logo Eng Translation language: Arabic English French German Persian Russian Somali Spanish Log In
logo Log In

Choose translation language

english Right arrow

Language

Contact

envelope contact@kieli.net
  • Social Instagram
  • Social Facebook
Float menu

Language

Close menu
Press / to search

siannahka, noun

Word analysis
siannahkakäsineet

siannahkakäsineet

siannahka

Noun, Singular Nominative

+ käsine

Noun, Plural Nominative

Report an issue

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

siannahka

siannahkat

Par

-ta

siannahkaa

siannahkoja

Gen

-n

siannahkan

siannahkojen

Ill

mihin

siannahkaan

siannahkoihin

Ine

-ssa

siannahkassa

siannahkoissa

Ela

-sta

siannahkasta

siannahkoista

All

-lle

siannahkalle

siannahkoille

Ade

-lla

siannahkalla

siannahkoilla

Abl

-lta

siannahkalta

siannahkoilta

Tra

-ksi

siannahkaksi

siannahkoiksi

Ess

-na

siannahkana

siannahkoina

Abe

-tta

siannahkatta

siannahkoitta

Com

-ne

-

siannahkoine

Ins

-in

-

siannahkoin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

siannahka

siannahkat

Par

-ta

siannahkaa

siannahkoja

Gen

-n

siannahkan

siannahkojen

Ill

mihin

siannahkaan

siannahkoihin

Ine

-ssa

siannahkassa

siannahkoissa

Ela

-sta

siannahkasta

siannahkoista

All

-lle

siannahkalle

siannahkoille

Ade

-lla

siannahkalla

siannahkoilla

Abl

-lta

siannahkalta

siannahkoilta

Tra

-ksi

siannahkaksi

siannahkoiksi

Ess

-na

siannahkana

siannahkoina

Abe

-tta

siannahkatta

siannahkoitta

Com

-ne

-

siannahkoine

Ins

-in

-

siannahkoin

pigskin siannahka, jalkapallo
Show more arrow right
Europarl Parallel Corpus; Europarl; Tatoeba; Wikipedia; OpenSubtitles Parallel Corpus; OpenSubtitles; TED2020; Tanzil Siannahka on halpa materiaali. The pigskin is a cheap material. Siannahka oli pehmeä ja lämmin. The pigskin was soft and warm. Siannahka on kestävä materiaali. Pigskin is a durable material. Rannekorusta löytyi kaiverrettu siannahka. A carved pigskin was found in the bracelet. Siannahka on kestävä materiaali laukuissa. Pigskin is a durable material in bags. Hän osti uuden siannahkan takin. She bought a new pigskin jacket. Kuulin, että hän korjautti siannahkan. I heard that he got the pigskin repaired. Hän osti vanhan siannahkan kirjakaapin. He bought an old pigskin bookcase. Päätimme käyttää siannahkaa huonekalujen verhoilussa. We decided to use pigskin for the upholstery of the furniture. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

