logo Eng Translation language: Arabic English French German Persian Russian Somali Spanish Log In
logo Log In

Choose translation language

english Right arrow

Language

Contact

envelope contact@kieli.net
  • Social Instagram
  • Social Facebook
Float menu

Language

Close menu
Press / to search

pysyttää, verb

Word analysis
pysytän SeeHide full analysisArrow downArrow up

pysytän

pysyttää

Verb, Present, 1st person singular

Report an issue
Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

Wiktionary

(transitive) to make stay (transitive) to maintain Show more arrow right pysyä +‎ -ttää Show more arrow right
uphold
to maintain
uphold the
maintain
maintain the
Show more arrow right
Europarl; Tatoeba; OpenSubtitles parallel corpus; opensubtitles2; OpenSubtitles Parallel Corpus; Tatoeba Parallel Corpus; Europarl parallel corpus; OpenSubtitles2018.v3; GlobalVoices Pysyttävä koko ajan valppaana. Must stay alert at all times. He eivät pysyttävät lupauksiaan. They do not keep their promises. He pysyttävät yhteyttä puhelimitse. They maintain contact by phone. Saksan on pysyttävä perässä. The Bundesbank will have to tag along. Pysytän aikataulusta kiinni tekemällä to dons-listan. I keep on schedule by making a to-do list. Lääkkeet pysyttävät väsymyksen poissa. The medicine keeps the tiredness at bay. He pysyttävät aina yhteyttä toisiinsa. They always keep in touch with each other. Meidän on pysyttävä piilossa. We have to stay hidden. Kaikkien on pysyttävä sisällä. Everybody has to stay inside at all times. Teidän on pysyttävä hereillä koko yön. You must stay awake all night. Show more arrow right

