logo Eng Translation language: Arabic English French German Persian Russian Somali Spanish Log In
logo Log In

Choose translation language

english Right arrow

Language

Contact

envelope contact@kieli.net
  • Social Instagram
  • Social Facebook
Float menu

Language

Close menu
Press / to search

kvantti, Nti

Word analysis
kvanttimatriisini

kvanttimatriisini

kvantti

Nti, Singular Nominative

+ matriisi

Noun, Singular Nominative 1st singular possessive

kvantti

Nti, Singular Nominative

+ matriisi

Noun, Singular Genitive 1st singular possessive

kvantti

Nti, Singular Nominative

+ matriisi

Noun, Plural Nominative 1st singular possessive

kvantti

Noun, Singular Nominative

+ matriisi

Noun, Singular Nominative 1st singular possessive

kvantti

Noun, Singular Nominative

+ matriisi

Noun, Singular Genitive 1st singular possessive

kvantti

Noun, Singular Nominative

+ matriisi

Noun, Plural Nominative 1st singular possessive

Report an issue
Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

Wiktionary

(physics) quantum Show more arrow right Show more arrow right
quantum kvantti, määrä, pieni määrä
Show more arrow right

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

matriisi

matriisit

Par

-ta

matriisia

matriiseja

Gen

-n

matriisin

matriisien

Ill

mihin

matriisiin

matriiseihin

Ine

-ssa

matriisissa

matriiseissa

Ela

-sta

matriisista

matriiseista

All

-lle

matriisille

matriiseille

Ade

-lla

matriisilla

matriiseilla

Abl

-lta

matriisilta

matriiseilta

Tra

-ksi

matriisiksi

matriiseiksi

Ess

-na

matriisina

matriiseina

Abe

-tta

matriisitta

matriiseitta

Com

-ne

-

matriiseine

Ins

-in

-

matriisein

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

matriisi

matriisit

Par

-ta

matriisia

matriiseja

Gen

-n

matriisin

matriisien

Ill

mihin

matriisiin

matriiseihin

Ine

-ssa

matriisissa

matriiseissa

Ela

-sta

matriisista

matriiseista

All

-lle

matriisille

matriiseille

Ade

-lla

matriisilla

matriiseilla

Abl

-lta

matriisilta

matriiseilta

Tra

-ksi

matriisiksi

matriiseiksi

Ess

-na

matriisina

matriiseina

Abe

-tta

matriisitta

matriiseitta

Com

-ne

-

matriiseine

Ins

-in

-

matriisein

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

matrix matriisi, kasvupohja
Show more arrow right
OPUS; Tatoeba; Europarl; tmClass; EuroParl2021; OpenSubtitles; EurLex-2 Matriisi on matematiikassa tärkeä käsite. Matrix is an important concept in mathematics. Tämä matriisi on symmetrinen ja sen determinantti on nolla. This matrix is symmetric and its determinant is zero. Matriisi on diagonaali ja kaikki sen muut alkiot ovat nollia. The matrix is diagonal and all its other elements are zeros. Matriisin tukirenkaat. Die rings. Seuraavat keraamisetmatriisi””komposiittimateriaalit:. Ceramic-‘ matrix '‘composite' materials as follows:. Skalaarilla kertominen tarkoittaa, että jokainen matriisi kerrotaan samalla skalaarilla. Scalar multiplication means that each matrix is multiplied by the same scalar. Matriisi on määritelty m x nns-laskupareina, missä m ja n ovat positiivisia kokonaislukuja. Matrix is defined as m x n computation pairs, where m and n are positive integers. Matriisi on neliömäinen taulukko, joka koostuu määritellystä määrästä rivejä ja sarakkeita. The matrix is a square table consisting of a defined number of rows and columns. Hiilins-hiilins-, keraamins-ja metallins-”matriisi””komposiitit”. Carbon-carbon, Ceramic and Metal ‘ matrix '‘composites'. Hiilins-hiilins-, keraamiset ja metallins-"matriisi""komposiitit". Carbon-carbon, Ceramic and Metal "matrix""composites". Show more arrow right

