logo Eng Translation language: Arabic English French German Persian Russian Somali Spanish Log In
logo Log In

Choose translation language

english Right arrow

Language

Contact

envelope contact@kieli.net
  • Social Instagram
  • Social Facebook
Float menu

Language

Close menu
Press / to search

loikata, verb

Word analysis
loikkaisi

loikkaisi

loikata

Verb, Active voice Conditional 3rd singular

loikata

Verb, Active voice Conditional Con negative form of verb

loikka

Noun, Singular Nominative

+ isi

Noun, Singular Nominative

loikka

Noun, Plural Genitive Rare form or wordRare 2nd singular possessive

Report an issue

Wiktionary

(intransitive) To leap (intransitive) To defect Show more arrow right Nouns loikkaajaloikkariloikkaus Verbs loikkia Show more arrow right loika +‎ -ta Show more arrow right
to defect loikata, siirtyä
to leap hypätä, hypähtää, loikata, hypätä jnk yli, näyttää ilmiselvältä
to spring ponnahtaa, hypätä, loikata, laukaista, järjestää jku ulos vankilasta, paukauttaa
to bound hypätä, ponnahtaa, hyppiä, loikata, loikkia, hypähtää
Show more arrow right
OpenSubtitles2018.v3; Tatoeba Parallel Corpus, sentence 4879731.; opensubtitles2; OPUS Parallel Corpus, sentence 31069545.; Europarl Parallel Corpus, sentence 332206. Loikkasiko hän? Did he defect? Miksi et loikkaa? Why don't you defect? Ketkä loikkaavat? Who leaps out? Susi loikata aidan yli. The wolf leapt over the fence. Hän haluaa loikata. She wants to defect. Loikataan ulos. Let' s just jump out of the car. Hirvi loikata pusikon läpi. The elk leaped through the thicket. Hän loikata vanhan puun yli. He leaped over the old tree. Miksi päätitte loikata? Why have you chosen to defect? Anubis loikkasi hyperavaruuteen. Anubis went into hyperspace. Show more arrow right

