logo Eng Translation language: Arabic English French German Persian Russian Somali Spanish Log In
logo Log In

Choose translation language

english Right arrow

Language

Contact

envelope contact@kieli.net
  • Social Instagram
  • Social Facebook
Float menu

Language

Close menu
Press / to search

liha, noun

Word analysis
lihanyytit

lihanyytit

liha

Noun, Singular Nominative

+ nyytti

Noun, Plural Nominative

Report an issue

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

liha

lihat

Par

-ta

lihaa

lihoja

Gen

-n

lihan

lihojen

Ill

mihin

lihaan

lihoihin

Ine

-ssa

lihassa

lihoissa

Ela

-sta

lihasta

lihoista

All

-lle

lihalle

lihoille

Ade

-lla

lihalla

lihoilla

Abl

-lta

lihalta

lihoilta

Tra

-ksi

lihaksi

lihoiksi

Ess

-na

lihana

lihoina

Abe

-tta

lihatta

lihoitta

Com

-ne

-

lihoine

Ins

-in

-

lihoin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

liha

lihat

Par

-ta

lihaa

lihoja

Gen

-n

lihan

lihojen

Ill

mihin

lihaan

lihoihin

Ine

-ssa

lihassa

lihoissa

Ela

-sta

lihasta

lihoista

All

-lle

lihalle

lihoille

Ade

-lla

lihalla

lihoilla

Abl

-lta

lihalta

lihoilta

Tra

-ksi

lihaksi

lihoiksi

Ess

-na

lihana

lihoina

Abe

-tta

lihatta

lihoitta

Com

-ne

-

lihoine

Ins

-in

-

lihoin

meat liha, ruoka, malto, syötävä osa, painava sisällys, asia
flesh liha, malto, hedelmäliha, lihallisuus
the quick liha
Show more arrow right
Europarl Parallel Corpus - Sentence Pair 34522; Europarl Parallel Corpus; OpenSubtitles; Europarl Parallel Corpus, sentence ID: 1000-32616-0016; Europarl Parallel Corpus - Sentence Pair 78901; tmClass; Europarl; OpenSubtitles2018.v3 Olen lihavoida liha syöjä. I am a meat eater. Liha on hyvä proteiinin lähde. Meat is a good source of protein. Syö enemmän lihaasi. Eat more of your meat. Liha on melko kallista tänä päivänä. Meat is quite expensive nowadays. Voiko lihavoida liha olla terveellistä? Can red meat be healthy? Liha ihmisten ravinnoksi. Meat for human consumption. Mene lihaan! Go to the meat! Ei, ei lihaa. No, no meat. Liha, lihauutteet, lihapalat. Meat, meat extracts, diced meat. Palaan lihaan. I will return to the meat. Show more arrow right

Wiktionary

meat flesh Show more arrow right Adjectives lihaisalihallinenlihatonlihava Nouns lihasmuu lihaan verrattava valmistusaine Verbs lihoa Show more arrow right lihaliemi lihansyöjä lihapiirakka lihapulla lihapyörykkä Show more arrow right From Proto-Finnic liha. Show more arrow right

Wikipedia

Meat Meat is animal flesh that is eaten as food. Humans have hunted and killed animals for meat since prehistoric times. The advent of civilization allowed the domestication of animals such as chickens, sheep, rabbits, pigs and cattle. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

