logo Eng Translation language: Arabic English French German Persian Russian Somali Spanish Log In
logo Log In

Choose translation language

english Right arrow

Language

Contact

envelope contact@kieli.net
  • Social Instagram
  • Social Facebook
Float menu

Language

Close menu
Press / to search

meta, noun

Word analysis
metalabra

metalabra

meta

Noun, Singular Nominative

+ labra

Noun, Singular Nominative

Report an issue

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

meta

metat

Par

-ta

metaa

metoja

Gen

-n

metan

metojen

Ill

mihin

metaan

metoihin

Ine

-ssa

metassa

metoissa

Ela

-sta

metasta

metoista

All

-lle

metalle

metoille

Ade

-lla

metalla

metoilla

Abl

-lta

metalta

metoilta

Tra

-ksi

metaksi

metoiksi

Ess

-na

metana

metoina

Abe

-tta

metatta

metoitta

Com

-ne

-

metoine

Ins

-in

-

metoin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

meta

metat

Par

-ta

metaa

metoja

Gen

-n

metan

metojen

Ill

mihin

metaan

metoihin

Ine

-ssa

metassa

metoissa

Ela

-sta

metasta

metoista

All

-lle

metalle

metoille

Ade

-lla

metalla

metoilla

Abl

-lta

metalta

metoilta

Tra

-ksi

metaksi

metoiksi

Ess

-na

metana

metoina

Abe

-tta

metatta

metoitta

Com

-ne

-

metoine

Ins

-in

-

metoin

meta
metadata
the metadata
the meta
a meta
Show more arrow right
not-set; Europarl; Tatoeba; OPUS; OpenSubtitles; Common Crawl Metaani CH4. Methane CH4. Meta on tieteenfilosofian käsite. Meta is a concept in the philosophy of science. Onko metallasi takuu? Does your metal have a warranty? Meta on tärkeä käsite tietojenkäsittelyssä. Meta is an important concept in information processing. Hän opiskelee metans-fysiikkaa yliopistossa. He is studying metaphysics at university. Olen allerginen metallasi. I am allergic to your metal. Metans-tutkimus oli hyvin kiinnostavaa luettavaa. The reading on meta-research was very interesting. Tämä on metans-analyysi kliinisestä tutkimuksesta. This is a meta-analysis of clinical research. Metans-opiskelu on itsessään erittäin palkitsevaa. Studying meta is very rewarding in itself. Metallasi on paljon ruostetta. There is a lot of rust on your metal. Show more arrow right

Wikipedia

Meta Meta (from the Greek μετα-, meta-, meaning "after" or "beyond") is a prefix meaning more comprehensive or transcending. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

