logo Eng Translation language: Arabic English French German Persian Russian Somali Spanish Log In
logo Log In

Choose translation language

english Right arrow

Language

Contact

envelope contact@kieli.net
  • Social Instagram
  • Social Facebook
Float menu

Language

Close menu
Press / to search

laser, noun

Word analysis
laserformaatilla

laserformaatilla

laser

Noun, Singular Nominative

+ formaatti

Noun, Singular Adessive

Report an issue

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

laser

laserit

Par

-ta

laseria

lasereita / lasereja

Gen

-n

laserin

lasereitten / lasereiden / laserien

Ill

mihin

laseriin

lasereihin

Ine

-ssa

laserissa

lasereissa

Ela

-sta

laserista

lasereista

All

-lle

laserille

lasereille

Ade

-lla

laserilla

lasereilla

Abl

-lta

laserilta

lasereilta

Tra

-ksi

laseriksi

lasereiksi

Ess

-na

laserina

lasereina

Abe

-tta

laseritta

lasereitta

Com

-ne

-

lasereine

Ins

-in

-

laserein

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

laser

laserit

Par

-ta

laseria

lasereita / lasereja

Gen

-n

laserin

lasereitten / lasereiden / laserien

Ill

mihin

laseriin

lasereihin

Ine

-ssa

laserissa

lasereissa

Ela

-sta

laserista

lasereista

All

-lle

laserille

lasereille

Ade

-lla

laserilla

lasereilla

Abl

-lta

laserilta

lasereilta

Tra

-ksi

laseriksi

lasereiksi

Ess

-na

laserina

lasereina

Abe

-tta

laseritta

lasereitta

Com

-ne

-

lasereine

Ins

-in

-

laserein

laser laser
Show more arrow right
Tanzil; Europarl Parallel Corpus; OpenSubtitles2018.v3; Tatoeba Parallel Corpus; tmClass; oj4 Käytä laser varovasti. Use the laser carefully. Laser on voimakas valonlähde. A laser is a powerful source of light. Laukaiskaa"laser"! Fire the "laser.". Laser säteili kirkkaasti yötaivaalla. The laser shone brightly in the night sky. Laserns-poistolaitteet. Laser ablations. Tervehdi laserns-ystävääni. Say hello to my lazer friend. Laser on suunniteltu leikkaamaan tarkasti. The laser is designed for precision cutting. Laserien virtalähteet. Power supplies for lasers. Anturit ja laserit. Sensors and Lasers. Viritettävät laserit. Tunable lasers. Show more arrow right

Wiktionary

laser Show more arrow right From English laser. Show more arrow right

Wikipedia

Laser A laser is a device that emits light through a process of optical amplification based on the stimulated emission of electromagnetic radiation. The term "laser" originated as an acronym for "light amplification by stimulated emission of radiation". The first laser was built in 1960 by Theodore H. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

