logo Eng Translation language: Arabic English French German Persian Russian Somali Spanish Log In
logo Log In

Choose translation language

english Right arrow

Language

Contact

envelope contact@kieli.net
  • Social Instagram
  • Social Facebook
Float menu

Language

Close menu
Press / to search

laki, noun

Word analysis
lakiansa

lakiansa

laki

Noun, Singular Nominative

+ ansa

Noun, Singular Nominative

laki

Noun, Singular Partitive 3rd singular possessive

laki

Noun, Singular Partitive 3rd plural possessive

laki

Noun, Plural Partitive 3rd singular possessive

laki

Noun, Plural Partitive 3rd plural possessive

Report an issue

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

laki

lait / laet / la’it

Par

-ta

lakia / lakea

lakeja / lakia

Gen

-n

lain / laen / la’in

lakien

Ill

mihin

lakiin / lakeen

lakeihin / lakiin

Ine

-ssa

laissa / laessa / la’issa

laeissa / la’eissa / laissa

Ela

-sta

laista / laesta / la’ista

laeista / la’eista / laista

All

-lle

laille / laelle / la’ille

laeille / la’eille / laille

Ade

-lla

lailla / laella / la’illa

laeilla / la’eilla / lailla

Abl

-lta

lailta / laelta / la’ilta

laeilta / la’eilta / lailta

Tra

-ksi

laiksi / laeksi / la’iksi

laeiksi / la’eiksi / laiksi

Ess

-na

lakina / lakena

lakeina / lakina

Abe

-tta

laitta / laetta / la’itta

laeitta / la’eitta / laitta

Com

-ne

-

lakeine / lakine

Ins

-in

-

laein / la’ein / lain

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

laki

lait / laet / la’it

Par

-ta

lakia / lakea

lakeja / lakia

Gen

-n

lain / laen / la’in

lakien

Ill

mihin

lakiin / lakeen

lakeihin / lakiin

Ine

-ssa

laissa / laessa / la’issa

laeissa / la’eissa / laissa

Ela

-sta

laista / laesta / la’ista

laeista / la’eista / laista

All

-lle

laille / laelle / la’ille

laeille / la’eille / laille

Ade

-lla

lailla / laella / la’illa

laeilla / la’eilla / lailla

Abl

-lta

lailta / laelta / la’ilta

laeilta / la’eilta / lailta

Tra

-ksi

laiksi / laeksi / la’iksi

laeiksi / la’eiksi / laiksi

Ess

-na

lakina / lakena

lakeina / lakina

Abe

-tta

laitta / laetta / la’itta

laeitta / la’eitta / laitta

Com

-ne

-

lakeine / lakine

Ins

-in

-

laein / la’ein / lain

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

law laki, oikeus, oikeustiede, oikeudenkäyttö, poliisi, tiukka järjestyksenpito
act laki, teko, säädös, toimenpide, päätös, asiakirja
code koodi, suuntanumero, säännöt, laki, koodijärjestelmä, maannumero
justice oikeus, oikeudenmukaisuus, laki, kohtuus, tuomari, oikeutus
principle periaate, toimintaperiaate, laki
top huippu, yläosa, toppi, kansi, yläpää, laki
Show more arrow right
OpenSubtitles2018.v3; Tatoeba Sentence Corpus, sentence id: 4638995; Tatoeba Sentence Corpus, sentence id: 3983563; Tatoeba Sentence Corpus, sentence id: 886698; Tatoeba Sentence Corpus, sentence id: 2762861; Europarl; ** Tatoeba Parallel Corpus, sentence 8386518. Se on laki. That's the law. Minä tunnen laistanne. I know your law. Etsin tietoa laistanne. I am looking for information on your law. Laki on lahjottu. The law's been bought. Minä noudatan laistanne. I follow your law. Te ette välitä laistanne. You don't care about your law. Laki määrää vähimmäissuoritustason. The law stipulates the minimum performance level. Puhutko laitta? Do you speak the law? Hienoja laineitapa. No, this is nice waves. Koodeksi on aina laki. Aye, the Code be the law as always. Show more arrow right

