kobolttimalmit |
Nti, Singular Nominative |
|
+ malmi |
Noun, Plural Nominative |
|
Noun, Singular Nominative |
||
+ malmi |
Noun, Plural Nominative |
cobalt | koboltti |
Singular |
Plural |
||
---|---|---|---|
Nom |
- |
malmi |
malmit |
Par |
-ta |
malmia |
malmeja |
Gen |
-n |
malmin |
malmien |
Ill |
mihin |
malmiin |
malmeihin |
Ine |
-ssa |
malmissa |
malmeissa |
Ela |
-sta |
malmista |
malmeista |
All |
-lle |
malmille |
malmeille |
Ade |
-lla |
malmilla |
malmeilla |
Abl |
-lta |
malmilta |
malmeilta |
Tra |
-ksi |
malmiksi |
malmeiksi |
Ess |
-na |
malmina |
malmeina |
Abe |
-tta |
malmitta |
malmeitta |
Com |
-ne |
- |
malmeine |
Ins |
-in |
- |
malmein |
Singular
Plural
Nom
-
malmi
malmit
Par
-ta
malmia
malmeja
Gen
-n
malmin
malmien
Ill
mihin
malmiin
malmeihin
Ine
-ssa
malmissa
malmeissa
Ela
-sta
malmista
malmeista
All
-lle
malmille
malmeille
Ade
-lla
malmilla
malmeilla
Abl
-lta
malmilta
malmeilta
Tra
-ksi
malmiksi
malmeiksi
Ess
-na
malmina
malmeina
Abe
-tta
malmitta
malmeitta
Com
-ne
-
malmeine
Ins
-in
-
malmein
ore | malmi |
-ni
-si
-nsa (singular)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
malmi |
malmi |
malmi |
malmi |
malmi |
malmi |
Par |
-ta |
malmia |
malmeja |
malmia |
malmeja |
malmia |
malmeja |
Gen |
-n |
malmi |
malmie |
malmi |
malmie |
malmi |
malmie |
Ill |
mihin |
malmii |
malmeihi |
malmii |
malmeihi |
malmii |
malmeihi |
Ine |
-ssa |
malmissa |
malmeissa |
malmissa |
malmeissa |
malmissa |
malmeissa |
Ela |
-sta |
malmista |
malmeista |
malmista |
malmeista |
malmista |
malmeista |
All |
-lle |
malmille |
malmeille |
malmille |
malmeille |
malmille |
malmeille |
Ade |
-lla |
malmilla |
malmeilla |
malmilla |
malmeilla |
malmilla |
malmeilla |
Abl |
-lta |
malmilta |
malmeilta |
malmilta |
malmeilta |
malmilta |
malmeilta |
Tra |
-ksi |
malmikse |
malmeikse |
malmikse |
malmeikse |
malmikse |
malmeikse |
Ess |
-na |
malmina |
malmeina |
malmina |
malmeina |
malmina |
malmeina |
Abe |
-tta |
malmitta |
malmeitta |
malmitta |
malmeitta |
malmitta |
malmeitta |
Com |
-ne |
- |
malmeine |
- |
malmeine |
- |
malmeine |
Singular
Plural
Nom
-
malmi
malmi
malmi
malmi
malmi
malmi
Par
-ta
malmia
malmia
malmia
malmeja
malmeja
malmeja
Gen
-n
malmi
malmi
malmi
malmie
malmie
malmie
Ill
mihin
malmii
malmii
malmii
malmeihi
malmeihi
malmeihi
Ine
-ssa
malmissa
malmissa
malmissa
malmeissa
malmeissa
malmeissa
Ela
-sta
malmista
malmista
malmista
malmeista
malmeista
malmeista
All
-lle
malmille
malmille
malmille
malmeille
malmeille
malmeille
Ade
-lla
malmilla
malmilla
malmilla
malmeilla
malmeilla
malmeilla
Abl
-lta
malmilta
malmilta
malmilta
malmeilta
malmeilta
malmeilta
Tra
-ksi
malmikse
malmikse
malmikse
malmeikse
malmeikse
malmeikse
Ess
-na
malmina
malmina
malmina
malmeina
malmeina
malmeina
Abe
-tta
malmitta
malmitta
malmitta
malmeitta
malmeitta
malmeitta
Com
-ne
-
-
-
malmeine
malmeine
malmeine
-mme
-nne
-nsa (plural)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
malmi |
malmi |
malmi |
malmi |
malmi |
malmi |
Par |
-ta |
malmia |
malmeja |
malmia |
malmeja |
malmia |
malmeja |
Gen |
-n |
malmi |
malmie |
malmi |
malmie |
malmi |
malmie |
Ill |
mihin |
malmii |
malmeihi |
malmii |
malmeihi |
malmii |
malmeihi |
Ine |
-ssa |
malmissa |
malmeissa |
malmissa |
malmeissa |
malmissa |
malmeissa |
Ela |
-sta |
malmista |
malmeista |
malmista |
malmeista |
malmista |
malmeista |
