logo Eng Translation language: Arabic English French German Persian Russian Somali Spanish Log In
logo Log In

Choose translation language

english Right arrow

Language

Contact

envelope contact@kieli.net
  • Social Instagram
  • Social Facebook
Float menu

Language

Close menu
Press / to search

käpy, noun

Word analysis
käpytikasta

käpytikasta

käpy

Noun, Singular Nominative

+ tikka

Noun, Singular Elative

käpy

Noun, Singular Nominative

+ tikas

Noun, Singular Partitive

Report an issue

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

käpy

kävyt

Par

-ta

käpyä

käpyjä

Gen

-n

kävyn

käpyjen

Ill

mihin

käpyyn

käpyihin

Ine

-ssa

kävyssä

kävyissä

Ela

-sta

kävystä

kävyistä

All

-lle

kävylle

kävyille

Ade

-lla

kävyllä

kävyillä

Abl

-lta

kävyltä

kävyiltä

Tra

-ksi

kävyksi

kävyiksi

Ess

-na

käpynä

käpyinä

Abe

-tta

kävyttä

kävyittä

Com

-ne

-

käpyine

Ins

-in

-

kävyin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

käpy

kävyt

Par

-ta

käpyä

käpyjä

Gen

-n

kävyn

käpyjen

Ill

mihin

käpyyn

käpyihin

Ine

-ssa

kävyssä

kävyissä

Ela

-sta

kävystä

kävyistä

All

-lle

kävylle

kävyille

Ade

-lla

kävyllä

kävyillä

Abl

-lta

kävyltä

kävyiltä

Tra

-ksi

kävyksi

kävyiksi

Ess

-na

käpynä

käpyinä

Abe

-tta

kävyttä

kävyittä

Com

-ne

-

käpyine

Ins

-in

-

kävyin

cone kartio, käpy, keila, tötterö, jäätelötötterö, valokeila
Show more arrow right
Europarl; OpenSubtitles2018.v3; Europarl Parallel Corpus; opensubtitles2 Käpy putoaa puusta. The cone falls from the tree. Pää kii, käpy. Shut up, old man! Se olikin käpy. Oh, that's a pinecone. Kuulitko, käpy. You hear that, old man? Käpy putosi puusta. The pine cone fell from the tree. Avaa tallelokero, käpy. Open the safe, pops. Hei, älä kopeloi, käpy. Get your groping hands off of me, creep. Vanha käpy jää eläkkeelle. Old school here is retiring. Oikeasti se on pelkkä käpy. It's just a pinecone. Minulla on käpy selän alla. I think I'm lying on a pine cone. Show more arrow right

Wiktionary

conifer's cone, strobilus Show more arrow right kuusenkäpykäpykaartikäpykakkukäpykalakäpykolokäpykyläkäpylehmäkäpylintukäpysotakäpytikkamuurahaiskäpymännynkäpy Show more arrow right From Proto-Finnic käpü. Show more arrow right

Wikipedia

Conifer cone A cone (in formal botanical usage: strobilus, plural strobili) is an organ on plants in the division Pinophyta (conifers) that contains the reproductive structures. The familiar woody cone is the female cone, which produces seeds. The male cones, which produce pollen, are usually herbaceous and much less conspicuous even at full maturity. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