Wiktionary

(technology, mathematics, computing) matrix Show more arrow right

Wikipedia

Matrix (mathematics) In mathematics, a matrix (plural matrices) is a rectangular array or table of numbers, symbols, or expressions, arranged in rows and columns. For example, the dimension of the matrix below is 2 × 3 (read "two by three"), because there are two rows and three columns:. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

matriisini

matriisini

matriisisi

matriisisi

matriisinsa

matriisinsa

Par

-ta

matriisiani

matriisejani

matriisiasi

matriisejasi

matriisiansa / matriisiaan

matriisejansa / matriisejaan

Gen

-n

matriisini

matriisieni

matriisisi

matriisiesi

matriisinsa

matriisiensa

Ill

mihin

matriisiini

matriiseihini

matriisiisi

matriiseihisi

matriisiinsa

matriiseihinsa

Ine

-ssa

matriisissani

matriiseissani

matriisissasi

matriiseissasi

matriisissansa / matriisissaan

matriiseissansa / matriiseissaan

Ela

-sta

matriisistani

matriiseistani

matriisistasi

matriiseistasi

matriisistansa / matriisistaan

matriiseistansa / matriiseistaan

All

-lle

matriisilleni

matriiseilleni

matriisillesi

matriiseillesi

matriisillensa / matriisilleen

matriiseillensa / matriiseillean

Ade

-lla

matriisillani

matriiseillani

matriisillasi

matriiseillasi

matriisillansa / matriisillaan

matriiseillansa / matriiseillaan

Abl

-lta

matriisiltani

matriiseiltani

matriisiltasi

matriiseiltasi

matriisiltansa / matriisiltaan

matriiseiltansa / matriiseiltaan

Tra

-ksi

matriisikseni

matriiseikseni

matriisiksesi

matriiseiksesi

matriisiksensa / matriisikseen

matriiseiksensa / matriiseikseen

Ess

-na

matriisinani

matriiseinani

matriisinasi

matriiseinasi

matriisinansa / matriisinaan

matriiseinansa / matriiseinaan

Abe

-tta

matriisittani

matriiseittani

matriisittasi

matriiseittasi

matriisittansa / matriisittaan

matriiseittansa / matriiseittaan

Com

-ne

-

matriiseineni

-

matriiseinesi

-

matriiseinensa / matriiseineen

Singular

Plural

Nom

-

matriisini

matriisisi

matriisinsa

matriisini

matriisisi

matriisinsa

Par

-ta

matriisiani

matriisiasi

matriisiansa / matriisiaan

matriisejani

matriisejasi

matriisejansa / matriisejaan

Gen

-n

matriisini

matriisisi

matriisinsa

matriisieni

matriisiesi

matriisiensa

Ill

mihin

matriisiini

matriisiisi

matriisiinsa

matriiseihini

matriiseihisi

matriiseihinsa

Ine

-ssa

matriisissani

matriisissasi

matriisissansa / matriisissaan

matriiseissani

matriiseissasi

matriiseissansa / matriiseissaan

Ela

-sta

matriisistani

matriisistasi

matriisistansa / matriisistaan

matriiseistani

matriiseistasi

matriiseistansa / matriiseistaan

All

-lle

matriisilleni

matriisillesi

matriisillensa / matriisilleen

matriiseilleni

matriiseillesi

matriiseillensa / matriiseillean

Ade

-lla

matriisillani

matriisillasi

matriisillansa / matriisillaan

matriiseillani

matriiseillasi

matriiseillansa / matriiseillaan

Abl

-lta

matriisiltani

matriisiltasi

matriisiltansa / matriisiltaan

matriiseiltani

matriiseiltasi

matriiseiltansa / matriiseiltaan

Tra

-ksi

matriisikseni

matriisiksesi

matriisiksensa / matriisikseen

matriiseikseni

matriiseiksesi

matriiseiksensa / matriiseikseen

Ess

-na

matriisinani

matriisinasi

matriisinansa / matriisinaan

matriiseinani

matriiseinasi

matriiseinansa / matriiseinaan

Abe

-tta

matriisittani

matriisittasi

matriisittansa / matriisittaan

matriiseittani

matriiseittasi

matriiseittansa / matriiseittaan

Com

-ne

-

-

-

matriiseineni

matriiseinesi

matriiseinensa / matriiseineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

