logo Eng Translation language: Arabic English French German Persian Russian Somali Spanish Log In
logo Log In

Choose translation language

english Right arrow

Language

Contact

envelope contact@kieli.net
  • Social Instagram
  • Social Facebook
Float menu

Language

Close menu
Press / to search

märkä, noun

Word analysis
märkäkokoonpanot

märkäkokoonpanot

märkä

Noun, Singular Nominative

+ kokoonpano

Noun, Plural Nominative

Report an issue

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

märkä

märät / märjät

Par

-ta

märkää

märkiä

Gen

-n

märän / märjän

märkien

Ill

mihin

märkään

märkiin

Ine

-ssa

märässä / märjässä

märjissä / märissä

Ela

-sta

märästä / märjästä

märjistä / märistä

All

-lle

märälle / märjälle

märjille / märille

Ade

-lla

märällä / märjällä

märjillä / märillä

Abl

-lta

märältä / märjältä

märjiltä / märiltä

Tra

-ksi

märäksi / märjäksi

märjiksi / märiksi

Ess

-na

märkänä

märkinä

Abe

-tta

märättä / märjättä

märjittä / märittä

Com

-ne

-

märkine

Ins

-in

-

märjin / märin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

märkä

märät / märjät

Par

-ta

märkää

märkiä

Gen

-n

märän / märjän

märkien

Ill

mihin

märkään

märkiin

Ine

-ssa

märässä / märjässä

märjissä / märissä

Ela

-sta

märästä / märjästä

märjistä / märistä

All

-lle

märälle / märjälle

märjille / märille

Ade

-lla

märällä / märjällä

märjillä / märillä

Abl

-lta

märältä / märjältä

märjiltä / märiltä

Tra

-ksi

märäksi / märjäksi

märjiksi / märiksi

Ess

-na

märkänä

märkinä

Abe

-tta

märättä / märjättä

märjittä / märittä

Com

-ne

-

märkine

Ins

-in

-

märjin / märin

wet märkä, sateinen, tuore, lässy, nynny, alkoholinmyynnin salliva
soggy märkä, vetinen, läpimärkä, raaka
watery vetinen, hailakka, vesipitoinen, vesimäinen, märkä, laiha
slobbery märkä, kuolainen
pus mätä, visva, märkä
matter asia, kysymys, aine, aines, materia, märkä
Show more arrow right
OpenSubtitles2018.v3; OpenSubtitles; not-set; Europarl; WikiMatrix; OPUS; GlobalVoices Ja märkä. And wet. Koiran turkki oli aivan märkä sateesta. The dog's fur was completely wet from the rain. Märkäs-ja kuivaseulakoe. Wet sieve analysis and dry sieve test. Se on märkää. It's wet earth. Jos se on märkä, et laskosta sitä. If it's wet, you don't fold it. Märkä pyyhe oli lattialla. The wet towel was on the floor. Märkä pyyhe imee vettä hyvin. The wet towel absorbs water well. Märkä sää vaikutti kilpailuun. The wet weather affected the competition. Älä astu sisään, lattia on märkiä. Do not step inside, the floor is wet. Märkä ilma teki mieleni synkäksi. The damp air made me feel gloomy. Show more arrow right

Wiktionary

pus Show more arrow right märkäpaise märkärupi litimärkä Show more arrow right From Proto-Finnic märkä (compare Estonian märg), borrowed from Proto-Baltic [Term?] (compare Latvian mērka (“humidity”)). Show more arrow right

