logo Eng Translation language: Arabic English French German Persian Russian Somali Spanish Log In
logo Log In

Choose translation language

english Right arrow

Language

Contact

envelope contact@kieli.net
  • Social Instagram
  • Social Facebook
Float menu

Language

Close menu
Press / to search

ruiske, noun

Word analysis
ruiskeisi

ruiskeisi

ruiske

Noun, Singular Nominative

+ isi

Noun, Singular Nominative

Report an issue

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

ruiske

ruiskeet

Par

-ta

ruisketta

ruiskeita / ruiskehia

Gen

-n

ruiskeen

ruiskeitten / ruiskeiden / ruiskehien / ruiskehitten

Ill

mihin

ruiskeeseen

ruiskeisiin / ruiskeihin / ruiskehisin

Ine

-ssa

ruiskeessa

ruiskehissa / ruiskeissa

Ela

-sta

ruiskeesta

ruiskehista / ruiskeista

All

-lle

ruiskeelle

ruiskehille / ruiskeille

Ade

-lla

ruiskeella

ruiskehilla / ruiskeilla

Abl

-lta

ruiskeelta

ruiskehilta / ruiskeilta

Tra

-ksi

ruiskeeksi

ruiskehiksi / ruiskeiksi

Ess

-na

ruiskeena

ruiskehina / ruiskeina

Abe

-tta

ruiskeetta

ruiskehitta / ruiskeitta

Com

-ne

-

ruiskehine / ruiskeine

Ins

-in

-

ruiskehin / ruiskein

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

ruiske

ruiskeet

Par

-ta

ruisketta

ruiskeita / ruiskehia

Gen

-n

ruiskeen

ruiskeitten / ruiskeiden / ruiskehien / ruiskehitten

Ill

mihin

ruiskeeseen

ruiskeisiin / ruiskeihin / ruiskehisin

Ine

-ssa

ruiskeessa

ruiskehissa / ruiskeissa

Ela

-sta

ruiskeesta

ruiskehista / ruiskeista

All

-lle

ruiskeelle

ruiskehille / ruiskeille

Ade

-lla

ruiskeella

ruiskehilla / ruiskeilla

Abl

-lta

ruiskeelta

ruiskehilta / ruiskeilta

Tra

-ksi

ruiskeeksi

ruiskehiksi / ruiskeiksi

Ess

-na

ruiskeena

ruiskehina / ruiskeina

Abe

-tta

ruiskeetta

ruiskehitta / ruiskeitta

Com

-ne

-

ruiskehine / ruiskeine

Ins

-in

-

ruiskehin / ruiskein

injection injektio, ruiske, pistos, suihkutus
jab pisto, pistos, ruiske, tökkäys
Show more arrow right
OPUS; Europarl; EMEA0.3; WikiMatrix; GlobalVoices; OpenSubtitles2018.v3; Tatoeba Ruiske annettiin lihakseen. The injection was given into the muscle. Ruiske oli tehokas kipulääke. The injection was an effective painkiller. Ruiske voi aiheuttaa kipua ja turvotusta. Injection can cause pain and swelling. Lihaksensisäinen ruiske (karja, porsaat. Intramuscular injection (cattle, pigs. Potilas pelkää neulaa ja ruiskeita. The patient is afraid of needles and injections. Naiselle annettiin rokote ruiskeella. The woman was given a vaccine with an injection. He antoivat sinulle Rns-6 ruiskeen. They injected you with R-6. Hoitaja antoi lääkkeen ruiskeena potilaalle. The nurse administered the medication by injection to the patient. Hän sai lääkityksen ruiskeena suoraan suoneen. He received medication as an injection directly into the vein. Hoitaja antoi lapselle ruiskeen vastaanotolla. The nurse gave the child an injection at the clinic. Show more arrow right

