logo Eng Translation language: Arabic English French German Persian Russian Somali Spanish Log In
logo Log In

Choose translation language

english Right arrow

Language

Contact

envelope contact@kieli.net
  • Social Instagram
  • Social Facebook
Float menu

Language

Close menu
Press / to search

ohjelmoida, verb

Word analysis
ohjelmoitu

ohjelmoitu

ohjelmoida

Verb, Passive Participle with suffix nut Singular Nominative

ohjelmoida

Verb, Passive Indicative Preterite Con negative form of verb

ohjelmoitu

Adjective, Singular Nominative

Report an issue

Wiktionary

(transitive) To program. Show more arrow right ohjelma +‎ -oida Show more arrow right
to program ohjelmoida, asettaa, säätää
Show more arrow right
OpenSubtitles2018.v3; eppc-1.0; OpenSubtitles; KDE40.1 Heijastin on ohjelmoitu. The deflector dish has been reconfigured, sir. Ohjelmoitu kone ei vastannut odotuksia. The programmed machine did not meet expectations. Koordinaatit on ohjelmoitu. All right. Coordinates are done programming. Laite oli ohjelmoitu toimimaan erittäin tehokkaasti. The device was programmed to operate very efficiently. Koneen työstöliike on ohjelmoitu CNCns-ohjaimen avulla. The machine's machining movement is programmed by a CNC controller. Tämä levy on ohjelmoitu käynnistymään automaattisesti. This disk is programmed to start automatically. Hän ohjelmoi sinua! She's programming you! Minut on ohjelmoitu puhumaan yli 20 kieltä. Well, I am programmed to speak over two dozen languages. Ei ole vielä ohjelmoitu tähän järjestelmään. Not yet ported. Ohjelmoi räjähtämään. Programs it to explode. Show more arrow right