siannahkani

siannahkani

siannahkasi

siannahkasi

siannahkansa

siannahkansa

Par

-ta

siannahkaani

siannahkojani

siannahkaasi

siannahkojasi

siannahkaansa / siannahkaaan

siannahkojansa / siannahkojaan

Gen

-n

siannahkani

siannahkojeni

siannahkasi

siannahkojesi

siannahkansa

siannahkojensa

Ill

mihin

siannahkaani

siannahkoihini

siannahkaasi

siannahkoihisi

siannahkaansa

siannahkoihinsa

Ine

-ssa

siannahkassani

siannahkoissani

siannahkassasi

siannahkoissasi

siannahkassansa / siannahkassaan

siannahkoissansa / siannahkoissaan

Ela

-sta

siannahkastani

siannahkoistani

siannahkastasi

siannahkoistasi

siannahkastansa / siannahkastaan

siannahkoistansa / siannahkoistaan

All

-lle

siannahkalleni

siannahkoilleni

siannahkallesi

siannahkoillesi

siannahkallensa / siannahkalleen

siannahkoillensa / siannahkoillean

Ade

-lla

siannahkallani

siannahkoillani

siannahkallasi

siannahkoillasi

siannahkallansa / siannahkallaan

siannahkoillansa / siannahkoillaan

Abl

-lta

siannahkaltani

siannahkoiltani

siannahkaltasi

siannahkoiltasi

siannahkaltansa / siannahkaltaan

siannahkoiltansa / siannahkoiltaan

Tra

-ksi

siannahkakseni

siannahkoikseni

siannahkaksesi

siannahkoiksesi

siannahkaksensa / siannahkakseen

siannahkoiksensa / siannahkoikseen

Ess

-na

siannahkanani

siannahkoinani

siannahkanasi

siannahkoinasi

siannahkanansa / siannahkanaan

siannahkoinansa / siannahkoinaan

Abe

-tta

siannahkattani

siannahkoittani

siannahkattasi

siannahkoittasi

siannahkattansa / siannahkattaan

siannahkoittansa / siannahkoittaan

Com

-ne

-

siannahkoineni

-

siannahkoinesi

-

siannahkoinensa / siannahkoineen

Singular

Plural

Nom

-

siannahkani

siannahkasi

siannahkansa

siannahkani

siannahkasi

siannahkansa

Par

-ta

siannahkaani

siannahkaasi

siannahkaansa / siannahkaaan

siannahkojani

siannahkojasi

siannahkojansa / siannahkojaan

Gen

-n

siannahkani

siannahkasi

siannahkansa

siannahkojeni

siannahkojesi

siannahkojensa

Ill

mihin

siannahkaani

siannahkaasi

siannahkaansa

siannahkoihini

siannahkoihisi

siannahkoihinsa

Ine

-ssa

siannahkassani

siannahkassasi

siannahkassansa / siannahkassaan

siannahkoissani

siannahkoissasi

siannahkoissansa / siannahkoissaan

Ela

-sta

siannahkastani

siannahkastasi

siannahkastansa / siannahkastaan

siannahkoistani

siannahkoistasi

siannahkoistansa / siannahkoistaan

All

-lle

siannahkalleni

siannahkallesi

siannahkallensa / siannahkalleen

siannahkoilleni

siannahkoillesi

siannahkoillensa / siannahkoillean

Ade

-lla

siannahkallani

siannahkallasi

siannahkallansa / siannahkallaan

siannahkoillani

siannahkoillasi

siannahkoillansa / siannahkoillaan

Abl

-lta

siannahkaltani

siannahkaltasi

siannahkaltansa / siannahkaltaan

siannahkoiltani

siannahkoiltasi

siannahkoiltansa / siannahkoiltaan

Tra

-ksi

siannahkakseni

siannahkaksesi

siannahkaksensa / siannahkakseen

siannahkoikseni

siannahkoiksesi

siannahkoiksensa / siannahkoikseen

Ess

-na

siannahkanani

siannahkanasi

siannahkanansa / siannahkanaan

siannahkoinani

siannahkoinasi

siannahkoinansa / siannahkoinaan

Abe

-tta

siannahkattani

siannahkattasi

siannahkattansa / siannahkattaan

siannahkoittani

siannahkoittasi

siannahkoittansa / siannahkoittaan

Com

-ne

-

-

-

siannahkoineni

siannahkoinesi

siannahkoinensa / siannahkoineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

