logo Eng Translation language: Arabic English French German Persian Russian Somali Spanish Log In
logo Log In

Choose translation language

english Right arrow

Language

Contact

envelope contact@kieli.net
  • Social Instagram
  • Social Facebook
Float menu

Language

Close menu
Press / to search

lumi, noun

Word analysis
lumimäkeä

lumimäkeä

lumi

Noun, Singular Nominative

+ mäki

Noun, Singular Partitive

Report an issue

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

lumi

lumet

Par

-ta

lunta / lumea

lumia

Gen

-n

lumen

lunten / lumien

Ill

mihin

lumeen

lumiin

Ine

-ssa

lumessa

lumissa

Ela

-sta

lumesta

lumista

All

-lle

lumelle

lumille

Ade

-lla

lumella

lumilla

Abl

-lta

lumelta

lumilta

Tra

-ksi

lumeksi

lumiksi

Ess

-na

lumena

lumina

Abe

-tta

lumetta

lumitta

Com

-ne

-

lumine

Ins

-in

-

lumin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

lumi

lumet

Par

-ta

lunta / lumea

lumia

Gen

-n

lumen

lunten / lumien

Ill

mihin

lumeen

lumiin

Ine

-ssa

lumessa

lumissa

Ela

-sta

lumesta

lumista

All

-lle

lumelle

lumille

Ade

-lla

lumella

lumilla

Abl

-lta

lumelta

lumilta

Tra

-ksi

lumeksi

lumiksi

Ess

-na

lumena

lumina

Abe

-tta

lumetta

lumitta

Com

-ne

-

lumine

Ins

-in

-

lumin

snow lumi, lumisade, lumentulo, kokaiini
Show more arrow right
OpenSubtitles2018.v3; Europarl Parallel Corpus - sentence ID 1001-2000; jw2019 Mites Lumi? How did it go with Lumi? Lumi pettää. It's coming through! Lumi peittää maan joka talvi. Snow covers the ground every winter. Lumen halki! In the snow. Katos Lumi tätä. Look at this, Lumi. Ei lumi ole paha. Snow isn't bad. Lumi on kaunista. The snow is pretty. Testattiinko lumi? Was the collected snow tested? Lumins-ilmastointi. Snow -Conditioning”. Ja lunta. It's snowing. Show more arrow right

Wiktionary

snow Show more arrow right luminen Show more arrow right ensilumihöytylumiirtolumilumenajolumenlähtölumenmurtolumiaitalumiauralumienkelilumierälumihankilumihiutalelumihomelumihuippulumikelilumikellolumikenkälumikenttälumikerroslumiketjulumiketjutlumikidelumikinkkulumikinoslumikolalumikurkilumikuurolumilapiolumilautalumilautailulumileirilumilinkolumilinnalumiluolalumilyhtylumimajalumimarjalumimarjapensaslumimassalumimieslumimittarilumimyrskylumipaakkulumipallolumipalloheisilumipeitelumipisaralumipukulumipyrylumiraelumirajalumiryöppylumiräntälumisadelumisohjolumisokeuslumisotalumituholumituiskulumitykkilumityölumitähtilumiukkolumivaippalumivalkoinenlumivallilumiveistoslumivuohilumivyörynuoskalumipakkaslumiperunalumipuuterilumipyrylumiräntälumisohjolumitekolumitykkilumitykkylumivitilumi Show more arrow right From Proto-Finnic lumi, from Proto-Uralic lome. Show more arrow right

