logo Eng Translation language: Arabic English French German Persian Russian Somali Spanish Log In
logo Log In

Choose translation language

english Right arrow

Language

Contact

envelope contact@kieli.net
  • Social Instagram
  • Social Facebook
Float menu

Language

Close menu
Press / to search

ruis, noun

Word analysis
ruismaltaasta

ruismaltaasta

ruis

Noun, Singular Nominative

+ mallas

Noun, Singular Elative

Report an issue

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

ruis

rukiit

Par

-ta

ruista

rukiita / rukihia

Gen

-n

rukiin

rukiitten / rukiiden / rukihien / rukihitten

Ill

mihin

rukiiseen

rukiisiin / rukiihin / rukihisin

Ine

-ssa

rukiissa

rukihissa / rukiissa

Ela

-sta

rukiista

rukihista / rukiista

All

-lle

rukiille

rukihille / rukiille

Ade

-lla

rukiilla

rukihilla / rukiilla

Abl

-lta

rukiilta

rukihilta / rukiilta

Tra

-ksi

rukiiksi

rukihiksi / rukiiksi

Ess

-na

rukiina

rukihina / rukiina

Abe

-tta

rukiitta

rukihitta / rukiitta

Com

-ne

-

rukihine / rukiine

Ins

-in

-

rukihin / rukiin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

ruis

rukiit

Par

-ta

ruista

rukiita / rukihia

Gen

-n

rukiin

rukiitten / rukiiden / rukihien / rukihitten

Ill

mihin

rukiiseen

rukiisiin / rukiihin / rukihisin

Ine

-ssa

rukiissa

rukihissa / rukiissa

Ela

-sta

rukiista

rukihista / rukiista

All

-lle

rukiille

rukihille / rukiille

Ade

-lla

rukiilla

rukihilla / rukiilla

Abl

-lta

rukiilta

rukihilta / rukiilta

Tra

-ksi

rukiiksi

rukihiksi / rukiiksi

Ess

-na

rukiina

rukihina / rukiina

Abe

-tta

rukiitta

rukihitta / rukiitta

Com

-ne

-

rukihine / rukiine

Ins

-in

-

rukihin / rukiin

rye ruis
Show more arrow right
Tatoeba; EuroParl2021; Europarl; OpenSubtitles2018.v3; EurLex-2; Eurlex2019; OPUS Ruis kasvaa hyvin karussa maaperässä. Rye grows well in barren soil. Secale cereale L.s-Ruis. Secale cereale L. – Rye. Ruis on tärkeä viljelykasvi Pohjoismaissa. Rye is an important crop in the Nordic countries. Tonnikalasalaatti rukiilla. Tuna salad on rye. 0, 5: ruisvehnä, vehnä, ruis. 0,5: triticale, wheat, rye. 0, 3: vehnä, ruis, ruisvehnä, ohra. 0,3: wheat, rye, triticale, barley. Milläs ruumiit rukiita ostaa? How will you buy rye? Rukiista maksettava korvaus. Rye compensation. Ruis ja syysviljaseokset (ruisseosvilja). Rye and winter cereal mixtures (maslin). Suomessa syödään paljon ruista leivänä. In Finland, people eat a lot of bread made from rye. Show more arrow right

Wiktionary

rye Show more arrow right (Compounds) ruiskaunokkiruisrääkkä Show more arrow right From Proto-Finnic rugis (compare Estonian rukis), Veps rugiž, borrowed either from Proto-Balto-Slavic rugis (compare Lithuanian rugys) or Proto-Germanic rugiz (compare Old English ryġe). Show more arrow right

Wikipedia

Rye Rye (Secale cereale) is a grass grown extensively as a grain, a cover crop and a forage crop. It is a member of the wheat tribe (Triticeae) and is closely related to both wheat (Triticum) and barley (genus Hordeum). Rye grain is used for flour, bread, beer, crispbread, some whiskeys, some vodkas, and animal fodder. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

