tahman |
Noun, Singular Genitive |
Singular |
Plural |
||
---|---|---|---|
Nom |
- |
tahma |
tahmat |
Par |
-ta |
tahmaa |
tahmoja |
Gen |
-n |
tahmojen |
|
Ill |
mihin |
tahmaan |
tahmoihin |
Ine |
-ssa |
tahmassa |
tahmoissa |
Ela |
-sta |
tahmasta |
tahmoista |
All |
-lle |
tahmalle |
tahmoille |
Ade |
-lla |
tahmalla |
tahmoilla |
Abl |
-lta |
tahmalta |
tahmoilta |
Tra |
-ksi |
tahmaksi |
tahmoiksi |
Ess |
-na |
tahmana |
tahmoina |
Abe |
-tta |
tahmatta |
tahmoitta |
Com |
-ne |
- |
tahmoine |
Ins |
-in |
- |
tahmoin |
Singular
Plural
Nom
-
tahma
tahmat
Par
-ta
tahmaa
tahmoja
Gen
-n
tahmojen
Ill
mihin
tahmaan
tahmoihin
Ine
-ssa
tahmassa
tahmoissa
Ela
-sta
tahmasta
tahmoista
All
-lle
tahmalle
tahmoille
Ade
-lla
tahmalla
tahmoilla
Abl
-lta
tahmalta
tahmoilta
Tra
-ksi
tahmaksi
tahmoiksi
Ess
-na
tahmana
tahmoina
Abe
-tta
tahmatta
tahmoitta
Com
-ne
-
tahmoine
Ins
-in
-
tahmoin
goo | siirappimaisuus, liisteri, tahma |
fur | turkis, turkki, turkikset, tahma, kattilakivi, kalkki |
-ni
-si
-nsa (singular)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
tahma |
tahma |
tahma |
tahma |
tahma |
tahma |
Par |
-ta |
tahmaa |
tahmoja |
tahmaa |
tahmoja |
tahmaa |
tahmoja |
Gen |
-n |
tahma |
tahmoje |
tahma |
tahmoje |
tahma |
tahmoje |
Ill |
mihin |
tahmaa |
tahmoihi |
tahmaa |
tahmoihi |
tahmaa |
tahmoihi |
Ine |
-ssa |
tahmassa |
tahmoissa |
tahmassa |
tahmoissa |
tahmassa |
tahmoissa |
Ela |
-sta |
tahmasta |
tahmoista |
tahmasta |
tahmoista |
tahmasta |
tahmoista |
All |
-lle |
tahmalle |
tahmoille |
tahmalle |
tahmoille |
tahmalle |
tahmoille |
Ade |
-lla |
tahmalla |
tahmoilla |
tahmalla |
tahmoilla |
tahmalla |
tahmoilla |
Abl |
-lta |
tahmalta |
tahmoilta |
tahmalta |
tahmoilta |
tahmalta |
tahmoilta |
Tra |
-ksi |
tahmakse |
tahmoikse |
tahmakse |
tahmoikse |
tahmakse |
tahmoikse |
Ess |
-na |
tahmana |
tahmoina |
tahmana |
tahmoina |
tahmana |
tahmoina |
Abe |
-tta |
tahmatta |
tahmoitta |
tahmatta |
tahmoitta |
tahmatta |
tahmoitta |
Com |
-ne |
- |
tahmoine |
- |
tahmoine |
- |
tahmoine |
Singular
Plural
Nom
-
tahma
tahma
tahma
tahma
tahma
tahma
Par
-ta
tahmaa
tahmaa
tahmaa
tahmoja
tahmoja
tahmoja
Gen
-n
tahma
tahma
tahma
tahmoje
tahmoje
tahmoje
Ill
mihin
tahmaa
tahmaa
tahmaa
tahmoihi
tahmoihi
tahmoihi
Ine
-ssa
tahmassa
tahmassa
tahmassa
tahmoissa
tahmoissa
tahmoissa
Ela
-sta
tahmasta
