logo Eng Translation language: Arabic English French German Persian Russian Somali Spanish Log In
logo Log In

Choose translation language

english Right arrow

Language

Contact

envelope contact@kieli.net
  • Social Instagram
  • Social Facebook
Float menu

Language

Close menu
Press / to search

sinikka, noun

Word analysis
sinikoiksi

sinikoiksi

sinikka

Noun, Plural Translative

sinikat

Noun, Plural Translative

sini

Noun, Singular Nominative

+ koi

Noun, Plural Translative

sini

Noun, Singular Nominative

+ koi

Noun, Singular Translative

sini

Noun, Singular Nominative

+ koka

Noun, Plural Translative

Report an issue

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

sinikka

sinikat

Par

-ta

sinikkaa

sinikkoja / sinikoita

Gen

-n

sinikan

sinikkojen / sinikoitten / sinikoiden

Ill

mihin

sinikkaan

sinikkoihin / sinikoihin

Ine

-ssa

sinikassa

sinikoissa

Ela

-sta

sinikasta

sinikoista

All

-lle

sinikalle

sinikoille

Ade

-lla

sinikalla

sinikoilla

Abl

-lta

sinikalta

sinikoilta

Tra

-ksi

sinikaksi

sinikoiksi

Ess

-na

sinikkana

sinikkoina

Abe

-tta

sinikatta

sinikoitta

Com

-ne

-

sinikkoine

Ins

-in

-

sinikoin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

sinikka

sinikat

Par

-ta

sinikkaa

sinikkoja / sinikoita

Gen

-n

sinikan

sinikkojen / sinikoitten / sinikoiden

Ill

mihin

sinikkaan

sinikkoihin / sinikoihin

Ine

-ssa

sinikassa

sinikoissa

Ela

-sta

sinikasta

sinikoista

All

-lle

sinikalle

sinikoille

Ade

-lla

sinikalla

sinikoilla

Abl

-lta

sinikalta

sinikoilta

Tra

-ksi

sinikaksi

sinikoiksi

Ess

-na

sinikkana

sinikkoina

Abe

-tta

sinikatta

sinikoitta

Com

-ne

-

sinikkoine

Ins

-in

-

sinikoin

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

bluebird sinikka
Blueberry
Show more arrow right
OpenSubtitles2018.v3; WikiMatrix; ParaCrawl Corpus Kiidätte jäällä sinikoiksi pukeutuneina höyhenet päällä. I mean, dressed as bluebirds with all them feathers on, racing'around the ice like that. Niitä typeriä sinikkoja. The stupid bluebirds, okay? Sinikka harrastaa flamencoa. Hablemos de Flamenco. HS: Muistots-Sinikka Talmo. Second Hand Songs - Tombe la neige. Sinikka kahvikuppi ja 2 lautasta Arabia. Sinikka Coffee Cup and 2 Plates Arabia. Sinikka, olet hokenut tuota yhtenään jo vuoden! You've been repeating that for a year now. Lähetimme viestin yhden Lumikin sinikan mukana. We've sent word with one of Snow's bluebirds. Arabia Sinikka kahvikuppi, tassi ja pullalautanen. Arabia Sinikka coffee cup, plate and sideplate. Koristens-Sinikka kahvikuppi ja aluslautanen Arabia. » Sold Sinikka Coffee Cup and Saucer Arabia. Lloinen pikku sinikka jätti kädellenne iloisen pikku kakin. That happy little bluebird has left a happy little doo-doo on your hand. Show more arrow right

Wiktionary

bluebird (any of various North American birds of the genus Sialia) Show more arrow right From sini (“blue”) +‎ -kka, after English bluebird; probably also influenced by the Finnish first name Sinikka. Show more arrow right

Wikipedia

Sinikka Sinikka is a Finnish female given name. Its nameday is celebrated on 2 September. In Finland, it began to be used in the 1930s, and it reached its peak of popularity in the 1940s and 1950s. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

