logo Eng Translation language: Arabic English French German Persian Russian Somali Spanish Log In
logo Log In

Choose translation language

english Right arrow

Language

Contact

envelope contact@kieli.net
  • Social Instagram
  • Social Facebook
Float menu

Language

Close menu
Press / to search

pyörö, noun

Word analysis
pyöröpöyhimet

pyöröpöyhimet

pyörö

Noun, Singular Nominative

+ pöyhin

Noun, Plural Nominative

Report an issue

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

pyörö

pyöröt

Par

-ta

pyöröä

pyöröjä

Gen

-n

pyörön

pyöröjen

Ill

mihin

pyöröön

pyöröihin

Ine

-ssa

pyörössä

pyöröissä

Ela

-sta

pyöröstä

pyöröistä

All

-lle

pyörölle

pyöröille

Ade

-lla

pyöröllä

pyöröillä

Abl

-lta

pyöröltä

pyöröiltä

Tra

-ksi

pyöröksi

pyöröiksi

Ess

-na

pyörönä

pyöröinä

Abe

-tta

pyöröttä

pyöröittä

Com

-ne

-

pyöröine

Ins

-in

-

pyöröin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

pyörö

pyöröt

Par

-ta

pyöröä

pyöröjä

Gen

-n

pyörön

pyöröjen

Ill

mihin

pyöröön

pyöröihin

Ine

-ssa

pyörössä

pyöröissä

Ela

-sta

pyöröstä

pyöröistä

All

-lle

pyörölle

pyöröille

Ade

-lla

pyöröllä

pyöröillä

Abl

-lta

pyöröltä

pyöröiltä

Tra

-ksi

pyöröksi

pyöröiksi

Ess

-na

pyörönä

pyöröinä

Abe

-tta

pyöröttä

pyöröittä

Com

-ne

-

pyöröine

Ins

-in

-

pyöröin

round
revolving
Show more arrow right
OpenSubtitles2018.v3; ParaCrawl Corpus; tmClass; OPUS; Europarl Pöyrä tai Pyörö... Banner or Bander... Puikot: 2, 5 mm pyörö. Needles: 2,5 mm circular. Hiomakoneet (Pyörös-). Sanding machines ( Rotary -). Pyörö symboloi moniarvoista yhtenäisyyttä. Round symbolizes pluralistic unity. Pyörös-teollisuusliittimet. Circular / Industrial Connectors. Pyörös-ja kanttipaalipihdit. Round and square bale gripper. Pyörö on muoto, jolla ei ole alkua eikä loppua. Loop is a shape with no beginning and no end. Pyörö voidaan jakaa useiksi erilaisiksi osiksi. Round can be divided into several different parts. Pyörö on yksi vanhimmista geometrisista muodoista. Circle is one of the oldest geometric shapes. Silppuri pyörös-ja kanttipaaleille. Chopper for round and with worm gear. Show more arrow right

Wiktionary

(rare) disc, spinning disc, abrasive disc Synonym of pyörönen (“type of round pirog”). (modifier) round, revolving Fin:pyöröoviEng:revolving door Show more arrow right (disc): laikka Show more arrow right hiomapyöröpyöröharjapyöröhiomakonepyöröhiontapyöröhirsipyöröhirsitalopyöröikkunapyörökaaripyörökaarinenpyörökaarityylipyörökatsomopyörökonepyörönäyttämöpyöröovipyöröpaalainpyöröpaalauspyöröpaalipyöröpuikkopyöröpuupyörösahapyörötanssi Show more arrow right pyör- +‎ -ö; from the same stem as pyöreä (“round”), pyörä (“wheel”), pyöriä (“to roll, spin, revolve”) and pyörre (“whirl, vortex”) Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