rukiini

rukiini

rukiisi

rukiisi

rukiinsa

rukiinsa

Par

-ta

ruistani

rukiitani / rukihiani

ruistasi

rukiitasi / rukihiasi

ruistansa / ruistaan

rukiitansa / rukiitaan / rukihiansa / rukihiaan

Gen

-n

rukiini

rukiitteni / rukiideni / rukihieni / rukihitteni

rukiisi

rukiittesi / rukiidesi / rukihiesi / rukihittesi

rukiinsa

rukiittensa / rukiidensa / rukihiensa / rukihittensa

Ill

mihin

rukiiseeni

rukiisiini / rukiihini / rukihisini

rukiiseesi

rukiisiisi / rukiihisi / rukihisisi

rukiiseensa

rukiisiinsa / rukiihinsa / rukihisinsa

Ine

-ssa

rukiissani

rukihissani / rukiissani

rukiissasi

rukihissasi / rukiissasi

rukiissansa / rukiissaan

rukihissansa / rukihissaan / rukiissansa / rukiissaan

Ela

-sta

rukiistani

rukihistani / rukiistani

rukiistasi

rukihistasi / rukiistasi

rukiistansa / rukiistaan

rukihistansa / rukihistaan / rukiistansa / rukiistaan

All

-lle

rukiilleni

rukihilleni / rukiilleni

rukiillesi

rukihillesi / rukiillesi

rukiillensa / rukiilleen

rukihillensa / rukihillean / rukiillensa / rukiillean

Ade

-lla

rukiillani

rukihillani / rukiillani

rukiillasi

rukihillasi / rukiillasi

rukiillansa / rukiillaan

rukihillansa / rukihillaan / rukiillansa / rukiillaan

Abl

-lta

rukiiltani

rukihiltani / rukiiltani

rukiiltasi

rukihiltasi / rukiiltasi

rukiiltansa / rukiiltaan

rukihiltansa / rukihiltaan / rukiiltansa / rukiiltaan

Tra

-ksi

rukiikseni

rukihikseni / rukiikseni

rukiiksesi

rukihiksesi / rukiiksesi

rukiiksensa / rukiikseen

rukihikseen / rukihiksensa / rukiikseen / rukiiksensa

Ess

-na

rukiinani

rukihinani / rukiinani

rukiinasi

rukihinasi / rukiinasi

rukiinansa / rukiinaan

rukihinansa / rukihinaan / rukiinansa / rukiinaan

Abe

-tta

rukiittani

rukihittani / rukiittani

rukiittasi

rukihittasi / rukiittasi

rukiittansa / rukiittaan

rukihittansa / rukihittaan / rukiittansa / rukiittaan

Com

-ne

-

rukihineni / rukiineni

-

rukihinesi / rukiinesi

-

rukihineen / rukihinensa / rukiineen / rukiinensa

Singular

Plural

Nom

-

rukiini

rukiisi

rukiinsa

rukiini

rukiisi

rukiinsa

Par

-ta

ruistani

ruistasi

ruistansa / ruistaan

rukiitani / rukihiani

rukiitasi / rukihiasi

rukiitansa / rukiitaan / rukihiansa / rukihiaan

Gen

-n

rukiini

rukiisi

rukiinsa

rukiitteni / rukiideni / rukihieni / rukihitteni

rukiittesi / rukiidesi / rukihiesi / rukihittesi

rukiittensa / rukiidensa / rukihiensa / rukihittensa

Ill

mihin

rukiiseeni

rukiiseesi

rukiiseensa

rukiisiini / rukiihini / rukihisini

rukiisiisi / rukiihisi / rukihisisi

rukiisiinsa / rukiihinsa / rukihisinsa

Ine

-ssa

rukiissani

rukiissasi

rukiissansa / rukiissaan

rukihissani / rukiissani

rukihissasi / rukiissasi

rukihissansa / rukihissaan / rukiissansa / rukiissaan

Ela

-sta

rukiistani

rukiistasi

rukiistansa / rukiistaan

rukihistani / rukiistani

rukihistasi / rukiistasi

rukihistansa / rukihistaan / rukiistansa / rukiistaan

All

-lle

rukiilleni

rukiillesi

rukiillensa / rukiilleen

rukihilleni / rukiilleni

rukihillesi / rukiillesi

rukihillensa / rukihillean / rukiillensa / rukiillean

Ade

-lla

rukiillani

rukiillasi

rukiillansa / rukiillaan

rukihillani / rukiillani

rukihillasi / rukiillasi

rukihillansa / rukihillaan / rukiillansa / rukiillaan

Abl

-lta

rukiiltani

rukiiltasi

rukiiltansa / rukiiltaan

rukihiltani / rukiiltani

rukihiltasi / rukiiltasi

rukihiltansa / rukihiltaan / rukiiltansa / rukiiltaan

Tra

-ksi

rukiikseni

rukiiksesi

rukiiksensa / rukiikseen

rukihikseni / rukiikseni

rukihiksesi / rukiiksesi

rukihikseen / rukihiksensa / rukiikseen / rukiiksensa

Ess

-na

rukiinani

rukiinasi

rukiinansa / rukiinaan

rukihinani / rukiinani

rukihinasi / rukiinasi