Indicative

Indicative present

Singular

Positive

Negative

i

loikkaan

en loikkaa

ii

loikkaat

et loikkaa

iii

loikkaa

ei loikkaa

Plural

Positive

Negative

i

loikkaamme / loikataan

emme loikkaa / ei loikata

ii

loikkaatte

ette loikkaa

iii

loikkaavat

eivät loikkaa

Indicative imperfect

Singular

Positive

Negative

i

loikkasin

en loikannut

ii

loikkasit

et loikannut

iii

loikkasi

ei loikannut

Plural

Positive

Negative

i

loikkasimme / loikattiin

emme loikanneet / ei loikattu

ii

loikkasitte

ette loikanneet

iii

loikkasivat

eivät loikanneet

Indicative perfect

Singular

Positive

Negative

i

olen loikannut

en ole loikannut

ii

olet loikannut

et ole loikannut

iii

on loikannut

ei ole loikannut

Plural

Positive

Negative

i

olemme loikanneet

emme ole loikanneet

ii

olette loikanneet

ette ole loikanneet

iii

ovat loikanneet

eivät ole loikanneet

Indicative plusquamperfect

Singular

Positive

Negative

i

olin loikannut

en ollut loikannut

ii

olit loikannut

et ollut loikannut

iii

oli loikannut

ei ollut loikannut

Plural

Positive

Negative

i

olimme loikanneet

emme olleet loikanneet

ii

olitte loikanneet

ette olleet loikanneet

iii

olivat loikanneet

eivät olleet loikanneet

Conditional

Conditional present

Singular

Positive

Negative

i

loikkaisin

en loikkaisi

ii

loikkaisit

et loikkaisi

iii

loikkaisi

ei loikkaisi

Plural

Positive

Negative

i

loikkaisimme

emme loikkaisi

ii

loikkaisitte

ette loikkaisi

iii

loikkaisivat

eivät loikkaisi

Conditional perfect

Singular

Positive

Negative

i

olisin loikannut

en olisi loikannut

ii

olisit loikannut

et olisi loikannut

iii

olisi loikannut

ei olisi loikannut

Plural

Positive

Negative

i

olisimme loikanneet

emme olisi loikanneet

ii

olisitte loikanneet

ette olisi loikanneet

iii

olisivat loikanneet

eivät olisi loikanneet

Potential

Potential present

Singular

Positive

Negative

i

loikannen

en loikanne

ii

loikannet

et loikanne

iii

loikannee

ei loikanne

Plural

Positive

Negative

i

loikannemme

emme loikanne

ii

loikannette

ette loikanne

iii

loikannevat

eivät loikanne

Potential perfect

Singular

Positive

Negative

i

lienen loikannut

en liene loikannut

ii

lienet loikannut

et liene loikannut

iii

lienee loikannut

ei liene loikannut

Plural

Positive

Negative

i

lienemme loikanneet

emme liene loikanneet

ii

lienette loikanneet

ette liene loikanneet

iii

lienevät loikanneet

eivät liene loikanneet

Imperative

Singular

i

-

ii

loikkaa

iii

loikatkoon

Plural

i

loikatkaamme

ii

loikatkaa

iii

loikatkoot

Infinitive

Infinitive I

Nom

-

loikata

Tra

-ksi

loikataksensa / loikatakseen

Infinitive II

Ine

-ssa

loikatessa

Ins

-in

loikaten

Ine

-ssa

loikattaessa (passive)

Infinitive III

Ill

mihin

loikkaamaan

Ine

-ssa

loikkaamassa

Ela

-sta

loikkaamasta

Ade

-lla

loikkaamalla

Abe

-tta

loikkaamatta

Ins

-in

loikkaaman

Ins

-in

- (passive)

Infinitive IV

Nom

-

loikkaaminen

Par

-ta

loikkaamista

Infinitive V

loikkaamaisillaan / loikkaamaisillansa

Passive

Positive

Negative

Present

loikataan

ei loikata

Imperfect

loikattiin

ei loikattu

Potential

loikattaneen

ei loikattane

Conditional

loikattaisiin

ei loikattaisi

Imperative Present

loikattakoon

älköön loikattako

Imperative Perfect

olkoon loikattu

älköön loikattu

Positive

Negative

Present

loikataan

ei loikata

Imperfect

loikattiin

ei loikattu

Potential

loikattaneen

ei loikattane

Conditional

loikattaisiin

ei loikattaisi

Imperative Present

loikattakoon

älköön loikattako

Imperative Perfect

olkoon loikattu

älköön loikattu

Participle

Active

Passive

1st

loikkaava

loikattava

2nd

loikannut

loikattu

3rd

loikkaama

-

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

loikka

loikat

Par

-ta

loikkaa

loikkia

Gen

-n

loikan

loikkien

Ill

mihin

loikkaan

loikkiin

Ine

-ssa

loikassa

loikissa

Ela

-sta

loikasta

loikista

All

-lle

loikalle

loikille

Ade

-lla

loikalla

loikilla

Abl

-lta

loikalta

loikilta

Tra

-ksi

loikaksi

loikiksi

Ess

-na

loikkana

loikkina

Abe

-tta

loikatta

loikitta

Com

-ne

-

loikkine

Ins

-in

-

loikin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

loikka

loikat

Par

-ta

loikkaa

loikkia

Gen

-n

loikan

loikkien

Ill

mihin

loikkaan

loikkiin

Ine

-ssa

loikassa

loikissa

Ela

-sta

loikasta

loikista

All

-lle

loikalle

loikille

Ade

-lla

loikalla

loikilla

Abl

-lta

loikalta

loikilta

Tra

-ksi

loikaksi

loikiksi

Ess

-na

loikkana

loikkina

Abe

-tta

loikatta

loikitta

Com

-ne

-

loikkine

Ins

-in

-

loikin

bounce ponnahdus, hyppy, kimmahdus, loikka, kimmoisuus, energia
stride harppaus, vauhti, loikka, rytmi
defect vika, virhe, puute, vajavuus, heikkous, loikka
Show more arrow right
jw2019; OpenSubtitles2018.v3; Europarl parallel corpus; Tatoeba Tailoikkaa”. Or, “ actually deserts.”. Se loikka. The broad jump. Kiva loikka. Nice jump. Loikka oli yllättävän pitkä. The leap was surprisingly long. Yksi loikka edes. Come on. One jump. Se on Ser Loikka. That's Ser Pounce. Näkemiin, Loikka. Bye, Jumpy. Vain pikku loikka. Just little hop. Liian lyhyt loikka. You didn't hop far enough. Minun on tehtävä vielä yksi loikka. I have to make one more leap. Show more arrow right

