logo Eng Translation language: Arabic English French German Persian Russian Somali Spanish Log In
logo Log In

Choose translation language

english Right arrow

Language

Contact

envelope contact@kieli.net
  • Social Instagram
  • Social Facebook
Float menu

Language

Close menu
Press / to search

muumi, noun

Word analysis
muumilaakso

muumilaakso

muumi

Noun, Singular Nominative

+ laakso

Noun, Singular Nominative

Report an issue

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

muumi

muumit

Par

-ta

muumia

muumeja

Gen

-n

muumin

muumien

Ill

mihin

muumiin

muumeihin

Ine

-ssa

muumissa

muumeissa

Ela

-sta

muumista

muumeista

All

-lle

muumille

muumeille

Ade

-lla

muumilla

muumeilla

Abl

-lta

muumilta

muumeilta

Tra

-ksi

muumiksi

muumeiksi

Ess

-na

muumina

muumeina

Abe

-tta

muumitta

muumeitta

Com

-ne

-

muumeine

Ins

-in

-

muumein

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

muumi

muumit

Par

-ta

muumia

muumeja

Gen

-n

muumin

muumien

Ill

mihin

muumiin

muumeihin

Ine

-ssa

muumissa

muumeissa

Ela

-sta

muumista

muumeista

All

-lle

muumille

muumeille

Ade

-lla

muumilla

muumeilla

Abl

-lta

muumilta

muumeilta

Tra

-ksi

muumiksi

muumeiksi

Ess

-na

muumina

muumeina

Abe

-tta

muumitta

muumeitta

Com

-ne

-

muumeine

Ins

-in

-

muumein

Moomin
Moomin
Show more arrow right
Europarl Parallel Corpus; TED2020; ParaCrawl Corpus; Tatoeba; Europarl; Wikititles Muumi on suosittu lastenkirja. Muumi is a popular children's book. Muumi haluaa löytää aarrearkun. Muumi wants to find a treasure chest. Muumi, Viinilahjat. Moomin, Wine gifts. Muumins-mukeja kerätään ympäri maailmaa. Moomin mugs are collected all around the world. Muumi teepurkki, Ruudukko. Moomin tea box, Square. Muumi kahvipurkki, Puutarha. Moomin Coffee Jar, Garden. Muumis-mukavaa pöytäseuraa. Moomin - fun company at the table. Muumi Olet täällä: Etusivu. Moomin You are here: Homepage ». Muumi on suosittu lastenkirjallisuuden hahmo. Muumi is a popular character in children's literature. Muumins-sarjakuva ilmestyy lehdessä joka viikko. The Moomin comic strip appears in the magazine every week. Show more arrow right

Wiktionary

Moomin Show more arrow right kaikki muumit laaksossa Show more arrow right

Wikipedia

Moomins The Moomins (Swedish: Mumintroll, Finnish: muumi — muumit in the plural) are the central characters in a series of books and a comic strip by Swedish-speaking Finnish illustrator Tove Jansson, originally published in Swedish by Schildts in Finland. They are a family of white, round fairy tale characters with large snouts that make them resemble hippopotamuses. However, despite this resemblance, the Moomin family are trolls. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

