logo Eng Translation language: Arabic English French German Persian Russian Somali Spanish Log In
logo Log In

Choose translation language

english Right arrow

Language

Contact

envelope contact@kieli.net
  • Social Instagram
  • Social Facebook
Float menu

Language

Close menu
Press / to search

keskus, noun

Word analysis
keskuslaskimo

keskuslaskimo

keskus

Noun, Singular Nominative

+ laskimo

Noun, Singular Nominative

Report an issue

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

keskus

keskukset

Par

-ta

keskusta

keskuksia

Gen

-n

keskuksen

keskuksien / keskusten

Ill

mihin

keskukseen

keskuksiin

Ine

-ssa

keskuksessa

keskuksissa

Ela

-sta

keskuksesta

keskuksista

All

-lle

keskukselle

keskuksille

Ade

-lla

keskuksella

keskuksilla

Abl

-lta

keskukselta

keskuksilta

Tra

-ksi

keskukseksi

keskuksiksi

Ess

-na

keskuksena

keskuksina

Abe

-tta

keskuksetta

keskuksitta

Com

-ne

-

keskuksine

Ins

-in

-

keskuksin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

keskus

keskukset

Par

-ta

keskusta

keskuksia

Gen

-n

keskuksen

keskuksien / keskusten

Ill

mihin

keskukseen

keskuksiin

Ine

-ssa

keskuksessa

keskuksissa

Ela

-sta

keskuksesta

keskuksista

All

-lle

keskukselle

keskuksille

Ade

-lla

keskuksella

keskuksilla

Abl

-lta

keskukselta

keskuksilta

Tra

-ksi

keskukseksi

keskuksiksi

Ess

-na

keskuksena

keskuksina

Abe

-tta

keskuksetta

keskuksitta

Com

-ne

-

keskuksine

Ins

-in

-

keskuksin

center keskusta, keskus, keskittää, keskipiste, keskikohta, keskushyökkääjä
central
hub napa, keskus, keskiö, keskipiste
exchange vaihto, vaihtaminen, vaihtokurssi, keskus, pörssi, vaihdanta
middle keskus, keskikohta, vyötärö, keskiruumis
resort lomakeskus, keino, lomanviettopaikka, keskus, oleskelupaikka, mahdollisuus
pool pool, biljardi, lammikko, lampi, palvelu, keskus
switchboard puhelinvaihde, keskus
focus fokus, keskipiste, polttopiste, keskus, pesäke
midst kesken, keskus
nucleus ydin, tuma, tumake, ydinosa, sydän, keskus
seat istuin, paikka, istuinosa, tuoli, istumapaikka, keskus
metropolis metropoli, suurkaupunki, keskus
operator operaattori, käyttäjä, kuljettaja, hoitaja, omistaja, keskus
eye silmä, silmukka, silmu, reikä, rengas, keskus
Show more arrow right
OpenSubtitles2018.v3; Tanzil; Europarl v8; Europarl Parallel Corpus, sentence 324923.; OpenSubtitles v2 Navstarin keskus. This is the NavStar operator. Keskus, liittymä 435. Operator, get me junction 435. Keskus on avoinna joka päivä klo 8ns-20. The center is open every day from 8am to 8pm. Keskus sijaitsee kaupungin keskustassa. The center is located in the city center. Kaupungin keskustaan. City Center. Tämä keskus on erikoistunut lasten hoitoon. This center specializes in childcare. Keskus tarjoaa monipuolisia palveluita asukkaille. The center offers a variety of services to residents. Menen keskustaan ostamaan ruokaa. I go downtown to buy food. Menemme siis keskustaan... Let's head downtown. Keskus järjestää erilaisia tapahtumia koko perheelle. The center organizes various events for the whole family. Show more arrow right