lihani

lihani

lihasi

lihasi

lihansa

lihansa

Par

-ta

lihaani

lihojani

lihaasi

lihojasi

lihaansa / lihaaan

lihojansa / lihojaan

Gen

-n

lihani

lihojeni

lihasi

lihojesi

lihansa

lihojensa

Ill

mihin

lihaani

lihoihini

lihaasi

lihoihisi

lihaansa

lihoihinsa

Ine

-ssa

lihassani

lihoissani

lihassasi

lihoissasi

lihassansa / lihassaan

lihoissansa / lihoissaan

Ela

-sta

lihastani

lihoistani

lihastasi

lihoistasi

lihastansa / lihastaan

lihoistansa / lihoistaan

All

-lle

lihalleni

lihoilleni

lihallesi

lihoillesi

lihallensa / lihalleen

lihoillensa / lihoillean

Ade

-lla

lihallani

lihoillani

lihallasi

lihoillasi

lihallansa / lihallaan

lihoillansa / lihoillaan

Abl

-lta

lihaltani

lihoiltani

lihaltasi

lihoiltasi

lihaltansa / lihaltaan

lihoiltansa / lihoiltaan

Tra

-ksi

lihakseni

lihoikseni

lihaksesi

lihoiksesi

lihaksensa / lihakseen

lihoiksensa / lihoikseen

Ess

-na

lihanani

lihoinani

lihanasi

lihoinasi

lihanansa / lihanaan

lihoinansa / lihoinaan

Abe

-tta

lihattani

lihoittani

lihattasi

lihoittasi

lihattansa / lihattaan

lihoittansa / lihoittaan

Com

-ne

-

lihoineni

-

lihoinesi

-

lihoinensa / lihoineen

Singular

Plural

Nom

-

lihani

lihasi

lihansa

lihani

lihasi

lihansa

Par

-ta

lihaani

lihaasi

lihaansa / lihaaan

lihojani

lihojasi

lihojansa / lihojaan

Gen

-n

lihani

lihasi

lihansa

lihojeni

lihojesi

lihojensa

Ill

mihin

lihaani

lihaasi

lihaansa

lihoihini

lihoihisi

lihoihinsa

Ine

-ssa

lihassani

lihassasi

lihassansa / lihassaan

lihoissani

lihoissasi

lihoissansa / lihoissaan

Ela

-sta

lihastani

lihastasi

lihastansa / lihastaan

lihoistani

lihoistasi

lihoistansa / lihoistaan

All

-lle

lihalleni

lihallesi

lihallensa / lihalleen

lihoilleni

lihoillesi

lihoillensa / lihoillean

Ade

-lla

lihallani

lihallasi

lihallansa / lihallaan

lihoillani

lihoillasi

lihoillansa / lihoillaan

Abl

-lta

lihaltani

lihaltasi

lihaltansa / lihaltaan

lihoiltani

lihoiltasi

lihoiltansa / lihoiltaan

Tra

-ksi

lihakseni

lihaksesi

lihaksensa / lihakseen

lihoikseni

lihoiksesi

lihoiksensa / lihoikseen

Ess

-na

lihanani

lihanasi

lihanansa / lihanaan

lihoinani

lihoinasi

lihoinansa / lihoinaan

Abe

-tta

lihattani

lihattasi

lihattansa / lihattaan

lihoittani

lihoittasi

lihoittansa / lihoittaan

Com

-ne

-

-

-

lihoineni

lihoinesi

lihoinensa / lihoineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

lihamme

lihamme

lihanne

lihanne

lihansa

lihansa

Par

-ta

lihaamme

lihojamme

lihaanne

lihojanne

lihaansa / lihaaan

lihojansa / lihojaan

Gen

-n

lihamme

lihojemme

lihanne

lihojenne

lihansa

lihojensa

Ill

mihin

lihaamme

lihoihimme

lihaanne

lihoihinne

lihaansa

lihoihinsa

Ine

-ssa

lihassamme

lihoissamme

lihassanne

lihoissanne

lihassansa / lihassaan

lihoissansa / lihoissaan

Ela

-sta

lihastamme

lihoistamme

lihastanne

lihoistanne

lihastansa / lihastaan

lihoistansa / lihoistaan

All

-lle

lihallemme

lihoillemme

lihallenne

lihoillenne

lihallensa / lihalleen

lihoillensa / lihoillean

Ade

-lla

lihallamme

lihoillamme

lihallanne

lihoillanne

lihallansa / lihallaan

lihoillansa / lihoillaan

Abl

-lta

lihaltamme

lihoiltamme

lihaltanne

lihoiltanne

lihaltansa / lihaltaan

lihoiltansa / lihoiltaan

Tra

-ksi

