mohikaani |
Noun, Singular Nominative |
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|
Nom |
- |
mohikaanit |
|
Par |
-ta |
mohikaania |
mohikaaneja |
Gen |
-n |
mohikaanin |
mohikaanien |
Ill |
mihin |
mohikaaniin |
mohikaaneihin |
Ine |
-ssa |
mohikaanissa |
mohikaaneissa |
Ela |
-sta |
mohikaanista |
mohikaaneista |
All |
-lle |
mohikaanille |
mohikaaneille |
Ade |
-lla |
mohikaanilla |
mohikaaneilla |
Abl |
-lta |
mohikaanilta |
mohikaaneilta |
Tra |
-ksi |
mohikaaniksi |
mohikaaneiksi |
Ess |
-na |
mohikaanina |
mohikaaneina |
Abe |
-tta |
mohikaanitta |
mohikaaneitta |
Com |
-ne |
- |
mohikaaneine |
Ins |
-in |
- |
mohikaanein |
Singular
Plural
Nom
-
mohikaanit
Par
-ta
mohikaania
mohikaaneja
Gen
-n
mohikaanin
mohikaanien
Ill
mihin
mohikaaniin
mohikaaneihin
Ine
-ssa
mohikaanissa
mohikaaneissa
Ela
-sta
mohikaanista
mohikaaneista
All
-lle
mohikaanille
mohikaaneille
Ade
-lla
mohikaanilla
mohikaaneilla
Abl
-lta
mohikaanilta
mohikaaneilta
Tra
-ksi
mohikaaniksi
mohikaaneiksi
Ess
-na
mohikaanina
mohikaaneina
Abe
-tta
mohikaanitta
mohikaaneitta
Com
-ne
-
mohikaaneine
Ins
-in
-
mohikaanein
| mohican | |
| the Mohicans |
-ni
-si
-nsa (singular)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
mohikaani |
mohikaani |
mohikaani |
mohikaani |
mohikaani |
mohikaani |
Par |
-ta |
mohikaania |
mohikaaneja |
mohikaania |
mohikaaneja |
mohikaania |
mohikaaneja |
Gen |
-n |
mohikaani |
mohikaanie |
mohikaani |
mohikaanie |
mohikaani |
mohikaanie |
Ill |
mihin |
mohikaanii |
mohikaaneihi |
mohikaanii |
mohikaaneihi |
mohikaanii |
mohikaaneihi |
Ine |
-ssa |
mohikaanissa |
mohikaaneissa |
mohikaanissa |
mohikaaneissa |
mohikaanissa |
mohikaaneissa |
Ela |
-sta |
mohikaanista |
mohikaaneista |
mohikaanista |
mohikaaneista |
mohikaanista |
mohikaaneista |
All |
-lle |
mohikaanille |
mohikaaneille |
mohikaanille |
mohikaaneille |
mohikaanille |
mohikaaneille |
Ade |
-lla |
mohikaanilla |
mohikaaneilla |
mohikaanilla |
mohikaaneilla |
mohikaanilla |
mohikaaneilla |
Abl |
-lta |
mohikaanilta |
mohikaaneilta |
mohikaanilta |
mohikaaneilta |
mohikaanilta |
mohikaaneilta |
Tra |
-ksi |
mohikaanikse |
mohikaaneikse |
mohikaanikse |
mohikaaneikse |
mohikaanikse |
mohikaaneikse |
Ess |
-na |
mohikaanina |
mohikaaneina |
mohikaanina |
mohikaaneina |
mohikaanina |
mohikaaneina |
Abe |
-tta |
mohikaanitta |
mohikaaneitta |
mohikaanitta |
mohikaaneitta |
mohikaanitta |
mohikaaneitta |
Com |
-ne |
- |
mohikaaneine |
- |
mohikaaneine |
- |
mohikaaneine |
Singular
Plural
Nom
-
mohikaani
mohikaani
mohikaani
mohikaani
mohikaani
mohikaani
Par
-ta
mohikaania
mohikaania
mohikaania
mohikaaneja
mohikaaneja
mohikaaneja
Gen
-n
mohikaani
mohikaani
mohikaani
mohikaanie
mohikaanie
mohikaanie
Ill
mihin
mohikaanii
mohikaanii
mohikaanii
mohikaaneihi
mohikaaneihi
mohikaaneihi
Ine
-ssa
mohikaanissa
mohikaanissa
mohikaanissa
mohikaaneissa
mohikaaneissa
mohikaaneissa
Ela
-sta
mohikaanista
mohikaanista
mohikaanista
mohikaaneista
mohikaaneista
mohikaaneista
All
-lle
mohikaanille
mohikaanille