Wikipedia

Decomposition Decomposition is the process by which dead organic substances are broken down into simpler organic or inorganic matter such as carbon dioxide, water, simple sugars and mineral salts. The process is a part of the nutrient cycle and is essential for recycling the finite matter that occupies physical space in the biosphere. Bodies of living organisms begin to decompose shortly after death. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

märkäni

märkäni

märkäsi

märkäsi

märkänsä

märkänsä

Par

-ta

märkääni

märkiäni

märkääsi

märkiäsi

märkäänsä

märkiänsä / märkiään

Gen

-n

märkäni

märkieni

märkäsi

märkiesi

märkänsä

märkiensä

Ill

mihin

märkääni

märkiini

märkääsi

märkiisi

märkäänsä

märkiinsä

Ine

-ssa

märässäni / märjässäni

märjissäni / märissäni

märässäsi / märjässäsi

märjissäsi / märissäsi

märässänsä / märässään / märjässänsä / märjässään

märjissänsä / märjissään / märissänsä / märissään

Ela

-sta

märästäni / märjästäni

märjistäni / märistäni

märästäsi / märjästäsi

märjistäsi / märistäsi

märästänsä / märästään / märjästänsä / märjästään

märjistänsä / märjistään / märistänsä / märistään

All

-lle

märälleni / märjälleni

märjilleni / märilleni

märällesi / märjällesi

märjillesi / märillesi

märälleen / märällensä / märjälleen / märjällensä

märjillensä / märjilleän / märillensä / märilleän

Ade

-lla

märälläni / märjälläni

märjilläni / märilläni

märälläsi / märjälläsi

märjilläsi / märilläsi

märällänsä / märällään / märjällänsä / märjällään

märjillänsä / märjillään / märillänsä / märillään

Abl

-lta

märältäni / märjältäni

märjiltäni / märiltäni

märältäsi / märjältäsi

märjiltäsi / märiltäsi

märältänsä / märältään / märjältänsä / märjältään

märjiltänsä / märjiltään / märiltänsä / märiltään

Tra

-ksi

märäkseni / märjäkseni

märjikseni / märikseni

märäksesi / märjäksesi

märjiksesi / märiksesi

märäkseen / märäksensä / märjäkseen / märjäksensä

märjikseen / märjiksensä / märikseen / märiksensä

Ess

-na

märkänäni

märkinäni

märkänäsi

märkinäsi

märkänänsä / märkänään

märkinänsä / märkinään

Abe

-tta

märättäni / märjättäni

märjittäni / märittäni

märättäsi / märjättäsi

märjittäsi / märittäsi

märättänsä / märättään / märjättänsä / märjättään

märjittänsä / märjittään / märittänsä / märittään

Com

-ne

-

märkineni

-

märkinesi

-

märkinensä / märkineen

Singular

Plural

Nom

-

märkäni

märkäsi

märkänsä

märkäni

märkäsi

märkänsä

Par

-ta

märkääni

märkääsi

märkäänsä

märkiäni

märkiäsi

märkiänsä / märkiään

Gen

-n

märkäni

märkäsi

märkänsä

märkieni

märkiesi

märkiensä

Ill

mihin

märkääni

märkääsi

märkäänsä

märkiini

märkiisi

märkiinsä

Ine

-ssa

märässäni / märjässäni

märässäsi / märjässäsi

märässänsä / märässään / märjässänsä / märjässään

märjissäni / märissäni

märjissäsi / märissäsi

märjissänsä / märjissään / märissänsä / märissään

