logo Eng Translation language: Arabic English French German Persian Russian Somali Spanish Log In
logo Log In

Choose translation language

english Right arrow

Language

Contact

envelope contact@kieli.net
  • Social Instagram
  • Social Facebook
Float menu

Language

Close menu
Press / to search

ruisku, noun

Word analysis
ruiskulaitteet

ruiskulaitteet

ruisku

Noun, Singular Nominative

+ laite

Noun, Plural Nominative

Report an issue

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

ruisku

ruiskut

Par

-ta

ruiskua

ruiskuja

Gen

-n

ruiskun

ruiskujen

Ill

mihin

ruiskuun

ruiskuihin

Ine

-ssa

ruiskussa

ruiskuissa

Ela

-sta

ruiskusta

ruiskuista

All

-lle

ruiskulle

ruiskuille

Ade

-lla

ruiskulla

ruiskuilla

Abl

-lta

ruiskulta

ruiskuilta

Tra

-ksi

ruiskuksi

ruiskuiksi

Ess

-na

ruiskuna

ruiskuina

Abe

-tta

ruiskutta

ruiskuitta

Com

-ne

-

ruiskuine

Ins

-in

-

ruiskuin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

ruisku

ruiskut

Par

-ta

ruiskua

ruiskuja

Gen

-n

ruiskun

ruiskujen

Ill

mihin

ruiskuun

ruiskuihin

Ine

-ssa

ruiskussa

ruiskuissa

Ela

-sta

ruiskusta

ruiskuista

All

-lle

ruiskulle

ruiskuille

Ade

-lla

ruiskulla

ruiskuilla

Abl

-lta

ruiskulta

ruiskuilta

Tra

-ksi

ruiskuksi

ruiskuiksi

Ess

-na

ruiskuna

ruiskuina

Abe

-tta

ruiskutta

ruiskuitta

Com

-ne

-

ruiskuine

Ins

-in

-

ruiskuin

syringe ruisku
spray spray, suihke, ruisku, suihku, sumutin, sumute
hype mainostemppu, neula, huumeneula, ruisku, huumeidenkäyttäjä, tehomainonta
Show more arrow right
OpenSubtitles2018.v3; EMEA0.3; Europarl; Tatoeba; OPUS; OpenSubtitles Missä ruisku on? Where's the syringe? Esitäytettyä ruiskua. Pre-filled syringes. Täytän ruiskun. About to load the sprayer. Ruisku oli täynnä puhdasta vettä. The syringe was full of clean water. Ruisku oli tarkoitettu lääkkeen antamiseen. The needle was meant for administering the medicine. Täytä leivonnaiset ruiskulla. Fill the pastries with a syringe. Ensin käytimme pienempää ruiskua. First we used a smaller syringe. Pidä esitäytetty ruisku ulkopakkauksessa. Herkkä valolle. Keep the pre-filled syringe in the outer carton in order to protect from light. Ruiskulla kerätään maalien jäämiä. With a syringe, paint residues are collected. Hän siivosi pöydän kostealla ruiskulla. She cleaned the table with a damp syringe. Show more arrow right

Wiktionary

sprayer, squirt, douche syringe Show more arrow right ruiskaa +‎ -u Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