Wikipedia

Snow Snow comprises individual ice crystals that grow while suspended in the atmosphere—usually within clouds—and then fall, accumulating on the ground where they undergo further changes. It consists of frozen crystalline water throughout its life cycle, starting when, under suitable conditions, the ice crystals form in the atmosphere, increase to millimeter size, precipitate and accumulate on surfaces, then metamorphose in place, and ultimately melt, slide or sublimate away. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

lumeni

lumeni

lumesi

lumesi

lumensa

lumensa

Par

-ta

luntani / lumeani

lumiani

luntasi / lumeasi

lumiasi

luntansa / luntaan / lumeansa

lumiansa / lumiaan

Gen

-n

lumeni

lunteni / lumieni

lumesi

luntesi / lumiesi

lumensa

luntensa / lumiensa

Ill

mihin

lumeeni

lumiini

lumeesi

lumiisi

lumeensa

lumiinsa

Ine

-ssa

lumessani

lumissani

lumessasi

lumissasi

lumessansa / lumessaan

lumissansa / lumissaan

Ela

-sta

lumestani

lumistani

lumestasi

lumistasi

lumestansa / lumestaan

lumistansa / lumistaan

All

-lle

lumelleni

lumilleni

lumellesi

lumillesi

lumellensa / lumelleen

lumillensa / lumillean

Ade

-lla

lumellani

lumillani

lumellasi

lumillasi

lumellansa / lumellaan

lumillansa / lumillaan

Abl

-lta

lumeltani

lumiltani

lumeltasi

lumiltasi

lumeltansa / lumeltaan

lumiltansa / lumiltaan

Tra

-ksi

lumekseni

lumikseni

lumeksesi

lumiksesi

lumeksensa / lumekseen

lumiksensa / lumikseen

Ess

-na

lumenani

luminani

lumenasi

luminasi

lumenansa / lumenaan

luminansa / luminaan

Abe

-tta

lumettani

lumittani

lumettasi

lumittasi

lumettansa / lumettaan

lumittansa / lumittaan

Com

-ne

-

lumineni

-

luminesi

-

luminensa / lumineen

Singular

Plural

Nom

-

lumeni

lumesi

lumensa

lumeni

lumesi

lumensa

Par

-ta

luntani / lumeani

luntasi / lumeasi

luntansa / luntaan / lumeansa

lumiani

lumiasi

lumiansa / lumiaan

Gen

-n

lumeni

lumesi

lumensa

lunteni / lumieni

luntesi / lumiesi

luntensa / lumiensa

Ill

mihin

lumeeni

lumeesi

lumeensa

lumiini

lumiisi

lumiinsa

Ine

-ssa

lumessani

lumessasi

lumessansa / lumessaan

lumissani

lumissasi

lumissansa / lumissaan

Ela

-sta

lumestani

lumestasi

lumestansa / lumestaan

lumistani

lumistasi

lumistansa / lumistaan

All

-lle

lumelleni

lumellesi

lumellensa / lumelleen

lumilleni

lumillesi

lumillensa / lumillean

Ade

-lla

lumellani

lumellasi

lumellansa / lumellaan

lumillani

lumillasi

lumillansa / lumillaan

Abl

-lta

lumeltani

lumeltasi

lumeltansa / lumeltaan

lumiltani

lumiltasi

lumiltansa / lumiltaan

Tra

-ksi

lumekseni

lumeksesi