siannahkamme

siannahkamme

siannahkanne

siannahkanne

siannahkansa

siannahkansa

Par

-ta

siannahkaamme

siannahkojamme

siannahkaanne

siannahkojanne

siannahkaansa / siannahkaaan

siannahkojansa / siannahkojaan

Gen

-n

siannahkamme

siannahkojemme

siannahkanne

siannahkojenne

siannahkansa

siannahkojensa

Ill

mihin

siannahkaamme

siannahkoihimme

siannahkaanne

siannahkoihinne

siannahkaansa

siannahkoihinsa

Ine

-ssa

siannahkassamme

siannahkoissamme

siannahkassanne

siannahkoissanne

siannahkassansa / siannahkassaan

siannahkoissansa / siannahkoissaan

Ela

-sta

siannahkastamme

siannahkoistamme

siannahkastanne

siannahkoistanne

siannahkastansa / siannahkastaan

siannahkoistansa / siannahkoistaan

All

-lle

siannahkallemme

siannahkoillemme

siannahkallenne

siannahkoillenne

siannahkallensa / siannahkalleen

siannahkoillensa / siannahkoillean

Ade

-lla

siannahkallamme

siannahkoillamme

siannahkallanne

siannahkoillanne

siannahkallansa / siannahkallaan

siannahkoillansa / siannahkoillaan

Abl

-lta

siannahkaltamme

siannahkoiltamme

siannahkaltanne

siannahkoiltanne

siannahkaltansa / siannahkaltaan

siannahkoiltansa / siannahkoiltaan

Tra

-ksi

siannahkaksemme

siannahkoiksemme

siannahkaksenne

siannahkoiksenne

siannahkaksensa / siannahkakseen

siannahkoiksensa / siannahkoikseen

Ess

-na

siannahkanamme

siannahkoinamme

siannahkananne

siannahkoinanne

siannahkanansa / siannahkanaan

siannahkoinansa / siannahkoinaan

Abe

-tta

siannahkattamme

siannahkoittamme

siannahkattanne

siannahkoittanne

siannahkattansa / siannahkattaan

siannahkoittansa / siannahkoittaan

Com

-ne

-

siannahkoinemme

-

siannahkoinenne

-

siannahkoinensa / siannahkoineen

Singular

Plural

Nom

-

siannahkamme

siannahkanne

siannahkansa

siannahkamme

siannahkanne

siannahkansa

Par

-ta

siannahkaamme

siannahkaanne

siannahkaansa / siannahkaaan

siannahkojamme

siannahkojanne

siannahkojansa / siannahkojaan

Gen

-n

siannahkamme

siannahkanne

siannahkansa

siannahkojemme

siannahkojenne

siannahkojensa

Ill

mihin

siannahkaamme

siannahkaanne

siannahkaansa

siannahkoihimme

siannahkoihinne

siannahkoihinsa

Ine

-ssa

siannahkassamme

siannahkassanne

siannahkassansa / siannahkassaan

siannahkoissamme

siannahkoissanne

siannahkoissansa / siannahkoissaan

Ela

-sta

siannahkastamme

siannahkastanne

siannahkastansa / siannahkastaan

siannahkoistamme

siannahkoistanne

siannahkoistansa / siannahkoistaan

All

-lle

siannahkallemme

siannahkallenne

siannahkallensa / siannahkalleen

siannahkoillemme

siannahkoillenne

siannahkoillensa / siannahkoillean

Ade

-lla

siannahkallamme

siannahkallanne

siannahkallansa / siannahkallaan

siannahkoillamme

siannahkoillanne

siannahkoillansa / siannahkoillaan

Abl

-lta

siannahkaltamme

siannahkaltanne

siannahkaltansa / siannahkaltaan

siannahkoiltamme

siannahkoiltanne

siannahkoiltansa / siannahkoiltaan

Tra

-ksi

siannahkaksemme

siannahkaksenne

siannahkaksensa / siannahkakseen

siannahkoiksemme

siannahkoiksenne

siannahkoiksensa / siannahkoikseen

Ess

-na

siannahkanamme

siannahkananne

siannahkanansa / siannahkanaan

siannahkoinamme

siannahkoinanne

siannahkoinansa / siannahkoinaan

Abe

-tta

siannahkattamme

siannahkattanne

siannahkattansa / siannahkattaan

siannahkoittamme

siannahkoittanne

siannahkoittansa / siannahkoittaan

Com

-ne

-

-

-

siannahkoinemme

siannahkoinenne

siannahkoinensa / siannahkoineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