ruiskuni

ruiskuni

ruiskusi

ruiskusi

ruiskunsa

ruiskunsa

Par

-ta

ruiskuani

ruiskujani

ruiskuasi

ruiskujasi

ruiskuansa / ruiskuaan

ruiskujansa / ruiskujaan

Gen

-n

ruiskuni

ruiskujeni

ruiskusi

ruiskujesi

ruiskunsa

ruiskujensa

Ill

mihin

ruiskuuni

ruiskuihini

ruiskuusi

ruiskuihisi

ruiskuunsa

ruiskuihinsa

Ine

-ssa

ruiskussani

ruiskuissani

ruiskussasi

ruiskuissasi

ruiskussansa / ruiskussaan

ruiskuissansa / ruiskuissaan

Ela

-sta

ruiskustani

ruiskuistani

ruiskustasi

ruiskuistasi

ruiskustansa / ruiskustaan

ruiskuistansa / ruiskuistaan

All

-lle

ruiskulleni

ruiskuilleni

ruiskullesi

ruiskuillesi

ruiskullensa / ruiskulleen

ruiskuillensa / ruiskuillean

Ade

-lla

ruiskullani

ruiskuillani

ruiskullasi

ruiskuillasi

ruiskullansa / ruiskullaan

ruiskuillansa / ruiskuillaan

Abl

-lta

ruiskultani

ruiskuiltani

ruiskultasi

ruiskuiltasi

ruiskultansa / ruiskultaan

ruiskuiltansa / ruiskuiltaan

Tra

-ksi

ruiskukseni

ruiskuikseni

ruiskuksesi

ruiskuiksesi

ruiskuksensa / ruiskukseen

ruiskuiksensa / ruiskuikseen

Ess

-na

ruiskunani

ruiskuinani

ruiskunasi

ruiskuinasi

ruiskunansa / ruiskunaan

ruiskuinansa / ruiskuinaan

Abe

-tta

ruiskuttani

ruiskuittani

ruiskuttasi

ruiskuittasi

ruiskuttansa / ruiskuttaan

ruiskuittansa / ruiskuittaan

Com

-ne

-

ruiskuineni

-

ruiskuinesi

-

ruiskuinensa / ruiskuineen

Singular

Plural

Nom

-

ruiskuni

ruiskusi

ruiskunsa

ruiskuni

ruiskusi

ruiskunsa

Par

-ta

ruiskuani

ruiskuasi

ruiskuansa / ruiskuaan

ruiskujani

ruiskujasi

ruiskujansa / ruiskujaan

Gen

-n

ruiskuni

ruiskusi

ruiskunsa

ruiskujeni

ruiskujesi

ruiskujensa

Ill

mihin

ruiskuuni

ruiskuusi

ruiskuunsa

ruiskuihini

ruiskuihisi

ruiskuihinsa

Ine

-ssa

ruiskussani

ruiskussasi

ruiskussansa / ruiskussaan

ruiskuissani

ruiskuissasi

ruiskuissansa / ruiskuissaan

Ela

-sta

ruiskustani

ruiskustasi

ruiskustansa / ruiskustaan

ruiskuistani

ruiskuistasi

ruiskuistansa / ruiskuistaan

All

-lle

ruiskulleni

ruiskullesi

ruiskullensa / ruiskulleen

ruiskuilleni

ruiskuillesi

ruiskuillensa / ruiskuillean

Ade

-lla

ruiskullani

ruiskullasi

ruiskullansa / ruiskullaan

ruiskuillani

ruiskuillasi

ruiskuillansa / ruiskuillaan

Abl

-lta

ruiskultani

ruiskultasi

ruiskultansa / ruiskultaan

ruiskuiltani

ruiskuiltasi

ruiskuiltansa / ruiskuiltaan

Tra

-ksi

ruiskukseni

ruiskuksesi

ruiskuksensa / ruiskukseen

ruiskuikseni

ruiskuiksesi

ruiskuiksensa / ruiskuikseen

Ess

-na

ruiskunani

ruiskunasi

ruiskunansa / ruiskunaan

ruiskuinani

ruiskuinasi

ruiskuinansa / ruiskuinaan

Abe

-tta

ruiskuttani

ruiskuttasi

ruiskuttansa / ruiskuttaan

ruiskuittani

ruiskuittasi

ruiskuittansa / ruiskuittaan

Com

-ne

-

-

-

ruiskuineni

ruiskuinesi

ruiskuinensa / ruiskuineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

ruiskumme

ruiskumme

ruiskunne

ruiskunne

ruiskunsa

