ne

-

kalibrointeineni

-

kalibrointeinesi

-

kalibrointeinensa / kalibrointeineen

Singular

Plural

Nom

-

kalibrointini

kalibrointisi

kalibrointinsa

kalibrointini

kalibrointisi

kalibrointinsa

Par

-ta

kalibrointiani

kalibrointiasi

kalibrointiansa / kalibrointiaan

kalibrointejani

kalibrointejasi

kalibrointejansa / kalibrointejaan

Gen

-n

kalibrointini

kalibrointisi

kalibrointinsa

kalibrointieni

kalibrointiesi

kalibrointiensa

Ill

mihin

kalibrointiini

kalibrointiisi

kalibrointiinsa

kalibrointeihini

kalibrointeihisi

kalibrointeihinsa

Ine

-ssa

kalibroinnissani

kalibroinnissasi

kalibroinnissansa / kalibroinnissaan

kalibroinneissani

kalibroinneissasi

kalibroinneissansa / kalibroinneissaan

Ela

-sta

kalibroinnistani

kalibroinnistasi

kalibroinnistansa / kalibroinnistaan

kalibroinneistani

kalibroinneistasi

kalibroinneistansa / kalibroinneistaan

All

-lle

kalibroinnilleni

kalibroinnillesi

kalibroinnillensa / kalibroinnilleen

kalibroinneilleni

kalibroinneillesi

kalibroinneillensa / kalibroinneillean

Ade

-lla

kalibroinnillani

kalibroinnillasi

kalibroinnillansa / kalibroinnillaan

kalibroinneillani

kalibroinneillasi

kalibroinneillansa / kalibroinneillaan

Abl

-lta

kalibroinniltani

kalibroinniltasi

kalibroinniltansa / kalibroinniltaan

kalibroinneiltani

kalibroinneiltasi

kalibroinneiltansa / kalibroinneiltaan

Tra

-ksi

kalibroinnikseni

kalibroinniksesi

kalibroinniksensa / kalibroinnikseen

kalibroinneikseni

kalibroinneiksesi

kalibroinneiksensa / kalibroinneikseen

Ess

-na

kalibrointinani

kalibrointinasi

kalibrointinansa / kalibrointinaan

kalibrointeinani

kalibrointeinasi

kalibrointeinansa / kalibrointeinaan

Abe

-tta

kalibroinnittani

kalibroinnittasi

kalibroinnittansa / kalibroinnittaan

kalibroinneittani

kalibroinneittasi

kalibroinneittansa / kalibroinneittaan

Com

-ne

-

-

-

kalibrointeineni

kalibrointeinesi

kalibrointeinensa / kalibrointeineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