Wiktionary

A summit, topmost point of eg. a hill or trajectory. A ceiling. Show more arrow right lakipiste suulaki Show more arrow right From Proto-Finnic laki. Borrowed from Old Swedish lagh (compare Swedish lag), from Old Norse lǫg. Show more arrow right

Wikipedia

Law Law is a system of rules created and enforced through social or governmental institutions to regulate behavior, with its precise definition a matter of longstanding debate. It has been variously described as a science and the art of justice. State-enforced laws can be made by a group legislature or by a single legislator, resulting in statutes; by the executive through decrees and regulations; or established by judges through precedent, usually in common law jurisdictions. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

lakini / lakeni

lakini / lakeni

lakisi / lakesi

lakisi / lakesi

lakinsa / lakensa

lakinsa / lakensa

Par

-ta

lakiani / lakeani

lakejani / lakiani

lakiasi / lakeasi

lakejasi / lakiasi

lakiansa / lakiaan / lakeansa / lakeaan

lakejansa / lakejaan / lakiansa / lakiaan

Gen

-n

lakini / lakeni

lakieni

lakisi / lakesi

lakiesi

lakinsa / lakensa

lakiensa

Ill

mihin

lakiini / lakeeni

lakeihini / lakiini

lakiisi / lakeesi

lakeihisi / lakiisi

lakiinsa / lakeensa

lakeihinsa / lakiinsa

Ine

-ssa

laissani / laessani / la’issani

laeissani / la’eissani / laissani

laissasi / laessasi / la’issasi

laeissasi / la’eissasi / laissasi

laissansa / laissaan / laessansa / laessaan / la’issansa / la’issaan

laeissansa / laeissaan / la’eissansa / la’eissaan / laissansa / laissaan

Ela

-sta

laistani / laestani / la’istani

laeistani / la’eistani / laistani

laistasi / laestasi / la’istasi

laeistasi / la’eistasi / laistasi

laistansa / laistaan / laestansa / laestaan / la’istansa / la’istaan

laeistansa / laeistaan / la’eistansa / la’eistaan / laistansa / laistaan

All

-lle

lailleni / laelleni / la’illeni

laeilleni / la’eilleni / lailleni

laillesi / laellesi / la’illesi

laeillesi / la’eillesi / laillesi

lailleen / laillensa / laelleen / laellensa / la’illeen / la’illensa

laeillensa / laeillean / la’eillensa / la’eillean / laillensa / laillean

Ade

-lla

laillani / laellani / la’illani

laeillani / la’eillani / laillani

laillasi / laellasi / la’illasi

laeillasi / la’eillasi / laillasi

laillansa / laillaan / laellansa / laellaan / la’illansa / la’illaan

laeillansa / laeillaan / la’eillansa / la’eillaan / laillansa / laillaan

Abl

-lta

lailtani / laeltani / la’iltani

laeiltani / la’eiltani / lailtani

lailtasi / laeltasi / la’iltasi

laeiltasi / la’eiltasi / lailtasi

lailtansa / lailtaan / laeltansa / laeltaan / la’iltansa / la’iltaan

laeiltansa / laeiltaan / la’eiltansa / la’eiltaan / lailtansa / lailtaan

Tra

-ksi

laikseni / laekseni / la’ikseni

laeikseni / la’eikseni / laikseni

laiksesi / laeksesi / la’iksesi

laeiksesi / la’eiksesi / laiksesi

laikseen / laiksensa / laekseen / laeksensa / la’ikseen / la’iksensa

laeikseen / laeiksensa / la’eikseen / la’eiksensa / laikseen / laiksensa

Ess

-na

lakinani / lakenani

lakeinani / lakinani

lakinasi / lakenasi

lakeinasi / lakinasi

lakinansa / lakinaan / lakenansa / lakenaan

lakeinansa / lakeinaan / lakinansa / lakinaan

Abe

-tta

laittani / laettani / la’ittani

laeittani / la’eittani / laittani

laittasi / laettasi / la’ittasi

laeittasi / la’eittasi / laittasi

laittansa / laittaan / laettansa / laettaan / la’ittansa / la’ittaan

laeittansa / laeittaan / la’eittansa / la’eittaan / laittansa / laittaan

Com

-ne

-

lakeineni / lakineni

-

lakeinesi / lakinesi

-

