logo Eng Translation language: Arabic English French German Persian Russian Somali Spanish Log In
logo Log In

Choose translation language

english Right arrow

Language

Contact

envelope contact@kieli.net
  • Social Instagram
  • Social Facebook
Float menu

Language

Close menu
Press / to search

mini, noun

Word analysis
minialbumin

minialbumin

mini

Noun, Singular Nominative

+ albumi

Noun, Singular Genitive

mini

Noun, Pref

+ albumi

Noun, Singular Genitive

Report an issue

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

mini

minit

Par

-ta

miniä

minejä

Gen

-n

minin

minien

Ill

mihin

miniin

mineihin

Ine

-ssa

minissä

mineissä

Ela

-sta

ministä

mineistä

All

-lle

minille

mineille

Ade

-lla

minillä

mineillä

Abl

-lta

miniltä

mineiltä

Tra

-ksi

miniksi

mineiksi

Ess

-na

mininä

mineinä

Abe

-tta

minittä

mineittä

Com

-ne

-

mineine

Ins

-in

-

minein

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

mini

minit

Par

-ta

miniä

minejä

Gen

-n

minin

minien

Ill

mihin

miniin

mineihin

Ine

-ssa

minissä

mineissä

Ela

-sta

ministä

mineistä

All

-lle

minille

mineille

Ade

-lla

minillä

mineillä

Abl

-lta

miniltä

mineiltä

Tra

-ksi

miniksi

mineiksi

Ess

-na

mininä

mineinä

Abe

-tta

minittä

mineittä

Com

-ne

-

mineine

Ins

-in

-

minein

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

mini
mini- mini-, pienois-, pien-, pikku-
pocket-sized taskukokoinen, pikku-, mini-
Show more arrow right
Europarl Parallel Corpus; WikiMatrix; ParaCrawl; OpenSubtitles; Tatoeba; UNPC; SETIMES2; Europarl Mini on pieni auto. Mini is a small car. Käytä mini ohjelmaa. Use mini program. Anoppi neuvoo miniä. The mother-in-law gives advice to her daughter-in-law. Muistatko, mikä mini oli? Do you remember what mini was? Mininäsi on söpö! Your mini is cute! Anoppi ei pidä miniä. The mother-in-law does not like her daughter-in-law. Miniä laittaa ruokaa. The daughter-in-law is cooking. Mininäsi oli hörhö! My mini was crazy! Minikseni on rikki. My mini is broken. Mini on tärkeää pitää mielessä. It is important to keep mini in mind. Show more arrow right

Wikipedia

Mini The Mini is a small economy car produced by the English-based British Motor Corporation (BMC) and its successors from 1959 until 2000. The original is considered an icon of 1960s British popular culture. Its space-saving transverse engine and front-wheel drive layout – allowing 80% of the area of the car's floorpan to be used for passengers and luggage – influenced a generation of car makers. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