Wiktionary

An injection. Fin:Ruiske on se, mikä on ruiskun sisällä.Eng:An injection is that which is contained by a syringe. A syringe. Fin:Joskus myös täytettyä ruiskua voidaan kutsua ruiskeeksi.Eng:Sometimes a filled syringe may also be called "ruiske". Show more arrow right ruiskaa +‎ -e Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

ruiskeeni

ruiskeeni

ruiskeesi

ruiskeesi

ruiskeensa

ruiskeensa

Par

-ta

ruiskettani

ruiskeitani / ruiskehiani

ruiskettasi

ruiskeitasi / ruiskehiasi

ruiskettansa / ruiskettaan

ruiskeitansa / ruiskeitaan / ruiskehiansa / ruiskehiaan

Gen

-n

ruiskeeni

ruiskeitteni / ruiskeideni / ruiskehieni / ruiskehitteni

ruiskeesi

ruiskeittesi / ruiskeidesi / ruiskehiesi / ruiskehittesi

ruiskeensa

ruiskeittensa / ruiskeidensa / ruiskehiensa / ruiskehittensa

Ill

mihin

ruiskeeseeni

ruiskeisiini / ruiskeihini / ruiskehisini

ruiskeeseesi

ruiskeisiisi / ruiskeihisi / ruiskehisisi

ruiskeeseensa

ruiskeisiinsa / ruiskeihinsa / ruiskehisinsa

Ine

-ssa

ruiskeessani

ruiskehissani / ruiskeissani

ruiskeessasi

ruiskehissasi / ruiskeissasi

ruiskeessansa / ruiskeessaan

ruiskehissansa / ruiskehissaan / ruiskeissansa / ruiskeissaan

Ela

-sta

ruiskeestani

ruiskehistani / ruiskeistani

ruiskeestasi

ruiskehistasi / ruiskeistasi

ruiskeestansa / ruiskeestaan

ruiskehistansa / ruiskehistaan / ruiskeistansa / ruiskeistaan

All

-lle

ruiskeelleni

ruiskehilleni / ruiskeilleni

ruiskeellesi

ruiskehillesi / ruiskeillesi

ruiskeellensa / ruiskeelleen

ruiskehillensa / ruiskehillean / ruiskeillensa / ruiskeillean

Ade

-lla

ruiskeellani

ruiskehillani / ruiskeillani

ruiskeellasi

ruiskehillasi / ruiskeillasi

ruiskeellansa / ruiskeellaan

ruiskehillansa / ruiskehillaan / ruiskeillansa / ruiskeillaan

Abl

-lta

ruiskeeltani

ruiskehiltani / ruiskeiltani

ruiskeeltasi

ruiskehiltasi / ruiskeiltasi

ruiskeeltansa / ruiskeeltaan

ruiskehiltansa / ruiskehiltaan / ruiskeiltansa / ruiskeiltaan

Tra

-ksi

ruiskeekseni

ruiskehikseni / ruiskeikseni

ruiskeeksesi

ruiskehiksesi / ruiskeiksesi

ruiskeeksensa / ruiskeekseen

ruiskehikseen / ruiskehiksensa / ruiskeikseen / ruiskeiksensa

Ess

-na

ruiskeenani

ruiskehinani / ruiskeinani

ruiskeenasi

ruiskehinasi / ruiskeinasi

ruiskeenansa / ruiskeenaan

ruiskehinansa / ruiskehinaan / ruiskeinansa / ruiskeinaan

Abe

-tta

ruiskeettani

ruiskehittani / ruiskeittani

ruiskeettasi

ruiskehittasi / ruiskeittasi

ruiskeettansa / ruiskeettaan

ruiskehittansa / ruiskehittaan / ruiskeittansa / ruiskeittaan

Com

-ne

-

ruiskehineni / ruiskeineni

-

ruiskehinesi / ruiskeinesi

-

ruiskehineen / ruiskehinensa / ruiskeineen / ruiskeinensa

Singular

Plural

Nom

-

ruiskeeni

ruiskeesi

ruiskeensa

ruiskeeni

ruiskeesi

ruiskeensa

Par

-ta

ruiskettani

ruiskettasi

ruiskettansa / ruiskettaan

ruiskeitani / ruiskehiani

ruiskeitasi / ruiskehiasi

