logo Eng Translation language: Arabic English French German Persian Russian Somali Spanish Log In
logo Log In

Choose translation language

english Right arrow

Language

Contact

envelope contact@kieli.net
  • Social Instagram
  • Social Facebook
Float menu

Language

Close menu
Press / to search

hinkalo, noun

Word analysis
hinkalokuoriainen

hinkalokuoriainen

hinkalo

Noun, Singular Nominative

+ kuoriainen

Noun, Singular Nominative

Report an issue

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

hinkalo

hinkalot

Par

-ta

hinkaloa

hinkaloita / hinkaloja

Gen

-n

hinkalon

hinkaloitten / hinkaloiden / hinkalojen

Ill

mihin

hinkaloon

hinkaloihin

Ine

-ssa

hinkalossa

hinkaloissa

Ela

-sta

hinkalosta

hinkaloista

All

-lle

hinkalolle

hinkaloille

Ade

-lla

hinkalolla

hinkaloilla

Abl

-lta

hinkalolta

hinkaloilta

Tra

-ksi

hinkaloksi

hinkaloiksi

Ess

-na

hinkalona

hinkaloina

Abe

-tta

hinkalotta

hinkaloitta

Com

-ne

-

hinkaloine

Ins

-in

-

hinkaloin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

hinkalo

hinkalot

Par

-ta

hinkaloa

hinkaloita / hinkaloja

Gen

-n

hinkalon

hinkaloitten / hinkaloiden / hinkalojen

Ill

mihin

hinkaloon

hinkaloihin

Ine

-ssa

hinkalossa

hinkaloissa

Ela

-sta

hinkalosta

hinkaloista

All

-lle

hinkalolle

hinkaloille

Ade

-lla

hinkalolla

hinkaloilla

Abl

-lta

hinkalolta

hinkaloilta

Tra

-ksi

hinkaloksi

hinkaloiksi

Ess

-na

hinkalona

hinkaloina

Abe

-tta

hinkalotta

hinkaloitta

Com

-ne

-

hinkaloine

Ins

-in

-

hinkaloin

bin astia, roskapönttö, laatikko, hinkalo, laari
Show more arrow right
Europarl; Europarl Parallel Corpus; Common Crawl; Opus; tmClass; WikiMatrix; OpenSubtitles; TED2020; ParaCrawl Corpus; Tatoeba Hinkalo täyttyy nopeasti marjoista. The hinkalo fills up quickly with berries. Hinkalo oli täynnä tuoreita omenoita. Hinkalo was full of fresh apples. Ostaessasi uuden talon, tulee mukana myös iso hinkalo. When you buy a new house, it comes with a big hinkalo as well. Pihassa seisoi vanha hinkalo täynnä vettä. There was an old water trough in the yard full of water. Hinkalot (muut kuin jäteastiat). Nonmetallic bins (other than dust bins). Hinkalot olivat täynnä herkullisia sieniä. The hinkalos were full of delicious mushrooms. Tarvitsisin lisää hinkaloita poimimista varten. I would need more hinkalos for picking. Äiti nosti tyttären hinkalon päälle poimiakseen omenoita. The mother lifted her daughter onto the hinkalo to pick apples. 4:26 Ja Salomolla oli neljäkymmentä tuhatta hinkaloa hevosille vaunuinsa eteen, ja kaksitoistakymmentä tuhatta hevosmiestä. 4:26 Solomon had forty thousand stalls of horses for his chariots, and twelve thousand horsemen. Isä kaatoi omenoita hinkaloon. Father poured apples into the hinkalo. Show more arrow right

Wiktionary

(agriculture) grain bin (an area separated from a larger area, used for storing grain) Show more arrow right Unknown. Related to Karelian hinkalo. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