Ela

-sta

märästäni / märjästäni

märästäsi / märjästäsi

märästänsä / märästään / märjästänsä / märjästään

märjistäni / märistäni

märjistäsi / märistäsi

märjistänsä / märjistään / märistänsä / märistään

All

-lle

märälleni / märjälleni

märällesi / märjällesi

märälleen / märällensä / märjälleen / märjällensä

märjilleni / märilleni

märjillesi / märillesi

märjillensä / märjilleän / märillensä / märilleän

Ade

-lla

märälläni / märjälläni

märälläsi / märjälläsi

märällänsä / märällään / märjällänsä / märjällään

märjilläni / märilläni

märjilläsi / märilläsi

märjillänsä / märjillään / märillänsä / märillään

Abl

-lta

märältäni / märjältäni

märältäsi / märjältäsi

märältänsä / märältään / märjältänsä / märjältään

märjiltäni / märiltäni

märjiltäsi / märiltäsi

märjiltänsä / märjiltään / märiltänsä / märiltään

Tra

-ksi

märäkseni / märjäkseni

märäksesi / märjäksesi

märäkseen / märäksensä / märjäkseen / märjäksensä

märjikseni / märikseni

märjiksesi / märiksesi

märjikseen / märjiksensä / märikseen / märiksensä

Ess

-na

märkänäni

märkänäsi

märkänänsä / märkänään

märkinäni

märkinäsi

märkinänsä / märkinään

Abe

-tta

märättäni / märjättäni

märättäsi / märjättäsi

märättänsä / märättään / märjättänsä / märjättään

märjittäni / märittäni

märjittäsi / märittäsi

märjittänsä / märjittään / märittänsä / märittään

Com

-ne

-

-

-

märkineni

märkinesi

märkinensä / märkineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

märkämme

märkämme

märkänne

märkänne

märkänsä

märkänsä

Par

-ta

märkäämme

märkiämme

märkäänne

märkiänne

märkäänsä

märkiänsä / märkiään

Gen

-n

märkämme

märkiemme

märkänne

märkienne

märkänsä

märkiensä

Ill

mihin

märkäämme

märkiimme

märkäänne

märkiinne

märkäänsä

märkiinsä

Ine

-ssa

märässämme / märjässämme

märjissämme / märissämme

märässänne / märjässänne

märjissänne / märissänne

märässänsä / märässään / märjässänsä / märjässään

märjissänsä / märjissään / märissänsä / märissään

Ela

-sta

märästämme / märjästämme

märjistämme / märistämme

märästänne / märjästänne

märjistänne / märistänne

märästänsä / märästään / märjästänsä / märjästään

märjistänsä / märjistään / märistänsä / märistään

All

-lle

märällemme / märjällemme

märjillemme / märillemme

märällenne / märjällenne

märjillenne / märillenne

märälleen / märällensä / märjälleen / märjällensä

märjillensä / märjilleän / märillensä / märilleän

Ade

-lla

märällämme / märjällämme

märjillämme / märillämme

märällänne / märjällänne

märjillänne / märillänne

märällänsä / märällään / märjällänsä / märjällään

märjillänsä / märjillään / märillänsä / märillään

Abl

-lta

märältämme / märjältämme

märjiltämme / märiltämme

märältänne / märjältänne

märjiltänne / märiltänne

märältänsä / märältään / märjältänsä / märjältään

märjiltänsä / märjiltään / märiltänsä / märiltään

Tra

-ksi

märäksemme / märjäksemme