käpyni

käpyni

käpysi

käpysi

käpynsä

käpynsä

Par

-ta

käpyäni

käpyjäni

käpyäsi

käpyjäsi

käpyänsä / käpyään

käpyjänsä / käpyjään

Gen

-n

käpyni

käpyjeni

käpysi

käpyjesi

käpynsä

käpyjensä

Ill

mihin

käpyyni

käpyihini

käpyysi

käpyihisi

käpyynsä

käpyihinsä

Ine

-ssa

kävyssäni

kävyissäni

kävyssäsi

kävyissäsi

kävyssänsä / kävyssään

kävyissänsä / kävyissään

Ela

-sta

kävystäni

kävyistäni

kävystäsi

kävyistäsi

kävystänsä / kävystään

kävyistänsä / kävyistään

All

-lle

kävylleni

kävyilleni

kävyllesi

kävyillesi

kävyllensä / kävylleen

kävyillensä / kävyilleän

Ade

-lla

kävylläni

kävyilläni

kävylläsi

kävyilläsi

kävyllänsä / kävyllään

kävyillänsä / kävyillään

Abl

-lta

kävyltäni

kävyiltäni

kävyltäsi

kävyiltäsi

kävyltänsä / kävyltään

kävyiltänsä / kävyiltään

Tra

-ksi

kävykseni

kävyikseni

kävyksesi

kävyiksesi

kävyksensä / kävykseen

kävyiksensä / kävyikseen

Ess

-na

käpynäni

käpyinäni

käpynäsi

käpyinäsi

käpynänsä / käpynään

käpyinänsä / käpyinään

Abe

-tta

kävyttäni

kävyittäni

kävyttäsi

kävyittäsi

kävyttänsä / kävyttään

kävyittänsä / kävyittään

Com

-ne

-

käpyineni

-

käpyinesi

-

käpyinensä / käpyineen

Singular

Plural

Nom

-

käpyni

käpysi

käpynsä

käpyni

käpysi

käpynsä

Par

-ta

käpyäni

käpyäsi

käpyänsä / käpyään

käpyjäni

käpyjäsi

käpyjänsä / käpyjään

Gen

-n

käpyni

käpysi

käpynsä

käpyjeni

käpyjesi

käpyjensä

Ill

mihin

käpyyni

käpyysi

käpyynsä

käpyihini

käpyihisi

käpyihinsä

Ine

-ssa

kävyssäni

kävyssäsi

kävyssänsä / kävyssään

kävyissäni

kävyissäsi

kävyissänsä / kävyissään

Ela

-sta

kävystäni

kävystäsi

kävystänsä / kävystään

kävyistäni

kävyistäsi

kävyistänsä / kävyistään

All

-lle

kävylleni

kävyllesi

kävyllensä / kävylleen

kävyilleni

kävyillesi

kävyillensä / kävyilleän

Ade

-lla

kävylläni

kävylläsi

kävyllänsä / kävyllään

kävyilläni

kävyilläsi

kävyillänsä / kävyillään

Abl

-lta

kävyltäni

kävyltäsi

kävyltänsä / kävyltään

kävyiltäni

kävyiltäsi

kävyiltänsä / kävyiltään

Tra

-ksi

kävykseni

kävyksesi

kävyksensä / kävykseen

kävyikseni

kävyiksesi

kävyiksensä / kävyikseen

Ess

-na

käpynäni

käpynäsi

käpynänsä / käpynään

käpyinäni

käpyinäsi

käpyinänsä / käpyinään

Abe

-tta

kävyttäni

kävyttäsi

kävyttänsä / kävyttään

kävyittäni

kävyittäsi

kävyittänsä / kävyittään

Com

-ne

-

-

-

käpyineni

käpyinesi

käpyinensä / käpyineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

käpymme

käpymme

käpynne

käpynne

käpynsä

käpynsä

Par

-ta

käpyämme

käpyjämme

käpyänne

käpyjänne

käpyänsä / käpyään

käpyjänsä / käpyjään

Gen

-n

käpymme

käpyjemme

käpynne

käpyjenne

käpynsä

käpyjensä

Ill

mihin

käpyymme

käpyihimme

käpyynne

käpyihinne

käpyynsä

käpyihinsä

Ine

-ssa

kävyssämme

kävyissämme

kävyssänne

kävyissänne

kävyssänsä / kävyssään

kävyissänsä / kävyissään

Ela

-sta

kävystämme

kävyistämme

kävystänne

kävyistänne

kävystänsä / kävystään

kävyistänsä / kävyistään

All

-lle

kävyllemme

kävyillemme

kävyllenne

kävyillenne

kävyllensä / kävylleen

kävyillensä / kävyilleän

Ade

-lla

kävyllämme

kävyillämme

kävyllänne

kävyillänne

kävyllänsä / kävyllään

kävyillänsä / kävyillään

Abl

-lta

kävyltämme

kävyiltämme

kävyltänne

kävyiltänne

kävyltänsä / kävyltään

kävyiltänsä / kävyiltään

Tra

-ksi

kävyksemme

kävyiksemme

kävyksenne

kävyiksenne

kävyksensä / kävykseen

kävyiksensä / kävyikseen

Ess

-na

käpynämme

käpyinämme

käpynänne

käpyinänne

käpynänsä / käpynään

käpyinänsä / käpyinään

Abe

-tta

kävyttämme

kävyittämme

kävyttänne

kävyittänne

kävyttänsä / kävyttään

kävyittänsä / kävyittään

Com

-ne

-

käpyinemme

-

käpyinenne

-

käpyinensä / käpyineen

Singular

Plural

Nom

-

käpymme

käpynne

käpynsä

käpymme

käpynne

käpynsä

Par

-ta

käpyämme

käpyänne

