käpytikasta |
Noun, Singular Nominative |
|
+ tikka |
Noun, Singular Elative |
|
Noun, Singular Nominative |
||
+ tikas |
Noun, Singular Partitive |
|
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|
Nom |
- |
käpy |
kävyt |
Par |
-ta |
käpyä |
käpyjä |
Gen |
-n |
kävyn |
käpyjen |
Ill |
mihin |
käpyyn |
käpyihin |
Ine |
-ssa |
kävyssä |
kävyissä |
Ela |
-sta |
kävystä |
kävyistä |
All |
-lle |
kävylle |
kävyille |
Ade |
-lla |
kävyllä |
kävyillä |
Abl |
-lta |
kävyltä |
kävyiltä |
Tra |
-ksi |
kävyksi |
kävyiksi |
Ess |
-na |
käpynä |
käpyinä |
Abe |
-tta |
kävyttä |
kävyittä |
Com |
-ne |
- |
käpyine |
Ins |
-in |
- |
kävyin |
Singular
Plural
Nom
-
käpy
kävyt
Par
-ta
käpyä
käpyjä
Gen
-n
kävyn
käpyjen
Ill
mihin
käpyyn
käpyihin
Ine
-ssa
kävyssä
kävyissä
Ela
-sta
kävystä
kävyistä
All
-lle
kävylle
kävyille
Ade
-lla
kävyllä
kävyillä
Abl
-lta
kävyltä
kävyiltä
Tra
-ksi
kävyksi
kävyiksi
Ess
-na
käpynä
käpyinä
Abe
-tta
kävyttä
kävyittä
Com
-ne
-
käpyine
Ins
-in
-
kävyin
| cone | kartio, käpy, keila, tötterö, jäätelötötterö, valokeila |
-ni
-si
-nsa (singular)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
käpy |
käpy |
käpy |
käpy |
käpy |
käpy |
Par |
-ta |
käpyä |
käpyjä |
käpyä |
käpyjä |
käpyä |
käpyjä |
Gen |
-n |
käpy |
käpyje |
käpy |
käpyje |
käpy |
käpyje |
Ill |
mihin |
käpyy |
käpyihi |
käpyy |
käpyihi |
käpyy |
käpyihi |
Ine |
-ssa |
kävyssä |
kävyissä |
kävyssä |
kävyissä |
kävyssä |
kävyissä |
Ela |
-sta |
kävystä |
kävyistä |
kävystä |
kävyistä |
kävystä |
kävyistä |
All |
-lle |
kävylle |
kävyille |
kävylle |
kävyille |
kävylle |
kävyille |
Ade |
-lla |
kävyllä |
kävyillä |
kävyllä |
kävyillä |
kävyllä |
kävyillä |
Abl |
-lta |
kävyltä |
kävyiltä |
kävyltä |
kävyiltä |
kävyltä |
kävyiltä |
Tra |
-ksi |
kävykse |
kävyikse |
kävykse |
kävyikse |
kävykse |
kävyikse |
Ess |
-na |
käpynä |
käpyinä |
käpynä |
käpyinä |
käpynä |
käpyinä |
Abe |
-tta |
kävyttä |
kävyittä |
kävyttä |
kävyittä |
kävyttä |
kävyittä |
Com |
-ne |
- |
käpyine |
- |
käpyine |
- |
käpyine |
Singular
Plural
Nom
-
käpy
käpy
käpy
käpy
käpy
käpy
Par
-ta
käpyä
käpyä
käpyä
käpyjä
käpyjä
käpyjä
Gen
-n
käpy
käpy
käpy
käpyje
käpyje
käpyje
Ill
mihin
käpyy
käpyy
käpyy
käpyihi
käpyihi
käpyihi
Ine
-ssa
kävyssä
kävyssä
kävyssä
kävyissä
kävyissä
kävyissä
Ela
-sta
kävystä
kävystä
kävystä
kävyistä
kävyistä
kävyistä
All
-lle
kävylle
kävylle
kävylle
kävyille
kävyille
