logo Eng Translation language: Arabic English French German Persian Russian Somali Spanish Log In
logo Log In

Choose translation language

english Right arrow

Language

Contact

envelope contact@kieli.net
  • Social Instagram
  • Social Facebook
Float menu

Language

Close menu
Press / to search

lyyhistyä, verb

Word analysis
lyyhistyi SeeHide full analysisArrow downArrow up

lyyhistyi

lyyhistyä

Verb, Imperfect, 3rd person singular

Report an issue

Wiktionary

(intransitive) To collapse. Show more arrow right luhistualysähtää Show more arrow right lyyhistää +‎ -yä Show more arrow right
shorten
to collapse
Show more arrow right
OpenSubtitles2018.v3; Literature; WikiMatrix Hän lyyhistyi. He just collapsed. Eversti Belt lyyhistyi. Colonel Belt's collapsed. Miss Spencer lyyhistyi tuolille. Miss Spencer sank into a chair. Hän istui sohvalla ja lyyhistyi. Look, he was just sitting on the couch, and then he-he - he fell over and that was it. Hän lyyhistyi, verta oli paljon... But she collapsed, there was blood. Sitten lyyhistyin. And the last thing was the fall. Hän oli juoksulenkillä. Hän lyyhistyi. He was out for a run, then he collapsed. Hän lyyhistyi ja aneli pillereitään... He fell, perhaps calling out for his pills. Keuhko ehkä lyyhistyi tai rintalasta murtui. Maybe a collapsed lung, a bruised sternum. Hän lyyhistyi kentälle koripalloa pelatessaan. He played his club handball with Stadion IF. Show more arrow right