laserini

laserini

laserisi

laserisi

laserinsa

laserinsa

Par

-ta

laseriani

lasereitani / laserejani

laseriasi

lasereitasi / laserejasi

laseriansa / laseriaan

lasereitansa / lasereitaan / laserejansa / laserejaan

Gen

-n

laserini

lasereitteni / lasereideni / laserieni

laserisi

lasereittesi / lasereidesi / laseriesi

laserinsa

lasereittensa / lasereidensa / laseriensa

Ill

mihin

laseriini

lasereihini

laseriisi

lasereihisi

laseriinsa

lasereihinsa

Ine

-ssa

laserissani

lasereissani

laserissasi

lasereissasi

laserissansa / laserissaan

lasereissansa / lasereissaan

Ela

-sta

laseristani

lasereistani

laseristasi

lasereistasi

laseristansa / laseristaan

lasereistansa / lasereistaan

All

-lle

laserilleni

lasereilleni

laserillesi

lasereillesi

laserillensa / laserilleen

lasereillensa / lasereillean

Ade

-lla

laserillani

lasereillani

laserillasi

lasereillasi

laserillansa / laserillaan

lasereillansa / lasereillaan

Abl

-lta

laseriltani

lasereiltani

laseriltasi

lasereiltasi

laseriltansa / laseriltaan

lasereiltansa / lasereiltaan

Tra

-ksi

laserikseni

lasereikseni

laseriksesi

lasereiksesi

laseriksensa / laserikseen

lasereiksensa / lasereikseen

Ess

-na

laserinani

lasereinani

laserinasi

lasereinasi

laserinansa / laserinaan

lasereinansa / lasereinaan

Abe

-tta

laserittani

lasereittani

laserittasi

lasereittasi

laserittansa / laserittaan

lasereittansa / lasereittaan

Com

-ne

-

lasereineni

-

lasereinesi

-

lasereinensa / lasereineen

Singular

Plural

Nom

-

laserini

laserisi

laserinsa

laserini

laserisi

laserinsa

Par

-ta

laseriani

laseriasi

laseriansa / laseriaan

lasereitani / laserejani

lasereitasi / laserejasi

lasereitansa / lasereitaan / laserejansa / laserejaan

Gen

-n

laserini

laserisi

laserinsa

lasereitteni / lasereideni / laserieni

lasereittesi / lasereidesi / laseriesi

lasereittensa / lasereidensa / laseriensa

Ill

mihin

laseriini

laseriisi

laseriinsa

lasereihini

lasereihisi

lasereihinsa

Ine

-ssa

laserissani

laserissasi

laserissansa / laserissaan

lasereissani

lasereissasi

lasereissansa / lasereissaan

Ela

-sta

laseristani

laseristasi

laseristansa / laseristaan

lasereistani

lasereistasi

lasereistansa / lasereistaan

All

-lle

laserilleni

laserillesi

laserillensa / laserilleen

lasereilleni

lasereillesi

lasereillensa / lasereillean

Ade

-lla

laserillani

laserillasi

laserillansa / laserillaan

lasereillani

lasereillasi

lasereillansa / lasereillaan

Abl

-lta

laseriltani

laseriltasi

laseriltansa / laseriltaan

lasereiltani

lasereiltasi

lasereiltansa / lasereiltaan

Tra

-ksi

laserikseni

laseriksesi

laseriksensa / laserikseen

lasereikseni

lasereiksesi

lasereiksensa / lasereikseen

Ess

-na

laserinani

laserinasi

laserinansa / laserinaan

lasereinani

lasereinasi

lasereinansa / lasereinaan

Abe

-tta

laserittani

laserittasi

laserittansa / laserittaan

lasereittani

lasereittasi

lasereittansa / lasereittaan

Com

-ne

-

-

-

lasereineni

lasereinesi

lasereinensa / lasereineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

laserimme

laserimme

laserinne

laserinne

laserinsa

laserinsa

Par

-ta

laseriamme

lasereitamme / laserejamme

laserianne

lasereitanne / laserejanne

laseriansa / laseriaan

lasereitansa / lasereitaan / laserejansa / laserejaan

Gen

-n

laserimme

lasereittemme / lasereidemme / laseriemme

laserinne

lasereittenne / lasereidenne / laserienne

laserinsa

lasereittensa / lasereidensa / laseriensa

Ill

mihin

laseriimme

lasereihimme

laseriinne

lasereihinne

laseriinsa

lasereihinsa

Ine

-ssa

laserissamme

lasereissamme

laserissanne

lasereissanne

laserissansa / laserissaan

lasereissansa / lasereissaan

Ela

-sta

laseristamme

lasereistamme

laseristanne

lasereistanne

laseristansa / laseristaan

lasereistansa / lasereistaan

All

-lle

laserillemme

lasereillemme

laserillenne

lasereillenne

laserillensa / laserilleen

lasereillensa / lasereillean

Ade

-lla

laserillamme

lasereillamme

laserillanne

lasereillanne

laserillansa / laserillaan

lasereillansa / lasereillaan

Abl

-lta

laseriltamme

lasereiltamme

laseriltanne

lasereiltanne

laseriltansa / laseriltaan

lasereiltansa / lasereiltaan

Tra

-ksi

laseriksemme

lasereiksemme

laseriksenne

lasereiksenne

