logo Eng Translation language: Arabic English French German Persian Russian Somali Spanish Log In
logo Log In

Choose translation language

english Right arrow

Language

Contact

envelope contact@kieli.net
  • Social Instagram
  • Social Facebook
Float menu

Language

Close menu
Press / to search

promovoida, verb

Word analysis
promovoidut

promovoidut

promovoida

Verb, Passive Participle with suffix nut Plural Nominative

Report an issue

Wiktionary

(transitive) to graduate someone as a master (maisteri) or doctor (tohtori) Show more arrow right
promo be
promo
promoters
a promo
the promo
promotional
be
can not be
can be
be able to
can not
Show more arrow right
ParaCrawl Corpus Tanssiaisissa promovoidut tohtorit tanssivat muun muassa juhlapoloneesin ja muita juhlatansseja. In the ball, the newly conferred doctors dance, for example, Polonaise and other festive dances. Promovoidaan 20. 6. lääketieteen tohtoriksi. Promoted to Doctor of Medicine on 20 June. Seremoniassa promovoidut tohtorit hyväksytään tiedeyhteisön täysvaltaisiksi jäseniksi. In the ceremony the conferred doctors are accepted as full members of the scientific community. Aktin jälkeen kaikki promovoidut sekä muut mukana olleet siirtyvät juhlallisena kulkueena juhlajumalanpalvelukseen. After the Act of Conferment, all promovendi and other participants betake themselves as a celebratory procession to the Conferment Service. Historiallista jatkumoa vahvistaa perinne, jonka mukaan 50 vuotta sitten promovoidut maisterit ja tohtorit kutsutaan promootioon riemumaistereina ja riemutohtoreina. This historical continuum is strengthened by the tradition of inviting doctors and masters who completed their degrees 50 years ago to the ceremonial conferment where they are awarded the title of jubilee master or doctor. Tohtorien ja maisterien rinnalla promovoidaan kuusi uutta kunniatohtoria. In addition to the doctors and Master's, six new honorary doctors will be conferred at the celebration. Tilaisuudessa promovoidaan myös kymmenen merkittävää tieteen ja yhteiskunnan vaikuttajaa. Among those receiving their degrees are ten significant influencers in science and society. 421 uutta tohtoria promovoidaan tiedeyhteisön jäseniksi tekniikan alan promootiossa. Ceremonial conferment to celebrate 421 new doctors in the field of technology. Castro vierailee Suomessa, sillä hänet promovoidaan psykologian kunniatohtoriksi Åbo Akademissa. Castro is visiting Finland, because she will be promoted as the doctor honoris causas by Åbo Akademi. Promootiota seuraavana päivänä promovoiduille järjestetään vapaamuotoinen huviretki veden äärellä. On the day after the conferment, an informal sailing trip or picnic is arranged for the Doctors. Show more arrow right