sinikkani

sinikkani

sinikkasi

sinikkasi

sinikkansa

sinikkansa

Par

-ta

sinikkaani

sinikkojani / sinikoitani

sinikkaasi

sinikkojasi / sinikoitasi

sinikkaansa

sinikkojansa / sinikkojaan / sinikoitansa / sinikoitaan

Gen

-n

sinikkani

sinikkojeni / sinikoitteni / sinikoideni

sinikkasi

sinikkojesi / sinikoittesi / sinikoidesi

sinikkansa

sinikkojensa / sinikoittensa / sinikoidensa

Ill

mihin

sinikkaani

sinikkoihini / sinikoihini

sinikkaasi

sinikkoihisi / sinikoihisi

sinikkaansa

sinikkoihinsa / sinikoihinsa

Ine

-ssa

sinikassani

sinikoissani

sinikassasi

sinikoissasi

sinikassansa / sinikassaan

sinikoissansa / sinikoissaan

Ela

-sta

sinikastani

sinikoistani

sinikastasi

sinikoistasi

sinikastansa / sinikastaan

sinikoistansa / sinikoistaan

All

-lle

sinikalleni

sinikoilleni

sinikallesi

sinikoillesi

sinikallensa / sinikalleen

sinikoillensa / sinikoillean

Ade

-lla

sinikallani

sinikoillani

sinikallasi

sinikoillasi

sinikallansa / sinikallaan

sinikoillansa / sinikoillaan

Abl

-lta

sinikaltani

sinikoiltani

sinikaltasi

sinikoiltasi

sinikaltansa / sinikaltaan

sinikoiltansa / sinikoiltaan

Tra

-ksi

sinikakseni

sinikoikseni

sinikaksesi

sinikoiksesi

sinikaksensa / sinikakseen

sinikoiksensa / sinikoikseen

Ess

-na

sinikkanani

sinikkoinani

sinikkanasi

sinikkoinasi

sinikkanansa / sinikkanaan

sinikkoinansa / sinikkoinaan

Abe

-tta

sinikattani

sinikoittani

sinikattasi

sinikoittasi

sinikattansa / sinikattaan

sinikoittansa / sinikoittaan

Com

-ne

-

sinikkoineni

-

sinikkoinesi

-

sinikkoinensa / sinikkoineen

Singular

Plural

Nom

-

sinikkani

sinikkasi

sinikkansa

sinikkani

sinikkasi

sinikkansa

Par

-ta

sinikkaani

sinikkaasi

sinikkaansa

sinikkojani / sinikoitani

sinikkojasi / sinikoitasi

sinikkojansa / sinikkojaan / sinikoitansa / sinikoitaan

Gen

-n

sinikkani

sinikkasi

sinikkansa

sinikkojeni / sinikoitteni / sinikoideni

sinikkojesi / sinikoittesi / sinikoidesi

sinikkojensa / sinikoittensa / sinikoidensa

Ill

mihin

sinikkaani

sinikkaasi

sinikkaansa

sinikkoihini / sinikoihini

sinikkoihisi / sinikoihisi

sinikkoihinsa / sinikoihinsa

Ine

-ssa

sinikassani

sinikassasi

sinikassansa / sinikassaan

sinikoissani

sinikoissasi

sinikoissansa / sinikoissaan

Ela

-sta

sinikastani

sinikastasi

sinikastansa / sinikastaan

sinikoistani

sinikoistasi

sinikoistansa / sinikoistaan

All

-lle

sinikalleni

sinikallesi

sinikallensa / sinikalleen

sinikoilleni

sinikoillesi

sinikoillensa / sinikoillean

Ade

-lla

sinikallani

sinikallasi

sinikallansa / sinikallaan

sinikoillani

sinikoillasi

sinikoillansa / sinikoillaan

Abl

-lta

sinikaltani

sinikaltasi

sinikaltansa / sinikaltaan

sinikoiltani

sinikoiltasi

sinikoiltansa / sinikoiltaan

Tra

-ksi

sinikakseni

sinikaksesi

sinikaksensa / sinikakseen

sinikoikseni

sinikoiksesi

sinikoiksensa / sinikoikseen

Ess

-na

sinikkanani

sinikkanasi

sinikkanansa / sinikkanaan

sinikkoinani

sinikkoinasi

sinikkoinansa / sinikkoinaan

Abe

-tta

sinikattani

sinikattasi

sinikattansa / sinikattaan

sinikoittani

sinikoittasi

sinikoittansa / sinikoittaan

Com

-ne

-

-

-

sinikkoineni

sinikkoinesi

sinikkoinensa / sinikkoineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

sinikkamme

sinikkamme

sinikkanne

sinikkanne

sinikkansa

sinikkansa

Par

-ta

sinikkaamme

sinikkojamme / sinikoitamme

sinikkaanne

sinikkojanne / sinikoitanne

sinikkaansa

sinikkojansa / sinikkojaan / sinikoitansa / sinikoitaan

Gen

-n

sinikkamme

sinikkojemme / sinikoittemme / sinikoidemme

sinikkanne

sinikkojenne / sinikoittenne / sinikoidenne

sinikkansa

sinikkojensa / sinikoittensa / sinikoidensa

Ill

mihin

sinikkaamme

sinikkoihimme / sinikoihimme

sinikkaanne

sinikkoihinne / sinikoihinne

sinikkaansa

sinikkoihinsa / sinikoihinsa

Ine

-ssa

sinikassamme

sinikoissamme

sinikassanne

sinikoissanne

sinikassansa / sinikassaan

sinikoissansa / sinikoissaan

Ela

-sta

sinikastamme

sinikoistamme

sinikastanne

sinikoistanne

sinikastansa / sinikastaan

sinikoistansa / sinikoistaan

All

-lle

sinikallemme

sinikoillemme

sinikallenne

sinikoillenne

sinikallensa / sinikalleen

sinikoillensa / sinikoillean

Ade

-lla

sinikallamme

sinikoillamme

sinikallanne

sinikoillanne

sinikallansa / sinikallaan

sinikoillansa / sinikoillaan

Abl

-lta

sinikaltamme

sinikoiltamme

sinikaltanne

sinikoiltanne

sinikaltansa / sinikaltaan

sinikoiltansa / sinikoiltaan

Tra

-ksi

sinikaksemme

sinikoiksemme

sinikaksenne

sinikoiksenne

sinikaksensa / sinikakseen

sinikoiksensa / sinikoikseen

Ess

-na

sinikkanamme

sinikkoinamme

sinikkananne

sinikkoinanne

sinikkanansa / sinikkanaan

sinikkoinansa / sinikkoinaan

Abe

-tta

sinikattamme

sinikoittamme

sinikattanne

sinikoittanne

sinikattansa / sinikattaan

sinikoittansa / sinikoittaan

Com

-ne

-

sinikkoinemme

-

sinikkoinenne

-

sinikkoinensa / sinikkoineen

Singular

Plural

Nom

-

sinikkamme

sinikkanne

sinikkansa

sinikkamme

sinikkanne

sinikkansa

Par

-ta

sinikkaamme

sinikkaanne

sinikkaansa

sinikkojamme / sinikoitamme

sinikkojanne / sinikoitanne

sinikkojansa / sinikkojaan / sinikoitansa / sinikoitaan

Gen

-n

sinikkamme

sinikkanne

sinikkansa

sinikkojemme / sinikoittemme / sinikoidemme

sinikkojenne / sinikoittenne / sinikoidenne

sinikkojensa / sinikoittensa / sinikoidensa

Ill

mihin

sinikkaamme

sinikkaanne

sinikkaansa

sinikkoihimme / sinikoihimme

sinikkoihinne / sinikoihinne

sinikkoihinsa / sinikoihinsa

Ine

-ssa

sinikassamme

sinikassanne

sinikassansa / sinikassaan

sinikoissamme

sinikoissanne

sinikoissansa / sinikoissaan

Ela

-sta

sinikastamme

sinikastanne

sinikastansa / sinikastaan

sinikoistamme

sinikoistanne

sinikoistansa / sinikoistaan

All

-lle

sinikallemme

sinikallenne

sinikallensa / sinikalleen

sinikoillemme

sinikoillenne

sinikoillensa / sinikoillean

Ade

-lla

sinikallamme

sinikallanne

sinikallansa / sinikallaan

sinikoillamme

sinikoillanne

sinikoillansa / sinikoillaan

Abl

-lta

sinikaltamme

sinikaltanne

sinikaltansa / sinikaltaan

sinikoiltamme

sinikoiltanne

sinikoiltansa / sinikoiltaan

Tra

-ksi

sinikaksemme

sinikaksenne

sinikaksensa / sinikakseen

sinikoiksemme

sinikoiksenne

sinikoiksensa / sinikoikseen

Ess

-na

sinikkanamme

sinikkananne

sinikkanansa / sinikkanaan

sinikkoinamme

sinikkoinanne

sinikkoinansa / sinikkoinaan

Abe

-tta

sinikattamme

sinikattanne

sinikattansa / sinikattaan

sinikoittamme

sinikoittanne

sinikoittansa / sinikoittaan

Com

-ne

-

-

-

sinikkoinemme

sinikkoinenne

sinikkoinensa / sinikkoineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

-

sinikkat

Par

-ta

-

sinikkoita / sinikkoja

Gen

-n

-

sinikkoitten / sinikkoiden / sinikkojen

Ill

mihin

-

sinikkoihin / sinikoihin

Ine

-ssa

-

sinikoissa

Ela

-sta

-

sinikoista

All

-lle

-

sinikoille

Ade

-lla

-

sinikoilla

Abl

-lta

-

sinikoilta

Tra

-ksi

-

sinikoiksi

Ess

-na

-

sinikkoina

Abe

-tta

-

sinikoitta

Com

-ne

-

sinikkoine

Ins

-in

-

sinikoin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

-

sinikkat

Par

-ta

-

sinikkoita / sinikkoja

Gen

-n

-

sinikkoitten / sinikkoiden / sinikkojen

Ill

mihin

-

sinikkoihin / sinikoihin

Ine

-ssa

-

sinikoissa

Ela

-sta

-

sinikoista

All

-lle

-

sinikoille

Ade

-lla

-

sinikoilla

Abl

-lta

-

sinikoilta

Tra

-ksi

-

sinikoiksi

Ess

-na

-

sinikkoina

Abe

-tta

-

sinikoitta

Com

-ne

-

sinikkoine

Ins

-in

-

sinikoin

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

bluebird sinikka
Show more arrow right
OpenSubtitles2018.v3 Kiidätte jäällä sinikoiksi pukeutuneina höyhenet päällä. I mean, dressed as bluebirds with all them feathers on, racing'around the ice like that. Niitä typeriä sinikkoja. The stupid bluebirds, okay? Show more arrow right

Wikipedia

Bluebird The bluebirds are a group of medium-sized, mostly insectivorous or omnivorous birds in the order of Passerines in the genus Sialia of the thrush family (Turdidae). Bluebirds are one of the few thrush genera in the Americas. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