laseriksensa / laserikseen

lasereiksensa / lasereikseen

Ess

-na

laserinamme

lasereinamme

laserinanne

lasereinanne

laserinansa / laserinaan

lasereinansa / lasereinaan

Abe

-tta

laserittamme

lasereittamme

laserittanne

lasereittanne

laserittansa / laserittaan

lasereittansa / lasereittaan

Com

-ne

-

lasereinemme

-

lasereinenne

-

lasereinensa / lasereineen

Singular

Plural

Nom

-

laserimme

laserinne

laserinsa

laserimme

laserinne

laserinsa

Par

-ta

laseriamme

laserianne

laseriansa / laseriaan

lasereitamme / laserejamme

lasereitanne / laserejanne

lasereitansa / lasereitaan / laserejansa / laserejaan

Gen

-n

laserimme

laserinne

laserinsa

lasereittemme / lasereidemme / laseriemme

lasereittenne / lasereidenne / laserienne

lasereittensa / lasereidensa / laseriensa

Ill

mihin

laseriimme

laseriinne

laseriinsa

lasereihimme

lasereihinne

lasereihinsa

Ine

-ssa

laserissamme

laserissanne

laserissansa / laserissaan

lasereissamme

lasereissanne

lasereissansa / lasereissaan

Ela

-sta

laseristamme

laseristanne

laseristansa / laseristaan

lasereistamme

lasereistanne

lasereistansa / lasereistaan

All

-lle

laserillemme

laserillenne

laserillensa / laserilleen

lasereillemme

lasereillenne

lasereillensa / lasereillean

Ade

-lla

laserillamme

laserillanne

laserillansa / laserillaan

lasereillamme

lasereillanne

lasereillansa / lasereillaan

Abl

-lta

laseriltamme

laseriltanne

laseriltansa / laseriltaan

lasereiltamme

lasereiltanne

lasereiltansa / lasereiltaan

Tra

-ksi

laseriksemme

laseriksenne

laseriksensa / laserikseen

lasereiksemme

lasereiksenne

lasereiksensa / lasereikseen

Ess

-na

laserinamme

laserinanne

laserinansa / laserinaan

lasereinamme

lasereinanne

lasereinansa / lasereinaan

Abe

-tta

laserittamme

laserittanne

laserittansa / laserittaan

lasereittamme

lasereittanne

lasereittansa / lasereittaan

Com

-ne

-

-

-

lasereinemme

lasereinenne

lasereinensa / lasereineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

formaatti

formaatit

Par

-ta

formaattia

formaatteja

Gen

-n

formaatin

formaattien

Ill

mihin

formaattiin

formaatteihin

Ine

-ssa

formaatissa

formaateissa

Ela

-sta

formaatista

formaateista

All

-lle

formaatille

formaateille

Ade

-lla

formaatilla

formaateilla

Abl

-lta

formaatilta

formaateilta

Tra

-ksi

formaatiksi

formaateiksi

Ess

-na

formaattina

formaatteina

Abe

-tta

formaatitta

formaateitta

Com

-ne

-

formaatteine

Ins

-in

-

formaatein

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

formaatti

formaatit

Par

-ta

formaattia

formaatteja

Gen

-n

formaatin

formaattien

Ill

mihin

formaattiin

formaatteihin

Ine

-ssa

formaatissa

formaateissa

Ela

-sta

formaatista

formaateista

All

-lle

formaatille

formaateille

Ade

-lla

formaatilla

formaateilla

Abl

-lta

formaatilta

formaateilta

Tra

-ksi

formaatiksi

formaateiksi

Ess

-na

formaattina

formaatteina

Abe

-tta

formaatitta

formaateitta

Com

-ne

-

formaatteine

Ins

-in

-

formaatein

format muoto, formaatti, koko, kaava, rakenne
Show more arrow right
OpenSubtitles; SETIMES; EuroParl2021; Tatoeba; Europarl; tmClass; EurLex-2 Voitteko lähettää dokumentit PDFns-formaatti? Can you send the documents in PDF format? Kaikki tallenteet tehdään MP3ns-formaattins-tiedostoina. All recordings are made in MP3 format files. Myönnettävien FLEGTns-lupien formaatti. Format for issuing FLEGT licences. Formaatti vaikuttaa suoraan tiedoston laatuun ja koon. The format directly affects the quality and size of the file. Formaatti on tärkeä tekijä tiedoston yhteensopivuuden kannalta. Format is an important factor for file compatibility. Formaatti, jossa lähetät tiedoston, voi vaikuttaa siirtonopeuteen. The format in which you send the file can affect the transfer speed. Ohjelma tarkistaa, onko käytössä oikeanlainen tiedoston formaatti. The program checks if the correct file format is in use. Formaatti on standardoitu tapa esittää tietoa tietokonelaitteiden tallennusvälineillä. Format is a standardized way of representing data on computer storage devices. CDns-levyt kaikenlaisissa formaateissa. Compact discs in all formats. Kokoformaatti formaatit: Iso ja pieni formaatti, vakiokoko. Size format (s): Large format, small format, standard size. Show more arrow right