märjiksemme / märiksemme

märäksenne / märjäksenne

märjiksenne / märiksenne

märäkseen / märäksensä / märjäkseen / märjäksensä

märjikseen / märjiksensä / märikseen / märiksensä

Ess

-na

märkänämme

märkinämme

märkänänne

märkinänne

märkänänsä / märkänään

märkinänsä / märkinään

Abe

-tta

märättämme / märjättämme

märjittämme / märittämme

märättänne / märjättänne

märjittänne / märittänne

märättänsä / märättään / märjättänsä / märjättään

märjittänsä / märjittään / märittänsä / märittään

Com

-ne

-

märkinemme

-

märkinenne

-

märkinensä / märkineen

Singular

Plural

Nom

-

märkämme

märkänne

märkänsä

märkämme

märkänne

märkänsä

Par

-ta

märkäämme

märkäänne

märkäänsä

märkiämme

märkiänne

märkiänsä / märkiään

Gen

-n

märkämme

märkänne

märkänsä

märkiemme

märkienne

märkiensä

Ill

mihin

märkäämme

märkäänne

märkäänsä

märkiimme

märkiinne

märkiinsä

Ine

-ssa

märässämme / märjässämme

märässänne / märjässänne

märässänsä / märässään / märjässänsä / märjässään

märjissämme / märissämme

märjissänne / märissänne

märjissänsä / märjissään / märissänsä / märissään

Ela

-sta

märästämme / märjästämme

märästänne / märjästänne

märästänsä / märästään / märjästänsä / märjästään

märjistämme / märistämme

märjistänne / märistänne

märjistänsä / märjistään / märistänsä / märistään

All

-lle

märällemme / märjällemme

märällenne / märjällenne

märälleen / märällensä / märjälleen / märjällensä

märjillemme / märillemme

märjillenne / märillenne

märjillensä / märjilleän / märillensä / märilleän

Ade

-lla

märällämme / märjällämme

märällänne / märjällänne

märällänsä / märällään / märjällänsä / märjällään

märjillämme / märillämme

märjillänne / märillänne

märjillänsä / märjillään / märillänsä / märillään

Abl

-lta

märältämme / märjältämme

märältänne / märjältänne

märältänsä / märältään / märjältänsä / märjältään

märjiltämme / märiltämme

märjiltänne / märiltänne

märjiltänsä / märjiltään / märiltänsä / märiltään

Tra

-ksi

märäksemme / märjäksemme

märäksenne / märjäksenne

märäkseen / märäksensä / märjäkseen / märjäksensä

märjiksemme / märiksemme

märjiksenne / märiksenne

märjikseen / märjiksensä / märikseen / märiksensä

Ess

-na

märkänämme

märkänänne

märkänänsä / märkänään

märkinämme

märkinänne

märkinänsä / märkinään

Abe

-tta

märättämme / märjättämme

märättänne / märjättänne

märättänsä / märättään / märjättänsä / märjättään

märjittämme / märittämme

märjittänne / märittänne

märjittänsä / märjittään / märittänsä / märittään

Com

-ne

-

-

-

märkinemme

märkinenne

märkinensä / märkineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

kokoonpano

kokoonpanot

Par

-ta

kokoonpanoa

kokoonpanoja

Gen

-n

kokoonpanon

kokoonpanojen

Ill

mihin

kokoonpanoon

kokoonpanoihin

Ine

-ssa

kokoonpanossa

kokoonpanoissa

Ela

-sta

kokoonpanosta

kokoonpanoista

All

-lle

kokoonpanolle