lakeineen / lakeinensa / lakineen / lakinensa

Singular

Plural

Nom

-

lakini / lakeni

lakisi / lakesi

lakinsa / lakensa

lakini / lakeni

lakisi / lakesi

lakinsa / lakensa

Par

-ta

lakiani / lakeani

lakiasi / lakeasi

lakiansa / lakiaan / lakeansa / lakeaan

lakejani / lakiani

lakejasi / lakiasi

lakejansa / lakejaan / lakiansa / lakiaan

Gen

-n

lakini / lakeni

lakisi / lakesi

lakinsa / lakensa

lakieni

lakiesi

lakiensa

Ill

mihin

lakiini / lakeeni

lakiisi / lakeesi

lakiinsa / lakeensa

lakeihini / lakiini

lakeihisi / lakiisi

lakeihinsa / lakiinsa

Ine

-ssa

laissani / laessani / la’issani

laissasi / laessasi / la’issasi

laissansa / laissaan / laessansa / laessaan / la’issansa / la’issaan

laeissani / la’eissani / laissani

laeissasi / la’eissasi / laissasi

laeissansa / laeissaan / la’eissansa / la’eissaan / laissansa / laissaan

Ela

-sta

laistani / laestani / la’istani

laistasi / laestasi / la’istasi

laistansa / laistaan / laestansa / laestaan / la’istansa / la’istaan

laeistani / la’eistani / laistani

laeistasi / la’eistasi / laistasi

laeistansa / laeistaan / la’eistansa / la’eistaan / laistansa / laistaan

All

-lle

lailleni / laelleni / la’illeni

laillesi / laellesi / la’illesi

lailleen / laillensa / laelleen / laellensa / la’illeen / la’illensa

laeilleni / la’eilleni / lailleni

laeillesi / la’eillesi / laillesi

laeillensa / laeillean / la’eillensa / la’eillean / laillensa / laillean

Ade

-lla

laillani / laellani / la’illani

laillasi / laellasi / la’illasi

laillansa / laillaan / laellansa / laellaan / la’illansa / la’illaan

laeillani / la’eillani / laillani

laeillasi / la’eillasi / laillasi

laeillansa / laeillaan / la’eillansa / la’eillaan / laillansa / laillaan

Abl

-lta

lailtani / laeltani / la’iltani

lailtasi / laeltasi / la’iltasi

lailtansa / lailtaan / laeltansa / laeltaan / la’iltansa / la’iltaan

laeiltani / la’eiltani / lailtani

laeiltasi / la’eiltasi / lailtasi

laeiltansa / laeiltaan / la’eiltansa / la’eiltaan / lailtansa / lailtaan

Tra

-ksi

laikseni / laekseni / la’ikseni

laiksesi / laeksesi / la’iksesi

laikseen / laiksensa / laekseen / laeksensa / la’ikseen / la’iksensa

laeikseni / la’eikseni / laikseni

laeiksesi / la’eiksesi / laiksesi

laeikseen / laeiksensa / la’eikseen / la’eiksensa / laikseen / laiksensa

Ess

-na

lakinani / lakenani

lakinasi / lakenasi

lakinansa / lakinaan / lakenansa / lakenaan

lakeinani / lakinani

lakeinasi / lakinasi

lakeinansa / lakeinaan / lakinansa / lakinaan

Abe

-tta

laittani / laettani / la’ittani

laittasi / laettasi / la’ittasi

laittansa / laittaan / laettansa / laettaan / la’ittansa / la’ittaan

laeittani / la’eittani / laittani

laeittasi / la’eittasi / laittasi

laeittansa / laeittaan / la’eittansa / la’eittaan / laittansa / laittaan

Com

-ne

-

-

-

lakeineni / lakineni

lakeinesi / lakinesi

lakeineen / lakeinensa / lakineen / lakinensa

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

lakimme / lakemme

lakimme / lakemme

lakinne / lakenne

lakinne / lakenne

lakinsa / lakensa

lakinsa / lakensa

Par

-ta

lakiamme / lakeamme

lakejamme / lakiamme

lakianne / lakeanne

lakejanne / lakianne

lakiansa / lakiaan / lakeansa / lakeaan

lakejansa / lakejaan / lakiansa / lakiaan

Gen

-n

lakimme / lakemme

lakiemme

lakinne / lakenne

lakienne

lakinsa / lakensa

lakiensa

Ill

mihin

lakiimme / lakeemme

lakeihimme / lakiimme

lakiinne / lakeenne

lakeihinne / lakiinne

lakiinsa / lakeensa

lakeihinsa / lakiinsa

Ine

-ssa

laissamme / laessamme / la’issamme

laeissamme / la’eissamme / laissamme

laissanne / laessanne / la’issanne

laeissanne / la’eissanne / laissanne