-

-

-

-

-

-

Par

-ta

-

sinikkoitani / sinikkojani

-

sinikkoitasi / sinikkojasi

-

sinikkoitansa / sinikkoitaan / sinikkojansa / sinikkojaan

Gen

-n

-

sinikkoitteni / sinikkoideni / sinikkojeni

-

sinikkoittesi / sinikkoidesi / sinikkojesi

-

sinikkoittensa / sinikkoidensa / sinikkojensa

Ill

mihin

-

sinikkoihini / sinikoihini

-

sinikkoihisi / sinikoihisi

-

sinikkoihinsa / sinikoihinsa

Ine

-ssa

-

sinikoissani

-

sinikoissasi

-

sinikoissansa / sinikoissaan

Ela

-sta

-

sinikoistani

-

sinikoistasi

-

sinikoistansa / sinikoistaan

All

-lle

-

sinikoilleni

-

sinikoillesi

-

sinikoillensa / sinikoillean

Ade

-lla

-

sinikoillani

-

sinikoillasi

-

sinikoillansa / sinikoillaan

Abl

-lta

-

sinikoiltani

-

sinikoiltasi

-

sinikoiltansa / sinikoiltaan

Tra

-ksi

-

sinikoikseni

-

sinikoiksesi

-

sinikoiksensa / sinikoikseen

Ess

-na

-

sinikkoinani

-

sinikkoinasi

-

sinikkoinansa / sinikkoinaan

Abe

-tta

-

sinikoittani

-

sinikoittasi

-

sinikoittansa / sinikoittaan

Com

-ne

-

sinikkoineni

-

sinikkoinesi

-

sinikkoinensa / sinikkoineen

Singular

Plural

Nom

-

-

-

-

-

-

-

Par

-ta

-

-

-

sinikkoitani / sinikkojani

sinikkoitasi / sinikkojasi

sinikkoitansa / sinikkoitaan / sinikkojansa / sinikkojaan

Gen

-n

-

-

-

sinikkoitteni / sinikkoideni / sinikkojeni

sinikkoittesi / sinikkoidesi / sinikkojesi

sinikkoittensa / sinikkoidensa / sinikkojensa

Ill

mihin

-

-

-

sinikkoihini / sinikoihini

sinikkoihisi / sinikoihisi

sinikkoihinsa / sinikoihinsa

Ine

-ssa

-

-

-

sinikoissani

sinikoissasi

sinikoissansa / sinikoissaan

Ela

-sta

-

-

-

sinikoistani

sinikoistasi

sinikoistansa / sinikoistaan

All

-lle

-

-

-

sinikoilleni

sinikoillesi

sinikoillensa / sinikoillean

Ade

-lla

-

-

-

sinikoillani

sinikoillasi

sinikoillansa / sinikoillaan

Abl

-lta

-

-

-

sinikoiltani

sinikoiltasi

sinikoiltansa / sinikoiltaan

Tra

-ksi

-

-

-

sinikoikseni

sinikoiksesi

sinikoiksensa / sinikoikseen

Ess

-na

-

-

-

sinikkoinani

sinikkoinasi

sinikkoinansa / sinikkoinaan

Abe

-tta

-

-

-

sinikoittani

sinikoittasi

sinikoittansa / sinikoittaan

Com

-ne

-

-

-

sinikkoineni

sinikkoinesi

sinikkoinensa / sinikkoineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

-

-

-

-

-

-

Par

-ta

-

sinikkoitamme / sinikkojamme

-

sinikkoitanne / sinikkojanne

-

sinikkoitansa / sinikkoitaan / sinikkojansa / sinikkojaan

Gen

-n

-

sinikkoittemme / sinikkoidemme / sinikkojemme

-

sinikkoittenne / sinikkoidenne / sinikkojenne

-

sinikkoittensa / sinikkoidensa / sinikkojensa

Ill

mihin

-

sinikkoihimme / sinikoihimme

-

sinikkoihinne / sinikoihinne

-

sinikkoihinsa / sinikoihinsa

Ine

-ssa

-

sinikoissamme

-

sinikoissanne

-

sinikoissansa / sinikoissaan

Ela

-sta

-

sinikoistamme

-

sinikoistanne

-

sinikoistansa / sinikoistaan

All

-lle

-

sinikoillemme

-

sinikoillenne

-

sinikoillensa / sinikoillean

Ade

-lla

-

sinikoillamme

-

sinikoillanne

-

sinikoillansa / sinikoillaan

Abl

-lta

-

sinikoiltamme

-

sinikoiltanne

-

sinikoiltansa / sinikoiltaan

Tra

-ksi

-

sinikoiksemme

-

sinikoiksenne

-

sinikoiksensa / sinikoikseen

Ess

-na

-

sinikkoinamme

-

sinikkoinanne

-

sinikkoinansa / sinikkoinaan

Abe

-tta

-

sinikoittamme

-

sinikoittanne

-

sinikoittansa / sinikoittaan

Com

-ne

-

sinikkoinemme

-

sinikkoinenne

-

sinikkoinensa / sinikkoineen

Singular

Plural

Nom

-

-

-

-

-

-

-

Par

-ta

-

-

-

sinikkoitamme / sinikkojamme

sinikkoitanne / sinikkojanne

sinikkoitansa / sinikkoitaan / sinikkojansa / sinikkojaan

Gen

-n

-

-

-

sinikkoittemme / sinikkoidemme / sinikkojemme

sinikkoittenne / sinikkoidenne / sinikkojenne

sinikkoittensa / sinikkoidensa / sinikkojensa

Ill

mihin

-

-

-

sinikkoihimme / sinikoihimme

sinikkoihinne / sinikoihinne

sinikkoihinsa / sinikoihinsa

Ine

-ssa

-

-

-

sinikoissamme

sinikoissanne

sinikoissansa / sinikoissaan

Ela

-sta

-

-

-

sinikoistamme

sinikoistanne

sinikoistansa / sinikoistaan

All

-lle

-

-

-

sinikoillemme

sinikoillenne

sinikoillensa / sinikoillean

Ade

-lla

-

-

-

sinikoillamme

sinikoillanne

sinikoillansa / sinikoillaan

Abl

-lta

-

-

-

sinikoiltamme

sinikoiltanne

sinikoiltansa / sinikoiltaan

Tra

-ksi

-

-

-

sinikoiksemme

sinikoiksenne

sinikoiksensa / sinikoikseen

Ess

-na

-

-

-

sinikkoinamme

sinikkoinanne

sinikkoinansa / sinikkoinaan

Abe

-tta

-

-

-

sinikoittamme

sinikoittanne

sinikoittansa / sinikoittaan

Com

-ne

-

-

-

sinikkoinemme

sinikkoinenne

sinikkoinensa / sinikkoineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

sini

sinit / sinet

Par

-ta

siniä / sineä

sinejä / siniä

Gen

-n

sinin / sinen

sinien

Ill

mihin

siniin / sineen

sineihin / siniin

Ine

-ssa

sinissä / sinessä

sineissä / sinissä

Ela

-sta

sinistä / sinestä

sineistä / sinistä

All

-lle

sinille / sinelle

sineille / sinille

Ade

-lla

sinillä / sinellä

sineillä / sinillä

Abl

-lta

siniltä / sineltä

sineiltä / siniltä

Tra

-ksi

siniksi / sineksi

sineiksi / siniksi

Ess

-na

sininä / sinenä

sineinä / sininä

Abe

-tta

sinittä / sinettä

sineittä / sinittä

Com

-ne

-

sineine / sinine

Ins

-in

-

sinein / sinin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

sini

sinit / sinet

Par

-ta

siniä / sineä

sinejä / siniä

Gen

-n

sinin / sinen

sinien

Ill

mihin

siniin / sineen

sineihin / siniin

Ine

-ssa

sinissä / sinessä

sineissä / sinissä

Ela

-sta

sinistä / sinestä

sineistä / sinistä

All

-lle

sinille / sinelle

sineille / sinille

Ade

-lla

sinillä / sinellä

sineillä / sinillä

Abl

-lta

siniltä / sineltä

sineiltä / siniltä

Tra

-ksi

siniksi / sineksi

sineiksi / siniksi

Ess

-na

sininä / sinenä

sineinä / sininä

Abe

-tta

sinittä / sinettä

sineittä / sinittä

Com

-ne

-

sineine / sinine

Ins

-in

-

sinein / sinin

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

sine sini
sin synti, sini
Show more arrow right
OpenSubtitles2018.v3; Europarl; jw2019; KDE40.1; Europarl Parallel Corpus; WikiMatrix; opensubtitles2 Sini, puna, valko. Blue car, red car, white car. Sini on lempivärini. Blue is my favorite color. Puna, valko ja sini. Red, white and blue. Taivaan sini himmeni. The blue sky began to fade. Vaakasuuntainen sini. Horizontal Sine. Yks kaks ja sini ja puna. One, two, red and blue. Sinistämme tämä on tärkeä tapaus. This is an important case for us. Vuorten sini. From This Mountain. Käänteinen hyperbolinen sini. Inverse hyperbolic sine. Sinen haltija. Vascostylis Blue Fairy. Show more arrow right