matriisimme

matriisimme

matriisinne

matriisinne

matriisinsa

matriisinsa

Par

-ta

matriisiamme

matriisejamme

matriisianne

matriisejanne

matriisiansa / matriisiaan

matriisejansa / matriisejaan

Gen

-n

matriisimme

matriisiemme

matriisinne

matriisienne

matriisinsa

matriisiensa

Ill

mihin

matriisiimme

matriiseihimme

matriisiinne

matriiseihinne

matriisiinsa

matriiseihinsa

Ine

-ssa

matriisissamme

matriiseissamme

matriisissanne

matriiseissanne

matriisissansa / matriisissaan

matriiseissansa / matriiseissaan

Ela

-sta

matriisistamme

matriiseistamme

matriisistanne

matriiseistanne

matriisistansa / matriisistaan

matriiseistansa / matriiseistaan

All

-lle

matriisillemme

matriiseillemme

matriisillenne

matriiseillenne

matriisillensa / matriisilleen

matriiseillensa / matriiseillean

Ade

-lla

matriisillamme

matriiseillamme

matriisillanne

matriiseillanne

matriisillansa / matriisillaan

matriiseillansa / matriiseillaan

Abl

-lta

matriisiltamme

matriiseiltamme

matriisiltanne

matriiseiltanne

matriisiltansa / matriisiltaan

matriiseiltansa / matriiseiltaan

Tra

-ksi

matriisiksemme

matriiseiksemme

matriisiksenne

matriiseiksenne

matriisiksensa / matriisikseen

matriiseiksensa / matriiseikseen

Ess

-na

matriisinamme

matriiseinamme

matriisinanne

matriiseinanne

matriisinansa / matriisinaan

matriiseinansa / matriiseinaan

Abe

-tta

matriisittamme

matriiseittamme

matriisittanne

matriiseittanne

matriisittansa / matriisittaan

matriiseittansa / matriiseittaan

Com

-ne

-

matriiseinemme

-

matriiseinenne

-

matriiseinensa / matriiseineen

Singular

Plural

Nom

-

matriisimme

matriisinne

matriisinsa

matriisimme

matriisinne

matriisinsa

Par

-ta

matriisiamme

matriisianne

matriisiansa / matriisiaan

matriisejamme

matriisejanne

matriisejansa / matriisejaan

Gen

-n

matriisimme

matriisinne

matriisinsa

matriisiemme

matriisienne

matriisiensa

Ill

mihin

matriisiimme

matriisiinne

matriisiinsa

matriiseihimme

matriiseihinne

matriiseihinsa

Ine

-ssa

matriisissamme

matriisissanne

matriisissansa / matriisissaan

matriiseissamme

matriiseissanne

matriiseissansa / matriiseissaan

Ela

-sta

matriisistamme

matriisistanne

matriisistansa / matriisistaan

matriiseistamme

matriiseistanne

matriiseistansa / matriiseistaan

All

-lle

matriisillemme

matriisillenne

matriisillensa / matriisilleen

matriiseillemme

matriiseillenne

matriiseillensa / matriiseillean

Ade

-lla

matriisillamme

matriisillanne

matriisillansa / matriisillaan

matriiseillamme

matriiseillanne

matriiseillansa / matriiseillaan

Abl

-lta

matriisiltamme

matriisiltanne

matriisiltansa / matriisiltaan

matriiseiltamme

matriiseiltanne

matriiseiltansa / matriiseiltaan

Tra

-ksi

matriisiksemme

matriisiksenne

matriisiksensa / matriisikseen

matriiseiksemme

matriiseiksenne

matriiseiksensa / matriiseikseen

Ess

-na

matriisinamme

matriisinanne

matriisinansa / matriisinaan

matriiseinamme

matriiseinanne

matriiseinansa / matriiseinaan

Abe

-tta

matriisittamme

matriisittanne

matriisittansa / matriisittaan

matriiseittamme

matriiseittanne

matriiseittansa / matriiseittaan

Com

-ne

-

-

-

matriiseinemme

matriiseinenne

matriiseinensa / matriiseineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

