keikkunut |
Verb, Active voice Indicative Preterite Con negative form of verb Singular |
|
Verb, Active voice Participle with suffix nut Singular Nominative |
||
| to swing | kääntää, kääntyä, heilua, keinahdella, heilahtaa, keikkua |
| to wag | heiluttaa, huiskia, heilutella, keikkua, keikuttaa, vetkutella |
| to toss | nakata, heittää, heittelehtiä, heittää kruunaa ja klaavaa, heitellä, keikkua |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
keikun |
|
ii |
keikut |
|
iii |
keikkuu |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
keikumme / keikutaan |
|
ii |
keikutte |
|
iii |
keikkuvat |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
keikuin |
|
ii |
keikuit |
|
iii |
keikkui |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
keikuimme / keikuttiin |
|
ii |
keikuitte |
|
iii |
keikkuivat |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
olen |
en ole |
ii |
olet |
et ole |
iii |
on |
ei ole |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
olemme keikkuneet |
emme ole keikkuneet |
ii |
olette keikkuneet |
ette ole keikkuneet |
iii |
ovat keikkuneet |
eivät ole keikkuneet |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
olin |
en ollut |
ii |
olit |
et ollut |
iii |
oli |
ei ollut |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
olimme keikkuneet |
emme olleet keikkuneet |
ii |
olitte keikkuneet |
ette olleet keikkuneet |
iii |
olivat keikkuneet |
eivät olleet keikkuneet |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
keikkuisin |
|
ii |
keikkuisit |
|
iii |
keikkuisi |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
keikkuisimme |
|
ii |
keikkuisitte |
|
iii |
keikkuisivat |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
olisin |
en olisi |
ii |
olisit |
et olisi |
iii |
olisi |
ei olisi |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
olisimme keikkuneet |
emme olisi keikkuneet |
ii |
olisitte keikkuneet |
ette olisi keikkuneet |
iii |
olisivat keikkuneet |
eivät olisi keikkuneet |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
keikkunen |
en keikkune |
ii |
keikkunet |
et keikkune |
iii |
keikkunee |
ei keikkune |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
keikkunemme |
emme keikkune |
ii |
keikkunette |
ette keikkune |
iii |
keikkunevat |
eivät keikkune |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
lienen |
en liene |
ii |
lienet |
et liene |
iii |
lienee |
ei liene |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
lienemme keikkuneet |
emme liene keikkuneet |
ii |
lienette keikkuneet |
ette liene keikkuneet |
iii |
lienevät keikkuneet |
eivät liene keikkuneet |
Singular
i |
- |
ii |
keiku |
iii |
keikkukoon |
Plural
i |
keikkukaamme |
ii |
keikkukaa |
iii |
keikkukoot |
Nom |
- |
keikkua |
Tra |
-ksi |
keikkuaksensa / keikkuakseen |
Ine |
-ssa |
keikkuessa |
Ins |
-in |
keikkuen |
Ine |
-ssa |
keikuttaessa (passive) |
Ill |
mihin |
keikkumaan |
Ine |
-ssa |
keikkumassa |
Ela |
-sta |
keikkumasta |
Ade |
-lla |
keikkumalla |
Abe |
-tta |
keikkumatta |
Ins |
-in |
keikkuman |
Ins |
-in |
- (passive) |
Nom |
- |
keikkuminen |
Par |
-ta |
keikkumista |
keikkumaisillaan / keikkumaisillansa |
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
Present |
keikutaan |
ei keikuta |
Imperfect |
keikuttiin |
ei keikuttu |
Potential |
keikuttaneen |
ei keikuttane |
Conditional |
keikuttaisiin |
ei keikuttaisi |
Imperative Present |
keikuttakoon |
älköön keikuttako |
Imperative Perfect |
olkoon keikuttu |
älköön keikuttu |
Positive
Negative
Present
keikutaan
ei keikuta
Imperfect
keikuttiin
ei keikuttu
Potential
keikuttaneen
ei keikuttane
Conditional
keikuttaisiin
ei keikuttaisi
Imperative Present
keikuttakoon
älköön keikuttako
Imperative Perfect
olkoon keikuttu
älköön keikuttu
Active |
Passive |
|
|---|---|---|
1st |
keikkuva |
keikuttava |
2nd |
keikuttu |
|
3rd |
keikkuma |
- |
Contact
Copyright 2019-2024, kieli.net