pyöröni

pyöröni

pyörösi

pyörösi

pyörönsä

pyörönsä

Par

-ta

pyöröäni

pyöröjäni

pyöröäsi

pyöröjäsi

pyöröänsä / pyöröään

pyöröjänsä / pyöröjään

Gen

-n

pyöröni

pyöröjeni

pyörösi

pyöröjesi

pyörönsä

pyöröjensä

Ill

mihin

pyörööni

pyöröihini

pyöröösi

pyöröihisi

pyöröönsä

pyöröihinsä

Ine

-ssa

pyörössäni

pyöröissäni

pyörössäsi

pyöröissäsi

pyörössänsä / pyörössään

pyöröissänsä / pyöröissään

Ela

-sta

pyöröstäni

pyöröistäni

pyöröstäsi

pyöröistäsi

pyöröstänsä / pyöröstään

pyöröistänsä / pyöröistään

All

-lle

pyörölleni

pyöröilleni

pyöröllesi

pyöröillesi

pyöröllensä / pyörölleen

pyöröillensä / pyöröilleän

Ade

-lla

pyörölläni

pyöröilläni

pyörölläsi

pyöröilläsi

pyöröllänsä / pyöröllään

pyöröillänsä / pyöröillään

Abl

-lta

pyöröltäni

pyöröiltäni

pyöröltäsi

pyöröiltäsi

pyöröltänsä / pyöröltään

pyöröiltänsä / pyöröiltään

Tra

-ksi

pyörökseni

pyöröikseni

pyöröksesi

pyöröiksesi

pyöröksensä / pyörökseen

pyöröiksensä / pyöröikseen

Ess

-na

pyörönäni

pyöröinäni

pyörönäsi

pyöröinäsi

pyörönänsä / pyörönään

pyöröinänsä / pyöröinään

Abe

-tta

pyöröttäni

pyöröittäni

pyöröttäsi

pyöröittäsi

pyöröttänsä / pyöröttään

pyöröittänsä / pyöröittään

Com

-ne

-

pyöröineni

-

pyöröinesi

-

pyöröinensä / pyöröineen

Singular

Plural

Nom

-

pyöröni

pyörösi

pyörönsä

pyöröni

pyörösi

pyörönsä

Par

-ta

pyöröäni

pyöröäsi

pyöröänsä / pyöröään

pyöröjäni

pyöröjäsi

pyöröjänsä / pyöröjään

Gen

-n

pyöröni

pyörösi

pyörönsä

pyöröjeni

pyöröjesi

pyöröjensä

Ill

mihin

pyörööni

pyöröösi

pyöröönsä

pyöröihini

pyöröihisi

pyöröihinsä

Ine

-ssa

pyörössäni

pyörössäsi

pyörössänsä / pyörössään

pyöröissäni

pyöröissäsi

pyöröissänsä / pyöröissään

Ela

-sta

pyöröstäni

pyöröstäsi

pyöröstänsä / pyöröstään

pyöröistäni

pyöröistäsi

pyöröistänsä / pyöröistään

All

-lle

pyörölleni

pyöröllesi

pyöröllensä / pyörölleen

pyöröilleni

pyöröillesi

pyöröillensä / pyöröilleän

Ade

-lla

pyörölläni

pyörölläsi

pyöröllänsä / pyöröllään

pyöröilläni

pyöröilläsi

pyöröillänsä / pyöröillään

Abl

-lta

pyöröltäni

pyöröltäsi

pyöröltänsä / pyöröltään

pyöröiltäni

pyöröiltäsi

pyöröiltänsä / pyöröiltään

Tra

-ksi

pyörökseni

pyöröksesi

pyöröksensä / pyörökseen

pyöröikseni

pyöröiksesi

pyöröiksensä / pyöröikseen

Ess

-na

pyörönäni

pyörönäsi

pyörönänsä / pyörönään

pyöröinäni

pyöröinäsi

pyöröinänsä / pyöröinään

Abe

-tta

pyöröttäni

pyöröttäsi

pyöröttänsä / pyöröttään

pyöröittäni

pyöröittäsi

pyöröittänsä / pyöröittään

Com

-ne

-

-

-

pyöröineni

pyöröinesi

pyöröinensä / pyöröineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

pyörömme

pyörömme

pyörönne

pyörönne