ruiskunsa

Par

-ta

ruiskuamme

ruiskujamme

ruiskuanne

ruiskujanne

ruiskuansa / ruiskuaan

ruiskujansa / ruiskujaan

Gen

-n

ruiskumme

ruiskujemme

ruiskunne

ruiskujenne

ruiskunsa

ruiskujensa

Ill

mihin

ruiskuumme

ruiskuihimme

ruiskuunne

ruiskuihinne

ruiskuunsa

ruiskuihinsa

Ine

-ssa

ruiskussamme

ruiskuissamme

ruiskussanne

ruiskuissanne

ruiskussansa / ruiskussaan

ruiskuissansa / ruiskuissaan

Ela

-sta

ruiskustamme

ruiskuistamme

ruiskustanne

ruiskuistanne

ruiskustansa / ruiskustaan

ruiskuistansa / ruiskuistaan

All

-lle

ruiskullemme

ruiskuillemme

ruiskullenne

ruiskuillenne

ruiskullensa / ruiskulleen

ruiskuillensa / ruiskuillean

Ade

-lla

ruiskullamme

ruiskuillamme

ruiskullanne

ruiskuillanne

ruiskullansa / ruiskullaan

ruiskuillansa / ruiskuillaan

Abl

-lta

ruiskultamme

ruiskuiltamme

ruiskultanne

ruiskuiltanne

ruiskultansa / ruiskultaan

ruiskuiltansa / ruiskuiltaan

Tra

-ksi

ruiskuksemme

ruiskuiksemme

ruiskuksenne

ruiskuiksenne

ruiskuksensa / ruiskukseen

ruiskuiksensa / ruiskuikseen

Ess

-na

ruiskunamme

ruiskuinamme

ruiskunanne

ruiskuinanne

ruiskunansa / ruiskunaan

ruiskuinansa / ruiskuinaan

Abe

-tta

ruiskuttamme

ruiskuittamme

ruiskuttanne

ruiskuittanne

ruiskuttansa / ruiskuttaan

ruiskuittansa / ruiskuittaan

Com

-ne

-

ruiskuinemme

-

ruiskuinenne

-

ruiskuinensa / ruiskuineen

Singular

Plural

Nom

-

ruiskumme

ruiskunne

ruiskunsa

ruiskumme

ruiskunne

ruiskunsa

Par

-ta

ruiskuamme

ruiskuanne

ruiskuansa / ruiskuaan

ruiskujamme

ruiskujanne

ruiskujansa / ruiskujaan

Gen

-n

ruiskumme

ruiskunne

ruiskunsa

ruiskujemme

ruiskujenne

ruiskujensa

Ill

mihin

ruiskuumme

ruiskuunne

ruiskuunsa

ruiskuihimme

ruiskuihinne

ruiskuihinsa

Ine

-ssa

ruiskussamme

ruiskussanne

ruiskussansa / ruiskussaan

ruiskuissamme

ruiskuissanne

ruiskuissansa / ruiskuissaan

Ela

-sta

ruiskustamme

ruiskustanne

ruiskustansa / ruiskustaan

ruiskuistamme

ruiskuistanne

ruiskuistansa / ruiskuistaan

All

-lle

ruiskullemme

ruiskullenne

ruiskullensa / ruiskulleen

ruiskuillemme

ruiskuillenne

ruiskuillensa / ruiskuillean

Ade

-lla

ruiskullamme

ruiskullanne

ruiskullansa / ruiskullaan

ruiskuillamme

ruiskuillanne

ruiskuillansa / ruiskuillaan

Abl

-lta

ruiskultamme

ruiskultanne

ruiskultansa / ruiskultaan

ruiskuiltamme

ruiskuiltanne

ruiskuiltansa / ruiskuiltaan

Tra

-ksi

ruiskuksemme

ruiskuksenne

ruiskuksensa / ruiskukseen

ruiskuiksemme

ruiskuiksenne

ruiskuiksensa / ruiskuikseen

Ess

-na

ruiskunamme

ruiskunanne

ruiskunansa / ruiskunaan

ruiskuinamme

ruiskuinanne

ruiskuinansa / ruiskuinaan

Abe

-tta

ruiskuttamme

ruiskuttanne

ruiskuttansa / ruiskuttaan

ruiskuittamme

ruiskuittanne

ruiskuittansa / ruiskuittaan

Com

-ne

-

-

-

ruiskuinemme

ruiskuinenne

ruiskuinensa / ruiskuineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

laite