rukihinansa / rukihinaan / rukiinansa / rukiinaan

Abe

-tta

rukiittani

rukiittasi

rukiittansa / rukiittaan

rukihittani / rukiittani

rukihittasi / rukiittasi

rukihittansa / rukihittaan / rukiittansa / rukiittaan

Com

-ne

-

-

-

rukihineni / rukiineni

rukihinesi / rukiinesi

rukihineen / rukihinensa / rukiineen / rukiinensa

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

rukiimme

rukiimme

rukiinne

rukiinne

rukiinsa

rukiinsa

Par

-ta

ruistamme

rukiitamme / rukihiamme

ruistanne

rukiitanne / rukihianne

ruistansa / ruistaan

rukiitansa / rukiitaan / rukihiansa / rukihiaan

Gen

-n

rukiimme

rukiittemme / rukiidemme / rukihiemme / rukihittemme

rukiinne

rukiittenne / rukiidenne / rukihienne / rukihittenne

rukiinsa

rukiittensa / rukiidensa / rukihiensa / rukihittensa

Ill

mihin

rukiiseemme

rukiisiimme / rukiihimme / rukihisimme

rukiiseenne

rukiisiinne / rukiihinne / rukihisinne

rukiiseensa

rukiisiinsa / rukiihinsa / rukihisinsa

Ine

-ssa

rukiissamme

rukihissamme / rukiissamme

rukiissanne

rukihissanne / rukiissanne

rukiissansa / rukiissaan

rukihissansa / rukihissaan / rukiissansa / rukiissaan

Ela

-sta

rukiistamme

rukihistamme / rukiistamme

rukiistanne

rukihistanne / rukiistanne

rukiistansa / rukiistaan

rukihistansa / rukihistaan / rukiistansa / rukiistaan

All

-lle

rukiillemme

rukihillemme / rukiillemme

rukiillenne

rukihillenne / rukiillenne

rukiillensa / rukiilleen

rukihillensa / rukihillean / rukiillensa / rukiillean

Ade

-lla

rukiillamme

rukihillamme / rukiillamme

rukiillanne

rukihillanne / rukiillanne

rukiillansa / rukiillaan

rukihillansa / rukihillaan / rukiillansa / rukiillaan

Abl

-lta

rukiiltamme

rukihiltamme / rukiiltamme

rukiiltanne

rukihiltanne / rukiiltanne

rukiiltansa / rukiiltaan

rukihiltansa / rukihiltaan / rukiiltansa / rukiiltaan

Tra

-ksi

rukiiksemme

rukihiksemme / rukiiksemme

rukiiksenne

rukihiksenne / rukiiksenne

rukiiksensa / rukiikseen

rukihikseen / rukihiksensa / rukiikseen / rukiiksensa

Ess

-na

rukiinamme

rukihinamme / rukiinamme

rukiinanne

rukihinanne / rukiinanne

rukiinansa / rukiinaan

rukihinansa / rukihinaan / rukiinansa / rukiinaan

Abe

-tta

rukiittamme

rukihittamme / rukiittamme

rukiittanne

rukihittanne / rukiittanne

rukiittansa / rukiittaan

rukihittansa / rukihittaan / rukiittansa / rukiittaan

Com

-ne

-

rukihinemme / rukiinemme

-

rukihinenne / rukiinenne

-

rukihineen / rukihinensa / rukiineen / rukiinensa

Singular

Plural

Nom

-

rukiimme

rukiinne

rukiinsa

rukiimme

rukiinne

rukiinsa

Par

-ta

ruistamme

ruistanne

ruistansa / ruistaan

rukiitamme / rukihiamme

rukiitanne / rukihianne

rukiitansa / rukiitaan / rukihiansa / rukihiaan

Gen

-n

rukiimme

rukiinne

rukiinsa

rukiittemme / rukiidemme / rukihiemme / rukihittemme

rukiittenne / rukiidenne / rukihienne / rukihittenne

rukiittensa / rukiidensa / rukihiensa / rukihittensa

Ill

mihin

rukiiseemme

rukiiseenne

rukiiseensa

rukiisiimme / rukiihimme / rukihisimme

rukiisiinne / rukiihinne / rukihisinne

rukiisiinsa / rukiihinsa / rukihisinsa

Ine

-ssa

rukiissamme

rukiissanne

rukiissansa / rukiissaan

rukihissamme / rukiissamme

rukihissanne / rukiissanne

rukihissansa / rukihissaan / rukiissansa / rukiissaan

Ela

-sta

rukiistamme

rukiistanne

rukiistansa / rukiistaan

rukihistamme / rukiistamme

rukihistanne / rukiistanne

rukihistansa / rukihistaan / rukiistansa / rukiistaan

All

-lle

rukiillemme

rukiillenne

rukiillensa / rukiilleen

rukihillemme / rukiillemme

rukihillenne / rukiillenne

rukihillensa / rukihillean / rukiillensa / rukiillean

Ade

-lla

rukiillamme

rukiillanne

rukiillansa / rukiillaan