lumeksensa / lumekseen

lumikseni

lumiksesi

lumiksensa / lumikseen

Ess

-na

lumenani

lumenasi

lumenansa / lumenaan

luminani

luminasi

luminansa / luminaan

Abe

-tta

lumettani

lumettasi

lumettansa / lumettaan

lumittani

lumittasi

lumittansa / lumittaan

Com

-ne

-

-

-

lumineni

luminesi

luminensa / lumineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

lumemme

lumemme

lumenne

lumenne

lumensa

lumensa

Par

-ta

luntamme / lumeamme

lumiamme

luntanne / lumeanne

lumianne

luntansa / luntaan / lumeansa

lumiansa / lumiaan

Gen

-n

lumemme

luntemme / lumiemme

lumenne

luntenne / lumienne

lumensa

luntensa / lumiensa

Ill

mihin

lumeemme

lumiimme

lumeenne

lumiinne

lumeensa

lumiinsa

Ine

-ssa

lumessamme

lumissamme

lumessanne

lumissanne

lumessansa / lumessaan

lumissansa / lumissaan

Ela

-sta

lumestamme

lumistamme

lumestanne

lumistanne

lumestansa / lumestaan

lumistansa / lumistaan

All

-lle

lumellemme

lumillemme

lumellenne

lumillenne

lumellensa / lumelleen

lumillensa / lumillean

Ade

-lla

lumellamme

lumillamme

lumellanne

lumillanne

lumellansa / lumellaan

lumillansa / lumillaan

Abl

-lta

lumeltamme

lumiltamme

lumeltanne

lumiltanne

lumeltansa / lumeltaan

lumiltansa / lumiltaan

Tra

-ksi

lumeksemme

lumiksemme

lumeksenne

lumiksenne

lumeksensa / lumekseen

lumiksensa / lumikseen

Ess

-na

lumenamme

luminamme

lumenanne

luminanne

lumenansa / lumenaan

luminansa / luminaan

Abe

-tta

lumettamme

lumittamme

lumettanne

lumittanne

lumettansa / lumettaan

lumittansa / lumittaan

Com

-ne

-

luminemme

-

luminenne

-

luminensa / lumineen

Singular

Plural

Nom

-

lumemme

lumenne

lumensa

lumemme

lumenne

lumensa

Par

-ta

luntamme / lumeamme

luntanne / lumeanne

luntansa / luntaan / lumeansa

lumiamme

lumianne

lumiansa / lumiaan

Gen

-n

lumemme

lumenne

lumensa

luntemme / lumiemme

luntenne / lumienne

luntensa / lumiensa

Ill

mihin

lumeemme

lumeenne

lumeensa

lumiimme

lumiinne

lumiinsa

Ine

-ssa

lumessamme

lumessanne

lumessansa / lumessaan

lumissamme

lumissanne

lumissansa / lumissaan

Ela

-sta

lumestamme

lumestanne

lumestansa / lumestaan

lumistamme

lumistanne

lumistansa / lumistaan

All

-lle

lumellemme

lumellenne

lumellensa / lumelleen

lumillemme

lumillenne

lumillensa / lumillean

Ade

-lla

lumellamme

lumellanne

lumellansa / lumellaan

lumillamme

lumillanne

lumillansa / lumillaan

Abl

-lta

lumeltamme

lumeltanne

lumeltansa / lumeltaan

lumiltamme

lumiltanne

lumiltansa / lumiltaan

Tra

-ksi

lumeksemme

lumeksenne

lumeksensa / lumekseen

lumiksemme

lumiksenne

lumiksensa / lumikseen

Ess

-na