Wiktionary

(poetic) blue Fin:taivaan siniEng:the blue of the sky (in compounds) blue, bluish Fin:sinivihreäEng:bluish green Show more arrow right sininen Show more arrow right sinelmä sinertyä sinertää sinervä Show more arrow right From Proto-Finnic sini. Ultimately from Latin sinus. Show more arrow right

Wikipedia

sini
siniaalto sini
trigonometrinen funktio sini
väri Sini
naisen nimi Sinituote
Oy, siivoustarvikkeita valmistava yritys Sini
perunalajike Sini
kylä Afganistanissa Sini
kaupunki Intiassa Sini
kaupunki Italiassa. Sini
autiomaa
Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

sinini / sineni

sinini / sineni

sinisi / sinesi

sinisi / sinesi

sininsä / sinensä

sininsä / sinensä

Par

-ta

siniäni / sineäni

sinejäni / siniäni

siniäsi / sineäsi

sinejäsi / siniäsi

siniänsä / siniään / sineänsä / sineään

sinejänsä / sinejään / siniänsä / siniään

Gen

-n

sinini / sineni

sinieni

sinisi / sinesi

siniesi

sininsä / sinensä

siniensa / siniensä

Ill

mihin

siniini / sineeni

sineihini / siniini

siniisi / sineesi

sineihisi / siniisi

siniinsä / sineensa

sineihinsä / siniinsa

Ine

-ssa

sinissäni / sinessäni

sineissäni / sinissäni

sinissäsi / sinessäsi

sineissäsi / sinissäsi

sinissänsä / sinissään / sinessänsä / sinessään

sineissänsä / sineissään / sinissänsä / sinissään

Ela

-sta

sinistäni / sinestäni

sineistäni / sinistäni

sinistäsi / sinestäsi

sineistäsi / sinistäsi

sinistänsä / sinistään / sinestänsä / sinestään

sineistänsä / sineistään / sinistänsä / sinistään

All

-lle

sinilleni / sinelleni

sineilleni / sinilleni

sinillesi / sinellesi

sineillesi / sinillesi

sinilleen / sinillensä / sinelleen / sinellensä

sineillensä / sineilleän / sinillensä / sinilleän

Ade

-lla

sinilläni / sinelläni

sineilläni / sinilläni

sinilläsi / sinelläsi

sineilläsi / sinilläsi

sinillänsä / sinillään / sinellänsä / sinellään

sineillänsä / sineillään / sinillänsä / sinillään

Abl

-lta

siniltäni / sineltäni

sineiltäni / siniltäni

siniltäsi / sineltäsi

sineiltäsi / siniltäsi

siniltänsä / siniltään / sineltänsä / sineltään

sineiltänsä / sineiltään / siniltänsä / siniltään

Tra

-ksi

sinikseni / sinekseni

sineikseni / sinikseni

siniksesi / sineksesi

sineiksesi / siniksesi

sinikseen / siniksensä / sinekseen / sineksensä

sineikseen / sineiksensä / sinikseen / siniksensä

Ess

-na

sininäni / sinenäni

sineinäni / sininäni

sininäsi / sinenäsi

sineinäsi / sininäsi

sininänsä / sininään / sinenänsä / sinenään

sineinänsä / sineinään / sininänsä / sininään

Abe

-tta

sinittäni / sinettäni

sineittäni / sinittäni

sinittäsi / sinettäsi

sineittäsi / sinittäsi

sinittänsä / sinittään / sinettänsä / sinettään

sineittänsä / sineittään / sinittänsä / sinittään

Com

-ne

-

sineineni / sinineni

-

sineinesi / sininesi

-

sineineen / sineinensä / sinineen / sininensä

Singular

Plural

Nom

-

sinini / sineni

sinisi / sinesi

sininsä / sinensä

sinini / sineni

sinisi / sinesi

sininsä / sinensä

Par

-ta

siniäni / sineäni

siniäsi / sineäsi

siniänsä / siniään / sineänsä / sineään

sinejäni / siniäni

sinejäsi / siniäsi

sinejänsä / sinejään / siniänsä / siniään

Gen

-n

sinini / sineni

sinisi / sinesi

sininsä / sinensä

sinieni

siniesi

siniensa / siniensä

Ill

mihin

siniini / sineeni

siniisi / sineesi

siniinsä / sineensa

sineihini / siniini

sineihisi / siniisi

sineihinsä / siniinsa

Ine

-ssa

sinissäni / sinessäni

sinissäsi / sinessäsi

sinissänsä / sinissään / sinessänsä / sinessään

sineissäni / sinissäni

sineissäsi / sinissäsi

sineissänsä / sineissään / sinissänsä / sinissään

Ela

-sta

sinistäni / sinestäni

sinistäsi / sinestäsi

sinistänsä / sinistään / sinestänsä / sinestään

sineistäni / sinistäni

sineistäsi / sinistäsi

sineistänsä / sineistään / sinistänsä / sinistään

All

-lle

sinilleni / sinelleni

sinillesi / sinellesi

sinilleen / sinillensä / sinelleen / sinellensä

sineilleni / sinilleni

sineillesi / sinillesi

sineillensä / sineilleän / sinillensä / sinilleän

Ade

-lla

sinilläni / sinelläni

sinilläsi / sinelläsi

sinillänsä / sinillään / sinellänsä / sinellään

sineilläni / sinilläni

sineilläsi / sinilläsi

sineillänsä / sineillään / sinillänsä / sinillään

Abl

-lta

siniltäni / sineltäni

siniltäsi / sineltäsi

siniltänsä / siniltään / sineltänsä / sineltään

sineiltäni / siniltäni

sineiltäsi / siniltäsi

sineiltänsä / sineiltään / siniltänsä / siniltään

Tra

-ksi

sinikseni / sinekseni

siniksesi / sineksesi

sinikseen / siniksensä / sinekseen / sineksensä

sineikseni / sinikseni

sineiksesi / siniksesi

sineikseen / sineiksensä / sinikseen / siniksensä

Ess

-na

sininäni / sinenäni

sininäsi / sinenäsi

sininänsä / sininään / sinenänsä / sinenään

sineinäni / sininäni

sineinäsi / sininäsi

sineinänsä / sineinään / sininänsä / sininään

Abe

-tta

sinittäni / sinettäni

sinittäsi / sinettäsi

sinittänsä / sinittään / sinettänsä / sinettään

sineittäni / sinittäni

sineittäsi / sinittäsi

sineittänsä / sineittään / sinittänsä / sinittään

Com

-ne

-

-

-

sineineni / sinineni

sineinesi / sininesi

sineineen / sineinensä / sinineen / sininensä

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

sinimme / sinemme

sinimme / sinemme

sininne / sinenne

sininne / sinenne

sininsä / sinensä

sininsä / sinensä

Par

-ta

siniämme / sineämme

sinejämme / siniämme

siniänne / sineänne

sinejänne / siniänne

siniänsä / siniään / sineänsä / sineään

sinejänsä / sinejään / siniänsä / siniään

Gen

-n

sinimme / sinemme

siniemme

sininne / sinenne

sinienne

sininsä / sinensä

siniensa / siniensä

Ill

mihin

siniimme / sineemme

sineihimme / siniimme

siniinne / sineenne

sineihinne / siniinne

siniinsä / sineensa

sineihinsä / siniinsa

Ine

-ssa

sinissämme / sinessämme

sineissämme / sinissämme

sinissänne / sinessänne

sineissänne / sinissänne

sinissänsä / sinissään / sinessänsä / sinessään

sineissänsä / sineissään / sinissänsä / sinissään

Ela

-sta