Wiktionary

A leap. Show more arrow right kolmiloikka loikkia suuri loikka Show more arrow right Unknown Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

loikkani

loikkani

loikkasi

loikkasi

loikkansa

loikkansa

Par

-ta

loikkaani

loikkiani

loikkaasi

loikkiasi

loikkaansa

loikkiansa / loikkiaan

Gen

-n

loikkani

loikkieni

loikkasi

loikkiesi

loikkansa

loikkiensa

Ill

mihin

loikkaani

loikkiini

loikkaasi

loikkiisi

loikkaansa

loikkiinsa

Ine

-ssa

loikassani

loikissani

loikassasi

loikissasi

loikassansa / loikassaan

loikissansa / loikissaan

Ela

-sta

loikastani

loikistani

loikastasi

loikistasi

loikastansa / loikastaan

loikistansa / loikistaan

All

-lle

loikalleni

loikilleni

loikallesi

loikillesi

loikallensa / loikalleen

loikillensa / loikillean

Ade

-lla

loikallani

loikillani

loikallasi

loikillasi

loikallansa / loikallaan

loikillansa / loikillaan

Abl

-lta

loikaltani

loikiltani

loikaltasi

loikiltasi

loikaltansa / loikaltaan

loikiltansa / loikiltaan

Tra

-ksi

loikakseni

loikikseni

loikaksesi

loikiksesi

loikaksensa / loikakseen

loikiksensa / loikikseen

Ess

-na

loikkanani

loikkinani

loikkanasi

loikkinasi

loikkanansa / loikkanaan

loikkinansa / loikkinaan

Abe

-tta

loikattani

loikittani

loikattasi

loikittasi

loikattansa / loikattaan

loikittansa / loikittaan

Com

-ne

-

loikkineni

-

loikkinesi

-

loikkinensa / loikkineen

Singular

Plural

Nom

-

loikkani

loikkasi

loikkansa

loikkani

loikkasi

loikkansa

Par

-ta

loikkaani

loikkaasi

loikkaansa

loikkiani

loikkiasi

loikkiansa / loikkiaan

Gen

-n

loikkani

loikkasi

loikkansa

loikkieni

loikkiesi

loikkiensa

Ill

mihin

loikkaani

loikkaasi

loikkaansa

loikkiini

loikkiisi

loikkiinsa

Ine

-ssa

loikassani

loikassasi

loikassansa / loikassaan

loikissani

loikissasi

loikissansa / loikissaan

Ela

-sta

loikastani

loikastasi

loikastansa / loikastaan

loikistani

loikistasi

loikistansa / loikistaan

All

-lle

loikalleni

loikallesi

loikallensa / loikalleen

loikilleni

loikillesi

loikillensa / loikillean

Ade

-lla

loikallani

loikallasi

loikallansa / loikallaan

loikillani

loikillasi

loikillansa / loikillaan

Abl

-lta

loikaltani

loikaltasi

loikaltansa / loikaltaan

loikiltani

loikiltasi

loikiltansa / loikiltaan

Tra

-ksi

loikakseni

loikaksesi

loikaksensa / loikakseen

loikikseni

loikiksesi

loikiksensa / loikikseen

Ess

-na

loikkanani

loikkanasi

loikkanansa / loikkanaan

loikkinani

loikkinasi

loikkinansa / loikkinaan

Abe

-tta

loikattani

loikattasi

loikattansa / loikattaan

loikittani

loikittasi

loikittansa / loikittaan

Com

-ne

-

-

-

loikkineni

loikkinesi

loikkinensa / loikkineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

loikkamme

loikkamme

loikkanne

loikkanne

loikkansa

loikkansa

Par

-ta

loikkaamme

loikkiamme

loikkaanne

loikkianne

loikkaansa

loikkiansa / loikkiaan

Gen

-n

loikkamme

loikkiemme

loikkanne

loikkienne

loikkansa

loikkiensa

Ill

mihin

loikkaamme

loikkiimme

loikkaanne

loikkiinne

loikkaansa

loikkiinsa

Ine

-ssa

loikassamme

loikissamme

loikassanne

loikissanne

loikassansa / loikassaan

loikissansa / loikissaan

Ela

-sta

loikastamme

loikistamme

loikastanne

loikistanne

loikastansa / loikastaan

loikistansa / loikistaan

All

-lle

loikallemme

loikillemme

loikallenne

loikillenne

loikallensa / loikalleen

loikillensa / loikillean

Ade

-lla

loikallamme

loikillamme

loikallanne

loikillanne

loikallansa / loikallaan

loikillansa / loikillaan

Abl

-lta

loikaltamme