kvantti

kvantit

Par

-ta

kvanttia

kvantteja

Gen

-n

kvantin

kvanttien

Ill

mihin

kvanttiin

kvantteihin

Ine

-ssa

kvantissa

kvanteissa

Ela

-sta

kvantista

kvanteista

All

-lle

kvantille

kvanteille

Ade

-lla

kvantilla

kvanteilla

Abl

-lta

kvantilta

kvanteilta

Tra

-ksi

kvantiksi

kvanteiksi

Ess

-na

kvanttina

kvantteina

Abe

-tta

kvantitta

kvanteitta

Com

-ne

-

kvantteine

Ins

-in

-

kvantein

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

kvantti

kvantit

Par

-ta

kvanttia

kvantteja

Gen

-n

kvantin

kvanttien

Ill

mihin

kvanttiin

kvantteihin

Ine

-ssa

kvantissa

kvanteissa

Ela

-sta

kvantista

kvanteista

All

-lle

kvantille

kvanteille

Ade

-lla

kvantilla

kvanteilla

Abl

-lta

kvantilta

kvanteilta

Tra

-ksi

kvantiksi

kvanteiksi

Ess

-na

kvanttina

kvantteina

Abe

-tta

kvantitta

kvanteitta

Com

-ne

-

kvantteine

Ins

-in

-

kvantein

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

quantum kvantti, määrä, pieni määrä
Show more arrow right
Tatoeba; OpenSubtitles2018.v3; ParaCrawl Corpus; Europarl Parallel Corpus; OPUS Kvantti on fysikaalinen ilmiö. The quantum is a physical phenomenon. Mikä kvantti on? What's a quantum? Kvantti hidastuu. The quantum's slowing. Kvanttins-Hallns-ilmiö. Quantum Hall effect. Kvantti oli Paul Diracin luoma teoria. The quantum was a theory created by Paul Dirac. Kvantti on fysiikassa rajoittamaton suhde. Quantum is an unbounded relationship in physics. Kvanttins-kenttägeneraattori. Quantum field generator. Kvanttins-informaatioteknologia. Quantum information technology. Kvantin luokse. The quantum. Kvantin luonne. The Nature of Quantum. Show more arrow right

Wiktionary

(physics) quantum Show more arrow right Show more arrow right

Wikipedia

Quantum In physics, a quantum (plural quanta) is the minimum amount of any physical entity (physical property) involved in an interaction. The fundamental notion that a physical property can be "quantized" is referred to as "the hypothesis of quantization". This means that the magnitude of the physical property can take on only discrete values consisting of integer multiples of one quantum. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

