logo Eng Translation language: Arabic English French German Persian Russian Somali Spanish Log In
logo Log In

Choose translation language

english Right arrow

Language

Contact

envelope contact@kieli.net
  • Social Instagram
  • Social Facebook
Float menu

Language

Close menu
Press / to search

neutroni, noun

Word analysis
neutroninilmaisimet

neutroninilmaisimet

neutroni

Noun, Singular Genitive

+ ilmaisin

Noun, Plural Nominative

Report an issue

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

neutroni

neutronit

Par

-ta

neutronia

neutroneja

Gen

-n

neutronin

neutronien

Ill

mihin

neutroniin

neutroneihin

Ine

-ssa

neutronissa

neutroneissa

Ela

-sta

neutronista

neutroneista

All

-lle

neutronille

neutroneille

Ade

-lla

neutronilla

neutroneilla

Abl

-lta

neutronilta

neutroneilta

Tra

-ksi

neutroniksi

neutroneiksi

Ess

-na

neutronina

neutroneina

Abe

-tta

neutronitta

neutroneitta

Com

-ne

-

neutroneine

Ins

-in

-

neutronein

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

neutroni

neutronit

Par

-ta

neutronia

neutroneja

Gen

-n

neutronin

neutronien

Ill

mihin

neutroniin

neutroneihin

Ine

-ssa

neutronissa

neutroneissa

Ela

-sta

neutronista

neutroneista

All

-lle

neutronille

neutroneille

Ade

-lla

neutronilla

neutroneilla

Abl

-lta

neutronilta

neutroneilta

Tra

-ksi

neutroniksi

neutroneiksi

Ess

-na

neutronina

neutroneina

Abe

-tta

neutronitta

neutroneitta

Com

-ne

-

neutroneine

Ins

-in

-

neutronein

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

neutron neutroni
Show more arrow right
Europarl Parallel Corpus; Europarl; SETIMES; Tatoeba Parallel Corpus; DGT-TM Parallel Corpus; OpenSubtitles2018.v3; OPUS Parallel Corpus; oj4; opensubtitles2 Neutroni on sähköllisesti neutraali hiukkanen. In English: Neutron is an electrically neutral particle. Neutroni on neutroni, joka ei sido neutroneita. Neutron is a neutron that does not bind neutrons. Neutroni voi menettää energiaa yhteentörmäyksessä. Neutron can lose energy in a collision. Neutroni voi hajota ydinten väkivallan seurauksena. In English: Neutron can disintegrate as a result of nuclear violence. Neutroni on yksi atomiytimistä koostuvan aineen osa. In English: Neutron is one part of a substance consisting of atomic nuclei. Se absorboi neutroneja. It's a neutron absorber. Neutroni on eräs kolmesta perustavasta partikkelista atomiytimessä. In English: Neutron is one of the three fundamental particles in the atomic nucleus. Neutronins-ilmaisimet ja neutronien mittauslaitteet. Neutron detection and measuring instruments. Neutronit voittavat positronit. Neutrons over positrons. Yleisin tapa on lisätä neutroneja. Normally this is accomplished by adding neutrons. Show more arrow right

Wiktionary

(physics) neutron Fin:Vapaat neutronit luokitellaan kylmiin, termisiin ja kuumiin niiden energian perusteella.Eng:Free neutrons are classified as cold, thermal and hot according to their energy. Show more arrow right From English neutron. Show more arrow right

Wikipedia

Neutron The neutron is a subatomic particle, symbol n or n0, which has a neutral (not positive or negative) charge, and a mass slightly greater than that of a proton. Protons and neutrons constitute the nuclei of atoms. Since protons and neutrons behave similarly within the nucleus, and each has a mass of approximately one atomic mass unit, they are both referred to as nucleons. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

