laserformaatilla |
Noun, Singular Nominative |
|
Noun, Singular Adessive |
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|
Nom |
- |
laser |
laserit |
Par |
-ta |
laseria |
lasereita / lasereja |
Gen |
-n |
laserin |
lasereitten / lasereiden / laserien |
Ill |
mihin |
laseriin |
lasereihin |
Ine |
-ssa |
laserissa |
lasereissa |
Ela |
-sta |
laserista |
lasereista |
All |
-lle |
laserille |
lasereille |
Ade |
-lla |
laserilla |
lasereilla |
Abl |
-lta |
laserilta |
lasereilta |
Tra |
-ksi |
laseriksi |
lasereiksi |
Ess |
-na |
laserina |
lasereina |
Abe |
-tta |
laseritta |
lasereitta |
Com |
-ne |
- |
lasereine |
Ins |
-in |
- |
laserein |
Singular
Plural
Nom
-
laser
laserit
Par
-ta
laseria
lasereita / lasereja
Gen
-n
laserin
lasereitten / lasereiden / laserien
Ill
mihin
laseriin
lasereihin
Ine
-ssa
laserissa
lasereissa
Ela
-sta
laserista
lasereista
All
-lle
laserille
lasereille
Ade
-lla
laserilla
lasereilla
Abl
-lta
laserilta
lasereilta
Tra
-ksi
laseriksi
lasereiksi
Ess
-na
laserina
lasereina
Abe
-tta
laseritta
lasereitta
Com
-ne
-
lasereine
Ins
-in
-
laserein
| laser | laser |
-ni
-si
-nsa (singular)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
laseri |
laseri |
laseri |
laseri |
laseri |
laseri |
Par |
-ta |
laseria |
lasereita |
laseria |
lasereita |
laseria |
lasereita |
Gen |
-n |
laseri |
lasereitte |
laseri |
lasereitte |
laseri |
lasereitte |
Ill |
mihin |
laserii |
lasereihi |
laserii |
lasereihi |
laserii |
lasereihi |
Ine |
-ssa |
laserissa |
lasereissa |
laserissa |
lasereissa |
laserissa |
lasereissa |
Ela |
-sta |
laserista |
lasereista |
laserista |
lasereista |
laserista |
lasereista |
All |
-lle |
laserille |
lasereille |
laserille |
lasereille |
laserille |
lasereille |
Ade |
-lla |
laserilla |
lasereilla |
laserilla |
lasereilla |
laserilla |
lasereilla |
Abl |
-lta |
laserilta |
lasereilta |
laserilta |
lasereilta |
laserilta |
lasereilta |
Tra |
-ksi |
laserikse |
lasereikse |
laserikse |
lasereikse |
laserikse |
lasereikse |
Ess |
-na |
laserina |
lasereina |
laserina |
lasereina |
laserina |
lasereina |
Abe |
-tta |
laseritta |
lasereitta |
laseritta |
lasereitta |
laseritta |
lasereitta |
Com |
-ne |
- |
lasereine |
- |
lasereine |
- |
lasereine |
Singular
Plural
Nom
-
laseri
laseri
laseri
laseri
laseri
laseri
Par
-ta
laseria
laseria
laseria
lasereita
lasereita
lasereita
Gen
-n
laseri
laseri
laseri
lasereitte
lasereitte
lasereitte
Ill
mihin
laserii
laserii
laserii
lasereihi
lasereihi
lasereihi
Ine
-ssa
laserissa
laserissa
laserissa
lasereissa
lasereissa
lasereissa
Ela
-sta
laserista
laserista
laserista
lasereista
lasereista
lasereista
All
-lle
laserille
laserille
laserille
lasereille
lasereille
lasereille
Ade
-lla
laserilla
laserilla
laserilla
lasereilla
lasereilla
lasereilla
Abl
-lta
laserilta
laserilta
laserilta
lasereilta
lasereilta
lasereilta
Tra
-ksi
laserikse
laserikse
laserikse
lasereikse
lasereikse
lasereikse
Ess
-na
laserina
laserina
laserina
lasereina
lasereina
lasereina
Abe
-tta
laseritta
laseritta
laseritta
lasereitta
lasereitta
lasereitta
Com
-ne
-
-
-
lasereine
lasereine
lasereine
-mme
-nne
-nsa (plural)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
laseri |
laseri |
laseri |
laseri |
laseri |
laseri |
Par |
-ta |
laseria |
lasereita |
laseria |
lasereita |
laseria |
lasereita |
Gen |
-n |
laseri |
lasereitte |
laseri |
lasereitte |
laseri |
lasereitte |
Ill |
mihin |
laserii |
lasereihi |
laserii |
lasereihi |
laserii |
lasereihi |
Ine |
-ssa |
laserissa |
lasereissa |
laserissa |
lasereissa |
laserissa |
lasereissa |
Ela |
-sta |
laserista |
lasereista |
laserista |
lasereista |
laserista |
lasereista |
