logo Eng Translation language: Arabic English French German Persian Russian Somali Spanish Log In
logo Log In

Choose translation language

english Right arrow

Language

Contact

envelope contact@kieli.net
  • Social Instagram
  • Social Facebook
Float menu

Language

Close menu
Press / to search

löyhetä, verb

Word analysis
löyhetä SeeHide full analysisArrow downArrow up

löyhetä

löyhetä

Verb, First infinitive

Report an issue

Wiktionary

(intransitive) to loosen Show more arrow right löyhtyälöystyä Show more arrow right From löyhä +‎ -eta. Show more arrow right
spot
löyhetä
Show more arrow right
EurLex-2; ParaCrawl Corpus Sisäsyntyinen riskinotto: Kannustimet johtavat noususuhdanteessa liialliseen riskinottoon, jolloin pankkien luotonantoehdot löyhenevät. Endogenous risk-taking: incentives that during a boom generate excessive risk-taking and, in the case of banks, a deterioration of lending standards. Parhaimmillaan verkostot ovat elinikäisiä erilaisten ihmisten yhteenliittymiä, joissa toiminta on vastavuoroista ja joissa ihmisten väliset sidokset lujittuvat ja löyhenevät tarpeen ja tilanteen mukaan. At best, networks are life-long joint ventures of different individuals where people interact with one another and bonds between people grow stronger or weaker according to needs and situations. Show more arrow right

Indicative

Indicative present

Singular

Positive

Negative

i

löyhenen

en löyhene

ii

löyhenet

et löyhene

iii

löyhenee

ei löyhene

Plural

Positive

Negative

i

löyhenemme / löyhetään

emme löyhene / ei löyhetä

ii

löyhenette

ette löyhene

iii

löyhenevät

eivät löyhene

Indicative imperfect

Singular

Positive

Negative

i

löyhenin

en löyhennyt

ii

löyhenit

et löyhennyt

iii

löyheni

ei löyhennyt

Plural

Positive

Negative

i

löyhenimme / löyhettiin

emme löyhenneet / ei löyhetty

ii

löyhenitte

ette löyhenneet

iii

löyhenivät

eivät löyhenneet

Indicative perfect

Singular

Positive

Negative

i

olen löyhennyt

en ole löyhennyt

ii

olet löyhennyt

et ole löyhennyt

iii

on löyhennyt

ei ole löyhennyt

Plural

Positive

Negative

i

olemme löyhenneet

emme ole löyhenneet

ii

olette löyhenneet

ette ole löyhenneet

iii

ovat löyhenneet

eivät ole löyhenneet

Indicative plusquamperfect

Singular

Positive

Negative

i

olin löyhennyt

en ollut löyhennyt

ii

olit löyhennyt

et ollut löyhennyt

iii

oli löyhennyt

ei ollut löyhennyt

Plural

Positive

Negative

i

olimme löyhenneet

emme olleet löyhenneet

ii

olitte löyhenneet

ette olleet löyhenneet

iii

olivat löyhenneet

eivät olleet löyhenneet

Conditional

Conditional present

Singular

Positive

Negative

i

löyhenisin

en löyhenisi

ii

löyhenisit

et löyhenisi

iii

löyhenisi

ei löyhenisi

Plural

Positive

Negative

i

löyhenisimme

emme löyhenisi

ii

löyhenisitte

ette löyhenisi

iii

löyhenisivät

eivät löyhenisi

Conditional perfect

Singular

Positive

Negative

i

olisin löyhennyt

en olisi löyhennyt

ii

olisit löyhennyt

et olisi löyhennyt

iii

olisi löyhennyt

ei olisi löyhennyt

Plural

Positive

Negative

i

olisimme löyhenneet

emme olisi löyhenneet

ii

olisitte löyhenneet

ette olisi löyhenneet

iii

olisivat löyhenneet

eivät olisi löyhenneet

Potential

Potential present

Singular

Positive

Negative

i

löyhennen

en löyhenne

ii

löyhennet

et löyhenne

iii

löyhennee

ei löyhenne

Plural

Positive

Negative

i

löyhennemme

emme löyhenne

ii

löyhennette

ette löyhenne

iii

löyhennevät

eivät löyhenne

Potential perfect

Singular

Positive

Negative

i

lienen löyhennyt

en liene löyhennyt

ii

lienet löyhennyt

et liene löyhennyt

iii

lienee löyhennyt

ei liene löyhennyt

Plural

Positive

Negative

i

lienemme löyhenneet

emme liene löyhenneet

ii

lienette löyhenneet

ette liene löyhenneet

iii

lienevät löyhenneet

eivät liene löyhenneet

Imperative

Singular

i

-

ii

löyhene

iii

löyhetköön

Plural

i

löyhetkäämme

ii

löyhetkää

iii

löyhetkööt

Infinitive

Infinitive I

Nom

-

löyhetä

Tra

-ksi

löyhetäksensä / löyhetäkseen

Infinitive II

Ine

-ssa

löyhetessä

Ins

-in

löyheten

Ine

-ssa

löyhettäessä (passive)