minini

minini

minisi

minisi

mininsä

mininsä

Par

-ta

miniäni

minejäni

miniäsi

minejäsi

miniänsä / miniään

minejänsä / minejään

Gen

-n

minini

minieni

minisi

miniesi

mininsä

miniensä

Ill

mihin

miniini

mineihini

miniisi

mineihisi

miniinsä

mineihinsä

Ine

-ssa

minissäni

mineissäni

minissäsi

mineissäsi

minissänsä / minissään

mineissänsä / mineissään

Ela

-sta

ministäni

mineistäni

ministäsi

mineistäsi

ministänsä / ministään

mineistänsä / mineistään

All

-lle

minilleni

mineilleni

minillesi

mineillesi

minillensä / minilleen

mineillensä / mineilleän

Ade

-lla

minilläni

mineilläni

minilläsi

mineilläsi

minillänsä / minillään

mineillänsä / mineillään

Abl

-lta

miniltäni

mineiltäni

miniltäsi

mineiltäsi

miniltänsä / miniltään

mineiltänsä / mineiltään

Tra

-ksi

minikseni

mineikseni

miniksesi

mineiksesi

miniksensä / minikseen

mineiksensä / mineikseen

Ess

-na

mininäni

mineinäni

mininäsi

mineinäsi

mininänsä / mininään

mineinänsä / mineinään

Abe

-tta

minittäni

mineittäni

minittäsi

mineittäsi

minittänsä / minittään

mineittänsä / mineittään

Com

-ne

-

mineineni

-

mineinesi

-

mineinensä / mineineen

Singular

Plural

Nom

-

minini

minisi

mininsä

minini

minisi

mininsä

Par

-ta

miniäni

miniäsi

miniänsä / miniään

minejäni

minejäsi

minejänsä / minejään

Gen

-n

minini

minisi

mininsä

minieni

miniesi

miniensä

Ill

mihin

miniini

miniisi

miniinsä

mineihini

mineihisi

mineihinsä

Ine

-ssa

minissäni

minissäsi

minissänsä / minissään

mineissäni

mineissäsi

mineissänsä / mineissään

Ela

-sta

ministäni

ministäsi

ministänsä / ministään

mineistäni

mineistäsi

mineistänsä / mineistään

All

-lle

minilleni

minillesi

minillensä / minilleen

mineilleni

mineillesi

mineillensä / mineilleän

Ade

-lla

minilläni

minilläsi

minillänsä / minillään

mineilläni

mineilläsi

mineillänsä / mineillään

Abl

-lta

miniltäni

miniltäsi

miniltänsä / miniltään

mineiltäni

mineiltäsi

mineiltänsä / mineiltään

Tra

-ksi

minikseni

miniksesi

miniksensä / minikseen

mineikseni

mineiksesi

mineiksensä / mineikseen

Ess

-na

mininäni

mininäsi

mininänsä / mininään

mineinäni

mineinäsi

mineinänsä / mineinään

Abe

-tta

minittäni

minittäsi

minittänsä / minittään

mineittäni

mineittäsi

mineittänsä / mineittään

Com

-ne

-

-

-

mineineni

mineinesi

mineinensä / mineineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

minimme

minimme

mininne

mininne

mininsä

mininsä

Par

-ta

miniämme

minejämme

miniänne

minejänne

miniänsä / miniään

minejänsä / minejään

Gen

-n

minimme

miniemme

mininne

minienne

mininsä

miniensä

Ill

mihin

miniimme

mineihimme

miniinne

mineihinne

miniinsä

mineihinsä

Ine

-ssa

minissämme

mineissämme

minissänne

mineissänne

minissänsä / minissään

mineissänsä / mineissään

Ela

-sta

ministämme

mineistämme

ministänne

mineistänne

ministänsä / ministään

mineistänsä / mineistään

All

-lle

minillemme

mineillemme

minillenne

mineillenne

minillensä / minilleen

mineillensä / mineilleän

Ade

-lla

minillämme

mineillämme

minillänne

mineillänne

minillänsä / minillään

mineillänsä / mineillään

Abl

-lta

miniltämme

mineiltämme

miniltänne

mineiltänne

miniltänsä / miniltään

mineiltänsä / mineiltään

Tra

-ksi

miniksemme

mineiksemme

miniksenne

mineiksenne

miniksensä / minikseen

mineiksensä / mineikseen

Ess

-na

mininämme

mineinämme

mininänne

mineinänne

mininänsä / mininään

mineinänsä / mineinään

Abe

-tta

minittämme

mineittämme

minittänne