laissansa / laissaan / laessansa / laessaan / la’issansa / la’issaan

laeissansa / laeissaan / la’eissansa / la’eissaan / laissansa / laissaan

Ela

-sta

laistamme / laestamme / la’istamme

laeistamme / la’eistamme / laistamme

laistanne / laestanne / la’istanne

laeistanne / la’eistanne / laistanne

laistansa / laistaan / laestansa / laestaan / la’istansa / la’istaan

laeistansa / laeistaan / la’eistansa / la’eistaan / laistansa / laistaan

All

-lle

laillemme / laellemme / la’illemme

laeillemme / la’eillemme / laillemme

laillenne / laellenne / la’illenne

laeillenne / la’eillenne / laillenne

lailleen / laillensa / laelleen / laellensa / la’illeen / la’illensa

laeillensa / laeillean / la’eillensa / la’eillean / laillensa / laillean

Ade

-lla

laillamme / laellamme / la’illamme

laeillamme / la’eillamme / laillamme

laillanne / laellanne / la’illanne

laeillanne / la’eillanne / laillanne

laillansa / laillaan / laellansa / laellaan / la’illansa / la’illaan

laeillansa / laeillaan / la’eillansa / la’eillaan / laillansa / laillaan

Abl

-lta

lailtamme / laeltamme / la’iltamme

laeiltamme / la’eiltamme / lailtamme

lailtanne / laeltanne / la’iltanne

laeiltanne / la’eiltanne / lailtanne

lailtansa / lailtaan / laeltansa / laeltaan / la’iltansa / la’iltaan

laeiltansa / laeiltaan / la’eiltansa / la’eiltaan / lailtansa / lailtaan

Tra

-ksi

laiksemme / laeksemme / la’iksemme

laeiksemme / la’eiksemme / laiksemme

laiksenne / laeksenne / la’iksenne

laeiksenne / la’eiksenne / laiksenne

laikseen / laiksensa / laekseen / laeksensa / la’ikseen / la’iksensa

laeikseen / laeiksensa / la’eikseen / la’eiksensa / laikseen / laiksensa

Ess

-na

lakinamme / lakenamme

lakeinamme / lakinamme

lakinanne / lakenanne

lakeinanne / lakinanne

lakinansa / lakinaan / lakenansa / lakenaan

lakeinansa / lakeinaan / lakinansa / lakinaan

Abe

-tta

laittamme / laettamme / la’ittamme

laeittamme / la’eittamme / laittamme

laittanne / laettanne / la’ittanne

laeittanne / la’eittanne / laittanne

laittansa / laittaan / laettansa / laettaan / la’ittansa / la’ittaan

laeittansa / laeittaan / la’eittansa / la’eittaan / laittansa / laittaan

Com

-ne

-

lakeinemme / lakinemme

-

lakeinenne / lakinenne

-

lakeineen / lakeinensa / lakineen / lakinensa

Singular

Plural

Nom

-

lakimme / lakemme

lakinne / lakenne

lakinsa / lakensa

lakimme / lakemme

lakinne / lakenne

lakinsa / lakensa

Par

-ta

lakiamme / lakeamme

lakianne / lakeanne

lakiansa / lakiaan / lakeansa / lakeaan

lakejamme / lakiamme

lakejanne / lakianne

lakejansa / lakejaan / lakiansa / lakiaan

Gen

-n

lakimme / lakemme

lakinne / lakenne

lakinsa / lakensa

lakiemme

lakienne

lakiensa

Ill

mihin

lakiimme / lakeemme

lakiinne / lakeenne

lakiinsa / lakeensa

lakeihimme / lakiimme

lakeihinne / lakiinne

lakeihinsa / lakiinsa

Ine

-ssa

laissamme / laessamme / la’issamme

laissanne / laessanne / la’issanne

laissansa / laissaan / laessansa / laessaan / la’issansa / la’issaan

laeissamme / la’eissamme / laissamme

laeissanne / la’eissanne / laissanne

laeissansa / laeissaan / la’eissansa / la’eissaan / laissansa / laissaan

Ela

-sta

laistamme / laestamme / la’istamme

laistanne / laestanne / la’istanne

laistansa / laistaan / laestansa / laestaan / la’istansa / la’istaan

laeistamme / la’eistamme / laistamme

laeistanne / la’eistanne / laistanne

laeistansa / laeistaan / la’eistansa / la’eistaan / laistansa / laistaan

All

-lle

laillemme / laellemme / la’illemme

laillenne / laellenne / la’illenne

lailleen / laillensa / laelleen / laellensa / la’illeen / la’illensa