muumini

muumini

muumisi

muumisi

muuminsa

muuminsa

Par

-ta

muumiani

muumejani

muumiasi

muumejasi

muumiansa / muumiaan

muumejansa / muumejaan

Gen

-n

muumini

muumieni

muumisi

muumiesi

muuminsa

muumiensa

Ill

mihin

muumiini

muumeihini

muumiisi

muumeihisi

muumiinsa

muumeihinsa

Ine

-ssa

muumissani

muumeissani

muumissasi

muumeissasi

muumissansa / muumissaan

muumeissansa / muumeissaan

Ela

-sta

muumistani

muumeistani

muumistasi

muumeistasi

muumistansa / muumistaan

muumeistansa / muumeistaan

All

-lle

muumilleni

muumeilleni

muumillesi

muumeillesi

muumillensa / muumilleen

muumeillensa / muumeillean

Ade

-lla

muumillani

muumeillani

muumillasi

muumeillasi

muumillansa / muumillaan

muumeillansa / muumeillaan

Abl

-lta

muumiltani

muumeiltani

muumiltasi

muumeiltasi

muumiltansa / muumiltaan

muumeiltansa / muumeiltaan

Tra

-ksi

muumikseni

muumeikseni

muumiksesi

muumeiksesi

muumiksensa / muumikseen

muumeiksensa / muumeikseen

Ess

-na

muuminani

muumeinani

muuminasi

muumeinasi

muuminansa / muuminaan

muumeinansa / muumeinaan

Abe

-tta

muumittani

muumeittani

muumittasi

muumeittasi

muumittansa / muumittaan

muumeittansa / muumeittaan

Com

-ne

-

muumeineni

-

muumeinesi

-

muumeinensa / muumeineen

Singular

Plural

Nom

-

muumini

muumisi

muuminsa

muumini

muumisi

muuminsa

Par

-ta

muumiani

muumiasi

muumiansa / muumiaan

muumejani

muumejasi

muumejansa / muumejaan

Gen

-n

muumini

muumisi

muuminsa

muumieni

muumiesi

muumiensa

Ill

mihin

muumiini

muumiisi

muumiinsa

muumeihini

muumeihisi

muumeihinsa

Ine

-ssa

muumissani

muumissasi

muumissansa / muumissaan

muumeissani

muumeissasi

muumeissansa / muumeissaan

Ela

-sta

muumistani

muumistasi

muumistansa / muumistaan

muumeistani

muumeistasi

muumeistansa / muumeistaan

All

-lle

muumilleni

muumillesi

muumillensa / muumilleen

muumeilleni

muumeillesi

muumeillensa / muumeillean

Ade

-lla

muumillani

muumillasi

muumillansa / muumillaan

muumeillani

muumeillasi

muumeillansa / muumeillaan

Abl

-lta

muumiltani

muumiltasi

muumiltansa / muumiltaan

muumeiltani

muumeiltasi

muumeiltansa / muumeiltaan

Tra

-ksi

muumikseni

muumiksesi

muumiksensa / muumikseen

muumeikseni

muumeiksesi

muumeiksensa / muumeikseen

Ess

-na

muuminani

muuminasi

muuminansa / muuminaan

muumeinani

muumeinasi

muumeinansa / muumeinaan

Abe

-tta

muumittani

muumittasi

muumittansa / muumittaan

muumeittani

muumeittasi

muumeittansa / muumeittaan

Com

-ne

-

-

-

muumeineni

muumeinesi

muumeinensa / muumeineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

muumimme

muumimme

muuminne

muuminne

muuminsa

muuminsa

Par

-ta

muumiamme

muumejamme

muumianne

muumejanne

muumiansa / muumiaan

muumejansa / muumejaan

Gen

-n

muumimme

muumiemme

muuminne

muumienne

muuminsa

muumiensa

Ill

mihin

muumiimme

muumeihimme

muumiinne

muumeihinne

muumiinsa

muumeihinsa

Ine

-ssa

muumissamme

muumeissamme

muumissanne

muumeissanne

muumissansa / muumissaan

muumeissansa / muumeissaan

Ela

-sta

muumistamme

muumeistamme

muumistanne

muumeistanne

muumistansa / muumistaan

muumeistansa / muumeistaan

All

-lle

muumillemme

muumeillemme

muumillenne

muumeillenne

muumillensa / muumilleen

muumeillensa / muumeillean

Ade

-lla

muumillamme

muumeillamme

muumillanne

muumeillanne

muumillansa / muumillaan

muumeillansa / muumeillaan

Abl

-lta

muumiltamme

muumeiltamme

muumiltanne

muumeiltanne

muumiltansa / muumiltaan

muumeiltansa / muumeiltaan

Tra

-ksi

muumiksemme

muumeiksemme

muumiksenne

muumeiksenne

muumiksensa / muumikseen

muumeiksensa / muumeikseen

Ess

-na

muuminamme