All |
-lle |
malmille |
malmeille |
malmille |
malmeille |
malmille |
malmeille |
Ade |
-lla |
malmilla |
malmeilla |
malmilla |
malmeilla |
malmilla |
malmeilla |
Abl |
-lta |
malmilta |
malmeilta |
malmilta |
malmeilta |
malmilta |
malmeilta |
Tra |
-ksi |
malmikse |
malmeikse |
malmikse |
malmeikse |
malmikse |
malmeikse |
Ess |
-na |
malmina |
malmeina |
malmina |
malmeina |
malmina |
malmeina |
Abe |
-tta |
malmitta |
malmeitta |
malmitta |
malmeitta |
malmitta |
malmeitta |
Com |
-ne |
- |
malmeine |
- |
malmeine |
- |
malmeine |
Singular
Plural
Nom
-
malmi
malmi
malmi
malmi
malmi
malmi
Par
-ta
malmia
malmia
malmia
malmeja
malmeja
malmeja
Gen
-n
malmi
malmi
malmi
malmie
malmie
malmie
Ill
mihin
malmii
malmii
malmii
malmeihi
malmeihi
malmeihi
Ine
-ssa
malmissa
malmissa
malmissa
malmeissa
malmeissa
malmeissa
Ela
-sta
malmista
malmista
malmista
malmeista
malmeista
malmeista
All
-lle
malmille
malmille
malmille
malmeille
malmeille
malmeille
Ade
-lla
malmilla
malmilla
malmilla
malmeilla
malmeilla
malmeilla
Abl
-lta
malmilta
malmilta
malmilta
malmeilta
malmeilta
malmeilta
Tra
-ksi
malmikse
malmikse
malmikse
malmeikse
malmeikse
malmeikse
Ess
-na
malmina
malmina
malmina
malmeina
malmeina
malmeina
Abe
-tta
malmitta
malmitta
malmitta
malmeitta
malmeitta
malmeitta
Com
-ne
-
-
-
malmeine
malmeine
malmeine
Singular |
Plural |
||
---|---|---|---|
Nom |
- |
koboltti |
koboltit |
Par |
-ta |
kobolttia |
koboltteja |
Gen |
-n |
koboltin |
kobolttien |
Ill |
mihin |
kobolttiin |
koboltteihin |
Ine |
-ssa |
koboltissa |
kobolteissa |
Ela |
-sta |
koboltista |
kobolteista |
All |
-lle |
koboltille |
kobolteille |
Ade |
-lla |
koboltilla |
kobolteilla |
Abl |
-lta |
koboltilta |
kobolteilta |
Tra |
-ksi |
koboltiksi |
kobolteiksi |
Ess |
-na |
kobolttina |
koboltteina |
Abe |
-tta |
koboltitta |
kobolteitta |
Com |
-ne |
- |
koboltteine |
Ins |
-in |
- |
koboltein |
Singular
Plural
Nom
-
koboltti
koboltit
Par
-ta
kobolttia
koboltteja
Gen
-n
koboltin
kobolttien
Ill
mihin
kobolttiin
koboltteihin
Ine
-ssa
koboltissa
kobolteissa
Ela
-sta
koboltista
kobolteista
All
-lle
koboltille
kobolteille
Ade
-lla
koboltilla
kobolteilla
Abl
-lta
koboltilta
kobolteilta
Tra
-ksi
koboltiksi
kobolteiksi
Ess
-na
kobolttina
koboltteina
Abe
-tta
koboltitta
kobolteitta
Com
-ne
-
koboltteine
Ins
-in
-
koboltein
cobalt | koboltti |
-ni
-si
-nsa (singular)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
koboltti |
koboltti |
koboltti |
koboltti |
koboltti |
koboltti |
Par |
-ta |
kobolttia |
koboltteja |
kobolttia |
koboltteja |
kobolttia |
koboltteja |
Gen |
-n |
koboltti |
kobolttie |
koboltti |
kobolttie |
koboltti |
kobolttie |
Ill |
mihin |
kobolttii |
koboltteihi |
kobolttii |
koboltteihi |
kobolttii |
koboltteihi |
Ine |
-ssa |
koboltissa |
kobolteissa |
koboltissa |
kobolteissa |
koboltissa |
kobolteissa |
Ela |
-sta |
koboltista |
kobolteista |
koboltista |
kobolteista |
koboltista |
kobolteista |
All |
-lle |
koboltille |
kobolteille |
koboltille |
kobolteille |
koboltille |
kobolteille |
Ade |
-lla |
koboltilla |
kobolteilla |
koboltilla |
kobolteilla |
koboltilla |
kobolteilla |
Abl |
-lta |
koboltilta |
kobolteilta |
koboltilta |
kobolteilta |
koboltilta |
kobolteilta |
Tra |
-ksi |
koboltikse |
kobolteikse |
koboltikse |
kobolteikse |
koboltikse |
kobolteikse |
Ess |
-na |
kobolttina |
koboltteina |
kobolttina |
koboltteina |
