logo Eng Translation language: Arabic English French German Persian Russian Somali Spanish Log In
logo Log In

Choose translation language

english Right arrow

Language

Contact

envelope contact@kieli.net
  • Social Instagram
  • Social Facebook
Float menu

Language

Close menu
Press / to search

ohra, noun

Word analysis
ohrakahvi

ohrakahvi

ohra

Noun, Singular Nominative

+ kahvi

Noun, Singular Nominative

Report an issue

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

ohra

ohrat

Par

-ta

ohraa

ohria

Gen

-n

ohran

ohrien

Ill

mihin

ohraan

ohriin

Ine

-ssa

ohrassa

ohrissa

Ela

-sta

ohrasta

ohrista

All

-lle

ohralle

ohrille

Ade

-lla

ohralla

ohrilla

Abl

-lta

ohralta

ohrilta

Tra

-ksi

ohraksi

ohriksi

Ess

-na

ohrana

ohrina

Abe

-tta

ohratta

ohritta

Com

-ne

-

ohrine

Ins

-in

-

ohrin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

ohra

ohrat

Par

-ta

ohraa

ohria

Gen

-n

ohran

ohrien

Ill

mihin

ohraan

ohriin

Ine

-ssa

ohrassa

ohrissa

Ela

-sta

ohrasta

ohrista

All

-lle

ohralle

ohrille

Ade

-lla

ohralla

ohrilla

Abl

-lta

ohralta

ohrilta

Tra

-ksi

ohraksi

ohriksi

Ess

-na

ohrana

ohrina

Abe

-tta

ohratta

ohritta

Com

-ne

-

ohrine

Ins

-in

-

ohrin

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

barley ohra
Show more arrow right
tmClass; EurLex-2; not-set; Eurlex2019; OPUS 100; Europarl Parallel Corpus, sentence ID: 34567 Jalostettu ohra. Processed barley. B) Itämätön ohra. (b) Barley, not germinated. a) tavallinen vehnä, ohra, maissi ja durra; “(a) common wheat, barley, maize and sorghum;”. Ohra monitahoinen. row barley. Ohra kaksitahoinen. row barley. Ohrana on monikäyttöinen viljakasvi. Barley is a versatile cereal crop. Ohra (Hordeum vulgare L.). Barley (Hordeum vulgare L.). Muu ohra kuin siemenvilja. Barley, other than for sowing. Ohra, muu kuin siemenvilja. Barley, other than seed barley. Ohraan kylvetään keväällä. Barley is sown in the spring. Show more arrow right

Wiktionary

barley Show more arrow right mallasohraohrahiutaleohrajauhoohraleipäohranjyväohransiemenohrantähkäohranviljelyohrapeltoohrapirtelöohrapuuroohrarieskaohraryyniohrasuurimoohravellirehuohrasiemenohra Show more arrow right From Proto-Finnic ocra, likely a borrowing from Proto-Baltic aśras (“sharp”). Cognates include Estonian oder, Ingrian odra, Karelian osra, Veps ozr. Show more arrow right

Wikipedia

Barley Barley (Hordeum vulgare), a member of the grass family, is a major cereal grain grown in temperate climates globally. It was one of the first cultivated grains, particularly in Eurasia as early as 10,000 years ago. Barley has been used as animal fodder, as a source of fermentable material for beer and certain distilled beverages, and as a component of various health foods. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