kokoonpanoille

Ade

-lla

kokoonpanolla

kokoonpanoilla

Abl

-lta

kokoonpanolta

kokoonpanoilta

Tra

-ksi

kokoonpanoksi

kokoonpanoiksi

Ess

-na

kokoonpanona

kokoonpanoina

Abe

-tta

kokoonpanotta

kokoonpanoitta

Com

-ne

-

kokoonpanoine

Ins

-in

-

kokoonpanoin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

kokoonpano

kokoonpanot

Par

-ta

kokoonpanoa

kokoonpanoja

Gen

-n

kokoonpanon

kokoonpanojen

Ill

mihin

kokoonpanoon

kokoonpanoihin

Ine

-ssa

kokoonpanossa

kokoonpanoissa

Ela

-sta

kokoonpanosta

kokoonpanoista

All

-lle

kokoonpanolle

kokoonpanoille

Ade

-lla

kokoonpanolla

kokoonpanoilla

Abl

-lta

kokoonpanolta

kokoonpanoilta

Tra

-ksi

kokoonpanoksi

kokoonpanoiksi

Ess

-na

kokoonpanona

kokoonpanoina

Abe

-tta

kokoonpanotta

kokoonpanoitta

Com

-ne

-

kokoonpanoine

Ins

-in

-

kokoonpanoin

configuration kokoonpano, rakenne, muoto
assembly kokoonpano, kokoaminen, kokous, kokoontuminen, seura, kokoontumismerkki
composition koostumus, kokoonpano, rakenne, sävellys, sommittelu, sommitelma
line-up kokoonpano, osanottajaluettelo, jono, rivi, joukkue
assemblage kokoonpano, kokoontuminen, kokoelma, joukko, kokoaminen
constitution perustuslaki, rakenne, kokoonpano, valtiosääntö, konstituutio, ruumiinrakenne
makeup meikki, meikkaus, rakenne, koostumus, kokoonpano, ehostus
Show more arrow right
Europarl; not-set; JRC-Acquis; OPUS; EurLex-2; SETIMES2; Tatoeba; Europarl Parallel Corpus - Finnish-English, sentence 1001. Kokoonpano sisältää neljä jäsentä. The assembly includes four members. Hallintoneuvoston kokoonpano. Composition of the Management Board. Kokoonpano on tehty alumiinista. The assembly is made of aluminum. Valiokunnan uusi kokoonpano julkistetaan ensi viikolla. The new composition of the committee will be announced next week. Johtokunnan kokoonpano muuttuu vuosittain. The composition of the board changes annually. Osakkeenomistajien kokoonpano vaihtelee suuresti eri yrityksissä. The makeup of shareholders varies greatly across different companies. Kokoonpano ja toimikausi. Composition and term. Tehtävän kokoonpano on varmistettava ennen projektin aloittamista. The composition of the team must be confirmed before starting the project. Kokoonpano vaati tarkkaa suunnittelua ja tiimityötä. The assembly required careful planning and teamwork. Kokoonpanoja on kolme erilaista. There are three different assemblies. Show more arrow right

Wiktionary

assembly lineup (sports) squad Fin:Valmentaja on nimennyt kokoonpanon otteluun.Eng:The trainer has picked the squad for the match. configuration (disposition of selection of parts and their arrangement) Show more arrow right kokoonpanohalli kokoonpanolinja kokoonpanotyö laitteistokokoonpano (“hardware configuration”) ohjelmistokokoonpano (“software configuration”) Show more arrow right kokoon +‎ pano Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