lihaksemme

lihoiksemme

lihaksenne

lihoiksenne

lihaksensa / lihakseen

lihoiksensa / lihoikseen

Ess

-na

lihanamme

lihoinamme

lihananne

lihoinanne

lihanansa / lihanaan

lihoinansa / lihoinaan

Abe

-tta

lihattamme

lihoittamme

lihattanne

lihoittanne

lihattansa / lihattaan

lihoittansa / lihoittaan

Com

-ne

-

lihoinemme

-

lihoinenne

-

lihoinensa / lihoineen

Singular

Plural

Nom

-

lihamme

lihanne

lihansa

lihamme

lihanne

lihansa

Par

-ta

lihaamme

lihaanne

lihaansa / lihaaan

lihojamme

lihojanne

lihojansa / lihojaan

Gen

-n

lihamme

lihanne

lihansa

lihojemme

lihojenne

lihojensa

Ill

mihin

lihaamme

lihaanne

lihaansa

lihoihimme

lihoihinne

lihoihinsa

Ine

-ssa

lihassamme

lihassanne

lihassansa / lihassaan

lihoissamme

lihoissanne

lihoissansa / lihoissaan

Ela

-sta

lihastamme

lihastanne

lihastansa / lihastaan

lihoistamme

lihoistanne

lihoistansa / lihoistaan

All

-lle

lihallemme

lihallenne

lihallensa / lihalleen

lihoillemme

lihoillenne

lihoillensa / lihoillean

Ade

-lla

lihallamme

lihallanne

lihallansa / lihallaan

lihoillamme

lihoillanne

lihoillansa / lihoillaan

Abl

-lta

lihaltamme

lihaltanne

lihaltansa / lihaltaan

lihoiltamme

lihoiltanne

lihoiltansa / lihoiltaan

Tra

-ksi

lihaksemme

lihaksenne

lihaksensa / lihakseen

lihoiksemme

lihoiksenne

lihoiksensa / lihoikseen

Ess

-na

lihanamme

lihananne

lihanansa / lihanaan

lihoinamme

lihoinanne

lihoinansa / lihoinaan

Abe

-tta

lihattamme

lihattanne

lihattansa / lihattaan

lihoittamme

lihoittanne

lihoittansa / lihoittaan

Com

-ne

-

-

-

lihoinemme

lihoinenne

lihoinensa / lihoineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

nyytti

nyytit

Par

-ta

nyyttiä

nyyttejä

Gen

-n

nyytin

nyyttien

Ill

mihin

nyyttiin

nyytteihin

Ine

-ssa

nyytissä

nyyteissä

Ela

-sta

nyytistä

nyyteistä

All

-lle

nyytille

nyyteille

Ade

-lla

nyytillä

nyyteillä

Abl

-lta

nyytiltä

nyyteiltä

Tra

-ksi

nyytiksi

nyyteiksi

Ess

-na

nyyttinä

nyytteinä

Abe

-tta

nyytittä

nyyteittä

Com

-ne

-

nyytteine

Ins

-in

-

nyytein

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

nyytti

nyytit

Par

-ta

nyyttiä

nyyttejä

Gen

-n

nyytin

nyyttien

Ill

mihin

nyyttiin

nyytteihin

Ine

-ssa

nyytissä

nyyteissä

Ela

-sta

nyytistä

nyyteistä

All

-lle

nyytille

nyyteille

Ade

-lla

nyytillä

nyyteillä

Abl

-lta

nyytiltä

nyyteiltä

Tra

-ksi

nyytiksi

nyyteiksi

Ess

-na

nyyttinä

nyytteinä

Abe

-tta

nyytittä

nyyteittä

Com

-ne

-

nyytteine

Ins

-in

-

nyytein

swag nyytti, saalis
bundle nippu, kimppu, puntti, mytty, paljon rahaa, nyytti
Show more arrow right
TildeMODEL; Europarl; OpenSubtitles2018.v3; JRC-Acquis; tmClass Nyytti oli täynnä lahjoja. The nyytti was full of gifts. Nyytti oli täynnä herkkuja. The nyytti was full of goodies. Missä nyytti? The packet? Hei vaan, nyytti. Bye, cutie. Kuka syö nyyttini? Who's eating my dumplings? Nyytti oli pakattu kauniiseen lahjapaperiin. The nyytti was wrapped in beautiful gift paper. Täällä jäätyvät nyytit. I'm freezing my nads off. Vuosien näpistely on opettanut kuinka kätkeä nyytti. Years of shoplifting have taught me how to hide a bundle. Kypsennetyt shumains-nyytit. Cooked shumai. Täytetyt kiinalaiset nyytit. Chinese buns with fillings. Show more arrow right

