logo Eng Translation language: Arabic English French German Persian Russian Somali Spanish Log In
logo Log In

Choose translation language

english Right arrow

Language

Contact

envelope contact@kieli.net
  • Social Instagram
  • Social Facebook
Float menu

Language

Close menu
Press / to search

pumppu, noun

Word analysis
pumppulaite

pumppulaite

pumppu

Noun, Singular Nominative

+ laite

Noun, Singular Nominative

Report an issue

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

pumppu

pumput

Par

-ta

pumppua

pumppuja

Gen

-n

pumpun

pumppujen

Ill

mihin

pumppuun

pumppuihin

Ine

-ssa

pumpussa

pumpuissa

Ela

-sta

pumpusta

pumpuista

All

-lle

pumpulle

pumpuille

Ade

-lla

pumpulla

pumpuilla

Abl

-lta

pumpulta

pumpuilta

Tra

-ksi

pumpuksi

pumpuiksi

Ess

-na

pumppuna

pumppuina

Abe

-tta

pumputta

pumpuitta

Com

-ne

-

pumppuine

Ins

-in

-

pumpuin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

pumppu

pumput

Par

-ta

pumppua

pumppuja

Gen

-n

pumpun

pumppujen

Ill

mihin

pumppuun

pumppuihin

Ine

-ssa

pumpussa

pumpuissa

Ela

-sta

pumpusta

pumpuista

All

-lle

pumpulle

pumpuille

Ade

-lla

pumpulla

pumpuilla

Abl

-lta

pumpulta

pumpuilta

Tra

-ksi

pumpuksi

pumpuiksi

Ess

-na

pumppuna

pumppuina

Abe

-tta

pumputta

pumpuitta

Com

-ne

-

pumppuine

Ins

-in

-

pumpuin

pump pumppu, kangaskengät, kumitossut, avokengät
ticker pumppu, sydän, lennätin
Show more arrow right
Europarl Parallel Corpus; Tatoeba; OpenSubtitles; OPUS; Europarl; tmClass Pumppu on rikki. The pump is broken. En löydä pumppua. I can't find the pump. Pumppu toimii hyvin. The pump works well. Käytä pumppua varovasti. Use the pumppu gently. Pumppu rikki ja vesi tulvii kellariin. The pumppu is broken and water is flooding into the basement. Tarvitsen uuden pumpun. I need a new pump. Pumppu siirtyy lämpötilan kasvaessa nesteestä kaasuun. The pumppu transitions from liquid to gas as the temperature rises. Tarvitsen työssäni pumpulla. I need a pumpulla for my work. Pumput ja niiden osat. Pumps and parts therefor. Hän korjasi auton pumpun nopeasti. He fixed the car's pump quickly. Show more arrow right

Wiktionary

pump (colloquial) heart Show more arrow right Borrowed from Swedish pump, from German Pumpe, from Middle Low German pumpe, pompe, from Middle Dutch pompe. See pump for more. Show more arrow right

Wikipedia

Pump A pump is a device that moves fluids (liquids or gases), or sometimes slurries, by mechanical action, typically converted from electrical energy into hydraulic energy. Pumps can be classified into three major groups according to the method they use to move the fluid: direct lift, displacement, and gravity pumps. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