käpyänsä / käpyään

käpyjämme

käpyjänne

käpyjänsä / käpyjään

Gen

-n

käpymme

käpynne

käpynsä

käpyjemme

käpyjenne

käpyjensä

Ill

mihin

käpyymme

käpyynne

käpyynsä

käpyihimme

käpyihinne

käpyihinsä

Ine

-ssa

kävyssämme

kävyssänne

kävyssänsä / kävyssään

kävyissämme

kävyissänne

kävyissänsä / kävyissään

Ela

-sta

kävystämme

kävystänne

kävystänsä / kävystään

kävyistämme

kävyistänne

kävyistänsä / kävyistään

All

-lle

kävyllemme

kävyllenne

kävyllensä / kävylleen

kävyillemme

kävyillenne

kävyillensä / kävyilleän

Ade

-lla

kävyllämme

kävyllänne

kävyllänsä / kävyllään

kävyillämme

kävyillänne

kävyillänsä / kävyillään

Abl

-lta

kävyltämme

kävyltänne

kävyltänsä / kävyltään

kävyiltämme

kävyiltänne

kävyiltänsä / kävyiltään

Tra

-ksi

kävyksemme

kävyksenne

kävyksensä / kävykseen

kävyiksemme

kävyiksenne

kävyiksensä / kävyikseen

Ess

-na

käpynämme

käpynänne

käpynänsä / käpynään

käpyinämme

käpyinänne

käpyinänsä / käpyinään

Abe

-tta

kävyttämme

kävyttänne

kävyttänsä / kävyttään

kävyittämme

kävyittänne

kävyittänsä / kävyittään

Com

-ne

-

-

-

käpyinemme

käpyinenne

käpyinensä / käpyineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

tikka

tikat

Par

-ta

tikkaa

tikkoja

Gen

-n

tikan

tikkojen

Ill

mihin

tikkaan

tikkoihin

Ine

-ssa

tikassa

tikoissa

Ela

-sta

tikasta

tikoista

All

-lle

tikalle

tikoille

Ade

-lla

tikalla

tikoilla

Abl

-lta

tikalta

tikoilta

Tra

-ksi

tikaksi

tikoiksi

Ess

-na

tikkana

tikkoina

Abe

-tta

tikatta

tikoitta

Com

-ne

-

tikkoine

Ins

-in

-

tikoin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

tikka

tikat

Par

-ta

tikkaa

tikkoja

Gen

-n

tikan

tikkojen

Ill

mihin

tikkaan

tikkoihin

Ine

-ssa

tikassa

tikoissa

Ela

-sta

tikasta

tikoista

All

-lle

tikalle

tikoille

Ade

-lla

tikalla

tikoilla

Abl

-lta

tikalta

tikoilta

Tra

-ksi

tikaksi

tikoiksi

Ess

-na

tikkana

tikkoina

Abe

-tta

tikatta

tikoitta

Com

-ne

-

tikkoine

Ins

-in

-

tikoin

dart tikka, nuoli, muotolaskos, kiila, syöksy, heittokeihäs
darts tikka, tikanheitto, tikkapeli, nuolenheitto
woodpecker tikka
pecker kalu, tikka
Show more arrow right
Europarl Parallel Corpus; OpenSubtitles2018.v3; Tatoeba; OpenSubtitles; Europarl; GNOME Tikka istuu puun oksalla. The woodpecker sits on a tree branch. Otan pari tikkaa, ja... A few well-placed darts and... Tikka etsii ruokaa maasta. The woodpecker is searching for food on the ground. Tikka lentää korkealla taivaalla. The woodpecker flies high in the sky. Tikka naputtelee puuta kovaan ääneen. The woodpecker is pecking on the tree loudly. Tikka napauttaa nokallaan puunrunkoa. The woodpecker pecks at the tree trunk with its beak. En ole nähnyt tikkaa vuosiin. I haven't seen a woodpecker in years. Ei aseet, ei tikat. Not their stunners, their darts. Tikkaa löytyy paljon metsissä. There are many woodpeckers in the forests. Haluaisin nähdä livenä tikkaa. I would like to see a woodpecker live. Show more arrow right

Wiktionary

woodpecker (bird in the family Picidae) dart (sharp-pointed missile used in the games of darts and tikanheitto) Show more arrow right tikata Tikkanen tikkanen Show more arrow right From Proto-Finnic tikka, probably of recent imitative origin. Related to Estonian tikk, Ingrian tikka, Livvi tikku, Veps tik and Votic tikka. Show more arrow right

Wikipedia

tikanheiton
peliväline tikka
intialainen ruoka Tikka
kaupunginosa Jyväskylässä Tikka
asemerkki Tikka T3, pulttilukkoinen metsästyskivääri Espoon Tikka
Espoon Iivisniemessä toimiva urheiluseura Tikka communications
Joensuussa toiminut puhelinyhtiö Tikkakosken Tikka
jyväskyläläinen urheiluseura Venäläinen tikka
HF-radiotaajuusaluetta häirinnyt signaali tikat
(Picidae), lintuheimo
Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

