tammakin |
Noun, Singular Nominative, Focus clitic with suffix |
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|
Nom |
- |
tammatkin |
|
Par |
-ta |
tammaakin |
tammojakin / tammiakin |
Gen |
-n |
tammankin |
tammojenkin / tammienkin |
Ill |
mihin |
tammaankin |
tammoihinkin / tammiinkin |
Ine |
-ssa |
tammassakin |
tammoissakin / tammissakin |
Ela |
-sta |
tammastakin |
tammoistakin / tammistakin |
All |
-lle |
tammallekin |
tammoillekin / tammillekin |
Ade |
-lla |
tammallakin |
tammoillakin / tammillakin |
Abl |
-lta |
tammaltakin |
tammoiltakin / tammiltakin |
Tra |
-ksi |
tammaksikin |
tammoiksikin / tammiksikin |
Ess |
-na |
tammanakin |
tammoinakin / tamminakin |
Abe |
-tta |
tammattakin |
tammoittakin / tammittakin |
Com |
-ne |
- |
tammoinekin / tamminekin |
Ins |
-in |
- |
tammoinkin / tamminkin |
Singular
Plural
Nom
-
tammatkin
Par
-ta
tammaakin
tammojakin / tammiakin
Gen
-n
tammankin
tammojenkin / tammienkin
Ill
mihin
tammaankin
tammoihinkin / tammiinkin
Ine
-ssa
tammassakin
tammoissakin / tammissakin
Ela
-sta
tammastakin
tammoistakin / tammistakin
All
-lle
tammallekin
tammoillekin / tammillekin
Ade
-lla
tammallakin
tammoillakin / tammillakin
Abl
-lta
tammaltakin
tammoiltakin / tammiltakin
Tra
-ksi
tammaksikin
tammoiksikin / tammiksikin
Ess
-na
tammanakin
tammoinakin / tamminakin
Abe
-tta
tammattakin
tammoittakin / tammittakin
Com
-ne
-
tammoinekin / tamminekin
Ins
-in
-
tammoinkin / tamminkin
| mare | tamma |
-ni
-si
-nsa (singular)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
tamma |
tamma |
tamma |
tamma |
tamma |
tamma |
Par |
-ta |
tammaa |
tammoja |
tammaa |
tammoja |
tammaa |
tammoja |
Gen |
-n |
tamma |
tammoje |
tamma |
tammoje |
tamma |
tammoje |
Ill |
mihin |
tammaa |
tammoihi |
tammaa |
tammoihi |
tammaa |
tammoihi |
Ine |
-ssa |
tammassa |
tammoissa |
tammassa |
tammoissa |
tammassa |
tammoissa |
Ela |
-sta |
tammasta |
tammoista |
tammasta |
tammoista |
tammasta |
tammoista |
All |
-lle |
tammalle |
tammoille |
tammalle |
tammoille |
tammalle |
tammoille |
Ade |
-lla |
tammalla |
tammoilla |
tammalla |
tammoilla |
tammalla |
tammoilla |
Abl |
-lta |
tammalta |
tammoilta |
tammalta |
tammoilta |
tammalta |
tammoilta |
Tra |
-ksi |
tammakse |
tammoikse |
tammakse |
tammoikse |
tammakse |
tammoiks |
Ess |
-na |
tammana |
tammoina |
tammana |
tammoina |
tammana |
tammoina |
Abe |
-tta |
tammatta |
tammoitta |
tammatta |
tammoitta |
tammatta |
tammoitta |
Com |
-ne |
- |
tammoine |
- |
tammoine |
- |
tammoin |
Singular
Plural
Nom
-
tamma
tamma
tamma
tamma
tamma
tamma
Par
-ta
tammaa
tammaa
tammaa
tammoja
tammoja
tammoja
Gen
-n
tamma
tamma
tamma
tammoje
tammoje
tammoje
Ill
mihin
tammaa
tammaa
tammaa
tammoihi
tammoihi
tammoihi
Ine
-ssa
tammassa
tammassa
tammassa
tammoissa
tammoissa
tammoissa
Ela
-sta
tammasta
tammasta
tammasta
tammoista
tammoista
tammoista
All
-lle
tammalle
tammalle
tammalle
tammoille
tammoille
tammoille
Ade
-lla
tammalla
tammalla
tammalla
tammoilla
tammoilla
tammoilla
Abl
-lta
tammalta
tammalta
tammalta
tammoilta
tammoilta
tammoilta
Tra
-ksi
tammakse
tammakse
tammakse
tammoikse
tammoikse
tammoiks
Ess
-na
tammana
tammana
tammana
tammoina
tammoina
tammoina
Abe
-tta
tammatta
tammatta
tammatta
tammoitta
tammoitta
tammoitta
Com
-ne
-
-
-
tammoine
tammoine
tammoin
-mme
-nne
-nsa (plural)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
tamma |
tamma |
tamma |
tamma |
tamma |
tamma |
Par |
-ta |
tammaa |
tammoja |
tammaa |
tammoja |
tammaa |
tammoja |
Gen |
-n |
tamma |
tammoje |
tamma |
tammoje |
tamma |
tammoje |
Ill |
mihin |
tammaa |
tammoihi |
tammaa |
tammoihi |
tammaa |
tammoihi |
Ine |
-ssa |
tammassa |
tammoissa |
tammassa |
tammoissa |
tammassa |
tammoissa |
Ela |
-sta |
tammasta |
tammoista |
tammasta |
tammoista |
tammasta |
tammoista |
All |
-lle |
tammalle |
tammoille |
tammalle |
tammoille |
tammalle |
tammoille |
Ade |
-lla |
tammalla |
tammoilla |
tammalla |
tammoilla |
tammalla |
tammoilla |
Abl |
-lta |
tammalta |
tammoilta |
tammalta |
tammoilta |
tammalta |
tammoilta |
Tra |
-ksi |
tammakse |
tammoikse |
tammakse |
tammoikse |
tammakse |
tammoiks |
Ess |
-na |
tammana |
tammoina |
tammana |
tammoina |
tammana |
tammoina |
Abe |
-tta |
tammatta |
tammoitta |
tammatta |
tammoitta |
tammatta |
tammoitta |
Com |
-ne |
- |
tammoine |
- |
tammoine |
- |
tammoin |
Singular
Plural
Nom
-
tamma
tamma
tamma
tamma
tamma
tamma
Par
-ta
tammaa
tammaa
tammaa
tammoja
tammoja
tammoja
Gen
-n
tamma
tamma
tamma
tammoje
tammoje
tammoje
Ill
mihin
tammaa
tammaa
tammaa
tammoihi
tammoihi
tammoihi
Ine
-ssa
tammassa
tammassa
tammassa
tammoissa
tammoissa
tammoissa
Ela
-sta
tammasta
tammasta
tammasta
tammoista
tammoista
tammoista
All
-lle
tammalle
tammalle
tammalle
tammoille
tammoille
tammoille
Ade
-lla
tammalla
tammalla
tammalla
tammoilla
tammoilla
tammoilla
Abl
-lta
tammalta
tammalta
tammalta
tammoilta
tammoilta
tammoilta
Tra
-ksi
tammakse
tammakse
tammakse
tammoikse
tammoikse
tammoiks
Ess
-na
tammana
tammana
tammana
tammoina
tammoina
tammoina
Abe
-tta
tammatta
tammatta
tammatta
tammoitta
tammoitta
tammoitta
Com
-ne
-
-
-
tammoine
tammoine
tammoin
Contact
Copyright 2019-2024, kieli.net