All |
-lle |
laserille |
lasereille |
laserille |
lasereille |
laserille |
lasereille |
Ade |
-lla |
laserilla |
lasereilla |
laserilla |
lasereilla |
laserilla |
lasereilla |
Abl |
-lta |
laserilta |
lasereilta |
laserilta |
lasereilta |
laserilta |
lasereilta |
Tra |
-ksi |
laserikse |
lasereikse |
laserikse |
lasereikse |
laserikse |
lasereikse |
Ess |
-na |
laserina |
lasereina |
laserina |
lasereina |
laserina |
lasereina |
Abe |
-tta |
laseritta |
lasereitta |
laseritta |
lasereitta |
laseritta |
lasereitta |
Com |
-ne |
- |
lasereine |
- |
lasereine |
- |
lasereine |
Singular
Plural
Nom
-
laseri
laseri
laseri
laseri
laseri
laseri
Par
-ta
laseria
laseria
laseria
lasereita
lasereita
lasereita
Gen
-n
laseri
laseri
laseri
lasereitte
lasereitte
lasereitte
Ill
mihin
laserii
laserii
laserii
lasereihi
lasereihi
lasereihi
Ine
-ssa
laserissa
laserissa
laserissa
lasereissa
lasereissa
lasereissa
Ela
-sta
laserista
laserista
laserista
lasereista
lasereista
lasereista
All
-lle
laserille
laserille
laserille
lasereille
lasereille
lasereille
Ade
-lla
laserilla
laserilla
laserilla
lasereilla
lasereilla
lasereilla
Abl
-lta
laserilta
laserilta
laserilta
lasereilta
lasereilta
lasereilta
Tra
-ksi
laserikse
laserikse
laserikse
lasereikse
lasereikse
lasereikse
Ess
-na
laserina
laserina
laserina
lasereina
lasereina
lasereina
Abe
-tta
laseritta
laseritta
laseritta
lasereitta
lasereitta
lasereitta
Com
-ne
-
-
-
lasereine
lasereine
lasereine
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|
Nom |
- |
formaatti |
formaatit |
Par |
-ta |
formaattia |
formaatteja |
Gen |
-n |
formaatin |
formaattien |
Ill |
mihin |
formaattiin |
formaatteihin |
Ine |
-ssa |
formaatissa |
formaateissa |
Ela |
-sta |
formaatista |
formaateista |
All |
-lle |
formaatille |
formaateille |
Ade |
-lla |
formaatilla |
formaateilla |
Abl |
-lta |
formaatilta |
formaateilta |
Tra |
-ksi |
formaatiksi |
formaateiksi |
Ess |
-na |
formaattina |
formaatteina |
Abe |
-tta |
formaatitta |
formaateitta |
Com |
-ne |
- |
formaatteine |
Ins |
-in |
- |
formaatein |
Singular
Plural
Nom
-
formaatti
formaatit
Par
-ta
formaattia
formaatteja
Gen
-n
formaatin
formaattien
Ill
mihin
formaattiin
formaatteihin
Ine
-ssa
formaatissa
formaateissa
Ela
-sta
formaatista
formaateista
All
-lle
formaatille
formaateille
Ade
-lla
formaatilla
formaateilla
Abl
-lta
formaatilta
formaateilta
Tra
-ksi
formaatiksi
formaateiksi
Ess
-na
formaattina
formaatteina
Abe
-tta
formaatitta
formaateitta
Com
-ne
-
formaatteine
Ins
-in
-
formaatein
| format | muoto, formaatti, koko, kaava, rakenne |
-ni
-si
-nsa (singular)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
formaatti |
formaatti |
formaatti |
formaatti |
formaatti |
formaatti |
Par |
-ta |
formaattia |
formaatteja |
formaattia |
formaatteja |
formaattia |
formaatteja |
Gen |
-n |
formaatti |
formaattie |
formaatti |
formaattie |
formaatti |
formaattie |
Ill |
mihin |
formaattii |
formaatteihi |
formaattii |
formaatteihi |
formaattii |
formaatteihi |
Ine |
-ssa |
formaatissa |
formaateissa |
formaatissa |
formaateissa |
formaatissa |
formaateissa |
Ela |
-sta |
formaatista |
formaateista |
formaatista |
formaateista |
formaatista |
formaateista |
All |
-lle |
formaatille |
formaateille |
formaatille |
formaateille |
formaatille |
formaateille |
Ade |
-lla |
formaatilla |
formaateilla |
formaatilla |
formaateilla |
formaatilla |
formaateilla |
Abl |
-lta |
formaatilta |
formaateilta |
formaatilta |
formaateilta |
formaatilta |
formaateilta |
Tra |
-ksi |
formaatikse |
formaateikse |
formaatikse |
formaateikse |
formaatikse |
formaateikse |
Ess |
-na |
formaattina |
formaatteina |