pyörönsä

pyörönsä

Par

-ta

pyöröämme

pyöröjämme

pyöröänne

pyöröjänne

pyöröänsä / pyöröään

pyöröjänsä / pyöröjään

Gen

-n

pyörömme

pyöröjemme

pyörönne

pyöröjenne

pyörönsä

pyöröjensä

Ill

mihin

pyöröömme

pyöröihimme

pyöröönne

pyöröihinne

pyöröönsä

pyöröihinsä

Ine

-ssa

pyörössämme

pyöröissämme

pyörössänne

pyöröissänne

pyörössänsä / pyörössään

pyöröissänsä / pyöröissään

Ela

-sta

pyöröstämme

pyöröistämme

pyöröstänne

pyöröistänne

pyöröstänsä / pyöröstään

pyöröistänsä / pyöröistään

All

-lle

pyöröllemme

pyöröillemme

pyöröllenne

pyöröillenne

pyöröllensä / pyörölleen

pyöröillensä / pyöröilleän

Ade

-lla

pyöröllämme

pyöröillämme

pyöröllänne

pyöröillänne

pyöröllänsä / pyöröllään

pyöröillänsä / pyöröillään

Abl

-lta

pyöröltämme

pyöröiltämme

pyöröltänne

pyöröiltänne

pyöröltänsä / pyöröltään

pyöröiltänsä / pyöröiltään

Tra

-ksi

pyöröksemme

pyöröiksemme

pyöröksenne

pyöröiksenne

pyöröksensä / pyörökseen

pyöröiksensä / pyöröikseen

Ess

-na

pyörönämme

pyöröinämme

pyörönänne

pyöröinänne

pyörönänsä / pyörönään

pyöröinänsä / pyöröinään

Abe

-tta

pyöröttämme

pyöröittämme

pyöröttänne

pyöröittänne

pyöröttänsä / pyöröttään

pyöröittänsä / pyöröittään

Com

-ne

-

pyöröinemme

-

pyöröinenne

-

pyöröinensä / pyöröineen

Singular

Plural

Nom

-

pyörömme

pyörönne

pyörönsä

pyörömme

pyörönne

pyörönsä

Par

-ta

pyöröämme

pyöröänne

pyöröänsä / pyöröään

pyöröjämme

pyöröjänne

pyöröjänsä / pyöröjään

Gen

-n

pyörömme

pyörönne

pyörönsä

pyöröjemme

pyöröjenne

pyöröjensä

Ill

mihin

pyöröömme

pyöröönne

pyöröönsä

pyöröihimme

pyöröihinne

pyöröihinsä

Ine

-ssa

pyörössämme

pyörössänne

pyörössänsä / pyörössään

pyöröissämme

pyöröissänne

pyöröissänsä / pyöröissään

Ela

-sta

pyöröstämme

pyöröstänne

pyöröstänsä / pyöröstään

pyöröistämme

pyöröistänne

pyöröistänsä / pyöröistään

All

-lle

pyöröllemme

pyöröllenne

pyöröllensä / pyörölleen

pyöröillemme

pyöröillenne

pyöröillensä / pyöröilleän

Ade

-lla

pyöröllämme

pyöröllänne

pyöröllänsä / pyöröllään

pyöröillämme

pyöröillänne

pyöröillänsä / pyöröillään

Abl

-lta

pyöröltämme

pyöröltänne

pyöröltänsä / pyöröltään

pyöröiltämme

pyöröiltänne

pyöröiltänsä / pyöröiltään

Tra

-ksi

pyöröksemme

pyöröksenne

pyöröksensä / pyörökseen

pyöröiksemme

pyöröiksenne

pyöröiksensä / pyöröikseen

Ess

-na

pyörönämme

pyörönänne

pyörönänsä / pyörönään

pyöröinämme

pyöröinänne

pyöröinänsä / pyöröinään

Abe

-tta

pyöröttämme

pyöröttänne

pyöröttänsä / pyöröttään

pyöröittämme

pyöröittänne

pyöröittänsä / pyöröittään

Com

-ne

-

-

-

pyöröinemme

pyöröinenne

pyöröinensä / pyöröineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