tikkani

tikkani

tikkasi

tikkasi

tikkansa

tikkansa

Par

-ta

tikkaani

tikkojani

tikkaasi

tikkojasi

tikkaansa

tikkojansa / tikkojaan

Gen

-n

tikkani

tikkojeni

tikkasi

tikkojesi

tikkansa

tikkojensa

Ill

mihin

tikkaani

tikkoihini

tikkaasi

tikkoihisi

tikkaansa

tikkoihinsa

Ine

-ssa

tikassani

tikoissani

tikassasi

tikoissasi

tikassansa / tikassaan

tikoissansa / tikoissaan

Ela

-sta

tikastani

tikoistani

tikastasi

tikoistasi

tikastansa / tikastaan

tikoistansa / tikoistaan

All

-lle

tikalleni

tikoilleni

tikallesi

tikoillesi

tikallensa / tikalleen

tikoillensa / tikoillean

Ade

-lla

tikallani

tikoillani

tikallasi

tikoillasi

tikallansa / tikallaan

tikoillansa / tikoillaan

Abl

-lta

tikaltani

tikoiltani

tikaltasi

tikoiltasi

tikaltansa / tikaltaan

tikoiltansa / tikoiltaan

Tra

-ksi

tikakseni

tikoikseni

tikaksesi

tikoiksesi

tikaksensa / tikakseen

tikoiksensa / tikoikseen

Ess

-na

tikkanani

tikkoinani

tikkanasi

tikkoinasi

tikkanansa / tikkanaan

tikkoinansa / tikkoinaan

Abe

-tta

tikattani

tikoittani

tikattasi

tikoittasi

tikattansa / tikattaan

tikoittansa / tikoittaan

Com

-ne

-

tikkoineni

-

tikkoinesi

-

tikkoinensa / tikkoineen

Singular

Plural

Nom

-

tikkani

tikkasi

tikkansa

tikkani

tikkasi

tikkansa

Par

-ta

tikkaani

tikkaasi

tikkaansa

tikkojani

tikkojasi

tikkojansa / tikkojaan

Gen

-n

tikkani

tikkasi

tikkansa

tikkojeni

tikkojesi

tikkojensa

Ill

mihin

tikkaani

tikkaasi

tikkaansa

tikkoihini

tikkoihisi

tikkoihinsa

Ine

-ssa

tikassani

tikassasi

tikassansa / tikassaan

tikoissani

tikoissasi

tikoissansa / tikoissaan

Ela

-sta

tikastani

tikastasi

tikastansa / tikastaan

tikoistani

tikoistasi

tikoistansa / tikoistaan

All

-lle

tikalleni

tikallesi

tikallensa / tikalleen

tikoilleni

tikoillesi

tikoillensa / tikoillean

Ade

-lla

tikallani

tikallasi

tikallansa / tikallaan

tikoillani

tikoillasi

tikoillansa / tikoillaan

Abl

-lta

tikaltani

tikaltasi

tikaltansa / tikaltaan

tikoiltani

tikoiltasi

tikoiltansa / tikoiltaan

Tra

-ksi

tikakseni

tikaksesi

tikaksensa / tikakseen

tikoikseni

tikoiksesi

tikoiksensa / tikoikseen

Ess

-na

tikkanani

tikkanasi

tikkanansa / tikkanaan

tikkoinani

tikkoinasi

tikkoinansa / tikkoinaan

Abe

-tta

tikattani

tikattasi

tikattansa / tikattaan

tikoittani

tikoittasi

tikoittansa / tikoittaan

Com

-ne

-

-

-

tikkoineni

tikkoinesi

tikkoinensa / tikkoineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

tikkamme

tikkamme

tikkanne

tikkanne

tikkansa

tikkansa

Par

-ta

tikkaamme

tikkojamme

tikkaanne

tikkojanne

tikkaansa

tikkojansa / tikkojaan

Gen

-n

tikkamme

tikkojemme

tikkanne

tikkojenne

tikkansa

tikkojensa

Ill

mihin

tikkaamme

tikkoihimme

tikkaanne

tikkoihinne

tikkaansa

tikkoihinsa

Ine

-ssa

tikassamme

tikoissamme

tikassanne

tikoissanne

tikassansa / tikassaan

tikoissansa / tikoissaan

Ela

-sta

tikastamme

tikoistamme

tikastanne

tikoistanne

tikastansa / tikastaan

tikoistansa / tikoistaan

All

-lle

tikallemme

tikoillemme

tikallenne

tikoillenne

tikallensa / tikalleen

tikoillensa / tikoillean

Ade

-lla

tikallamme

tikoillamme

tikallanne

tikoillanne

tikallansa / tikallaan

tikoillansa / tikoillaan

Abl

-lta

tikaltamme

tikoiltamme

tikaltanne

tikoiltanne

tikaltansa / tikaltaan

tikoiltansa / tikoiltaan

Tra

-ksi

tikaksemme

tikoiksemme

tikaksenne

tikoiksenne

tikaksensa / tikakseen

tikoiksensa / tikoikseen

Ess

-na

tikkanamme

tikkoinamme

tikkananne

tikkoinanne

tikkanansa / tikkanaan

tikkoinansa / tikkoinaan

Abe

-tta

tikattamme

tikoittamme

