kvanttimatriisini |
Nti, Singular Nominative |
|
+ matriisi |
Noun, Singular Nominative 1st singular possessive |
|
Nti, Singular Nominative |
||
+ matriisi |
Noun, Singular Genitive 1st singular possessive |
|
Nti, Singular Nominative |
||
+ matriisi |
Noun, Plural Nominative 1st singular possessive |
|
Noun, Singular Nominative |
||
+ matriisi |
Noun, Singular Nominative 1st singular possessive |
|
Noun, Singular Nominative |
||
+ matriisi |
Noun, Singular Genitive 1st singular possessive |
|
Noun, Singular Nominative |
||
+ matriisi |
Noun, Plural Nominative 1st singular possessive |
|
| quantum | kvantti, määrä, pieni määrä |
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|
Nom |
- |
matriisi |
matriisit |
Par |
-ta |
matriisia |
matriiseja |
Gen |
-n |
matriisin |
matriisien |
Ill |
mihin |
matriisiin |
matriiseihin |
Ine |
-ssa |
matriisissa |
matriiseissa |
Ela |
-sta |
matriisista |
matriiseista |
All |
-lle |
matriisille |
matriiseille |
Ade |
-lla |
matriisilla |
matriiseilla |
Abl |
-lta |
matriisilta |
matriiseilta |
Tra |
-ksi |
matriisiksi |
matriiseiksi |
Ess |
-na |
matriisina |
matriiseina |
Abe |
-tta |
matriisitta |
matriiseitta |
Com |
-ne |
- |
matriiseine |
Ins |
-in |
- |
matriisein |
Singular
Plural
Nom
-
matriisi
matriisit
Par
-ta
matriisia
matriiseja
Gen
-n
matriisin
matriisien
Ill
mihin
matriisiin
matriiseihin
Ine
-ssa
matriisissa
matriiseissa
Ela
-sta
matriisista
matriiseista
All
-lle
matriisille
matriiseille
Ade
-lla
matriisilla
matriiseilla
Abl
-lta
matriisilta
matriiseilta
Tra
-ksi
matriisiksi
matriiseiksi
Ess
-na
matriisina
matriiseina
Abe
-tta
matriisitta
matriiseitta
Com
-ne
-
matriiseine
Ins
-in
-
matriisein
| matrix | matriisi, kasvupohja |
-ni
-si
-nsa (singular)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
matriisi |
matriisi |
matriisi |
matriisi |
matriisi |
matriisi |
Par |
-ta |
matriisia |
matriiseja |
matriisia |
matriiseja |
matriisia |
matriiseja |
Gen |
-n |
matriisi |
matriisie |
matriisi |
matriisie |
matriisi |
matriisie |
Ill |
mihin |
matriisii |
matriiseihi |
matriisii |
matriiseihi |
matriisii |
matriiseihi |
Ine |
-ssa |
matriisissa |
matriiseissa |
matriisissa |
matriiseissa |
matriisissa |
matriiseissa |
Ela |
-sta |
matriisista |
matriiseista |
matriisista |
matriiseista |
matriisista |
matriiseista |
All |
-lle |
matriisille |
matriiseille |
matriisille |
matriiseille |
matriisille |
matriiseille |
Ade |
-lla |
matriisilla |
matriiseilla |
matriisilla |
matriiseilla |
matriisilla |
matriiseilla |
Abl |
-lta |
matriisilta |
matriiseilta |
matriisilta |
matriiseilta |
matriisilta |
matriiseilta |
Tra |
-ksi |
matriisikse |
matriiseikse |
matriisikse |
matriiseikse |
matriisikse |
matriiseikse |
Ess |
-na |
matriisina |
matriiseina |
matriisina |
matriiseina |
matriisina |
matriiseina |
Abe |
-tta |
matriisitta |