muumeinamme

muuminanne

muumeinanne

muuminansa / muuminaan

muumeinansa / muumeinaan

Abe

-tta

muumittamme

muumeittamme

muumittanne

muumeittanne

muumittansa / muumittaan

muumeittansa / muumeittaan

Com

-ne

-

muumeinemme

-

muumeinenne

-

muumeinensa / muumeineen

Singular

Plural

Nom

-

muumimme

muuminne

muuminsa

muumimme

muuminne

muuminsa

Par

-ta

muumiamme

muumianne

muumiansa / muumiaan

muumejamme

muumejanne

muumejansa / muumejaan

Gen

-n

muumimme

muuminne

muuminsa

muumiemme

muumienne

muumiensa

Ill

mihin

muumiimme

muumiinne

muumiinsa

muumeihimme

muumeihinne

muumeihinsa

Ine

-ssa

muumissamme

muumissanne

muumissansa / muumissaan

muumeissamme

muumeissanne

muumeissansa / muumeissaan

Ela

-sta

muumistamme

muumistanne

muumistansa / muumistaan

muumeistamme

muumeistanne

muumeistansa / muumeistaan

All

-lle

muumillemme

muumillenne

muumillensa / muumilleen

muumeillemme

muumeillenne

muumeillensa / muumeillean

Ade

-lla

muumillamme

muumillanne

muumillansa / muumillaan

muumeillamme

muumeillanne

muumeillansa / muumeillaan

Abl

-lta

muumiltamme

muumiltanne

muumiltansa / muumiltaan

muumeiltamme

muumeiltanne

muumeiltansa / muumeiltaan

Tra

-ksi

muumiksemme

muumiksenne

muumiksensa / muumikseen

muumeiksemme

muumeiksenne

muumeiksensa / muumeikseen

Ess

-na

muuminamme

muuminanne

muuminansa / muuminaan

muumeinamme

muumeinanne

muumeinansa / muumeinaan

Abe

-tta

muumittamme

muumittanne

muumittansa / muumittaan

muumeittamme

muumeittanne

muumeittansa / muumeittaan

Com

-ne

-

-

-

muumeinemme

muumeinenne

muumeinensa / muumeineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

laakso

laaksot

Par

-ta

laaksoa

laaksoja

Gen

-n

laakson

laaksojen

Ill

mihin

laaksoon

laaksoihin

Ine

-ssa

laaksossa

laaksoissa

Ela

-sta

laaksosta

laaksoista

All

-lle

laaksolle

laaksoille

Ade

-lla

laaksolla

laaksoilla

Abl

-lta

laaksolta

laaksoilta

Tra

-ksi

laaksoksi

laaksoiksi

Ess

-na

laaksona

laaksoina

Abe

-tta

laaksotta

laaksoitta

Com

-ne

-

laaksoine

Ins

-in

-

laaksoin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

laakso

laaksot

Par

-ta

laaksoa

laaksoja

Gen

-n

laakson

laaksojen

Ill

mihin

laaksoon

laaksoihin

Ine

-ssa

laaksossa

laaksoissa

Ela

-sta

laaksosta

laaksoista

All

-lle

laaksolle

laaksoille

Ade

-lla

laaksolla

laaksoilla

Abl

-lta

laaksolta

laaksoilta

Tra

-ksi

laaksoksi

laaksoiksi

Ess

-na

laaksona

laaksoina

Abe

-tta

laaksotta

laaksoitta

Com

-ne

-

laaksoine

Ins

-in

-

laaksoin

valley laakso
dale laakso
glen laakso, notko
vale laakso
dingle laakso, notko
Show more arrow right
Europarl Parallel Corpus; OPUS Corpus; oj4; Tatoeba; Tatoeba Parallel Corpus; SETimes Parallel Corpus; WikiMatrix; OpenSubtitles2018.v3 Laakso oli täynnä kukkivia voikukkia. The valley was full of blooming dandelions. Laakso on puiden ympäröimä matala alue. The valley is a low area surrounded by trees. Laakso oli syvä ja täynnä salaisuuksia. The valley was deep and full of secrets. Lännessä Livrion laakso. West: Livrio valley. Kesäisin laakso on täynnä kauniita kukkia. In the summer, the valley is full of beautiful flowers. Metsän laakso oli täynnä hiljaista rauhaa. The forest valley was full of peaceful silence. Kukkuloiden välissä avautui kaunis laakso. A beautiful valley opened between the hills. Laakso näyttää upealta auringonlaskun aikaan. The valley looks stunning at sunset. Teoksessa Laakso Johanna (toim.): Uralilaiset kansat. In the book Laakso, Johanna (edit.): Uralilaiset kansat, pp. 23. Se ei mene tästä laaksosta läpi. That truck's not gettin through this valley. Show more arrow right