pöyhin

pöyhimet

Par

-ta

pöyhintä

pöyhimiä

Gen

-n

pöyhimen

pöyhinten / pöyhimien

Ill

mihin

pöyhimeen

pöyhimiin

Ine

-ssa

pöyhimessä

pöyhimissä

Ela

-sta

pöyhimestä

pöyhimistä

All

-lle

pöyhimelle

pöyhimille

Ade

-lla

pöyhimellä

pöyhimillä

Abl

-lta

pöyhimeltä

pöyhimiltä

Tra

-ksi

pöyhimeksi

pöyhimiksi

Ess

-na

pöyhimenä

pöyhiminä

Abe

-tta

pöyhimettä

pöyhimittä

Com

-ne

-

pöyhimine

Ins

-in

-

pöyhimin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

pöyhin

pöyhimet

Par

-ta

pöyhintä

pöyhimiä

Gen

-n

pöyhimen

pöyhinten / pöyhimien

Ill

mihin

pöyhimeen

pöyhimiin

Ine

-ssa

pöyhimessä

pöyhimissä

Ela

-sta

pöyhimestä

pöyhimistä

All

-lle

pöyhimelle

pöyhimille

Ade

-lla

pöyhimellä

pöyhimillä

Abl

-lta

pöyhimeltä

pöyhimiltä

Tra

-ksi

pöyhimeksi

pöyhimiksi

Ess

-na

pöyhimenä

pöyhiminä

Abe

-tta

pöyhimettä

pöyhimittä

Com

-ne

-

pöyhimine

Ins

-in

-

pöyhimin

pöyhin
tedder
tedder for
tedder The
rotary tedder into
Show more arrow right
OpenSubtitles2018.v3; opensubtitles2; ParaCrawl Corpus; Europarl; EUbookshop Minä pöyhin eilen. I fluffed yesterday. Pöyhin hänen pukuaan. Fluffing her dress. Pöyhin muistojani pakatakseni niitä vihdoin varastoon. I fluff up my memories to finally pack them and put them in storage. Pöyhinkö on tuuli huojutti puita. The wind rustled the foliage. Työleveys: 12. 70 m, Roottorien lukumäärä: 10, Hinattava pöyhin. Working width: 12.70 m, Number of rotors: 10, Trailed tedder. Valot, Työleveys: 8. 30 m, Roottorien lukumäärä: 6, Hinattava pöyhin. Price on width: 8.30 m, Number of rotors: 6, Trailed tedder. Pöyhinkö kuiskaukset lumoavat minut uneen. The whispers of the wind lull me to sleep. Pöyhinkö rouva Brownin tuolin tyynyt? Shall I plump the cushion on Mrs Brown's chair? Vuosimalli: 1996, Työleveys: 8. 50 m, Roottorien lukumäärä: 8, Hinattava pöyhin. Year of manufacture: 1996, Working Working width: 6.75 m, Number of rotors: 6, Mounted tedder. 9051 JC Stiens, Hollanti Vuosimalli: 2005, Työleveys: 13. 00 m, Hinattava pöyhin. 9051 JC Stiens, Netherlands Year of manufacture: 2005, Working width: 13.00 m, Trailed tedder. Show more arrow right

Wiktionary

tedder, hay tedder Show more arrow right pöyhiä +‎ -in Show more arrow right

Wikipedia

Tedder (machine) A tedder (also called hay tedder) is a machine used in haymaking. It is used after cutting and before windrowing, and uses moving forks to aerate or "wuffle" the hay and thus speed up the process of hay-making. The use of a tedder allows the hay to dry ("cure") better, which results in improved aroma and color. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

