logo Eng Translation language: Arabic English French German Persian Russian Somali Spanish Log In
logo Log In

Choose translation language

english Right arrow

Language

Contact

envelope contact@kieli.net
  • Social Instagram
  • Social Facebook
Float menu

Language

Close menu
Press / to search

hummata, verb

Word analysis
hummaa

hummaa

hummata

Verb, Active voice Indicative Present 3rd singular

hummata

Verb, Active voice Imperative mood 2nd singular

hummata

Verb, Active voice Imperative mood Present Con negative form of verb 2nd singular

hummata

Verb, Active voice Indicative Present Con negative form of verb

humma

Noun, Singular Partitive

Report an issue

Wiktionary

(intransitive) To romp. Show more arrow right
celebrated
celebrate
celebrity
Show more arrow right
OpenSubtitles2018.v3 Huikaton ei sängyssä hummaa. If a man's not a boozer, in bed he's a loser! Show more arrow right

Indicative

Indicative present

Singular

Positive

Negative

i

hummaan

en hummaa

ii

hummaat

et hummaa

iii

hummaa

ei hummaa

Plural

Positive

Negative

i

hummaamme / hummataan

emme hummaa / ei hummata

ii

hummaatte

ette hummaa

iii

hummaavat

eivät hummaa

Indicative imperfect

Singular

Positive

Negative

i

hummasin

en hummannut

ii

hummasit

et hummannut

iii

hummasi

ei hummannut

Plural

Positive

Negative

i

hummasimme / hummattiin

emme hummanneet / ei hummattu

ii

hummasitte

ette hummanneet

iii

hummasivat

eivät hummanneet

Indicative perfect

Singular

Positive

Negative

i

olen hummannut

en ole hummannut

ii

olet hummannut

et ole hummannut

iii

on hummannut

ei ole hummannut

Plural

Positive

Negative

i

olemme hummanneet

emme ole hummanneet

ii

olette hummanneet

ette ole hummanneet

iii

ovat hummanneet

eivät ole hummanneet

Indicative plusquamperfect

Singular

Positive

Negative

i

olin hummannut

en ollut hummannut

ii

olit hummannut

et ollut hummannut

iii

oli hummannut

ei ollut hummannut

Plural

Positive

Negative

i

olimme hummanneet

emme olleet hummanneet

ii

olitte hummanneet

ette olleet hummanneet

iii

olivat hummanneet

eivät olleet hummanneet

Conditional

Conditional present

Singular

Positive

Negative

i

hummaisin

en hummaisi

ii

hummaisit

et hummaisi

iii

hummaisi

ei hummaisi

Plural

Positive

Negative

i

hummaisimme

emme hummaisi

ii

hummaisitte

ette hummaisi

iii

hummaisivat

eivät hummaisi

Conditional perfect

Singular

Positive

Negative

i

olisin hummannut

en olisi hummannut

ii

olisit hummannut

et olisi hummannut

iii

olisi hummannut

ei olisi hummannut

Plural

Positive

Negative

i

olisimme hummanneet

emme olisi hummanneet

ii

olisitte hummanneet

ette olisi hummanneet

iii

olisivat hummanneet

eivät olisi hummanneet

Potential

Potential present

Singular

Positive

Negative

i

hummannen

en hummanne

ii

hummannet

et hummanne

iii

hummannee

ei hummanne

Plural

Positive

Negative

i

hummannemme

emme hummanne

ii

hummannette

ette hummanne

iii

hummannevat

eivät hummanne

Potential perfect

Singular

Positive

Negative

i

lienen hummannut

en liene hummannut

ii

lienet hummannut

et liene hummannut

iii

lienee hummannut

ei liene hummannut

Plural

Positive

Negative

i

lienemme hummanneet

emme liene hummanneet

ii

lienette hummanneet

ette liene hummanneet

iii

lienevät hummanneet

eivät liene hummanneet

Imperative

Singular

i

-

ii

hummaa

iii

hummatkoon

Plural

i

hummatkaamme

ii

hummatkaa

iii

hummatkoot

Infinitive

Infinitive I

Nom

-

hummata

Tra

-ksi

hummataksensa / hummatakseen

Infinitive II

Ine

-ssa

hummatessa

Ins

-in

hummaten

Ine

-ssa

hummattaessa (passive)

Infinitive III

Ill

mihin

hummaamaan

Ine

-ssa

hummaamassa

Ela

-sta

hummaamasta

Ade

-lla

hummaamalla

Abe

-tta

hummaamatta

Ins

-in

hummaaman

Ins

-in

- (passive)