neutronini

neutronini

neutronisi

neutronisi

neutroninsa

neutroninsa

Par

-ta

neutroniani

neutronejani

neutroniasi

neutronejasi

neutroniansa / neutroniaan

neutronejansa / neutronejaan

Gen

-n

neutronini

neutronieni

neutronisi

neutroniesi

neutroninsa

neutroniensa

Ill

mihin

neutroniini

neutroneihini

neutroniisi

neutroneihisi

neutroniinsa

neutroneihinsa

Ine

-ssa

neutronissani

neutroneissani

neutronissasi

neutroneissasi

neutronissansa / neutronissaan

neutroneissansa / neutroneissaan

Ela

-sta

neutronistani

neutroneistani

neutronistasi

neutroneistasi

neutronistansa / neutronistaan

neutroneistansa / neutroneistaan

All

-lle

neutronilleni

neutroneilleni

neutronillesi

neutroneillesi

neutronillensa / neutronilleen

neutroneillensa / neutroneillean

Ade

-lla

neutronillani

neutroneillani

neutronillasi

neutroneillasi

neutronillansa / neutronillaan

neutroneillansa / neutroneillaan

Abl

-lta

neutroniltani

neutroneiltani

neutroniltasi

neutroneiltasi

neutroniltansa / neutroniltaan

neutroneiltansa / neutroneiltaan

Tra

-ksi

neutronikseni

neutroneikseni

neutroniksesi

neutroneiksesi

neutroniksensa / neutronikseen

neutroneiksensa / neutroneikseen

Ess

-na

neutroninani

neutroneinani

neutroninasi

neutroneinasi

neutroninansa / neutroninaan

neutroneinansa / neutroneinaan

Abe

-tta

neutronittani

neutroneittani

neutronittasi

neutroneittasi

neutronittansa / neutronittaan

neutroneittansa / neutroneittaan

Com

-ne

-

neutroneineni

-

neutroneinesi

-

neutroneinensa / neutroneineen

Singular

Plural

Nom

-

neutronini

neutronisi

neutroninsa

neutronini

neutronisi

neutroninsa

Par

-ta

neutroniani

neutroniasi

neutroniansa / neutroniaan

neutronejani

neutronejasi

neutronejansa / neutronejaan

Gen

-n

neutronini

neutronisi

neutroninsa

neutronieni

neutroniesi

neutroniensa

Ill

mihin

neutroniini

neutroniisi

neutroniinsa

neutroneihini

neutroneihisi

neutroneihinsa

Ine

-ssa

neutronissani

neutronissasi

neutronissansa / neutronissaan

neutroneissani

neutroneissasi

neutroneissansa / neutroneissaan

Ela

-sta

neutronistani

neutronistasi

neutronistansa / neutronistaan

neutroneistani

neutroneistasi

neutroneistansa / neutroneistaan

All

-lle

neutronilleni

neutronillesi

neutronillensa / neutronilleen

neutroneilleni

neutroneillesi

neutroneillensa / neutroneillean

Ade

-lla

neutronillani

neutronillasi

neutronillansa / neutronillaan

neutroneillani

neutroneillasi

neutroneillansa / neutroneillaan

Abl

-lta

neutroniltani

neutroniltasi

neutroniltansa / neutroniltaan

neutroneiltani

neutroneiltasi

neutroneiltansa / neutroneiltaan

Tra

-ksi

neutronikseni

neutroniksesi

neutroniksensa / neutronikseen

neutroneikseni

neutroneiksesi

neutroneiksensa / neutroneikseen

Ess

-na

neutroninani

neutroninasi

neutroninansa / neutroninaan

neutroneinani

neutroneinasi

neutroneinansa / neutroneinaan

Abe

-tta

neutronittani

neutronittasi

neutronittansa / neutronittaan

neutroneittani

neutroneittasi

neutroneittansa / neutroneittaan

Com

-ne

-

-

-

neutroneineni

neutroneinesi

neutroneinensa / neutroneineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