pumppuni

pumppuni

pumppusi

pumppusi

pumppunsa

pumppunsa

Par

-ta

pumppuani

pumppujani

pumppuasi

pumppujasi

pumppuansa / pumppuaan

pumppujansa / pumppujaan

Gen

-n

pumppuni

pumppujeni

pumppusi

pumppujesi

pumppunsa

pumppujensa

Ill

mihin

pumppuuni

pumppuihini

pumppuusi

pumppuihisi

pumppuunsa

pumppuihinsa

Ine

-ssa

pumpussani

pumpuissani

pumpussasi

pumpuissasi

pumpussansa / pumpussaan

pumpuissansa / pumpuissaan

Ela

-sta

pumpustani

pumpuistani

pumpustasi

pumpuistasi

pumpustansa / pumpustaan

pumpuistansa / pumpuistaan

All

-lle

pumpulleni

pumpuilleni

pumpullesi

pumpuillesi

pumpullensa / pumpulleen

pumpuillensa / pumpuillean

Ade

-lla

pumpullani

pumpuillani

pumpullasi

pumpuillasi

pumpullansa / pumpullaan

pumpuillansa / pumpuillaan

Abl

-lta

pumpultani

pumpuiltani

pumpultasi

pumpuiltasi

pumpultansa / pumpultaan

pumpuiltansa / pumpuiltaan

Tra

-ksi

pumpukseni

pumpuikseni

pumpuksesi

pumpuiksesi

pumpuksensa / pumpukseen

pumpuiksensa / pumpuikseen

Ess

-na

pumppunani

pumppuinani

pumppunasi

pumppuinasi

pumppunansa / pumppunaan

pumppuinansa / pumppuinaan

Abe

-tta

pumputtani

pumpuittani

pumputtasi

pumpuittasi

pumputtansa / pumputtaan

pumpuittansa / pumpuittaan

Com

-ne

-

pumppuineni

-

pumppuinesi

-

pumppuinensa / pumppuineen

Singular

Plural

Nom

-

pumppuni

pumppusi

pumppunsa

pumppuni

pumppusi

pumppunsa

Par

-ta

pumppuani

pumppuasi

pumppuansa / pumppuaan

pumppujani

pumppujasi

pumppujansa / pumppujaan

Gen

-n

pumppuni

pumppusi

pumppunsa

pumppujeni

pumppujesi

pumppujensa

Ill

mihin

pumppuuni

pumppuusi

pumppuunsa

pumppuihini

pumppuihisi

pumppuihinsa

Ine

-ssa

pumpussani

pumpussasi

pumpussansa / pumpussaan

pumpuissani

pumpuissasi

pumpuissansa / pumpuissaan

Ela

-sta

pumpustani

pumpustasi

pumpustansa / pumpustaan

pumpuistani

pumpuistasi

pumpuistansa / pumpuistaan

All

-lle

pumpulleni

pumpullesi

pumpullensa / pumpulleen

pumpuilleni

pumpuillesi

pumpuillensa / pumpuillean

Ade

-lla

pumpullani

pumpullasi

pumpullansa / pumpullaan

pumpuillani

pumpuillasi

pumpuillansa / pumpuillaan

Abl

-lta

pumpultani

pumpultasi

pumpultansa / pumpultaan

pumpuiltani

pumpuiltasi

pumpuiltansa / pumpuiltaan

Tra

-ksi

pumpukseni

pumpuksesi

pumpuksensa / pumpukseen

pumpuikseni

pumpuiksesi

pumpuiksensa / pumpuikseen

Ess

-na

pumppunani

pumppunasi

pumppunansa / pumppunaan

pumppuinani

pumppuinasi

pumppuinansa / pumppuinaan

Abe

-tta

pumputtani

pumputtasi

pumputtansa / pumputtaan

pumpuittani

pumpuittasi

pumpuittansa / pumpuittaan

Com

-ne

-

-

-

pumppuineni

pumppuinesi

pumppuinensa / pumppuineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

pumppumme

pumppumme

pumppunne

pumppunne

pumppunsa

pumppunsa

Par

-ta

pumppuamme