Indicative

Indicative present

Singular

Positive

Negative

i

ohjelmoin

en ohjelmoi

ii

ohjelmoit

et ohjelmoi

iii

ohjelmoi

ei ohjelmoi

Plural

Positive

Negative

i

ohjelmoimme / ohjelmoidaan

emme ohjelmoi / ei ohjelmoida

ii

ohjelmoitte

ette ohjelmoi

iii

ohjelmoivat

eivät ohjelmoi

Indicative imperfect

Singular

Positive

Negative

i

ohjelmoin

en ohjelmoinut

ii

ohjelmoit

et ohjelmoinut

iii

ohjelmoi

ei ohjelmoinut

Plural

Positive

Negative

i

ohjelmoimme / ohjelmoitiin

emme ohjelmoineet / ei ohjelmoitu

ii

ohjelmoitte

ette ohjelmoineet

iii

ohjelmoivat

eivät ohjelmoineet

Indicative perfect

Singular

Positive

Negative

i

olen ohjelmoinut

en ole ohjelmoinut

ii

olet ohjelmoinut

et ole ohjelmoinut

iii

on ohjelmoinut

ei ole ohjelmoinut

Plural

Positive

Negative

i

olemme ohjelmoineet

emme ole ohjelmoineet

ii

olette ohjelmoineet

ette ole ohjelmoineet

iii

ovat ohjelmoineet

eivät ole ohjelmoineet

Indicative plusquamperfect

Singular

Positive

Negative

i

olin ohjelmoinut

en ollut ohjelmoinut

ii

olit ohjelmoinut

et ollut ohjelmoinut

iii

oli ohjelmoinut

ei ollut ohjelmoinut

Plural

Positive

Negative

i

olimme ohjelmoineet

emme olleet ohjelmoineet

ii

olitte ohjelmoineet

ette olleet ohjelmoineet

iii

olivat ohjelmoineet

eivät olleet ohjelmoineet

Conditional

Conditional present

Singular

Positive

Negative

i

ohjelmoisin

en ohjelmoisi

ii

ohjelmoisit

et ohjelmoisi

iii

ohjelmoisi

ei ohjelmoisi

Plural

Positive

Negative

i

ohjelmoisimme

emme ohjelmoisi

ii

ohjelmoisitte

ette ohjelmoisi

iii

ohjelmoisivat

eivät ohjelmoisi

Conditional perfect

Singular

Positive

Negative

i

olisin ohjelmoinut

en olisi ohjelmoinut

ii

olisit ohjelmoinut

et olisi ohjelmoinut

iii

olisi ohjelmoinut

ei olisi ohjelmoinut

Plural

Positive

Negative

i

olisimme ohjelmoineet

emme olisi ohjelmoineet

ii

olisitte ohjelmoineet

ette olisi ohjelmoineet

iii

olisivat ohjelmoineet

eivät olisi ohjelmoineet

Potential

Potential present

Singular

Positive

Negative

i

ohjelmoinen

en ohjelmoine

ii

ohjelmoinet

et ohjelmoine

iii

ohjelmoinee

ei ohjelmoine

Plural

Positive

Negative

i

ohjelmoinemme

emme ohjelmoine

ii

ohjelmoinette

ette ohjelmoine

iii

ohjelmoinevat

eivät ohjelmoine

Potential perfect

Singular

Positive

Negative

i

lienen ohjelmoinut

en liene ohjelmoinut

ii

lienet ohjelmoinut

et liene ohjelmoinut

iii

lienee ohjelmoinut

ei liene ohjelmoinut

Plural

Positive

Negative

i

lienemme ohjelmoineet

emme liene ohjelmoineet

ii

lienette ohjelmoineet

ette liene ohjelmoineet

iii

lienevät ohjelmoineet

eivät liene ohjelmoineet

Imperative

Singular

i

-

ii

ohjelmoi

iii

ohjelmoikoon

Plural

i

ohjelmoikaamme

ii

ohjelmoikaa

iii

ohjelmoikoot

Infinitive

Infinitive I

Nom

-

ohjelmoida

Tra

-ksi

ohjelmoidaksensa / ohjelmoidakseen

Infinitive II

Ine

-ssa

ohjelmoidessa

Ins

-in

ohjelmoiden

Ine

-ssa

ohjelmoitaessa (passive)

Infinitive III

Ill

mihin

ohjelmoimaan

Ine

-ssa

ohjelmoimassa

Ela

-sta

ohjelmoimasta

Ade

-lla

ohjelmoimalla

Abe

-tta

ohjelmoimatta

Ins

-in

ohjelmoiman

Ins

-in

- (passive)