matriiseitta |
matriisitta |
matriiseitta |
matriisitta |
matriiseitta |
Com |
-ne |
- |
matriiseine |
- |
matriiseine |
- |
matriiseine |
Singular
Plural
Nom
-
matriisi
matriisi
matriisi
matriisi
matriisi
matriisi
Par
-ta
matriisia
matriisia
matriisia
matriiseja
matriiseja
matriiseja
Gen
-n
matriisi
matriisi
matriisi
matriisie
matriisie
matriisie
Ill
mihin
matriisii
matriisii
matriisii
matriiseihi
matriiseihi
matriiseihi
Ine
-ssa
matriisissa
matriisissa
matriisissa
matriiseissa
matriiseissa
matriiseissa
Ela
-sta
matriisista
matriisista
matriisista
matriiseista
matriiseista
matriiseista
All
-lle
matriisille
matriisille
matriisille
matriiseille
matriiseille
matriiseille
Ade
-lla
matriisilla
matriisilla
matriisilla
matriiseilla
matriiseilla
matriiseilla
Abl
-lta
matriisilta
matriisilta
matriisilta
matriiseilta
matriiseilta
matriiseilta
Tra
-ksi
matriisikse
matriisikse
matriisikse
matriiseikse
matriiseikse
matriiseikse
Ess
-na
matriisina
matriisina
matriisina
matriiseina
matriiseina
matriiseina
Abe
-tta
matriisitta
matriisitta
matriisitta
matriiseitta
matriiseitta
matriiseitta
Com
-ne
-
-
-
matriiseine
matriiseine
matriiseine
-mme
-nne
-nsa (plural)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
matriisi |
matriisi |
matriisi |
matriisi |
matriisi |
matriisi |
Par |
-ta |
matriisia |
matriiseja |
matriisia |
matriiseja |
matriisia |
matriiseja |
Gen |
-n |
matriisi |
matriisie |
matriisi |
matriisie |
matriisi |
matriisie |
Ill |
mihin |
matriisii |
matriiseihi |
matriisii |
matriiseihi |
matriisii |
matriiseihi |
Ine |
-ssa |
matriisissa |
matriiseissa |
matriisissa |
matriiseissa |
matriisissa |
matriiseissa |
Ela |
-sta |
matriisista |
matriiseista |
matriisista |
matriiseista |
matriisista |
matriiseista |
All |
-lle |
matriisille |
matriiseille |
matriisille |
matriiseille |
matriisille |
matriiseille |
Ade |
-lla |
matriisilla |
matriiseilla |
matriisilla |
matriiseilla |
matriisilla |
matriiseilla |
Abl |
-lta |
matriisilta |
matriiseilta |
matriisilta |
matriiseilta |
matriisilta |
matriiseilta |
Tra |
-ksi |
matriisikse |
matriiseikse |
matriisikse |
matriiseikse |
matriisikse |
matriiseikse |
Ess |
-na |
matriisina |
matriiseina |
matriisina |
matriiseina |
matriisina |
matriiseina |
Abe |
-tta |
matriisitta |
matriiseitta |
matriisitta |
matriiseitta |
matriisitta |
matriiseitta |
Com |
-ne |
- |
matriiseine |
- |
matriiseine |
- |
matriiseine |
Singular
Plural
Nom
-
matriisi
matriisi
matriisi
matriisi
matriisi
matriisi
Par
-ta
matriisia
matriisia
matriisia
matriiseja
matriiseja
matriiseja
Gen
-n
matriisi
matriisi
matriisi
matriisie
matriisie
matriisie
Ill
mihin
matriisii
matriisii
matriisii
matriiseihi
matriiseihi
matriiseihi
Ine
-ssa
matriisissa
matriisissa
matriisissa
matriiseissa
matriiseissa
matriiseissa
Ela
-sta
matriisista
matriisista
matriisista
matriiseista