kvanttini

kvanttini

kvanttisi

kvanttisi

kvanttinsa

kvanttinsa

Par

-ta

kvanttiani

kvanttejani

kvanttiasi

kvanttejasi

kvanttiansa / kvanttiaan

kvanttejansa / kvanttejaan

Gen

-n

kvanttini

kvanttieni

kvanttisi

kvanttiesi

kvanttinsa

kvanttiensa

Ill

mihin

kvanttiini

kvantteihini

kvanttiisi

kvantteihisi

kvanttiinsa

kvantteihinsa

Ine

-ssa

kvantissani

kvanteissani

kvantissasi

kvanteissasi

kvantissansa / kvantissaan

kvanteissansa / kvanteissaan

Ela

-sta

kvantistani

kvanteistani

kvantistasi

kvanteistasi

kvantistansa / kvantistaan

kvanteistansa / kvanteistaan

All

-lle

kvantilleni

kvanteilleni

kvantillesi

kvanteillesi

kvantillensa / kvantilleen

kvanteillensa / kvanteillean

Ade

-lla

kvantillani

kvanteillani

kvantillasi

kvanteillasi

kvantillansa / kvantillaan

kvanteillansa / kvanteillaan

Abl

-lta

kvantiltani

kvanteiltani

kvantiltasi

kvanteiltasi

kvantiltansa / kvantiltaan

kvanteiltansa / kvanteiltaan

Tra

-ksi

kvantikseni

kvanteikseni

kvantiksesi

kvanteiksesi

kvantiksensa / kvantikseen

kvanteiksensa / kvanteikseen

Ess

-na

kvanttinani

kvantteinani

kvanttinasi

kvantteinasi

kvanttinansa / kvanttinaan

kvantteinansa / kvantteinaan

Abe

-tta

kvantittani

kvanteittani

kvantittasi

kvanteittasi

kvantittansa / kvantittaan

kvanteittansa / kvanteittaan

Com

-ne

-

kvantteineni

-

kvantteinesi

-

kvantteinensa / kvantteineen

Singular

Plural

Nom

-

kvanttini

kvanttisi

kvanttinsa

kvanttini

kvanttisi

kvanttinsa

Par

-ta

kvanttiani

kvanttiasi

kvanttiansa / kvanttiaan

kvanttejani

kvanttejasi

kvanttejansa / kvanttejaan

Gen

-n

kvanttini

kvanttisi

kvanttinsa

kvanttieni

kvanttiesi

kvanttiensa

Ill

mihin

kvanttiini

kvanttiisi

kvanttiinsa

kvantteihini

kvantteihisi

kvantteihinsa

Ine

-ssa

kvantissani

kvantissasi

kvantissansa / kvantissaan

kvanteissani

kvanteissasi

kvanteissansa / kvanteissaan

Ela

-sta

kvantistani

kvantistasi

kvantistansa / kvantistaan

kvanteistani

kvanteistasi

kvanteistansa / kvanteistaan

All

-lle

kvantilleni

kvantillesi

kvantillensa / kvantilleen

kvanteilleni

kvanteillesi

kvanteillensa / kvanteillean

Ade

-lla

kvantillani

kvantillasi

kvantillansa / kvantillaan

kvanteillani

kvanteillasi

kvanteillansa / kvanteillaan

Abl

-lta

kvantiltani

kvantiltasi

kvantiltansa / kvantiltaan

kvanteiltani

kvanteiltasi

kvanteiltansa / kvanteiltaan

Tra

-ksi

kvantikseni

kvantiksesi

kvantiksensa / kvantikseen

kvanteikseni

kvanteiksesi

kvanteiksensa / kvanteikseen

Ess

-na

kvanttinani

kvanttinasi

kvanttinansa / kvanttinaan

kvantteinani

kvantteinasi

kvantteinansa / kvantteinaan

Abe

-tta

kvantittani

kvantittasi

kvantittansa / kvantittaan

kvanteittani

kvanteittasi

kvanteittansa / kvanteittaan

Com

-ne

-

-

-

kvantteineni

kvantteinesi

kvantteinensa / kvantteineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

kvanttimme

kvanttimme

kvanttinne

kvanttinne

kvanttinsa

kvanttinsa

Par

-ta

kvanttiamme

kvanttejamme

kvanttianne

kvanttejanne

kvanttiansa / kvanttiaan

kvanttejansa / kvanttejaan

Gen

-n

kvanttimme

kvanttiemme

kvanttinne

kvanttienne

kvanttinsa

kvanttiensa

Ill

mihin

kvanttiimme

kvantteihimme

kvanttiinne