Infinitive IV

Nom

-

hummaaminen

Par

-ta

hummaamista

Infinitive V

hummaamaisillaan / hummaamaisillansa

Passive

Positive

Negative

Present

hummataan

ei hummata

Imperfect

hummattiin

ei hummattu

Potential

hummattaneen

ei hummattane

Conditional

hummattaisiin

ei hummattaisi

Imperative Present

hummattakoon

älköön hummattako

Imperative Perfect

olkoon hummattu

älköön hummattu

Positive

Negative

Present

hummataan

ei hummata

Imperfect

hummattiin

ei hummattu

Potential

hummattaneen

ei hummattane

Conditional

hummattaisiin

ei hummattaisi

Imperative Present

hummattakoon

älköön hummattako

Imperative Perfect

olkoon hummattu

älköön hummattu

Participle

Active

Passive

1st

hummaava

hummattava

2nd

hummannut

hummattu

3rd

hummaama

-

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

humma

hummat

Par

-ta

hummaa

hummia

Gen

-n

humman

hummien

Ill

mihin

hummaan

hummiin

Ine

-ssa

hummassa

hummissa

Ela

-sta

hummasta

hummista

All

-lle

hummalle

hummille

Ade

-lla

hummalla

hummilla

Abl

-lta

hummalta

hummilta

Tra

-ksi

hummaksi

hummiksi

Ess

-na

hummana

hummina

Abe

-tta

hummatta

hummitta

Com

-ne

-

hummine

Ins

-in

-

hummin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

humma

hummat

Par

-ta

hummaa

hummia

Gen

-n

humman

hummien

Ill

mihin

hummaan

hummiin

Ine

-ssa

hummassa

hummissa

Ela

-sta

hummasta

hummista

All

-lle

hummalle

hummille

Ade

-lla

hummalla

hummilla

Abl

-lta

hummalta

hummilta

Tra

-ksi

hummaksi

hummiksi

Ess

-na

hummana

hummina

Abe

-tta

hummatta

hummitta

Com

-ne

-

hummine

Ins

-in

-

hummin

humma
Show more arrow right
OpenSubtitles2018.v3; Finnish-English Parallel Corpus; ParaCrawl Corpus Huikaton ei sängyssä hummaa. If a man's not a boozer, in bed he's a loser! Rauhoitu, humma! Hold on, Nelly! Satuloikaa hummat. You all saddle up. Mennään Humman luo. I need to go to Humma's. Humma oli täynnä onkimiehiä. The humma was full of fishermen. Anteeksi, herra Humma. Excuse me, Mr Humma, sir. Hummat kylmettyvät ulkosalla. The horses are getting cold outside. Juoman nimi on Humman tujaus. It's known as a horse's neck. Humma on poijjalla ainoa aarre. Horse is the only treasure of a boy,. Lance hummaa New Yorkissa. Lance living it up in New York. Show more arrow right

Wiktionary

(children) horse (tech slang, colloquial) horsepower Show more arrow right (horse): heppa, hevonen(horsepower): hevosvoima Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