rukihillamme / rukiillamme

rukihillanne / rukiillanne

rukihillansa / rukihillaan / rukiillansa / rukiillaan

Abl

-lta

rukiiltamme

rukiiltanne

rukiiltansa / rukiiltaan

rukihiltamme / rukiiltamme

rukihiltanne / rukiiltanne

rukihiltansa / rukihiltaan / rukiiltansa / rukiiltaan

Tra

-ksi

rukiiksemme

rukiiksenne

rukiiksensa / rukiikseen

rukihiksemme / rukiiksemme

rukihiksenne / rukiiksenne

rukihikseen / rukihiksensa / rukiikseen / rukiiksensa

Ess

-na

rukiinamme

rukiinanne

rukiinansa / rukiinaan

rukihinamme / rukiinamme

rukihinanne / rukiinanne

rukihinansa / rukihinaan / rukiinansa / rukiinaan

Abe

-tta

rukiittamme

rukiittanne

rukiittansa / rukiittaan

rukihittamme / rukiittamme

rukihittanne / rukiittanne

rukihittansa / rukihittaan / rukiittansa / rukiittaan

Com

-ne

-

-

-

rukihinemme / rukiinemme

rukihinenne / rukiinenne

rukihineen / rukihinensa / rukiineen / rukiinensa

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

mallas

maltaat

Par

-ta

mallasta

maltaita / maltahia

Gen

-n

maltaan

maltaitten / maltaiden / maltahien / maltahitten

Ill

mihin

maltaaseen

maltaisiin / maltaihin / maltahisin

Ine

-ssa

maltaassa

maltahissa / maltaissa

Ela

-sta

maltaasta

maltahista / maltaista

All

-lle

maltaalle

maltahille / maltaille

Ade

-lla

maltaalla

maltahilla / maltailla

Abl

-lta

maltaalta

maltahilta / maltailta

Tra

-ksi

maltaaksi

maltahiksi / maltaiksi

Ess

-na

maltaana

maltahina / maltaina

Abe

-tta

maltaatta

maltahitta / maltaitta

Com

-ne

-

maltahine / maltaine

Ins

-in

-

maltahin / maltain

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

mallas

maltaat

Par

-ta

mallasta

maltaita / maltahia

Gen

-n

maltaan

maltaitten / maltaiden / maltahien / maltahitten

Ill

mihin

maltaaseen

maltaisiin / maltaihin / maltahisin

Ine

-ssa

maltaassa

maltahissa / maltaissa

Ela

-sta

maltaasta

maltahista / maltaista

All

-lle

maltaalle

maltahille / maltaille

Ade

-lla

maltaalla

maltahilla / maltailla

Abl

-lta

maltaalta

maltahilta / maltailta

Tra

-ksi

maltaaksi

maltahiksi / maltaiksi

Ess

-na

maltaana

maltahina / maltaina

Abe

-tta

maltaatta

maltahitta / maltaitta

Com

-ne

-

maltahine / maltaine

Ins

-in

-

maltahin / maltain

malt mallas, maltaat, mallasviski, mallasjuoma
Show more arrow right
OpenSubtitles; JRC-Acquis Parallel Corpus; Tatoeba; tmClass; Eurlex2019; Europarl Parallel Corpus Mallas on tärkeässä asemassa oluen panemisessa. Malt plays an important role in brewing beer. Mallas antaa oluelle tarvittavan maun ja väriksen. Malt gives beer the necessary flavor and color. Maltaat liotetaan ryöpättynä. The soaked malts are then steeped. Mallas (muuhun kuin ihmisravinnoksi). Malt (not for human consumption). Mallas, uute. Malt, ext. Viskiä valmistetaan ohrans-mallasta. Whiskey is made from barley malt. Ruotsalainen mallas on suosittua oluen valmistuksessa. Swedish malt is popular in beer production. Maltaiden käyttöä tulee valvoa. the use of malt must be monitored. Mallas käytettäväksi ruokien väriaineena. Malt for use as a colourant for food. Mallasta käytetään myös leivonnassa. Malt is also used in baking. Show more arrow right

Wiktionary

malt Show more arrow right mallasjuoma mallasohra mallastaamallastamomallastus ohramallas Show more arrow right From Proto-Finnic maldas, borrowed from Proto-Germanic maltaz (“malt”), variant of maltą. Show more arrow right

Wikipedia

Malt Malt is germinated cereal grain that has been dried in a process known as "malting". The grain is made to germinate by soaking in water and is then halted from germinating further by drying with hot air. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