kävyille
Ade
-lla
kävyllä
kävyllä
kävyllä
kävyillä
kävyillä
kävyillä
Abl
-lta
kävyltä
kävyltä
kävyltä
kävyiltä
kävyiltä
kävyiltä
Tra
-ksi
kävykse
kävykse
kävykse
kävyikse
kävyikse
kävyikse
Ess
-na
käpynä
käpynä
käpynä
käpyinä
käpyinä
käpyinä
Abe
-tta
kävyttä
kävyttä
kävyttä
kävyittä
kävyittä
kävyittä
Com
-ne
-
-
-
käpyine
käpyine
käpyine
-mme
-nne
-nsa (plural)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
käpy |
käpy |
käpy |
käpy |
käpy |
käpy |
Par |
-ta |
käpyä |
käpyjä |
käpyä |
käpyjä |
käpyä |
käpyjä |
Gen |
-n |
käpy |
käpyje |
käpy |
käpyje |
käpy |
käpyje |
Ill |
mihin |
käpyy |
käpyihi |
käpyy |
käpyihi |
käpyy |
käpyihi |
Ine |
-ssa |
kävyssä |
kävyissä |
kävyssä |
kävyissä |
kävyssä |
kävyissä |
Ela |
-sta |
kävystä |
kävyistä |
kävystä |
kävyistä |
kävystä |
kävyistä |
All |
-lle |
kävylle |
kävyille |
kävylle |
kävyille |
kävylle |
kävyille |
Ade |
-lla |
kävyllä |
kävyillä |
kävyllä |
kävyillä |
kävyllä |
kävyillä |
Abl |
-lta |
kävyltä |
kävyiltä |
kävyltä |
kävyiltä |
kävyltä |
kävyiltä |
Tra |
-ksi |
kävykse |
kävyikse |
kävykse |
kävyikse |
kävykse |
kävyikse |
Ess |
-na |
käpynä |
käpyinä |
käpynä |
käpyinä |
käpynä |
käpyinä |
Abe |
-tta |
kävyttä |
kävyittä |
kävyttä |
kävyittä |
kävyttä |
kävyittä |
Com |
-ne |
- |
käpyine |
- |
käpyine |
- |
käpyine |
Singular
Plural
Nom
-
käpy
käpy
käpy
käpy
käpy
käpy
Par
-ta
käpyä
käpyä
käpyä
käpyjä
käpyjä
käpyjä
Gen
-n
käpy
käpy
käpy
käpyje
käpyje
käpyje
Ill
mihin
käpyy
käpyy
käpyy
käpyihi
käpyihi
käpyihi
Ine
-ssa
kävyssä
kävyssä
kävyssä
kävyissä
kävyissä
kävyissä
Ela
-sta
kävystä
kävystä
kävystä
kävyistä
kävyistä
kävyistä
All
-lle
kävylle
kävylle
kävylle
kävyille
kävyille
kävyille
Ade
-lla
kävyllä
kävyllä
kävyllä
kävyillä
kävyillä
kävyillä
Abl
-lta
kävyltä
kävyltä
kävyltä
kävyiltä
kävyiltä
kävyiltä
Tra
-ksi
kävykse
kävykse
kävykse
kävyikse
kävyikse
kävyikse
Ess
-na
käpynä
käpynä
käpynä
käpyinä
käpyinä
käpyinä
Abe
-tta
kävyttä
kävyttä
kävyttä
kävyittä
kävyittä
kävyittä
Com
-ne
-
-
-
käpyine
käpyine
käpyine
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|
Nom |
- |
tikka |
tikat |
Par |
-ta |
tikkaa |
tikkoja |
Gen |
-n |
tikan |
tikkojen |
Ill |
mihin |
tikkaan |
tikkoihin |
Ine |
-ssa |
tikassa |
tikoissa |
Ela |
-sta |
tikasta |
tikoista |
All |
-lle |
tikalle |
tikoille |
Ade |
-lla |
tikalla |
tikoilla |
Abl |
-lta |
tikalta |
tikoilta |
Tra |
-ksi |
tikaksi |