loikiltamme

loikaltanne

loikiltanne

loikaltansa / loikaltaan

loikiltansa / loikiltaan

Tra

-ksi

loikaksemme

loikiksemme

loikaksenne

loikiksenne

loikaksensa / loikakseen

loikiksensa / loikikseen

Ess

-na

loikkanamme

loikkinamme

loikkananne

loikkinanne

loikkanansa / loikkanaan

loikkinansa / loikkinaan

Abe

-tta

loikattamme

loikittamme

loikattanne

loikittanne

loikattansa / loikattaan

loikittansa / loikittaan

Com

-ne

-

loikkinemme

-

loikkinenne

-

loikkinensa / loikkineen

Singular

Plural

Nom

-

loikkamme

loikkanne

loikkansa

loikkamme

loikkanne

loikkansa

Par

-ta

loikkaamme

loikkaanne

loikkaansa

loikkiamme

loikkianne

loikkiansa / loikkiaan

Gen

-n

loikkamme

loikkanne

loikkansa

loikkiemme

loikkienne

loikkiensa

Ill

mihin

loikkaamme

loikkaanne

loikkaansa

loikkiimme

loikkiinne

loikkiinsa

Ine

-ssa

loikassamme

loikassanne

loikassansa / loikassaan

loikissamme

loikissanne

loikissansa / loikissaan

Ela

-sta

loikastamme

loikastanne

loikastansa / loikastaan

loikistamme

loikistanne

loikistansa / loikistaan

All

-lle

loikallemme

loikallenne

loikallensa / loikalleen

loikillemme

loikillenne

loikillensa / loikillean

Ade

-lla

loikallamme

loikallanne

loikallansa / loikallaan

loikillamme

loikillanne

loikillansa / loikillaan

Abl

-lta

loikaltamme

loikaltanne

loikaltansa / loikaltaan

loikiltamme

loikiltanne

loikiltansa / loikiltaan

Tra

-ksi

loikaksemme

loikaksenne

loikaksensa / loikakseen

loikiksemme

loikiksenne

loikiksensa / loikikseen

Ess

-na

loikkanamme

loikkananne

loikkanansa / loikkanaan

loikkinamme

loikkinanne

loikkinansa / loikkinaan

Abe

-tta

loikattamme

loikattanne

loikattansa / loikattaan

loikittamme

loikittanne

loikittansa / loikittaan

Com

-ne

-

-

-

loikkinemme

loikkinenne

loikkinensa / loikkineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

isi

isit

Par

-ta

isiä

isejä

Gen

-n

isin

isien

Ill

mihin

isiin

iseihin

Ine

-ssa

isissä

iseissä

Ela

-sta

isistä

iseistä

All

-lle

isille

iseille

Ade

-lla

isillä

iseillä

Abl

-lta

isiltä

iseiltä

Tra

-ksi

isiksi

iseiksi

Ess

-na

isinä

iseinä

Abe

-tta

isittä

iseittä

Com

-ne

-

iseine

Ins

-in

-

isein

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

isi

isit

Par

-ta

isiä

isejä

Gen

-n

isin

isien

Ill

mihin

isiin

iseihin

Ine

-ssa

isissä

iseissä

Ela

-sta

isistä

iseistä

All

-lle

isille

iseille

Ade

-lla

isillä

iseillä

Abl

-lta

isiltä

iseiltä

Tra

-ksi

isiksi

iseiksi

Ess

-na

isinä

iseinä

Abe

-tta

isittä

iseittä

Com

-ne

-

iseine

Ins

-in

-

isein

daddy isä, isi
dad isä, isi
isi
Show more arrow right
OpenSubtitles2018.v3; Europarl Hei, isi. Hey, daddy. Isi auta! Daddy, help! Isi, isi. Daddy, Daddy. Sano isi. How about da - da then? Isi tulee! Daddy's coming! Isi tässä. It's Daddy. Äiti, isi? Mommy, Daddy? Tuhma isi. Bad daddy. Okei, isi. Okay, Daddy, I'll go get it. Isi oli metsässä marjassa. Dad was picking berries in the forest. Show more arrow right

Wiktionary

(familiar) dad, father, daddy iskä, isukki, isä Show more arrow right < isä Show more arrow right

Wikipedia

Father A father is the male parent of a child. Besides the paternal bonds of a father to his children, the father may have a parental, legal, and social relationship with the child that carries with it certain rights and obligations. An adoptive father is a male who has become the child's parent through the legal process of adoption. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