sinistämme / sinestämme

sineistämme / sinistämme

sinistänne / sinestänne

sineistänne / sinistänne

sinistänsä / sinistään / sinestänsä / sinestään

sineistänsä / sineistään / sinistänsä / sinistään

All

-lle

sinillemme / sinellemme

sineillemme / sinillemme

sinillenne / sinellenne

sineillenne / sinillenne

sinilleen / sinillensä / sinelleen / sinellensä

sineillensä / sineilleän / sinillensä / sinilleän

Ade

-lla

sinillämme / sinellämme

sineillämme / sinillämme

sinillänne / sinellänne

sineillänne / sinillänne

sinillänsä / sinillään / sinellänsä / sinellään

sineillänsä / sineillään / sinillänsä / sinillään

Abl

-lta

siniltämme / sineltämme

sineiltämme / siniltämme

siniltänne / sineltänne

sineiltänne / siniltänne

siniltänsä / siniltään / sineltänsä / sineltään

sineiltänsä / sineiltään / siniltänsä / siniltään

Tra

-ksi

siniksemme / sineksemme

sineiksemme / siniksemme

siniksenne / sineksenne

sineiksenne / siniksenne

sinikseen / siniksensä / sinekseen / sineksensä

sineikseen / sineiksensä / sinikseen / siniksensä

Ess

-na

sininämme / sinenämme

sineinämme / sininämme

sininänne / sinenänne

sineinänne / sininänne

sininänsä / sininään / sinenänsä / sinenään

sineinänsä / sineinään / sininänsä / sininään

Abe

-tta

sinittämme / sinettämme

sineittämme / sinittämme

sinittänne / sinettänne

sineittänne / sinittänne

sinittänsä / sinittään / sinettänsä / sinettään

sineittänsä / sineittään / sinittänsä / sinittään

Com

-ne

-

sineinemme / sininemme

-

sineinenne / sininenne

-

sineineen / sineinensä / sinineen / sininensä

Singular

Plural

Nom

-

sinimme / sinemme

sininne / sinenne

sininsä / sinensä

sinimme / sinemme

sininne / sinenne

sininsä / sinensä

Par

-ta

siniämme / sineämme

siniänne / sineänne

siniänsä / siniään / sineänsä / sineään

sinejämme / siniämme

sinejänne / siniänne

sinejänsä / sinejään / siniänsä / siniään

Gen

-n

sinimme / sinemme

sininne / sinenne

sininsä / sinensä

siniemme

sinienne

siniensa / siniensä

Ill

mihin

siniimme / sineemme

siniinne / sineenne

siniinsä / sineensa

sineihimme / siniimme

sineihinne / siniinne

sineihinsä / siniinsa

Ine

-ssa

sinissämme / sinessämme

sinissänne / sinessänne

sinissänsä / sinissään / sinessänsä / sinessään

sineissämme / sinissämme

sineissänne / sinissänne

sineissänsä / sineissään / sinissänsä / sinissään

Ela

-sta

sinistämme / sinestämme

sinistänne / sinestänne

sinistänsä / sinistään / sinestänsä / sinestään

sineistämme / sinistämme

sineistänne / sinistänne

sineistänsä / sineistään / sinistänsä / sinistään

All

-lle

sinillemme / sinellemme

sinillenne / sinellenne

sinilleen / sinillensä / sinelleen / sinellensä

sineillemme / sinillemme

sineillenne / sinillenne

sineillensä / sineilleän / sinillensä / sinilleän

Ade

-lla

sinillämme / sinellämme

sinillänne / sinellänne

sinillänsä / sinillään / sinellänsä / sinellään

sineillämme / sinillämme

sineillänne / sinillänne

sineillänsä / sineillään / sinillänsä / sinillään

Abl

-lta

siniltämme / sineltämme

siniltänne / sineltänne

siniltänsä / siniltään / sineltänsä / sineltään

sineiltämme / siniltämme

sineiltänne / siniltänne

sineiltänsä / sineiltään / siniltänsä / siniltään

Tra

-ksi

siniksemme / sineksemme

siniksenne / sineksenne

sinikseen / siniksensä / sinekseen / sineksensä

sineiksemme / siniksemme

sineiksenne / siniksenne

sineikseen / sineiksensä / sinikseen / siniksensä

Ess

-na

sininämme / sinenämme

sininänne / sinenänne

sininänsä / sininään / sinenänsä / sinenään

sineinämme / sininämme

sineinänne / sininänne

sineinänsä / sineinään / sininänsä / sininään

Abe

-tta

sinittämme / sinettämme

sinittänne / sinettänne

sinittänsä / sinittään / sinettänsä / sinettään

sineittämme / sinittämme

sineittänne / sinittänne

sineittänsä / sineittään / sinittänsä / sinittään

Com

-ne

-

-

-

sineinemme / sininemme

sineinenne / sininenne

sineineen / sineinensä / sinineen / sininensä

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

koi

koit

Par

-ta

koita

koita

Gen

-n

koin

koitten / koiden

Ill

mihin

koihin

koihin

Ine

-ssa

koissa

koissa

Ela

-sta

koista

koista

All

-lle

koille

koille

Ade

-lla

koilla

koilla

Abl

-lta

koilta

koilta

Tra

-ksi

koiksi

koiksi

Ess

-na

koina

koina

Abe

-tta

koitta

koitta

Com

-ne

-

koine

Ins

-in

-

koin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

koi

koit

Par

-ta

koita

koita

Gen

-n

koin

koitten / koiden

Ill

mihin

koihin

koihin

Ine

-ssa

koissa

koissa

Ela

-sta

koista

koista

All

-lle

koille

koille

Ade

-lla

koilla

koilla

Abl

-lta

koilta

koilta

Tra

-ksi

koiksi

koiksi

Ess

-na

koina

koina

Abe

-tta

koitta

koitta

Com

-ne

-

koine

Ins

-in

-

koin

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

moth koi, koiperhonen, yöperhonen
dawn sarastus, aamunsarastus, aamunkoite, koi
Show more arrow right
OpenSubtitles2018.v3; Tatoeba Parallel Corpus; opensubtitles2 Koita nyt. Please. Koi on kaunis kala. The koi is a beautiful fish. Koita keksiä. Figure it out. Koita kestää. Hang in there. Koita levätä. Get some rest. Koita kestää! Hang on. Koita jaksaa. Hang on. Koita kestää? Hang in there? Koita päättää. Make up your mind. Koita pärjätä. Take care dude. Show more arrow right

Wiktionary

(insects) short form of vaatekoi Tineola bisselliella, common clothes moth, often only a moth (insects) any of the moths in the family Tineidae (pathology, archaic) cancer; see etymology section of syöpä (“cancer”) Show more arrow right (clothes moth): koiperhonen(cancer): syöpä Show more arrow right koiska Show more arrow right aitokoikaalikoikehrääjäkoikirsikkakoikoinsyömäkoipallokoipussikoiruohokuminakoipihlajanmarjakoipussikoisipulikoivaatekoi Show more arrow right From Proto-Finnic koi, from Proto-Finno-Ugric koje. Cognate with Estonian koi. Ultimately from Japanese 鯉 (koi). From Proto-Finnic koi, from Proto-Uralic koje. Show more arrow right