Wiktionary

centre/center Show more arrow right muonituskeskus puhelinkeskus Show more arrow right keski- +‎ -us Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

keskukseni

keskukseni

keskuksesi

keskuksesi

keskuksensa

keskuksensa

Par

-ta

keskustani

keskuksiani

keskustasi

keskuksiasi

keskustansa / keskustaan

keskuksiansa / keskuksiaan

Gen

-n

keskukseni

keskuksieni / keskusteni

keskuksesi

keskuksiesi / keskustesi

keskuksensa

keskuksiensa / keskustensa

Ill

mihin

keskukseeni

keskuksiini

keskukseesi

keskuksiisi

keskukseensa

keskuksiinsa

Ine

-ssa

keskuksessani

keskuksissani

keskuksessasi

keskuksissasi

keskuksessansa / keskuksessaan

keskuksissansa / keskuksissaan

Ela

-sta

keskuksestani

keskuksistani

keskuksestasi

keskuksistasi

keskuksestansa / keskuksestaan

keskuksistansa / keskuksistaan

All

-lle

keskukselleni

keskuksilleni

keskuksellesi

keskuksillesi

keskuksellensa / keskukselleen

keskuksillensa / keskuksillean

Ade

-lla

keskuksellani

keskuksillani

keskuksellasi

keskuksillasi

keskuksellansa / keskuksellaan

keskuksillansa / keskuksillaan

Abl

-lta

keskukseltani

keskuksiltani

keskukseltasi

keskuksiltasi

keskukseltansa / keskukseltaan

keskuksiltansa / keskuksiltaan

Tra

-ksi

keskuksekseni

keskuksikseni

keskukseksesi

keskuksiksesi

keskukseksensa / keskuksekseen

keskuksiksensa / keskuksikseen

Ess

-na

keskuksenani

keskuksinani

keskuksenasi

keskuksinasi

keskuksenansa / keskuksenaan

keskuksinansa / keskuksinaan

Abe

-tta

keskuksettani

keskuksittani

keskuksettasi

keskuksittasi

keskuksettansa / keskuksettaan

keskuksittansa / keskuksittaan

Com

-ne

-

keskuksineni

-

keskuksinesi

-

keskuksinensa / keskuksineen

Singular

Plural

Nom

-

keskukseni

keskuksesi

keskuksensa

keskukseni

keskuksesi

keskuksensa

Par

-ta

keskustani

keskustasi

keskustansa / keskustaan

keskuksiani

keskuksiasi

keskuksiansa / keskuksiaan

Gen

-n

keskukseni

keskuksesi

keskuksensa

keskuksieni / keskusteni

keskuksiesi / keskustesi

keskuksiensa / keskustensa

Ill

mihin

keskukseeni

keskukseesi

keskukseensa

keskuksiini

keskuksiisi

keskuksiinsa

Ine

-ssa

keskuksessani

keskuksessasi

keskuksessansa / keskuksessaan

keskuksissani

keskuksissasi

keskuksissansa / keskuksissaan

Ela

-sta

keskuksestani

keskuksestasi

keskuksestansa / keskuksestaan

keskuksistani

keskuksistasi

keskuksistansa / keskuksistaan

All

-lle

keskukselleni

keskuksellesi

keskuksellensa / keskukselleen

keskuksilleni

keskuksillesi

keskuksillensa / keskuksillean

Ade

-lla

keskuksellani

keskuksellasi

keskuksellansa / keskuksellaan

keskuksillani

keskuksillasi

keskuksillansa / keskuksillaan

Abl

-lta

keskukseltani

keskukseltasi

keskukseltansa / keskukseltaan

keskuksiltani

keskuksiltasi

keskuksiltansa / keskuksiltaan

Tra

-ksi

keskuksekseni

keskukseksesi

keskukseksensa / keskuksekseen

keskuksikseni

keskuksiksesi

keskuksiksensa / keskuksikseen

Ess

-na

keskuksenani

keskuksenasi

keskuksenansa / keskuksenaan

keskuksinani