Wiktionary

valley Show more arrow right -laaksoinen Laaksonen Show more arrow right alkulaaksoalppilaaksoeroosiolaaksojokilaaksokattilalaaksolaaksopengerlaaksotavumurroslaaksopuhkaisulaaksopyörölaaksoriippulaaksorotkolaaksoruuhilaaksosiirroslaaksosirkuslaaksosykliinilaaksoU-laaksovakolaakso Show more arrow right From Proto-Finnic lakso. Related to Ingrian lakso, Karelian lakšu and Veps laks. Show more arrow right

Wikipedia

Valley A valley is an elongated low area often running between hills or mountains, which will typically contain a river or stream running from one end to the other. Most valleys are formed by erosion of the land surface by rivers or streams over a very long period of time. Some valleys are formed through erosion by glacial ice. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

laaksoni

laaksoni

laaksosi

laaksosi

laaksonsa

laaksonsa

Par

-ta

laaksoani

laaksojani

laaksoasi

laaksojasi

laaksoansa / laaksoaan

laaksojansa / laaksojaan

Gen

-n

laaksoni

laaksojeni

laaksosi

laaksojesi

laaksonsa

laaksojensa

Ill

mihin

laaksooni

laaksoihini

laaksoosi

laaksoihisi

laaksoonsa

laaksoihinsa

Ine

-ssa

laaksossani

laaksoissani

laaksossasi

laaksoissasi

laaksossansa / laaksossaan

laaksoissansa / laaksoissaan

Ela

-sta

laaksostani

laaksoistani

laaksostasi

laaksoistasi

laaksostansa / laaksostaan

laaksoistansa / laaksoistaan

All

-lle

laaksolleni

laaksoilleni

laaksollesi

laaksoillesi

laaksollensa / laaksolleen

laaksoillensa / laaksoillean

Ade

-lla

laaksollani

laaksoillani

laaksollasi

laaksoillasi

laaksollansa / laaksollaan

laaksoillansa / laaksoillaan

Abl

-lta

laaksoltani

laaksoiltani

laaksoltasi

laaksoiltasi

laaksoltansa / laaksoltaan

laaksoiltansa / laaksoiltaan

Tra

-ksi

laaksokseni

laaksoikseni

laaksoksesi

laaksoiksesi

laaksoksensa / laaksokseen

laaksoiksensa / laaksoikseen

Ess

-na

laaksonani

laaksoinani

laaksonasi

laaksoinasi

laaksonansa / laaksonaan

laaksoinansa / laaksoinaan

Abe

-tta

laaksottani

laaksoittani

laaksottasi

laaksoittasi

laaksottansa / laaksottaan

laaksoittansa / laaksoittaan

Com

-ne

-

laaksoineni

-

laaksoinesi

-

laaksoinensa / laaksoineen

Singular

Plural

Nom

-

laaksoni

laaksosi

laaksonsa

laaksoni

laaksosi

laaksonsa

Par

-ta

laaksoani

laaksoasi

laaksoansa / laaksoaan

laaksojani

laaksojasi

laaksojansa / laaksojaan

Gen

-n

laaksoni

laaksosi

laaksonsa

laaksojeni

laaksojesi

laaksojensa

Ill

mihin

laaksooni

laaksoosi

laaksoonsa

laaksoihini

laaksoihisi

laaksoihinsa

Ine

-ssa

laaksossani

laaksossasi

laaksossansa / laaksossaan

laaksoissani

laaksoissasi

laaksoissansa / laaksoissaan

Ela

-sta

laaksostani

laaksostasi

laaksostansa / laaksostaan

laaksoistani

laaksoistasi

laaksoistansa / laaksoistaan

All

-lle

laaksolleni

laaksollesi

laaksollensa / laaksolleen

laaksoilleni

laaksoillesi

laaksoillensa / laaksoillean