kobolttina |
koboltteina |
Abe |
-tta |
koboltitta |
kobolteitta |
koboltitta |
kobolteitta |
koboltitta |
kobolteitta |
Com |
-ne |
- |
koboltteine |
- |
koboltteine |
- |
koboltteine |
Singular
Plural
Nom
-
koboltti
koboltti
koboltti
koboltti
koboltti
koboltti
Par
-ta
kobolttia
kobolttia
kobolttia
koboltteja
koboltteja
koboltteja
Gen
-n
koboltti
koboltti
koboltti
kobolttie
kobolttie
kobolttie
Ill
mihin
kobolttii
kobolttii
kobolttii
koboltteihi
koboltteihi
koboltteihi
Ine
-ssa
koboltissa
koboltissa
koboltissa
kobolteissa
kobolteissa
kobolteissa
Ela
-sta
koboltista
koboltista
koboltista
kobolteista
kobolteista
kobolteista
All
-lle
koboltille
koboltille
koboltille
kobolteille
kobolteille
kobolteille
Ade
-lla
koboltilla
koboltilla
koboltilla
kobolteilla
kobolteilla
kobolteilla
Abl
-lta
koboltilta
koboltilta
koboltilta
kobolteilta
kobolteilta
kobolteilta
Tra
-ksi
koboltikse
koboltikse
koboltikse
kobolteikse
kobolteikse
kobolteikse
Ess
-na
kobolttina
kobolttina
kobolttina
koboltteina
koboltteina
koboltteina
Abe
-tta
koboltitta
koboltitta
koboltitta
kobolteitta
kobolteitta
kobolteitta
Com
-ne
-
-
-
koboltteine
koboltteine
koboltteine
-mme
-nne
-nsa (plural)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
koboltti |
koboltti |
koboltti |
koboltti |
koboltti |
koboltti |
Par |
-ta |
kobolttia |
koboltteja |
kobolttia |
koboltteja |
kobolttia |
koboltteja |
Gen |
-n |
koboltti |
kobolttie |
koboltti |
kobolttie |
koboltti |
kobolttie |
Ill |
mihin |
kobolttii |
koboltteihi |
kobolttii |
koboltteihi |
kobolttii |
koboltteihi |
Ine |
-ssa |
koboltissa |
kobolteissa |
koboltissa |
kobolteissa |
koboltissa |
kobolteissa |
Ela |
-sta |
koboltista |
kobolteista |
koboltista |
kobolteista |
koboltista |
kobolteista |
All |
-lle |
koboltille |
kobolteille |
koboltille |
kobolteille |
koboltille |
kobolteille |
Ade |
-lla |
koboltilla |
kobolteilla |
koboltilla |
kobolteilla |
koboltilla |
kobolteilla |
Abl |
-lta |
koboltilta |
kobolteilta |
koboltilta |
kobolteilta |
koboltilta |
kobolteilta |
Tra |
-ksi |
koboltikse |
kobolteikse |
koboltikse |
kobolteikse |
koboltikse |
kobolteikse |
Ess |
-na |
kobolttina |
koboltteina |
kobolttina |
koboltteina |
kobolttina |
koboltteina |
Abe |
-tta |
koboltitta |
kobolteitta |
koboltitta |
kobolteitta |
koboltitta |
kobolteitta |
Com |
-ne |
- |
koboltteine |
- |
koboltteine |
- |
koboltteine |
Singular
Plural
Nom
-
koboltti
koboltti
koboltti
koboltti
koboltti
koboltti
Par
-ta
kobolttia
kobolttia
kobolttia
koboltteja
koboltteja
koboltteja
Gen
-n
koboltti
koboltti
koboltti
kobolttie
kobolttie
kobolttie
Ill
mihin
kobolttii
kobolttii
kobolttii
koboltteihi
koboltteihi
koboltteihi
Ine
-ssa
koboltissa
koboltissa
koboltissa
kobolteissa
kobolteissa
kobolteissa
Ela
-sta
koboltista
koboltista
koboltista
kobolteista
kobolteista
kobolteista
All
-lle
koboltille
koboltille
koboltille
kobolteille
kobolteille
kobolteille
Ade
-lla
koboltilla
koboltilla
koboltilla
kobolteilla
kobolteilla
kobolteilla
Abl
-lta
koboltilta
koboltilta
koboltilta
kobolteilta
kobolteilta
kobolteilta
Tra
-ksi
koboltikse
koboltikse
koboltikse
kobolteikse
kobolteikse
kobolteikse
Ess
-na
kobolttina
kobolttina
kobolttina
koboltteina
koboltteina
koboltteina
Abe
-tta
koboltitta
koboltitta
koboltitta
kobolteitta
kobolteitta
kobolteitta
Com
-ne
-
-
-
koboltteine
koboltteine
koboltteine
Contact
Copyright 2019-2024, kieli.net