pumppujamme

pumppuanne

pumppujanne

pumppuansa / pumppuaan

pumppujansa / pumppujaan

Gen

-n

pumppumme

pumppujemme

pumppunne

pumppujenne

pumppunsa

pumppujensa

Ill

mihin

pumppuumme

pumppuihimme

pumppuunne

pumppuihinne

pumppuunsa

pumppuihinsa

Ine

-ssa

pumpussamme

pumpuissamme

pumpussanne

pumpuissanne

pumpussansa / pumpussaan

pumpuissansa / pumpuissaan

Ela

-sta

pumpustamme

pumpuistamme

pumpustanne

pumpuistanne

pumpustansa / pumpustaan

pumpuistansa / pumpuistaan

All

-lle

pumpullemme

pumpuillemme

pumpullenne

pumpuillenne

pumpullensa / pumpulleen

pumpuillensa / pumpuillean

Ade

-lla

pumpullamme

pumpuillamme

pumpullanne

pumpuillanne

pumpullansa / pumpullaan

pumpuillansa / pumpuillaan

Abl

-lta

pumpultamme

pumpuiltamme

pumpultanne

pumpuiltanne

pumpultansa / pumpultaan

pumpuiltansa / pumpuiltaan

Tra

-ksi

pumpuksemme

pumpuiksemme

pumpuksenne

pumpuiksenne

pumpuksensa / pumpukseen

pumpuiksensa / pumpuikseen

Ess

-na

pumppunamme

pumppuinamme

pumppunanne

pumppuinanne

pumppunansa / pumppunaan

pumppuinansa / pumppuinaan

Abe

-tta

pumputtamme

pumpuittamme

pumputtanne

pumpuittanne

pumputtansa / pumputtaan

pumpuittansa / pumpuittaan

Com

-ne

-

pumppuinemme

-

pumppuinenne

-

pumppuinensa / pumppuineen

Singular

Plural

Nom

-

pumppumme

pumppunne

pumppunsa

pumppumme

pumppunne

pumppunsa

Par

-ta

pumppuamme

pumppuanne

pumppuansa / pumppuaan

pumppujamme

pumppujanne

pumppujansa / pumppujaan

Gen

-n

pumppumme

pumppunne

pumppunsa

pumppujemme

pumppujenne

pumppujensa

Ill

mihin

pumppuumme

pumppuunne

pumppuunsa

pumppuihimme

pumppuihinne

pumppuihinsa

Ine

-ssa

pumpussamme

pumpussanne

pumpussansa / pumpussaan

pumpuissamme

pumpuissanne

pumpuissansa / pumpuissaan

Ela

-sta

pumpustamme

pumpustanne

pumpustansa / pumpustaan

pumpuistamme

pumpuistanne

pumpuistansa / pumpuistaan

All

-lle

pumpullemme

pumpullenne

pumpullensa / pumpulleen

pumpuillemme

pumpuillenne

pumpuillensa / pumpuillean

Ade

-lla

pumpullamme

pumpullanne

pumpullansa / pumpullaan

pumpuillamme

pumpuillanne

pumpuillansa / pumpuillaan

Abl

-lta

pumpultamme

pumpultanne

pumpultansa / pumpultaan

pumpuiltamme

pumpuiltanne

pumpuiltansa / pumpuiltaan

Tra

-ksi

pumpuksemme

pumpuksenne

pumpuksensa / pumpukseen

pumpuiksemme

pumpuiksenne

pumpuiksensa / pumpuikseen

Ess

-na

pumppunamme

pumppunanne

pumppunansa / pumppunaan

pumppuinamme

pumppuinanne

pumppuinansa / pumppuinaan

Abe

-tta

pumputtamme

pumputtanne

pumputtansa / pumputtaan

pumpuittamme

pumpuittanne

pumpuittansa / pumpuittaan

Com

-ne

-

-

-

pumppuinemme

pumppuinenne

pumppuinensa / pumppuineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

laite

laitteet

Par

-ta

laitetta

laitteita / laittehia

Gen

-n

laitteen