ruiskeitansa / ruiskeitaan / ruiskehiansa / ruiskehiaan

Gen

-n

ruiskeeni

ruiskeesi

ruiskeensa

ruiskeitteni / ruiskeideni / ruiskehieni / ruiskehitteni

ruiskeittesi / ruiskeidesi / ruiskehiesi / ruiskehittesi

ruiskeittensa / ruiskeidensa / ruiskehiensa / ruiskehittensa

Ill

mihin

ruiskeeseeni

ruiskeeseesi

ruiskeeseensa

ruiskeisiini / ruiskeihini / ruiskehisini

ruiskeisiisi / ruiskeihisi / ruiskehisisi

ruiskeisiinsa / ruiskeihinsa / ruiskehisinsa

Ine

-ssa

ruiskeessani

ruiskeessasi

ruiskeessansa / ruiskeessaan

ruiskehissani / ruiskeissani

ruiskehissasi / ruiskeissasi

ruiskehissansa / ruiskehissaan / ruiskeissansa / ruiskeissaan

Ela

-sta

ruiskeestani

ruiskeestasi

ruiskeestansa / ruiskeestaan

ruiskehistani / ruiskeistani

ruiskehistasi / ruiskeistasi

ruiskehistansa / ruiskehistaan / ruiskeistansa / ruiskeistaan

All

-lle

ruiskeelleni

ruiskeellesi

ruiskeellensa / ruiskeelleen

ruiskehilleni / ruiskeilleni

ruiskehillesi / ruiskeillesi

ruiskehillensa / ruiskehillean / ruiskeillensa / ruiskeillean

Ade

-lla

ruiskeellani

ruiskeellasi

ruiskeellansa / ruiskeellaan

ruiskehillani / ruiskeillani

ruiskehillasi / ruiskeillasi

ruiskehillansa / ruiskehillaan / ruiskeillansa / ruiskeillaan

Abl

-lta

ruiskeeltani

ruiskeeltasi

ruiskeeltansa / ruiskeeltaan

ruiskehiltani / ruiskeiltani

ruiskehiltasi / ruiskeiltasi

ruiskehiltansa / ruiskehiltaan / ruiskeiltansa / ruiskeiltaan

Tra

-ksi

ruiskeekseni

ruiskeeksesi

ruiskeeksensa / ruiskeekseen

ruiskehikseni / ruiskeikseni

ruiskehiksesi / ruiskeiksesi

ruiskehikseen / ruiskehiksensa / ruiskeikseen / ruiskeiksensa

Ess

-na

ruiskeenani

ruiskeenasi

ruiskeenansa / ruiskeenaan

ruiskehinani / ruiskeinani

ruiskehinasi / ruiskeinasi

ruiskehinansa / ruiskehinaan / ruiskeinansa / ruiskeinaan

Abe

-tta

ruiskeettani

ruiskeettasi

ruiskeettansa / ruiskeettaan

ruiskehittani / ruiskeittani

ruiskehittasi / ruiskeittasi

ruiskehittansa / ruiskehittaan / ruiskeittansa / ruiskeittaan

Com

-ne

-

-

-

ruiskehineni / ruiskeineni

ruiskehinesi / ruiskeinesi

ruiskehineen / ruiskehinensa / ruiskeineen / ruiskeinensa

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

ruiskeemme

ruiskeemme

ruiskeenne

ruiskeenne

ruiskeensa

ruiskeensa

Par

-ta

ruiskettamme

ruiskeitamme / ruiskehiamme

ruiskettanne

ruiskeitanne / ruiskehianne

ruiskettansa / ruiskettaan

ruiskeitansa / ruiskeitaan / ruiskehiansa / ruiskehiaan

Gen

-n

ruiskeemme

ruiskeittemme / ruiskeidemme / ruiskehiemme / ruiskehittemme

ruiskeenne

ruiskeittenne / ruiskeidenne / ruiskehienne / ruiskehittenne

ruiskeensa

ruiskeittensa / ruiskeidensa / ruiskehiensa / ruiskehittensa

Ill

mihin

ruiskeeseemme

ruiskeisiimme / ruiskeihimme / ruiskehisimme

ruiskeeseenne

ruiskeisiinne / ruiskeihinne / ruiskehisinne

ruiskeeseensa

ruiskeisiinsa / ruiskeihinsa / ruiskehisinsa

Ine

-ssa

ruiskeessamme

ruiskehissamme / ruiskeissamme