metani

metani

metasi

metasi

metansa

metansa

Par

-ta

metaani

metojani

metaasi

metojasi

metaansa / metaaan

metojansa / metojaan

Gen

-n

metani

metojeni

metasi

metojesi

metansa

metojensa

Ill

mihin

metaani

metoihini

metaasi

metoihisi

metaansa

metoihinsa

Ine

-ssa

metassani

metoissani

metassasi

metoissasi

metassansa / metassaan

metoissansa / metoissaan

Ela

-sta

metastani

metoistani

metastasi

metoistasi

metastansa / metastaan

metoistansa / metoistaan

All

-lle

metalleni

metoilleni

metallesi

metoillesi

metallensa / metalleen

metoillensa / metoillean

Ade

-lla

metallani

metoillani

metallasi

metoillasi

metallansa / metallaan

metoillansa / metoillaan

Abl

-lta

metaltani

metoiltani

metaltasi

metoiltasi

metaltansa / metaltaan

metoiltansa / metoiltaan

Tra

-ksi

metakseni

metoikseni

metaksesi

metoiksesi

metaksensa / metakseen

metoiksensa / metoikseen

Ess

-na

metanani

metoinani

metanasi

metoinasi

metanansa / metanaan

metoinansa / metoinaan

Abe

-tta

metattani

metoittani

metattasi

metoittasi

metattansa / metattaan

metoittansa / metoittaan

Com

-ne

-

metoineni

-

metoinesi

-

metoinensa / metoineen

Singular

Plural

Nom

-

metani

metasi

metansa

metani

metasi

metansa

Par

-ta

metaani

metaasi

metaansa / metaaan

metojani

metojasi

metojansa / metojaan

Gen

-n

metani

metasi

metansa

metojeni

metojesi

metojensa

Ill

mihin

metaani

metaasi

metaansa

metoihini

metoihisi

metoihinsa

Ine

-ssa

metassani

metassasi

metassansa / metassaan

metoissani

metoissasi

metoissansa / metoissaan

Ela

-sta

metastani

metastasi

metastansa / metastaan

metoistani

metoistasi

metoistansa / metoistaan

All

-lle

metalleni

metallesi

metallensa / metalleen

metoilleni

metoillesi

metoillensa / metoillean

Ade

-lla

metallani

metallasi

metallansa / metallaan

metoillani

metoillasi

metoillansa / metoillaan

Abl

-lta

metaltani

metaltasi

metaltansa / metaltaan

metoiltani

metoiltasi

metoiltansa / metoiltaan

Tra

-ksi

metakseni

metaksesi

metaksensa / metakseen

metoikseni

metoiksesi

metoiksensa / metoikseen

Ess

-na

metanani

metanasi

metanansa / metanaan

metoinani

metoinasi

metoinansa / metoinaan

Abe

-tta

metattani

metattasi

metattansa / metattaan

metoittani

metoittasi

metoittansa / metoittaan

Com

-ne

-

-

-

metoineni

metoinesi

metoinensa / metoineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

metamme

metamme

metanne

metanne

metansa

metansa

Par

-ta

metaamme

metojamme

metaanne

metojanne

metaansa / metaaan

metojansa / metojaan

Gen

-n

metamme

metojemme

metanne

metojenne

metansa

metojensa

Ill

mihin

metaamme

metoihimme

metaanne

metoihinne

metaansa

metoihinsa

Ine

-ssa

metassamme

metoissamme

metassanne

metoissanne

metassansa / metassaan

metoissansa / metoissaan

Ela

-sta

metastamme

metoistamme

metastanne

metoistanne

metastansa / metastaan

metoistansa / metoistaan

All

-lle

metallemme

metoillemme

metallenne

metoillenne

metallensa / metalleen

metoillensa / metoillean

Ade

-lla

metallamme

metoillamme

metallanne

metoillanne

metallansa / metallaan

metoillansa / metoillaan

Abl

-lta

metaltamme

metoiltamme

metaltanne

metoiltanne

metaltansa / metaltaan

metoiltansa / metoiltaan

Tra

-ksi

metaksemme

metoiksemme

metaksenne

metoiksenne

metaksensa / metakseen

metoiksensa / metoikseen

Ess

-na

metanamme

metoinamme

metananne

metoinanne

metanansa / metanaan

metoinansa / metoinaan