laitteet

Par

-ta

laitetta

laitteita / laittehia

Gen

-n

laitteen

laitteitten / laitteiden / laittehien / laittehitten

Ill

mihin

laitteeseen

laitteisiin / laitteihin / laittehisin

Ine

-ssa

laitteessa

laittehissa / laitteissa

Ela

-sta

laitteesta

laittehista / laitteista

All

-lle

laitteelle

laittehille / laitteille

Ade

-lla

laitteella

laittehilla / laitteilla

Abl

-lta

laitteelta

laittehilta / laitteilta

Tra

-ksi

laitteeksi

laittehiksi / laitteiksi

Ess

-na

laitteena

laittehina / laitteina

Abe

-tta

laitteetta

laittehitta / laitteitta

Com

-ne

-

laittehine / laitteine

Ins

-in

-

laittehin / laittein

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

laite

laitteet

Par

-ta

laitetta

laitteita / laittehia

Gen

-n

laitteen

laitteitten / laitteiden / laittehien / laittehitten

Ill

mihin

laitteeseen

laitteisiin / laitteihin / laittehisin

Ine

-ssa

laitteessa

laittehissa / laitteissa

Ela

-sta

laitteesta

laittehista / laitteista

All

-lle

laitteelle

laittehille / laitteille

Ade

-lla

laitteella

laittehilla / laitteilla

Abl

-lta

laitteelta

laittehilta / laitteilta

Tra

-ksi

laitteeksi

laittehiksi / laitteiksi

Ess

-na

laitteena

laittehina / laitteina

Abe

-tta

laitteetta

laittehitta / laitteitta

Com

-ne

-

laittehine / laitteine

Ins

-in

-

laittehin / laittein

device laite, keino, juoni, vehje, temppu, tehokeino
unit yksikkö, laite, laitteisto, elementti, kaluste, ykkönen
appliance laite, väline, koje, apuneuvo
gadget vempain, laite, vehje
ride matka, kyyti, ajomatka, ajelu, laite, ratsastusretki
contrivance värkki, kekseliäisyys, koje, päähänpisto, laite, keksintö
contraption härveli, vehje, häkkyrä, hökötys, laite
Show more arrow right
Europarl Parallel Corpus 7.0; OpenSubtitles2018.v3; support.google; eurlex-diff-2018-06-20; Paracrawl 1.1; Opus.fi; Europarl; Europarl v7, sentence 434311.; Tatoeba.fi Tämä laite on rikki. This device is broken. Laite halusi niin. The machine wanted me here. Tämä on Bns-luokan laite. This is a Class B equipment. Apexns-EKGns-laite. Apex cardiograph ( vibrocardiograph ). Ostin uuden laitteen eilen. I bought a new device yesterday. Laite on vanha, mutta se toimii edelleen moitteettomasti. The device is old, but it still works perfectly. Hienompi kuin Nemos-laite Disneylandissa. This is cooler than the nemo ride at Disneyland. Laitteita on mökissä paljon. There are a lot of devices in the cottage. Siinä on laitettakin lisänä. There is additional equipment in it. Ostin uuden tietokoneen, koska vanha laite oli liian hidas. I bought a new computer because the old device was too slow. Show more arrow right

Wiktionary

apparatus, device (colloquial) ride (amusement ride, in amusement parks) Show more arrow right (amusement ride): huvipuistolaite Show more arrow right laittaa +‎ -e Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