Wiktionary

format Show more arrow right muoto Show more arrow right

Wikipedia

formaatti
kuvataiteessa ja kuvissa kuvan muoto, koko ja sivusuhde formaatti
televisiotuotannossa sarjaohjelmien tyyli formaatti
radiotuotannossa musiikillisen linjan määrittämää tyyli tallennusformaatti
televisio- ja videotekniikassa kuvan ja äänen tallennus- ja tiheysjärjestelmä tiedostoformaatti
tietokoneelle talletetun tiedoston tallennusmuoto.
Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

formaattini

formaattini

formaattisi

formaattisi

formaattinsa

formaattinsa

Par

-ta

formaattiani

formaattejani

formaattiasi

formaattejasi

formaattiansa / formaattiaan

formaattejansa / formaattejaan

Gen

-n

formaattini

formaattieni

formaattisi

formaattiesi

formaattinsa

formaattiensa

Ill

mihin

formaattiini

formaatteihini

formaattiisi

formaatteihisi

formaattiinsa

formaatteihinsa

Ine

-ssa

formaatissani

formaateissani

formaatissasi

formaateissasi

formaatissansa / formaatissaan

formaateissansa / formaateissaan

Ela

-sta

formaatistani

formaateistani

formaatistasi

formaateistasi

formaatistansa / formaatistaan

formaateistansa / formaateistaan

All

-lle

formaatilleni

formaateilleni

formaatillesi

formaateillesi

formaatillensa / formaatilleen

formaateillensa / formaateillean

Ade

-lla

formaatillani

formaateillani

formaatillasi

formaateillasi

formaatillansa / formaatillaan

formaateillansa / formaateillaan

Abl

-lta

formaatiltani

formaateiltani

formaatiltasi

formaateiltasi

formaatiltansa / formaatiltaan

formaateiltansa / formaateiltaan

Tra

-ksi

formaatikseni

formaateikseni

formaatiksesi

formaateiksesi

formaatiksensa / formaatikseen

formaateiksensa / formaateikseen

Ess

-na

formaattinani

formaatteinani

formaattinasi

formaatteinasi

formaattinansa / formaattinaan

formaatteinansa / formaatteinaan

Abe

-tta

formaatittani

formaateittani

formaatittasi

formaateittasi

formaatittansa / formaatittaan

formaateittansa / formaateittaan

Com

-ne

-

formaatteineni

-

formaatteinesi

-

formaatteinensa / formaatteineen

Singular

Plural

Nom

-

formaattini

formaattisi

formaattinsa

formaattini

formaattisi

formaattinsa

Par

-ta

formaattiani

formaattiasi

formaattiansa / formaattiaan

formaattejani

formaattejasi

formaattejansa / formaattejaan

Gen

-n

formaattini

formaattisi

formaattinsa

formaattieni

formaattiesi

formaattiensa

Ill

mihin

formaattiini

formaattiisi

formaattiinsa

formaatteihini

formaatteihisi

formaatteihinsa

Ine

-ssa

formaatissani

formaatissasi

formaatissansa / formaatissaan

formaateissani

formaateissasi

formaateissansa / formaateissaan

Ela

-sta

formaatistani

formaatistasi

formaatistansa / formaatistaan

formaateistani

formaateistasi

formaateistansa / formaateistaan

All

-lle

formaatilleni

formaatillesi

formaatillensa / formaatilleen

formaateilleni

formaateillesi

formaateillensa / formaateillean

Ade

-lla

formaatillani

formaatillasi

formaatillansa / formaatillaan

formaateillani

formaateillasi

formaateillansa / formaateillaan

Abl

-lta

formaatiltani

formaatiltasi

formaatiltansa / formaatiltaan

formaateiltani

formaateiltasi

formaateiltansa / formaateiltaan

Tra

-ksi

formaatikseni

formaatiksesi

formaatiksensa / formaatikseen

formaateikseni

formaateiksesi

formaateiksensa / formaateikseen

Ess

-na

formaattinani

formaattinasi

formaattinansa / formaattinaan

formaatteinani

formaatteinasi

formaatteinansa / formaatteinaan

Abe

-tta

formaatittani

formaatittasi

formaatittansa / formaatittaan

formaateittani

formaateittasi

formaateittansa / formaateittaan

Com

-ne

-

-

-

formaatteineni

formaatteinesi

formaatteinensa / formaatteineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