tikattanne

tikoittanne

tikattansa / tikattaan

tikoittansa / tikoittaan

Com

-ne

-

tikkoinemme

-

tikkoinenne

-

tikkoinensa / tikkoineen

Singular

Plural

Nom

-

tikkamme

tikkanne

tikkansa

tikkamme

tikkanne

tikkansa

Par

-ta

tikkaamme

tikkaanne

tikkaansa

tikkojamme

tikkojanne

tikkojansa / tikkojaan

Gen

-n

tikkamme

tikkanne

tikkansa

tikkojemme

tikkojenne

tikkojensa

Ill

mihin

tikkaamme

tikkaanne

tikkaansa

tikkoihimme

tikkoihinne

tikkoihinsa

Ine

-ssa

tikassamme

tikassanne

tikassansa / tikassaan

tikoissamme

tikoissanne

tikoissansa / tikoissaan

Ela

-sta

tikastamme

tikastanne

tikastansa / tikastaan

tikoistamme

tikoistanne

tikoistansa / tikoistaan

All

-lle

tikallemme

tikallenne

tikallensa / tikalleen

tikoillemme

tikoillenne

tikoillensa / tikoillean

Ade

-lla

tikallamme

tikallanne

tikallansa / tikallaan

tikoillamme

tikoillanne

tikoillansa / tikoillaan

Abl

-lta

tikaltamme

tikaltanne

tikaltansa / tikaltaan

tikoiltamme

tikoiltanne

tikoiltansa / tikoiltaan

Tra

-ksi

tikaksemme

tikaksenne

tikaksensa / tikakseen

tikoiksemme

tikoiksenne

tikoiksensa / tikoikseen

Ess

-na

tikkanamme

tikkananne

tikkanansa / tikkanaan

tikkoinamme

tikkoinanne

tikkoinansa / tikkoinaan

Abe

-tta

tikattamme

tikattanne

tikattansa / tikattaan

tikoittamme

tikoittanne

tikoittansa / tikoittaan

Com

-ne

-

-

-

tikkoinemme

tikkoinenne

tikkoinensa / tikkoineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

tikas

tikkaat

Par

-ta

tikasta

tikkaita / tikkahia

Gen

-n

tikkaan

tikkaitten / tikkaiden / tikkahien / tikkahitten

Ill

mihin

tikkaaseen

tikkaisiin / tikkaihin / tikkahisin

Ine

-ssa

tikkaassa

tikkahissa / tikkaissa

Ela

-sta

tikkaasta

tikkahista / tikkaista

All

-lle

tikkaalle

tikkahille / tikkaille

Ade

-lla

tikkaalla

tikkahilla / tikkailla

Abl

-lta

tikkaalta

tikkahilta / tikkailta

Tra

-ksi

tikkaaksi

tikkahiksi / tikkaiksi

Ess

-na

tikkaana

tikkahina / tikkaina

Abe

-tta

tikkaatta

tikkahitta / tikkaitta

Com

-ne

-

tikkahine / tikkaine

Ins

-in

-

tikkahin / tikkain

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

tikas

tikkaat

Par

-ta

tikasta

tikkaita / tikkahia

Gen

-n

tikkaan

tikkaitten / tikkaiden / tikkahien / tikkahitten

Ill

mihin

tikkaaseen

tikkaisiin / tikkaihin / tikkahisin

Ine

-ssa

tikkaassa

tikkahissa / tikkaissa

Ela

-sta

tikkaasta

tikkahista / tikkaista

All

-lle

tikkaalle

tikkahille / tikkaille

Ade

-lla

tikkaalla

tikkahilla / tikkailla

Abl

-lta

tikkaalta

tikkahilta / tikkailta

Tra

-ksi

tikkaaksi

tikkahiksi / tikkaiksi

Ess

-na

tikkaana

tikkahina / tikkaina

Abe

-tta

tikkaatta

tikkahitta / tikkaitta

Com

-ne

-

tikkahine / tikkaine

Ins

-in

-

tikkahin / tikkain

tikas
ladder
ladders
a ladder
the stepladder
Show more arrow right
OpenSubtitles2018.v3; Europarl Parallel Corpus, sentence 23138; OPUS Finnish Parliament Corpus; KDE40.1; Tatoeba Finnish-English Corpus; Europarl; Europarl Parallel Corpus - Finnish-English (v9), sentence 95795 Huterat tikkaat. Shaky ladder. Sinne on tikkaat. Uh, there's a ladder. Tikkahissamme on rikki. Our ladder lift is broken. Hoida tikkaat, Sam. Get the ladder, Mads. Pysykää tikkahissamme keskellä. Please stay in the middle of the ladderlift. Käytin tikkaita. I used the ladder. Temppuilevat tikkaat. Tricky Traps. Älä kiirehdi tikkahissamme kanssa. Don't rush with our ladder lift. Tikkaissa oli paljon pölyä. There was a lot of dust on the stairs. Tikas on hyödyllinen työkalu kodin korjaustöissä. Ladder is a useful tool for home repair work. Show more arrow right