kalibrointimme

kalibrointimme

kalibrointinne

kalibrointinne

kalibrointinsa

kalibrointinsa

Par

-ta

kalibrointiamme

kalibrointejamme

kalibrointianne

kalibrointejanne

kalibrointiansa / kalibrointiaan

kalibrointejansa / kalibrointejaan

Gen

-n

kalibrointimme

kalibrointiemme

kalibrointinne

kalibrointienne

kalibrointinsa

kalibrointiensa

Ill

mihin

kalibrointiimme

kalibrointeihimme

kalibrointiinne

kalibrointeihinne

kalibrointiinsa

kalibrointeihinsa

Ine

-ssa

kalibroinnissamme

kalibroinneissamme

kalibroinnissanne

kalibroinneissanne

kalibroinnissansa / kalibroinnissaan

kalibroinneissansa / kalibroinneissaan

Ela

-sta

kalibroinnistamme

kalibroinneistamme

kalibroinnistanne

kalibroinneistanne

kalibroinnistansa / kalibroinnistaan

kalibroinneistansa / kalibroinneistaan

All

-lle

kalibroinnillemme

kalibroinneillemme

kalibroinnillenne

kalibroinneillenne

kalibroinnillensa / kalibroinnilleen

kalibroinneillensa / kalibroinneillean

Ade

-lla

kalibroinnillamme

kalibroinneillamme

kalibroinnillanne

kalibroinneillanne

kalibroinnillansa / kalibroinnillaan

kalibroinneillansa / kalibroinneillaan

Abl

-lta

kalibroinniltamme

kalibroinneiltamme

kalibroinniltanne

kalibroinneiltanne

kalibroinniltansa / kalibroinniltaan

kalibroinneiltansa / kalibroinneiltaan

Tra

-ksi

kalibroinniksemme

kalibroinneiksemme

kalibroinniksenne

kalibroinneiksenne

kalibroinniksensa / kalibroinnikseen

kalibroinneiksensa / kalibroinneikseen

Ess

-na

kalibrointinamme

kalibrointeinamme

kalibrointinanne

kalibrointeinanne

kalibrointinansa / kalibrointinaan

kalibrointeinansa / kalibrointeinaan

Abe

-tta

kalibroinnittamme

kalibroinneittamme

kalibroinnittanne

kalibroinneittanne

kalibroinnittansa / kalibroinnittaan

kalibroinneittansa / kalibroinneittaan

Com

-ne

-

kalibrointeinemme

-

kalibrointeinenne

-

kalibrointeinensa / kalibrointeineen

Singular

Plural

Nom

-

kalibrointimme

kalibrointinne

kalibrointinsa

kalibrointimme

kalibrointinne

kalibrointinsa

Par

-ta

kalibrointiamme

kalibrointianne

kalibrointiansa / kalibrointiaan

kalibrointejamme

kalibrointejanne

kalibrointejansa / kalibrointejaan

Gen

-n

kalibrointimme

kalibrointinne

kalibrointinsa

kalibrointiemme

kalibrointienne

kalibrointiensa

Ill

mihin

kalibrointiimme

kalibrointiinne

kalibrointiinsa

kalibrointeihimme

kalibrointeihinne

kalibrointeihinsa

Ine

-ssa

kalibroinnissamme

kalibroinnissanne

kalibroinnissansa / kalibroinnissaan

kalibroinneissamme

kalibroinneissanne

kalibroinneissansa / kalibroinneissaan

Ela

-sta

kalibroinnistamme

kalibroinnistanne

kalibroinnistansa / kalibroinnistaan

kalibroinneistamme

kalibroinneistanne

kalibroinneistansa / kalibroinneistaan

All

-lle

kalibroinnillemme

kalibroinnillenne

kalibroinnillensa / kalibroinnilleen

kalibroinneillemme

kalibroinneillenne

kalibroinneillensa / kalibroinneillean

Ade

-lla

kalibroinnillamme

kalibroinnillanne

kalibroinnillansa / kalibroinnillaan

kalibroinneillamme

kalibroinneillanne

kalibroinneillansa / kalibroinneillaan

Abl

-lta

kalibroinniltamme

kalibroinniltanne

kalibroinniltansa / kalibroinniltaan

kalibroinneiltamme

kalibroinneiltanne

kalibroinneiltansa / kalibroinneiltaan

Tra

-ksi

kalibroinniksemme

kalibroinniksenne

kalibroinniksensa / kalibroinnikseen

kalibroinneiksemme

kalibroinneiksenne

kalibroinneiksensa / kalibroinneikseen

Ess

-na

kalibrointinamme

kalibrointinanne

kalibrointinansa / kalibrointinaan

kalibrointeinamme

kalibrointeinanne

kalibrointeinansa / kalibrointeinaan

Abe

-tta

kalibroinnittamme

kalibroinnittanne

kalibroinnittansa / kalibroinnittaan

kalibroinneittamme

kalibroinneittanne

kalibroinneittansa / kalibroinneittaan

Com

-ne

-

-

-

kalibrointeinemme

kalibrointeinenne

kalibrointeinensa / kalibrointeineen

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

Create new exercises Report an issue Exercises Solved!
close modal Press Esc to close
Source:
Report an issue
close modal
If you wish to receive updates on this issue:
SuccessIssue reported! Report
logo
  • Social Instagram
  • Social Facebook

Contact

envelope contact@kieli.net

Copyright 2019-2024, kieli.net

We value your privacy
Kieli.net uses cookies to enhance the browsing experience, serve personalized content, and analyze traffic. To learn more, please refer to the Cookie policy. By clicking "Accept" you consent to Kieli.net's use of cookies. Accept