pöyhimeni

pöyhimeni

pöyhimesi

pöyhimesi

pöyhimensä

pöyhimensä

Par

-ta

pöyhintäni

pöyhimiäni

pöyhintäsi

pöyhimiäsi

pöyhintänsä / pöyhintään

pöyhimiänsä / pöyhimiään

Gen

-n

pöyhimeni

pöyhinteni / pöyhimieni

pöyhimesi

pöyhintesi / pöyhimiesi

pöyhimensä

pöyhintensä / pöyhimiensä

Ill

mihin

pöyhimeeni

pöyhimiini

pöyhimeesi

pöyhimiisi

pöyhimeensä

pöyhimiinsä

Ine

-ssa

pöyhimessäni

pöyhimissäni

pöyhimessäsi

pöyhimissäsi

pöyhimessänsä / pöyhimessään

pöyhimissänsä / pöyhimissään

Ela

-sta

pöyhimestäni

pöyhimistäni

pöyhimestäsi

pöyhimistäsi

pöyhimestänsä / pöyhimestään

pöyhimistänsä / pöyhimistään

All

-lle

pöyhimelleni

pöyhimilleni

pöyhimellesi

pöyhimillesi

pöyhimellensä / pöyhimelleen

pöyhimillensä / pöyhimilleän

Ade

-lla

pöyhimelläni

pöyhimilläni

pöyhimelläsi

pöyhimilläsi

pöyhimellänsä / pöyhimellään

pöyhimillänsä / pöyhimillään

Abl

-lta

pöyhimeltäni

pöyhimiltäni

pöyhimeltäsi

pöyhimiltäsi

pöyhimeltänsä / pöyhimeltään

pöyhimiltänsä / pöyhimiltään

Tra

-ksi

pöyhimekseni

pöyhimikseni

pöyhimeksesi

pöyhimiksesi

pöyhimeksensä / pöyhimekseen

pöyhimiksensä / pöyhimikseen

Ess

-na

pöyhimenäni

pöyhiminäni

pöyhimenäsi

pöyhiminäsi

pöyhimenänsä / pöyhimenään

pöyhiminänsä / pöyhiminään

Abe

-tta

pöyhimettäni

pöyhimittäni

pöyhimettäsi

pöyhimittäsi

pöyhimettänsä / pöyhimettään

pöyhimittänsä / pöyhimittään

Com

-ne

-

pöyhimineni

-

pöyhiminesi

-

pöyhiminensä / pöyhimineen

Singular

Plural

Nom

-

pöyhimeni

pöyhimesi

pöyhimensä

pöyhimeni

pöyhimesi

pöyhimensä

Par

-ta

pöyhintäni

pöyhintäsi

pöyhintänsä / pöyhintään

pöyhimiäni

pöyhimiäsi

pöyhimiänsä / pöyhimiään

Gen

-n

pöyhimeni

pöyhimesi

pöyhimensä

pöyhinteni / pöyhimieni

pöyhintesi / pöyhimiesi

pöyhintensä / pöyhimiensä

Ill

mihin

pöyhimeeni

pöyhimeesi

pöyhimeensä

pöyhimiini

pöyhimiisi

pöyhimiinsä

Ine

-ssa

pöyhimessäni

pöyhimessäsi

pöyhimessänsä / pöyhimessään

pöyhimissäni

pöyhimissäsi

pöyhimissänsä / pöyhimissään

Ela

-sta

pöyhimestäni

pöyhimestäsi

pöyhimestänsä / pöyhimestään

pöyhimistäni

pöyhimistäsi

pöyhimistänsä / pöyhimistään

All

-lle

pöyhimelleni

pöyhimellesi

pöyhimellensä / pöyhimelleen

pöyhimilleni

pöyhimillesi

pöyhimillensä / pöyhimilleän

Ade

-lla

pöyhimelläni

pöyhimelläsi

pöyhimellänsä / pöyhimellään

pöyhimilläni

pöyhimilläsi

pöyhimillänsä / pöyhimillään

Abl

-lta

pöyhimeltäni

pöyhimeltäsi

pöyhimeltänsä / pöyhimeltään

pöyhimiltäni

pöyhimiltäsi

pöyhimiltänsä / pöyhimiltään

Tra

-ksi

pöyhimekseni

pöyhimeksesi

pöyhimeksensä / pöyhimekseen

pöyhimikseni

pöyhimiksesi

pöyhimiksensä / pöyhimikseen

Ess

-na

pöyhimenäni

pöyhimenäsi

pöyhimenänsä / pöyhimenään

pöyhiminäni

pöyhiminäsi

pöyhiminänsä / pöyhiminään

Abe

-tta