ruiskeessanne

ruiskehissanne / ruiskeissanne

ruiskeessansa / ruiskeessaan

ruiskehissansa / ruiskehissaan / ruiskeissansa / ruiskeissaan

Ela

-sta

ruiskeestamme

ruiskehistamme / ruiskeistamme

ruiskeestanne

ruiskehistanne / ruiskeistanne

ruiskeestansa / ruiskeestaan

ruiskehistansa / ruiskehistaan / ruiskeistansa / ruiskeistaan

All

-lle

ruiskeellemme

ruiskehillemme / ruiskeillemme

ruiskeellenne

ruiskehillenne / ruiskeillenne

ruiskeellensa / ruiskeelleen

ruiskehillensa / ruiskehillean / ruiskeillensa / ruiskeillean

Ade

-lla

ruiskeellamme

ruiskehillamme / ruiskeillamme

ruiskeellanne

ruiskehillanne / ruiskeillanne

ruiskeellansa / ruiskeellaan

ruiskehillansa / ruiskehillaan / ruiskeillansa / ruiskeillaan

Abl

-lta

ruiskeeltamme

ruiskehiltamme / ruiskeiltamme

ruiskeeltanne

ruiskehiltanne / ruiskeiltanne

ruiskeeltansa / ruiskeeltaan

ruiskehiltansa / ruiskehiltaan / ruiskeiltansa / ruiskeiltaan

Tra

-ksi

ruiskeeksemme

ruiskehiksemme / ruiskeiksemme

ruiskeeksenne

ruiskehiksenne / ruiskeiksenne

ruiskeeksensa / ruiskeekseen

ruiskehikseen / ruiskehiksensa / ruiskeikseen / ruiskeiksensa

Ess

-na

ruiskeenamme

ruiskehinamme / ruiskeinamme

ruiskeenanne

ruiskehinanne / ruiskeinanne

ruiskeenansa / ruiskeenaan

ruiskehinansa / ruiskehinaan / ruiskeinansa / ruiskeinaan

Abe

-tta

ruiskeettamme

ruiskehittamme / ruiskeittamme

ruiskeettanne

ruiskehittanne / ruiskeittanne

ruiskeettansa / ruiskeettaan

ruiskehittansa / ruiskehittaan / ruiskeittansa / ruiskeittaan

Com

-ne

-

ruiskehinemme / ruiskeinemme

-

ruiskehinenne / ruiskeinenne

-

ruiskehineen / ruiskehinensa / ruiskeineen / ruiskeinensa

Singular

Plural

Nom

-

ruiskeemme

ruiskeenne

ruiskeensa

ruiskeemme

ruiskeenne

ruiskeensa

Par

-ta

ruiskettamme

ruiskettanne

ruiskettansa / ruiskettaan

ruiskeitamme / ruiskehiamme

ruiskeitanne / ruiskehianne

ruiskeitansa / ruiskeitaan / ruiskehiansa / ruiskehiaan

Gen

-n

ruiskeemme

ruiskeenne

ruiskeensa

ruiskeittemme / ruiskeidemme / ruiskehiemme / ruiskehittemme

ruiskeittenne / ruiskeidenne / ruiskehienne / ruiskehittenne

ruiskeittensa / ruiskeidensa / ruiskehiensa / ruiskehittensa

Ill

mihin

ruiskeeseemme

ruiskeeseenne

ruiskeeseensa

ruiskeisiimme / ruiskeihimme / ruiskehisimme

ruiskeisiinne / ruiskeihinne / ruiskehisinne

ruiskeisiinsa / ruiskeihinsa / ruiskehisinsa

Ine

-ssa

ruiskeessamme

ruiskeessanne

ruiskeessansa / ruiskeessaan

ruiskehissamme / ruiskeissamme

ruiskehissanne / ruiskeissanne

ruiskehissansa / ruiskehissaan / ruiskeissansa / ruiskeissaan

Ela

-sta

ruiskeestamme

ruiskeestanne

ruiskeestansa / ruiskeestaan

ruiskehistamme / ruiskeistamme

ruiskehistanne / ruiskeistanne

ruiskehistansa / ruiskehistaan / ruiskeistansa / ruiskeistaan

All

-lle

ruiskeellemme

ruiskeellenne

ruiskeellensa / ruiskeelleen

ruiskehillemme / ruiskeillemme

ruiskehillenne / ruiskeillenne