laeillemme / la’eillemme / laillemme

laeillenne / la’eillenne / laillenne

laeillensa / laeillean / la’eillensa / la’eillean / laillensa / laillean

Ade

-lla

laillamme / laellamme / la’illamme

laillanne / laellanne / la’illanne

laillansa / laillaan / laellansa / laellaan / la’illansa / la’illaan

laeillamme / la’eillamme / laillamme

laeillanne / la’eillanne / laillanne

laeillansa / laeillaan / la’eillansa / la’eillaan / laillansa / laillaan

Abl

-lta

lailtamme / laeltamme / la’iltamme

lailtanne / laeltanne / la’iltanne

lailtansa / lailtaan / laeltansa / laeltaan / la’iltansa / la’iltaan

laeiltamme / la’eiltamme / lailtamme

laeiltanne / la’eiltanne / lailtanne

laeiltansa / laeiltaan / la’eiltansa / la’eiltaan / lailtansa / lailtaan

Tra

-ksi

laiksemme / laeksemme / la’iksemme

laiksenne / laeksenne / la’iksenne

laikseen / laiksensa / laekseen / laeksensa / la’ikseen / la’iksensa

laeiksemme / la’eiksemme / laiksemme

laeiksenne / la’eiksenne / laiksenne

laeikseen / laeiksensa / la’eikseen / la’eiksensa / laikseen / laiksensa

Ess

-na

lakinamme / lakenamme

lakinanne / lakenanne

lakinansa / lakinaan / lakenansa / lakenaan

lakeinamme / lakinamme

lakeinanne / lakinanne

lakeinansa / lakeinaan / lakinansa / lakinaan

Abe

-tta

laittamme / laettamme / la’ittamme

laittanne / laettanne / la’ittanne

laittansa / laittaan / laettansa / laettaan / la’ittansa / la’ittaan

laeittamme / la’eittamme / laittamme

laeittanne / la’eittanne / laittanne

laeittansa / laeittaan / la’eittansa / la’eittaan / laittansa / laittaan

Com

-ne

-

-

-

lakeinemme / lakinemme

lakeinenne / lakinenne

lakeineen / lakeinensa / lakineen / lakinensa

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

ansa

ansat

Par

-ta

ansaa

ansoja

Gen

-n

ansan

ansojen

Ill

mihin

ansaan

ansoihin

Ine

-ssa

ansassa

ansoissa

Ela

-sta

ansasta

ansoista

All

-lle

ansalle

ansoille

Ade

-lla

ansalla

ansoilla

Abl

-lta

ansalta

ansoilta

Tra

-ksi

ansaksi

ansoiksi

Ess

-na

ansana

ansoina

Abe

-tta

ansatta

ansoitta

Com

-ne

-

ansoine

Ins

-in

-

ansoin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

ansa

ansat

Par

-ta

ansaa

ansoja

Gen

-n

ansan

ansojen

Ill

mihin

ansaan

ansoihin

Ine

-ssa

ansassa

ansoissa

Ela

-sta

ansasta

ansoista

All

-lle

ansalle

ansoille

Ade

-lla

ansalla

ansoilla

Abl

-lta

ansalta

ansoilta

Tra

-ksi

ansaksi

ansoiksi

Ess

-na

ansana

ansoina

Abe

-tta

ansatta

ansoitta

Com

-ne

-

ansoine

Ins

-in

-

ansoin

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

trap ansa, loukku, vesilukko, pyydys, hajulukko, este
snare paula, ansa, lanka
pitfall sudenkuoppa, ansa, salakuoppa
toils ansa, verkko
catch saalis, säppi, kiinniotto, lukko, koppi, ansa
pit kuoppa, kaivanto, kaivos, monttu, kivi, ansa
set-up järjestely, systeemi, asetelma, lavastettu juttu, ansa
Show more arrow right
OpenSubtitles2018.v3; Europarl v7 Suoraan ansaani. Right into my trap! Se on ansa! It's a trap! Se oli ansa. And I could trap it. Ansaani meni rikki. My trap broke. Tämä on ansa. It's an ambush! Onko se ansa? Is it a trap? Tämä on ansa! It's a setup! Stasisns-ansa. He's in a stasis trap. Oliko se ansa? So it was a trap. Se onkin ansa. It's a booby trap. Show more arrow right

Wiktionary

trap booby trap Show more arrow right ansoittaa ansoittaja Show more arrow right From Proto-Finnic ansa (compare Estonian aas), borrowed from Proto-Baltic [Term?] (compare Old Prussian ansis (“hook, latch”), Latvian osa), from Proto-Indo-European h₂emseh₂ (compare Latin ānsa (“handle”)). Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