mineittänne

minittänsä / minittään

mineittänsä / mineittään

Com

-ne

-

mineinemme

-

mineinenne

-

mineinensä / mineineen

Singular

Plural

Nom

-

minimme

mininne

mininsä

minimme

mininne

mininsä

Par

-ta

miniämme

miniänne

miniänsä / miniään

minejämme

minejänne

minejänsä / minejään

Gen

-n

minimme

mininne

mininsä

miniemme

minienne

miniensä

Ill

mihin

miniimme

miniinne

miniinsä

mineihimme

mineihinne

mineihinsä

Ine

-ssa

minissämme

minissänne

minissänsä / minissään

mineissämme

mineissänne

mineissänsä / mineissään

Ela

-sta

ministämme

ministänne

ministänsä / ministään

mineistämme

mineistänne

mineistänsä / mineistään

All

-lle

minillemme

minillenne

minillensä / minilleen

mineillemme

mineillenne

mineillensä / mineilleän

Ade

-lla

minillämme

minillänne

minillänsä / minillään

mineillämme

mineillänne

mineillänsä / mineillään

Abl

-lta

miniltämme

miniltänne

miniltänsä / miniltään

mineiltämme

mineiltänne

mineiltänsä / mineiltään

Tra

-ksi

miniksemme

miniksenne

miniksensä / minikseen

mineiksemme

mineiksenne

mineiksensä / mineikseen

Ess

-na

mininämme

mininänne

mininänsä / mininään

mineinämme

mineinänne

mineinänsä / mineinään

Abe

-tta

minittämme

minittänne

minittänsä / minittään

mineittämme

mineittänne

mineittänsä / mineittään

Com

-ne

-

-

-

mineinemme

mineinenne

mineinensä / mineineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

albumi

albumit

Par

-ta

albumia

albumeita / albumeja

Gen

-n

albumin

albumeitten / albumeiden / albumien

Ill

mihin

albumiin

albumeihin

Ine

-ssa

albumissa

albumeissa

Ela

-sta

albumista

albumeista

All

-lle

albumille

albumeille

Ade

-lla

albumilla

albumeilla

Abl

-lta

albumilta

albumeilta

Tra

-ksi

albumiksi

albumeiksi

Ess

-na

albumina

albumeina

Abe

-tta

albumitta

albumeitta

Com

-ne

-

albumeine

Ins

-in

-

albumein

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

albumi

albumit

Par

-ta

albumia

albumeita / albumeja

Gen

-n

albumin

albumeitten / albumeiden / albumien

Ill

mihin

albumiin

albumeihin

Ine

-ssa

albumissa

albumeissa

Ela

-sta

albumista

albumeista

All

-lle

albumille

albumeille

Ade

-lla

albumilla

albumeilla

Abl

-lta

albumilta

albumeilta

Tra

-ksi

albumiksi

albumeiksi

Ess

-na

albumina

albumeina

Abe

-tta

albumitta

albumeitta

Com

-ne

-

albumeine

Ins

-in

-

albumein

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

album albumi, kansio, levykansio, lp-levy
Show more arrow right
Europarl; tmClass; EurLex-2; OpenSubtitles, sentence id: 309809-3453469; WikiMatrix; OpenSubtitles2018.v3; Europarl Parallel Corpus Albumi oli täynnä vanhoja valokuvia. The album was full of old photographs. Albumit, sanomalehdet. Albums, newspaper. Albumit, valokuvans-albumit. Scrapbooks, photograph albums. muu munans-albumiini. Other egg albumin. Albumit erityistilaisuuksiin. Special occasion albums. Albumista ei seurannut menestystä. The album did not lead to success. Albumi ei ollut suuri menestys, mutta auttoi yhtyettä pysymään julkisuudessa. While the album was not a major hit, it did keep the group in the public eye. Fear of the Dark oli kolmas Britannian listaykköseksi noussut Iron Maidenin albumi. Fear of the Dark became the third Iron Maiden album to top the UK Albums Chart. Hän on saanut Randyn tekemään albumiaan. She's got Randy doing her record. Albumiini on tärkein plasman proteiini ihmiskehossa. Albumin is the most important plasma protein in the human body. Show more arrow right