ruiskehillensa / ruiskehillean / ruiskeillensa / ruiskeillean

Ade

-lla

ruiskeellamme

ruiskeellanne

ruiskeellansa / ruiskeellaan

ruiskehillamme / ruiskeillamme

ruiskehillanne / ruiskeillanne

ruiskehillansa / ruiskehillaan / ruiskeillansa / ruiskeillaan

Abl

-lta

ruiskeeltamme

ruiskeeltanne

ruiskeeltansa / ruiskeeltaan

ruiskehiltamme / ruiskeiltamme

ruiskehiltanne / ruiskeiltanne

ruiskehiltansa / ruiskehiltaan / ruiskeiltansa / ruiskeiltaan

Tra

-ksi

ruiskeeksemme

ruiskeeksenne

ruiskeeksensa / ruiskeekseen

ruiskehiksemme / ruiskeiksemme

ruiskehiksenne / ruiskeiksenne

ruiskehikseen / ruiskehiksensa / ruiskeikseen / ruiskeiksensa

Ess

-na

ruiskeenamme

ruiskeenanne

ruiskeenansa / ruiskeenaan

ruiskehinamme / ruiskeinamme

ruiskehinanne / ruiskeinanne

ruiskehinansa / ruiskehinaan / ruiskeinansa / ruiskeinaan

Abe

-tta

ruiskeettamme

ruiskeettanne

ruiskeettansa / ruiskeettaan

ruiskehittamme / ruiskeittamme

ruiskehittanne / ruiskeittanne

ruiskehittansa / ruiskehittaan / ruiskeittansa / ruiskeittaan

Com

-ne

-

-

-

ruiskehinemme / ruiskeinemme

ruiskehinenne / ruiskeinenne

ruiskehineen / ruiskehinensa / ruiskeineen / ruiskeinensa

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

isi

isit

Par

-ta

isiä

isejä

Gen

-n

isin

isien

Ill

mihin

isiin

iseihin

Ine

-ssa

isissä

iseissä

Ela

-sta

isistä

iseistä

All

-lle

isille

iseille

Ade

-lla

isillä

iseillä

Abl

-lta

isiltä

iseiltä

Tra

-ksi

isiksi

iseiksi

Ess

-na

isinä

iseinä

Abe

-tta

isittä

iseittä

Com

-ne

-

iseine

Ins

-in

-

isein

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

isi

isit

Par

-ta

isiä

isejä

Gen

-n

isin

isien

Ill

mihin

isiin

iseihin

Ine

-ssa

isissä

iseissä

Ela

-sta

isistä

iseistä

All

-lle

isille

iseille

Ade

-lla

isillä

iseillä

Abl

-lta

isiltä

iseiltä

Tra

-ksi

isiksi

iseiksi

Ess

-na

isinä

iseinä

Abe

-tta

isittä

iseittä

Com

-ne

-

iseine

Ins

-in

-

isein

daddy isä, isi
dad isä, isi
isi
Show more arrow right
OpenSubtitles2018.v3; Europarl Hei, isi. Hey, daddy. Isi auta! Daddy, help! Isi, isi. Daddy, Daddy. Sano isi. How about da - da then? Isi tulee! Daddy's coming! Isi tässä. It's Daddy. Äiti, isi? Mommy, Daddy? Tuhma isi. Bad daddy. Okei, isi. Okay, Daddy, I'll go get it. Isi oli metsässä marjassa. Dad was picking berries in the forest. Show more arrow right

Wiktionary

(familiar) dad, father, daddy iskä, isukki, isä Show more arrow right < isä Show more arrow right

Wikipedia

Father A father is the male parent of a child. Besides the paternal bonds of a father to his children, the father may have a parental, legal, and social relationship with the child that carries with it certain rights and obligations. An adoptive father is a male who has become the child's parent through the legal process of adoption. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