Abe

-tta

metattamme

metoittamme

metattanne

metoittanne

metattansa / metattaan

metoittansa / metoittaan

Com

-ne

-

metoinemme

-

metoinenne

-

metoinensa / metoineen

Singular

Plural

Nom

-

metamme

metanne

metansa

metamme

metanne

metansa

Par

-ta

metaamme

metaanne

metaansa / metaaan

metojamme

metojanne

metojansa / metojaan

Gen

-n

metamme

metanne

metansa

metojemme

metojenne

metojensa

Ill

mihin

metaamme

metaanne

metaansa

metoihimme

metoihinne

metoihinsa

Ine

-ssa

metassamme

metassanne

metassansa / metassaan

metoissamme

metoissanne

metoissansa / metoissaan

Ela

-sta

metastamme

metastanne

metastansa / metastaan

metoistamme

metoistanne

metoistansa / metoistaan

All

-lle

metallemme

metallenne

metallensa / metalleen

metoillemme

metoillenne

metoillensa / metoillean

Ade

-lla

metallamme

metallanne

metallansa / metallaan

metoillamme

metoillanne

metoillansa / metoillaan

Abl

-lta

metaltamme

metaltanne

metaltansa / metaltaan

metoiltamme

metoiltanne

metoiltansa / metoiltaan

Tra

-ksi

metaksemme

metaksenne

metaksensa / metakseen

metoiksemme

metoiksenne

metoiksensa / metoikseen

Ess

-na

metanamme

metananne

metanansa / metanaan

metoinamme

metoinanne

metoinansa / metoinaan

Abe

-tta

metattamme

metattanne

metattansa / metattaan

metoittamme

metoittanne

metoittansa / metoittaan

Com

-ne

-

-

-

metoinemme

metoinenne

metoinensa / metoineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

labra

labrat

Par

-ta

labraa

labroja

Gen

-n

labran

labrojen

Ill

mihin

labraan

labroihin

Ine

-ssa

labrassa

labroissa

Ela

-sta

labrasta

labroista

All

-lle

labralle

labroille

Ade

-lla

labralla

labroilla

Abl

-lta

labralta

labroilta

Tra

-ksi

labraksi

labroiksi

Ess

-na

labrana

labroina

Abe

-tta

labratta

labroitta

Com

-ne

-

labroine

Ins

-in

-

labroin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

labra

labrat

Par

-ta

labraa

labroja

Gen

-n

labran

labrojen

Ill

mihin

labraan

labroihin

Ine

-ssa

labrassa

labroissa

Ela

-sta

labrasta

labroista

All

-lle

labralle

labroille

Ade

-lla

labralla

labroilla

Abl

-lta

labralta

labroilta

Tra

-ksi

labraksi

labroiksi

Ess

-na

labrana

labroina

Abe

-tta

labratta

labroitta

Com

-ne

-

labroine

Ins

-in

-

labroin

labra
lab
Show more arrow right
Europarl corpus; OpenSubtitles2018.v3; Tatoeba Labra on suljettu tänään. The lab is closed today. Kaunis labra. Beautiful lab. Labra on Ukrainassa. The lab - - it's in the ukraine. En tiennyt, että sinulla on oma labra. I didn't know you have your own lab. Labra on varustettu uusimmalla tekniikalla. The lab is equipped with the latest technology. Mike, maalin labrans-analyysi. Mike, lab analysis on the paint. Soita labraan. Get the lab. Menen labraan. Work on the weights, go to lab. Sinulla on kotitekoinen labra. You have a homemade lab. Mene sinä labraan. You go back to the lab. Show more arrow right

Wiktionary

(informal) A lab (laboratory). Show more arrow right laboratorio Show more arrow right

Wikipedia

Laboratory A laboratory (UK: /ləˈbɒrətəri/, US: /ˈlæbərətɔːri/; colloquially lab) is a facility that provides controlled conditions in which scientific or technological research, experiments, and measurement may be performed. Laboratory services are provided in a variety of settings: physicians' offices, clinics, hospitals, and regional and national referral centers. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