laitteeni

laitteeni

laitteesi

laitteesi

laitteensa

laitteensa

Par

-ta

laitettani

laitteitani / laittehiani

laitettasi

laitteitasi / laittehiasi

laitettansa / laitettaan

laitteitansa / laitteitaan / laittehiansa / laittehiaan

Gen

-n

laitteeni

laitteitteni / laitteideni / laittehieni / laittehitteni

laitteesi

laitteittesi / laitteidesi / laittehiesi / laittehittesi

laitteensa

laitteittensa / laitteidensa / laittehiensa / laittehittensa

Ill

mihin

laitteeseeni

laitteisiini / laitteihini / laittehisini

laitteeseesi

laitteisiisi / laitteihisi / laittehisisi

laitteeseensa

laitteisiinsa / laitteihinsa / laittehisinsa

Ine

-ssa

laitteessani

laittehissani / laitteissani

laitteessasi

laittehissasi / laitteissasi

laitteessansa / laitteessaan

laittehissansa / laittehissaan / laitteissansa / laitteissaan

Ela

-sta

laitteestani

laittehistani / laitteistani

laitteestasi

laittehistasi / laitteistasi

laitteestansa / laitteestaan

laittehistansa / laittehistaan / laitteistansa / laitteistaan

All

-lle

laitteelleni

laittehilleni / laitteilleni

laitteellesi

laittehillesi / laitteillesi

laitteellensa / laitteelleen

laittehillensa / laittehillean / laitteillensa / laitteillean

Ade

-lla

laitteellani

laittehillani / laitteillani

laitteellasi

laittehillasi / laitteillasi

laitteellansa / laitteellaan

laittehillansa / laittehillaan / laitteillansa / laitteillaan

Abl

-lta

laitteeltani

laittehiltani / laitteiltani

laitteeltasi

laittehiltasi / laitteiltasi

laitteeltansa / laitteeltaan

laittehiltansa / laittehiltaan / laitteiltansa / laitteiltaan

Tra

-ksi

laitteekseni

laittehikseni / laitteikseni

laitteeksesi

laittehiksesi / laitteiksesi

laitteeksensa / laitteekseen

laittehikseen / laittehiksensa / laitteikseen / laitteiksensa

Ess

-na

laitteenani

laittehinani / laitteinani

laitteenasi

laittehinasi / laitteinasi

laitteenansa / laitteenaan

laittehinansa / laittehinaan / laitteinansa / laitteinaan

Abe

-tta

laitteettani

laittehittani / laitteittani

laitteettasi

laittehittasi / laitteittasi

laitteettansa / laitteettaan

laittehittansa / laittehittaan / laitteittansa / laitteittaan

Com

-ne

-

laittehineni / laitteineni

-

laittehinesi / laitteinesi

-

laittehineen / laittehinensa / laitteineen / laitteinensa

Singular

Plural

Nom

-

laitteeni

laitteesi

laitteensa

laitteeni

laitteesi

laitteensa

Par

-ta

laitettani

laitettasi

laitettansa / laitettaan

laitteitani / laittehiani

laitteitasi / laittehiasi

laitteitansa / laitteitaan / laittehiansa / laittehiaan

Gen

-n

laitteeni

laitteesi

laitteensa

laitteitteni / laitteideni / laittehieni / laittehitteni

laitteittesi / laitteidesi / laittehiesi / laittehittesi

laitteittensa / laitteidensa / laittehiensa / laittehittensa

Ill

mihin

laitteeseeni

laitteeseesi

laitteeseensa

laitteisiini / laitteihini / laittehisini

laitteisiisi / laitteihisi / laittehisisi

laitteisiinsa / laitteihinsa / laittehisinsa

Ine

-ssa

laitteessani

laitteessasi

laitteessansa / laitteessaan

laittehissani / laitteissani

laittehissasi / laitteissasi

laittehissansa / laittehissaan / laitteissansa / laitteissaan

Ela

-sta

laitteestani

laitteestasi

laitteestansa / laitteestaan

laittehistani / laitteistani

laittehistasi / laitteistasi

laittehistansa / laittehistaan / laitteistansa / laitteistaan

All

-lle

laitteelleni

laitteellesi

laitteellensa / laitteelleen

laittehilleni / laitteilleni

laittehillesi / laitteillesi

laittehillensa / laittehillean / laitteillensa / laitteillean

Ade

-lla

laitteellani

laitteellasi

laitteellansa / laitteellaan

laittehillani / laitteillani

laittehillasi / laitteillasi

laittehillansa / laittehillaan / laitteillansa / laitteillaan

Abl

-lta

laitteeltani

laitteeltasi

laitteeltansa / laitteeltaan

laittehiltani / laitteiltani

laittehiltasi / laitteiltasi

laittehiltansa / laittehiltaan / laitteiltansa / laitteiltaan

Tra

-ksi

laitteekseni

laitteeksesi

laitteeksensa / laitteekseen

laittehikseni / laitteikseni