maltaani

maltaani

maltaasi

maltaasi

maltaansa

maltaansa

Par

-ta

mallastani

maltaitani / maltahiani

mallastasi

maltaitasi / maltahiasi

mallastansa / mallastaan

maltaitansa / maltaitaan / maltahiansa / maltahiaan

Gen

-n

maltaani

maltaitteni / maltaideni / maltahieni / maltahitteni

maltaasi

maltaittesi / maltaidesi / maltahiesi / maltahittesi

maltaansa

maltaittensa / maltaidensa / maltahiensa / maltahittensa

Ill

mihin

maltaaseeni

maltaisiini / maltaihini / maltahisini

maltaaseesi

maltaisiisi / maltaihisi / maltahisisi

maltaaseensa

maltaisiinsa / maltaihinsa / maltahisinsa

Ine

-ssa

maltaassani

maltahissani / maltaissani

maltaassasi

maltahissasi / maltaissasi

maltaassansa / maltaassaan

maltahissansa / maltahissaan / maltaissansa / maltaissaan

Ela

-sta

maltaastani

maltahistani / maltaistani

maltaastasi

maltahistasi / maltaistasi

maltaastansa / maltaastaan

maltahistansa / maltahistaan / maltaistansa / maltaistaan

All

-lle

maltaalleni

maltahilleni / maltailleni

maltaallesi

maltahillesi / maltaillesi

maltaallensa / maltaalleen

maltahillensa / maltahillean / maltaillensa / maltaillean

Ade

-lla

maltaallani

maltahillani / maltaillani

maltaallasi

maltahillasi / maltaillasi

maltaallansa / maltaallaan

maltahillansa / maltahillaan / maltaillansa / maltaillaan

Abl

-lta

maltaaltani

maltahiltani / maltailtani

maltaaltasi

maltahiltasi / maltailtasi

maltaaltansa / maltaaltaan

maltahiltansa / maltahiltaan / maltailtansa / maltailtaan

Tra

-ksi

maltaakseni

maltahikseni / maltaikseni

maltaaksesi

maltahiksesi / maltaiksesi

maltaaksensa / maltaakseen

maltahikseen / maltahiksensa / maltaikseen / maltaiksensa

Ess

-na

maltaanani

maltahinani / maltainani

maltaanasi

maltahinasi / maltainasi

maltaanansa / maltaanaan

maltahinansa / maltahinaan / maltainansa / maltainaan

Abe

-tta

maltaattani

maltahittani / maltaittani

maltaattasi

maltahittasi / maltaittasi

maltaattansa / maltaattaan

maltahittansa / maltahittaan / maltaittansa / maltaittaan

Com

-ne

-

maltahineni / maltaineni

-

maltahinesi / maltainesi

-

maltahineen / maltahinensa / maltaineen / maltainensa

Singular

Plural

Nom

-

maltaani

maltaasi

maltaansa

maltaani

maltaasi

maltaansa

Par

-ta

mallastani

mallastasi

mallastansa / mallastaan

maltaitani / maltahiani

maltaitasi / maltahiasi

maltaitansa / maltaitaan / maltahiansa / maltahiaan

Gen

-n

maltaani

maltaasi

maltaansa

maltaitteni / maltaideni / maltahieni / maltahitteni

maltaittesi / maltaidesi / maltahiesi / maltahittesi

maltaittensa / maltaidensa / maltahiensa / maltahittensa

Ill

mihin

maltaaseeni

maltaaseesi

maltaaseensa

maltaisiini / maltaihini / maltahisini

maltaisiisi / maltaihisi / maltahisisi

maltaisiinsa / maltaihinsa / maltahisinsa

Ine

-ssa

maltaassani

maltaassasi

maltaassansa / maltaassaan

maltahissani / maltaissani

maltahissasi / maltaissasi

maltahissansa / maltahissaan / maltaissansa / maltaissaan

Ela

-sta

maltaastani

maltaastasi

maltaastansa / maltaastaan

maltahistani / maltaistani

maltahistasi / maltaistasi

maltahistansa / maltahistaan / maltaistansa / maltaistaan

All