isini

isini

isisi

isisi

isinsä

isinsä

Par

-ta

isiäni

isejäni

isiäsi

isejäsi

isiänsä / isiään

isejänsä / isejään

Gen

-n

isini

isieni

isisi

isiesi

isinsä

isiensä

Ill

mihin

isiini

iseihini

isiisi

iseihisi

isiinsä

iseihinsä

Ine

-ssa

isissäni

iseissäni

isissäsi

iseissäsi

isissänsä / isissään

iseissänsä / iseissään

Ela

-sta

isistäni

iseistäni

isistäsi

iseistäsi

isistänsä / isistään

iseistänsä / iseistään

All

-lle

isilleni

iseilleni

isillesi

iseillesi

isillensä / isilleen

iseillensä / iseilleän

Ade

-lla

isilläni

iseilläni

isilläsi

iseilläsi

isillänsä / isillään

iseillänsä / iseillään

Abl

-lta

isiltäni

iseiltäni

isiltäsi

iseiltäsi

isiltänsä / isiltään

iseiltänsä / iseiltään

Tra

-ksi

isikseni

iseikseni

isiksesi

iseiksesi

isiksensä / isikseen

iseiksensä / iseikseen

Ess

-na

isinäni

iseinäni

isinäsi

iseinäsi

isinänsä / isinään

iseinänsä / iseinään

Abe

-tta

isittäni

iseittäni

isittäsi

iseittäsi

isittänsä / isittään

iseittänsä / iseittään

Com

-ne

-

iseineni

-

iseinesi

-

iseinensä / iseineen

Singular

Plural

Nom

-

isini

isisi

isinsä

isini

isisi

isinsä

Par

-ta

isiäni

isiäsi

isiänsä / isiään

isejäni

isejäsi

isejänsä / isejään

Gen

-n

isini

isisi

isinsä

isieni

isiesi

isiensä

Ill

mihin

isiini

isiisi

isiinsä

iseihini

iseihisi

iseihinsä

Ine

-ssa

isissäni

isissäsi

isissänsä / isissään

iseissäni

iseissäsi

iseissänsä / iseissään

Ela

-sta

isistäni

isistäsi

isistänsä / isistään

iseistäni

iseistäsi

iseistänsä / iseistään

All

-lle

isilleni

isillesi

isillensä / isilleen

iseilleni

iseillesi

iseillensä / iseilleän

Ade

-lla

isilläni

isilläsi

isillänsä / isillään

iseilläni

iseilläsi

iseillänsä / iseillään

Abl

-lta

isiltäni

isiltäsi

isiltänsä / isiltään

iseiltäni

iseiltäsi

iseiltänsä / iseiltään

Tra

-ksi

isikseni

isiksesi

isiksensä / isikseen

iseikseni

iseiksesi

iseiksensä / iseikseen

Ess

-na

isinäni

isinäsi

isinänsä / isinään

iseinäni

iseinäsi

iseinänsä / iseinään

Abe

-tta

isittäni

isittäsi

isittänsä / isittään

iseittäni

iseittäsi

iseittänsä / iseittään

Com

-ne

-

-

-

iseineni

iseinesi

iseinensä / iseineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

isimme

isimme

isinne

isinne

isinsä

isinsä

Par

-ta

isiämme

isejämme

isiänne

isejänne

isiänsä / isiään

isejänsä / isejään

Gen

-n

isimme

isiemme

isinne

isienne

isinsä

isiensä

Ill

mihin

isiimme

iseihimme

isiinne

iseihinne

isiinsä

iseihinsä

Ine

-ssa

isissämme

iseissämme

isissänne