matriiseista
matriiseista
All
-lle
matriisille
matriisille
matriisille
matriiseille
matriiseille
matriiseille
Ade
-lla
matriisilla
matriisilla
matriisilla
matriiseilla
matriiseilla
matriiseilla
Abl
-lta
matriisilta
matriisilta
matriisilta
matriiseilta
matriiseilta
matriiseilta
Tra
-ksi
matriisikse
matriisikse
matriisikse
matriiseikse
matriiseikse
matriiseikse
Ess
-na
matriisina
matriisina
matriisina
matriiseina
matriiseina
matriiseina
Abe
-tta
matriisitta
matriisitta
matriisitta
matriiseitta
matriiseitta
matriiseitta
Com
-ne
-
-
-
matriiseine
matriiseine
matriiseine
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|
Nom |
- |
kvantti |
kvantit |
Par |
-ta |
kvanttia |
kvantteja |
Gen |
-n |
kvantin |
kvanttien |
Ill |
mihin |
kvanttiin |
kvantteihin |
Ine |
-ssa |
kvantissa |
kvanteissa |
Ela |
-sta |
kvantista |
kvanteista |
All |
-lle |
kvantille |
kvanteille |
Ade |
-lla |
kvantilla |
kvanteilla |
Abl |
-lta |
kvantilta |
kvanteilta |
Tra |
-ksi |
kvantiksi |
kvanteiksi |
Ess |
-na |
kvanttina |
kvantteina |
Abe |
-tta |
kvantitta |
kvanteitta |
Com |
-ne |
- |
kvantteine |
Ins |
-in |
- |
kvantein |
Singular
Plural
Nom
-
kvantti
kvantit
Par
-ta
kvanttia
kvantteja
Gen
-n
kvantin
kvanttien
Ill
mihin
kvanttiin
kvantteihin
Ine
-ssa
kvantissa
kvanteissa
Ela
-sta
kvantista
kvanteista
All
-lle
kvantille
kvanteille
Ade
-lla
kvantilla
kvanteilla
Abl
-lta
kvantilta
kvanteilta
Tra
-ksi
kvantiksi
kvanteiksi
Ess
-na
kvanttina
kvantteina
Abe
-tta
kvantitta
kvanteitta
Com
-ne
-
kvantteine
Ins
-in
-
kvantein
| quantum | kvantti, määrä, pieni määrä |
-ni
-si
-nsa (singular)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
kvantti |
kvantti |
kvantti |
kvantti |
kvantti |
kvantti |
Par |
-ta |
kvanttia |
kvantteja |
kvanttia |
kvantteja |
kvanttia |
kvantteja |
Gen |
-n |
kvantti |
kvanttie |
kvantti |
kvanttie |
kvantti |
kvanttie |
Ill |
mihin |
kvanttii |
kvantteihi |
kvanttii |
kvantteihi |
kvanttii |
kvantteihi |
Ine |
-ssa |
kvantissa |
kvanteissa |
kvantissa |
kvanteissa |
kvantissa |
kvanteissa |
Ela |
-sta |
kvantista |
kvanteista |
kvantista |
kvanteista |
kvantista |
kvanteista |
All |
-lle |
kvantille |
kvanteille |
kvantille |
kvanteille |
kvantille |
kvanteille |
Ade |
-lla |
kvantilla |
kvanteilla |
kvantilla |
kvanteilla |
kvantilla |
kvanteilla |
Abl |
-lta |
kvantilta |
kvanteilta |
kvantilta |
kvanteilta |
kvantilta |
kvanteilta |
Tra |
-ksi |
kvantikse |
kvanteikse |
kvantikse |
kvanteikse |
kvantikse |
kvanteikse |
Ess |
-na |
kvanttina |
kvantteina |
kvanttina |
kvantteina |
kvanttina |
kvantteina |
Abe |
-tta |
kvantitta |
kvanteitta |
kvantitta |
kvanteitta |
kvantitta |
kvanteitta |
Com |
-ne |
- |
kvantteine |
- |
kvantteine |
- |
kvantteine |
Singular
Plural
Nom
-
kvantti
kvantti
kvantti
kvantti
kvantti
kvantti
Par
-ta
kvanttia
kvanttia
kvanttia
kvantteja