keskuksinasi

keskuksinansa / keskuksinaan

Abe

-tta

keskuksettani

keskuksettasi

keskuksettansa / keskuksettaan

keskuksittani

keskuksittasi

keskuksittansa / keskuksittaan

Com

-ne

-

-

-

keskuksineni

keskuksinesi

keskuksinensa / keskuksineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

keskuksemme

keskuksemme

keskuksenne

keskuksenne

keskuksensa

keskuksensa

Par

-ta

keskustamme

keskuksiamme

keskustanne

keskuksianne

keskustansa / keskustaan

keskuksiansa / keskuksiaan

Gen

-n

keskuksemme

keskuksiemme / keskustemme

keskuksenne

keskuksienne / keskustenne

keskuksensa

keskuksiensa / keskustensa

Ill

mihin

keskukseemme

keskuksiimme

keskukseenne

keskuksiinne

keskukseensa

keskuksiinsa

Ine

-ssa

keskuksessamme

keskuksissamme

keskuksessanne

keskuksissanne

keskuksessansa / keskuksessaan

keskuksissansa / keskuksissaan

Ela

-sta

keskuksestamme

keskuksistamme

keskuksestanne

keskuksistanne

keskuksestansa / keskuksestaan

keskuksistansa / keskuksistaan

All

-lle

keskuksellemme

keskuksillemme

keskuksellenne

keskuksillenne

keskuksellensa / keskukselleen

keskuksillensa / keskuksillean

Ade

-lla

keskuksellamme

keskuksillamme

keskuksellanne

keskuksillanne

keskuksellansa / keskuksellaan

keskuksillansa / keskuksillaan

Abl

-lta

keskukseltamme

keskuksiltamme

keskukseltanne

keskuksiltanne

keskukseltansa / keskukseltaan

keskuksiltansa / keskuksiltaan

Tra

-ksi

keskukseksemme

keskuksiksemme

keskukseksenne

keskuksiksenne

keskukseksensa / keskuksekseen

keskuksiksensa / keskuksikseen

Ess

-na

keskuksenamme

keskuksinamme

keskuksenanne

keskuksinanne

keskuksenansa / keskuksenaan

keskuksinansa / keskuksinaan

Abe

-tta

keskuksettamme

keskuksittamme

keskuksettanne

keskuksittanne

keskuksettansa / keskuksettaan

keskuksittansa / keskuksittaan

Com

-ne

-

keskuksinemme

-

keskuksinenne

-

keskuksinensa / keskuksineen

Singular

Plural

Nom

-

keskuksemme

keskuksenne

keskuksensa

keskuksemme

keskuksenne

keskuksensa

Par

-ta

keskustamme

keskustanne

keskustansa / keskustaan

keskuksiamme

keskuksianne

keskuksiansa / keskuksiaan

Gen

-n

keskuksemme

keskuksenne

keskuksensa

keskuksiemme / keskustemme

keskuksienne / keskustenne

keskuksiensa / keskustensa

Ill

mihin

keskukseemme

keskukseenne

keskukseensa

keskuksiimme

keskuksiinne

keskuksiinsa

Ine

-ssa

keskuksessamme

keskuksessanne

keskuksessansa / keskuksessaan

keskuksissamme

keskuksissanne

keskuksissansa / keskuksissaan

Ela

-sta

keskuksestamme

keskuksestanne

keskuksestansa / keskuksestaan

keskuksistamme

keskuksistanne

keskuksistansa / keskuksistaan

All

-lle

keskuksellemme

keskuksellenne

keskuksellensa / keskukselleen

keskuksillemme

keskuksillenne

keskuksillensa / keskuksillean

Ade

-lla

keskuksellamme

keskuksellanne

keskuksellansa / keskuksellaan

keskuksillamme

keskuksillanne

keskuksillansa / keskuksillaan

Abl

-lta

keskukseltamme

keskukseltanne

keskukseltansa / keskukseltaan

keskuksiltamme

keskuksiltanne

keskuksiltansa / keskuksiltaan

