lietsoneet |
Verb, Active voice Indicative Preterite Con negative form of verb Plural |
|
Verb, Active voice Participle with suffix nut Plural Nominative |
||
| to stir up | lietsoa, nostattaa, riehaannuttaa, ravistella, villitä |
| to whip up | lietsoa, nostattaa, vispata, vatkata kuohkeaksi, herättää, hutaista |
| to foment | lietsoa |
| to instigate | käynnistää, lietsoa, kiihottaa, panna alulle |
| to incite | yllyttää, kiihottaa, lietsoa |
| to stoke | lietsoa, lisätä puita jhk, lisätä hiiliä jhk, lisätä, ruokkia |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
lietson |
|
ii |
lietsot |
|
iii |
lietsoo |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
lietsomme / lietsotaan |
|
ii |
lietsotte |
|
iii |
lietsovat |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
lietsoin |
|
ii |
lietsoit |
|
iii |
lietsoi |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
lietsoimme / lietsottiin |
|
ii |
lietsoitte |
|
iii |
lietsoivat |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
olen lietsonut |
en ole lietsonut |
ii |
olet lietsonut |
et ole lietsonut |
iii |
on lietsonut |
ei ole lietsonut |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
olemme |
emme ole |
ii |
olette |
ette ole |
iii |
ovat |
eivät ole |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
olin lietsonut |
en ollut lietsonut |
ii |
olit lietsonut |
et ollut lietsonut |
iii |
oli lietsonut |
ei ollut lietsonut |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
olimme |
emme olleet |
ii |
olitte |
ette olleet |
iii |
olivat |
eivät olleet |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
lietsoisin |
|
ii |
lietsoisit |
|
iii |
lietsoisi |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
lietsoisimme |
|
ii |
lietsoisitte |
|
iii |
lietsoisivat |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
olisin lietsonut |
en olisi lietsonut |
ii |
olisit lietsonut |
et olisi lietsonut |
iii |
olisi lietsonut |
ei olisi lietsonut |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
olisimme |
emme olisi |
ii |
olisitte |
ette olisi |
iii |
olisivat |
eivät olisi |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
lietsonen |
en lietsone |
ii |
lietsonet |
et lietsone |
iii |
lietsonee |
ei lietsone |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
lietsonemme |
emme lietsone |
ii |
lietsonette |
ette lietsone |
iii |
lietsonevat |
eivät lietsone |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
lienen lietsonut |
en liene lietsonut |
ii |
lienet lietsonut |
et liene lietsonut |
iii |
lienee lietsonut |
ei liene lietsonut |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
lienemme |
emme liene |
ii |
lienette |
ette liene |
iii |
lienevät |
eivät liene |
Singular
i |
- |
ii |
lietso |
iii |
lietsokoon |
Plural
i |
lietsokaamme |
ii |
lietsokaa |
iii |
lietsokoot |
Nom |
- |
lietsoa |
Tra |
-ksi |
lietsoaksensa / lietsoakseen |
Ine |
-ssa |
lietsoessa |
Ins |
-in |
lietsoen |
Ine |
-ssa |
lietsottaessa (passive) |
Ill |
mihin |
lietsomaan |
Ine |
-ssa |
lietsomassa |
Ela |
-sta |
lietsomasta |
Ade |
-lla |
lietsomalla |
Abe |
-tta |
lietsomatta |
Ins |
-in |
lietsoman |
Ins |
-in |
- (passive) |
Nom |
- |
lietsominen |
Par |
-ta |
lietsomista |
lietsomaisillaan / lietsomaisillansa |
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
Present |
lietsotaan |
ei lietsota |
Imperfect |
lietsottiin |
ei lietsottu |
Potential |
lietsottaneen |
ei lietsottane |
Conditional |
lietsottaisiin |
ei lietsottaisi |
Imperative Present |
lietsottakoon |
älköön lietsottako |
Imperative Perfect |
olkoon lietsottu |
älköön lietsottu |
Positive
Negative
Present
lietsotaan
ei lietsota
Imperfect
lietsottiin
ei lietsottu
Potential
lietsottaneen
ei lietsottane
Conditional
lietsottaisiin
ei lietsottaisi
Imperative Present
lietsottakoon
älköön lietsottako
Imperative Perfect
olkoon lietsottu
älköön lietsottu
Active |
Passive |
|
|---|---|---|
1st |
lietsova |
lietsottava |
2nd |
lietsonut |
lietsottu |
3rd |
lietsoma |
- |
Contact
Copyright 2019-2024, kieli.net