laitteitten / laitteiden / laittehien / laittehitten

Ill

mihin

laitteeseen

laitteisiin / laitteihin / laittehisin

Ine

-ssa

laitteessa

laittehissa / laitteissa

Ela

-sta

laitteesta

laittehista / laitteista

All

-lle

laitteelle

laittehille / laitteille

Ade

-lla

laitteella

laittehilla / laitteilla

Abl

-lta

laitteelta

laittehilta / laitteilta

Tra

-ksi

laitteeksi

laittehiksi / laitteiksi

Ess

-na

laitteena

laittehina / laitteina

Abe

-tta

laitteetta

laittehitta / laitteitta

Com

-ne

-

laittehine / laitteine

Ins

-in

-

laittehin / laittein

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

laite

laitteet

Par

-ta

laitetta

laitteita / laittehia

Gen

-n

laitteen

laitteitten / laitteiden / laittehien / laittehitten

Ill

mihin

laitteeseen

laitteisiin / laitteihin / laittehisin

Ine

-ssa

laitteessa

laittehissa / laitteissa

Ela

-sta

laitteesta

laittehista / laitteista

All

-lle

laitteelle

laittehille / laitteille

Ade

-lla

laitteella

laittehilla / laitteilla

Abl

-lta

laitteelta

laittehilta / laitteilta

Tra

-ksi

laitteeksi

laittehiksi / laitteiksi

Ess

-na

laitteena

laittehina / laitteina

Abe

-tta

laitteetta

laittehitta / laitteitta

Com

-ne

-

laittehine / laitteine

Ins

-in

-

laittehin / laittein

device laite, keino, juoni, vehje, temppu, tehokeino
unit yksikkö, laite, laitteisto, elementti, kaluste, ykkönen
appliance laite, väline, koje, apuneuvo
gadget vempain, laite, vehje
ride matka, kyyti, ajomatka, ajelu, laite, ratsastusretki
contrivance värkki, kekseliäisyys, koje, päähänpisto, laite, keksintö
contraption härveli, vehje, häkkyrä, hökötys, laite
Show more arrow right
Europarl Parallel Corpus 7.0; OpenSubtitles2018.v3; support.google; eurlex-diff-2018-06-20; Paracrawl 1.1; Opus.fi; Europarl; Europarl v7, sentence 434311.; Tatoeba.fi Tämä laite on rikki. This device is broken. Laite halusi niin. The machine wanted me here. Tämä on Bns-luokan laite. This is a Class B equipment. Apexns-EKGns-laite. Apex cardiograph ( vibrocardiograph ). Ostin uuden laitteen eilen. I bought a new device yesterday. Laite on vanha, mutta se toimii edelleen moitteettomasti. The device is old, but it still works perfectly. Hienompi kuin Nemos-laite Disneylandissa. This is cooler than the nemo ride at Disneyland. Laitteita on mökissä paljon. There are a lot of devices in the cottage. Siinä on laitettakin lisänä. There is additional equipment in it. Ostin uuden tietokoneen, koska vanha laite oli liian hidas. I bought a new computer because the old device was too slow. Show more arrow right

Wiktionary

apparatus, device (colloquial) ride (amusement ride, in amusement parks) Show more arrow right (amusement ride): huvipuistolaite Show more arrow right laittaa +‎ -e Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