tikoiksi |
Ess |
-na |
tikkana |
tikkoina |
Abe |
-tta |
tikatta |
tikoitta |
Com |
-ne |
- |
tikkoine |
Ins |
-in |
- |
tikoin |
Singular
Plural
Nom
-
tikka
tikat
Par
-ta
tikkaa
tikkoja
Gen
-n
tikan
tikkojen
Ill
mihin
tikkaan
tikkoihin
Ine
-ssa
tikassa
tikoissa
Ela
-sta
tikasta
tikoista
All
-lle
tikalle
tikoille
Ade
-lla
tikalla
tikoilla
Abl
-lta
tikalta
tikoilta
Tra
-ksi
tikaksi
tikoiksi
Ess
-na
tikkana
tikkoina
Abe
-tta
tikatta
tikoitta
Com
-ne
-
tikkoine
Ins
-in
-
tikoin
| dart | tikka, nuoli, muotolaskos, kiila, syöksy, heittokeihäs |
| darts | tikka, tikanheitto, tikkapeli, nuolenheitto |
| woodpecker | tikka |
| pecker | kalu, tikka |
-ni
-si
-nsa (singular)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
tikka |
tikka |
tikka |
tikka |
tikka |
tikka |
Par |
-ta |
tikkaa |
tikkoja |
tikkaa |
tikkoja |
tikkaa |
tikkoja |
Gen |
-n |
tikka |
tikkoje |
tikka |
tikkoje |
tikka |
tikkoje |
Ill |
mihin |
tikkaa |
tikkoihi |
tikkaa |
tikkoihi |
tikkaa |
tikkoihi |
Ine |
-ssa |
tikassa |
tikoissa |
tikassa |
tikoissa |
tikassa |
tikoissa |
Ela |
-sta |
tikasta |
tikoista |
tikasta |
tikoista |
tikasta |
tikoista |
All |
-lle |
tikalle |
tikoille |
tikalle |
tikoille |
tikalle |
tikoille |
Ade |
-lla |
tikalla |
tikoilla |
tikalla |
tikoilla |
tikalla |
tikoilla |
Abl |
-lta |
tikalta |
tikoilta |
tikalta |
tikoilta |
tikalta |
tikoilta |
Tra |
-ksi |
tikakse |
tikoikse |
tikakse |
tikoikse |
tikakse |
tikoikse |
Ess |
-na |
tikkana |
tikkoina |
tikkana |
tikkoina |
tikkana |
tikkoina |
Abe |
-tta |
tikatta |
tikoitta |
tikatta |
tikoitta |
tikatta |
tikoitta |
Com |
-ne |
- |
tikkoine |
- |
tikkoine |
- |
tikkoine |
Singular
Plural
Nom
-
tikka
tikka
tikka
tikka
tikka
tikka
Par
-ta
tikkaa
tikkaa
tikkaa
tikkoja
tikkoja
tikkoja
Gen
-n
tikka
tikka
tikka
tikkoje
tikkoje
tikkoje
Ill
mihin
tikkaa
tikkaa
tikkaa
tikkoihi
tikkoihi
tikkoihi
Ine
-ssa
tikassa
tikassa
tikassa
tikoissa
tikoissa
tikoissa
Ela
-sta
tikasta
tikasta
tikasta
tikoista
tikoista
tikoista
All
-lle
tikalle
tikalle
tikalle
tikoille
tikoille
tikoille
Ade
-lla
tikalla
tikalla
tikalla
tikoilla
tikoilla
tikoilla
Abl
-lta
tikalta
tikalta
tikalta
tikoilta
tikoilta
tikoilta
Tra
-ksi
tikakse
tikakse
tikakse
tikoikse
tikoikse
tikoikse
Ess
-na
tikkana
tikkana
tikkana
tikkoina
tikkoina
tikkoina
Abe
-tta
tikatta
tikatta
tikatta
tikoitta
tikoitta
tikoitta
Com
-ne
-
-
-
tikkoine
tikkoine