Infinitive IV

Nom

-

ohjelmoiminen

Par

-ta

ohjelmoimista

Infinitive V

ohjelmoimaisillaan / ohjelmoimaisillansa

Passive

Positive

Negative

Present

ohjelmoidaan

ei ohjelmoida

Imperfect

ohjelmoitiin

ei ohjelmoitu

Potential

ohjelmoitaneen

ei ohjelmoitane

Conditional

ohjelmoitaisiin

ei ohjelmoitaisi

Imperative Present

ohjelmoitakoon

älköön ohjelmoitako

Imperative Perfect

olkoon ohjelmoitu

älköön ohjelmoitu

Positive

Negative

Present

ohjelmoidaan

ei ohjelmoida

Imperfect

ohjelmoitiin

ei ohjelmoitu

Potential

ohjelmoitaneen

ei ohjelmoitane

Conditional

ohjelmoitaisiin

ei ohjelmoitaisi

Imperative Present

ohjelmoitakoon

älköön ohjelmoitako

Imperative Perfect

olkoon ohjelmoitu

älköön ohjelmoitu

Participle

Active

Passive

1st

ohjelmoiva

ohjelmoitava

2nd

ohjelmoinut

ohjelmoitu

3rd

ohjelmoima

-

programmed
to program ohjelmoida, asettaa, säätää
programmed to
programmed into
the programmed
programmed for
Show more arrow right
OpenSubtitles2018.v3; OPUS; OpenSubtitles; Europarl; KDE40.1; Tatoeba Heijastin on ohjelmoitu. The deflector dish has been reconfigured, sir. Koordinaatit on ohjelmoitu. All right. Coordinates are done programming. Ohjelmoitu kone oppii nopeasti uusia tehtäviä. The programmed machine quickly learns new tasks. Uusi ohjelmoitu robotti tekee töitä ihmisen kanssa. The new programmed robot works with humans. Ohjelmoitu valo johdattaa katsojan oikeaan suuntaan. The programmed light guides the viewer in the right direction. Minut on ohjelmoitu puhumaan yli 20 kieltä. Well, I am programmed to speak over two dozen languages. Ei ole vielä ohjelmoitu tähän järjestelmään. Not yet ported. Minut on ohjelmoitu huolehtimaan tarpeistasi. I'm programmed to respond to your needs. Tietokoneeni on ohjelmoitu helpottamaan päivittäistä elämääni. My computer is programmed to make my daily life easier. TVns-ohjelmatkin on ohjelmoitu arvostelemaan minua. They've programmed the TV to criticize me. Show more arrow right