kokoonpanoni

kokoonpanoni

kokoonpanosi

kokoonpanosi

kokoonpanonsa

kokoonpanonsa

Par

-ta

kokoonpanoani

kokoonpanojani

kokoonpanoasi

kokoonpanojasi

kokoonpanoansa / kokoonpanoaan

kokoonpanojansa / kokoonpanojaan

Gen

-n

kokoonpanoni

kokoonpanojeni

kokoonpanosi

kokoonpanojesi

kokoonpanonsa

kokoonpanojensa

Ill

mihin

kokoonpanooni

kokoonpanoihini

kokoonpanoosi

kokoonpanoihisi

kokoonpanoonsa

kokoonpanoihinsa

Ine

-ssa

kokoonpanossani

kokoonpanoissani

kokoonpanossasi

kokoonpanoissasi

kokoonpanossansa / kokoonpanossaan

kokoonpanoissansa / kokoonpanoissaan

Ela

-sta

kokoonpanostani

kokoonpanoistani

kokoonpanostasi

kokoonpanoistasi

kokoonpanostansa / kokoonpanostaan

kokoonpanoistansa / kokoonpanoistaan

All

-lle

kokoonpanolleni

kokoonpanoilleni

kokoonpanollesi

kokoonpanoillesi

kokoonpanollensa / kokoonpanolleen

kokoonpanoillensa / kokoonpanoillean

Ade

-lla

kokoonpanollani

kokoonpanoillani

kokoonpanollasi

kokoonpanoillasi

kokoonpanollansa / kokoonpanollaan

kokoonpanoillansa / kokoonpanoillaan

Abl

-lta

kokoonpanoltani

kokoonpanoiltani

kokoonpanoltasi

kokoonpanoiltasi

kokoonpanoltansa / kokoonpanoltaan

kokoonpanoiltansa / kokoonpanoiltaan

Tra

-ksi

kokoonpanokseni

kokoonpanoikseni

kokoonpanoksesi

kokoonpanoiksesi

kokoonpanoksensa / kokoonpanokseen

kokoonpanoiksensa / kokoonpanoikseen

Ess

-na

kokoonpanonani

kokoonpanoinani

kokoonpanonasi

kokoonpanoinasi

kokoonpanonansa / kokoonpanonaan

kokoonpanoinansa / kokoonpanoinaan

Abe

-tta

kokoonpanottani

kokoonpanoittani

kokoonpanottasi

kokoonpanoittasi

kokoonpanottansa / kokoonpanottaan

kokoonpanoittansa / kokoonpanoittaan

Com

-ne

-

kokoonpanoineni

-

kokoonpanoinesi

-

kokoonpanoinensa / kokoonpanoineen

Singular

Plural

Nom

-

kokoonpanoni

kokoonpanosi

kokoonpanonsa

kokoonpanoni

kokoonpanosi

kokoonpanonsa

Par

-ta

kokoonpanoani

kokoonpanoasi

kokoonpanoansa / kokoonpanoaan

kokoonpanojani

kokoonpanojasi

kokoonpanojansa / kokoonpanojaan

Gen

-n

kokoonpanoni

kokoonpanosi

kokoonpanonsa

kokoonpanojeni

kokoonpanojesi

kokoonpanojensa

Ill

mihin

kokoonpanooni

kokoonpanoosi

kokoonpanoonsa

kokoonpanoihini

kokoonpanoihisi

kokoonpanoihinsa

Ine

-ssa

kokoonpanossani

kokoonpanossasi

kokoonpanossansa / kokoonpanossaan

kokoonpanoissani

kokoonpanoissasi

kokoonpanoissansa / kokoonpanoissaan

Ela

-sta

kokoonpanostani

kokoonpanostasi

kokoonpanostansa / kokoonpanostaan

kokoonpanoistani

kokoonpanoistasi

kokoonpanoistansa / kokoonpanoistaan

All

-lle

kokoonpanolleni

kokoonpanollesi

kokoonpanollensa / kokoonpanolleen

kokoonpanoilleni

kokoonpanoillesi

kokoonpanoillensa / kokoonpanoillean

Ade

-lla

kokoonpanollani

kokoonpanollasi

kokoonpanollansa / kokoonpanollaan

kokoonpanoillani

kokoonpanoillasi

kokoonpanoillansa / kokoonpanoillaan

Abl

-lta

kokoonpanoltani

kokoonpanoltasi

kokoonpanoltansa / kokoonpanoltaan

kokoonpanoiltani

kokoonpanoiltasi

kokoonpanoiltansa / kokoonpanoiltaan

Tra

-ksi

kokoonpanokseni

kokoonpanoksesi

kokoonpanoksensa / kokoonpanokseen

kokoonpanoikseni

kokoonpanoiksesi

kokoonpanoiksensa / kokoonpanoikseen

Ess

-na

kokoonpanonani

kokoonpanonasi

kokoonpanonansa / kokoonpanonaan

kokoonpanoinani

kokoonpanoinasi

kokoonpanoinansa / kokoonpanoinaan

Abe

-tta

kokoonpanottani

kokoonpanottasi

kokoonpanottansa / kokoonpanottaan

kokoonpanoittani

kokoonpanoittasi

kokoonpanoittansa / kokoonpanoittaan

Com

-ne

-

-

-

kokoonpanoineni

kokoonpanoinesi

kokoonpanoinensa / kokoonpanoineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