neutronimme

neutronimme

neutroninne

neutroninne

neutroninsa

neutroninsa

Par

-ta

neutroniamme

neutronejamme

neutronianne

neutronejanne

neutroniansa / neutroniaan

neutronejansa / neutronejaan

Gen

-n

neutronimme

neutroniemme

neutroninne

neutronienne

neutroninsa

neutroniensa

Ill

mihin

neutroniimme

neutroneihimme

neutroniinne

neutroneihinne

neutroniinsa

neutroneihinsa

Ine

-ssa

neutronissamme

neutroneissamme

neutronissanne

neutroneissanne

neutronissansa / neutronissaan

neutroneissansa / neutroneissaan

Ela

-sta

neutronistamme

neutroneistamme

neutronistanne

neutroneistanne

neutronistansa / neutronistaan

neutroneistansa / neutroneistaan

All

-lle

neutronillemme

neutroneillemme

neutronillenne

neutroneillenne

neutronillensa / neutronilleen

neutroneillensa / neutroneillean

Ade

-lla

neutronillamme

neutroneillamme

neutronillanne

neutroneillanne

neutronillansa / neutronillaan

neutroneillansa / neutroneillaan

Abl

-lta

neutroniltamme

neutroneiltamme

neutroniltanne

neutroneiltanne

neutroniltansa / neutroniltaan

neutroneiltansa / neutroneiltaan

Tra

-ksi

neutroniksemme

neutroneiksemme

neutroniksenne

neutroneiksenne

neutroniksensa / neutronikseen

neutroneiksensa / neutroneikseen

Ess

-na

neutroninamme

neutroneinamme

neutroninanne

neutroneinanne

neutroninansa / neutroninaan

neutroneinansa / neutroneinaan

Abe

-tta

neutronittamme

neutroneittamme

neutronittanne

neutroneittanne

neutronittansa / neutronittaan

neutroneittansa / neutroneittaan

Com

-ne

-

neutroneinemme

-

neutroneinenne

-

neutroneinensa / neutroneineen

Singular

Plural

Nom

-

neutronimme

neutroninne

neutroninsa

neutronimme

neutroninne

neutroninsa

Par

-ta

neutroniamme

neutronianne

neutroniansa / neutroniaan

neutronejamme

neutronejanne

neutronejansa / neutronejaan

Gen

-n

neutronimme

neutroninne

neutroninsa

neutroniemme

neutronienne

neutroniensa

Ill

mihin

neutroniimme

neutroniinne

neutroniinsa

neutroneihimme

neutroneihinne

neutroneihinsa

Ine

-ssa

neutronissamme

neutronissanne

neutronissansa / neutronissaan

neutroneissamme

neutroneissanne

neutroneissansa / neutroneissaan

Ela

-sta

neutronistamme

neutronistanne

neutronistansa / neutronistaan

neutroneistamme

neutroneistanne

neutroneistansa / neutroneistaan

All

-lle

neutronillemme

neutronillenne

neutronillensa / neutronilleen

neutroneillemme

neutroneillenne

neutroneillensa / neutroneillean

Ade

-lla

neutronillamme

neutronillanne

neutronillansa / neutronillaan

neutroneillamme

neutroneillanne

neutroneillansa / neutroneillaan

Abl

-lta

neutroniltamme

neutroniltanne

neutroniltansa / neutroniltaan

neutroneiltamme

neutroneiltanne

neutroneiltansa / neutroneiltaan

Tra

-ksi

neutroniksemme

neutroniksenne

neutroniksensa / neutronikseen

neutroneiksemme

neutroneiksenne

neutroneiksensa / neutroneikseen

Ess

-na

neutroninamme

neutroninanne

neutroninansa / neutroninaan

neutroneinamme

neutroneinanne

neutroneinansa / neutroneinaan

Abe

-tta

neutronittamme

neutronittanne

neutronittansa / neutronittaan

neutroneittamme

neutroneittanne

neutroneittansa / neutroneittaan

Com

-ne

-

-

-

neutroneinemme

neutroneinenne

neutroneinensa / neutroneineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