Indicative

Indicative present

Singular

Positive

Negative

i

lyyhistyn

en lyyhisty

ii

lyyhistyt

et lyyhisty

iii

lyyhistyy

ei lyyhisty

Plural

Positive

Negative

i

lyyhistymme / lyyhistytään

emme lyyhisty / ei lyyhistytä

ii

lyyhistytte

ette lyyhisty

iii

lyyhistyvät

eivät lyyhisty

Indicative imperfect

Singular

Positive

Negative

i

lyyhistyin

en lyyhistynyt

ii

lyyhistyit

et lyyhistynyt

iii

lyyhistyi

ei lyyhistynyt

Plural

Positive

Negative

i

lyyhistyimme / lyyhistyttiin

emme lyyhistyneet / ei lyyhistytty

ii

lyyhistyitte

ette lyyhistyneet

iii

lyyhistyivät

eivät lyyhistyneet

Indicative perfect

Singular

Positive

Negative

i

olen lyyhistynyt

en ole lyyhistynyt

ii

olet lyyhistynyt

et ole lyyhistynyt

iii

on lyyhistynyt

ei ole lyyhistynyt

Plural

Positive

Negative

i

olemme lyyhistyneet

emme ole lyyhistyneet

ii

olette lyyhistyneet

ette ole lyyhistyneet

iii

ovat lyyhistyneet

eivät ole lyyhistyneet

Indicative plusquamperfect

Singular

Positive

Negative

i

olin lyyhistynyt

en ollut lyyhistynyt

ii

olit lyyhistynyt

et ollut lyyhistynyt

iii

oli lyyhistynyt

ei ollut lyyhistynyt

Plural

Positive

Negative

i

olimme lyyhistyneet

emme olleet lyyhistyneet

ii

olitte lyyhistyneet

ette olleet lyyhistyneet

iii

olivat lyyhistyneet

eivät olleet lyyhistyneet

Conditional

Conditional present

Singular

Positive

Negative

i

lyyhistyisin

en lyyhistyisi

ii

lyyhistyisit

et lyyhistyisi

iii

lyyhistyisi

ei lyyhistyisi

Plural

Positive

Negative

i

lyyhistyisimme

emme lyyhistyisi

ii

lyyhistyisitte

ette lyyhistyisi

iii

lyyhistyisivät

eivät lyyhistyisi

Conditional perfect

Singular

Positive

Negative

i

olisin lyyhistynyt

en olisi lyyhistynyt

ii

olisit lyyhistynyt

et olisi lyyhistynyt

iii

olisi lyyhistynyt

ei olisi lyyhistynyt

Plural

Positive

Negative

i

olisimme lyyhistyneet

emme olisi lyyhistyneet

ii

olisitte lyyhistyneet

ette olisi lyyhistyneet

iii

olisivat lyyhistyneet

eivät olisi lyyhistyneet

Potential

Potential present

Singular

Positive

Negative

i

lyyhistynen

en lyyhistyne

ii

lyyhistynet

et lyyhistyne

iii

lyyhistynee

ei lyyhistyne

Plural

Positive

Negative

i

lyyhistynemme

emme lyyhistyne

ii

lyyhistynette

ette lyyhistyne

iii

lyyhistynevät

eivät lyyhistyne

Potential perfect

Singular

Positive

Negative

i

lienen lyyhistynyt

en liene lyyhistynyt

ii

lienet lyyhistynyt

et liene lyyhistynyt

iii

lienee lyyhistynyt

ei liene lyyhistynyt

Plural

Positive

Negative

i

lienemme lyyhistyneet

emme liene lyyhistyneet

ii

lienette lyyhistyneet

ette liene lyyhistyneet

iii

lienevät lyyhistyneet

eivät liene lyyhistyneet

Imperative

Singular

i

-

ii

lyyhisty

iii

lyyhistyköön

Plural

i

lyyhistykäämme

ii

lyyhistykää

iii

lyyhistykööt

Infinitive

Infinitive I

Nom

-

lyyhistyä

Tra

-ksi

lyyhistyäksensä / lyyhistyäkseen

Infinitive II

Ine

-ssa

lyyhistyessä

Ins

-in

lyyhistyen

Ine

-ssa

lyyhistyttäessä (passive)

Infinitive III

Ill

mihin

lyyhistymään

Ine

-ssa

lyyhistymässä

Ela

-sta

lyyhistymästä

Ade

-lla

lyyhistymällä

Abe

-tta

lyyhistymättä

Ins

-in

lyyhistymän

Ins

-in

lyyhistyttämän (passive)

Infinitive IV

Nom

-

lyyhistyminen

Par

-ta

lyyhistymistä

Infinitive V

lyyhistymäisillänsä / lyyhistymäisillään

Passive

Positive

Negative

Present

lyyhistytään

ei lyyhistytä

Imperfect

lyyhistyttiin

ei lyyhistytty

Potential

lyyhistyttäneen

ei lyyhistyttäne

Conditional

lyyhistyttäisiin

ei lyyhistyttäisi

Imperative Present

lyyhistyttäköön

älköön lyyhistyttäkö

Imperative Perfect

olkoon lyyhistytty

älköön lyyhistytty

Positive

Negative

Present

lyyhistytään

ei lyyhistytä

Imperfect

lyyhistyttiin

ei lyyhistytty

Potential

lyyhistyttäneen

ei lyyhistyttäne

Conditional

lyyhistyttäisiin

ei lyyhistyttäisi

Imperative Present

lyyhistyttäköön

älköön lyyhistyttäkö

Imperative Perfect

olkoon lyyhistytty

älköön lyyhistytty

Participle

Active

Passive

1st

lyyhistyvä

lyyhistyttävä

2nd

lyyhistynyt

lyyhistytty

3rd

lyyhistymä

-

Create new exercises Report an issue Exercises Solved!
close modal Press Esc to close
Source:
Report an issue
close modal
If you wish to receive updates on this issue:
SuccessIssue reported! Report
logo
  • Social Instagram
  • Social Facebook

Contact

envelope contact@kieli.net

Copyright 2019-2024, kieli.net

We value your privacy
Kieli.net uses cookies to enhance the browsing experience, serve personalized content, and analyze traffic. To learn more, please refer to the Cookie policy. By clicking "Accept" you consent to Kieli.net's use of cookies. Accept