kokoonpanomme

kokoonpanomme

kokoonpanonne

kokoonpanonne

kokoonpanonsa

kokoonpanonsa

Par

-ta

kokoonpanoamme

kokoonpanojamme

kokoonpanoanne

kokoonpanojanne

kokoonpanoansa / kokoonpanoaan

kokoonpanojansa / kokoonpanojaan

Gen

-n

kokoonpanomme

kokoonpanojemme

kokoonpanonne

kokoonpanojenne

kokoonpanonsa

kokoonpanojensa

Ill

mihin

kokoonpanoomme

kokoonpanoihimme

kokoonpanoonne

kokoonpanoihinne

kokoonpanoonsa

kokoonpanoihinsa

Ine

-ssa

kokoonpanossamme

kokoonpanoissamme

kokoonpanossanne

kokoonpanoissanne

kokoonpanossansa / kokoonpanossaan

kokoonpanoissansa / kokoonpanoissaan

Ela

-sta

kokoonpanostamme

kokoonpanoistamme

kokoonpanostanne

kokoonpanoistanne

kokoonpanostansa / kokoonpanostaan

kokoonpanoistansa / kokoonpanoistaan

All

-lle

kokoonpanollemme

kokoonpanoillemme

kokoonpanollenne

kokoonpanoillenne

kokoonpanollensa / kokoonpanolleen

kokoonpanoillensa / kokoonpanoillean

Ade

-lla

kokoonpanollamme

kokoonpanoillamme

kokoonpanollanne

kokoonpanoillanne

kokoonpanollansa / kokoonpanollaan

kokoonpanoillansa / kokoonpanoillaan

Abl

-lta

kokoonpanoltamme

kokoonpanoiltamme

kokoonpanoltanne

kokoonpanoiltanne

kokoonpanoltansa / kokoonpanoltaan

kokoonpanoiltansa / kokoonpanoiltaan

Tra

-ksi

kokoonpanoksemme

kokoonpanoiksemme

kokoonpanoksenne

kokoonpanoiksenne

kokoonpanoksensa / kokoonpanokseen

kokoonpanoiksensa / kokoonpanoikseen

Ess

-na

kokoonpanonamme

kokoonpanoinamme

kokoonpanonanne

kokoonpanoinanne

kokoonpanonansa / kokoonpanonaan

kokoonpanoinansa / kokoonpanoinaan

Abe

-tta

kokoonpanottamme

kokoonpanoittamme

kokoonpanottanne

kokoonpanoittanne

kokoonpanottansa / kokoonpanottaan

kokoonpanoittansa / kokoonpanoittaan

Com

-ne

-

kokoonpanoinemme

-

kokoonpanoinenne

-

kokoonpanoinensa / kokoonpanoineen

Singular

Plural

Nom

-

kokoonpanomme

kokoonpanonne

kokoonpanonsa

kokoonpanomme

kokoonpanonne

kokoonpanonsa

Par

-ta

kokoonpanoamme

kokoonpanoanne

kokoonpanoansa / kokoonpanoaan

kokoonpanojamme

kokoonpanojanne

kokoonpanojansa / kokoonpanojaan

Gen

-n

kokoonpanomme

kokoonpanonne

kokoonpanonsa

kokoonpanojemme

kokoonpanojenne

kokoonpanojensa

Ill

mihin

kokoonpanoomme

kokoonpanoonne

kokoonpanoonsa

kokoonpanoihimme

kokoonpanoihinne

kokoonpanoihinsa

Ine

-ssa

kokoonpanossamme

kokoonpanossanne

kokoonpanossansa / kokoonpanossaan

kokoonpanoissamme

kokoonpanoissanne

kokoonpanoissansa / kokoonpanoissaan

Ela

-sta

kokoonpanostamme

kokoonpanostanne

kokoonpanostansa / kokoonpanostaan

kokoonpanoistamme

kokoonpanoistanne

kokoonpanoistansa / kokoonpanoistaan

All

-lle

kokoonpanollemme

kokoonpanollenne

kokoonpanollensa / kokoonpanolleen

kokoonpanoillemme

kokoonpanoillenne

kokoonpanoillensa / kokoonpanoillean

Ade

-lla

kokoonpanollamme

kokoonpanollanne

kokoonpanollansa / kokoonpanollaan

kokoonpanoillamme

kokoonpanoillanne

kokoonpanoillansa / kokoonpanoillaan

Abl

-lta

kokoonpanoltamme

kokoonpanoltanne

kokoonpanoltansa / kokoonpanoltaan

kokoonpanoiltamme

kokoonpanoiltanne

kokoonpanoiltansa / kokoonpanoiltaan

Tra

-ksi

kokoonpanoksemme

kokoonpanoksenne

kokoonpanoksensa / kokoonpanokseen

kokoonpanoiksemme

kokoonpanoiksenne

kokoonpanoiksensa / kokoonpanoikseen

Ess

-na

kokoonpanonamme

kokoonpanonanne

kokoonpanonansa / kokoonpanonaan

kokoonpanoinamme

kokoonpanoinanne

kokoonpanoinansa / kokoonpanoinaan

Abe

-tta

kokoonpanottamme

kokoonpanottanne

kokoonpanottansa / kokoonpanottaan

kokoonpanoittamme

kokoonpanoittanne

kokoonpanoittansa / kokoonpanoittaan

Com

-ne

-

-

-

kokoonpanoinemme

kokoonpanoinenne

kokoonpanoinensa / kokoonpanoineen

Create new exercises Report an issue Exercises Solved!