hummani

hummani

hummasi

hummasi

hummansa

hummansa

Par

-ta

hummaani

hummiani

hummaasi

hummiasi

hummaansa

hummiansa / hummiaan

Gen

-n

hummani

hummieni

hummasi

hummiesi

hummansa

hummiensa

Ill

mihin

hummaani

hummiini

hummaasi

hummiisi

hummaansa

hummiinsa

Ine

-ssa

hummassani

hummissani

hummassasi

hummissasi

hummassansa / hummassaan

hummissansa / hummissaan

Ela

-sta

hummastani

hummistani

hummastasi

hummistasi

hummastansa / hummastaan

hummistansa / hummistaan

All

-lle

hummalleni

hummilleni

hummallesi

hummillesi

hummallensa / hummalleen

hummillensa / hummillean

Ade

-lla

hummallani

hummillani

hummallasi

hummillasi

hummallansa / hummallaan

hummillansa / hummillaan

Abl

-lta

hummaltani

hummiltani

hummaltasi

hummiltasi

hummaltansa / hummaltaan

hummiltansa / hummiltaan

Tra

-ksi

hummakseni

hummikseni

hummaksesi

hummiksesi

hummaksensa / hummakseen

hummiksensa / hummikseen

Ess

-na

hummanani

humminani

hummanasi

humminasi

hummanansa / hummanaan

humminansa / humminaan

Abe

-tta

hummattani

hummittani

hummattasi

hummittasi

hummattansa / hummattaan

hummittansa / hummittaan

Com

-ne

-

hummineni

-

humminesi

-

humminensa / hummineen

Singular

Plural

Nom

-

hummani

hummasi

hummansa

hummani

hummasi

hummansa

Par

-ta

hummaani

hummaasi

hummaansa

hummiani

hummiasi

hummiansa / hummiaan

Gen

-n

hummani

hummasi

hummansa

hummieni

hummiesi

hummiensa

Ill

mihin

hummaani

hummaasi

hummaansa

hummiini

hummiisi

hummiinsa

Ine

-ssa

hummassani

hummassasi

hummassansa / hummassaan

hummissani

hummissasi

hummissansa / hummissaan

Ela

-sta

hummastani

hummastasi

hummastansa / hummastaan

hummistani

hummistasi

hummistansa / hummistaan

All

-lle

hummalleni

hummallesi

hummallensa / hummalleen

hummilleni

hummillesi

hummillensa / hummillean

Ade

-lla

hummallani

hummallasi

hummallansa / hummallaan

hummillani

hummillasi

hummillansa / hummillaan

Abl

-lta

hummaltani

hummaltasi

hummaltansa / hummaltaan

hummiltani

hummiltasi

hummiltansa / hummiltaan

Tra

-ksi

hummakseni

hummaksesi

hummaksensa / hummakseen

hummikseni

hummiksesi

hummiksensa / hummikseen

Ess

-na

hummanani

hummanasi

hummanansa / hummanaan

humminani

humminasi

humminansa / humminaan

Abe

-tta

hummattani

hummattasi

hummattansa / hummattaan

hummittani

hummittasi

hummittansa / hummittaan

Com

-ne

-

-

-

hummineni

humminesi

humminensa / hummineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

hummamme

hummamme

hummanne

hummanne

hummansa

hummansa

Par

-ta

hummaamme

hummiamme

hummaanne

hummianne

hummaansa

hummiansa / hummiaan

Gen

-n

hummamme

hummiemme

hummanne

hummienne

hummansa

hummiensa

Ill

mihin

hummaamme

hummiimme

hummaanne

hummiinne

hummaansa

hummiinsa

Ine

-ssa

hummassamme

hummissamme

hummassanne

hummissanne

hummassansa / hummassaan

hummissansa / hummissaan

Ela

-sta

hummastamme

hummistamme

hummastanne

hummistanne

hummastansa / hummastaan

hummistansa / hummistaan

All

-lle

hummallemme

hummillemme

hummallenne

hummillenne

hummallensa / hummalleen

hummillensa / hummillean

Ade

-lla

hummallamme

hummillamme

hummallanne

hummillanne

hummallansa / hummallaan

hummillansa / hummillaan

Abl

-lta

hummaltamme

hummiltamme

hummaltanne

hummiltanne

hummaltansa / hummaltaan

hummiltansa / hummiltaan

Tra

-ksi

hummaksemme

hummiksemme

hummaksenne

hummiksenne

hummaksensa / hummakseen

hummiksensa / hummikseen

Ess

-na

hummanamme

humminamme

hummananne

humminanne

hummanansa / hummanaan

humminansa / humminaan

Abe

-tta

hummattamme

hummittamme

hummattanne

hummittanne

hummattansa / hummattaan

hummittansa / hummittaan

Com

-ne

-

humminemme

-

humminenne

-

humminensa / hummineen

Singular

Plural

Nom

-

hummamme

hummanne

hummansa

hummamme

hummanne

hummansa

Par

-ta

hummaamme

hummaanne

hummaansa

hummiamme

hummianne

hummiansa / hummiaan

Gen

-n

hummamme

hummanne

hummansa

hummiemme

hummienne

hummiensa

Ill

mihin

hummaamme

hummaanne

hummaansa

hummiimme

hummiinne

hummiinsa

Ine

-ssa

hummassamme

hummassanne

hummassansa / hummassaan

hummissamme

hummissanne

hummissansa / hummissaan

Ela

-sta

hummastamme

hummastanne

hummastansa / hummastaan

hummistamme

hummistanne

hummistansa / hummistaan

All

-lle

hummallemme

hummallenne

hummallensa / hummalleen

hummillemme

hummillenne

hummillensa / hummillean

Ade

-lla

hummallamme

hummallanne

hummallansa / hummallaan

hummillamme

hummillanne

hummillansa / hummillaan

Abl

-lta

hummaltamme

hummaltanne

hummaltansa / hummaltaan

hummiltamme

hummiltanne

hummiltansa / hummiltaan

Tra

-ksi

hummaksemme

hummaksenne

hummaksensa / hummakseen

hummiksemme

hummiksenne

hummiksensa / hummikseen

Ess

-na

hummanamme

hummananne

hummanansa / hummanaan

humminamme

humminanne

humminansa / humminaan

Abe

-tta

hummattamme

hummattanne

hummattansa / hummattaan

hummittamme

hummittanne

hummittansa / hummittaan

Com

-ne

-

-

-

humminemme

humminenne

humminensa / hummineen

Create new exercises Report an issue Exercises Solved!
close modal Press Esc to close
Source:
Report an issue
close modal
If you wish to receive updates on this issue:
SuccessIssue reported! Report
logo
  • Social Instagram
  • Social Facebook

Contact

envelope contact@kieli.net

Copyright 2019-2024, kieli.net

We value your privacy
Kieli.net uses cookies to enhance the browsing experience, serve personalized content, and analyze traffic. To learn more, please refer to the Cookie policy. By clicking "Accept" you consent to Kieli.net's use of cookies. Accept