ilmaisin

ilmaisimet

Par

-ta

ilmaisintä / ilmaisinta

ilmaisimiä / ilmaisimia

Gen

-n

ilmaisimen

ilmaisinten / ilmaisimien

Ill

mihin

ilmaisimeen

ilmaisimiin

Ine

-ssa

ilmaisimessä / ilmaisimessa

ilmaisimissä / ilmaisimissa

Ela

-sta

ilmaisimestä / ilmaisimesta

ilmaisimistä / ilmaisimista

All

-lle

ilmaisimelle

ilmaisimille

Ade

-lla

ilmaisimellä / ilmaisimella

ilmaisimillä / ilmaisimilla

Abl

-lta

ilmaisimeltä / ilmaisimelta

ilmaisimiltä / ilmaisimilta

Tra

-ksi

ilmaisimeksi

ilmaisimiksi

Ess

-na

ilmaisimenä / ilmaisimena

ilmaisiminä / ilmaisimina

Abe

-tta

ilmaisimettä / ilmaisimetta

ilmaisimittä / ilmaisimitta

Com

-ne

-

ilmaisimine

Ins

-in

-

ilmaisimin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

ilmaisin

ilmaisimet

Par

-ta

ilmaisintä / ilmaisinta

ilmaisimiä / ilmaisimia

Gen

-n

ilmaisimen

ilmaisinten / ilmaisimien

Ill

mihin

ilmaisimeen

ilmaisimiin

Ine

-ssa

ilmaisimessä / ilmaisimessa

ilmaisimissä / ilmaisimissa

Ela

-sta

ilmaisimestä / ilmaisimesta

ilmaisimistä / ilmaisimista

All

-lle

ilmaisimelle

ilmaisimille

Ade

-lla

ilmaisimellä / ilmaisimella

ilmaisimillä / ilmaisimilla

Abl

-lta

ilmaisimeltä / ilmaisimelta

ilmaisimiltä / ilmaisimilta

Tra

-ksi

ilmaisimeksi

ilmaisimiksi

Ess

-na

ilmaisimenä / ilmaisimena

ilmaisiminä / ilmaisimina

Abe

-tta

ilmaisimettä / ilmaisimetta

ilmaisimittä / ilmaisimitta

Com

-ne

-

ilmaisimine

Ins

-in

-

ilmaisimin

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

detector ilmaisin
Show more arrow right
Tatoeba; tmClass; EuroParl2021; Eurlex2018q4; EurLex-2; Europarl; Tilde MODEL; ParaCrawl Ystävällinen ilmaisin opasti meidät perille. The friendly indicator guided us to the destination. En voi löytää ilmaisinta. I can't find the indicator. Kaapelien ilmaisimet. Cable detectors. Enimmäislattiapintans-ala ilmaisinta kohden. Maximum floor area per detector. Vedenkorkeuden ilmaisimet. Water level detectors. Ilmaisimet (tietoliikennelaitteisiin). Warning lights ( for telecommunications apparatus). Kuumakäyntins-ilmaisinten vaatimukset. Requirements on hot- axle box detection. Ilmaisin rekisteröi liikkeet. The sensor registered the movements. Tarkista ilmaisin ennen käyttöä. Check the gauge before use. Ilmaisin osoitti väärään suuntaan. The indicator pointed in the wrong direction. Show more arrow right

Wiktionary

detector, sensor (device that detects) anturi, havaitsin, detektori (radio) demodulator, decoder - indicator (something that indicates) - Show more arrow right ilmaista +‎ -in Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