laitteeni

laitteeni

laitteesi

laitteesi

laitteensa

laitteensa

Par

-ta

laitettani

laitteitani / laittehiani

laitettasi

laitteitasi / laittehiasi

laitettansa / laitettaan

laitteitansa / laitteitaan / laittehiansa / laittehiaan

Gen

-n

laitteeni

laitteitteni / laitteideni / laittehieni / laittehitteni

laitteesi

laitteittesi / laitteidesi / laittehiesi / laittehittesi

laitteensa

laitteittensa / laitteidensa / laittehiensa / laittehittensa

Ill

mihin

laitteeseeni

laitteisiini / laitteihini / laittehisini

laitteeseesi

laitteisiisi / laitteihisi / laittehisisi

laitteeseensa

laitteisiinsa / laitteihinsa / laittehisinsa

Ine

-ssa

laitteessani

laittehissani / laitteissani

laitteessasi

laittehissasi / laitteissasi

laitteessansa / laitteessaan

laittehissansa / laittehissaan / laitteissansa / laitteissaan

Ela

-sta

laitteestani

laittehistani / laitteistani

laitteestasi

laittehistasi / laitteistasi

laitteestansa / laitteestaan

laittehistansa / laittehistaan / laitteistansa / laitteistaan

All

-lle

laitteelleni

laittehilleni / laitteilleni

laitteellesi

laittehillesi / laitteillesi

laitteellensa / laitteelleen

laittehillensa / laittehillean / laitteillensa / laitteillean

Ade

-lla

laitteellani

laittehillani / laitteillani

laitteellasi

laittehillasi / laitteillasi

laitteellansa / laitteellaan

laittehillansa / laittehillaan / laitteillansa / laitteillaan

Abl

-lta

laitteeltani

laittehiltani / laitteiltani

laitteeltasi

laittehiltasi / laitteiltasi

laitteeltansa / laitteeltaan

laittehiltansa / laittehiltaan / laitteiltansa / laitteiltaan

Tra

-ksi

laitteekseni

laittehikseni / laitteikseni

laitteeksesi

laittehiksesi / laitteiksesi

laitteeksensa / laitteekseen

laittehikseen / laittehiksensa / laitteikseen / laitteiksensa

Ess

-na

laitteenani

laittehinani / laitteinani

laitteenasi

laittehinasi / laitteinasi

laitteenansa / laitteenaan

laittehinansa / laittehinaan / laitteinansa / laitteinaan

Abe

-tta

laitteettani

laittehittani / laitteittani

laitteettasi

laittehittasi / laitteittasi

laitteettansa / laitteettaan

laittehittansa / laittehittaan / laitteittansa / laitteittaan

Com

-ne

-

laittehineni / laitteineni

-

laittehinesi / laitteinesi

-

laittehineen / laittehinensa / laitteineen / laitteinensa

Singular

Plural

Nom

-

laitteeni

laitteesi

laitteensa

laitteeni

laitteesi

laitteensa

Par

-ta

laitettani

laitettasi

laitettansa / laitettaan

laitteitani / laittehiani

laitteitasi / laittehiasi

laitteitansa / laitteitaan / laittehiansa / laittehiaan

Gen

-n

laitteeni

laitteesi

laitteensa

laitteitteni / laitteideni / laittehieni / laittehitteni

laitteittesi / laitteidesi / laittehiesi / laittehittesi

laitteittensa / laitteidensa / laittehiensa / laittehittensa

Ill

mihin

laitteeseeni

laitteeseesi

laitteeseensa

laitteisiini / laitteihini / laittehisini

laitteisiisi / laitteihisi / laittehisisi

laitteisiinsa / laitteihinsa / laittehisinsa

Ine

-ssa

laitteessani

laitteessasi

laitteessansa / laitteessaan

laittehissani / laitteissani

laittehissasi / laitteissasi

laittehissansa / laittehissaan / laitteissansa / laitteissaan

Ela

-sta

laitteestani

laitteestasi

laitteestansa / laitteestaan

laittehistani / laitteistani

laittehistasi / laitteistasi

laittehistansa / laittehistaan / laitteistansa / laitteistaan

All

-lle

laitteelleni

laitteellesi

laitteellensa / laitteelleen

laittehilleni / laitteilleni

laittehillesi / laitteillesi

laittehillensa / laittehillean / laitteillensa / laitteillean

Ade

-lla

laitteellani

laitteellasi

laitteellansa / laitteellaan

laittehillani / laitteillani

laittehillasi / laitteillasi

laittehillansa / laittehillaan / laitteillansa / laitteillaan

Abl

-lta

laitteeltani

laitteeltasi

laitteeltansa / laitteeltaan

laittehiltani / laitteiltani

laittehiltasi / laitteiltasi

laittehiltansa / laittehiltaan / laitteiltansa / laitteiltaan

Tra

-ksi

laitteekseni

laitteeksesi

