ojibwa |
Noun, Singular Nominative |
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|
Nom |
- |
ojibwat |
|
Par |
-ta |
ojibwaa |
ojibwoja |
Gen |
-n |
ojibwan |
ojibwojen |
Ill |
mihin |
ojibwaan |
ojibwoihin |
Ine |
-ssa |
ojibwassa |
ojibwoissa |
Ela |
-sta |
ojibwasta |
ojibwoista |
All |
-lle |
ojibwalle |
ojibwoille |
Ade |
-lla |
ojibwalla |
ojibwoilla |
Abl |
-lta |
ojibwalta |
ojibwoilta |
Tra |
-ksi |
ojibwaksi |
ojibwoiksi |
Ess |
-na |
ojibwana |
ojibwoina |
Abe |
-tta |
ojibwatta |
ojibwoitta |
Com |
-ne |
- |
ojibwoine |
Ins |
-in |
- |
ojibwoin |
Singular
Plural
Nom
-
ojibwat
Par
-ta
ojibwaa
ojibwoja
Gen
-n
ojibwan
ojibwojen
Ill
mihin
ojibwaan
ojibwoihin
Ine
-ssa
ojibwassa
ojibwoissa
Ela
-sta
ojibwasta
ojibwoista
All
-lle
ojibwalle
ojibwoille
Ade
-lla
ojibwalla
ojibwoilla
Abl
-lta
ojibwalta
ojibwoilta
Tra
-ksi
ojibwaksi
ojibwoiksi
Ess
-na
ojibwana
ojibwoina
Abe
-tta
ojibwatta
ojibwoitta
Com
-ne
-
ojibwoine
Ins
-in
-
ojibwoin
| ojibwa | |
| Ojibwa |
-ni
-si
-nsa (singular)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
ojibwa |
ojibwa |
ojibwa |
ojibwa |
ojibwa |
ojibwa |
Par |
-ta |
ojibwaa |
ojibwoja |
ojibwaa |
ojibwoja |
ojibwaa |
ojibwoja |
Gen |
-n |
ojibwa |
ojibwoje |
ojibwa |
ojibwoje |
ojibwa |
ojibwoje |
Ill |
mihin |
ojibwaa |
ojibwoihi |
ojibwaa |
ojibwoihi |
ojibwaa |
ojibwoihi |
Ine |
-ssa |
ojibwassa |
ojibwoissa |
ojibwassa |
ojibwoissa |
ojibwassa |
ojibwoissa |
Ela |
-sta |
ojibwasta |
ojibwoista |
ojibwasta |
ojibwoista |
ojibwasta |
ojibwoista |
All |
-lle |
ojibwalle |
ojibwoille |
ojibwalle |
ojibwoille |
ojibwalle |
ojibwoille |
Ade |
-lla |
ojibwalla |
ojibwoilla |
ojibwalla |
ojibwoilla |
ojibwalla |
ojibwoilla |
Abl |
-lta |
ojibwalta |
ojibwoilta |
ojibwalta |
ojibwoilta |
ojibwalta |
ojibwoilta |
Tra |
-ksi |
ojibwakse |
ojibwoikse |
ojibwakse |
ojibwoikse |
ojibwakse |
ojibwoikse |
Ess |
-na |
ojibwana |
ojibwoina |
ojibwana |
ojibwoina |
ojibwana |
ojibwoina |
Abe |
-tta |
ojibwatta |
ojibwoitta |
ojibwatta |
ojibwoitta |
ojibwatta |
ojibwoitta |
Com |
-ne |
- |
ojibwoine |
- |
ojibwoine |
- |
ojibwoine |
Singular
Plural
Nom
-
ojibwa
ojibwa
ojibwa
ojibwa
ojibwa
ojibwa
Par
-ta
ojibwaa
ojibwaa
ojibwaa
ojibwoja
ojibwoja
ojibwoja
Gen
-n
ojibwa
ojibwa
ojibwa
ojibwoje
ojibwoje
ojibwoje
Ill
mihin
ojibwaa
ojibwaa
ojibwaa
ojibwoihi
ojibwoihi
ojibwoihi
Ine
-ssa
ojibwassa
ojibwassa
ojibwassa
ojibwoissa
ojibwoissa
ojibwoissa
Ela
-sta
ojibwasta
ojibwasta
ojibwasta
ojibwoista
ojibwoista
ojibwoista
