löyhetä |
Verb, First infinitive |
spot | |
löyhetä |
Singular
Positive |
Negative |
|
---|---|---|
i |
löyhenen |
|
ii |
löyhenet |
|
iii |
löyhenee |
Plural
Positive |
Negative |
|
---|---|---|
i |
löyhenemme / löyhetään |
|
ii |
löyhenette |
|
iii |
löyhenevät |
Singular
Positive |
Negative |
|
---|---|---|
i |
löyhenin |
|
ii |
löyhenit |
|
iii |
löyheni |
Plural
Positive |
Negative |
|
---|---|---|
i |
löyhenimme / löyhettiin |
|
ii |
löyhenitte |
|
iii |
löyhenivät |
Singular
Positive |
Negative |
|
---|---|---|
i |
olen löyhennyt |
en ole löyhennyt |
ii |
olet löyhennyt |
et ole löyhennyt |
iii |
on löyhennyt |
ei ole löyhennyt |
Plural
Positive |
Negative |
|
---|---|---|
i |
olemme löyhenneet |
emme ole löyhenneet |
ii |
olette löyhenneet |
ette ole löyhenneet |
iii |
ovat löyhenneet |
eivät ole löyhenneet |
Singular
Positive |
Negative |
|
---|---|---|
i |
olin löyhennyt |
en ollut löyhennyt |
ii |
olit löyhennyt |
et ollut löyhennyt |
iii |
oli löyhennyt |
ei ollut löyhennyt |
Plural
Positive |
Negative |
|
---|---|---|
i |
olimme löyhenneet |
emme olleet löyhenneet |
ii |
olitte löyhenneet |
ette olleet löyhenneet |
iii |
olivat löyhenneet |
eivät olleet löyhenneet |
Singular
Positive |
Negative |
|
---|---|---|
i |
löyhenisin |
|
ii |
löyhenisit |
|
iii |
löyhenisi |
Plural
Positive |
Negative |
|
---|---|---|
i |
löyhenisimme |
|
ii |
löyhenisitte |
|
iii |
löyhenisivät |
Singular
Positive |
Negative |
|
---|---|---|
i |
olisin löyhennyt |
en olisi löyhennyt |
ii |
olisit löyhennyt |
et olisi löyhennyt |
iii |
olisi löyhennyt |
ei olisi löyhennyt |
Plural
Positive |
Negative |
|
---|---|---|
i |
olisimme löyhenneet |
emme olisi löyhenneet |
ii |
olisitte löyhenneet |
ette olisi löyhenneet |
iii |
olisivat löyhenneet |
eivät olisi löyhenneet |
Singular
Positive |
Negative |
|
---|---|---|
i |
löyhennen |
en löyhenne |
ii |
löyhennet |
et löyhenne |
iii |
löyhennee |
ei löyhenne |
Plural
Positive |
Negative |
|
---|---|---|
i |
löyhennemme |
emme löyhenne |
ii |
löyhennette |
ette löyhenne |
iii |
löyhennevät |
eivät löyhenne |
Singular
Positive |
Negative |
|
---|---|---|
i |
lienen löyhennyt |
en liene löyhennyt |
ii |
lienet löyhennyt |
et liene löyhennyt |
iii |
lienee löyhennyt |
ei liene löyhennyt |
Plural
Positive |
Negative |
|
---|---|---|
i |
lienemme löyhenneet |
emme liene löyhenneet |
ii |
lienette löyhenneet |
ette liene löyhenneet |
iii |
lienevät löyhenneet |
eivät liene löyhenneet |
Singular
i |
- |
ii |
löyhene |
iii |
löyhetköön |
Plural
i |
löyhetkäämme |
ii |
löyhetkää |
iii |
löyhetkööt |
Nom |
- |
|
Tra |
-ksi |
löyhetäksensä / löyhetäkseen |
Ine |
-ssa |
löyhetessä |
Ins |
-in |
löyheten |
Ine |
-ssa |
löyhettäessä (passive) |
Ill |
mihin |
löyhenemään |
Ine |
-ssa |
löyhenemässä |
Ela |
-sta |
löyhenemästä |
Ade |
-lla |
löyhenemällä |
Abe |
-tta |
löyhenemättä |
Ins |
-in |
löyhenemän |
Ins |
-in |
löyhettämän (passive) |
Nom |
- |
löyheneminen |
Par |
-ta |
löyhenemistä |
löyhenemäisillänsä / löyhenemäisillään |
Positive |
Negative |
|
---|---|---|
Present |
löyhetään |
ei |
Imperfect |
löyhettiin |
ei löyhetty |
Potential |
löyhettäneen |
ei löyhettäne |
Conditional |
löyhettäisiin |
ei löyhettäisi |
Imperative Present |
löyhettäköön |
älköön löyhettäkö |
Imperative Perfect |
olkoon löyhetty |
älköön löyhetty |
Positive
Negative
Present
löyhetään
ei
Imperfect
löyhettiin
ei löyhetty
Potential
löyhettäneen
ei löyhettäne
Conditional
löyhettäisiin
ei löyhettäisi
Imperative Present
löyhettäköön
älköön löyhettäkö
Imperative Perfect
olkoon löyhetty
älköön löyhetty
Active |
Passive |
|
---|---|---|
1st |
löyhenevä |
löyhettävä |
2nd |
löyhennyt |
löyhetty |
3rd |
löyhenemä |
- |
Contact
Copyright 2019-2024, kieli.net