Tra

-ksi

keskukseksemme

keskukseksenne

keskukseksensa / keskuksekseen

keskuksiksemme

keskuksiksenne

keskuksiksensa / keskuksikseen

Ess

-na

keskuksenamme

keskuksenanne

keskuksenansa / keskuksenaan

keskuksinamme

keskuksinanne

keskuksinansa / keskuksinaan

Abe

-tta

keskuksettamme

keskuksettanne

keskuksettansa / keskuksettaan

keskuksittamme

keskuksittanne

keskuksittansa / keskuksittaan

Com

-ne

-

-

-

keskuksinemme

keskuksinenne

keskuksinensa / keskuksineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

laskimo

laskimot

Par

-ta

laskimoa

laskimoita / laskimoja

Gen

-n

laskimon

laskimoitten / laskimoiden / laskimojen

Ill

mihin

laskimoon

laskimoihin

Ine

-ssa

laskimossa

laskimoissa

Ela

-sta

laskimosta

laskimoista

All

-lle

laskimolle

laskimoille

Ade

-lla

laskimolla

laskimoilla

Abl

-lta

laskimolta

laskimoilta

Tra

-ksi

laskimoksi

laskimoiksi

Ess

-na

laskimona

laskimoina

Abe

-tta

laskimotta

laskimoitta

Com

-ne

-

laskimoine

Ins

-in

-

laskimoin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

laskimo

laskimot

Par

-ta

laskimoa

laskimoita / laskimoja

Gen

-n

laskimon

laskimoitten / laskimoiden / laskimojen

Ill

mihin

laskimoon

laskimoihin

Ine

-ssa

laskimossa

laskimoissa

Ela

-sta

laskimosta

laskimoista

All

-lle

laskimolle

laskimoille

Ade

-lla

laskimolla

laskimoilla

Abl

-lta

laskimolta

laskimoilta

Tra

-ksi

laskimoksi

laskimoiksi

Ess

-na

laskimona

laskimoina

Abe

-tta

laskimotta

laskimoitta

Com

-ne

-

laskimoine

Ins

-in

-

laskimoin

vein laskimo, suoni, verisuoni, juoni, juonne, sävy
venous
Show more arrow right
jrc_acquis, document: jrc-ace-c545, sentence ID: 10717; OpenSubtitles2018.v3; KDE4, document: KDE4_till_june2010_translation_v3, sentence ID: 360668; EMEA0.3; EuroParl2021; Europarl Parallel Corpus - Finnish-English, sentence ID: 214498 Tukkoinen laskimo olisi tuhottava. The blocked vein needs to be destroyed. Laskimopaine laskee. We're losing the aline trace. Kuuma vaha kaadetaan jättämään auki laskimo. Hot wax is poured to leave the vein open. Laskimoon laskimoon. Intravenous use intravenous use. Antoreitti Laskimoon. Intravenous use. Valtimoon laskimoon. Intraarterial use / intravenous Use. Ihon alle ja laskimoon. Subcutaneous or. Ihon alle tai laskimoon. Subcutaneous or intravenous use. Vatsaonteloon laskimoon. Intraperitoneal use/ intravenous use. Ultrassa laskimot olivat koholla. In the ultrasound the veins were swollen. Show more arrow right

Wiktionary

(anatomy) vein Show more arrow right From lasku. Coined by Finnish physician and philologist Elias Lönnrot. Show more arrow right

Wikipedia

Vein Veins are blood vessels that carry blood towards the heart. Most veins carry deoxygenated blood from the tissues back to the heart; exceptions are the pulmonary and umbilical veins, both of which carry oxygenated blood to the heart. In contrast to veins, arteries carry blood away from the heart. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