hinkaloni

hinkaloni

hinkalosi

hinkalosi

hinkalonsa

hinkalonsa

Par

-ta

hinkaloani

hinkaloitani / hinkalojani

hinkaloasi

hinkaloitasi / hinkalojasi

hinkaloansa / hinkaloaan

hinkaloitansa / hinkaloitaan / hinkalojansa / hinkalojaan

Gen

-n

hinkaloni

hinkaloitteni / hinkaloideni / hinkalojeni

hinkalosi

hinkaloittesi / hinkaloidesi / hinkalojesi

hinkalonsa

hinkaloittensa / hinkaloidensa / hinkalojensa

Ill

mihin

hinkalooni

hinkaloihini

hinkaloosi

hinkaloihisi

hinkaloonsa

hinkaloihinsa

Ine

-ssa

hinkalossani

hinkaloissani

hinkalossasi

hinkaloissasi

hinkalossansa / hinkalossaan

hinkaloissansa / hinkaloissaan

Ela

-sta

hinkalostani

hinkaloistani

hinkalostasi

hinkaloistasi

hinkalostansa / hinkalostaan

hinkaloistansa / hinkaloistaan

All

-lle

hinkalolleni

hinkaloilleni

hinkalollesi

hinkaloillesi

hinkalollensa / hinkalolleen

hinkaloillensa / hinkaloillean

Ade

-lla

hinkalollani

hinkaloillani

hinkalollasi

hinkaloillasi

hinkalollansa / hinkalollaan

hinkaloillansa / hinkaloillaan

Abl

-lta

hinkaloltani

hinkaloiltani

hinkaloltasi

hinkaloiltasi

hinkaloltansa / hinkaloltaan

hinkaloiltansa / hinkaloiltaan

Tra

-ksi

hinkalokseni

hinkaloikseni

hinkaloksesi

hinkaloiksesi

hinkaloksensa / hinkalokseen

hinkaloiksensa / hinkaloikseen

Ess

-na

hinkalonani

hinkaloinani

hinkalonasi

hinkaloinasi

hinkalonansa / hinkalonaan

hinkaloinansa / hinkaloinaan

Abe

-tta

hinkalottani

hinkaloittani

hinkalottasi

hinkaloittasi

hinkalottansa / hinkalottaan

hinkaloittansa / hinkaloittaan

Com

-ne

-

hinkaloineni

-

hinkaloinesi

-

hinkaloinensa / hinkaloineen

Singular

Plural

Nom

-

hinkaloni

hinkalosi

hinkalonsa

hinkaloni

hinkalosi

hinkalonsa

Par

-ta

hinkaloani

hinkaloasi

hinkaloansa / hinkaloaan

hinkaloitani / hinkalojani

hinkaloitasi / hinkalojasi

hinkaloitansa / hinkaloitaan / hinkalojansa / hinkalojaan

Gen

-n

hinkaloni

hinkalosi

hinkalonsa

hinkaloitteni / hinkaloideni / hinkalojeni

hinkaloittesi / hinkaloidesi / hinkalojesi

hinkaloittensa / hinkaloidensa / hinkalojensa

Ill

mihin

hinkalooni

hinkaloosi

hinkaloonsa

hinkaloihini

hinkaloihisi

hinkaloihinsa

Ine

-ssa

hinkalossani

hinkalossasi

hinkalossansa / hinkalossaan

hinkaloissani

hinkaloissasi

hinkaloissansa / hinkaloissaan

Ela

-sta

hinkalostani

hinkalostasi

hinkalostansa / hinkalostaan

hinkaloistani

hinkaloistasi

hinkaloistansa / hinkaloistaan

All

-lle

hinkalolleni

hinkalollesi

hinkalollensa / hinkalolleen

hinkaloilleni

hinkaloillesi

hinkaloillensa / hinkaloillean

Ade

-lla

hinkalollani

hinkalollasi

hinkalollansa / hinkalollaan

hinkaloillani

hinkaloillasi

hinkaloillansa / hinkaloillaan

Abl

-lta

hinkaloltani

hinkaloltasi

hinkaloltansa / hinkaloltaan

hinkaloiltani

hinkaloiltasi

hinkaloiltansa / hinkaloiltaan

Tra

-ksi

hinkalokseni

hinkaloksesi

hinkaloksensa / hinkalokseen

hinkaloikseni

hinkaloiksesi

hinkaloiksensa / hinkaloikseen

Ess

-na

hinkalonani

hinkalonasi

hinkalonansa / hinkalonaan

hinkaloinani

hinkaloinasi

hinkaloinansa / hinkaloinaan

Abe

-tta

hinkalottani

hinkalottasi

hinkalottansa / hinkalottaan

hinkaloittani

hinkaloittasi

hinkaloittansa / hinkaloittaan

Com

-ne

-

-

-

hinkaloineni

hinkaloinesi

hinkaloinensa / hinkaloineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

hinkalomme

hinkalomme

hinkalonne

hinkalonne

hinkalonsa

hinkalonsa

Par

-ta

hinkaloamme

hinkaloitamme / hinkalojamme

hinkaloanne

hinkaloitanne / hinkalojanne

hinkaloansa / hinkaloaan

hinkaloitansa / hinkaloitaan / hinkalojansa / hinkalojaan

Gen

-n

hinkalomme

hinkaloittemme / hinkaloidemme / hinkalojemme