Wikipedia

auringonnousu
KOI
suomalainen house -musiikkia esittävä duo Koi
Tampereella vuosina 1879–1881 ilmestynyt sanomalehti Kovjoen rautatieasema
liikennepaikkalyhenne Koi, valtion rataverkon rautatieliikennepaikka Suomessa Koi
Galenan studioalbumi vuodelta 2015 koiperhoset
(Tineidae), perhosheimo karpin
(Cyprinus carpio) värimuunnos
Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

koini

koini

koisi

koisi

koinsa

koinsa

Par

-ta

koitani

koitani

koitasi

koitasi

koitansa / koitaan

koitansa / koitaan

Gen

-n

koini

koitteni / koideni

koisi

koittesi / koidesi

koinsa

koittensa / koidensa

Ill

mihin

koihini

koihini

koihisi

koihisi

koihinsa

koihinsa

Ine

-ssa

koissani

koissani

koissasi

koissasi

koissansa / koissaan

koissansa / koissaan

Ela

-sta

koistani

koistani

koistasi

koistasi

koistansa / koistaan

koistansa / koistaan

All

-lle

koilleni

koilleni

koillesi

koillesi

koillensa / koilleen

koillensa / koillean

Ade

-lla

koillani

koillani

koillasi

koillasi

koillansa / koillaan

koillansa / koillaan

Abl

-lta

koiltani

koiltani

koiltasi

koiltasi

koiltansa / koiltaan

koiltansa / koiltaan

Tra

-ksi

koikseni

koikseni

koiksesi

koiksesi

koiksensa / koikseen

koiksensa / koikseen

Ess

-na

koinani

koinani

koinasi

koinasi

koinansa / koinaan

koinansa / koinaan

Abe

-tta

koittani

koittani

koittasi

koittasi

koittansa / koittaan

koittansa / koittaan

Com

-ne

-

koineni

-

koinesi

-

koinensa / koineen

Singular

Plural

Nom

-

koini

koisi

koinsa

koini

koisi

koinsa

Par

-ta

koitani

koitasi

koitansa / koitaan

koitani

koitasi

koitansa / koitaan

Gen

-n

koini

koisi

koinsa

koitteni / koideni

koittesi / koidesi

koittensa / koidensa

Ill

mihin

koihini

koihisi

koihinsa

koihini

koihisi

koihinsa

Ine

-ssa

koissani

koissasi

koissansa / koissaan

koissani

koissasi

koissansa / koissaan

Ela

-sta

koistani

koistasi

koistansa / koistaan

koistani

koistasi

koistansa / koistaan

All

-lle

koilleni

koillesi

koillensa / koilleen

koilleni

koillesi

koillensa / koillean

Ade

-lla

koillani

koillasi

koillansa / koillaan

koillani

koillasi

koillansa / koillaan

Abl

-lta

koiltani

koiltasi

koiltansa / koiltaan

koiltani

koiltasi

koiltansa / koiltaan

Tra

-ksi

koikseni

koiksesi

koiksensa / koikseen

koikseni

koiksesi

koiksensa / koikseen

Ess

-na

koinani

koinasi

koinansa / koinaan

koinani

koinasi

koinansa / koinaan

Abe

-tta

koittani

koittasi

koittansa / koittaan

koittani

koittasi

koittansa / koittaan

Com

-ne

-

-

-

koineni

koinesi

koinensa / koineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

koimme

koimme

koinne

koinne

koinsa

koinsa

Par

-ta

koitamme

koitamme

koitanne

koitanne

koitansa / koitaan

koitansa / koitaan

Gen

-n

koimme

koittemme / koidemme

koinne

koittenne / koidenne

koinsa

koittensa / koidensa

Ill

mihin

koihimme

koihimme

koihinne

koihinne

koihinsa

koihinsa

Ine

-ssa

koissamme

koissamme

koissanne

koissanne

koissansa / koissaan

koissansa / koissaan

Ela

-sta

koistamme

koistamme

koistanne

koistanne

koistansa / koistaan

koistansa / koistaan

All

-lle

koillemme

koillemme

koillenne

koillenne

koillensa / koilleen

koillensa / koillean

Ade

-lla

koillamme

koillamme

koillanne

koillanne

koillansa / koillaan

koillansa / koillaan

Abl

-lta

koiltamme

koiltamme

koiltanne

koiltanne

koiltansa / koiltaan

koiltansa / koiltaan

Tra

-ksi

koiksemme

koiksemme

koiksenne

koiksenne

koiksensa / koikseen

koiksensa / koikseen

Ess

-na

koinamme

koinamme

koinanne

koinanne

koinansa / koinaan

koinansa / koinaan

Abe

-tta

koittamme

koittamme

koittanne

koittanne

koittansa / koittaan

koittansa / koittaan

Com

-ne

-

koinemme

-

koinenne

-

koinensa / koineen

Singular

Plural

Nom

-

koimme

koinne

koinsa

koimme

koinne

koinsa

Par

-ta

koitamme

koitanne

koitansa / koitaan

koitamme

koitanne

koitansa / koitaan

Gen

-n

koimme

koinne

koinsa

koittemme / koidemme

koittenne / koidenne

koittensa / koidensa

Ill

mihin

koihimme

koihinne

koihinsa

koihimme

koihinne

koihinsa

Ine

-ssa

koissamme

koissanne

koissansa / koissaan

koissamme

koissanne

koissansa / koissaan

Ela

-sta

koistamme

koistanne

koistansa / koistaan

koistamme

koistanne

koistansa / koistaan

All

-lle

koillemme

koillenne

koillensa / koilleen

koillemme

koillenne

koillensa / koillean

Ade

-lla

koillamme

koillanne

koillansa / koillaan

koillamme

koillanne

koillansa / koillaan

Abl

-lta

koiltamme

koiltanne

koiltansa / koiltaan

koiltamme

koiltanne

koiltansa / koiltaan

Tra

-ksi

koiksemme

koiksenne

koiksensa / koikseen

koiksemme

koiksenne

koiksensa / koikseen

Ess

-na

koinamme

koinanne

koinansa / koinaan

koinamme

koinanne

koinansa / koinaan

Abe

-tta

koittamme

koittanne

koittansa / koittaan

koittamme

koittanne

koittansa / koittaan

Com

-ne

-

-

-

koinemme

koinenne

koinensa / koineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

koka

koat / ko’at / kokat

Par

-ta

kokaa

kokia

Gen

-n

koan / ko’an / kokan

kokien

Ill

mihin

kokaan

kokiin

Ine

-ssa

koassa / ko’assa / kokassa

ko’issa / koissa / kokissa

Ela

-sta

koasta / ko’asta / kokasta

ko’ista / koista / kokista

All

-lle

koalle / ko’alle / kokalle

ko’ille / koille / kokille

Ade

-lla

koalla / ko’alla / kokalla

ko’illa / koilla / kokilla

Abl

-lta

koalta / ko’alta / kokalta

ko’ilta / koilta / kokilta

Tra

-ksi

koaksi / ko’aksi / kokaksi

ko’iksi / koiksi / kokiksi

Ess

-na

kokana

kokina

Abe

-tta

koatta / ko’atta / kokatta

ko’itta / koitta / kokitta

Com

-ne

-

kokine

Ins

-in

-

ko’in / koin / kokin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

koka

koat / ko’at / kokat

Par

-ta

kokaa

kokia

Gen

-n

koan / ko’an / kokan

kokien

Ill

mihin

kokaan

kokiin

Ine

-ssa

koassa / ko’assa / kokassa

ko’issa / koissa / kokissa

Ela

-sta

koasta / ko’asta / kokasta

ko’ista / koista / kokista

All

-lle

koalle / ko’alle / kokalle

ko’ille / koille / kokille

Ade

-lla

koalla / ko’alla / kokalla

ko’illa / koilla / kokilla

Abl

-lta

koalta / ko’alta / kokalta

ko’ilta / koilta / kokilta

Tra

-ksi

koaksi / ko’aksi / kokaksi

ko’iksi / koiksi / kokiksi

Ess

-na

kokana

kokina

Abe

-tta

koatta / ko’atta / kokatta

ko’itta / koitta / kokitta

Com

-ne

-

kokine

Ins

-in

-

ko’in / koin / kokin

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

koka
coca
the coca
of coca
boiling it
Show more arrow right
OpenSubtitles2018.v3; Europarl; OpenSubtitles; Tatoeba Tässä on kokiksesi. Here's your Coke. Haluatko kokasi? You want your coke? Hän kaatoi lasiin kokiksensa. He poured his Coke into a glass. Mistä koka tuli? Where did the coke come from? Missä se koka on? Where the hell is the coke? Ja kokaa. That and coke. Missä minun koka on? Where's my coke? Vai kokaa? little blow, perhaps? Nyt koka taitaa puhua. That might be the coke talking. Koira nuoli kokiksensa nopeasti. The dog quickly licked its Coke. Show more arrow right

Wikipedia

koka
kokaiinin slanginimitys koka
alin piste judo-ottelussa Kōka
on kaupunki Shigan prefektuurissa, Japanissa kokapensaat
(Erythroxylum), kasvisuku
Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