Ade

-lla

laaksollani

laaksollasi

laaksollansa / laaksollaan

laaksoillani

laaksoillasi

laaksoillansa / laaksoillaan

Abl

-lta

laaksoltani

laaksoltasi

laaksoltansa / laaksoltaan

laaksoiltani

laaksoiltasi

laaksoiltansa / laaksoiltaan

Tra

-ksi

laaksokseni

laaksoksesi

laaksoksensa / laaksokseen

laaksoikseni

laaksoiksesi

laaksoiksensa / laaksoikseen

Ess

-na

laaksonani

laaksonasi

laaksonansa / laaksonaan

laaksoinani

laaksoinasi

laaksoinansa / laaksoinaan

Abe

-tta

laaksottani

laaksottasi

laaksottansa / laaksottaan

laaksoittani

laaksoittasi

laaksoittansa / laaksoittaan

Com

-ne

-

-

-

laaksoineni

laaksoinesi

laaksoinensa / laaksoineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

laaksomme

laaksomme

laaksonne

laaksonne

laaksonsa

laaksonsa

Par

-ta

laaksoamme

laaksojamme

laaksoanne

laaksojanne

laaksoansa / laaksoaan

laaksojansa / laaksojaan

Gen

-n

laaksomme

laaksojemme

laaksonne

laaksojenne

laaksonsa

laaksojensa

Ill

mihin

laaksoomme

laaksoihimme

laaksoonne

laaksoihinne

laaksoonsa

laaksoihinsa

Ine

-ssa

laaksossamme

laaksoissamme

laaksossanne

laaksoissanne

laaksossansa / laaksossaan

laaksoissansa / laaksoissaan

Ela

-sta

laaksostamme

laaksoistamme

laaksostanne

laaksoistanne

laaksostansa / laaksostaan

laaksoistansa / laaksoistaan

All

-lle

laaksollemme

laaksoillemme

laaksollenne

laaksoillenne

laaksollensa / laaksolleen

laaksoillensa / laaksoillean

Ade

-lla

laaksollamme

laaksoillamme

laaksollanne

laaksoillanne

laaksollansa / laaksollaan

laaksoillansa / laaksoillaan

Abl

-lta

laaksoltamme

laaksoiltamme

laaksoltanne

laaksoiltanne

laaksoltansa / laaksoltaan

laaksoiltansa / laaksoiltaan

Tra

-ksi

laaksoksemme

laaksoiksemme

laaksoksenne

laaksoiksenne

laaksoksensa / laaksokseen

laaksoiksensa / laaksoikseen

Ess

-na

laaksonamme

laaksoinamme

laaksonanne

laaksoinanne

laaksonansa / laaksonaan

laaksoinansa / laaksoinaan

Abe

-tta

laaksottamme

laaksoittamme

laaksottanne

laaksoittanne

laaksottansa / laaksottaan

laaksoittansa / laaksoittaan

Com

-ne

-

laaksoinemme

-

laaksoinenne

-

laaksoinensa / laaksoineen

Singular

Plural

Nom

-

laaksomme

laaksonne

laaksonsa

laaksomme

laaksonne

laaksonsa

Par

-ta

laaksoamme

laaksoanne

laaksoansa / laaksoaan

laaksojamme

laaksojanne

laaksojansa / laaksojaan

Gen

-n

laaksomme

laaksonne

laaksonsa

laaksojemme

laaksojenne

laaksojensa

Ill

mihin

laaksoomme

laaksoonne

laaksoonsa

laaksoihimme

laaksoihinne

laaksoihinsa

Ine

-ssa

laaksossamme

laaksossanne

laaksossansa / laaksossaan

laaksoissamme

laaksoissanne

laaksoissansa / laaksoissaan

Ela

-sta

laaksostamme

laaksostanne

laaksostansa / laaksostaan

laaksoistamme

laaksoistanne

laaksoistansa / laaksoistaan

All

-lle

laaksollemme

laaksollenne

laaksollensa / laaksolleen

laaksoillemme

laaksoillenne