pöyhimettäni

pöyhimettäsi

pöyhimettänsä / pöyhimettään

pöyhimittäni

pöyhimittäsi

pöyhimittänsä / pöyhimittään

Com

-ne

-

-

-

pöyhimineni

pöyhiminesi

pöyhiminensä / pöyhimineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

pöyhimemme

pöyhimemme

pöyhimenne

pöyhimenne

pöyhimensä

pöyhimensä

Par

-ta

pöyhintämme

pöyhimiämme

pöyhintänne

pöyhimiänne

pöyhintänsä / pöyhintään

pöyhimiänsä / pöyhimiään

Gen

-n

pöyhimemme

pöyhintemme / pöyhimiemme

pöyhimenne

pöyhintenne / pöyhimienne

pöyhimensä

pöyhintensä / pöyhimiensä

Ill

mihin

pöyhimeemme

pöyhimiimme

pöyhimeenne

pöyhimiinne

pöyhimeensä

pöyhimiinsä

Ine

-ssa

pöyhimessämme

pöyhimissämme

pöyhimessänne

pöyhimissänne

pöyhimessänsä / pöyhimessään

pöyhimissänsä / pöyhimissään

Ela

-sta

pöyhimestämme

pöyhimistämme

pöyhimestänne

pöyhimistänne

pöyhimestänsä / pöyhimestään

pöyhimistänsä / pöyhimistään

All

-lle

pöyhimellemme

pöyhimillemme

pöyhimellenne

pöyhimillenne

pöyhimellensä / pöyhimelleen

pöyhimillensä / pöyhimilleän

Ade

-lla

pöyhimellämme

pöyhimillämme

pöyhimellänne

pöyhimillänne

pöyhimellänsä / pöyhimellään

pöyhimillänsä / pöyhimillään

Abl

-lta

pöyhimeltämme

pöyhimiltämme

pöyhimeltänne

pöyhimiltänne

pöyhimeltänsä / pöyhimeltään

pöyhimiltänsä / pöyhimiltään

Tra

-ksi

pöyhimeksemme

pöyhimiksemme

pöyhimeksenne

pöyhimiksenne

pöyhimeksensä / pöyhimekseen

pöyhimiksensä / pöyhimikseen

Ess

-na

pöyhimenämme

pöyhiminämme

pöyhimenänne

pöyhiminänne

pöyhimenänsä / pöyhimenään

pöyhiminänsä / pöyhiminään

Abe

-tta

pöyhimettämme

pöyhimittämme

pöyhimettänne

pöyhimittänne

pöyhimettänsä / pöyhimettään

pöyhimittänsä / pöyhimittään

Com

-ne

-

pöyhiminemme

-

pöyhiminenne

-

pöyhiminensä / pöyhimineen

Singular

Plural

Nom

-

pöyhimemme

pöyhimenne

pöyhimensä

pöyhimemme

pöyhimenne

pöyhimensä

Par

-ta

pöyhintämme

pöyhintänne

pöyhintänsä / pöyhintään

pöyhimiämme

pöyhimiänne

pöyhimiänsä / pöyhimiään

Gen

-n

pöyhimemme

pöyhimenne

pöyhimensä

pöyhintemme / pöyhimiemme

pöyhintenne / pöyhimienne

pöyhintensä / pöyhimiensä

Ill

mihin

pöyhimeemme

pöyhimeenne

pöyhimeensä

pöyhimiimme

pöyhimiinne

pöyhimiinsä

Ine

-ssa

pöyhimessämme

pöyhimessänne

pöyhimessänsä / pöyhimessään

pöyhimissämme

pöyhimissänne

pöyhimissänsä / pöyhimissään

Ela

-sta

pöyhimestämme

pöyhimestänne

pöyhimestänsä / pöyhimestään

pöyhimistämme

pöyhimistänne

pöyhimistänsä / pöyhimistään

All

-lle

pöyhimellemme

pöyhimellenne

pöyhimellensä / pöyhimelleen

pöyhimillemme

pöyhimillenne

pöyhimillensä / pöyhimilleän

Ade

-lla

pöyhimellämme

pöyhimellänne

pöyhimellänsä / pöyhimellään

pöyhimillämme

pöyhimillänne

pöyhimillänsä / pöyhimillään

Abl

-lta

pöyhimeltämme

pöyhimeltänne

pöyhimeltänsä / pöyhimeltään