Wiktionary

An album. Show more arrow right From Latin album. Show more arrow right

Wikipedia

Album (Ancient Rome) An Album (Latin: albus, "white"), in ancient Rome, was a board chalked or painted white, on which decrees, edicts and other public notices were inscribed in black. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

albumini

albumini

albumisi

albumisi

albuminsa

albuminsa

Par

-ta

albumiani

albumeitani / albumejani

albumiasi

albumeitasi / albumejasi

albumiansa / albumiaan

albumeitansa / albumeitaan / albumejansa / albumejaan

Gen

-n

albumini

albumeitteni / albumeideni / albumieni

albumisi

albumeittesi / albumeidesi / albumiesi

albuminsa

albumeittensa / albumeidensa / albumiensa

Ill

mihin

albumiini

albumeihini

albumiisi

albumeihisi

albumiinsa

albumeihinsa

Ine

-ssa

albumissani

albumeissani

albumissasi

albumeissasi

albumissansa / albumissaan

albumeissansa / albumeissaan

Ela

-sta

albumistani

albumeistani

albumistasi

albumeistasi

albumistansa / albumistaan

albumeistansa / albumeistaan

All

-lle

albumilleni

albumeilleni

albumillesi

albumeillesi

albumillensa / albumilleen

albumeillensa / albumeillean

Ade

-lla

albumillani

albumeillani

albumillasi

albumeillasi

albumillansa / albumillaan

albumeillansa / albumeillaan

Abl

-lta

albumiltani

albumeiltani

albumiltasi

albumeiltasi

albumiltansa / albumiltaan

albumeiltansa / albumeiltaan

Tra

-ksi

albumikseni

albumeikseni

albumiksesi

albumeiksesi

albumiksensa / albumikseen

albumeiksensa / albumeikseen

Ess

-na

albuminani

albumeinani

albuminasi

albumeinasi

albuminansa / albuminaan

albumeinansa / albumeinaan

Abe

-tta

albumittani

albumeittani

albumittasi

albumeittasi

albumittansa / albumittaan

albumeittansa / albumeittaan

Com

-ne

-

albumeineni

-

albumeinesi

-

albumeinensa / albumeineen

Singular

Plural

Nom

-

albumini

albumisi

albuminsa

albumini

albumisi

albuminsa

Par

-ta

albumiani

albumiasi

albumiansa / albumiaan

albumeitani / albumejani

albumeitasi / albumejasi

albumeitansa / albumeitaan / albumejansa / albumejaan

Gen

-n

albumini

albumisi

albuminsa

albumeitteni / albumeideni / albumieni

albumeittesi / albumeidesi / albumiesi

albumeittensa / albumeidensa / albumiensa

Ill

mihin

albumiini

albumiisi

albumiinsa

albumeihini

albumeihisi

albumeihinsa

Ine

-ssa

albumissani

albumissasi

albumissansa / albumissaan

albumeissani

albumeissasi

albumeissansa / albumeissaan

Ela

-sta

albumistani

albumistasi

albumistansa / albumistaan

albumeistani

albumeistasi

albumeistansa / albumeistaan

All

-lle

albumilleni

albumillesi

albumillensa / albumilleen

albumeilleni

albumeillesi

albumeillensa / albumeillean

Ade

-lla

albumillani

albumillasi

albumillansa / albumillaan

albumeillani

albumeillasi

albumeillansa / albumeillaan

Abl

-lta

albumiltani

albumiltasi

albumiltansa / albumiltaan

albumeiltani

albumeiltasi

albumeiltansa / albumeiltaan

Tra

-ksi

albumikseni

albumiksesi

albumiksensa / albumikseen

albumeikseni

albumeiksesi

albumeiksensa / albumeikseen

Ess

-na

albuminani

albuminasi

albuminansa / albuminaan

albumeinani

albumeinasi

albumeinansa / albumeinaan

Abe

-tta

albumittani

albumittasi

albumittansa / albumittaan

albumeittani

albumeittasi

albumeittansa / albumeittaan

Com

-ne

-

-

-

albumeineni

albumeinesi

albumeinensa / albumeineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

albumimme

albumimme

albuminne

albuminne

albuminsa

albuminsa

Par

-ta

albumiamme

albumeitamme / albumejamme

albumianne

albumeitanne / albumejanne

albumiansa / albumiaan