Wiktionary

bundle, swag (package wrapped up for carrying) dumpling Show more arrow right Borrowed from Swedish knyte (“bundle”). Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

nyyttini

nyyttini

nyyttisi

nyyttisi

nyyttinsä

nyyttinsä

Par

-ta

nyyttiäni

nyyttejäni

nyyttiäsi

nyyttejäsi

nyyttiänsä / nyyttiään

nyyttejänsä / nyyttejään

Gen

-n

nyyttini

nyyttieni

nyyttisi

nyyttiesi

nyyttinsä

nyyttiensä

Ill

mihin

nyyttiini

nyytteihini

nyyttiisi

nyytteihisi

nyyttiinsä

nyytteihinsä

Ine

-ssa

nyytissäni

nyyteissäni

nyytissäsi

nyyteissäsi

nyytissänsä / nyytissään

nyyteissänsä / nyyteissään

Ela

-sta

nyytistäni

nyyteistäni

nyytistäsi

nyyteistäsi

nyytistänsä / nyytistään

nyyteistänsä / nyyteistään

All

-lle

nyytilleni

nyyteilleni

nyytillesi

nyyteillesi

nyytillensä / nyytilleen

nyyteillensä / nyyteilleän

Ade

-lla

nyytilläni

nyyteilläni

nyytilläsi

nyyteilläsi

nyytillänsä / nyytillään

nyyteillänsä / nyyteillään

Abl

-lta

nyytiltäni

nyyteiltäni

nyytiltäsi

nyyteiltäsi

nyytiltänsä / nyytiltään

nyyteiltänsä / nyyteiltään

Tra

-ksi

nyytikseni

nyyteikseni

nyytiksesi

nyyteiksesi

nyytiksensä / nyytikseen

nyyteiksensä / nyyteikseen

Ess

-na

nyyttinäni

nyytteinäni

nyyttinäsi

nyytteinäsi

nyyttinänsä / nyyttinään

nyytteinänsä / nyytteinään

Abe

-tta

nyytittäni

nyyteittäni

nyytittäsi

nyyteittäsi

nyytittänsä / nyytittään

nyyteittänsä / nyyteittään

Com

-ne

-

nyytteineni

-

nyytteinesi

-

nyytteinensä / nyytteineen

Singular

Plural

Nom

-

nyyttini

nyyttisi

nyyttinsä

nyyttini

nyyttisi

nyyttinsä

Par

-ta

nyyttiäni

nyyttiäsi

nyyttiänsä / nyyttiään

nyyttejäni

nyyttejäsi

nyyttejänsä / nyyttejään

Gen

-n

nyyttini

nyyttisi

nyyttinsä

nyyttieni

nyyttiesi

nyyttiensä

Ill

mihin

nyyttiini

nyyttiisi

nyyttiinsä

nyytteihini

nyytteihisi

nyytteihinsä

Ine

-ssa

nyytissäni

nyytissäsi

nyytissänsä / nyytissään

nyyteissäni

nyyteissäsi

nyyteissänsä / nyyteissään

Ela

-sta

nyytistäni

nyytistäsi

nyytistänsä / nyytistään

nyyteistäni

nyyteistäsi

nyyteistänsä / nyyteistään

All

-lle

nyytilleni

nyytillesi

nyytillensä / nyytilleen

nyyteilleni

nyyteillesi

nyyteillensä / nyyteilleän

Ade

-lla

nyytilläni

nyytilläsi

nyytillänsä / nyytillään

nyyteilläni

nyyteilläsi

nyyteillänsä / nyyteillään

Abl

-lta

nyytiltäni

nyytiltäsi

nyytiltänsä / nyytiltään

nyyteiltäni

nyyteiltäsi

nyyteiltänsä / nyyteiltään

Tra

-ksi

nyytikseni

nyytiksesi

nyytiksensä / nyytikseen

nyyteikseni

nyyteiksesi

nyyteiksensä / nyyteikseen

Ess

-na

nyyttinäni

nyyttinäsi

nyyttinänsä / nyyttinään

nyytteinäni

nyytteinäsi

nyytteinänsä / nyytteinään

Abe

-tta

nyytittäni

nyytittäsi

nyytittänsä / nyytittään

nyyteittäni

nyyteittäsi

nyyteittänsä / nyyteittään

Com

-ne

-

-

-

nyytteineni

nyytteinesi

nyytteinensä / nyytteineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

nyyttimme

nyyttimme

nyyttinne

nyyttinne

nyyttinsä

nyyttinsä

Par

-ta

nyyttiämme

nyyttejämme

nyyttiänne

nyyttejänne

nyyttiänsä / nyyttiään

nyyttejänsä / nyyttejään

Gen

-n

nyyttimme

nyyttiemme

nyyttinne