kvantteja
kvantteja
Gen
-n
kvantti
kvantti
kvantti
kvanttie
kvanttie
kvanttie
Ill
mihin
kvanttii
kvanttii
kvanttii
kvantteihi
kvantteihi
kvantteihi
Ine
-ssa
kvantissa
kvantissa
kvantissa
kvanteissa
kvanteissa
kvanteissa
Ela
-sta
kvantista
kvantista
kvantista
kvanteista
kvanteista
kvanteista
All
-lle
kvantille
kvantille
kvantille
kvanteille
kvanteille
kvanteille
Ade
-lla
kvantilla
kvantilla
kvantilla
kvanteilla
kvanteilla
kvanteilla
Abl
-lta
kvantilta
kvantilta
kvantilta
kvanteilta
kvanteilta
kvanteilta
Tra
-ksi
kvantikse
kvantikse
kvantikse
kvanteikse
kvanteikse
kvanteikse
Ess
-na
kvanttina
kvanttina
kvanttina
kvantteina
kvantteina
kvantteina
Abe
-tta
kvantitta
kvantitta
kvantitta
kvanteitta
kvanteitta
kvanteitta
Com
-ne
-
-
-
kvantteine
kvantteine
kvantteine
-mme
-nne
-nsa (plural)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
kvantti |
kvantti |
kvantti |
kvantti |
kvantti |
kvantti |
Par |
-ta |
kvanttia |
kvantteja |
kvanttia |
kvantteja |
kvanttia |
kvantteja |
Gen |
-n |
kvantti |
kvanttie |
kvantti |
kvanttie |
kvantti |
kvanttie |
Ill |
mihin |
kvanttii |
kvantteihi |
kvanttii |
kvantteihi |
kvanttii |
kvantteihi |
Ine |
-ssa |
kvantissa |
kvanteissa |
kvantissa |
kvanteissa |
kvantissa |
kvanteissa |
Ela |
-sta |
kvantista |
kvanteista |
kvantista |
kvanteista |
kvantista |
kvanteista |
All |
-lle |
kvantille |
kvanteille |
kvantille |
kvanteille |
kvantille |
kvanteille |
Ade |
-lla |
kvantilla |
kvanteilla |
kvantilla |
kvanteilla |
kvantilla |
kvanteilla |
Abl |
-lta |
kvantilta |
kvanteilta |
kvantilta |
kvanteilta |
kvantilta |
kvanteilta |
Tra |
-ksi |
kvantikse |
kvanteikse |
kvantikse |
kvanteikse |
kvantikse |
kvanteikse |
Ess |
-na |
kvanttina |
kvantteina |
kvanttina |
kvantteina |
kvanttina |
kvantteina |
Abe |
-tta |
kvantitta |
kvanteitta |
kvantitta |
kvanteitta |
kvantitta |
kvanteitta |
Com |
-ne |
- |
kvantteine |
- |
kvantteine |
- |
kvantteine |
Singular
Plural
Nom
-
kvantti
kvantti
kvantti
kvantti
kvantti
kvantti
Par
-ta
kvanttia
kvanttia
kvanttia
kvantteja
kvantteja
kvantteja
Gen
-n
kvantti
kvantti
kvantti
kvanttie
kvanttie
kvanttie
Ill
mihin
kvanttii
kvanttii
kvanttii
kvantteihi
kvantteihi
kvantteihi
Ine
-ssa
kvantissa
kvantissa
kvantissa
kvanteissa
kvanteissa
kvanteissa
Ela
-sta
kvantista
kvantista
kvantista
kvanteista
kvanteista
kvanteista
All
-lle
kvantille
kvantille
kvantille
kvanteille
kvanteille
kvanteille
Ade
-lla
kvantilla
kvantilla
kvantilla
kvanteilla
kvanteilla
kvanteilla
Abl
-lta
kvantilta
kvantilta
kvantilta
kvanteilta
kvanteilta
kvanteilta
Tra
-ksi
kvantikse
kvantikse
kvantikse
kvanteikse
kvanteikse
kvanteikse
Ess
-na
kvanttina
kvanttina
kvanttina
kvantteina
kvantteina
kvantteina
Abe
-tta
kvantitta
kvantitta
kvantitta
kvanteitta
kvanteitta
kvanteitta
Com
-ne
-
-
-
kvantteine
kvantteine
kvantteine
Contact
Copyright 2019-2024, kieli.net