formaattimme

formaattimme

formaattinne

formaattinne

formaattinsa

formaattinsa

Par

-ta

formaattiamme

formaattejamme

formaattianne

formaattejanne

formaattiansa / formaattiaan

formaattejansa / formaattejaan

Gen

-n

formaattimme

formaattiemme

formaattinne

formaattienne

formaattinsa

formaattiensa

Ill

mihin

formaattiimme

formaatteihimme

formaattiinne

formaatteihinne

formaattiinsa

formaatteihinsa

Ine

-ssa

formaatissamme

formaateissamme

formaatissanne

formaateissanne

formaatissansa / formaatissaan

formaateissansa / formaateissaan

Ela

-sta

formaatistamme

formaateistamme

formaatistanne

formaateistanne

formaatistansa / formaatistaan

formaateistansa / formaateistaan

All

-lle

formaatillemme

formaateillemme

formaatillenne

formaateillenne

formaatillensa / formaatilleen

formaateillensa / formaateillean

Ade

-lla

formaatillamme

formaateillamme

formaatillanne

formaateillanne

formaatillansa / formaatillaan

formaateillansa / formaateillaan

Abl

-lta

formaatiltamme

formaateiltamme

formaatiltanne

formaateiltanne

formaatiltansa / formaatiltaan

formaateiltansa / formaateiltaan

Tra

-ksi

formaatiksemme

formaateiksemme

formaatiksenne

formaateiksenne

formaatiksensa / formaatikseen

formaateiksensa / formaateikseen

Ess

-na

formaattinamme

formaatteinamme

formaattinanne

formaatteinanne

formaattinansa / formaattinaan

formaatteinansa / formaatteinaan

Abe

-tta

formaatittamme

formaateittamme

formaatittanne

formaateittanne

formaatittansa / formaatittaan

formaateittansa / formaateittaan

Com

-ne

-

formaatteinemme

-

formaatteinenne

-

formaatteinensa / formaatteineen

Singular

Plural

Nom

-

formaattimme

formaattinne

formaattinsa

formaattimme

formaattinne

formaattinsa

Par

-ta

formaattiamme

formaattianne

formaattiansa / formaattiaan

formaattejamme

formaattejanne

formaattejansa / formaattejaan

Gen

-n

formaattimme

formaattinne

formaattinsa

formaattiemme

formaattienne

formaattiensa

Ill

mihin

formaattiimme

formaattiinne

formaattiinsa

formaatteihimme

formaatteihinne

formaatteihinsa

Ine

-ssa

formaatissamme

formaatissanne

formaatissansa / formaatissaan

formaateissamme

formaateissanne

formaateissansa / formaateissaan

Ela

-sta

formaatistamme

formaatistanne

formaatistansa / formaatistaan

formaateistamme

formaateistanne

formaateistansa / formaateistaan

All

-lle

formaatillemme

formaatillenne

formaatillensa / formaatilleen

formaateillemme

formaateillenne

formaateillensa / formaateillean

Ade

-lla

formaatillamme

formaatillanne

formaatillansa / formaatillaan

formaateillamme

formaateillanne

formaateillansa / formaateillaan

Abl

-lta

formaatiltamme

formaatiltanne

formaatiltansa / formaatiltaan

formaateiltamme

formaateiltanne

formaateiltansa / formaateiltaan

Tra

-ksi

formaatiksemme

formaatiksenne

formaatiksensa / formaatikseen

formaateiksemme

formaateiksenne

formaateiksensa / formaateikseen

Ess

-na

formaattinamme

formaattinanne

formaattinansa / formaattinaan

formaatteinamme

formaatteinanne

formaatteinansa / formaatteinaan

Abe

-tta

formaatittamme

formaatittanne

formaatittansa / formaatittaan

formaateittamme

formaateittanne

formaateittansa / formaateittaan

Com

-ne

-

-

-

formaatteinemme

formaatteinenne

formaatteinensa / formaatteineen

Create new exercises Report an issue Exercises Solved!
close modal Press Esc to close
Source:
Report an issue
close modal
If you wish to receive updates on this issue:
SuccessIssue reported! Report
logo
  • Social Instagram
  • Social Facebook

Contact

envelope contact@kieli.net

Copyright 2019-2024, kieli.net

We value your privacy
Kieli.net uses cookies to enhance the browsing experience, serve personalized content, and analyze traffic. To learn more, please refer to the Cookie policy. By clicking "Accept" you consent to Kieli.net's use of cookies. Accept