isini

isini

isisi

isisi

isinsä

isinsä

Par

-ta

isiäni

isejäni

isiäsi

isejäsi

isiänsä / isiään

isejänsä / isejään

Gen

-n

isini

isieni

isisi

isiesi

isinsä

isiensä

Ill

mihin

isiini

iseihini

isiisi

iseihisi

isiinsä

iseihinsä

Ine

-ssa

isissäni

iseissäni

isissäsi

iseissäsi

isissänsä / isissään

iseissänsä / iseissään

Ela

-sta

isistäni

iseistäni

isistäsi

iseistäsi

isistänsä / isistään

iseistänsä / iseistään

All

-lle

isilleni

iseilleni

isillesi

iseillesi

isillensä / isilleen

iseillensä / iseilleän

Ade

-lla

isilläni

iseilläni

isilläsi

iseilläsi

isillänsä / isillään

iseillänsä / iseillään

Abl

-lta

isiltäni

iseiltäni

isiltäsi

iseiltäsi

isiltänsä / isiltään

iseiltänsä / iseiltään

Tra

-ksi

isikseni

iseikseni

isiksesi

iseiksesi

isiksensä / isikseen

iseiksensä / iseikseen

Ess

-na

isinäni

iseinäni

isinäsi

iseinäsi

isinänsä / isinään

iseinänsä / iseinään

Abe

-tta

isittäni

iseittäni

isittäsi

iseittäsi

isittänsä / isittään

iseittänsä / iseittään

Com

-ne

-

iseineni

-

iseinesi

-

iseinensä / iseineen

Singular

Plural

Nom

-

isini

isisi

isinsä

isini

isisi

isinsä

Par

-ta

isiäni

isiäsi

isiänsä / isiään

isejäni

isejäsi

isejänsä / isejään

Gen

-n

isini

isisi

isinsä

isieni

isiesi

isiensä

Ill

mihin

isiini

isiisi

isiinsä

iseihini

iseihisi

iseihinsä

Ine

-ssa

isissäni

isissäsi

isissänsä / isissään

iseissäni

iseissäsi

iseissänsä / iseissään

Ela

-sta

isistäni

isistäsi

isistänsä / isistään

iseistäni

iseistäsi

iseistänsä / iseistään

All

-lle

isilleni

isillesi

isillensä / isilleen

iseilleni

iseillesi

iseillensä / iseilleän

Ade

-lla

isilläni

isilläsi

isillänsä / isillään

iseilläni

iseilläsi

iseillänsä / iseillään

Abl

-lta

isiltäni

isiltäsi

isiltänsä / isiltään

iseiltäni

iseiltäsi

iseiltänsä / iseiltään

Tra

-ksi

isikseni

isiksesi

isiksensä / isikseen

iseikseni

iseiksesi

iseiksensä / iseikseen

Ess

-na

isinäni

isinäsi

isinänsä / isinään

iseinäni

iseinäsi

iseinänsä / iseinään

Abe

-tta

isittäni

isittäsi

isittänsä / isittään

iseittäni

iseittäsi

iseittänsä / iseittään

Com

-ne

-

-

-

iseineni

iseinesi

iseinensä / iseineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

isimme

isimme

isinne

isinne

isinsä

isinsä

Par

-ta

isiämme

isejämme

isiänne

isejänne

isiänsä / isiään

isejänsä / isejään

Gen

-n

isimme

isiemme

isinne

isienne

isinsä

isiensä

Ill

mihin

isiimme

iseihimme

isiinne

iseihinne

isiinsä

iseihinsä

Ine

-ssa

isissämme

iseissämme

isissänne