lumenamme

lumenanne

lumenansa / lumenaan

luminamme

luminanne

luminansa / luminaan

Abe

-tta

lumettamme

lumettanne

lumettansa / lumettaan

lumittamme

lumittanne

lumittansa / lumittaan

Com

-ne

-

-

-

luminemme

luminenne

luminensa / lumineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

mäki

mäet

Par

-ta

mäkeä

mäkiä

Gen

-n

mäen

mäkien

Ill

mihin

mäkeen

mäkiin

Ine

-ssa

mäessä

mäissä

Ela

-sta

mäestä

mäistä

All

-lle

mäelle

mäille

Ade

-lla

mäellä

mäillä

Abl

-lta

mäeltä

mäiltä

Tra

-ksi

mäeksi

mäiksi

Ess

-na

mäkenä

mäkinä

Abe

-tta

mäettä

mäittä

Com

-ne

-

mäkine

Ins

-in

-

mäin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

mäki

mäet

Par

-ta

mäkeä

mäkiä

Gen

-n

mäen

mäkien

Ill

mihin

mäkeen

mäkiin

Ine

-ssa

mäessä

mäissä

Ela

-sta

mäestä

mäistä

All

-lle

mäelle

mäille

Ade

-lla

mäellä

mäillä

Abl

-lta

mäeltä

mäiltä

Tra

-ksi

mäeksi

mäiksi

Ess

-na

mäkenä

mäkinä

Abe

-tta

mäettä

mäittä

Com

-ne

-

mäkine

Ins

-in

-

mäin

hill kukkula, mäki, vuori, kasa, keko, ylänne
slope kaltevuus, rinne, luiska, kaltevuuskulma, mäki, luisu
hillside mäenrinne, mäki
ascent nousu, nouseminen, rinne, mäki
run ajelu, ajo, juoksu, kulku, käynti, mäki
rise nousu, kasvu, kohoaminen, lisääntyminen, ylämäki, mäki
lemur
Show more arrow right
OpenSubtitles2018.v3; Europarl Corpus; opensubtitles2; Tatoeba, sentence 3309637 (https://opus.lingfil.uu.se/Tatoeba.php); EMEA Corpus; Europarl Parallel Corpus, sentence 2572 (https://opus.lingfil.uu.se/Europarl.php) Tule, Mäki. Come on, Hill. Tuo se mäki on. That's the hill. Mäki oli hyvin jyrkkä ja pitkä. The hill was very steep and long. Oli jyrkkä mäki. There was a steep hill. Koko mäki räjähti. Whole damn hillside blew up. Mäki oon näyttelijä. I'm an actress. Talvella mäki muuttuu hiihtoladuksi. In winter, the hill turns into a ski track. Mäki oli peitetty tuoreella lumella. The hill was covered in fresh snow. Mäki on jyrkkä ja haastava kiivettävä. The hill is steep and challenging to climb. Mäkeä ylös. Up the hill. Show more arrow right

Wiktionary

hill (a relatively large, usually rounded elevation of earth; generally larger than kukkula (“hill, hillock”) and smaller than vuori (“mountain”)) - slope rinne Show more arrow right alamäkimäkinenmyötämäkivastamäkiylämäki Show more arrow right From Proto-Finnic mäki, from Proto-Finno-Ugric mäke. Cognates include Estonian mägi and Khanty мӱг (müg). Show more arrow right

Wikipedia

Hill A hill is a landform that extends above the surrounding terrain. It often has a distinct summit. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