labrani

labrani

labrasi

labrasi

labransa

labransa

Par

-ta

labraani

labrojani

labraasi

labrojasi

labraansa / labraaan

labrojansa / labrojaan

Gen

-n

labrani

labrojeni

labrasi

labrojesi

labransa

labrojensa

Ill

mihin

labraani

labroihini

labraasi

labroihisi

labraansa

labroihinsa

Ine

-ssa

labrassani

labroissani

labrassasi

labroissasi

labrassansa / labrassaan

labroissansa / labroissaan

Ela

-sta

labrastani

labroistani

labrastasi

labroistasi

labrastansa / labrastaan

labroistansa / labroistaan

All

-lle

labralleni

labroilleni

labrallesi

labroillesi

labrallensa / labralleen

labroillensa / labroillean

Ade

-lla

labrallani

labroillani

labrallasi

labroillasi

labrallansa / labrallaan

labroillansa / labroillaan

Abl

-lta

labraltani

labroiltani

labraltasi

labroiltasi

labraltansa / labraltaan

labroiltansa / labroiltaan

Tra

-ksi

labrakseni

labroikseni

labraksesi

labroiksesi

labraksensa / labrakseen

labroiksensa / labroikseen

Ess

-na

labranani

labroinani

labranasi

labroinasi

labranansa / labranaan

labroinansa / labroinaan

Abe

-tta

labrattani

labroittani

labrattasi

labroittasi

labrattansa / labrattaan

labroittansa / labroittaan

Com

-ne

-

labroineni

-

labroinesi

-

labroinensa / labroineen

Singular

Plural

Nom

-

labrani

labrasi

labransa

labrani

labrasi

labransa

Par

-ta

labraani

labraasi

labraansa / labraaan

labrojani

labrojasi

labrojansa / labrojaan

Gen

-n

labrani

labrasi

labransa

labrojeni

labrojesi

labrojensa

Ill

mihin

labraani

labraasi

labraansa

labroihini

labroihisi

labroihinsa

Ine

-ssa

labrassani

labrassasi

labrassansa / labrassaan

labroissani

labroissasi

labroissansa / labroissaan

Ela

-sta

labrastani

labrastasi

labrastansa / labrastaan

labroistani

labroistasi

labroistansa / labroistaan

All

-lle

labralleni

labrallesi

labrallensa / labralleen

labroilleni

labroillesi

labroillensa / labroillean

Ade

-lla

labrallani

labrallasi

labrallansa / labrallaan

labroillani

labroillasi

labroillansa / labroillaan

Abl

-lta

labraltani

labraltasi

labraltansa / labraltaan

labroiltani

labroiltasi

labroiltansa / labroiltaan

Tra

-ksi

labrakseni

labraksesi

labraksensa / labrakseen

labroikseni

labroiksesi

labroiksensa / labroikseen

Ess

-na

labranani

labranasi

labranansa / labranaan

labroinani

labroinasi

labroinansa / labroinaan

Abe

-tta

labrattani

labrattasi

labrattansa / labrattaan

labroittani

labroittasi

labroittansa / labroittaan

Com

-ne

-

-

-

labroineni

labroinesi

labroinensa / labroineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

labramme

labramme

labranne

labranne

labransa

labransa

Par

-ta

labraamme

labrojamme

labraanne

labrojanne

labraansa / labraaan

labrojansa / labrojaan

Gen

-n

labramme

labrojemme

labranne

labrojenne

labransa

labrojensa

Ill

mihin

labraamme

labroihimme

labraanne

labroihinne

labraansa

labroihinsa

Ine

-ssa

labrassamme

labroissamme

labrassanne

labroissanne

labrassansa / labrassaan

labroissansa / labroissaan

Ela

-sta

labrastamme

labroistamme

labrastanne

labroistanne

labrastansa / labrastaan

labroistansa / labroistaan

All

-lle

labrallemme

labroillemme

labrallenne

labroillenne

labrallensa / labralleen

labroillensa / labroillean

Ade

-lla

labrallamme

labroillamme

labrallanne

labroillanne

labrallansa / labrallaan

labroillansa / labroillaan

Abl

-lta

labraltamme

labroiltamme

labraltanne

labroiltanne

labraltansa / labraltaan

labroiltansa / labroiltaan

Tra

-ksi

labraksemme

labroiksemme

labraksenne

labroiksenne

labraksensa / labrakseen

labroiksensa / labroikseen

Ess

-na

labranamme

labroinamme

labrananne

labroinanne

labranansa / labranaan

labroinansa / labroinaan

Abe

-tta

labrattamme

labroittamme

labrattanne

labroittanne

labrattansa / labrattaan

labroittansa / labroittaan

Com

-ne

-

labroinemme

-

labroinenne

-

labroinensa / labroineen

Singular

Plural

Nom

-

labramme

labranne

labransa

labramme

labranne

labransa

Par

-ta

labraamme

labraanne

labraansa / labraaan

labrojamme

labrojanne

labrojansa / labrojaan

Gen

-n

labramme

labranne

labransa

labrojemme

labrojenne

labrojensa

Ill

mihin

labraamme

labraanne

labraansa

labroihimme

labroihinne

labroihinsa

Ine

-ssa

labrassamme

labrassanne

labrassansa / labrassaan

labroissamme

labroissanne

labroissansa / labroissaan

Ela

-sta

labrastamme

labrastanne

labrastansa / labrastaan

labroistamme

labroistanne

labroistansa / labroistaan

All

-lle

labrallemme

labrallenne

labrallensa / labralleen

labroillemme

labroillenne

labroillensa / labroillean

Ade

-lla

labrallamme

labrallanne

labrallansa / labrallaan

labroillamme

labroillanne

labroillansa / labroillaan

Abl

-lta

labraltamme

labraltanne

labraltansa / labraltaan

labroiltamme

labroiltanne

labroiltansa / labroiltaan

Tra

-ksi

labraksemme

labraksenne

labraksensa / labrakseen

labroiksemme

labroiksenne

labroiksensa / labroikseen

Ess

-na

labranamme

labrananne

labranansa / labranaan

labroinamme

labroinanne

labroinansa / labroinaan

Abe

-tta

labrattamme

labrattanne

labrattansa / labrattaan

labroittamme

labroittanne

labroittansa / labroittaan

Com

-ne

-

-

-

labroinemme

labroinenne

labroinensa / labroineen

Create new exercises Report an issue Exercises Solved!
close modal Press Esc to close
Source:
Report an issue
close modal
If you wish to receive updates on this issue:
SuccessIssue reported! Report
logo
  • Social Instagram
  • Social Facebook

Contact

envelope contact@kieli.net

Copyright 2019-2024, kieli.net

We value your privacy
Kieli.net uses cookies to enhance the browsing experience, serve personalized content, and analyze traffic. To learn more, please refer to the Cookie policy. By clicking "Accept" you consent to Kieli.net's use of cookies. Accept