-lle

maltaalleni

maltaallesi

maltaallensa / maltaalleen

maltahilleni / maltailleni

maltahillesi / maltaillesi

maltahillensa / maltahillean / maltaillensa / maltaillean

Ade

-lla

maltaallani

maltaallasi

maltaallansa / maltaallaan

maltahillani / maltaillani

maltahillasi / maltaillasi

maltahillansa / maltahillaan / maltaillansa / maltaillaan

Abl

-lta

maltaaltani

maltaaltasi

maltaaltansa / maltaaltaan

maltahiltani / maltailtani

maltahiltasi / maltailtasi

maltahiltansa / maltahiltaan / maltailtansa / maltailtaan

Tra

-ksi

maltaakseni

maltaaksesi

maltaaksensa / maltaakseen

maltahikseni / maltaikseni

maltahiksesi / maltaiksesi

maltahikseen / maltahiksensa / maltaikseen / maltaiksensa

Ess

-na

maltaanani

maltaanasi

maltaanansa / maltaanaan

maltahinani / maltainani

maltahinasi / maltainasi

maltahinansa / maltahinaan / maltainansa / maltainaan

Abe

-tta

maltaattani

maltaattasi

maltaattansa / maltaattaan

maltahittani / maltaittani

maltahittasi / maltaittasi

maltahittansa / maltahittaan / maltaittansa / maltaittaan

Com

-ne

-

-

-

maltahineni / maltaineni

maltahinesi / maltainesi

maltahineen / maltahinensa / maltaineen / maltainensa

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

maltaamme

maltaamme

maltaanne

maltaanne

maltaansa

maltaansa

Par

-ta

mallastamme

maltaitamme / maltahiamme

mallastanne

maltaitanne / maltahianne

mallastansa / mallastaan

maltaitansa / maltaitaan / maltahiansa / maltahiaan

Gen

-n

maltaamme

maltaittemme / maltaidemme / maltahiemme / maltahittemme

maltaanne

maltaittenne / maltaidenne / maltahienne / maltahittenne

maltaansa

maltaittensa / maltaidensa / maltahiensa / maltahittensa

Ill

mihin

maltaaseemme

maltaisiimme / maltaihimme / maltahisimme

maltaaseenne

maltaisiinne / maltaihinne / maltahisinne

maltaaseensa

maltaisiinsa / maltaihinsa / maltahisinsa

Ine

-ssa

maltaassamme

maltahissamme / maltaissamme

maltaassanne

maltahissanne / maltaissanne

maltaassansa / maltaassaan

maltahissansa / maltahissaan / maltaissansa / maltaissaan

Ela

-sta

maltaastamme

maltahistamme / maltaistamme

maltaastanne

maltahistanne / maltaistanne

maltaastansa / maltaastaan

maltahistansa / maltahistaan / maltaistansa / maltaistaan

All

-lle

maltaallemme

maltahillemme / maltaillemme

maltaallenne

maltahillenne / maltaillenne

maltaallensa / maltaalleen

maltahillensa / maltahillean / maltaillensa / maltaillean

Ade

-lla

maltaallamme

maltahillamme / maltaillamme

maltaallanne

maltahillanne / maltaillanne

maltaallansa / maltaallaan

maltahillansa / maltahillaan / maltaillansa / maltaillaan

Abl

-lta

maltaaltamme

maltahiltamme / maltailtamme

maltaaltanne

maltahiltanne / maltailtanne

maltaaltansa / maltaaltaan

maltahiltansa / maltahiltaan / maltailtansa / maltailtaan

Tra

-ksi

maltaaksemme

maltahiksemme / maltaiksemme

maltaaksenne

maltahiksenne / maltaiksenne

maltaaksensa / maltaakseen

maltahikseen / maltahiksensa / maltaikseen / maltaiksensa

Ess

-na

maltaanamme

maltahinamme / maltainamme

maltaananne

maltahinanne / maltainanne

maltaanansa / maltaanaan

maltahinansa / maltahinaan / maltainansa / maltainaan

