logo Eng Translation language: Arabic English French German Persian Russian Somali Spanish Log In
logo Log In

Choose translation language

english Right arrow

Language

Contact

envelope contact@kieli.net
  • Social Instagram
  • Social Facebook
Float menu

Language

Close menu
Press / to search

sykkiä, verb

Word analysis
sykkivän

sykkivän

sykkiä

Verb, Active voice Participle with suffix va Singular Genitive

Report an issue

Wiktionary

(intransitive) to pulse, pulsate (intransitive, of a heart) to beat, throb (intransitive, Internet slang, impersonal, adessive + 3rd-pers. singular) to be aroused (by) Show more arrow right Nouns syke Adjectives sykkivä Verbs momentane sykähtää Show more arrow right sykkää +‎ -iä Show more arrow right
to pulsate sykkiä, värähdellä
to beat lyödä, voittaa, hakata, takoa, piestä, sykkiä
to throb tykyttää, sykkiä, jyskyttää, sykähdellä
to pulse sykkiä, väristä
to vibrate värähdellä, väristä, täryttää, sykkiä, saada värähtelemään, värisyttää
Show more arrow right
OpenSubtitles2018.v3; ted2019; jw2019 Se ei syki. It's not beating. Se sykki. It would start. Sykin sinulle. I burn for you. Sydän ei syki. No heartbeat. Se sykkii. It's beating. Jatka sykkimistä. Keep beating. Kone ei syki elämää. A machine does not throb with life. Se sykkii vielä. Yeah, it's still tickin'. Hän syö sykkivän sydämesi edessäsi. He'll eat your beating'heart right in front of you. En syki kuten sydämesi. I don't beat, as does your heart. Show more arrow right

Indicative

Indicative present

Singular

Positive

Negative

i

sykin

en syki

ii

sykit

et syki

iii

sykkii

ei syki

Plural

Positive

Negative

i

sykimme / sykitään

emme syki / ei sykitä

ii

sykitte

ette syki

iii

sykkivät

eivät syki

Indicative imperfect

Singular

Positive

Negative

i

sykin

en sykkinyt

ii

sykit

et sykkinyt

iii

sykki

ei sykkinyt

Plural

Positive

Negative

i

sykimme / sykittiin

emme sykkineet / ei sykitty

ii

sykitte

ette sykkineet

iii

sykkivät

eivät sykkineet

Indicative perfect

Singular

Positive

Negative

i

olen sykkinyt

en ole sykkinyt

ii

olet sykkinyt

et ole sykkinyt

iii

on sykkinyt

ei ole sykkinyt

Plural

Positive

Negative

i

olemme sykkineet

emme ole sykkineet

ii

olette sykkineet

ette ole sykkineet

iii

ovat sykkineet

eivät ole sykkineet

Indicative plusquamperfect

Singular

Positive

Negative

i

olin sykkinyt

en ollut sykkinyt

ii

olit sykkinyt

et ollut sykkinyt

iii

oli sykkinyt

ei ollut sykkinyt

Plural

Positive

Negative

i

olimme sykkineet

emme olleet sykkineet

ii

olitte sykkineet

ette olleet sykkineet

iii

olivat sykkineet

eivät olleet sykkineet

Conditional

Conditional present

Singular

Positive

Negative

i

sykkisin

en sykkisi

ii

sykkisit

et sykkisi

iii

sykkisi

ei sykkisi

Plural

Positive

Negative

i

sykkisimme

emme sykkisi

ii

sykkisitte

ette sykkisi

iii

sykkisivät

eivät sykkisi

Conditional perfect

Singular

Positive

Negative

i

olisin sykkinyt

en olisi sykkinyt

ii

olisit sykkinyt

et olisi sykkinyt

iii

olisi sykkinyt

ei olisi sykkinyt

Plural

Positive

Negative

i

olisimme sykkineet

emme olisi sykkineet

ii

olisitte sykkineet

ette olisi sykkineet

iii

olisivat sykkineet

eivät olisi sykkineet

Potential

Potential present

Singular

Positive

Negative

i

sykkinen

en sykkine

ii

sykkinet

et sykkine

iii

sykkinee

ei sykkine

Plural

Positive

Negative

i

sykkinemme

emme sykkine

ii

sykkinette

ette sykkine

iii

sykkinevät

eivät sykkine

Potential perfect

Singular

Positive

Negative

i

lienen sykkinyt

en liene sykkinyt

ii

lienet sykkinyt

et liene sykkinyt

iii

lienee sykkinyt

ei liene sykkinyt

Plural

Positive

Negative

i

lienemme sykkineet

emme liene sykkineet

ii

lienette sykkineet

ette liene sykkineet

iii

lienevät sykkineet

eivät liene sykkineet

Imperative

Singular

i

-

ii

syki

iii

sykkiköön

Plural

i

sykkikäämme

ii

sykkikää

iii

sykkikööt

Infinitive

Infinitive I

Nom

-

sykkiä

Tra

-ksi

sykkiäksensä / sykkiäkseen

Infinitive II

Ine

-ssa

sykkiessä

Ins

-in

sykkien

Ine

-ssa

sykittäessä (passive)

Infinitive III

Ill

mihin

sykkimään

Ine

-ssa

sykkimässä

Ela

-sta

sykkimästä

Ade

-lla

sykkimällä

Abe

-tta

sykkimättä

Ins

-in

sykkimän

Ins

-in

sykittämän (passive)

Infinitive IV

Nom

-

sykkiminen

Par

-ta

sykkimistä

Infinitive V

sykkimäisillänsä / sykkimäisillään

Passive

Positive

Negative

Present

sykitään

ei sykitä

Imperfect

sykittiin

ei sykitty

Potential

sykittäneen

ei sykittäne

Conditional

sykittäisiin

ei sykittäisi

Imperative Present

sykittäköön

älköön sykittäkö

Imperative Perfect

olkoon sykitty

älköön sykitty

Positive

Negative

Present

sykitään

ei sykitä

Imperfect

sykittiin

ei sykitty

Potential

sykittäneen

ei sykittäne

Conditional

sykittäisiin

ei sykittäisi

Imperative Present

sykittäköön

älköön sykittäkö

Imperative Perfect

olkoon sykitty

älköön sykitty

Participle

Active

Passive

1st

sykkivä

sykittävä

2nd

sykkinyt

sykitty

3rd

sykkimä

-

Create new exercises Report an issue Exercises Solved!
close modal Press Esc to close
Source:
Report an issue
close modal
If you wish to receive updates on this issue:
SuccessIssue reported! Report
logo
  • Social Instagram
  • Social Facebook

Contact

envelope contact@kieli.net

Copyright 2019-2024, kieli.net

We value your privacy
Kieli.net uses cookies to enhance the browsing experience, serve personalized content, and analyze traffic. To learn more, please refer to the Cookie policy. By clicking "Accept" you consent to Kieli.net's use of cookies. Accept