laaksoillensa / laaksoillean

Ade

-lla

laaksollamme

laaksollanne

laaksollansa / laaksollaan

laaksoillamme

laaksoillanne

laaksoillansa / laaksoillaan

Abl

-lta

laaksoltamme

laaksoltanne

laaksoltansa / laaksoltaan

laaksoiltamme

laaksoiltanne

laaksoiltansa / laaksoiltaan

Tra

-ksi

laaksoksemme

laaksoksenne

laaksoksensa / laaksokseen

laaksoiksemme

laaksoiksenne

laaksoiksensa / laaksoikseen

Ess

-na

laaksonamme

laaksonanne

laaksonansa / laaksonaan

laaksoinamme

laaksoinanne

laaksoinansa / laaksoinaan

Abe

-tta

laaksottamme

laaksottanne

laaksottansa / laaksottaan

laaksoittamme

laaksoittanne

laaksoittansa / laaksoittaan

Com

-ne

-

-

-

laaksoinemme

laaksoinenne

laaksoinensa / laaksoineen

Create new exercises Report an issue Exercises Solved!

Singular

Plural

Nom

-

muumi

muumit

Par

-ta

Solve

Gen

-n

muumien

Solve

Ill

mihin

muumeihin

Solve

Ine

-ssa

muumissa

Solve

Ela

-sta

muumista

muumeista

All

-lle

muumille

muumeille

Ade

-lla

muumilla

muumeilla

Abl

-lta

muumilta

muumeilta

Tra

-ksi

muumiksi

Solve

Ess

-na

muumeina

Solve

Abe

-tta

muumitta

muumeitta

Com

-ne

-

muumeine

Ins

-in

-

muumein

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

muumi

muumit

Par

-ta

Gen

-n

muumien

Ill

mihin

muumeihin

Ine

-ssa

muumissa

Ela

-sta

muumista

muumeista

All

-lle

muumille

muumeille

Ade

-lla

muumilla

muumeilla

Abl

-lta

muumilta

muumeilta

Tra

-ksi

muumiksi

Ess

-na

muumeina

Abe

-tta

muumitta

muumeitta

Com

-ne

-

muumeine

Ins

-in

-

muumein

Singular

Plural

Nom

-

laakso

laaksot

Par

-ta

Solve

Gen

-n

laaksojen

Solve

Ill

mihin

laaksoihin

Solve

Ine

-ssa

laaksossa

Solve

Ela

-sta

laaksosta

laaksoista

All

-lle

laaksolle

laaksoille

Ade

-lla

laaksolla

laaksoilla

Abl

-lta

laaksolta

laaksoilta

Tra

-ksi

laaksoksi

Solve

Ess

-na

laaksoina

Solve

Abe

-tta

laaksotta

laaksoitta

Com

-ne

-

laaksoine

Ins

-in

-

laaksoin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

laakso

laaksot

Par

-ta

Gen

-n

laaksojen

Ill

mihin

laaksoihin

Ine

-ssa

laaksossa

Ela

-sta

laaksosta

laaksoista

All

-lle

laaksolle

laaksoille

Ade

-lla

laaksolla

laaksoilla

Abl

-lta

laaksolta

laaksoilta

Tra

-ksi

laaksoksi

Ess

-na

laaksoina

Abe

-tta

laaksotta

laaksoitta

Com

-ne

-

laaksoine

Ins

-in

-

laaksoin

close modal Press Esc to close
Source:
Report an issue
close modal
If you wish to receive updates on this issue:
SuccessIssue reported! Report
logo
  • Social Instagram
  • Social Facebook

Contact

envelope contact@kieli.net

Copyright 2019-2024, kieli.net

We value your privacy
Kieli.net uses cookies to enhance the browsing experience, serve personalized content, and analyze traffic. To learn more, please refer to the Cookie policy. By clicking "Accept" you consent to Kieli.net's use of cookies. Accept