All
-lle
ojibwalle
ojibwalle
ojibwalle
ojibwoille
ojibwoille
ojibwoille
Ade
-lla
ojibwalla
ojibwalla
ojibwalla
ojibwoilla
ojibwoilla
ojibwoilla
Abl
-lta
ojibwalta
ojibwalta
ojibwalta
ojibwoilta
ojibwoilta
ojibwoilta
Tra
-ksi
ojibwakse
ojibwakse
ojibwakse
ojibwoikse
ojibwoikse
ojibwoikse
Ess
-na
ojibwana
ojibwana
ojibwana
ojibwoina
ojibwoina
ojibwoina
Abe
-tta
ojibwatta
ojibwatta
ojibwatta
ojibwoitta
ojibwoitta
ojibwoitta
Com
-ne
-
-
-
ojibwoine
ojibwoine
ojibwoine
-mme
-nne
-nsa (plural)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
ojibwa |
ojibwa |
ojibwa |
ojibwa |
ojibwa |
ojibwa |
Par |
-ta |
ojibwaa |
ojibwoja |
ojibwaa |
ojibwoja |
ojibwaa |
ojibwoja |
Gen |
-n |
ojibwa |
ojibwoje |
ojibwa |
ojibwoje |
ojibwa |
ojibwoje |
Ill |
mihin |
ojibwaa |
ojibwoihi |
ojibwaa |
ojibwoihi |
ojibwaa |
ojibwoihi |
Ine |
-ssa |
ojibwassa |
ojibwoissa |
ojibwassa |
ojibwoissa |
ojibwassa |
ojibwoissa |
Ela |
-sta |
ojibwasta |
ojibwoista |
ojibwasta |
ojibwoista |
ojibwasta |
ojibwoista |
All |
-lle |
ojibwalle |
ojibwoille |
ojibwalle |
ojibwoille |
ojibwalle |
ojibwoille |
Ade |
-lla |
ojibwalla |
ojibwoilla |
ojibwalla |
ojibwoilla |
ojibwalla |
ojibwoilla |
Abl |
-lta |
ojibwalta |
ojibwoilta |
ojibwalta |
ojibwoilta |
ojibwalta |
ojibwoilta |
Tra |
-ksi |
ojibwakse |
ojibwoikse |
ojibwakse |
ojibwoikse |
ojibwakse |
ojibwoikse |
Ess |
-na |
ojibwana |
ojibwoina |
ojibwana |
ojibwoina |
ojibwana |
ojibwoina |
Abe |
-tta |
ojibwatta |
ojibwoitta |
ojibwatta |
ojibwoitta |
ojibwatta |
ojibwoitta |
Com |
-ne |
- |
ojibwoine |
- |
ojibwoine |
- |
ojibwoine |
Singular
Plural
Nom
-
ojibwa
ojibwa
ojibwa
ojibwa
ojibwa
ojibwa
Par
-ta
ojibwaa
ojibwaa
ojibwaa
ojibwoja
ojibwoja
ojibwoja
Gen
-n
ojibwa
ojibwa
ojibwa
ojibwoje
ojibwoje
ojibwoje
Ill
mihin
ojibwaa
ojibwaa
ojibwaa
ojibwoihi
ojibwoihi
ojibwoihi
Ine
-ssa
ojibwassa
ojibwassa
ojibwassa
ojibwoissa
ojibwoissa
ojibwoissa
Ela
-sta
ojibwasta
ojibwasta
ojibwasta
ojibwoista
ojibwoista
ojibwoista
All
-lle
ojibwalle
ojibwalle
ojibwalle
ojibwoille
ojibwoille
ojibwoille
Ade
-lla
ojibwalla
ojibwalla
ojibwalla
ojibwoilla
ojibwoilla
ojibwoilla
Abl
-lta
ojibwalta
ojibwalta
ojibwalta
ojibwoilta
ojibwoilta
ojibwoilta
Tra
-ksi
ojibwakse
ojibwakse
ojibwakse
ojibwoikse
ojibwoikse
ojibwoikse
Ess
-na
ojibwana
ojibwana
ojibwana
ojibwoina
ojibwoina
ojibwoina
Abe
-tta
ojibwatta
ojibwatta
ojibwatta
ojibwoitta
ojibwoitta
ojibwoitta
Com
-ne
-
-
-
ojibwoine
ojibwoine
ojibwoine
Contact
Copyright 2019-2024, kieli.net