käsine

käsineet

Par

-ta

käsinettä

käsineitä / käsinehiä

Gen

-n

käsineen

käsineitten / käsineiden / käsinehien / käsinehitten

Ill

mihin

käsineeseen

käsineisiin / käsineihin / käsinehisin

Ine

-ssa

käsineessä

käsinehissä / käsineissä

Ela

-sta

käsineestä

käsinehistä / käsineistä

All

-lle

käsineelle

käsinehille / käsineille

Ade

-lla

käsineellä

käsinehillä / käsineillä

Abl

-lta

käsineeltä

käsinehiltä / käsineiltä

Tra

-ksi

käsineeksi

käsinehiksi / käsineiksi

Ess

-na

käsineenä

käsinehinä / käsineinä

Abe

-tta

käsineettä

käsinehittä / käsineittä

Com

-ne

-

käsinehine / käsineine

Ins

-in

-

käsinehin / käsinein

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

käsine

käsineet

Par

-ta

käsinettä

käsineitä / käsinehiä

Gen

-n

käsineen

käsineitten / käsineiden / käsinehien / käsinehitten

Ill

mihin

käsineeseen

käsineisiin / käsineihin / käsinehisin

Ine

-ssa

käsineessä

käsinehissä / käsineissä

Ela

-sta

käsineestä

käsinehistä / käsineistä

All

-lle

käsineelle

käsinehille / käsineille

Ade

-lla

käsineellä

käsinehillä / käsineillä

Abl

-lta

käsineeltä

käsinehiltä / käsineiltä

Tra

-ksi

käsineeksi

käsinehiksi / käsineiksi

Ess

-na

käsineenä

käsinehinä / käsineinä

Abe

-tta

käsineettä

käsinehittä / käsineittä

Com

-ne

-

käsinehine / käsineine

Ins

-in

-

käsinehin / käsinein

glove käsine, hansikas, hanska, sormikas, nyrkkeilyhansikas
Show more arrow right
Europarl; OpenSubtitles2018.v3; Tatoeba; tmClass Käsine meni rikki. The glove got torn. Käsine on tärkeä varuste kylmällä säällä. Glove is an important accessory in cold weather. Olen unohtanut käsineeni. I seem to have forgotten my gloves. Kadotin käsineeni jonnekin kaupungille. I lost my gloves somewhere in the city. Käsineet urheilupeleihin. Sport gloves. Miksi pidätte noita käsineitä? Why do you wear those gloves, sir? Käsineet kamppailulajeihin. Gloves for combat sports. Käsineet, hatut, uimalakit. Gloves, hats, swimming hats. Käsineet ja vyöt vaatteina. Gloves and belts being clothing. Älä unohda ottaa käsineitä mukaan ulos. Don't forget to bring your gloves when going out. Show more arrow right

Wiktionary

Any garment used to protect a hand, such as a glove or mitten. Show more arrow right käsi +‎ -ine Show more arrow right

Wikipedia

Glove A glove is a garment covering the hand. Gloves usually have separate sheaths or openings for each finger and the thumb. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