laitteeksensa / laitteekseen

laittehikseni / laitteikseni

laittehiksesi / laitteiksesi

laittehikseen / laittehiksensa / laitteikseen / laitteiksensa

Ess

-na

laitteenani

laitteenasi

laitteenansa / laitteenaan

laittehinani / laitteinani

laittehinasi / laitteinasi

laittehinansa / laittehinaan / laitteinansa / laitteinaan

Abe

-tta

laitteettani

laitteettasi

laitteettansa / laitteettaan

laittehittani / laitteittani

laittehittasi / laitteittasi

laittehittansa / laittehittaan / laitteittansa / laitteittaan

Com

-ne

-

-

-

laittehineni / laitteineni

laittehinesi / laitteinesi

laittehineen / laittehinensa / laitteineen / laitteinensa

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

laitteemme

laitteemme

laitteenne

laitteenne

laitteensa

laitteensa

Par

-ta

laitettamme

laitteitamme / laittehiamme

laitettanne

laitteitanne / laittehianne

laitettansa / laitettaan

laitteitansa / laitteitaan / laittehiansa / laittehiaan

Gen

-n

laitteemme

laitteittemme / laitteidemme / laittehiemme / laittehittemme

laitteenne

laitteittenne / laitteidenne / laittehienne / laittehittenne

laitteensa

laitteittensa / laitteidensa / laittehiensa / laittehittensa

Ill

mihin

laitteeseemme

laitteisiimme / laitteihimme / laittehisimme

laitteeseenne

laitteisiinne / laitteihinne / laittehisinne

laitteeseensa

laitteisiinsa / laitteihinsa / laittehisinsa

Ine

-ssa

laitteessamme

laittehissamme / laitteissamme

laitteessanne

laittehissanne / laitteissanne

laitteessansa / laitteessaan

laittehissansa / laittehissaan / laitteissansa / laitteissaan

Ela

-sta

laitteestamme

laittehistamme / laitteistamme

laitteestanne

laittehistanne / laitteistanne

laitteestansa / laitteestaan

laittehistansa / laittehistaan / laitteistansa / laitteistaan

All

-lle

laitteellemme

laittehillemme / laitteillemme

laitteellenne

laittehillenne / laitteillenne

laitteellensa / laitteelleen

laittehillensa / laittehillean / laitteillensa / laitteillean

Ade

-lla

laitteellamme

laittehillamme / laitteillamme

laitteellanne

laittehillanne / laitteillanne

laitteellansa / laitteellaan

laittehillansa / laittehillaan / laitteillansa / laitteillaan

Abl

-lta

laitteeltamme

laittehiltamme / laitteiltamme

laitteeltanne

laittehiltanne / laitteiltanne

laitteeltansa / laitteeltaan

laittehiltansa / laittehiltaan / laitteiltansa / laitteiltaan

Tra

-ksi

laitteeksemme

laittehiksemme / laitteiksemme

laitteeksenne

laittehiksenne / laitteiksenne

laitteeksensa / laitteekseen

laittehikseen / laittehiksensa / laitteikseen / laitteiksensa

Ess

-na

laitteenamme

laittehinamme / laitteinamme

laitteenanne

laittehinanne / laitteinanne

laitteenansa / laitteenaan

laittehinansa / laittehinaan / laitteinansa / laitteinaan

Abe

-tta

laitteettamme

laittehittamme / laitteittamme

laitteettanne

laittehittanne / laitteittanne

laitteettansa / laitteettaan

laittehittansa / laittehittaan / laitteittansa / laitteittaan

Com

-ne

-

laittehinemme / laitteinemme

-

laittehinenne / laitteinenne

-

laittehineen / laittehinensa / laitteineen / laitteinensa

Singular

Plural

Nom

-

laitteemme

laitteenne

laitteensa

laitteemme

laitteenne

laitteensa

Par

-ta

laitettamme

laitettanne

laitettansa / laitettaan

laitteitamme / laittehiamme

laitteitanne / laittehianne

laitteitansa / laitteitaan / laittehiansa / laittehiaan

Gen

-n

laitteemme

laitteenne

laitteensa

laitteittemme / laitteidemme / laittehiemme / laittehittemme

laitteittenne / laitteidenne / laittehienne / laittehittenne

laitteittensa / laitteidensa / laittehiensa / laittehittensa

Ill

mihin

laitteeseemme

laitteeseenne

laitteeseensa

laitteisiimme / laitteihimme / laittehisimme

laitteisiinne / laitteihinne / laittehisinne

laitteisiinsa / laitteihinsa / laittehisinsa

Ine

-ssa

laitteessamme

laitteessanne

laitteessansa / laitteessaan

laittehissamme / laitteissamme

laittehissanne / laitteissanne

laittehissansa / laittehissaan / laitteissansa / laitteissaan