ilmaisimeni

ilmaisimeni

ilmaisimesi

ilmaisimesi

ilmaisimensä / ilmaisimensa

ilmaisimensä / ilmaisimensa

Par

-ta

ilmaisintäni / ilmaisintani

ilmaisimiäni / ilmaisimiani

ilmaisintäsi / ilmaisintasi

ilmaisimiäsi / ilmaisimiasi

ilmaisintänsä / ilmaisintään / ilmaisintansa / ilmaisintaan

ilmaisimiänsä / ilmaisimiään / ilmaisimiansa / ilmaisimiaan

Gen

-n

ilmaisimeni

ilmaisinteni / ilmaisimieni

ilmaisimesi

ilmaisintesi / ilmaisimiesi

ilmaisimensä / ilmaisimensa

ilmaisintensä / ilmaisimiensä / ilmaisintensa / ilmaisimiensa

Ill

mihin

ilmaisimeeni

ilmaisimiini

ilmaisimeesi

ilmaisimiisi

ilmaisimeensä / ilmaisimeensa

ilmaisimiinsä / ilmaisimiinsa

Ine

-ssa

ilmaisimessäni / ilmaisimessani

ilmaisimissäni / ilmaisimissani

ilmaisimessäsi / ilmaisimessasi

ilmaisimissäsi / ilmaisimissasi

ilmaisimessänsä / ilmaisimessään / ilmaisimessansa / ilmaisimessaan

ilmaisimissänsä / ilmaisimissään / ilmaisimissansa / ilmaisimissaan

Ela

-sta

ilmaisimestäni / ilmaisimestani

ilmaisimistäni / ilmaisimistani

ilmaisimestäsi / ilmaisimestasi

ilmaisimistäsi / ilmaisimistasi

ilmaisimestänsä / ilmaisimestään / ilmaisimestansa / ilmaisimestaan

ilmaisimistänsä / ilmaisimistään / ilmaisimistansa / ilmaisimistaan

All

-lle

ilmaisimelleni

ilmaisimilleni

ilmaisimellesi

ilmaisimillesi

ilmaisimelleen / ilmaisimellensä / ilmaisimellensa

ilmaisimillensä / ilmaisimilleän / ilmaisimillensa / ilmaisimillean

Ade

-lla

ilmaisimelläni / ilmaisimellani

ilmaisimilläni / ilmaisimillani

ilmaisimelläsi / ilmaisimellasi

ilmaisimilläsi / ilmaisimillasi

ilmaisimellänsä / ilmaisimellään / ilmaisimellansa / ilmaisimellaan

ilmaisimillänsä / ilmaisimillään / ilmaisimillansa / ilmaisimillaan

Abl

-lta

ilmaisimeltäni / ilmaisimeltani

ilmaisimiltäni / ilmaisimiltani

ilmaisimeltäsi / ilmaisimeltasi

ilmaisimiltäsi / ilmaisimiltasi

ilmaisimeltänsä / ilmaisimeltään / ilmaisimeltansa / ilmaisimeltaan

ilmaisimiltänsä / ilmaisimiltään / ilmaisimiltansa / ilmaisimiltaan

Tra

-ksi

ilmaisimekseni

ilmaisimikseni

ilmaisimeksesi

ilmaisimiksesi

ilmaisimekseen / ilmaisimeksensä / ilmaisimeksensa

ilmaisimikseen / ilmaisimiksensä / ilmaisimiksensa

Ess

-na

ilmaisimenäni / ilmaisimenani

ilmaisiminäni / ilmaisiminani

ilmaisimenäsi / ilmaisimenasi

ilmaisiminäsi / ilmaisiminasi

ilmaisimenänsä / ilmaisimenään / ilmaisimenansa / ilmaisimenaan

ilmaisiminänsä / ilmaisiminään / ilmaisiminansa / ilmaisiminaan

Abe

-tta

ilmaisimettäni / ilmaisimettani

ilmaisimittäni / ilmaisimittani

ilmaisimettäsi / ilmaisimettasi

ilmaisimittäsi / ilmaisimittasi

ilmaisimettänsä / ilmaisimettään / ilmaisimettansa / ilmaisimettaan

ilmaisimittänsä / ilmaisimittään / ilmaisimittansa / ilmaisimittaan

Com

-ne

-

ilmaisimineni

-

ilmaisiminesi

-

ilmaisimineen / ilmaisiminensä / ilmaisiminensa

Singular

Plural

Nom

-

ilmaisimeni

ilmaisimesi

ilmaisimensä / ilmaisimensa

ilmaisimeni

ilmaisimesi

ilmaisimensä / ilmaisimensa

Par

-ta

ilmaisintäni / ilmaisintani

ilmaisintäsi / ilmaisintasi