Abe

-tta

maltaattamme

maltahittamme / maltaittamme

maltaattanne

maltahittanne / maltaittanne

maltaattansa / maltaattaan

maltahittansa / maltahittaan / maltaittansa / maltaittaan

Com

-ne

-

maltahinemme / maltainemme

-

maltahinenne / maltainenne

-

maltahineen / maltahinensa / maltaineen / maltainensa

Singular

Plural

Nom

-

maltaamme

maltaanne

maltaansa

maltaamme

maltaanne

maltaansa

Par

-ta

mallastamme

mallastanne

mallastansa / mallastaan

maltaitamme / maltahiamme

maltaitanne / maltahianne

maltaitansa / maltaitaan / maltahiansa / maltahiaan

Gen

-n

maltaamme

maltaanne

maltaansa

maltaittemme / maltaidemme / maltahiemme / maltahittemme

maltaittenne / maltaidenne / maltahienne / maltahittenne

maltaittensa / maltaidensa / maltahiensa / maltahittensa

Ill

mihin

maltaaseemme

maltaaseenne

maltaaseensa

maltaisiimme / maltaihimme / maltahisimme

maltaisiinne / maltaihinne / maltahisinne

maltaisiinsa / maltaihinsa / maltahisinsa

Ine

-ssa

maltaassamme

maltaassanne

maltaassansa / maltaassaan

maltahissamme / maltaissamme

maltahissanne / maltaissanne

maltahissansa / maltahissaan / maltaissansa / maltaissaan

Ela

-sta

maltaastamme

maltaastanne

maltaastansa / maltaastaan

maltahistamme / maltaistamme

maltahistanne / maltaistanne

maltahistansa / maltahistaan / maltaistansa / maltaistaan

All

-lle

maltaallemme

maltaallenne

maltaallensa / maltaalleen

maltahillemme / maltaillemme

maltahillenne / maltaillenne

maltahillensa / maltahillean / maltaillensa / maltaillean

Ade

-lla

maltaallamme

maltaallanne

maltaallansa / maltaallaan

maltahillamme / maltaillamme

maltahillanne / maltaillanne

maltahillansa / maltahillaan / maltaillansa / maltaillaan

Abl

-lta

maltaaltamme

maltaaltanne

maltaaltansa / maltaaltaan

maltahiltamme / maltailtamme

maltahiltanne / maltailtanne

maltahiltansa / maltahiltaan / maltailtansa / maltailtaan

Tra

-ksi

maltaaksemme

maltaaksenne

maltaaksensa / maltaakseen

maltahiksemme / maltaiksemme

maltahiksenne / maltaiksenne

maltahikseen / maltahiksensa / maltaikseen / maltaiksensa

Ess

-na

maltaanamme

maltaananne

maltaanansa / maltaanaan

maltahinamme / maltainamme

maltahinanne / maltainanne

maltahinansa / maltahinaan / maltainansa / maltainaan

Abe

-tta

maltaattamme

maltaattanne

maltaattansa / maltaattaan

maltahittamme / maltaittamme

maltahittanne / maltaittanne

maltahittansa / maltahittaan / maltaittansa / maltaittaan

Com

-ne

-

-

-

maltahinemme / maltainemme

maltahinenne / maltainenne

maltahineen / maltahinensa / maltaineen / maltainensa

Create new exercises Report an issue Exercises Solved!
close modal Press Esc to close
Source:
Report an issue
close modal
If you wish to receive updates on this issue:
SuccessIssue reported! Report
logo
  • Social Instagram
  • Social Facebook

Contact

envelope contact@kieli.net

Copyright 2019-2024, kieli.net

We value your privacy
Kieli.net uses cookies to enhance the browsing experience, serve personalized content, and analyze traffic. To learn more, please refer to the Cookie policy. By clicking "Accept" you consent to Kieli.net's use of cookies. Accept