ansani

ansani

ansasi

ansasi

ansansa

ansansa

Par

-ta

ansaani

ansojani

ansaasi

ansojasi

ansaansa / ansaaan

ansojansa / ansojaan

Gen

-n

ansani

ansojeni

ansasi

ansojesi

ansansa

ansojensa

Ill

mihin

ansaani

ansoihini

ansaasi

ansoihisi

ansaansa

ansoihinsa

Ine

-ssa

ansassani

ansoissani

ansassasi

ansoissasi

ansassansa / ansassaan

ansoissansa / ansoissaan

Ela

-sta

ansastani

ansoistani

ansastasi

ansoistasi

ansastansa / ansastaan

ansoistansa / ansoistaan

All

-lle

ansalleni

ansoilleni

ansallesi

ansoillesi

ansallensa / ansalleen

ansoillensa / ansoillean

Ade

-lla

ansallani

ansoillani

ansallasi

ansoillasi

ansallansa / ansallaan

ansoillansa / ansoillaan

Abl

-lta

ansaltani

ansoiltani

ansaltasi

ansoiltasi

ansaltansa / ansaltaan

ansoiltansa / ansoiltaan

Tra

-ksi

ansakseni

ansoikseni

ansaksesi

ansoiksesi

ansaksensa / ansakseen

ansoiksensa / ansoikseen

Ess

-na

ansanani

ansoinani

ansanasi

ansoinasi

ansanansa / ansanaan

ansoinansa / ansoinaan

Abe

-tta

ansattani

ansoittani

ansattasi

ansoittasi

ansattansa / ansattaan

ansoittansa / ansoittaan

Com

-ne

-

ansoineni

-

ansoinesi

-

ansoinensa / ansoineen

Singular

Plural

Nom

-

ansani

ansasi

ansansa

ansani

ansasi

ansansa

Par

-ta

ansaani

ansaasi

ansaansa / ansaaan

ansojani

ansojasi

ansojansa / ansojaan

Gen

-n

ansani

ansasi

ansansa

ansojeni

ansojesi

ansojensa

Ill

mihin

ansaani

ansaasi

ansaansa

ansoihini

ansoihisi

ansoihinsa

Ine

-ssa

ansassani

ansassasi

ansassansa / ansassaan

ansoissani

ansoissasi

ansoissansa / ansoissaan

Ela

-sta

ansastani

ansastasi

ansastansa / ansastaan

ansoistani

ansoistasi

ansoistansa / ansoistaan

All

-lle

ansalleni

ansallesi

ansallensa / ansalleen

ansoilleni

ansoillesi

ansoillensa / ansoillean

Ade

-lla

ansallani

ansallasi

ansallansa / ansallaan

ansoillani

ansoillasi

ansoillansa / ansoillaan

Abl

-lta

ansaltani

ansaltasi

ansaltansa / ansaltaan

ansoiltani

ansoiltasi

ansoiltansa / ansoiltaan

Tra

-ksi

ansakseni

ansaksesi

ansaksensa / ansakseen

ansoikseni

ansoiksesi

ansoiksensa / ansoikseen

Ess

-na

ansanani

ansanasi

ansanansa / ansanaan

ansoinani

ansoinasi

ansoinansa / ansoinaan

Abe

-tta

ansattani

ansattasi

ansattansa / ansattaan

ansoittani

ansoittasi

ansoittansa / ansoittaan

Com

-ne

-

-

-

ansoineni

ansoinesi

ansoinensa / ansoineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

ansamme

ansamme

ansanne

ansanne

ansansa

ansansa

Par

-ta

ansaamme

ansojamme

ansaanne