Ela

-sta

laitteestamme

laitteestanne

laitteestansa / laitteestaan

laittehistamme / laitteistamme

laittehistanne / laitteistanne

laittehistansa / laittehistaan / laitteistansa / laitteistaan

All

-lle

laitteellemme

laitteellenne

laitteellensa / laitteelleen

laittehillemme / laitteillemme

laittehillenne / laitteillenne

laittehillensa / laittehillean / laitteillensa / laitteillean

Ade

-lla

laitteellamme

laitteellanne

laitteellansa / laitteellaan

laittehillamme / laitteillamme

laittehillanne / laitteillanne

laittehillansa / laittehillaan / laitteillansa / laitteillaan

Abl

-lta

laitteeltamme

laitteeltanne

laitteeltansa / laitteeltaan

laittehiltamme / laitteiltamme

laittehiltanne / laitteiltanne

laittehiltansa / laittehiltaan / laitteiltansa / laitteiltaan

Tra

-ksi

laitteeksemme

laitteeksenne

laitteeksensa / laitteekseen

laittehiksemme / laitteiksemme

laittehiksenne / laitteiksenne

laittehikseen / laittehiksensa / laitteikseen / laitteiksensa

Ess

-na

laitteenamme

laitteenanne

laitteenansa / laitteenaan

laittehinamme / laitteinamme

laittehinanne / laitteinanne

laittehinansa / laittehinaan / laitteinansa / laitteinaan

Abe

-tta

laitteettamme

laitteettanne

laitteettansa / laitteettaan

laittehittamme / laitteittamme

laittehittanne / laitteittanne

laittehittansa / laittehittaan / laitteittansa / laitteittaan

Com

-ne

-

-

-

laittehinemme / laitteinemme

laittehinenne / laitteinenne

laittehineen / laittehinensa / laitteineen / laitteinensa

Create new exercises Report an issue Exercises Solved!

Singular

Plural

Nom

-

pumppu

pumput

Par

-ta

Solve

Gen

-n

pumpun

Solve

Ill

mihin

pumppuun

Solve

Ine

-ssa

pumpuissa

Solve

Ela

-sta

pumpusta

pumpuista

All

-lle

pumpulle

Solve

Ade

-lla

pumpuilla

Solve

Abl

-lta

pumpulta

pumpuilta

Tra

-ksi

pumpuksi

pumpuiksi

Ess

-na

pumppuna

pumppuina

Abe

-tta

pumputta

pumpuitta

Com

-ne

-

pumppuine

Ins

-in

-

pumpuin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

pumppu

pumput

Par

-ta

Gen

-n

pumpun

Ill

mihin

pumppuun

Ine

-ssa

pumpuissa

Ela

-sta

pumpusta

pumpuista

All

-lle

pumpulle

Ade

-lla

pumpuilla

Abl

-lta

pumpulta

pumpuilta

Tra

-ksi

pumpuksi

pumpuiksi

Ess

-na

pumppuna

pumppuina

Abe

-tta

pumputta

pumpuitta

Com

-ne

-

pumppuine

Ins

-in

-

pumpuin

Singular

Plural

Nom

-

laite

laitteet

Par

-ta

Solve

Gen

-n

laitteen

Solve

Ill

mihin

laitteeseen

Solve

Ine

-ssa

laittehissa / laitteissa

Solve

Ela

-sta

laitteesta

laittehista / laitteista

All

-lle

laitteelle

Solve

Ade

-lla

laittehilla / laitteilla

Solve

Abl

-lta

laitteelta

laittehilta / laitteilta

Tra

-ksi

laitteeksi

laittehiksi / laitteiksi

Ess

-na

laitteena

laittehina / laitteina

Abe

-tta

laitteetta

laittehitta / laitteitta

Com

-ne

-

laittehine / laitteine

Ins

-in

-

laittehin / laittein

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

laite

laitteet

Par

-ta

Gen

-n

laitteen

Ill

mihin

laitteeseen

Ine

-ssa

laittehissa / laitteissa

Ela

-sta

laitteesta

laittehista / laitteista

All

-lle

laitteelle

Ade

-lla

laittehilla / laitteilla

Abl

-lta

laitteelta

laittehilta / laitteilta

Tra

-ksi

laitteeksi

laittehiksi / laitteiksi

Ess

-na

laitteena

laittehina / laitteina

Abe

-tta

laitteetta

laittehitta / laitteitta

Com

-ne

-

laittehine / laitteine

Ins

-in

-

laittehin / laittein

close modal Press Esc to close
Source:
Report an issue
close modal
If you wish to receive updates on this issue:
SuccessIssue reported! Report
logo
  • Social Instagram
  • Social Facebook

Contact

envelope contact@kieli.net

Copyright 2019-2024, kieli.net

We value your privacy
Kieli.net uses cookies to enhance the browsing experience, serve personalized content, and analyze traffic. To learn more, please refer to the Cookie policy. By clicking "Accept" you consent to Kieli.net's use of cookies. Accept