tikkoine
-mme
-nne
-nsa (plural)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
tikka |
tikka |
tikka |
tikka |
tikka |
tikka |
Par |
-ta |
tikkaa |
tikkoja |
tikkaa |
tikkoja |
tikkaa |
tikkoja |
Gen |
-n |
tikka |
tikkoje |
tikka |
tikkoje |
tikka |
tikkoje |
Ill |
mihin |
tikkaa |
tikkoihi |
tikkaa |
tikkoihi |
tikkaa |
tikkoihi |
Ine |
-ssa |
tikassa |
tikoissa |
tikassa |
tikoissa |
tikassa |
tikoissa |
Ela |
-sta |
tikasta |
tikoista |
tikasta |
tikoista |
tikasta |
tikoista |
All |
-lle |
tikalle |
tikoille |
tikalle |
tikoille |
tikalle |
tikoille |
Ade |
-lla |
tikalla |
tikoilla |
tikalla |
tikoilla |
tikalla |
tikoilla |
Abl |
-lta |
tikalta |
tikoilta |
tikalta |
tikoilta |
tikalta |
tikoilta |
Tra |
-ksi |
tikakse |
tikoikse |
tikakse |
tikoikse |
tikakse |
tikoikse |
Ess |
-na |
tikkana |
tikkoina |
tikkana |
tikkoina |
tikkana |
tikkoina |
Abe |
-tta |
tikatta |
tikoitta |
tikatta |
tikoitta |
tikatta |
tikoitta |
Com |
-ne |
- |
tikkoine |
- |
tikkoine |
- |
tikkoine |
Singular
Plural
Nom
-
tikka
tikka
tikka
tikka
tikka
tikka
Par
-ta
tikkaa
tikkaa
tikkaa
tikkoja
tikkoja
tikkoja
Gen
-n
tikka
tikka
tikka
tikkoje
tikkoje
tikkoje
Ill
mihin
tikkaa
tikkaa
tikkaa
tikkoihi
tikkoihi
tikkoihi
Ine
-ssa
tikassa
tikassa
tikassa
tikoissa
tikoissa
tikoissa
Ela
-sta
tikasta
tikasta
tikasta
tikoista
tikoista
tikoista
All
-lle
tikalle
tikalle
tikalle
tikoille
tikoille
tikoille
Ade
-lla
tikalla
tikalla
tikalla
tikoilla
tikoilla
tikoilla
Abl
-lta
tikalta
tikalta
tikalta
tikoilta
tikoilta
tikoilta
Tra
-ksi
tikakse
tikakse
tikakse
tikoikse
tikoikse
tikoikse
Ess
-na
tikkana
tikkana
tikkana
tikkoina
tikkoina
tikkoina
Abe
-tta
tikatta
tikatta
tikatta
tikoitta
tikoitta
tikoitta
Com
-ne
-
-
-
tikkoine
tikkoine
tikkoine
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|
Nom |
- |
tikas |
tikkaat |
Par |
-ta |
tikasta |
tikkaita / tikkahia |
Gen |
-n |
tikkaan |
tikkaitten / tikkaiden / tikkahien / tikkahitten |
Ill |
mihin |
tikkaaseen |
tikkaisiin / tikkaihin / tikkahisin |
Ine |
-ssa |
tikkaassa |
tikkahissa / tikkaissa |
Ela |
-sta |
tikkaasta |
tikkahista / tikkaista |
All |
-lle |
tikkaalle |
tikkahille / tikkaille |
Ade |
-lla |
tikkaalla |
tikkahilla / tikkailla |
Abl |
-lta |
tikkaalta |
tikkahilta / tikkailta |
Tra |
-ksi |
tikkaaksi |
tikkahiksi / tikkaiksi |
Ess |
-na |
tikkaana |
tikkahina / tikkaina |
Abe |
-tta |
tikkaatta |