laittehiksesi / laitteiksesi

laittehikseen / laittehiksensa / laitteikseen / laitteiksensa

Ess

-na

laitteenani

laitteenasi

laitteenansa / laitteenaan

laittehinani / laitteinani

laittehinasi / laitteinasi

laittehinansa / laittehinaan / laitteinansa / laitteinaan

Abe

-tta

laitteettani

laitteettasi

laitteettansa / laitteettaan

laittehittani / laitteittani

laittehittasi / laitteittasi

laittehittansa / laittehittaan / laitteittansa / laitteittaan

Com

-ne

-

-

-

laittehineni / laitteineni

laittehinesi / laitteinesi

laittehineen / laittehinensa / laitteineen / laitteinensa

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

laitteemme

laitteemme

laitteenne

laitteenne

laitteensa

laitteensa

Par

-ta

laitettamme

laitteitamme / laittehiamme

laitettanne

laitteitanne / laittehianne

laitettansa / laitettaan

laitteitansa / laitteitaan / laittehiansa / laittehiaan

Gen

-n

laitteemme

laitteittemme / laitteidemme / laittehiemme / laittehittemme

laitteenne

laitteittenne / laitteidenne / laittehienne / laittehittenne

laitteensa

laitteittensa / laitteidensa / laittehiensa / laittehittensa

Ill

mihin

laitteeseemme

laitteisiimme / laitteihimme / laittehisimme

laitteeseenne

laitteisiinne / laitteihinne / laittehisinne

laitteeseensa

laitteisiinsa / laitteihinsa / laittehisinsa

Ine

-ssa

laitteessamme

laittehissamme / laitteissamme

laitteessanne

laittehissanne / laitteissanne

laitteessansa / laitteessaan

laittehissansa / laittehissaan / laitteissansa / laitteissaan

Ela

-sta

laitteestamme

laittehistamme / laitteistamme

laitteestanne

laittehistanne / laitteistanne

laitteestansa / laitteestaan

laittehistansa / laittehistaan / laitteistansa / laitteistaan

All

-lle

laitteellemme

laittehillemme / laitteillemme

laitteellenne

laittehillenne / laitteillenne

laitteellensa / laitteelleen

laittehillensa / laittehillean / laitteillensa / laitteillean

Ade

-lla

laitteellamme

laittehillamme / laitteillamme

laitteellanne

laittehillanne / laitteillanne

laitteellansa / laitteellaan

laittehillansa / laittehillaan / laitteillansa / laitteillaan

Abl

-lta

laitteeltamme

laittehiltamme / laitteiltamme

laitteeltanne

laittehiltanne / laitteiltanne

laitteeltansa / laitteeltaan

laittehiltansa / laittehiltaan / laitteiltansa / laitteiltaan

Tra

-ksi

laitteeksemme

laittehiksemme / laitteiksemme

laitteeksenne

laittehiksenne / laitteiksenne

laitteeksensa / laitteekseen

laittehikseen / laittehiksensa / laitteikseen / laitteiksensa

Ess

-na

laitteenamme

laittehinamme / laitteinamme

laitteenanne

laittehinanne / laitteinanne

laitteenansa / laitteenaan

laittehinansa / laittehinaan / laitteinansa / laitteinaan

Abe

-tta

laitteettamme

laittehittamme / laitteittamme

laitteettanne

laittehittanne / laitteittanne

laitteettansa / laitteettaan

laittehittansa / laittehittaan / laitteittansa / laitteittaan

Com

-ne

-

laittehinemme / laitteinemme

-

laittehinenne / laitteinenne

-

laittehineen / laittehinensa / laitteineen / laitteinensa

Singular

Plural

Nom

-

laitteemme

laitteenne

laitteensa

laitteemme

laitteenne

laitteensa

Par

-ta

laitettamme

laitettanne

laitettansa / laitettaan

laitteitamme / laittehiamme

laitteitanne / laittehianne

laitteitansa / laitteitaan / laittehiansa / laittehiaan

Gen

-n

laitteemme

laitteenne

laitteensa

laitteittemme / laitteidemme / laittehiemme / laittehittemme

laitteittenne / laitteidenne / laittehienne / laittehittenne

laitteittensa / laitteidensa / laittehiensa / laittehittensa

Ill

mihin

laitteeseemme

laitteeseenne

laitteeseensa

laitteisiimme / laitteihimme / laittehisimme

laitteisiinne / laitteihinne / laittehisinne

laitteisiinsa / laitteihinsa / laittehisinsa

Ine

-ssa

laitteessamme

laitteessanne

laitteessansa / laitteessaan

laittehissamme / laitteissamme

laittehissanne / laitteissanne

laittehissansa / laittehissaan / laitteissansa / laitteissaan

Ela

-sta

laitteestamme

laitteestanne

laitteestansa / laitteestaan