iseissänne

isissänsä / isissään

iseissänsä / iseissään

Ela

-sta

isistämme

iseistämme

isistänne

iseistänne

isistänsä / isistään

iseistänsä / iseistään

All

-lle

isillemme

iseillemme

isillenne

iseillenne

isillensä / isilleen

iseillensä / iseilleän

Ade

-lla

isillämme

iseillämme

isillänne

iseillänne

isillänsä / isillään

iseillänsä / iseillään

Abl

-lta

isiltämme

iseiltämme

isiltänne

iseiltänne

isiltänsä / isiltään

iseiltänsä / iseiltään

Tra

-ksi

isiksemme

iseiksemme

isiksenne

iseiksenne

isiksensä / isikseen

iseiksensä / iseikseen

Ess

-na

isinämme

iseinämme

isinänne

iseinänne

isinänsä / isinään

iseinänsä / iseinään

Abe

-tta

isittämme

iseittämme

isittänne

iseittänne

isittänsä / isittään

iseittänsä / iseittään

Com

-ne

-

iseinemme

-

iseinenne

-

iseinensä / iseineen

Singular

Plural

Nom

-

isimme

isinne

isinsä

isimme

isinne

isinsä

Par

-ta

isiämme

isiänne

isiänsä / isiään

isejämme

isejänne

isejänsä / isejään

Gen

-n

isimme

isinne

isinsä

isiemme

isienne

isiensä

Ill

mihin

isiimme

isiinne

isiinsä

iseihimme

iseihinne

iseihinsä

Ine

-ssa

isissämme

isissänne

isissänsä / isissään

iseissämme

iseissänne

iseissänsä / iseissään

Ela

-sta

isistämme

isistänne

isistänsä / isistään

iseistämme

iseistänne

iseistänsä / iseistään

All

-lle

isillemme

isillenne

isillensä / isilleen

iseillemme

iseillenne

iseillensä / iseilleän

Ade

-lla

isillämme

isillänne

isillänsä / isillään

iseillämme

iseillänne

iseillänsä / iseillään

Abl

-lta

isiltämme

isiltänne

isiltänsä / isiltään

iseiltämme

iseiltänne

iseiltänsä / iseiltään

Tra

-ksi

isiksemme

isiksenne

isiksensä / isikseen

iseiksemme

iseiksenne

iseiksensä / iseikseen

Ess

-na

isinämme

isinänne

isinänsä / isinään

iseinämme

iseinänne

iseinänsä / iseinään

Abe

-tta

isittämme

isittänne

isittänsä / isittään

iseittämme

iseittänne

iseittänsä / iseittään

Com

-ne

-

-

-

iseinemme

iseinenne

iseinensä / iseineen

Create new exercises Report an issue Exercises Solved!
close modal Press Esc to close
Source:
Report an issue
close modal
If you wish to receive updates on this issue:
SuccessIssue reported! Report
logo
  • Social Instagram
  • Social Facebook

Contact

envelope contact@kieli.net

Copyright 2019-2024, kieli.net

We value your privacy
Kieli.net uses cookies to enhance the browsing experience, serve personalized content, and analyze traffic. To learn more, please refer to the Cookie policy. By clicking "Accept" you consent to Kieli.net's use of cookies. Accept