tikkahitta / tikkaitta |
Com |
-ne |
- |
tikkahine / tikkaine |
Ins |
-in |
- |
tikkahin / tikkain |
Singular
Plural
Nom
-
tikas
tikkaat
Par
-ta
tikasta
tikkaita / tikkahia
Gen
-n
tikkaan
tikkaitten / tikkaiden / tikkahien / tikkahitten
Ill
mihin
tikkaaseen
tikkaisiin / tikkaihin / tikkahisin
Ine
-ssa
tikkaassa
tikkahissa / tikkaissa
Ela
-sta
tikkaasta
tikkahista / tikkaista
All
-lle
tikkaalle
tikkahille / tikkaille
Ade
-lla
tikkaalla
tikkahilla / tikkailla
Abl
-lta
tikkaalta
tikkahilta / tikkailta
Tra
-ksi
tikkaaksi
tikkahiksi / tikkaiksi
Ess
-na
tikkaana
tikkahina / tikkaina
Abe
-tta
tikkaatta
tikkahitta / tikkaitta
Com
-ne
-
tikkahine / tikkaine
Ins
-in
-
tikkahin / tikkain
| tikas | |
| ladder | |
| ladders | |
| a ladder | |
| the stepladder |
-ni
-si
-nsa (singular)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
tikkaa |
tikkaa |
tikkaa |
tikkaa |
tikkaa |
tikkaa |
Par |
-ta |
tikasta |
tikkaita |
tikasta |
tikkaita |
tikasta |
tikkaita |
Gen |
-n |
tikkaa |
tikkaitte |
tikkaa |
tikkaitte |
tikkaa |
tikkaitte |
Ill |
mihin |
tikkaasee |
tikkaisii |
tikkaasee |
tikkaisii |
tikkaasee |
tikkaisii |
Ine |
-ssa |
tikkaassa |
tikkahissa |
tikkaassa |
tikkahissa |
tikkaassa |
tikkahissa |
Ela |
-sta |
tikkaasta |
tikkahista |
tikkaasta |
tikkahista |
tikkaasta |
tikkahista |
All |
-lle |
tikkaalle |
tikkahille |
tikkaalle |
tikkahille |
tikkaalle |
tikkahille |
Ade |
-lla |
tikkaalla |
tikkahilla |
tikkaalla |
tikkahilla |
tikkaalla |
tikkahilla |
Abl |
-lta |
tikkaalta |
tikkahilta |
tikkaalta |
tikkahilta |
tikkaalta |
tikkahilta |
Tra |
-ksi |
tikkaakse |
tikkahikse |
tikkaakse |
tikkahikse |
tikkaakse |
tikkahiks |
Ess |
-na |
tikkaana |
tikkahina |
tikkaana |
tikkahina |
tikkaana |
tikkahina |
Abe |
-tta |
tikkaatta |
tikkahitta |
tikkaatta |
tikkahitta |
tikkaatta |
tikkahitta |
Com |
-ne |
- |
tikkahine |
- |
tikkahine |
- |
tikkahin |
Singular
Plural
Nom
-
tikkaa
tikkaa
tikkaa
tikkaa
tikkaa
tikkaa
Par
-ta
tikasta
tikasta
tikasta
tikkaita
tikkaita
tikkaita
Gen
-n
tikkaa
tikkaa
tikkaa
tikkaitte
tikkaitte
tikkaitte
Ill
mihin
tikkaasee
tikkaasee
tikkaasee
tikkaisii
tikkaisii
tikkaisii
Ine
-ssa
tikkaassa
tikkaassa
tikkaassa
tikkahissa
tikkahissa
tikkahissa
Ela
-sta
tikkaasta
tikkaasta
tikkaasta
tikkahista
tikkahista
tikkahista
All
-lle
tikkaalle
tikkaalle
tikkaalle
tikkahille
tikkahille
tikkahille
Ade
-lla
tikkaalla
tikkaalla
tikkaalla