käsineeni

käsineeni

käsineesi

käsineesi

käsineensä

käsineensä

Par

-ta

käsinettäni

käsineitäni / käsinehiäni

käsinettäsi

käsineitäsi / käsinehiäsi

käsinettänsä / käsinettään

käsineitänsä / käsineitään / käsinehiänsä / käsinehiään

Gen

-n

käsineeni

käsineitteni / käsineideni / käsinehieni / käsinehitteni

käsineesi

käsineittesi / käsineidesi / käsinehiesi / käsinehittesi

käsineensä

käsineittensä / käsineidensä / käsinehiensä / käsinehittensä

Ill

mihin

käsineeseeni

käsineisiini / käsineihini / käsinehisini

käsineeseesi

käsineisiisi / käsineihisi / käsinehisisi

käsineeseensä

käsineisiinsä / käsineihinsä / käsinehisinsä

Ine

-ssa

käsineessäni

käsinehissäni / käsineissäni

käsineessäsi

käsinehissäsi / käsineissäsi

käsineessänsä / käsineessään

käsinehissänsä / käsinehissään / käsineissänsä / käsineissään

Ela

-sta

käsineestäni

käsinehistäni / käsineistäni

käsineestäsi

käsinehistäsi / käsineistäsi

käsineestänsä / käsineestään

käsinehistänsä / käsinehistään / käsineistänsä / käsineistään

All

-lle

käsineelleni

käsinehilleni / käsineilleni

käsineellesi

käsinehillesi / käsineillesi

käsineellensä / käsineelleen

käsinehillensä / käsinehilleän / käsineillensä / käsineilleän

Ade

-lla

käsineelläni

käsinehilläni / käsineilläni

käsineelläsi

käsinehilläsi / käsineilläsi

käsineellänsä / käsineellään

käsinehillänsä / käsinehillään / käsineillänsä / käsineillään

Abl

-lta

käsineeltäni

käsinehiltäni / käsineiltäni

käsineeltäsi

käsinehiltäsi / käsineiltäsi

käsineeltänsä / käsineeltään

käsinehiltänsä / käsinehiltään / käsineiltänsä / käsineiltään

Tra

-ksi

käsineekseni

käsinehikseni / käsineikseni

käsineeksesi

käsinehiksesi / käsineiksesi

käsineeksensä / käsineekseen

käsinehikseen / käsinehiksensä / käsineikseen / käsineiksensä

Ess

-na

käsineenäni

käsinehinäni / käsineinäni

käsineenäsi

käsinehinäsi / käsineinäsi

käsineenänsä / käsineenään

käsinehinänsä / käsinehinään / käsineinänsä / käsineinään

Abe

-tta

käsineettäni

käsinehittäni / käsineittäni

käsineettäsi

käsinehittäsi / käsineittäsi

käsineettänsä / käsineettään

käsinehittänsä / käsinehittään / käsineittänsä / käsineittään

Com

-ne

-

käsinehineni / käsineineni

-

käsinehinesi / käsineinesi

-

käsinehineen / käsinehinensä / käsineineen / käsineinensä

Singular

Plural

Nom

-

käsineeni

käsineesi

käsineensä

käsineeni

käsineesi

käsineensä

Par

-ta

käsinettäni

käsinettäsi

käsinettänsä / käsinettään

käsineitäni / käsinehiäni

käsineitäsi / käsinehiäsi

käsineitänsä / käsineitään / käsinehiänsä / käsinehiään

Gen

-n

käsineeni

käsineesi

käsineensä

käsineitteni / käsineideni / käsinehieni / käsinehitteni

käsineittesi / käsineidesi / käsinehiesi / käsinehittesi

käsineittensä / käsineidensä / käsinehiensä / käsinehittensä

Ill

mihin

käsineeseeni

käsineeseesi

käsineeseensä

käsineisiini / käsineihini / käsinehisini

käsineisiisi / käsineihisi / käsinehisisi

käsineisiinsä / käsineihinsä / käsinehisinsä

Ine

-ssa

käsineessäni

käsineessäsi

käsineessänsä / käsineessään

käsinehissäni / käsineissäni

käsinehissäsi / käsineissäsi

käsinehissänsä / käsinehissään / käsineissänsä / käsineissään

Ela

-sta

käsineestäni

käsineestäsi

käsineestänsä / käsineestään

käsinehistäni / käsineistäni

käsinehistäsi / käsineistäsi

käsinehistänsä / käsinehistään / käsineistänsä / käsineistään