mohikaanille
mohikaaneille
mohikaaneille
mohikaaneille
Ade
-lla
mohikaanilla
mohikaanilla
mohikaanilla
mohikaaneilla
mohikaaneilla
mohikaaneilla
Abl
-lta
mohikaanilta
mohikaanilta
mohikaanilta
mohikaaneilta
mohikaaneilta
mohikaaneilta
Tra
-ksi
mohikaanikse
mohikaanikse
mohikaanikse
mohikaaneikse
mohikaaneikse
mohikaaneikse
Ess
-na
mohikaanina
mohikaanina
mohikaanina
mohikaaneina
mohikaaneina
mohikaaneina
Abe
-tta
mohikaanitta
mohikaanitta
mohikaanitta
mohikaaneitta
mohikaaneitta
mohikaaneitta
Com
-ne
-
-
-
mohikaaneine
mohikaaneine
mohikaaneine
-mme
-nne
-nsa (plural)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
mohikaani |
mohikaani |
mohikaani |
mohikaani |
mohikaani |
mohikaani |
Par |
-ta |
mohikaania |
mohikaaneja |
mohikaania |
mohikaaneja |
mohikaania |
mohikaaneja |
Gen |
-n |
mohikaani |
mohikaanie |
mohikaani |
mohikaanie |
mohikaani |
mohikaanie |
Ill |
mihin |
mohikaanii |
mohikaaneihi |
mohikaanii |
mohikaaneihi |
mohikaanii |
mohikaaneihi |
Ine |
-ssa |
mohikaanissa |
mohikaaneissa |
mohikaanissa |
mohikaaneissa |
mohikaanissa |
mohikaaneissa |
Ela |
-sta |
mohikaanista |
mohikaaneista |
mohikaanista |
mohikaaneista |
mohikaanista |
mohikaaneista |
All |
-lle |
mohikaanille |
mohikaaneille |
mohikaanille |
mohikaaneille |
mohikaanille |
mohikaaneille |
Ade |
-lla |
mohikaanilla |
mohikaaneilla |
mohikaanilla |
mohikaaneilla |
mohikaanilla |
mohikaaneilla |
Abl |
-lta |
mohikaanilta |
mohikaaneilta |
mohikaanilta |
mohikaaneilta |
mohikaanilta |
mohikaaneilta |
Tra |
-ksi |
mohikaanikse |
mohikaaneikse |
mohikaanikse |
mohikaaneikse |
mohikaanikse |
mohikaaneikse |
Ess |
-na |
mohikaanina |
mohikaaneina |
mohikaanina |
mohikaaneina |
mohikaanina |
mohikaaneina |
Abe |
-tta |
mohikaanitta |
mohikaaneitta |
mohikaanitta |
mohikaaneitta |
mohikaanitta |
mohikaaneitta |
Com |
-ne |
- |
mohikaaneine |
- |
mohikaaneine |
- |
mohikaaneine |
Singular
Plural
Nom
-
mohikaani
mohikaani
mohikaani
mohikaani
mohikaani
mohikaani
Par
-ta
mohikaania
mohikaania
mohikaania
mohikaaneja
mohikaaneja
mohikaaneja
Gen
-n
mohikaani
mohikaani
mohikaani
mohikaanie
mohikaanie
mohikaanie
Ill
mihin
mohikaanii
mohikaanii
mohikaanii
mohikaaneihi
mohikaaneihi
mohikaaneihi
Ine
-ssa
mohikaanissa
mohikaanissa
mohikaanissa
mohikaaneissa
mohikaaneissa
mohikaaneissa
Ela
-sta
mohikaanista
mohikaanista
mohikaanista
mohikaaneista
mohikaaneista
mohikaaneista
All
-lle
mohikaanille
mohikaanille
mohikaanille
mohikaaneille
mohikaaneille
mohikaaneille
Ade
-lla
mohikaanilla
mohikaanilla
mohikaanilla
mohikaaneilla
mohikaaneilla
mohikaaneilla
Abl
-lta
mohikaanilta
mohikaanilta
mohikaanilta
mohikaaneilta
mohikaaneilta
mohikaaneilta
Tra
-ksi
mohikaanikse
mohikaanikse
mohikaanikse
mohikaaneikse
mohikaaneikse
mohikaaneikse
Ess
-na
mohikaanina
mohikaanina
mohikaanina
mohikaaneina
mohikaaneina
mohikaaneina
Abe
-tta
mohikaanitta
mohikaanitta
mohikaanitta
mohikaaneitta
mohikaaneitta
mohikaaneitta
Com
-ne
-
-
-
mohikaaneine
mohikaaneine
mohikaaneine
Contact
Copyright 2019-2024, kieli.net