ohrani

ohrani

ohrasi

ohrasi

ohransa

ohransa

Par

-ta

ohraani

ohriani

ohraasi

ohriasi

ohraansa

ohriansa / ohriaan

Gen

-n

ohrani

ohrieni

ohrasi

ohriesi

ohransa

ohriensa

Ill

mihin

ohraani

ohriini

ohraasi

ohriisi

ohraansa

ohriinsa

Ine

-ssa

ohrassani

ohrissani

ohrassasi

ohrissasi

ohrassansa / ohrassaan

ohrissansa / ohrissaan

Ela

-sta

ohrastani

ohristani

ohrastasi

ohristasi

ohrastansa / ohrastaan

ohristansa / ohristaan

All

-lle

ohralleni

ohrilleni

ohrallesi

ohrillesi

ohrallensa / ohralleen

ohrillensa / ohrillean

Ade

-lla

ohrallani

ohrillani

ohrallasi

ohrillasi

ohrallansa / ohrallaan

ohrillansa / ohrillaan

Abl

-lta

ohraltani

ohriltani

ohraltasi

ohriltasi

ohraltansa / ohraltaan

ohriltansa / ohriltaan

Tra

-ksi

ohrakseni

ohrikseni

ohraksesi

ohriksesi

ohraksensa / ohrakseen

ohriksensa / ohrikseen

Ess

-na

ohranani

ohrinani

ohranasi

ohrinasi

ohranansa / ohranaan

ohrinansa / ohrinaan

Abe

-tta

ohrattani

ohrittani

ohrattasi

ohrittasi

ohrattansa / ohrattaan

ohrittansa / ohrittaan

Com

-ne

-

ohrineni

-

ohrinesi

-

ohrinensa / ohrineen

Singular

Plural

Nom

-

ohrani

ohrasi

ohransa

ohrani

ohrasi

ohransa

Par

-ta

ohraani

ohraasi

ohraansa

ohriani

ohriasi

ohriansa / ohriaan

Gen

-n

ohrani

ohrasi

ohransa

ohrieni

ohriesi

ohriensa

Ill

mihin

ohraani

ohraasi

ohraansa

ohriini

ohriisi

ohriinsa

Ine

-ssa

ohrassani

ohrassasi

ohrassansa / ohrassaan

ohrissani

ohrissasi

ohrissansa / ohrissaan

Ela

-sta

ohrastani

ohrastasi

ohrastansa / ohrastaan

ohristani

ohristasi

ohristansa / ohristaan

All

-lle

ohralleni

ohrallesi

ohrallensa / ohralleen

ohrilleni

ohrillesi

ohrillensa / ohrillean

Ade

-lla

ohrallani

ohrallasi

ohrallansa / ohrallaan

ohrillani

ohrillasi

ohrillansa / ohrillaan

Abl

-lta

ohraltani

ohraltasi

ohraltansa / ohraltaan

ohriltani

ohriltasi

ohriltansa / ohriltaan

Tra

-ksi

ohrakseni

ohraksesi

ohraksensa / ohrakseen

ohrikseni

ohriksesi

ohriksensa / ohrikseen

Ess

-na

ohranani

ohranasi

ohranansa / ohranaan

ohrinani

ohrinasi

ohrinansa / ohrinaan

Abe

-tta

ohrattani

ohrattasi

ohrattansa / ohrattaan

ohrittani

ohrittasi

ohrittansa / ohrittaan

Com

-ne

-

-

-

ohrineni

ohrinesi

ohrinensa / ohrineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

ohramme

ohramme

ohranne

ohranne

ohransa

ohransa

Par

-ta

ohraamme

ohriamme

ohraanne

ohrianne

ohraansa

ohriansa / ohriaan

Gen

-n

ohramme

ohriemme

ohranne

ohrienne

ohransa

ohriensa

Ill

mihin

ohraamme

ohriimme

ohraanne

ohriinne

ohraansa

ohriinsa

Ine

-ssa

ohrassamme

ohrissamme

ohrassanne

ohrissanne

ohrassansa / ohrassaan

ohrissansa / ohrissaan

Ela

-sta

ohrastamme

ohristamme

ohrastanne

ohristanne

ohrastansa / ohrastaan

ohristansa / ohristaan

All

-lle

ohrallemme

ohrillemme

ohrallenne

ohrillenne

ohrallensa / ohralleen

ohrillensa / ohrillean

Ade

-lla

ohrallamme

ohrillamme

ohrallanne

ohrillanne

ohrallansa / ohrallaan

ohrillansa / ohrillaan

Abl

-lta

ohraltamme

ohriltamme

ohraltanne

ohriltanne

ohraltansa / ohraltaan

ohriltansa / ohriltaan

Tra

-ksi

ohraksemme

ohriksemme

ohraksenne

ohriksenne

ohraksensa / ohrakseen

ohriksensa / ohrikseen

Ess

-na

ohranamme

ohrinamme

ohrananne

ohrinanne

ohranansa / ohranaan

ohrinansa / ohrinaan

Abe

-tta

ohrattamme

ohrittamme

ohrattanne

ohrittanne

ohrattansa / ohrattaan

ohrittansa / ohrittaan

Com

-ne

-

ohrinemme

-

ohrinenne

-

ohrinensa / ohrineen

Singular

Plural

Nom

-

ohramme

ohranne

ohransa

ohramme

ohranne

ohransa

Par

-ta

ohraamme

ohraanne

ohraansa

ohriamme

ohrianne

ohriansa / ohriaan