ilmaisintänsä / ilmaisintään / ilmaisintansa / ilmaisintaan

ilmaisimiäni / ilmaisimiani

ilmaisimiäsi / ilmaisimiasi

ilmaisimiänsä / ilmaisimiään / ilmaisimiansa / ilmaisimiaan

Gen

-n

ilmaisimeni

ilmaisimesi

ilmaisimensä / ilmaisimensa

ilmaisinteni / ilmaisimieni

ilmaisintesi / ilmaisimiesi

ilmaisintensä / ilmaisimiensä / ilmaisintensa / ilmaisimiensa

Ill

mihin

ilmaisimeeni

ilmaisimeesi

ilmaisimeensä / ilmaisimeensa

ilmaisimiini

ilmaisimiisi

ilmaisimiinsä / ilmaisimiinsa

Ine

-ssa

ilmaisimessäni / ilmaisimessani

ilmaisimessäsi / ilmaisimessasi

ilmaisimessänsä / ilmaisimessään / ilmaisimessansa / ilmaisimessaan

ilmaisimissäni / ilmaisimissani

ilmaisimissäsi / ilmaisimissasi

ilmaisimissänsä / ilmaisimissään / ilmaisimissansa / ilmaisimissaan

Ela

-sta

ilmaisimestäni / ilmaisimestani

ilmaisimestäsi / ilmaisimestasi

ilmaisimestänsä / ilmaisimestään / ilmaisimestansa / ilmaisimestaan

ilmaisimistäni / ilmaisimistani

ilmaisimistäsi / ilmaisimistasi

ilmaisimistänsä / ilmaisimistään / ilmaisimistansa / ilmaisimistaan

All

-lle

ilmaisimelleni

ilmaisimellesi

ilmaisimelleen / ilmaisimellensä / ilmaisimellensa

ilmaisimilleni

ilmaisimillesi

ilmaisimillensä / ilmaisimilleän / ilmaisimillensa / ilmaisimillean

Ade

-lla

ilmaisimelläni / ilmaisimellani

ilmaisimelläsi / ilmaisimellasi

ilmaisimellänsä / ilmaisimellään / ilmaisimellansa / ilmaisimellaan

ilmaisimilläni / ilmaisimillani

ilmaisimilläsi / ilmaisimillasi

ilmaisimillänsä / ilmaisimillään / ilmaisimillansa / ilmaisimillaan

Abl

-lta

ilmaisimeltäni / ilmaisimeltani

ilmaisimeltäsi / ilmaisimeltasi

ilmaisimeltänsä / ilmaisimeltään / ilmaisimeltansa / ilmaisimeltaan

ilmaisimiltäni / ilmaisimiltani

ilmaisimiltäsi / ilmaisimiltasi

ilmaisimiltänsä / ilmaisimiltään / ilmaisimiltansa / ilmaisimiltaan

Tra

-ksi

ilmaisimekseni

ilmaisimeksesi

ilmaisimekseen / ilmaisimeksensä / ilmaisimeksensa

ilmaisimikseni

ilmaisimiksesi

ilmaisimikseen / ilmaisimiksensä / ilmaisimiksensa

Ess

-na

ilmaisimenäni / ilmaisimenani

ilmaisimenäsi / ilmaisimenasi

ilmaisimenänsä / ilmaisimenään / ilmaisimenansa / ilmaisimenaan

ilmaisiminäni / ilmaisiminani

ilmaisiminäsi / ilmaisiminasi

ilmaisiminänsä / ilmaisiminään / ilmaisiminansa / ilmaisiminaan

Abe

-tta

ilmaisimettäni / ilmaisimettani

ilmaisimettäsi / ilmaisimettasi

ilmaisimettänsä / ilmaisimettään / ilmaisimettansa / ilmaisimettaan

ilmaisimittäni / ilmaisimittani

ilmaisimittäsi / ilmaisimittasi

ilmaisimittänsä / ilmaisimittään / ilmaisimittansa / ilmaisimittaan

Com

-ne

-

-

-

ilmaisimineni

ilmaisiminesi

ilmaisimineen / ilmaisiminensä / ilmaisiminensa

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

ilmaisimemme

ilmaisimemme

ilmaisimenne

ilmaisimenne

ilmaisimensä / ilmaisimensa

ilmaisimensä / ilmaisimensa

Par

-ta

ilmaisintämme / ilmaisintamme

ilmaisimiämme / ilmaisimiamme

ilmaisintänne / ilmaisintanne

ilmaisimiänne / ilmaisimianne

ilmaisintänsä / ilmaisintään / ilmaisintansa / ilmaisintaan

ilmaisimiänsä / ilmaisimiään / ilmaisimiansa / ilmaisimiaan