Normative

SingularPlural

Nom

-

ohjelmoitu

ohjelmoidut

Par

-ta

ohjelmoitua

ohjelmoituja

Gen

-n

ohjelmoidun

ohjelmoitujen

Ill

mihin

ohjelmoituun

ohjelmoituihin

Ine

-ssa

ohjelmoidussa

ohjelmoiduissa

Ela

-sta

ohjelmoidusta

ohjelmoiduista

All

-lle

ohjelmoidulle

ohjelmoiduille

Ade

-lla

ohjelmoidulla

ohjelmoiduilla

Abl

-lta

ohjelmoidulta

ohjelmoiduilta

Tra

-ksi

ohjelmoiduksi

ohjelmoiduiksi

Ess

-na

ohjelmoituna

ohjelmoituina

Abe

-tta

ohjelmoidutta

ohjelmoiduitta

Com

-ne

-

-

Ins

-in

-

ohjelmoiduin

Normative

Singular

Plural

Nom

-

ohjelmoitu

ohjelmoidut

Par

-ta

ohjelmoitua

ohjelmoituja

Gen

-n

ohjelmoidun

ohjelmoitujen

Ill

mihin

ohjelmoituun

ohjelmoituihin

Ine

-ssa

ohjelmoidussa

ohjelmoiduissa

Ela

-sta

ohjelmoidusta

ohjelmoiduista

All

-lle

ohjelmoidulle

ohjelmoiduille

Ade

-lla

ohjelmoidulla

ohjelmoiduilla

Abl

-lta

ohjelmoidulta

ohjelmoiduilta

Tra

-ksi

ohjelmoiduksi

ohjelmoiduiksi

Ess

-na

ohjelmoituna

ohjelmoituina

Abe

-tta

ohjelmoidutta

ohjelmoiduitta

Com

-ne

-

-

Ins

-in

-

ohjelmoiduin

Comparative

SingularPlural

Nom

-

ohjelmoidumpi

ohjelmoidummat

Par

-ta

ohjelmoidumpaa

ohjelmoidumpia

Gen

-n

ohjelmoidumman

ohjelmoidumpien

Ill

mihin

ohjelmoidumpiin

ohjelmoidumpiin

Ine

-ssa

ohjelmoidummassa

ohjelmoidummissa

Ela

-sta

ohjelmoidummasta

ohjelmoidummista

All

-lle

ohjelmoidummalle

ohjelmoidummille

Ade

-lla

ohjelmoidummalla

ohjelmoidummilla

Abl

-lta

ohjelmoidummalta

ohjelmoidummilta

Tra

-ksi

ohjelmoidummaksi

ohjelmoidummiksi

Ess

-na

ohjelmoidumpana

ohjelmoidumpina

Abe

-tta

ohjelmoidummatta

ohjelmoidummitta

Com

-ne

-

-

Ins

-in

-

ohjelmoidummin

Comparative

Singular

Plural

Nom

-

ohjelmoidumpi

ohjelmoidummat

Par

-ta

ohjelmoidumpaa

ohjelmoidumpia

Gen

-n

ohjelmoidumman

ohjelmoidumpien

Ill

mihin

ohjelmoidumpiin

ohjelmoidumpiin

Ine

-ssa

ohjelmoidummassa

ohjelmoidummissa

Ela

-sta

ohjelmoidummasta

ohjelmoidummista

All

-lle

ohjelmoidummalle

ohjelmoidummille

Ade

-lla

ohjelmoidummalla

ohjelmoidummilla

Abl

-lta

ohjelmoidummalta

ohjelmoidummilta

Tra

-ksi

ohjelmoidummaksi

ohjelmoidummiksi

Ess

-na

ohjelmoidumpana

ohjelmoidumpina

Abe

-tta

ohjelmoidummatta

ohjelmoidummitta

Com

-ne

-

-

Ins

-in

-

ohjelmoidummin

Superlative

SingularPlural

Nom

-

ohjelmoiduin

ohjelmoiduimmat

Par

-ta

ohjelmoiduinta

ohjelmoiduimpia

Gen

-n

ohjelmoiduimman

ohjelmoiduinten / ohjelmoiduimpien

Ill

mihin

ohjelmoiduimpaan

ohjelmoiduimpiin

Ine

-ssa

ohjelmoiduimmassa

ohjelmoiduimmissa

Ela

-sta

ohjelmoiduimmasta

ohjelmoiduimmista

All

-lle

ohjelmoiduimmalle

ohjelmoiduimmille

Ade

-lla

ohjelmoiduimmalla

ohjelmoiduimmilla

Abl

-lta

ohjelmoiduimmalta

ohjelmoiduimmilta

Tra

-ksi

ohjelmoiduimmaksi

ohjelmoiduimmiksi

Ess

-na

ohjelmoiduimpana

ohjelmoiduimpina

Abe

-tta

ohjelmoiduimmatta

ohjelmoiduimmitta

Com

-ne

-

-

Ins

-in

-

ohjelmoiduimmin

Superlative

Singular

Plural

Nom

-

ohjelmoiduin

ohjelmoiduimmat

Par

-ta

ohjelmoiduinta

ohjelmoiduimpia

Gen

-n

ohjelmoiduimman

ohjelmoiduinten / ohjelmoiduimpien

Ill

mihin

ohjelmoiduimpaan

ohjelmoiduimpiin

Ine

-ssa

ohjelmoiduimmassa

ohjelmoiduimmissa

Ela

-sta

ohjelmoiduimmasta

ohjelmoiduimmista

All

-lle

ohjelmoiduimmalle

ohjelmoiduimmille

Ade

-lla

ohjelmoiduimmalla

ohjelmoiduimmilla

Abl

-lta

ohjelmoiduimmalta

ohjelmoiduimmilta

Tra

-ksi

ohjelmoiduimmaksi

ohjelmoiduimmiksi

Ess

-na

ohjelmoiduimpana

ohjelmoiduimpina

Abe

-tta

ohjelmoiduimmatta

ohjelmoiduimmitta

Com

-ne

-

-

Ins

-in

-

ohjelmoiduimmin

Create new exercises Report an issue Exercises Solved!
close modal Press Esc to close
Source:
Report an issue
close modal
If you wish to receive updates on this issue:
SuccessIssue reported! Report
logo
  • Social Instagram
  • Social Facebook

Contact

envelope contact@kieli.net

Copyright 2019-2024, kieli.net

We value your privacy
Kieli.net uses cookies to enhance the browsing experience, serve personalized content, and analyze traffic. To learn more, please refer to the Cookie policy. By clicking "Accept" you consent to Kieli.net's use of cookies. Accept