tahmasta
tahmasta
tahmoista
tahmoista
tahmoista
All
-lle
tahmalle
tahmalle
tahmalle
tahmoille
tahmoille
tahmoille
Ade
-lla
tahmalla
tahmalla
tahmalla
tahmoilla
tahmoilla
tahmoilla
Abl
-lta
tahmalta
tahmalta
tahmalta
tahmoilta
tahmoilta
tahmoilta
Tra
-ksi
tahmakse
tahmakse
tahmakse
tahmoikse
tahmoikse
tahmoikse
Ess
-na
tahmana
tahmana
tahmana
tahmoina
tahmoina
tahmoina
Abe
-tta
tahmatta
tahmatta
tahmatta
tahmoitta
tahmoitta
tahmoitta
Com
-ne
-
-
-
tahmoine
tahmoine
tahmoine
-mme
-nne
-nsa (plural)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
tahma |
tahma |
tahma |
tahma |
tahma |
tahma |
Par |
-ta |
tahmaa |
tahmoja |
tahmaa |
tahmoja |
tahmaa |
tahmoja |
Gen |
-n |
tahma |
tahmoje |
tahma |
tahmoje |
tahma |
tahmoje |
Ill |
mihin |
tahmaa |
tahmoihi |
tahmaa |
tahmoihi |
tahmaa |
tahmoihi |
Ine |
-ssa |
tahmassa |
tahmoissa |
tahmassa |
tahmoissa |
tahmassa |
tahmoissa |
Ela |
-sta |
tahmasta |
tahmoista |
tahmasta |
tahmoista |
tahmasta |
tahmoista |
All |
-lle |
tahmalle |
tahmoille |
tahmalle |
tahmoille |
tahmalle |
tahmoille |
Ade |
-lla |
tahmalla |
tahmoilla |
tahmalla |
tahmoilla |
tahmalla |
tahmoilla |
Abl |
-lta |
tahmalta |
tahmoilta |
tahmalta |
tahmoilta |
tahmalta |
tahmoilta |
Tra |
-ksi |
tahmakse |
tahmoikse |
tahmakse |
tahmoikse |
tahmakse |
tahmoikse |
Ess |
-na |
tahmana |
tahmoina |
tahmana |
tahmoina |
tahmana |
tahmoina |
Abe |
-tta |
tahmatta |
tahmoitta |
tahmatta |
tahmoitta |
tahmatta |
tahmoitta |
Com |
-ne |
- |
tahmoine |
- |
tahmoine |
- |
tahmoine |
Singular
Plural
Nom
-
tahma
tahma
tahma
tahma
tahma
tahma
Par
-ta
tahmaa
tahmaa
tahmaa
tahmoja
tahmoja
tahmoja
Gen
-n
tahma
tahma
tahma
tahmoje
tahmoje
tahmoje
Ill
mihin
tahmaa
tahmaa
tahmaa
tahmoihi
tahmoihi
tahmoihi
Ine
-ssa
tahmassa
tahmassa
tahmassa
tahmoissa
tahmoissa
tahmoissa
Ela
-sta
tahmasta
tahmasta
tahmasta
tahmoista
tahmoista
tahmoista
All
-lle
tahmalle
tahmalle
tahmalle
tahmoille
tahmoille
tahmoille
Ade
-lla
tahmalla
tahmalla
tahmalla
tahmoilla
tahmoilla
tahmoilla
Abl
-lta
tahmalta
tahmalta
tahmalta
tahmoilta
tahmoilta
tahmoilta
Tra
-ksi
tahmakse
tahmakse
tahmakse
tahmoikse
tahmoikse
tahmoikse
Ess
-na
tahmana
tahmana
tahmana
tahmoina
tahmoina
tahmoina
Abe
-tta
tahmatta
tahmatta
tahmatta
tahmoitta
tahmoitta
tahmoitta
Com
-ne
-
-
-
tahmoine
tahmoine
tahmoine
Contact
Copyright 2019-2024, kieli.net