Gen

-n

ohramme

ohranne

ohransa

ohriemme

ohrienne

ohriensa

Ill

mihin

ohraamme

ohraanne

ohraansa

ohriimme

ohriinne

ohriinsa

Ine

-ssa

ohrassamme

ohrassanne

ohrassansa / ohrassaan

ohrissamme

ohrissanne

ohrissansa / ohrissaan

Ela

-sta

ohrastamme

ohrastanne

ohrastansa / ohrastaan

ohristamme

ohristanne

ohristansa / ohristaan

All

-lle

ohrallemme

ohrallenne

ohrallensa / ohralleen

ohrillemme

ohrillenne

ohrillensa / ohrillean

Ade

-lla

ohrallamme

ohrallanne

ohrallansa / ohrallaan

ohrillamme

ohrillanne

ohrillansa / ohrillaan

Abl

-lta

ohraltamme

ohraltanne

ohraltansa / ohraltaan

ohriltamme

ohriltanne

ohriltansa / ohriltaan

Tra

-ksi

ohraksemme

ohraksenne

ohraksensa / ohrakseen

ohriksemme

ohriksenne

ohriksensa / ohrikseen

Ess

-na

ohranamme

ohrananne

ohranansa / ohranaan

ohrinamme

ohrinanne

ohrinansa / ohrinaan

Abe

-tta

ohrattamme

ohrattanne

ohrattansa / ohrattaan

ohrittamme

ohrittanne

ohrittansa / ohrittaan

Com

-ne

-

-

-

ohrinemme

ohrinenne

ohrinensa / ohrineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

kahvi

kahvit

Par

-ta

kahvia

kahveja

Gen

-n

kahvin

kahvien

Ill

mihin

kahviin

kahveihin

Ine

-ssa

kahvissa

kahveissa

Ela

-sta

kahvista

kahveista

All

-lle

kahville

kahveille

Ade

-lla

kahvilla

kahveilla

Abl

-lta

kahvilta

kahveilta

Tra

-ksi

kahviksi

kahveiksi

Ess

-na

kahvina

kahveina

Abe

-tta

kahvitta

kahveitta

Com

-ne

-

kahveine

Ins

-in

-

kahvein

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

kahvi

kahvit

Par

-ta

kahvia

kahveja

Gen

-n

kahvin

kahvien

Ill

mihin

kahviin

kahveihin

Ine

-ssa

kahvissa

kahveissa

Ela

-sta

kahvista

kahveista

All

-lle

kahville

kahveille

Ade

-lla

kahvilla

kahveilla

Abl

-lta

kahvilta

kahveilta

Tra

-ksi

kahviksi

kahveiksi

Ess

-na

kahvina

kahveina

Abe

-tta

kahvitta

kahveitta

Com

-ne

-

kahveine

Ins

-in

-

kahvein

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

coffee kahvi
Show more arrow right
OpenSubtitles2018.v3; Europarl Parallel Corpus, sentence #12345; tmClass; ParaCrawl Corpus Kahvi on. Coffee is... Tässä kahvi. Here is the coffee. Siis kahvi myös? Oh, it's coffee now? Miten olisi kahvi? Want some coffee? Kahvi on suosittu juoma Suomessa. Coffee is a popular beverage in Finland. Kahvi on valmista. The coffee's ready. Kahvi, kahvipavut. Coffee, coffee beans. Kahvi, tee, kaakao. Coffee, tea, cocoa and tea. Kahvi ja kahvileipä. Coffee and pastry. Merkitsee kahvi jotain? Maybe that's a code. Show more arrow right

Wiktionary

coffee Show more arrow right kahvila kahvio kahvitus Show more arrow right aamukahviiltakahviiltapäiväkahvijääkahvikahviaikakahviastiastokahviautomaattikahvibaarikahvihammaskahvihernekahvijauhekahvijauhokahvikakkukahvikalustokahvikannukahvikermakahvikojukahvikonserttikahvikultakahvikuppikahvikuppiparikahvikupponenkahvilaatukahvileipäkahvilusikkakahvimukikahvimyllykahvinjuojakahvinjuontikahvinkeitinkahvinpaahtimokahvinpapukahvinporokahvinruskeakahvinselvikekahvinsuodatinkahvinviljelykahvipaahtimokahvipakettikahvipannukahvipapukahvipensaskahviplantaasikahvipuukahvipöytäkahvisatokahvisekoituskahvisuodatinkahvitarjoilukahvitaukokahvitilaisuuskahvitilkkakahvituntikahvivatikahvivesikahviviljelmäkahviöljykakkukahvikantakahvilakapselikahvikermakahvikirkkokahvitkänttykahvitleivoskahviläksiäiskahvitmaitokahvimokkakahvimurukahvineskahvipannukahvipikakahvipullakahvipäiväkahviraakakahvisaunakahvisuodatinkahvi Show more arrow right Borrowed from Swedish kaffe (“coffee”), ultimately from Arabic قَهْوَة‎ (qahwa, “coffee”); see etymology section of coffee for more. Show more arrow right