Infinitive III

Ill

mihin

löyhenemään

Ine

-ssa

löyhenemässä

Ela

-sta

löyhenemästä

Ade

-lla

löyhenemällä

Abe

-tta

löyhenemättä

Ins

-in

löyhenemän

Ins

-in

löyhettämän (passive)

Infinitive IV

Nom

-

löyheneminen

Par

-ta

löyhenemistä

Infinitive V

löyhenemäisillänsä / löyhenemäisillään

Passive

Positive

Negative

Present

löyhetään

ei löyhetä

Imperfect

löyhettiin

ei löyhetty

Potential

löyhettäneen

ei löyhettäne

Conditional

löyhettäisiin

ei löyhettäisi

Imperative Present

löyhettäköön

älköön löyhettäkö

Imperative Perfect

olkoon löyhetty

älköön löyhetty

Positive

Negative

Present

löyhetään

ei löyhetä

Imperfect

löyhettiin

ei löyhetty

Potential

löyhettäneen

ei löyhettäne

Conditional

löyhettäisiin

ei löyhettäisi

Imperative Present

löyhettäköön

älköön löyhettäkö

Imperative Perfect

olkoon löyhetty

älköön löyhetty

Participle

Active

Passive

1st

löyhenevä

löyhettävä

2nd

löyhennyt

löyhetty

3rd

löyhenemä

-

Create new exercises Report an issue Exercises Solved!
Indicative present Solved!

Singular

Positive

Negative

i

löyhenen

en löyhene

ii

et löyhene

Solve

iii

ei löyhene

Solve

Plural

Positive

Negative

i

löyhenemme / löyhetään

emme löyhene / ei löyhetä

ii

löyhenette

ette löyhene

iii

löyhenevät

eivät Solve
Indicative present Solved!

Singular

PositiveNegative

i

löyhenenen löyhene

ii

et löyhene
Solve

iii

ei löyhene
Solve

Plural

PositiveNegative

i

löyhenemme / löyhetäänemme löyhene / ei löyhetä

ii

löyhenetteette löyhene

iii

löyheneväteivät
Solve
Indicative imperfect Solved!

Singular

Positive

Negative

i

en löyhennyt

Solve

ii

löyhenit

et löyhennyt

iii

ei Solve

Plural

Positive

Negative

i

löyhenimme / löyhettiin

emme / ei Solve

ii

löyhenitte

ette löyhenneet

iii

löyhenivät

eivät löyhenneet

Indicative imperfect Solved!

Singular

PositiveNegative

i

en löyhennyt
Solve

ii

löyhenitet löyhennyt

iii

ei
Solve

Plural

PositiveNegative

i

löyhenimme / löyhettiinemme / ei
Solve

ii

löyhenitteette löyhenneet

iii

löyheniväteivät löyhenneet
Imperative Solved!

sinä

löyhene

te

Solve
Imperative Solved!

sinä

löyhene

te

Solve
Conditional present Solved!

Singular

Positive

Negative

i

löyhenisin

en löyhenisi

ii

et löyhenisi

Solve

iii

löyhenisi

ei Solve

Plural

Positive

Negative

i

löyhenisimme

emme löyhenisi

ii

ette löyhenisi

Solve

iii

löyhenisivät

eivät löyhenisi

Conditional present Solved!

Singular

PositiveNegative

i

löyhenisinen löyhenisi

ii

et löyhenisi
Solve

iii

löyhenisiei
Solve

Plural

PositiveNegative

i

löyhenisimmeemme löyhenisi

ii

ette löyhenisi
Solve

iii

löyhenisiväteivät löyhenisi
close modal Press Esc to close
Source:
Report an issue
close modal
If you wish to receive updates on this issue:
SuccessIssue reported! Report
logo
  • Social Instagram
  • Social Facebook

Contact

envelope contact@kieli.net

Copyright 2019-2024, kieli.net

We value your privacy
Kieli.net uses cookies to enhance the browsing experience, serve personalized content, and analyze traffic. To learn more, please refer to the Cookie policy. By clicking "Accept" you consent to Kieli.net's use of cookies. Accept