laittehistamme / laitteistamme

laittehistanne / laitteistanne

laittehistansa / laittehistaan / laitteistansa / laitteistaan

All

-lle

laitteellemme

laitteellenne

laitteellensa / laitteelleen

laittehillemme / laitteillemme

laittehillenne / laitteillenne

laittehillensa / laittehillean / laitteillensa / laitteillean

Ade

-lla

laitteellamme

laitteellanne

laitteellansa / laitteellaan

laittehillamme / laitteillamme

laittehillanne / laitteillanne

laittehillansa / laittehillaan / laitteillansa / laitteillaan

Abl

-lta

laitteeltamme

laitteeltanne

laitteeltansa / laitteeltaan

laittehiltamme / laitteiltamme

laittehiltanne / laitteiltanne

laittehiltansa / laittehiltaan / laitteiltansa / laitteiltaan

Tra

-ksi

laitteeksemme

laitteeksenne

laitteeksensa / laitteekseen

laittehiksemme / laitteiksemme

laittehiksenne / laitteiksenne

laittehikseen / laittehiksensa / laitteikseen / laitteiksensa

Ess

-na

laitteenamme

laitteenanne

laitteenansa / laitteenaan

laittehinamme / laitteinamme

laittehinanne / laitteinanne

laittehinansa / laittehinaan / laitteinansa / laitteinaan

Abe

-tta

laitteettamme

laitteettanne

laitteettansa / laitteettaan

laittehittamme / laitteittamme

laittehittanne / laitteittanne

laittehittansa / laittehittaan / laitteittansa / laitteittaan

Com

-ne

-

-

-

laittehinemme / laitteinemme

laittehinenne / laitteinenne

laittehineen / laittehinensa / laitteineen / laitteinensa

Create new exercises Report an issue Exercises Solved!

Singular

Plural

Nom

-

ruisku

ruiskut

Par

-ta

Solve

Gen

-n

ruiskujen

Solve

Ill

mihin

ruiskuihin

Solve

Ine

-ssa

ruiskussa

Solve

Ela

-sta

ruiskusta

ruiskuista

All

-lle

ruiskulle

ruiskuille

Ade

-lla

ruiskulla

ruiskuilla

Abl

-lta

ruiskulta

ruiskuilta

Tra

-ksi

ruiskuksi

Solve

Ess

-na

ruiskuina

Solve

Abe

-tta

ruiskutta

ruiskuitta

Com

-ne

-

ruiskuine

Ins

-in

-

ruiskuin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

ruisku

ruiskut

Par

-ta

Gen

-n

ruiskujen

Ill

mihin

ruiskuihin

Ine

-ssa

ruiskussa

Ela

-sta

ruiskusta

ruiskuista

All

-lle

ruiskulle

ruiskuille

Ade

-lla

ruiskulla

ruiskuilla

Abl

-lta

ruiskulta

ruiskuilta

Tra

-ksi

ruiskuksi

Ess

-na

ruiskuina

Abe

-tta

ruiskutta

ruiskuitta

Com

-ne

-

ruiskuine

Ins

-in

-

ruiskuin

Singular

Plural

Nom

-

laite

laitteet

Par

-ta

Solve

Gen

-n

laitteitten / laitteiden / laittehien / laittehitten

Solve

Ill

mihin

laitteisiin / laitteihin / laittehisin

Solve

Ine

-ssa

laitteessa

Solve

Ela

-sta

laitteesta

laittehista / laitteista

All

-lle

laitteelle

laittehille / laitteille

Ade

-lla

laitteella

laittehilla / laitteilla

Abl

-lta

laitteelta

laittehilta / laitteilta

Tra

-ksi

laitteeksi

Solve

Ess

-na

laittehina / laitteina

Solve

Abe

-tta

laitteetta

laittehitta / laitteitta

Com

-ne

-

laittehine / laitteine

Ins

-in

-

laittehin / laittein

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

laite

laitteet

Par

-ta

Gen

-n

laitteitten / laitteiden / laittehien / laittehitten

Ill

mihin

laitteisiin / laitteihin / laittehisin

Ine

-ssa

laitteessa

Ela

-sta

laitteesta

laittehista / laitteista

All

-lle

laitteelle

laittehille / laitteille

Ade

-lla

laitteella

laittehilla / laitteilla

Abl

-lta

laitteelta

laittehilta / laitteilta

Tra

-ksi

laitteeksi

Ess

-na

laittehina / laitteina

Abe

-tta

laitteetta

laittehitta / laitteitta

Com

-ne

-

laittehine / laitteine

Ins

-in

-

laittehin / laittein

close modal Press Esc to close
Source:
Report an issue
close modal
If you wish to receive updates on this issue:
SuccessIssue reported! Report
logo
  • Social Instagram
  • Social Facebook

Contact

envelope contact@kieli.net

Copyright 2019-2024, kieli.net

We value your privacy
Kieli.net uses cookies to enhance the browsing experience, serve personalized content, and analyze traffic. To learn more, please refer to the Cookie policy. By clicking "Accept" you consent to Kieli.net's use of cookies. Accept