nyyttienne

nyyttinsä

nyyttiensä

Ill

mihin

nyyttiimme

nyytteihimme

nyyttiinne

nyytteihinne

nyyttiinsä

nyytteihinsä

Ine

-ssa

nyytissämme

nyyteissämme

nyytissänne

nyyteissänne

nyytissänsä / nyytissään

nyyteissänsä / nyyteissään

Ela

-sta

nyytistämme

nyyteistämme

nyytistänne

nyyteistänne

nyytistänsä / nyytistään

nyyteistänsä / nyyteistään

All

-lle

nyytillemme

nyyteillemme

nyytillenne

nyyteillenne

nyytillensä / nyytilleen

nyyteillensä / nyyteilleän

Ade

-lla

nyytillämme

nyyteillämme

nyytillänne

nyyteillänne

nyytillänsä / nyytillään

nyyteillänsä / nyyteillään

Abl

-lta

nyytiltämme

nyyteiltämme

nyytiltänne

nyyteiltänne

nyytiltänsä / nyytiltään

nyyteiltänsä / nyyteiltään

Tra

-ksi

nyytiksemme

nyyteiksemme

nyytiksenne

nyyteiksenne

nyytiksensä / nyytikseen

nyyteiksensä / nyyteikseen

Ess

-na

nyyttinämme

nyytteinämme

nyyttinänne

nyytteinänne

nyyttinänsä / nyyttinään

nyytteinänsä / nyytteinään

Abe

-tta

nyytittämme

nyyteittämme

nyytittänne

nyyteittänne

nyytittänsä / nyytittään

nyyteittänsä / nyyteittään

Com

-ne

-

nyytteinemme

-

nyytteinenne

-

nyytteinensä / nyytteineen

Singular

Plural

Nom

-

nyyttimme

nyyttinne

nyyttinsä

nyyttimme

nyyttinne

nyyttinsä

Par

-ta

nyyttiämme

nyyttiänne

nyyttiänsä / nyyttiään

nyyttejämme

nyyttejänne

nyyttejänsä / nyyttejään

Gen

-n

nyyttimme

nyyttinne

nyyttinsä

nyyttiemme

nyyttienne

nyyttiensä

Ill

mihin

nyyttiimme

nyyttiinne

nyyttiinsä

nyytteihimme

nyytteihinne

nyytteihinsä

Ine

-ssa

nyytissämme

nyytissänne

nyytissänsä / nyytissään

nyyteissämme

nyyteissänne

nyyteissänsä / nyyteissään

Ela

-sta

nyytistämme

nyytistänne

nyytistänsä / nyytistään

nyyteistämme

nyyteistänne

nyyteistänsä / nyyteistään

All

-lle

nyytillemme

nyytillenne

nyytillensä / nyytilleen

nyyteillemme

nyyteillenne

nyyteillensä / nyyteilleän

Ade

-lla

nyytillämme

nyytillänne

nyytillänsä / nyytillään

nyyteillämme

nyyteillänne

nyyteillänsä / nyyteillään

Abl

-lta

nyytiltämme

nyytiltänne

nyytiltänsä / nyytiltään

nyyteiltämme

nyyteiltänne

nyyteiltänsä / nyyteiltään

Tra

-ksi

nyytiksemme

nyytiksenne

nyytiksensä / nyytikseen

nyyteiksemme

nyyteiksenne

nyyteiksensä / nyyteikseen

Ess

-na

nyyttinämme

nyyttinänne

nyyttinänsä / nyyttinään

nyytteinämme

nyytteinänne

nyytteinänsä / nyytteinään

Abe

-tta

nyytittämme

nyytittänne

nyytittänsä / nyytittään

nyyteittämme

nyyteittänne

nyyteittänsä / nyyteittään

Com

-ne

-

-

-

nyytteinemme

nyytteinenne

nyytteinensä / nyytteineen

Create new exercises Report an issue Exercises Solved!
close modal Press Esc to close
Source:
Report an issue
close modal
If you wish to receive updates on this issue:
SuccessIssue reported! Report
logo
  • Social Instagram
  • Social Facebook

Contact

envelope contact@kieli.net

Copyright 2019-2024, kieli.net

We value your privacy
Kieli.net uses cookies to enhance the browsing experience, serve personalized content, and analyze traffic. To learn more, please refer to the Cookie policy. By clicking "Accept" you consent to Kieli.net's use of cookies. Accept