All

-lle

käsineelleni

käsineellesi

käsineellensä / käsineelleen

käsinehilleni / käsineilleni

käsinehillesi / käsineillesi

käsinehillensä / käsinehilleän / käsineillensä / käsineilleän

Ade

-lla

käsineelläni

käsineelläsi

käsineellänsä / käsineellään

käsinehilläni / käsineilläni

käsinehilläsi / käsineilläsi

käsinehillänsä / käsinehillään / käsineillänsä / käsineillään

Abl

-lta

käsineeltäni

käsineeltäsi

käsineeltänsä / käsineeltään

käsinehiltäni / käsineiltäni

käsinehiltäsi / käsineiltäsi

käsinehiltänsä / käsinehiltään / käsineiltänsä / käsineiltään

Tra

-ksi

käsineekseni

käsineeksesi

käsineeksensä / käsineekseen

käsinehikseni / käsineikseni

käsinehiksesi / käsineiksesi

käsinehikseen / käsinehiksensä / käsineikseen / käsineiksensä

Ess

-na

käsineenäni

käsineenäsi

käsineenänsä / käsineenään

käsinehinäni / käsineinäni

käsinehinäsi / käsineinäsi

käsinehinänsä / käsinehinään / käsineinänsä / käsineinään

Abe

-tta

käsineettäni

käsineettäsi

käsineettänsä / käsineettään

käsinehittäni / käsineittäni

käsinehittäsi / käsineittäsi

käsinehittänsä / käsinehittään / käsineittänsä / käsineittään

Com

-ne

-

-

-

käsinehineni / käsineineni

käsinehinesi / käsineinesi

käsinehineen / käsinehinensä / käsineineen / käsineinensä

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

käsineemme

käsineemme

käsineenne

käsineenne

käsineensä

käsineensä

Par

-ta

käsinettämme

käsineitämme / käsinehiämme

käsinettänne

käsineitänne / käsinehiänne

käsinettänsä / käsinettään

käsineitänsä / käsineitään / käsinehiänsä / käsinehiään

Gen

-n

käsineemme

käsineittemme / käsineidemme / käsinehiemme / käsinehittemme

käsineenne

käsineittenne / käsineidenne / käsinehienne / käsinehittenne

käsineensä

käsineittensä / käsineidensä / käsinehiensä / käsinehittensä

Ill

mihin

käsineeseemme

käsineisiimme / käsineihimme / käsinehisimme

käsineeseenne

käsineisiinne / käsineihinne / käsinehisinne

käsineeseensä

käsineisiinsä / käsineihinsä / käsinehisinsä

Ine

-ssa

käsineessämme

käsinehissämme / käsineissämme

käsineessänne

käsinehissänne / käsineissänne

käsineessänsä / käsineessään

käsinehissänsä / käsinehissään / käsineissänsä / käsineissään

Ela

-sta

käsineestämme

käsinehistämme / käsineistämme

käsineestänne

käsinehistänne / käsineistänne

käsineestänsä / käsineestään

käsinehistänsä / käsinehistään / käsineistänsä / käsineistään

All

-lle

käsineellemme

käsinehillemme / käsineillemme

käsineellenne

käsinehillenne / käsineillenne

käsineellensä / käsineelleen

käsinehillensä / käsinehilleän / käsineillensä / käsineilleän

Ade

-lla

käsineellämme

käsinehillämme / käsineillämme

käsineellänne

käsinehillänne / käsineillänne

käsineellänsä / käsineellään

käsinehillänsä / käsinehillään / käsineillänsä / käsineillään

Abl

-lta

käsineeltämme

käsinehiltämme / käsineiltämme

käsineeltänne

käsinehiltänne / käsineiltänne

käsineeltänsä / käsineeltään

käsinehiltänsä / käsinehiltään / käsineiltänsä / käsineiltään

Tra

-ksi

käsineeksemme

käsinehiksemme / käsineiksemme

käsineeksenne

käsinehiksenne / käsineiksenne

käsineeksensä / käsineekseen

käsinehikseen / käsinehiksensä / käsineikseen / käsineiksensä

Ess

-na

käsineenämme

käsinehinämme / käsineinämme

käsineenänne

käsinehinänne / käsineinänne

käsineenänsä / käsineenään