mäkeni

mäkeni

mäkesi

mäkesi

mäkensä

mäkensä

Par

-ta

mäkeäni

mäkiäni

mäkeäsi

mäkiäsi

mäkeänsä / mäkeään

mäkiänsä / mäkiään

Gen

-n

mäkeni

mäkieni

mäkesi

mäkiesi

mäkensä

mäkiensä

Ill

mihin

mäkeeni

mäkiini

mäkeesi

mäkiisi

mäkeensä

mäkiinsä

Ine

-ssa

mäessäni

mäissäni

mäessäsi

mäissäsi

mäessänsä / mäessään

mäissänsä / mäissään

Ela

-sta

mäestäni

mäistäni

mäestäsi

mäistäsi

mäestänsä / mäestään

mäistänsä / mäistään

All

-lle

mäelleni

mäilleni

mäellesi

mäillesi

mäellensä / mäelleen

mäillensä / mäilleän

Ade

-lla

mäelläni

mäilläni

mäelläsi

mäilläsi

mäellänsä / mäellään

mäillänsä / mäillään

Abl

-lta

mäeltäni

mäiltäni

mäeltäsi

mäiltäsi

mäeltänsä / mäeltään

mäiltänsä / mäiltään

Tra

-ksi

mäekseni

mäikseni

mäeksesi

mäiksesi

mäeksensä / mäekseen

mäiksensä / mäikseen

Ess

-na

mäkenäni

mäkinäni

mäkenäsi

mäkinäsi

mäkenänsä / mäkenään

mäkinänsä / mäkinään

Abe

-tta

mäettäni

mäittäni

mäettäsi

mäittäsi

mäettänsä / mäettään

mäittänsä / mäittään

Com

-ne

-

mäkineni

-

mäkinesi

-

mäkinensä / mäkineen

Singular

Plural

Nom

-

mäkeni

mäkesi

mäkensä

mäkeni

mäkesi

mäkensä

Par

-ta

mäkeäni

mäkeäsi

mäkeänsä / mäkeään

mäkiäni

mäkiäsi

mäkiänsä / mäkiään

Gen

-n

mäkeni

mäkesi

mäkensä

mäkieni

mäkiesi

mäkiensä

Ill

mihin

mäkeeni

mäkeesi

mäkeensä

mäkiini

mäkiisi

mäkiinsä

Ine

-ssa

mäessäni

mäessäsi

mäessänsä / mäessään

mäissäni

mäissäsi

mäissänsä / mäissään

Ela

-sta

mäestäni

mäestäsi

mäestänsä / mäestään

mäistäni

mäistäsi

mäistänsä / mäistään

All

-lle

mäelleni

mäellesi

mäellensä / mäelleen

mäilleni

mäillesi

mäillensä / mäilleän

Ade

-lla

mäelläni

mäelläsi

mäellänsä / mäellään

mäilläni

mäilläsi

mäillänsä / mäillään

Abl

-lta

mäeltäni

mäeltäsi

mäeltänsä / mäeltään

mäiltäni

mäiltäsi

mäiltänsä / mäiltään

Tra

-ksi

mäekseni

mäeksesi

mäeksensä / mäekseen

mäikseni

mäiksesi

mäiksensä / mäikseen

Ess

-na

mäkenäni

mäkenäsi

mäkenänsä / mäkenään

mäkinäni

mäkinäsi

mäkinänsä / mäkinään

Abe

-tta

mäettäni

mäettäsi

mäettänsä / mäettään

mäittäni

mäittäsi

mäittänsä / mäittään

Com

-ne

-

-

-

mäkineni

mäkinesi

mäkinensä / mäkineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

mäkemme

mäkemme

mäkenne

mäkenne

mäkensä

mäkensä

Par

-ta

mäkeämme

mäkiämme

mäkeänne

mäkiänne

mäkeänsä / mäkeään

mäkiänsä / mäkiään

Gen

-n

mäkemme

mäkiemme

mäkenne

mäkienne

mäkensä

mäkiensä

Ill

mihin

mäkeemme

mäkiimme

mäkeenne

mäkiinne

mäkeensä

mäkiinsä

Ine

-ssa

mäessämme

mäissämme

mäessänne

mäissänne

mäessänsä / mäessään

mäissänsä / mäissään

Ela

-sta

mäestämme

mäistämme

mäestänne

mäistänne

mäestänsä / mäestään

mäistänsä / mäistään

All

-lle

mäellemme

mäillemme

mäellenne

mäillenne

mäellensä / mäelleen

mäillensä / mäilleän

Ade

-lla

mäellämme

mäillämme

mäellänne

mäillänne

mäellänsä / mäellään

mäillänsä / mäillään

Abl

-lta

mäeltämme

mäiltämme

mäeltänne

mäiltänne

mäeltänsä / mäeltään

mäiltänsä / mäiltään

Tra

-ksi

mäeksemme

mäiksemme

mäeksenne

mäiksenne

mäeksensä / mäekseen

mäiksensä / mäikseen

Ess

-na

mäkenämme

mäkinämme

mäkenänne

mäkinänne

mäkenänsä / mäkenään

mäkinänsä / mäkinään

Abe

-tta

mäettämme

mäittämme

mäettänne

mäittänne