kokani

kokani

kokasi

kokasi

kokansa

kokansa

Par

-ta

kokaani

kokiani

kokaasi

kokiasi

kokaansa

kokiansa / kokiaan

Gen

-n

kokani

kokieni

kokasi

kokiesi

kokansa

kokiensa

Ill

mihin

kokaani

kokiini

kokaasi

kokiisi

kokaansa

kokiinsa

Ine

-ssa

koassani / ko’assani / kokassani

ko’issani / koissani / kokissani

koassasi / ko’assasi / kokassasi

ko’issasi / koissasi / kokissasi

koassansa / koassaan / ko’assansa / ko’assaan / kokassansa / kokassaan

ko’issansa / ko’issaan / koissansa / koissaan / kokissansa / kokissaan

Ela

-sta

koastani / ko’astani / kokastani

ko’istani / koistani / kokistani

koastasi / ko’astasi / kokastasi

ko’istasi / koistasi / kokistasi

koastansa / koastaan / ko’astansa / ko’astaan / kokastansa / kokastaan

ko’istansa / ko’istaan / koistansa / koistaan / kokistansa / kokistaan

All

-lle

koalleni / ko’alleni / kokalleni

ko’illeni / koilleni / kokilleni

koallesi / ko’allesi / kokallesi

ko’illesi / koillesi / kokillesi

koalleen / koallensa / ko’alleen / ko’allensa / kokalleen / kokallensa

ko’illensa / ko’illean / koillensa / koillean / kokillensa / kokillean

Ade

-lla

koallani / ko’allani / kokallani

ko’illani / koillani / kokillani

koallasi / ko’allasi / kokallasi

ko’illasi / koillasi / kokillasi

koallansa / koallaan / ko’allansa / ko’allaan / kokallansa / kokallaan

ko’illansa / ko’illaan / koillansa / koillaan / kokillansa / kokillaan

Abl

-lta

koaltani / ko’altani / kokaltani

ko’iltani / koiltani / kokiltani

koaltasi / ko’altasi / kokaltasi

ko’iltasi / koiltasi / kokiltasi

koaltansa / koaltaan / ko’altansa / ko’altaan / kokaltansa / kokaltaan

ko’iltansa / ko’iltaan / koiltansa / koiltaan / kokiltansa / kokiltaan

Tra

-ksi

koakseni / ko’akseni / kokakseni

ko’ikseni / koikseni / kokikseni

koaksesi / ko’aksesi / kokaksesi

ko’iksesi / koiksesi / kokiksesi

koakseen / koaksensa / ko’akseen / ko’aksensa / kokakseen / kokaksensa

ko’ikseen / ko’iksensa / koikseen / koiksensa / kokikseen / kokiksensa

Ess

-na

kokanani

kokinani

kokanasi

kokinasi

kokanansa / kokanaan

kokinansa / kokinaan

Abe

-tta

koattani / ko’attani / kokattani

ko’ittani / koittani / kokittani

koattasi / ko’attasi / kokattasi

ko’ittasi / koittasi / kokittasi

koattansa / koattaan / ko’attansa / ko’attaan / kokattansa / kokattaan

ko’ittansa / ko’ittaan / koittansa / koittaan / kokittansa / kokittaan

Com

-ne

-

kokineni

-

kokinesi

-

kokinensa / kokineen

Singular

Plural

Nom

-

kokani

kokasi

kokansa

kokani

kokasi

kokansa

Par

-ta

kokaani

kokaasi

kokaansa

kokiani

kokiasi

kokiansa / kokiaan

Gen

-n

kokani

kokasi

kokansa

kokieni

kokiesi

kokiensa

Ill

mihin

kokaani

kokaasi

kokaansa

kokiini

kokiisi

kokiinsa

Ine

-ssa

koassani / ko’assani / kokassani

koassasi / ko’assasi / kokassasi

koassansa / koassaan / ko’assansa / ko’assaan / kokassansa / kokassaan

ko’issani / koissani / kokissani

ko’issasi / koissasi / kokissasi

ko’issansa / ko’issaan / koissansa / koissaan / kokissansa / kokissaan

Ela

-sta

koastani / ko’astani / kokastani

koastasi / ko’astasi / kokastasi

koastansa / koastaan / ko’astansa / ko’astaan / kokastansa / kokastaan

ko’istani / koistani / kokistani

ko’istasi / koistasi / kokistasi

ko’istansa / ko’istaan / koistansa / koistaan / kokistansa / kokistaan

All

-lle

koalleni / ko’alleni / kokalleni

koallesi / ko’allesi / kokallesi

koalleen / koallensa / ko’alleen / ko’allensa / kokalleen / kokallensa

ko’illeni / koilleni / kokilleni

ko’illesi / koillesi / kokillesi

ko’illensa / ko’illean / koillensa / koillean / kokillensa / kokillean

Ade

-lla

koallani / ko’allani / kokallani

koallasi / ko’allasi / kokallasi

koallansa / koallaan / ko’allansa / ko’allaan / kokallansa / kokallaan

ko’illani / koillani / kokillani

ko’illasi / koillasi / kokillasi

ko’illansa / ko’illaan / koillansa / koillaan / kokillansa / kokillaan

Abl

-lta

koaltani / ko’altani / kokaltani

koaltasi / ko’altasi / kokaltasi

koaltansa / koaltaan / ko’altansa / ko’altaan / kokaltansa / kokaltaan

ko’iltani / koiltani / kokiltani

ko’iltasi / koiltasi / kokiltasi

ko’iltansa / ko’iltaan / koiltansa / koiltaan / kokiltansa / kokiltaan

Tra

-ksi

koakseni / ko’akseni / kokakseni

koaksesi / ko’aksesi / kokaksesi

koakseen / koaksensa / ko’akseen / ko’aksensa / kokakseen / kokaksensa

ko’ikseni / koikseni / kokikseni

ko’iksesi / koiksesi / kokiksesi

ko’ikseen / ko’iksensa / koikseen / koiksensa / kokikseen / kokiksensa

Ess

-na

kokanani

kokanasi

kokanansa / kokanaan

kokinani

kokinasi

kokinansa / kokinaan

Abe

-tta

koattani / ko’attani / kokattani

koattasi / ko’attasi / kokattasi

koattansa / koattaan / ko’attansa / ko’attaan / kokattansa / kokattaan

ko’ittani / koittani / kokittani

ko’ittasi / koittasi / kokittasi

ko’ittansa / ko’ittaan / koittansa / koittaan / kokittansa / kokittaan

Com

-ne

-

-

-

kokineni

kokinesi

kokinensa / kokineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

kokamme

kokamme

kokanne

kokanne

kokansa

kokansa

Par

-ta

kokaamme

kokiamme

kokaanne

kokianne

kokaansa

kokiansa / kokiaan

Gen

-n

kokamme

kokiemme

kokanne

kokienne

kokansa

kokiensa

Ill

mihin

kokaamme

kokiimme

kokaanne

kokiinne

kokaansa

kokiinsa

Ine

-ssa

koassamme / ko’assamme / kokassamme

ko’issamme / koissamme / kokissamme

koassanne / ko’assanne / kokassanne