tikkahilla
tikkahilla
tikkahilla
Abl
-lta
tikkaalta
tikkaalta
tikkaalta
tikkahilta
tikkahilta
tikkahilta
Tra
-ksi
tikkaakse
tikkaakse
tikkaakse
tikkahikse
tikkahikse
tikkahiks
Ess
-na
tikkaana
tikkaana
tikkaana
tikkahina
tikkahina
tikkahina
Abe
-tta
tikkaatta
tikkaatta
tikkaatta
tikkahitta
tikkahitta
tikkahitta
Com
-ne
-
-
-
tikkahine
tikkahine
tikkahin
-mme
-nne
-nsa (plural)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
tikkaa |
tikkaa |
tikkaa |
tikkaa |
tikkaa |
tikkaa |
Par |
-ta |
tikasta |
tikkaita |
tikasta |
tikkaita |
tikasta |
tikkaita |
Gen |
-n |
tikkaa |
tikkaitte |
tikkaa |
tikkaitte |
tikkaa |
tikkaitte |
Ill |
mihin |
tikkaasee |
tikkaisii |
tikkaasee |
tikkaisii |
tikkaasee |
tikkaisii |
Ine |
-ssa |
tikkaassa |
tikkahissa |
tikkaassa |
tikkahissa |
tikkaassa |
tikkahissa |
Ela |
-sta |
tikkaasta |
tikkahista |
tikkaasta |
tikkahista |
tikkaasta |
tikkahista |
All |
-lle |
tikkaalle |
tikkahille |
tikkaalle |
tikkahille |
tikkaalle |
tikkahille |
Ade |
-lla |
tikkaalla |
tikkahilla |
tikkaalla |
tikkahilla |
tikkaalla |
tikkahilla |
Abl |
-lta |
tikkaalta |
tikkahilta |
tikkaalta |
tikkahilta |
tikkaalta |
tikkahilta |
Tra |
-ksi |
tikkaakse |
tikkahikse |
tikkaakse |
tikkahikse |
tikkaakse |
tikkahiks |
Ess |
-na |
tikkaana |
tikkahina |
tikkaana |
tikkahina |
tikkaana |
tikkahina |
Abe |
-tta |
tikkaatta |
tikkahitta |
tikkaatta |
tikkahitta |
tikkaatta |
tikkahitta |
Com |
-ne |
- |
tikkahine |
- |
tikkahine |
- |
tikkahin |
Singular
Plural
Nom
-
tikkaa
tikkaa
tikkaa
tikkaa
tikkaa
tikkaa
Par
-ta
tikasta
tikasta
tikasta
tikkaita
tikkaita
tikkaita
Gen
-n
tikkaa
tikkaa
tikkaa
tikkaitte
tikkaitte
tikkaitte
Ill
mihin
tikkaasee
tikkaasee
tikkaasee
tikkaisii
tikkaisii
tikkaisii
Ine
-ssa
tikkaassa
tikkaassa
tikkaassa
tikkahissa
tikkahissa
tikkahissa
Ela
-sta
tikkaasta
tikkaasta
tikkaasta
tikkahista
tikkahista
tikkahista
All
-lle
tikkaalle
tikkaalle
tikkaalle
tikkahille
tikkahille
tikkahille
Ade
-lla
tikkaalla
tikkaalla
tikkaalla
tikkahilla
tikkahilla
tikkahilla
Abl
-lta
tikkaalta
tikkaalta
tikkaalta
tikkahilta
tikkahilta
tikkahilta
Tra
-ksi
tikkaakse
tikkaakse
tikkaakse
tikkahikse
tikkahikse
tikkahiks
Ess
-na
tikkaana
tikkaana
tikkaana
tikkahina
tikkahina
tikkahina
Abe
-tta
tikkaatta
tikkaatta
tikkaatta
tikkahitta
tikkahitta
tikkahitta
Com
-ne
-
-
-
tikkahine
tikkahine
tikkahin
Contact
Copyright 2019-2024, kieli.net