kvantteihinne

kvanttiinsa

kvantteihinsa

Ine

-ssa

kvantissamme

kvanteissamme

kvantissanne

kvanteissanne

kvantissansa / kvantissaan

kvanteissansa / kvanteissaan

Ela

-sta

kvantistamme

kvanteistamme

kvantistanne

kvanteistanne

kvantistansa / kvantistaan

kvanteistansa / kvanteistaan

All

-lle

kvantillemme

kvanteillemme

kvantillenne

kvanteillenne

kvantillensa / kvantilleen

kvanteillensa / kvanteillean

Ade

-lla

kvantillamme

kvanteillamme

kvantillanne

kvanteillanne

kvantillansa / kvantillaan

kvanteillansa / kvanteillaan

Abl

-lta

kvantiltamme

kvanteiltamme

kvantiltanne

kvanteiltanne

kvantiltansa / kvantiltaan

kvanteiltansa / kvanteiltaan

Tra

-ksi

kvantiksemme

kvanteiksemme

kvantiksenne

kvanteiksenne

kvantiksensa / kvantikseen

kvanteiksensa / kvanteikseen

Ess

-na

kvanttinamme

kvantteinamme

kvanttinanne

kvantteinanne

kvanttinansa / kvanttinaan

kvantteinansa / kvantteinaan

Abe

-tta

kvantittamme

kvanteittamme

kvantittanne

kvanteittanne

kvantittansa / kvantittaan

kvanteittansa / kvanteittaan

Com

-ne

-

kvantteinemme

-

kvantteinenne

-

kvantteinensa / kvantteineen

Singular

Plural

Nom

-

kvanttimme

kvanttinne

kvanttinsa

kvanttimme

kvanttinne

kvanttinsa

Par

-ta

kvanttiamme

kvanttianne

kvanttiansa / kvanttiaan

kvanttejamme

kvanttejanne

kvanttejansa / kvanttejaan

Gen

-n

kvanttimme

kvanttinne

kvanttinsa

kvanttiemme

kvanttienne

kvanttiensa

Ill

mihin

kvanttiimme

kvanttiinne

kvanttiinsa

kvantteihimme

kvantteihinne

kvantteihinsa

Ine

-ssa

kvantissamme

kvantissanne

kvantissansa / kvantissaan

kvanteissamme

kvanteissanne

kvanteissansa / kvanteissaan

Ela

-sta

kvantistamme

kvantistanne

kvantistansa / kvantistaan

kvanteistamme

kvanteistanne

kvanteistansa / kvanteistaan

All

-lle

kvantillemme

kvantillenne

kvantillensa / kvantilleen

kvanteillemme

kvanteillenne

kvanteillensa / kvanteillean

Ade

-lla

kvantillamme

kvantillanne

kvantillansa / kvantillaan

kvanteillamme

kvanteillanne

kvanteillansa / kvanteillaan

Abl

-lta

kvantiltamme

kvantiltanne

kvantiltansa / kvantiltaan

kvanteiltamme

kvanteiltanne

kvanteiltansa / kvanteiltaan

Tra

-ksi

kvantiksemme

kvantiksenne

kvantiksensa / kvantikseen

kvanteiksemme

kvanteiksenne

kvanteiksensa / kvanteikseen

Ess

-na

kvanttinamme

kvanttinanne

kvanttinansa / kvanttinaan

kvantteinamme

kvantteinanne

kvantteinansa / kvantteinaan

Abe

-tta

kvantittamme

kvantittanne

kvantittansa / kvantittaan

kvanteittamme

kvanteittanne

kvanteittansa / kvanteittaan

Com

-ne

-

-

-

kvantteinemme

kvantteinenne

kvantteinensa / kvantteineen

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

Create new exercises Report an issue Exercises Solved!
close modal Press Esc to close
Source:
Report an issue
close modal
If you wish to receive updates on this issue:
SuccessIssue reported! Report
logo
  • Social Instagram
  • Social Facebook

Contact

envelope contact@kieli.net

Copyright 2019-2024, kieli.net

We value your privacy
Kieli.net uses cookies to enhance the browsing experience, serve personalized content, and analyze traffic. To learn more, please refer to the Cookie policy. By clicking "Accept" you consent to Kieli.net's use of cookies. Accept