formaattina |
formaatteina |
formaattina |
formaatteina |
Abe |
-tta |
formaatitta |
formaateitta |
formaatitta |
formaateitta |
formaatitta |
formaateitta |
Com |
-ne |
- |
formaatteine |
- |
formaatteine |
- |
formaatteine |
Singular
Plural
Nom
-
formaatti
formaatti
formaatti
formaatti
formaatti
formaatti
Par
-ta
formaattia
formaattia
formaattia
formaatteja
formaatteja
formaatteja
Gen
-n
formaatti
formaatti
formaatti
formaattie
formaattie
formaattie
Ill
mihin
formaattii
formaattii
formaattii
formaatteihi
formaatteihi
formaatteihi
Ine
-ssa
formaatissa
formaatissa
formaatissa
formaateissa
formaateissa
formaateissa
Ela
-sta
formaatista
formaatista
formaatista
formaateista
formaateista
formaateista
All
-lle
formaatille
formaatille
formaatille
formaateille
formaateille
formaateille
Ade
-lla
formaatilla
formaatilla
formaatilla
formaateilla
formaateilla
formaateilla
Abl
-lta
formaatilta
formaatilta
formaatilta
formaateilta
formaateilta
formaateilta
Tra
-ksi
formaatikse
formaatikse
formaatikse
formaateikse
formaateikse
formaateikse
Ess
-na
formaattina
formaattina
formaattina
formaatteina
formaatteina
formaatteina
Abe
-tta
formaatitta
formaatitta
formaatitta
formaateitta
formaateitta
formaateitta
Com
-ne
-
-
-
formaatteine
formaatteine
formaatteine
-mme
-nne
-nsa (plural)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
formaatti |
formaatti |
formaatti |
formaatti |
formaatti |
formaatti |
Par |
-ta |
formaattia |
formaatteja |
formaattia |
formaatteja |
formaattia |
formaatteja |
Gen |
-n |
formaatti |
formaattie |
formaatti |
formaattie |
formaatti |
formaattie |
Ill |
mihin |
formaattii |
formaatteihi |
formaattii |
formaatteihi |
formaattii |
formaatteihi |
Ine |
-ssa |
formaatissa |
formaateissa |
formaatissa |
formaateissa |
formaatissa |
formaateissa |
Ela |
-sta |
formaatista |
formaateista |
formaatista |
formaateista |
formaatista |
formaateista |
All |
-lle |
formaatille |
formaateille |
formaatille |
formaateille |
formaatille |
formaateille |
Ade |
-lla |
formaatilla |
formaateilla |
formaatilla |
formaateilla |
formaatilla |
formaateilla |
Abl |
-lta |
formaatilta |
formaateilta |
formaatilta |
formaateilta |
formaatilta |
formaateilta |
Tra |
-ksi |
formaatikse |
formaateikse |
formaatikse |
formaateikse |
formaatikse |
formaateikse |
Ess |
-na |
formaattina |
formaatteina |
formaattina |
formaatteina |
formaattina |
formaatteina |
Abe |
-tta |
formaatitta |
formaateitta |
formaatitta |
formaateitta |
formaatitta |
formaateitta |
Com |
-ne |
- |
formaatteine |
- |
formaatteine |
- |
formaatteine |
Singular
Plural
Nom
-
formaatti
formaatti
formaatti
formaatti
formaatti
formaatti
Par
-ta
formaattia
formaattia
formaattia
formaatteja
formaatteja
formaatteja
Gen
-n
formaatti
formaatti
formaatti
formaattie
formaattie
formaattie
Ill
mihin
formaattii
formaattii
formaattii
formaatteihi
formaatteihi
formaatteihi
Ine
-ssa
formaatissa
formaatissa
formaatissa
formaateissa
formaateissa
formaateissa
Ela
-sta
formaatista
formaatista
formaatista
formaateista
formaateista
formaateista
All
-lle
formaatille
formaatille
formaatille
formaateille
formaateille
formaateille
Ade
-lla
formaatilla
formaatilla
formaatilla
formaateilla
formaateilla
formaateilla
Abl
-lta
formaatilta
formaatilta
formaatilta
formaateilta
formaateilta
formaateilta
Tra
-ksi
formaatikse
formaatikse
formaatikse
formaateikse
formaateikse
formaateikse
Ess
-na
formaattina
formaattina
formaattina
formaatteina
formaatteina
formaatteina
Abe
-tta
formaatitta
formaatitta
formaatitta
formaateitta
formaateitta
formaateitta
Com
-ne
-
-
-
formaatteine
formaatteine
formaatteine
Contact
Copyright 2019-2024, kieli.net