ansojanne

ansaansa / ansaaan

ansojansa / ansojaan

Gen

-n

ansamme

ansojemme

ansanne

ansojenne

ansansa

ansojensa

Ill

mihin

ansaamme

ansoihimme

ansaanne

ansoihinne

ansaansa

ansoihinsa

Ine

-ssa

ansassamme

ansoissamme

ansassanne

ansoissanne

ansassansa / ansassaan

ansoissansa / ansoissaan

Ela

-sta

ansastamme

ansoistamme

ansastanne

ansoistanne

ansastansa / ansastaan

ansoistansa / ansoistaan

All

-lle

ansallemme

ansoillemme

ansallenne

ansoillenne

ansallensa / ansalleen

ansoillensa / ansoillean

Ade

-lla

ansallamme

ansoillamme

ansallanne

ansoillanne

ansallansa / ansallaan

ansoillansa / ansoillaan

Abl

-lta

ansaltamme

ansoiltamme

ansaltanne

ansoiltanne

ansaltansa / ansaltaan

ansoiltansa / ansoiltaan

Tra

-ksi

ansaksemme

ansoiksemme

ansaksenne

ansoiksenne

ansaksensa / ansakseen

ansoiksensa / ansoikseen

Ess

-na

ansanamme

ansoinamme

ansananne

ansoinanne

ansanansa / ansanaan

ansoinansa / ansoinaan

Abe

-tta

ansattamme

ansoittamme

ansattanne

ansoittanne

ansattansa / ansattaan

ansoittansa / ansoittaan

Com

-ne

-

ansoinemme

-

ansoinenne

-

ansoinensa / ansoineen

Singular

Plural

Nom

-

ansamme

ansanne

ansansa

ansamme

ansanne

ansansa

Par

-ta

ansaamme

ansaanne

ansaansa / ansaaan

ansojamme

ansojanne

ansojansa / ansojaan

Gen

-n

ansamme

ansanne

ansansa

ansojemme

ansojenne

ansojensa

Ill

mihin

ansaamme

ansaanne

ansaansa

ansoihimme

ansoihinne

ansoihinsa

Ine

-ssa

ansassamme

ansassanne

ansassansa / ansassaan

ansoissamme

ansoissanne

ansoissansa / ansoissaan

Ela

-sta

ansastamme

ansastanne

ansastansa / ansastaan

ansoistamme

ansoistanne

ansoistansa / ansoistaan

All

-lle

ansallemme

ansallenne

ansallensa / ansalleen

ansoillemme

ansoillenne

ansoillensa / ansoillean

Ade

-lla

ansallamme

ansallanne

ansallansa / ansallaan

ansoillamme

ansoillanne

ansoillansa / ansoillaan

Abl

-lta

ansaltamme

ansaltanne

ansaltansa / ansaltaan

ansoiltamme

ansoiltanne

ansoiltansa / ansoiltaan

Tra

-ksi

ansaksemme

ansaksenne

ansaksensa / ansakseen

ansoiksemme

ansoiksenne

ansoiksensa / ansoikseen

Ess

-na

ansanamme

ansananne

ansanansa / ansanaan

ansoinamme

ansoinanne

ansoinansa / ansoinaan

Abe

-tta

ansattamme

ansattanne

ansattansa / ansattaan

ansoittamme

ansoittanne

ansoittansa / ansoittaan

Com

-ne

-

-

-

ansoinemme

ansoinenne

ansoinensa / ansoineen

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

Create new exercises Report an issue Exercises Solved!

Singular

Plural

Nom

-

laki