albumeitansa / albumeitaan / albumejansa / albumejaan

Gen

-n

albumimme

albumeittemme / albumeidemme / albumiemme

albuminne

albumeittenne / albumeidenne / albumienne

albuminsa

albumeittensa / albumeidensa / albumiensa

Ill

mihin

albumiimme

albumeihimme

albumiinne

albumeihinne

albumiinsa

albumeihinsa

Ine

-ssa

albumissamme

albumeissamme

albumissanne

albumeissanne

albumissansa / albumissaan

albumeissansa / albumeissaan

Ela

-sta

albumistamme

albumeistamme

albumistanne

albumeistanne

albumistansa / albumistaan

albumeistansa / albumeistaan

All

-lle

albumillemme

albumeillemme

albumillenne

albumeillenne

albumillensa / albumilleen

albumeillensa / albumeillean

Ade

-lla

albumillamme

albumeillamme

albumillanne

albumeillanne

albumillansa / albumillaan

albumeillansa / albumeillaan

Abl

-lta

albumiltamme

albumeiltamme

albumiltanne

albumeiltanne

albumiltansa / albumiltaan

albumeiltansa / albumeiltaan

Tra

-ksi

albumiksemme

albumeiksemme

albumiksenne

albumeiksenne

albumiksensa / albumikseen

albumeiksensa / albumeikseen

Ess

-na

albuminamme

albumeinamme

albuminanne

albumeinanne

albuminansa / albuminaan

albumeinansa / albumeinaan

Abe

-tta

albumittamme

albumeittamme

albumittanne

albumeittanne

albumittansa / albumittaan

albumeittansa / albumeittaan

Com

-ne

-

albumeinemme

-

albumeinenne

-

albumeinensa / albumeineen

Singular

Plural

Nom

-

albumimme

albuminne

albuminsa

albumimme

albuminne

albuminsa

Par

-ta

albumiamme

albumianne

albumiansa / albumiaan

albumeitamme / albumejamme

albumeitanne / albumejanne

albumeitansa / albumeitaan / albumejansa / albumejaan

Gen

-n

albumimme

albuminne

albuminsa

albumeittemme / albumeidemme / albumiemme

albumeittenne / albumeidenne / albumienne

albumeittensa / albumeidensa / albumiensa

Ill

mihin

albumiimme

albumiinne

albumiinsa

albumeihimme

albumeihinne

albumeihinsa

Ine

-ssa

albumissamme

albumissanne

albumissansa / albumissaan

albumeissamme

albumeissanne

albumeissansa / albumeissaan

Ela

-sta

albumistamme

albumistanne

albumistansa / albumistaan

albumeistamme

albumeistanne

albumeistansa / albumeistaan

All

-lle

albumillemme

albumillenne

albumillensa / albumilleen

albumeillemme

albumeillenne

albumeillensa / albumeillean

Ade

-lla

albumillamme

albumillanne

albumillansa / albumillaan

albumeillamme

albumeillanne

albumeillansa / albumeillaan

Abl

-lta

albumiltamme

albumiltanne

albumiltansa / albumiltaan

albumeiltamme

albumeiltanne

albumeiltansa / albumeiltaan

Tra

-ksi

albumiksemme

albumiksenne

albumiksensa / albumikseen

albumeiksemme

albumeiksenne

albumeiksensa / albumeikseen

Ess

-na

albuminamme

albuminanne

albuminansa / albuminaan

albumeinamme

albumeinanne

albumeinansa / albumeinaan

Abe

-tta

albumittamme

albumittanne

albumittansa / albumittaan

albumeittamme

albumeittanne

albumeittansa / albumeittaan

Com

-ne

-

-

-

albumeinemme

albumeinenne

albumeinensa / albumeineen

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

Create new exercises Report an issue Exercises Solved!
close modal Press Esc to close
Source:
Report an issue
close modal
If you wish to receive updates on this issue:
SuccessIssue reported! Report
logo
  • Social Instagram
  • Social Facebook

Contact

envelope contact@kieli.net

Copyright 2019-2024, kieli.net

We value your privacy
Kieli.net uses cookies to enhance the browsing experience, serve personalized content, and analyze traffic. To learn more, please refer to the Cookie policy. By clicking "Accept" you consent to Kieli.net's use of cookies. Accept