laskimoni

laskimoni

laskimosi

laskimosi

laskimonsa

laskimonsa

Par

-ta

laskimoani

laskimoitani / laskimojani

laskimoasi

laskimoitasi / laskimojasi

laskimoansa / laskimoaan

laskimoitansa / laskimoitaan / laskimojansa / laskimojaan

Gen

-n

laskimoni

laskimoitteni / laskimoideni / laskimojeni

laskimosi

laskimoittesi / laskimoidesi / laskimojesi

laskimonsa

laskimoittensa / laskimoidensa / laskimojensa

Ill

mihin

laskimooni

laskimoihini

laskimoosi

laskimoihisi

laskimoonsa

laskimoihinsa

Ine

-ssa

laskimossani

laskimoissani

laskimossasi

laskimoissasi

laskimossansa / laskimossaan

laskimoissansa / laskimoissaan

Ela

-sta

laskimostani

laskimoistani

laskimostasi

laskimoistasi

laskimostansa / laskimostaan

laskimoistansa / laskimoistaan

All

-lle

laskimolleni

laskimoilleni

laskimollesi

laskimoillesi

laskimollensa / laskimolleen

laskimoillensa / laskimoillean

Ade

-lla

laskimollani

laskimoillani

laskimollasi

laskimoillasi

laskimollansa / laskimollaan

laskimoillansa / laskimoillaan

Abl

-lta

laskimoltani

laskimoiltani

laskimoltasi

laskimoiltasi

laskimoltansa / laskimoltaan

laskimoiltansa / laskimoiltaan

Tra

-ksi

laskimokseni

laskimoikseni

laskimoksesi

laskimoiksesi

laskimoksensa / laskimokseen

laskimoiksensa / laskimoikseen

Ess

-na

laskimonani

laskimoinani

laskimonasi

laskimoinasi

laskimonansa / laskimonaan

laskimoinansa / laskimoinaan

Abe

-tta

laskimottani

laskimoittani

laskimottasi

laskimoittasi

laskimottansa / laskimottaan

laskimoittansa / laskimoittaan

Com

-ne

-

laskimoineni

-

laskimoinesi

-

laskimoinensa / laskimoineen

Singular

Plural

Nom

-

laskimoni

laskimosi

laskimonsa

laskimoni

laskimosi

laskimonsa

Par

-ta

laskimoani

laskimoasi

laskimoansa / laskimoaan

laskimoitani / laskimojani

laskimoitasi / laskimojasi

laskimoitansa / laskimoitaan / laskimojansa / laskimojaan

Gen

-n

laskimoni

laskimosi

laskimonsa

laskimoitteni / laskimoideni / laskimojeni

laskimoittesi / laskimoidesi / laskimojesi

laskimoittensa / laskimoidensa / laskimojensa

Ill

mihin

laskimooni

laskimoosi

laskimoonsa

laskimoihini

laskimoihisi

laskimoihinsa

Ine

-ssa

laskimossani

laskimossasi

laskimossansa / laskimossaan

laskimoissani

laskimoissasi

laskimoissansa / laskimoissaan

Ela

-sta

laskimostani

laskimostasi

laskimostansa / laskimostaan

laskimoistani

laskimoistasi

laskimoistansa / laskimoistaan

All

-lle

laskimolleni

laskimollesi

laskimollensa / laskimolleen

laskimoilleni

laskimoillesi

laskimoillensa / laskimoillean

Ade

-lla

laskimollani

laskimollasi

laskimollansa / laskimollaan

laskimoillani

laskimoillasi

laskimoillansa / laskimoillaan

Abl

-lta

laskimoltani

laskimoltasi

laskimoltansa / laskimoltaan

laskimoiltani

laskimoiltasi

laskimoiltansa / laskimoiltaan

Tra

-ksi

laskimokseni

laskimoksesi

laskimoksensa / laskimokseen

laskimoikseni

laskimoiksesi

laskimoiksensa / laskimoikseen

Ess

-na

laskimonani

laskimonasi

laskimonansa / laskimonaan

laskimoinani

laskimoinasi

laskimoinansa / laskimoinaan

Abe

-tta

laskimottani

laskimottasi

laskimottansa / laskimottaan

laskimoittani

laskimoittasi

laskimoittansa / laskimoittaan

Com

-ne

-

-

-

laskimoineni

laskimoinesi

laskimoinensa / laskimoineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

laskimomme

laskimomme

laskimonne

laskimonne

laskimonsa

laskimonsa

Par

-ta

laskimoamme

laskimoitamme / laskimojamme

laskimoanne

laskimoitanne / laskimojanne

laskimoansa / laskimoaan

laskimoitansa / laskimoitaan / laskimojansa / laskimojaan

Gen

-n

laskimomme

laskimoittemme / laskimoidemme / laskimojemme