mäettänsä / mäettään

mäittänsä / mäittään

Com

-ne

-

mäkinemme

-

mäkinenne

-

mäkinensä / mäkineen

Singular

Plural

Nom

-

mäkemme

mäkenne

mäkensä

mäkemme

mäkenne

mäkensä

Par

-ta

mäkeämme

mäkeänne

mäkeänsä / mäkeään

mäkiämme

mäkiänne

mäkiänsä / mäkiään

Gen

-n

mäkemme

mäkenne

mäkensä

mäkiemme

mäkienne

mäkiensä

Ill

mihin

mäkeemme

mäkeenne

mäkeensä

mäkiimme

mäkiinne

mäkiinsä

Ine

-ssa

mäessämme

mäessänne

mäessänsä / mäessään

mäissämme

mäissänne

mäissänsä / mäissään

Ela

-sta

mäestämme

mäestänne

mäestänsä / mäestään

mäistämme

mäistänne

mäistänsä / mäistään

All

-lle

mäellemme

mäellenne

mäellensä / mäelleen

mäillemme

mäillenne

mäillensä / mäilleän

Ade

-lla

mäellämme

mäellänne

mäellänsä / mäellään

mäillämme

mäillänne

mäillänsä / mäillään

Abl

-lta

mäeltämme

mäeltänne

mäeltänsä / mäeltään

mäiltämme

mäiltänne

mäiltänsä / mäiltään

Tra

-ksi

mäeksemme

mäeksenne

mäeksensä / mäekseen

mäiksemme

mäiksenne

mäiksensä / mäikseen

Ess

-na

mäkenämme

mäkenänne

mäkenänsä / mäkenään

mäkinämme

mäkinänne

mäkinänsä / mäkinään

Abe

-tta

mäettämme

mäettänne

mäettänsä / mäettään

mäittämme

mäittänne

mäittänsä / mäittään

Com

-ne

-

-

-

mäkinemme

mäkinenne

mäkinensä / mäkineen

Create new exercises Report an issue Exercises Solved!

Singular

Plural

Nom

-

lumi

lumet

Par

-ta

Solve

Gen

-n

lumen

lunten / lumien

Ill

mihin

lumeen

Solve

Ine

-ssa

lumissa

Solve

Ela

-sta

lumesta

lumista

All

-lle

lumelle

Solve

Ade

-lla

lumella

lumilla

Abl

-lta

lumelta

lumilta

Tra

-ksi

lumiksi

Solve

Ess

-na

lumena

lumina

Abe

-tta

lumetta

lumitta

Com

-ne

-

lumine

Ins

-in

-

lumin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

lumi

lumet

Par

-ta

Gen

-n

lumen

lunten / lumien

Ill

mihin

lumeen

Ine

-ssa

lumissa

Ela

-sta

lumesta

lumista

All

-lle

lumelle

Ade

-lla

lumella

lumilla

Abl

-lta

lumelta

lumilta

Tra

-ksi

lumiksi

Ess

-na

lumena

lumina

Abe

-tta

lumetta

lumitta

Com

-ne

-

lumine

Ins

-in

-

lumin

Singular

Plural

Nom

-

mäki

mäet

Par

-ta

Solve

Gen

-n

mäen

mäkien

Ill

mihin

mäkeen

Solve

Ine

-ssa

mäissä

Solve

Ela

-sta

mäestä

mäistä

All

-lle

mäelle

Solve

Ade

-lla

mäellä

mäillä

Abl

-lta

mäeltä

mäiltä

Tra

-ksi

mäiksi

Solve

Ess

-na

mäkenä

mäkinä

Abe

-tta

mäettä

mäittä

Com

-ne

-

mäkine

Ins

-in

-

mäin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

mäki

mäet

Par

-ta

Gen

-n

mäen

mäkien

Ill

mihin

mäkeen

Ine

-ssa

mäissä

Ela

-sta

mäestä

mäistä

All

-lle

mäelle

Ade

-lla

mäellä

mäillä

Abl

-lta

mäeltä

mäiltä

Tra

-ksi

mäiksi

Ess

-na

mäkenä

mäkinä

Abe

-tta

mäettä

mäittä

Com

-ne

-

mäkine

Ins

-in

-

mäin

close modal Press Esc to close
Source:
Report an issue
close modal
If you wish to receive updates on this issue:
SuccessIssue reported! Report
logo
  • Social Instagram
  • Social Facebook

Contact

envelope contact@kieli.net

Copyright 2019-2024, kieli.net

We value your privacy
Kieli.net uses cookies to enhance the browsing experience, serve personalized content, and analyze traffic. To learn more, please refer to the Cookie policy. By clicking "Accept" you consent to Kieli.net's use of cookies. Accept