lait / laet / la’it

Par

-ta

Solve

Gen

-n

lain / laen / la’in

lakien

Ill

mihin

lakeihin / lakiin

Solve

Ine

-ssa

laissa / laessa / la’issa

Solve

Ela

-sta

laista / laesta / la’ista

laeista / la’eista / laista

All

-lle

laille / laelle / la’ille

laeille / la’eille / laille

Ade

-lla

lailla / laella / la’illa

laeilla / la’eilla / lailla

Abl

-lta

laeilta / la’eilta / lailta

Solve

Tra

-ksi

laiksi / laeksi / la’iksi

Solve

Ess

-na

lakina / lakena

lakeina / lakina

Abe

-tta

laitta / laetta / la’itta

laeitta / la’eitta / laitta

Com

-ne

-

lakeine / lakine

Ins

-in

-

laein / la’ein / lain

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

laki

lait / laet / la’it

Par

-ta

Gen

-n

lain / laen / la’in

lakien

Ill

mihin

lakeihin / lakiin

Ine

-ssa

laissa / laessa / la’issa

Ela

-sta

laista / laesta / la’ista

laeista / la’eista / laista

All

-lle

laille / laelle / la’ille

laeille / la’eille / laille

Ade

-lla

lailla / laella / la’illa

laeilla / la’eilla / lailla

Abl

-lta

laeilta / la’eilta / lailta

Tra

-ksi

laiksi / laeksi / la’iksi

Ess

-na

lakina / lakena

lakeina / lakina

Abe

-tta

laitta / laetta / la’itta

laeitta / la’eitta / laitta

Com

-ne

-

lakeine / lakine

Ins

-in

-

laein / la’ein / lain

Singular

Plural

Nom

-

ansa

ansat

Par

-ta

Solve

Gen

-n

ansan

ansojen

Ill

mihin

ansoihin

Solve

Ine

-ssa

ansassa

Solve

Ela

-sta

ansasta

ansoista

All

-lle

ansalle

ansoille

Ade

-lla

ansalla

ansoilla

Abl

-lta

ansoilta

Solve

Tra

-ksi

ansaksi

Solve

Ess

-na

ansana

ansoina

Abe

-tta

ansatta

ansoitta

Com

-ne

-

ansoine

Ins

-in

-

ansoin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

ansa

ansat

Par

-ta

Gen

-n

ansan

ansojen

Ill

mihin

ansoihin

Ine

-ssa

ansassa

Ela

-sta

ansasta

ansoista

All

-lle

ansalle

ansoille

Ade

-lla

ansalla

ansoilla

Abl

-lta

ansoilta

Tra

-ksi

ansaksi

Ess

-na

ansana

ansoina

Abe

-tta

ansatta

ansoitta

Com

-ne

-

ansoine

Ins

-in

-

ansoin

close modal Press Esc to close
Source:
Report an issue
close modal
If you wish to receive updates on this issue:
SuccessIssue reported! Report
logo
  • Social Instagram
  • Social Facebook

Contact

envelope contact@kieli.net

Copyright 2019-2024, kieli.net

We value your privacy
Kieli.net uses cookies to enhance the browsing experience, serve personalized content, and analyze traffic. To learn more, please refer to the Cookie policy. By clicking "Accept" you consent to Kieli.net's use of cookies. Accept