iseissänne

isissänsä / isissään

iseissänsä / iseissään

Ela

-sta

isistämme

iseistämme

isistänne

iseistänne

isistänsä / isistään

iseistänsä / iseistään

All

-lle

isillemme

iseillemme

isillenne

iseillenne

isillensä / isilleen

iseillensä / iseilleän

Ade

-lla

isillämme

iseillämme

isillänne

iseillänne

isillänsä / isillään

iseillänsä / iseillään

Abl

-lta

isiltämme

iseiltämme

isiltänne

iseiltänne

isiltänsä / isiltään

iseiltänsä / iseiltään

Tra

-ksi

isiksemme

iseiksemme

isiksenne

iseiksenne

isiksensä / isikseen

iseiksensä / iseikseen

Ess

-na

isinämme

iseinämme

isinänne

iseinänne

isinänsä / isinään

iseinänsä / iseinään

Abe

-tta

isittämme

iseittämme

isittänne

iseittänne

isittänsä / isittään

iseittänsä / iseittään

Com

-ne

-

iseinemme

-

iseinenne

-

iseinensä / iseineen

Singular

Plural

Nom

-

isimme

isinne

isinsä

isimme

isinne

isinsä

Par

-ta

isiämme

isiänne

isiänsä / isiään

isejämme

isejänne

isejänsä / isejään

Gen

-n

isimme

isinne

isinsä

isiemme

isienne

isiensä

Ill

mihin

isiimme

isiinne

isiinsä

iseihimme

iseihinne

iseihinsä

Ine

-ssa

isissämme

isissänne

isissänsä / isissään

iseissämme

iseissänne

iseissänsä / iseissään

Ela

-sta

isistämme

isistänne

isistänsä / isistään

iseistämme

iseistänne

iseistänsä / iseistään

All

-lle

isillemme

isillenne

isillensä / isilleen

iseillemme

iseillenne

iseillensä / iseilleän

Ade

-lla

isillämme

isillänne

isillänsä / isillään

iseillämme

iseillänne

iseillänsä / iseillään

Abl

-lta

isiltämme

isiltänne

isiltänsä / isiltään

iseiltämme

iseiltänne

iseiltänsä / iseiltään

Tra

-ksi

isiksemme

isiksenne

isiksensä / isikseen

iseiksemme

iseiksenne

iseiksensä / iseikseen

Ess

-na

isinämme

isinänne

isinänsä / isinään

iseinämme

iseinänne

iseinänsä / iseinään

Abe

-tta

isittämme

isittänne

isittänsä / isittään

iseittämme

iseittänne

iseittänsä / iseittään

Com

-ne

-

-

-

iseinemme

iseinenne

iseinensä / iseineen

Create new exercises Report an issue Exercises Solved!
close modal Press Esc to close
Source:
Report an issue
close modal
If you wish to receive updates on this issue:
SuccessIssue reported! Report
logo
  • Social Instagram
  • Social Facebook

Contact

envelope contact@kieli.net

Copyright 2019-2024, kieli.net

We value your privacy
Kieli.net uses cookies to enhance the browsing experience, serve personalized content, and analyze traffic. To learn more, please refer to the Cookie policy. By clicking "Accept" you consent to Kieli.net's use of cookies. Accept