Gen

-n

ilmaisimemme

ilmaisintemme / ilmaisimiemme

ilmaisimenne

ilmaisintenne / ilmaisimienne

ilmaisimensä / ilmaisimensa

ilmaisintensä / ilmaisimiensä / ilmaisintensa / ilmaisimiensa

Ill

mihin

ilmaisimeemme

ilmaisimiimme

ilmaisimeenne

ilmaisimiinne

ilmaisimeensä / ilmaisimeensa

ilmaisimiinsä / ilmaisimiinsa

Ine

-ssa

ilmaisimessämme / ilmaisimessamme

ilmaisimissämme / ilmaisimissamme

ilmaisimessänne / ilmaisimessanne

ilmaisimissänne / ilmaisimissanne

ilmaisimessänsä / ilmaisimessään / ilmaisimessansa / ilmaisimessaan

ilmaisimissänsä / ilmaisimissään / ilmaisimissansa / ilmaisimissaan

Ela

-sta

ilmaisimestämme / ilmaisimestamme

ilmaisimistämme / ilmaisimistamme

ilmaisimestänne / ilmaisimestanne

ilmaisimistänne / ilmaisimistanne

ilmaisimestänsä / ilmaisimestään / ilmaisimestansa / ilmaisimestaan

ilmaisimistänsä / ilmaisimistään / ilmaisimistansa / ilmaisimistaan

All

-lle

ilmaisimellemme

ilmaisimillemme

ilmaisimellenne

ilmaisimillenne

ilmaisimelleen / ilmaisimellensä / ilmaisimellensa

ilmaisimillensä / ilmaisimilleän / ilmaisimillensa / ilmaisimillean

Ade

-lla

ilmaisimellämme / ilmaisimellamme

ilmaisimillämme / ilmaisimillamme

ilmaisimellänne / ilmaisimellanne

ilmaisimillänne / ilmaisimillanne

ilmaisimellänsä / ilmaisimellään / ilmaisimellansa / ilmaisimellaan

ilmaisimillänsä / ilmaisimillään / ilmaisimillansa / ilmaisimillaan

Abl

-lta

ilmaisimeltämme / ilmaisimeltamme

ilmaisimiltämme / ilmaisimiltamme

ilmaisimeltänne / ilmaisimeltanne

ilmaisimiltänne / ilmaisimiltanne

ilmaisimeltänsä / ilmaisimeltään / ilmaisimeltansa / ilmaisimeltaan

ilmaisimiltänsä / ilmaisimiltään / ilmaisimiltansa / ilmaisimiltaan

Tra

-ksi

ilmaisimeksemme

ilmaisimiksemme

ilmaisimeksenne

ilmaisimiksenne

ilmaisimekseen / ilmaisimeksensä / ilmaisimeksensa

ilmaisimikseen / ilmaisimiksensä / ilmaisimiksensa

Ess

-na

ilmaisimenämme / ilmaisimenamme

ilmaisiminämme / ilmaisiminamme

ilmaisimenänne / ilmaisimenanne

ilmaisiminänne / ilmaisiminanne

ilmaisimenänsä / ilmaisimenään / ilmaisimenansa / ilmaisimenaan

ilmaisiminänsä / ilmaisiminään / ilmaisiminansa / ilmaisiminaan

Abe

-tta

ilmaisimettämme / ilmaisimettamme

ilmaisimittämme / ilmaisimittamme

ilmaisimettänne / ilmaisimettanne

ilmaisimittänne / ilmaisimittanne

ilmaisimettänsä / ilmaisimettään / ilmaisimettansa / ilmaisimettaan

ilmaisimittänsä / ilmaisimittään / ilmaisimittansa / ilmaisimittaan

Com

-ne

-

ilmaisiminemme

-

ilmaisiminenne

-

ilmaisimineen / ilmaisiminensä / ilmaisiminensa

Singular

Plural

Nom

-

ilmaisimemme

ilmaisimenne

ilmaisimensä / ilmaisimensa

ilmaisimemme

ilmaisimenne

ilmaisimensä / ilmaisimensa

Par

-ta

ilmaisintämme / ilmaisintamme

ilmaisintänne / ilmaisintanne

ilmaisintänsä / ilmaisintään / ilmaisintansa / ilmaisintaan

ilmaisimiämme / ilmaisimiamme

ilmaisimiänne / ilmaisimianne

ilmaisimiänsä / ilmaisimiään / ilmaisimiansa / ilmaisimiaan

Gen

-n

ilmaisimemme

ilmaisimenne

ilmaisimensä / ilmaisimensa

ilmaisintemme / ilmaisimiemme