pöyhimiltämme

pöyhimiltänne

pöyhimiltänsä / pöyhimiltään

Tra

-ksi

pöyhimeksemme

pöyhimeksenne

pöyhimeksensä / pöyhimekseen

pöyhimiksemme

pöyhimiksenne

pöyhimiksensä / pöyhimikseen

Ess

-na

pöyhimenämme

pöyhimenänne

pöyhimenänsä / pöyhimenään

pöyhiminämme

pöyhiminänne

pöyhiminänsä / pöyhiminään

Abe

-tta

pöyhimettämme

pöyhimettänne

pöyhimettänsä / pöyhimettään

pöyhimittämme

pöyhimittänne

pöyhimittänsä / pöyhimittään

Com

-ne

-

-

-

pöyhiminemme

pöyhiminenne

pöyhiminensä / pöyhimineen

Create new exercises Report an issue Exercises Solved!

Singular

Plural

Nom

-

pyörö

pyöröt

Par

-ta

Solve

Gen

-n

pyörön

pyöröjen

Ill

mihin

pyöröön

Solve

Ine

-ssa

pyöröissä

Solve

Ela

-sta

pyöröstä

pyöröistä

All

-lle

pyörölle

Solve

Ade

-lla

pyöröllä

pyöröillä

Abl

-lta

pyöröltä

pyöröiltä

Tra

-ksi

pyöröiksi

Solve

Ess

-na

pyörönä

pyöröinä

Abe

-tta

pyöröttä

pyöröittä

Com

-ne

-

pyöröine

Ins

-in

-

pyöröin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

pyörö

pyöröt

Par

-ta

Gen

-n

pyörön

pyöröjen

Ill

mihin

pyöröön

Ine

-ssa

pyöröissä

Ela

-sta

pyöröstä

pyöröistä

All

-lle

pyörölle

Ade

-lla

pyöröllä

pyöröillä

Abl

-lta

pyöröltä

pyöröiltä

Tra

-ksi

pyöröiksi

Ess

-na

pyörönä

pyöröinä

Abe

-tta

pyöröttä

pyöröittä

Com

-ne

-

pyöröine

Ins

-in

-

pyöröin

Singular

Plural

Nom

-

pöyhin

pöyhimet

Par

-ta

Solve

Gen

-n

pöyhimen

pöyhinten / pöyhimien

Ill

mihin

pöyhimeen

Solve

Ine

-ssa

pöyhimissä

Solve

Ela

-sta

pöyhimestä

pöyhimistä

All

-lle

pöyhimelle

Solve

Ade

-lla

pöyhimellä

pöyhimillä

Abl

-lta

pöyhimeltä

pöyhimiltä

Tra

-ksi

pöyhimiksi

Solve

Ess

-na

pöyhimenä

pöyhiminä

Abe

-tta

pöyhimettä

pöyhimittä

Com

-ne

-

pöyhimine

Ins

-in

-

pöyhimin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

pöyhin

pöyhimet

Par

-ta

Gen

-n

pöyhimen

pöyhinten / pöyhimien

Ill

mihin

pöyhimeen

Ine

-ssa

pöyhimissä

Ela

-sta

pöyhimestä

pöyhimistä

All

-lle

pöyhimelle

Ade

-lla

pöyhimellä

pöyhimillä

Abl

-lta

pöyhimeltä

pöyhimiltä

Tra

-ksi

pöyhimiksi

Ess

-na

pöyhimenä

pöyhiminä

Abe

-tta

pöyhimettä

pöyhimittä

Com

-ne

-

pöyhimine

Ins

-in

-

pöyhimin

close modal Press Esc to close
Source:
Report an issue
close modal
If you wish to receive updates on this issue:
SuccessIssue reported! Report
logo
  • Social Instagram
  • Social Facebook

Contact

envelope contact@kieli.net

Copyright 2019-2024, kieli.net

We value your privacy
Kieli.net uses cookies to enhance the browsing experience, serve personalized content, and analyze traffic. To learn more, please refer to the Cookie policy. By clicking "Accept" you consent to Kieli.net's use of cookies. Accept