ko’issanne / koissanne / kokissanne

koassansa / koassaan / ko’assansa / ko’assaan / kokassansa / kokassaan

ko’issansa / ko’issaan / koissansa / koissaan / kokissansa / kokissaan

Ela

-sta

koastamme / ko’astamme / kokastamme

ko’istamme / koistamme / kokistamme

koastanne / ko’astanne / kokastanne

ko’istanne / koistanne / kokistanne

koastansa / koastaan / ko’astansa / ko’astaan / kokastansa / kokastaan

ko’istansa / ko’istaan / koistansa / koistaan / kokistansa / kokistaan

All

-lle

koallemme / ko’allemme / kokallemme

ko’illemme / koillemme / kokillemme

koallenne / ko’allenne / kokallenne

ko’illenne / koillenne / kokillenne

koalleen / koallensa / ko’alleen / ko’allensa / kokalleen / kokallensa

ko’illensa / ko’illean / koillensa / koillean / kokillensa / kokillean

Ade

-lla

koallamme / ko’allamme / kokallamme

ko’illamme / koillamme / kokillamme

koallanne / ko’allanne / kokallanne

ko’illanne / koillanne / kokillanne

koallansa / koallaan / ko’allansa / ko’allaan / kokallansa / kokallaan

ko’illansa / ko’illaan / koillansa / koillaan / kokillansa / kokillaan

Abl

-lta

koaltamme / ko’altamme / kokaltamme

ko’iltamme / koiltamme / kokiltamme

koaltanne / ko’altanne / kokaltanne

ko’iltanne / koiltanne / kokiltanne

koaltansa / koaltaan / ko’altansa / ko’altaan / kokaltansa / kokaltaan

ko’iltansa / ko’iltaan / koiltansa / koiltaan / kokiltansa / kokiltaan

Tra

-ksi

koaksemme / ko’aksemme / kokaksemme

ko’iksemme / koiksemme / kokiksemme

koaksenne / ko’aksenne / kokaksenne

ko’iksenne / koiksenne / kokiksenne

koakseen / koaksensa / ko’akseen / ko’aksensa / kokakseen / kokaksensa

ko’ikseen / ko’iksensa / koikseen / koiksensa / kokikseen / kokiksensa

Ess

-na

kokanamme

kokinamme

kokananne

kokinanne

kokanansa / kokanaan

kokinansa / kokinaan

Abe

-tta

koattamme / ko’attamme / kokattamme

ko’ittamme / koittamme / kokittamme

koattanne / ko’attanne / kokattanne

ko’ittanne / koittanne / kokittanne

koattansa / koattaan / ko’attansa / ko’attaan / kokattansa / kokattaan

ko’ittansa / ko’ittaan / koittansa / koittaan / kokittansa / kokittaan

Com

-ne

-

kokinemme

-

kokinenne

-

kokinensa / kokineen

Singular

Plural

Nom

-

kokamme

kokanne

kokansa

kokamme

kokanne

kokansa

Par

-ta

kokaamme

kokaanne

kokaansa

kokiamme

kokianne

kokiansa / kokiaan

Gen

-n

kokamme

kokanne

kokansa

kokiemme

kokienne

kokiensa

Ill

mihin

kokaamme

kokaanne

kokaansa

kokiimme

kokiinne

kokiinsa

Ine

-ssa

koassamme / ko’assamme / kokassamme

koassanne / ko’assanne / kokassanne

koassansa / koassaan / ko’assansa / ko’assaan / kokassansa / kokassaan

ko’issamme / koissamme / kokissamme

ko’issanne / koissanne / kokissanne

ko’issansa / ko’issaan / koissansa / koissaan / kokissansa / kokissaan

Ela

-sta

koastamme / ko’astamme / kokastamme

koastanne / ko’astanne / kokastanne

koastansa / koastaan / ko’astansa / ko’astaan / kokastansa / kokastaan

ko’istamme / koistamme / kokistamme

ko’istanne / koistanne / kokistanne

ko’istansa / ko’istaan / koistansa / koistaan / kokistansa / kokistaan

All

-lle

koallemme / ko’allemme / kokallemme

koallenne / ko’allenne / kokallenne

koalleen / koallensa / ko’alleen / ko’allensa / kokalleen / kokallensa

ko’illemme / koillemme / kokillemme

ko’illenne / koillenne / kokillenne

ko’illensa / ko’illean / koillensa / koillean / kokillensa / kokillean

Ade

-lla

koallamme / ko’allamme / kokallamme

koallanne / ko’allanne / kokallanne

koallansa / koallaan / ko’allansa / ko’allaan / kokallansa / kokallaan

ko’illamme / koillamme / kokillamme

ko’illanne / koillanne / kokillanne

ko’illansa / ko’illaan / koillansa / koillaan / kokillansa / kokillaan

Abl

-lta

koaltamme / ko’altamme / kokaltamme

koaltanne / ko’altanne / kokaltanne

koaltansa / koaltaan / ko’altansa / ko’altaan / kokaltansa / kokaltaan

ko’iltamme / koiltamme / kokiltamme

ko’iltanne / koiltanne / kokiltanne

ko’iltansa / ko’iltaan / koiltansa / koiltaan / kokiltansa / kokiltaan

Tra

-ksi

koaksemme / ko’aksemme / kokaksemme

koaksenne / ko’aksenne / kokaksenne

koakseen / koaksensa / ko’akseen / ko’aksensa / kokakseen / kokaksensa

ko’iksemme / koiksemme / kokiksemme

ko’iksenne / koiksenne / kokiksenne

ko’ikseen / ko’iksensa / koikseen / koiksensa / kokikseen / kokiksensa

Ess

-na

kokanamme

kokananne

kokanansa / kokanaan

kokinamme

kokinanne

kokinansa / kokinaan

Abe

-tta

koattamme / ko’attamme / kokattamme

koattanne / ko’attanne / kokattanne

koattansa / koattaan / ko’attansa / ko’attaan / kokattansa / kokattaan

ko’ittamme / koittamme / kokittamme

ko’ittanne / koittanne / kokittanne

ko’ittansa / ko’ittaan / koittansa / koittaan / kokittansa / kokittaan

Com

-ne

-

-

-

kokinemme

kokinenne

kokinensa / kokineen

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

Create new exercises Report an issue Exercises Solved!
close modal Press Esc to close
Source:
Report an issue
close modal
If you wish to receive updates on this issue:
SuccessIssue reported! Report
logo
  • Social Instagram
  • Social Facebook

Contact

envelope contact@kieli.net

Copyright 2019-2024, kieli.net

We value your privacy
Kieli.net uses cookies to enhance the browsing experience, serve personalized content, and analyze traffic. To learn more, please refer to the Cookie policy. By clicking "Accept" you consent to Kieli.net's use of cookies. Accept