ilmaisintenne / ilmaisimienne

ilmaisintensä / ilmaisimiensä / ilmaisintensa / ilmaisimiensa

Ill

mihin

ilmaisimeemme

ilmaisimeenne

ilmaisimeensä / ilmaisimeensa

ilmaisimiimme

ilmaisimiinne

ilmaisimiinsä / ilmaisimiinsa

Ine

-ssa

ilmaisimessämme / ilmaisimessamme

ilmaisimessänne / ilmaisimessanne

ilmaisimessänsä / ilmaisimessään / ilmaisimessansa / ilmaisimessaan

ilmaisimissämme / ilmaisimissamme

ilmaisimissänne / ilmaisimissanne

ilmaisimissänsä / ilmaisimissään / ilmaisimissansa / ilmaisimissaan

Ela

-sta

ilmaisimestämme / ilmaisimestamme

ilmaisimestänne / ilmaisimestanne

ilmaisimestänsä / ilmaisimestään / ilmaisimestansa / ilmaisimestaan

ilmaisimistämme / ilmaisimistamme

ilmaisimistänne / ilmaisimistanne

ilmaisimistänsä / ilmaisimistään / ilmaisimistansa / ilmaisimistaan

All

-lle

ilmaisimellemme

ilmaisimellenne

ilmaisimelleen / ilmaisimellensä / ilmaisimellensa

ilmaisimillemme

ilmaisimillenne

ilmaisimillensä / ilmaisimilleän / ilmaisimillensa / ilmaisimillean

Ade

-lla

ilmaisimellämme / ilmaisimellamme

ilmaisimellänne / ilmaisimellanne

ilmaisimellänsä / ilmaisimellään / ilmaisimellansa / ilmaisimellaan

ilmaisimillämme / ilmaisimillamme

ilmaisimillänne / ilmaisimillanne

ilmaisimillänsä / ilmaisimillään / ilmaisimillansa / ilmaisimillaan

Abl

-lta

ilmaisimeltämme / ilmaisimeltamme

ilmaisimeltänne / ilmaisimeltanne

ilmaisimeltänsä / ilmaisimeltään / ilmaisimeltansa / ilmaisimeltaan

ilmaisimiltämme / ilmaisimiltamme

ilmaisimiltänne / ilmaisimiltanne

ilmaisimiltänsä / ilmaisimiltään / ilmaisimiltansa / ilmaisimiltaan

Tra

-ksi

ilmaisimeksemme

ilmaisimeksenne

ilmaisimekseen / ilmaisimeksensä / ilmaisimeksensa

ilmaisimiksemme

ilmaisimiksenne

ilmaisimikseen / ilmaisimiksensä / ilmaisimiksensa

Ess

-na

ilmaisimenämme / ilmaisimenamme

ilmaisimenänne / ilmaisimenanne

ilmaisimenänsä / ilmaisimenään / ilmaisimenansa / ilmaisimenaan

ilmaisiminämme / ilmaisiminamme

ilmaisiminänne / ilmaisiminanne

ilmaisiminänsä / ilmaisiminään / ilmaisiminansa / ilmaisiminaan

Abe

-tta

ilmaisimettämme / ilmaisimettamme

ilmaisimettänne / ilmaisimettanne

ilmaisimettänsä / ilmaisimettään / ilmaisimettansa / ilmaisimettaan

ilmaisimittämme / ilmaisimittamme

ilmaisimittänne / ilmaisimittanne

ilmaisimittänsä / ilmaisimittään / ilmaisimittansa / ilmaisimittaan

Com

-ne

-

-

-

ilmaisiminemme

ilmaisiminenne

ilmaisimineen / ilmaisiminensä / ilmaisiminensa

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

Create new exercises Report an issue Exercises Solved!
close modal Press Esc to close
Source:
Report an issue
close modal
If you wish to receive updates on this issue:
SuccessIssue reported! Report
logo
  • Social Instagram
  • Social Facebook

Contact

envelope contact@kieli.net

Copyright 2019-2024, kieli.net

We value your privacy
Kieli.net uses cookies to enhance the browsing experience, serve personalized content, and analyze traffic. To learn more, please refer to the Cookie policy. By clicking "Accept" you consent to Kieli.net's use of cookies. Accept