Indicative

Indicative present

Singular

Positive

Negative

i

pysytän

en pysytä

ii

pysytät

et pysytä

iii

pysyttää

ei pysytä

Plural

Positive

Negative

i

pysytämme / pysytetään

emme pysytä / ei pysytetä

ii

pysytätte

ette pysytä

iii

pysyttävät

eivät pysytä

Indicative imperfect

Singular

Positive

Negative

i

pysytin

en pysyttänyt

ii

pysytit

et pysyttänyt

iii

pysytti

ei pysyttänyt

Plural

Positive

Negative

i

pysytimme / pysytettiin

emme pysyttäneet / ei pysytetty

ii

pysytitte

ette pysyttäneet

iii

pysyttivät

eivät pysyttäneet

Indicative perfect

Singular

Positive

Negative

i

olen pysyttänyt

en ole pysyttänyt

ii

olet pysyttänyt

et ole pysyttänyt

iii

on pysyttänyt

ei ole pysyttänyt

Plural

Positive

Negative

i

olemme pysyttäneet

emme ole pysyttäneet

ii

olette pysyttäneet

ette ole pysyttäneet

iii

ovat pysyttäneet

eivät ole pysyttäneet

Indicative plusquamperfect

Singular

Positive

Negative

i

olin pysyttänyt

en ollut pysyttänyt

ii

olit pysyttänyt

et ollut pysyttänyt

iii

oli pysyttänyt

ei ollut pysyttänyt

Plural

Positive

Negative

i

olimme pysyttäneet

emme olleet pysyttäneet

ii

olitte pysyttäneet

ette olleet pysyttäneet

iii

olivat pysyttäneet

eivät olleet pysyttäneet

Conditional

Conditional present

Singular

Positive

Negative

i

pysyttäisin

en pysyttäisi

ii

pysyttäisit

et pysyttäisi

iii

pysyttäisi

ei pysyttäisi

Plural

Positive

Negative

i

pysyttäisimme

emme pysyttäisi

ii

pysyttäisitte

ette pysyttäisi

iii

pysyttäisivät

eivät pysyttäisi

Conditional perfect

Singular

Positive

Negative

i

olisin pysyttänyt

en olisi pysyttänyt

ii

olisit pysyttänyt

et olisi pysyttänyt

iii

olisi pysyttänyt

ei olisi pysyttänyt

Plural

Positive

Negative

i

olisimme pysyttäneet

emme olisi pysyttäneet

ii

olisitte pysyttäneet

ette olisi pysyttäneet

iii

olisivat pysyttäneet

eivät olisi pysyttäneet

Potential

Potential present

Singular

Positive

Negative

i

pysyttänen

en pysyttäne

ii

pysyttänet

et pysyttäne

iii

pysyttänee

ei pysyttäne

Plural

Positive

Negative

i

pysyttänemme

emme pysyttäne

ii

pysyttänette

ette pysyttäne

iii

pysyttänevät

eivät pysyttäne

Potential perfect

Singular

Positive

Negative

i

lienen pysyttänyt

en liene pysyttänyt

ii

lienet pysyttänyt

et liene pysyttänyt

iii

lienee pysyttänyt

ei liene pysyttänyt

Plural

Positive

Negative

i

lienemme pysyttäneet

emme liene pysyttäneet

ii

lienette pysyttäneet

ette liene pysyttäneet

iii

lienevät pysyttäneet

eivät liene pysyttäneet

Imperative

Singular

i

-

ii

pysytä

iii

pysyttäköön

Plural

i

pysyttäkäämme

ii

pysyttäkää

iii

pysyttäkööt

Infinitive

Infinitive I

Nom

-

pysyttää

Tra

-ksi

pysyttääksensä / pysyttääkseen

Infinitive II

Ine

-ssa

pysyttäessä

Ins

-in

pysyttäen

Ine

-ssa

pysytettäessä (passive)

Infinitive III

Ill

mihin

pysyttämään

Ine

-ssa

pysyttämässä

Ela

-sta

pysyttämästä

Ade

-lla

pysyttämällä

Abe

-tta

pysyttämättä

Ins

-in

pysyttämän

Ins

-in

pysytettämän (passive)

Infinitive IV

Nom

-

pysyttäminen

Par

-ta

pysyttämistä

Infinitive V

pysyttämäisillänsä / pysyttämäisillään

Passive

Positive

Negative

Present

pysytetään

ei pysytetä

Imperfect

pysytettiin

ei pysytetty

Potential

pysytettäneen

ei pysytettäne

Conditional

pysytettäisiin

ei pysytettäisi

Imperative Present

pysytettäköön

älköön pysytettäkö

Imperative Perfect

olkoon pysytetty

älköön pysytetty

Positive

Negative

Present

pysytetään

ei pysytetä

Imperfect

pysytettiin

ei pysytetty

Potential

pysytettäneen

ei pysytettäne

Conditional

pysytettäisiin

ei pysytettäisi

Imperative Present

pysytettäköön

älköön pysytettäkö

Imperative Perfect

olkoon pysytetty

älköön pysytetty

Participle

Active

Passive

1st

pysyttävä

pysytettävä

2nd

pysyttänyt

pysytetty

3rd

pysyttämä

-

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

Create new exercises Report an issue Exercises Solved!
Indicative present Solved!

Singular

Positive

Negative

i

pysytän

en Solve

ii

pysytät

et pysytä

iii

ei pysytä

Solve

Plural

Positive

Negative

i

emme pysytä / ei pysytetä

Solve

ii

pysytätte

ette pysytä

iii

pysyttävät

eivät pysytä

Indicative present Solved!

Singular

PositiveNegative

i

pysytänen
Solve

ii

pysytätet pysytä

iii

ei pysytä
Solve

Plural

PositiveNegative

i

emme pysytä / ei pysytetä
Solve

ii

pysytätteette pysytä

iii

pysyttäväteivät pysytä
Indicative imperfect Solved!

Singular

Positive

Negative

i

en pysyttänyt

Solve

ii

pysytit

et Solve

iii

ei pysyttänyt

Solve

Plural

Positive

Negative

i

pysytimme / pysytettiin

emme / ei Solve

ii

pysytitte

ette pysyttäneet

iii

pysyttivät

eivät pysyttäneet

Indicative imperfect Solved!

Singular

PositiveNegative

i

en pysyttänyt
Solve

ii

pysytitet
Solve

iii

ei pysyttänyt
Solve

Plural

PositiveNegative

i

pysytimme / pysytettiinemme / ei
Solve

ii

pysytitteette pysyttäneet

iii

pysyttiväteivät pysyttäneet
Imperative Solved!

sinä

pysytä

te

Solve
Imperative Solved!

sinä

pysytä

te

Solve
Conditional present Solved!

Singular

Positive

Negative

i

pysyttäisin

en pysyttäisi

ii

pysyttäisit

et Solve

iii

ei pysyttäisi

Solve

Plural

Positive

Negative

i

pysyttäisimme

emme pysyttäisi

ii

pysyttäisitte

ette pysyttäisi

iii

eivät pysyttäisi

Solve
Conditional present Solved!

Singular

PositiveNegative

i

pysyttäisinen pysyttäisi

ii

pysyttäisitet
Solve

iii

ei pysyttäisi
Solve

Plural

PositiveNegative

i

pysyttäisimmeemme pysyttäisi

ii

pysyttäisitteette pysyttäisi

iii

eivät pysyttäisi
Solve
close modal Press Esc to close
Source:
Report an issue
close modal
If you wish to receive updates on this issue:
SuccessIssue reported! Report
logo
  • Social Instagram
  • Social Facebook

Contact

envelope contact@kieli.net

Copyright 2019-2024, kieli.net

We value your privacy
Kieli.net uses cookies to enhance the browsing experience, serve personalized content, and analyze traffic. To learn more, please refer to the Cookie policy. By clicking "Accept" you consent to Kieli.net's use of cookies. Accept