Singular

Plural

Nom

-

märkä

märät / märjät

Par

-ta

Solve

Gen

-n

märän / märjän

märkien

Ill

mihin

märkään

Solve

Ine

-ssa

märjissä / märissä

Solve

Ela

-sta

märästä / märjästä

märjistä / märistä

All

-lle

märälle / märjälle

Solve

Ade

-lla

märjillä / märillä

Solve

Abl

-lta

märältä / märjältä

märjiltä / märiltä

Tra

-ksi

märäksi / märjäksi

märjiksi / märiksi

Ess

-na

märkänä

märkinä

Abe

-tta

märättä / märjättä

märjittä / märittä

Com

-ne

-

märkine

Ins

-in

-

märjin / märin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

märkä

märät / märjät

Par

-ta

Gen

-n

märän / märjän

märkien

Ill

mihin

märkään

Ine

-ssa

märjissä / märissä

Ela

-sta

märästä / märjästä

märjistä / märistä

All

-lle

märälle / märjälle

Ade

-lla

märjillä / märillä

Abl

-lta

märältä / märjältä

märjiltä / märiltä

Tra

-ksi

märäksi / märjäksi

märjiksi / märiksi

Ess

-na

märkänä

märkinä

Abe

-tta

märättä / märjättä

märjittä / märittä

Com

-ne

-

märkine

Ins

-in

-

märjin / märin

Singular

Plural

Nom

-

kokoonpano

kokoonpanot

Par

-ta

Solve

Gen

-n

kokoonpanon

kokoonpanojen

Ill

mihin

kokoonpanoon

Solve

Ine

-ssa

kokoonpanoissa

Solve

Ela

-sta

kokoonpanosta

kokoonpanoista

All

-lle

kokoonpanolle

Solve

Ade

-lla

kokoonpanoilla

Solve

Abl

-lta

kokoonpanolta

kokoonpanoilta

Tra

-ksi

kokoonpanoksi

kokoonpanoiksi

Ess

-na

kokoonpanona

kokoonpanoina

Abe

-tta

kokoonpanotta

kokoonpanoitta

Com

-ne

-

kokoonpanoine

Ins

-in

-

kokoonpanoin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

kokoonpano

kokoonpanot

Par

-ta

Gen

-n

kokoonpanon

kokoonpanojen

Ill

mihin

kokoonpanoon

Ine

-ssa

kokoonpanoissa

Ela

-sta

kokoonpanosta

kokoonpanoista

All

-lle

kokoonpanolle

Ade

-lla

kokoonpanoilla

Abl

-lta

kokoonpanolta

kokoonpanoilta

Tra

-ksi

kokoonpanoksi

kokoonpanoiksi

Ess

-na

kokoonpanona

kokoonpanoina

Abe

-tta

kokoonpanotta

kokoonpanoitta

Com

-ne

-

kokoonpanoine

Ins

-in

-

kokoonpanoin

close modal Press Esc to close
Source:
Report an issue
close modal
If you wish to receive updates on this issue:
SuccessIssue reported! Report
logo
  • Social Instagram
  • Social Facebook

Contact

envelope contact@kieli.net

Copyright 2019-2024, kieli.net

We value your privacy
Kieli.net uses cookies to enhance the browsing experience, serve personalized content, and analyze traffic. To learn more, please refer to the Cookie policy. By clicking "Accept" you consent to Kieli.net's use of cookies. Accept