laskimonne

laskimoittenne / laskimoidenne / laskimojenne

laskimonsa

laskimoittensa / laskimoidensa / laskimojensa

Ill

mihin

laskimoomme

laskimoihimme

laskimoonne

laskimoihinne

laskimoonsa

laskimoihinsa

Ine

-ssa

laskimossamme

laskimoissamme

laskimossanne

laskimoissanne

laskimossansa / laskimossaan

laskimoissansa / laskimoissaan

Ela

-sta

laskimostamme

laskimoistamme

laskimostanne

laskimoistanne

laskimostansa / laskimostaan

laskimoistansa / laskimoistaan

All

-lle

laskimollemme

laskimoillemme

laskimollenne

laskimoillenne

laskimollensa / laskimolleen

laskimoillensa / laskimoillean

Ade

-lla

laskimollamme

laskimoillamme

laskimollanne

laskimoillanne

laskimollansa / laskimollaan

laskimoillansa / laskimoillaan

Abl

-lta

laskimoltamme

laskimoiltamme

laskimoltanne

laskimoiltanne

laskimoltansa / laskimoltaan

laskimoiltansa / laskimoiltaan

Tra

-ksi

laskimoksemme

laskimoiksemme

laskimoksenne

laskimoiksenne

laskimoksensa / laskimokseen

laskimoiksensa / laskimoikseen

Ess

-na

laskimonamme

laskimoinamme

laskimonanne

laskimoinanne

laskimonansa / laskimonaan

laskimoinansa / laskimoinaan

Abe

-tta

laskimottamme

laskimoittamme

laskimottanne

laskimoittanne

laskimottansa / laskimottaan

laskimoittansa / laskimoittaan

Com

-ne

-

laskimoinemme

-

laskimoinenne

-

laskimoinensa / laskimoineen

Singular

Plural

Nom

-

laskimomme

laskimonne

laskimonsa

laskimomme

laskimonne

laskimonsa

Par

-ta

laskimoamme

laskimoanne

laskimoansa / laskimoaan

laskimoitamme / laskimojamme

laskimoitanne / laskimojanne

laskimoitansa / laskimoitaan / laskimojansa / laskimojaan

Gen

-n

laskimomme

laskimonne

laskimonsa

laskimoittemme / laskimoidemme / laskimojemme

laskimoittenne / laskimoidenne / laskimojenne

laskimoittensa / laskimoidensa / laskimojensa

Ill

mihin

laskimoomme

laskimoonne

laskimoonsa

laskimoihimme

laskimoihinne

laskimoihinsa

Ine

-ssa

laskimossamme

laskimossanne

laskimossansa / laskimossaan

laskimoissamme

laskimoissanne

laskimoissansa / laskimoissaan

Ela

-sta

laskimostamme

laskimostanne

laskimostansa / laskimostaan

laskimoistamme

laskimoistanne

laskimoistansa / laskimoistaan

All

-lle

laskimollemme

laskimollenne

laskimollensa / laskimolleen

laskimoillemme

laskimoillenne

laskimoillensa / laskimoillean

Ade

-lla

laskimollamme

laskimollanne

laskimollansa / laskimollaan

laskimoillamme

laskimoillanne

laskimoillansa / laskimoillaan

Abl

-lta

laskimoltamme

laskimoltanne

laskimoltansa / laskimoltaan

laskimoiltamme

laskimoiltanne

laskimoiltansa / laskimoiltaan

Tra

-ksi

laskimoksemme

laskimoksenne

laskimoksensa / laskimokseen

laskimoiksemme

laskimoiksenne

laskimoiksensa / laskimoikseen

Ess

-na

laskimonamme

laskimonanne

laskimonansa / laskimonaan

laskimoinamme

laskimoinanne

laskimoinansa / laskimoinaan

Abe

-tta

laskimottamme

laskimottanne

laskimottansa / laskimottaan

laskimoittamme

laskimoittanne

laskimoittansa / laskimoittaan

Com

-ne

-

-

-

laskimoinemme

laskimoinenne

laskimoinensa / laskimoineen

Create new exercises Report an issue Exercises Solved!
close modal Press Esc to close
Source:
Report an issue
close modal
If you wish to receive updates on this issue:
SuccessIssue reported! Report
logo
  • Social Instagram
  • Social Facebook

Contact

envelope contact@kieli.net

Copyright 2019-2024, kieli.net

We value your privacy
Kieli.net uses cookies to enhance the browsing experience, serve personalized content, and analyze traffic. To learn more, please refer to the Cookie policy. By clicking "Accept" you consent to Kieli.net's use of cookies. Accept