Wikipedia

Coffee Coffee is a brewed drink prepared from roasted coffee beans, the seeds of berries from certain Coffea species. When coffee berries turn from green to bright red in color – indicating ripeness – they are picked, processed, and dried. Dried coffee seeds (referred to as "beans") are roasted to varying degrees, depending on the desired flavor. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

kahvini

kahvini

kahvisi

kahvisi

kahvinsa

kahvinsa

Par

-ta

kahviani

kahvejani

kahviasi

kahvejasi

kahviansa / kahviaan

kahvejansa / kahvejaan

Gen

-n

kahvini

kahvieni

kahvisi

kahviesi

kahvinsa

kahviensa

Ill

mihin

kahviini

kahveihini

kahviisi

kahveihisi

kahviinsa

kahveihinsa

Ine

-ssa

kahvissani

kahveissani

kahvissasi

kahveissasi

kahvissansa / kahvissaan

kahveissansa / kahveissaan

Ela

-sta

kahvistani

kahveistani

kahvistasi

kahveistasi

kahvistansa / kahvistaan

kahveistansa / kahveistaan

All

-lle

kahvilleni

kahveilleni

kahvillesi

kahveillesi

kahvillensa / kahvilleen

kahveillensa / kahveillean

Ade

-lla

kahvillani

kahveillani

kahvillasi

kahveillasi

kahvillansa / kahvillaan

kahveillansa / kahveillaan

Abl

-lta

kahviltani

kahveiltani

kahviltasi

kahveiltasi

kahviltansa / kahviltaan

kahveiltansa / kahveiltaan

Tra

-ksi

kahvikseni

kahveikseni

kahviksesi

kahveiksesi

kahviksensa / kahvikseen

kahveiksensa / kahveikseen

Ess

-na

kahvinani

kahveinani

kahvinasi

kahveinasi

kahvinansa / kahvinaan

kahveinansa / kahveinaan

Abe

-tta

kahvittani

kahveittani

kahvittasi

kahveittasi

kahvittansa / kahvittaan

kahveittansa / kahveittaan

Com

-ne

-

kahveineni

-

kahveinesi

-

kahveinensa / kahveineen

Singular

Plural

Nom

-

kahvini

kahvisi

kahvinsa

kahvini

kahvisi

kahvinsa

Par

-ta

kahviani

kahviasi

kahviansa / kahviaan

kahvejani

kahvejasi

kahvejansa / kahvejaan

Gen

-n

kahvini

kahvisi

kahvinsa

kahvieni

kahviesi

kahviensa

Ill

mihin

kahviini

kahviisi

kahviinsa

kahveihini

kahveihisi

kahveihinsa

Ine

-ssa

kahvissani

kahvissasi

kahvissansa / kahvissaan

kahveissani

kahveissasi

kahveissansa / kahveissaan

Ela

-sta

kahvistani

kahvistasi

kahvistansa / kahvistaan

kahveistani

kahveistasi

kahveistansa / kahveistaan

All

-lle

kahvilleni

kahvillesi

kahvillensa / kahvilleen

kahveilleni

kahveillesi

kahveillensa / kahveillean

Ade

-lla

kahvillani

kahvillasi

kahvillansa / kahvillaan

kahveillani

kahveillasi

kahveillansa / kahveillaan

Abl

-lta

kahviltani

kahviltasi

kahviltansa / kahviltaan

kahveiltani

kahveiltasi

kahveiltansa / kahveiltaan

Tra

-ksi

kahvikseni

kahviksesi

kahviksensa / kahvikseen

kahveikseni

kahveiksesi

kahveiksensa / kahveikseen

Ess

-na

kahvinani

kahvinasi

kahvinansa / kahvinaan

kahveinani

kahveinasi

kahveinansa / kahveinaan

Abe

-tta

kahvittani

kahvittasi

kahvittansa / kahvittaan

kahveittani

kahveittasi

kahveittansa / kahveittaan

Com

-ne

-

-

-

kahveineni

kahveinesi

kahveinensa / kahveineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

kahvimme

kahvimme

kahvinne

kahvinne

kahvinsa

kahvinsa

Par

-ta

kahviamme

kahvejamme

kahvianne

kahvejanne