Wiktionary

(chiefly in the plural outside compounds) ladder rung of a ladder Show more arrow right keittiötikas palotikas tikasauto Show more arrow right Derived from tika- (> tikapuut), borrowed from Old Swedish stighi (compare dialectal Swedish stiga). Show more arrow right

Wikipedia

Ladder A ladder is a vertical or inclined set of rungs or steps. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

tikkaani

tikkaani

tikkaasi

tikkaasi

tikkaansa

tikkaansa

Par

-ta

tikastani

tikkaitani / tikkahiani

tikastasi

tikkaitasi / tikkahiasi

tikastansa / tikastaan

tikkaitansa / tikkaitaan / tikkahiansa / tikkahiaan

Gen

-n

tikkaani

tikkaitteni / tikkaideni / tikkahieni / tikkahitteni

tikkaasi

tikkaittesi / tikkaidesi / tikkahiesi / tikkahittesi

tikkaansa

tikkaittensa / tikkaidensa / tikkahiensa / tikkahittensa

Ill

mihin

tikkaaseeni

tikkaisiini / tikkaihini / tikkahisini

tikkaaseesi

tikkaisiisi / tikkaihisi / tikkahisisi

tikkaaseensa

tikkaisiinsa / tikkaihinsa / tikkahisinsa

Ine

-ssa

tikkaassani

tikkahissani / tikkaissani

tikkaassasi

tikkahissasi / tikkaissasi

tikkaassansa / tikkaassaan

tikkahissansa / tikkahissaan / tikkaissansa / tikkaissaan

Ela

-sta

tikkaastani

tikkahistani / tikkaistani

tikkaastasi

tikkahistasi / tikkaistasi

tikkaastansa / tikkaastaan

tikkahistansa / tikkahistaan / tikkaistansa / tikkaistaan

All

-lle

tikkaalleni

tikkahilleni / tikkailleni

tikkaallesi

tikkahillesi / tikkaillesi

tikkaallensa / tikkaalleen

tikkahillensa / tikkahillean / tikkaillensa / tikkaillean

Ade

-lla

tikkaallani

tikkahillani / tikkaillani

tikkaallasi

tikkahillasi / tikkaillasi

tikkaallansa / tikkaallaan

tikkahillansa / tikkahillaan / tikkaillansa / tikkaillaan

Abl

-lta

tikkaaltani

tikkahiltani / tikkailtani

tikkaaltasi

tikkahiltasi / tikkailtasi

tikkaaltansa / tikkaaltaan

tikkahiltansa / tikkahiltaan / tikkailtansa / tikkailtaan

Tra

-ksi

tikkaakseni

tikkahikseni / tikkaikseni

tikkaaksesi

tikkahiksesi / tikkaiksesi

tikkaaksensa / tikkaakseen

tikkahikseen / tikkahiksensa / tikkaikseen / tikkaiksensa

Ess

-na

tikkaanani

tikkahinani / tikkainani

tikkaanasi

tikkahinasi / tikkainasi

tikkaanansa / tikkaanaan

tikkahinansa / tikkahinaan / tikkainansa / tikkainaan

Abe

-tta

tikkaattani

tikkahittani / tikkaittani

tikkaattasi

tikkahittasi / tikkaittasi

tikkaattansa / tikkaattaan

tikkahittansa / tikkahittaan / tikkaittansa / tikkaittaan

Com

-ne

-

tikkahineni / tikkaineni

-

tikkahinesi / tikkainesi

-

tikkahineen / tikkahinensa / tikkaineen / tikkainensa

Singular

Plural

Nom

-

tikkaani

tikkaasi

tikkaansa

tikkaani

tikkaasi

tikkaansa

Par

-ta

tikastani

tikastasi

tikastansa / tikastaan

tikkaitani / tikkahiani

tikkaitasi / tikkahiasi

tikkaitansa / tikkaitaan / tikkahiansa / tikkahiaan

Gen

-n

tikkaani

tikkaasi

tikkaansa

tikkaitteni / tikkaideni / tikkahieni / tikkahitteni

tikkaittesi / tikkaidesi / tikkahiesi / tikkahittesi

tikkaittensa / tikkaidensa / tikkahiensa / tikkahittensa

Ill

mihin

tikkaaseeni

tikkaaseesi

tikkaaseensa

tikkaisiini / tikkaihini / tikkahisini

tikkaisiisi / tikkaihisi / tikkahisisi

tikkaisiinsa / tikkaihinsa / tikkahisinsa

Ine

-ssa

tikkaassani

tikkaassasi

tikkaassansa / tikkaassaan

tikkahissani / tikkaissani