Indicative

Indicative present

Singular

Positive

Negative

i

promovoin

en promovoi

ii

promovoit

et promovoi

iii

promovoi

ei promovoi

Plural

Positive

Negative

i

promovoimme / promovoidaan

emme promovoi / ei promovoida

ii

promovoitte

ette promovoi

iii

promovoivat

eivät promovoi

Indicative imperfect

Singular

Positive

Negative

i

promovoin

en promovoinut

ii

promovoit

et promovoinut

iii

promovoi

ei promovoinut

Plural

Positive

Negative

i

promovoimme / promovoitiin

emme promovoineet / ei promovoitu

ii

promovoitte

ette promovoineet

iii

promovoivat

eivät promovoineet

Indicative perfect

Singular

Positive

Negative

i

olen promovoinut

en ole promovoinut

ii

olet promovoinut

et ole promovoinut

iii

on promovoinut

ei ole promovoinut

Plural

Positive

Negative

i

olemme promovoineet

emme ole promovoineet

ii

olette promovoineet

ette ole promovoineet

iii

ovat promovoineet

eivät ole promovoineet

Indicative plusquamperfect

Singular

Positive

Negative

i

olin promovoinut

en ollut promovoinut

ii

olit promovoinut

et ollut promovoinut

iii

oli promovoinut

ei ollut promovoinut

Plural

Positive

Negative

i

olimme promovoineet

emme olleet promovoineet

ii

olitte promovoineet

ette olleet promovoineet

iii

olivat promovoineet

eivät olleet promovoineet

Conditional

Conditional present

Singular

Positive

Negative

i

promovoisin

en promovoisi

ii

promovoisit

et promovoisi

iii

promovoisi

ei promovoisi

Plural

Positive

Negative

i

promovoisimme

emme promovoisi

ii

promovoisitte

ette promovoisi

iii

promovoisivat

eivät promovoisi

Conditional perfect

Singular

Positive

Negative

i

olisin promovoinut

en olisi promovoinut

ii

olisit promovoinut

et olisi promovoinut

iii

olisi promovoinut

ei olisi promovoinut

Plural

Positive

Negative

i

olisimme promovoineet

emme olisi promovoineet

ii

olisitte promovoineet

ette olisi promovoineet

iii

olisivat promovoineet

eivät olisi promovoineet

Potential

Potential present

Singular

Positive

Negative

i

promovoinen

en promovoine

ii

promovoinet

et promovoine

iii

promovoinee

ei promovoine

Plural

Positive

Negative

i

promovoinemme

emme promovoine

ii

promovoinette

ette promovoine

iii

promovoinevat

eivät promovoine

Potential perfect

Singular

Positive

Negative

i

lienen promovoinut

en liene promovoinut

ii

lienet promovoinut

et liene promovoinut

iii

lienee promovoinut

ei liene promovoinut

Plural

Positive

Negative

i

lienemme promovoineet

emme liene promovoineet

ii

lienette promovoineet

ette liene promovoineet

iii

lienevät promovoineet

eivät liene promovoineet

Imperative

Singular

i

-

ii

promovoi

iii

promovoikoon

Plural

i

promovoikaamme

ii

promovoikaa

iii

promovoikoot

Infinitive

Infinitive I

Nom

-

promovoida

Tra

-ksi

promovoidaksensa / promovoidakseen

Infinitive II

Ine

-ssa

promovoidessa

Ins

-in

promovoiden

Ine

-ssa

promovoitaessa (passive)

Infinitive III

Ill

mihin

promovoimaan

Ine

-ssa

promovoimassa

Ela

-sta

promovoimasta

Ade

-lla

promovoimalla

Abe

-tta

promovoimatta

Ins

-in

promovoiman

Ins

-in

- (passive)

Infinitive IV

Nom

-

promovoiminen

Par

-ta

promovoimista

Infinitive V

promovoimaisillaan / promovoimaisillansa

Passive

Positive

Negative

Present

promovoidaan

ei promovoida

Imperfect

promovoitiin

ei promovoitu

Potential

promovoitaneen

ei promovoitane

Conditional

promovoitaisiin

ei promovoitaisi

Imperative Present

promovoitakoon

älköön promovoitako

Imperative Perfect

olkoon promovoitu

älköön promovoitu

Positive

Negative

Present

promovoidaan

ei promovoida

Imperfect

promovoitiin

ei promovoitu

Potential

promovoitaneen

ei promovoitane

Conditional

promovoitaisiin

ei promovoitaisi

Imperative Present

promovoitakoon

älköön promovoitako

Imperative Perfect

olkoon promovoitu

älköön promovoitu

Participle

Active

Passive

1st

promovoiva

promovoitava

2nd

promovoinut

promovoitu

3rd

promovoima

-

Create new exercises Report an issue Exercises Solved!
close modal Press Esc to close
Source:
Report an issue
close modal
If you wish to receive updates on this issue:
SuccessIssue reported! Report
logo
  • Social Instagram
  • Social Facebook

Contact

envelope contact@kieli.net

Copyright 2019-2024, kieli.net

We value your privacy
Kieli.net uses cookies to enhance the browsing experience, serve personalized content, and analyze traffic. To learn more, please refer to the Cookie policy. By clicking "Accept" you consent to Kieli.net's use of cookies. Accept