kahviansa / kahviaan

kahvejansa / kahvejaan

Gen

-n

kahvimme

kahviemme

kahvinne

kahvienne

kahvinsa

kahviensa

Ill

mihin

kahviimme

kahveihimme

kahviinne

kahveihinne

kahviinsa

kahveihinsa

Ine

-ssa

kahvissamme

kahveissamme

kahvissanne

kahveissanne

kahvissansa / kahvissaan

kahveissansa / kahveissaan

Ela

-sta

kahvistamme

kahveistamme

kahvistanne

kahveistanne

kahvistansa / kahvistaan

kahveistansa / kahveistaan

All

-lle

kahvillemme

kahveillemme

kahvillenne

kahveillenne

kahvillensa / kahvilleen

kahveillensa / kahveillean

Ade

-lla

kahvillamme

kahveillamme

kahvillanne

kahveillanne

kahvillansa / kahvillaan

kahveillansa / kahveillaan

Abl

-lta

kahviltamme

kahveiltamme

kahviltanne

kahveiltanne

kahviltansa / kahviltaan

kahveiltansa / kahveiltaan

Tra

-ksi

kahviksemme

kahveiksemme

kahviksenne

kahveiksenne

kahviksensa / kahvikseen

kahveiksensa / kahveikseen

Ess

-na

kahvinamme

kahveinamme

kahvinanne

kahveinanne

kahvinansa / kahvinaan

kahveinansa / kahveinaan

Abe

-tta

kahvittamme

kahveittamme

kahvittanne

kahveittanne

kahvittansa / kahvittaan

kahveittansa / kahveittaan

Com

-ne

-

kahveinemme

-

kahveinenne

-

kahveinensa / kahveineen

Singular

Plural

Nom

-

kahvimme

kahvinne

kahvinsa

kahvimme

kahvinne

kahvinsa

Par

-ta

kahviamme

kahvianne

kahviansa / kahviaan

kahvejamme

kahvejanne

kahvejansa / kahvejaan

Gen

-n

kahvimme

kahvinne

kahvinsa

kahviemme

kahvienne

kahviensa

Ill

mihin

kahviimme

kahviinne

kahviinsa

kahveihimme

kahveihinne

kahveihinsa

Ine

-ssa

kahvissamme

kahvissanne

kahvissansa / kahvissaan

kahveissamme

kahveissanne

kahveissansa / kahveissaan

Ela

-sta

kahvistamme

kahvistanne

kahvistansa / kahvistaan

kahveistamme

kahveistanne

kahveistansa / kahveistaan

All

-lle

kahvillemme

kahvillenne

kahvillensa / kahvilleen

kahveillemme

kahveillenne

kahveillensa / kahveillean

Ade

-lla

kahvillamme

kahvillanne

kahvillansa / kahvillaan

kahveillamme

kahveillanne

kahveillansa / kahveillaan

Abl

-lta

kahviltamme

kahviltanne

kahviltansa / kahviltaan

kahveiltamme

kahveiltanne

kahveiltansa / kahveiltaan

Tra

-ksi

kahviksemme

kahviksenne

kahviksensa / kahvikseen

kahveiksemme

kahveiksenne

kahveiksensa / kahveikseen

Ess

-na

kahvinamme

kahvinanne

kahvinansa / kahvinaan

kahveinamme

kahveinanne

kahveinansa / kahveinaan

Abe

-tta

kahvittamme

kahvittanne

kahvittansa / kahvittaan

kahveittamme

kahveittanne

kahveittansa / kahveittaan

Com

-ne

-

-

-

kahveinemme

kahveinenne

kahveinensa / kahveineen

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

Create new exercises Report an issue Exercises Solved!
close modal Press Esc to close
Source:
Report an issue
close modal
If you wish to receive updates on this issue:
SuccessIssue reported! Report
logo
  • Social Instagram
  • Social Facebook

Contact

envelope contact@kieli.net

Copyright 2019-2024, kieli.net

We value your privacy
Kieli.net uses cookies to enhance the browsing experience, serve personalized content, and analyze traffic. To learn more, please refer to the Cookie policy. By clicking "Accept" you consent to Kieli.net's use of cookies. Accept