tikkahissasi / tikkaissasi

tikkahissansa / tikkahissaan / tikkaissansa / tikkaissaan

Ela

-sta

tikkaastani

tikkaastasi

tikkaastansa / tikkaastaan

tikkahistani / tikkaistani

tikkahistasi / tikkaistasi

tikkahistansa / tikkahistaan / tikkaistansa / tikkaistaan

All

-lle

tikkaalleni

tikkaallesi

tikkaallensa / tikkaalleen

tikkahilleni / tikkailleni

tikkahillesi / tikkaillesi

tikkahillensa / tikkahillean / tikkaillensa / tikkaillean

Ade

-lla

tikkaallani

tikkaallasi

tikkaallansa / tikkaallaan

tikkahillani / tikkaillani

tikkahillasi / tikkaillasi

tikkahillansa / tikkahillaan / tikkaillansa / tikkaillaan

Abl

-lta

tikkaaltani

tikkaaltasi

tikkaaltansa / tikkaaltaan

tikkahiltani / tikkailtani

tikkahiltasi / tikkailtasi

tikkahiltansa / tikkahiltaan / tikkailtansa / tikkailtaan

Tra

-ksi

tikkaakseni

tikkaaksesi

tikkaaksensa / tikkaakseen

tikkahikseni / tikkaikseni

tikkahiksesi / tikkaiksesi

tikkahikseen / tikkahiksensa / tikkaikseen / tikkaiksensa

Ess

-na

tikkaanani

tikkaanasi

tikkaanansa / tikkaanaan

tikkahinani / tikkainani

tikkahinasi / tikkainasi

tikkahinansa / tikkahinaan / tikkainansa / tikkainaan

Abe

-tta

tikkaattani

tikkaattasi

tikkaattansa / tikkaattaan

tikkahittani / tikkaittani

tikkahittasi / tikkaittasi

tikkahittansa / tikkahittaan / tikkaittansa / tikkaittaan

Com

-ne

-

-

-

tikkahineni / tikkaineni

tikkahinesi / tikkainesi

tikkahineen / tikkahinensa / tikkaineen / tikkainensa

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

tikkaamme

tikkaamme

tikkaanne

tikkaanne

tikkaansa

tikkaansa

Par

-ta

tikastamme

tikkaitamme / tikkahiamme

tikastanne

tikkaitanne / tikkahianne

tikastansa / tikastaan

tikkaitansa / tikkaitaan / tikkahiansa / tikkahiaan

Gen

-n

tikkaamme

tikkaittemme / tikkaidemme / tikkahiemme / tikkahittemme

tikkaanne

tikkaittenne / tikkaidenne / tikkahienne / tikkahittenne

tikkaansa

tikkaittensa / tikkaidensa / tikkahiensa / tikkahittensa

Ill

mihin

tikkaaseemme

tikkaisiimme / tikkaihimme / tikkahisimme

tikkaaseenne

tikkaisiinne / tikkaihinne / tikkahisinne

tikkaaseensa

tikkaisiinsa / tikkaihinsa / tikkahisinsa

Ine

-ssa

tikkaassamme

tikkahissamme / tikkaissamme

tikkaassanne

tikkahissanne / tikkaissanne

tikkaassansa / tikkaassaan

tikkahissansa / tikkahissaan / tikkaissansa / tikkaissaan

Ela

-sta

tikkaastamme

tikkahistamme / tikkaistamme

tikkaastanne

tikkahistanne / tikkaistanne

tikkaastansa / tikkaastaan

tikkahistansa / tikkahistaan / tikkaistansa / tikkaistaan

All

-lle

tikkaallemme

tikkahillemme / tikkaillemme

tikkaallenne

tikkahillenne / tikkaillenne

tikkaallensa / tikkaalleen

tikkahillensa / tikkahillean / tikkaillensa / tikkaillean

Ade

-lla

tikkaallamme

tikkahillamme / tikkaillamme

tikkaallanne

tikkahillanne / tikkaillanne

tikkaallansa / tikkaallaan

tikkahillansa / tikkahillaan / tikkaillansa / tikkaillaan

Abl

-lta

tikkaaltamme

tikkahiltamme / tikkailtamme

tikkaaltanne

tikkahiltanne / tikkailtanne

tikkaaltansa / tikkaaltaan

tikkahiltansa / tikkahiltaan / tikkailtansa / tikkailtaan

Tra

-ksi

tikkaaksemme

tikkahiksemme / tikkaiksemme

tikkaaksenne

tikkahiksenne / tikkaiksenne

tikkaaksensa / tikkaakseen

tikkahikseen / tikkahiksensa / tikkaikseen / tikkaiksensa

Ess

-na

tikkaanamme