käsinehinänsä / käsinehinään / käsineinänsä / käsineinään

Abe

-tta

käsineettämme

käsinehittämme / käsineittämme

käsineettänne

käsinehittänne / käsineittänne

käsineettänsä / käsineettään

käsinehittänsä / käsinehittään / käsineittänsä / käsineittään

Com

-ne

-

käsinehinemme / käsineinemme

-

käsinehinenne / käsineinenne

-

käsinehineen / käsinehinensä / käsineineen / käsineinensä

Singular

Plural

Nom

-

käsineemme

käsineenne

käsineensä

käsineemme

käsineenne

käsineensä

Par

-ta

käsinettämme

käsinettänne

käsinettänsä / käsinettään

käsineitämme / käsinehiämme

käsineitänne / käsinehiänne

käsineitänsä / käsineitään / käsinehiänsä / käsinehiään

Gen

-n

käsineemme

käsineenne

käsineensä

käsineittemme / käsineidemme / käsinehiemme / käsinehittemme

käsineittenne / käsineidenne / käsinehienne / käsinehittenne

käsineittensä / käsineidensä / käsinehiensä / käsinehittensä

Ill

mihin

käsineeseemme

käsineeseenne

käsineeseensä

käsineisiimme / käsineihimme / käsinehisimme

käsineisiinne / käsineihinne / käsinehisinne

käsineisiinsä / käsineihinsä / käsinehisinsä

Ine

-ssa

käsineessämme

käsineessänne

käsineessänsä / käsineessään

käsinehissämme / käsineissämme

käsinehissänne / käsineissänne

käsinehissänsä / käsinehissään / käsineissänsä / käsineissään

Ela

-sta

käsineestämme

käsineestänne

käsineestänsä / käsineestään

käsinehistämme / käsineistämme

käsinehistänne / käsineistänne

käsinehistänsä / käsinehistään / käsineistänsä / käsineistään

All

-lle

käsineellemme

käsineellenne

käsineellensä / käsineelleen

käsinehillemme / käsineillemme

käsinehillenne / käsineillenne

käsinehillensä / käsinehilleän / käsineillensä / käsineilleän

Ade

-lla

käsineellämme

käsineellänne

käsineellänsä / käsineellään

käsinehillämme / käsineillämme

käsinehillänne / käsineillänne

käsinehillänsä / käsinehillään / käsineillänsä / käsineillään

Abl

-lta

käsineeltämme

käsineeltänne

käsineeltänsä / käsineeltään

käsinehiltämme / käsineiltämme

käsinehiltänne / käsineiltänne

käsinehiltänsä / käsinehiltään / käsineiltänsä / käsineiltään

Tra

-ksi

käsineeksemme

käsineeksenne

käsineeksensä / käsineekseen

käsinehiksemme / käsineiksemme

käsinehiksenne / käsineiksenne

käsinehikseen / käsinehiksensä / käsineikseen / käsineiksensä

Ess

-na

käsineenämme

käsineenänne

käsineenänsä / käsineenään

käsinehinämme / käsineinämme

käsinehinänne / käsineinänne

käsinehinänsä / käsinehinään / käsineinänsä / käsineinään

Abe

-tta

käsineettämme

käsineettänne

käsineettänsä / käsineettään

käsinehittämme / käsineittämme

käsinehittänne / käsineittänne

käsinehittänsä / käsinehittään / käsineittänsä / käsineittään

Com

-ne

-

-

-

käsinehinemme / käsineinemme

käsinehinenne / käsineinenne

käsinehineen / käsinehinensä / käsineineen / käsineinensä

Create new exercises Report an issue Exercises Solved!
close modal Press Esc to close
Source:
Report an issue
close modal
If you wish to receive updates on this issue:
SuccessIssue reported! Report
logo
  • Social Instagram
  • Social Facebook

Contact

envelope contact@kieli.net

Copyright 2019-2024, kieli.net

We value your privacy
Kieli.net uses cookies to enhance the browsing experience, serve personalized content, and analyze traffic. To learn more, please refer to the Cookie policy. By clicking "Accept" you consent to Kieli.net's use of cookies. Accept