tikkahinamme / tikkainamme

tikkaananne

tikkahinanne / tikkainanne

tikkaanansa / tikkaanaan

tikkahinansa / tikkahinaan / tikkainansa / tikkainaan

Abe

-tta

tikkaattamme

tikkahittamme / tikkaittamme

tikkaattanne

tikkahittanne / tikkaittanne

tikkaattansa / tikkaattaan

tikkahittansa / tikkahittaan / tikkaittansa / tikkaittaan

Com

-ne

-

tikkahinemme / tikkainemme

-

tikkahinenne / tikkainenne

-

tikkahineen / tikkahinensa / tikkaineen / tikkainensa

Singular

Plural

Nom

-

tikkaamme

tikkaanne

tikkaansa

tikkaamme

tikkaanne

tikkaansa

Par

-ta

tikastamme

tikastanne

tikastansa / tikastaan

tikkaitamme / tikkahiamme

tikkaitanne / tikkahianne

tikkaitansa / tikkaitaan / tikkahiansa / tikkahiaan

Gen

-n

tikkaamme

tikkaanne

tikkaansa

tikkaittemme / tikkaidemme / tikkahiemme / tikkahittemme

tikkaittenne / tikkaidenne / tikkahienne / tikkahittenne

tikkaittensa / tikkaidensa / tikkahiensa / tikkahittensa

Ill

mihin

tikkaaseemme

tikkaaseenne

tikkaaseensa

tikkaisiimme / tikkaihimme / tikkahisimme

tikkaisiinne / tikkaihinne / tikkahisinne

tikkaisiinsa / tikkaihinsa / tikkahisinsa

Ine

-ssa

tikkaassamme

tikkaassanne

tikkaassansa / tikkaassaan

tikkahissamme / tikkaissamme

tikkahissanne / tikkaissanne

tikkahissansa / tikkahissaan / tikkaissansa / tikkaissaan

Ela

-sta

tikkaastamme

tikkaastanne

tikkaastansa / tikkaastaan

tikkahistamme / tikkaistamme

tikkahistanne / tikkaistanne

tikkahistansa / tikkahistaan / tikkaistansa / tikkaistaan

All

-lle

tikkaallemme

tikkaallenne

tikkaallensa / tikkaalleen

tikkahillemme / tikkaillemme

tikkahillenne / tikkaillenne

tikkahillensa / tikkahillean / tikkaillensa / tikkaillean

Ade

-lla

tikkaallamme

tikkaallanne

tikkaallansa / tikkaallaan

tikkahillamme / tikkaillamme

tikkahillanne / tikkaillanne

tikkahillansa / tikkahillaan / tikkaillansa / tikkaillaan

Abl

-lta

tikkaaltamme

tikkaaltanne

tikkaaltansa / tikkaaltaan

tikkahiltamme / tikkailtamme

tikkahiltanne / tikkailtanne

tikkahiltansa / tikkahiltaan / tikkailtansa / tikkailtaan

Tra

-ksi

tikkaaksemme

tikkaaksenne

tikkaaksensa / tikkaakseen

tikkahiksemme / tikkaiksemme

tikkahiksenne / tikkaiksenne

tikkahikseen / tikkahiksensa / tikkaikseen / tikkaiksensa

Ess

-na

tikkaanamme

tikkaananne

tikkaanansa / tikkaanaan

tikkahinamme / tikkainamme

tikkahinanne / tikkainanne

tikkahinansa / tikkahinaan / tikkainansa / tikkainaan

Abe

-tta

tikkaattamme

tikkaattanne

tikkaattansa / tikkaattaan

tikkahittamme / tikkaittamme

tikkahittanne / tikkaittanne

tikkahittansa / tikkahittaan / tikkaittansa / tikkaittaan

Com

-ne

-

-

-

tikkahinemme / tikkainemme

tikkahinenne / tikkainenne

tikkahineen / tikkahinensa / tikkaineen / tikkainensa

Create new exercises Report an issue Exercises Solved!
close modal Press Esc to close
Source:
Report an issue
close modal
If you wish to receive updates on this issue:
SuccessIssue reported! Report
logo
  • Social Instagram
  • Social Facebook

Contact

envelope contact@kieli.net

Copyright 2019-2024, kieli.net

We value your privacy
Kieli.net uses cookies to enhance the browsing experience, serve personalized content, and analyze traffic. To learn more, please refer to the Cookie policy. By clicking "Accept" you consent to Kieli.net's use of cookies. Accept