hinkalonne

hinkaloittenne / hinkaloidenne / hinkalojenne

hinkalonsa

hinkaloittensa / hinkaloidensa / hinkalojensa

Ill

mihin

hinkaloomme

hinkaloihimme

hinkaloonne

hinkaloihinne

hinkaloonsa

hinkaloihinsa

Ine

-ssa

hinkalossamme

hinkaloissamme

hinkalossanne

hinkaloissanne

hinkalossansa / hinkalossaan

hinkaloissansa / hinkaloissaan

Ela

-sta

hinkalostamme

hinkaloistamme

hinkalostanne

hinkaloistanne

hinkalostansa / hinkalostaan

hinkaloistansa / hinkaloistaan

All

-lle

hinkalollemme

hinkaloillemme

hinkalollenne

hinkaloillenne

hinkalollensa / hinkalolleen

hinkaloillensa / hinkaloillean

Ade

-lla

hinkalollamme

hinkaloillamme

hinkalollanne

hinkaloillanne

hinkalollansa / hinkalollaan

hinkaloillansa / hinkaloillaan

Abl

-lta

hinkaloltamme

hinkaloiltamme

hinkaloltanne

hinkaloiltanne

hinkaloltansa / hinkaloltaan

hinkaloiltansa / hinkaloiltaan

Tra

-ksi

hinkaloksemme

hinkaloiksemme

hinkaloksenne

hinkaloiksenne

hinkaloksensa / hinkalokseen

hinkaloiksensa / hinkaloikseen

Ess

-na

hinkalonamme

hinkaloinamme

hinkalonanne

hinkaloinanne

hinkalonansa / hinkalonaan

hinkaloinansa / hinkaloinaan

Abe

-tta

hinkalottamme

hinkaloittamme

hinkalottanne

hinkaloittanne

hinkalottansa / hinkalottaan

hinkaloittansa / hinkaloittaan

Com

-ne

-

hinkaloinemme

-

hinkaloinenne

-

hinkaloinensa / hinkaloineen

Singular

Plural

Nom

-

hinkalomme

hinkalonne

hinkalonsa

hinkalomme

hinkalonne

hinkalonsa

Par

-ta

hinkaloamme

hinkaloanne

hinkaloansa / hinkaloaan

hinkaloitamme / hinkalojamme

hinkaloitanne / hinkalojanne

hinkaloitansa / hinkaloitaan / hinkalojansa / hinkalojaan

Gen

-n

hinkalomme

hinkalonne

hinkalonsa

hinkaloittemme / hinkaloidemme / hinkalojemme

hinkaloittenne / hinkaloidenne / hinkalojenne

hinkaloittensa / hinkaloidensa / hinkalojensa

Ill

mihin

hinkaloomme

hinkaloonne

hinkaloonsa

hinkaloihimme

hinkaloihinne

hinkaloihinsa

Ine

-ssa

hinkalossamme

hinkalossanne

hinkalossansa / hinkalossaan

hinkaloissamme

hinkaloissanne

hinkaloissansa / hinkaloissaan

Ela

-sta

hinkalostamme

hinkalostanne

hinkalostansa / hinkalostaan

hinkaloistamme

hinkaloistanne

hinkaloistansa / hinkaloistaan

All

-lle

hinkalollemme

hinkalollenne

hinkalollensa / hinkalolleen

hinkaloillemme

hinkaloillenne

hinkaloillensa / hinkaloillean

Ade

-lla

hinkalollamme

hinkalollanne

hinkalollansa / hinkalollaan

hinkaloillamme

hinkaloillanne

hinkaloillansa / hinkaloillaan

Abl

-lta

hinkaloltamme

hinkaloltanne

hinkaloltansa / hinkaloltaan

hinkaloiltamme

hinkaloiltanne

hinkaloiltansa / hinkaloiltaan

Tra

-ksi

hinkaloksemme

hinkaloksenne

hinkaloksensa / hinkalokseen

hinkaloiksemme

hinkaloiksenne

hinkaloiksensa / hinkaloikseen

Ess

-na

hinkalonamme

hinkalonanne

hinkalonansa / hinkalonaan

hinkaloinamme

hinkaloinanne

hinkaloinansa / hinkaloinaan

Abe

-tta

hinkalottamme

hinkalottanne

hinkalottansa / hinkalottaan

hinkaloittamme

hinkaloittanne

hinkaloittansa / hinkaloittaan

Com

-ne

-

-

-

hinkaloinemme

hinkaloinenne

hinkaloinensa / hinkaloineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

kuoriainen

kuoriaiset

Par

-ta

kuoriaista

kuoriaisia

Gen

-n

kuoriaisen

kuoriaisien / kuoriaisten

Ill

mihin

kuoriaiseen

kuoriaisiin

Ine

-ssa

kuoriaisessa

kuoriaisissa

Ela

-sta

kuoriaisesta

kuoriaisista

All

-lle

kuoriaiselle

kuoriaisille

Ade

-lla

kuoriaisella

kuoriaisilla

Abl

-lta

kuoriaiselta

kuoriaisilta

Tra

-ksi

kuoriaiseksi

kuoriaisiksi

Ess

-na

kuoriaisena

kuoriaisina

Abe

-tta

kuoriaisetta

kuoriaisitta

Com

-ne

-

kuoriaisine

Ins

-in

-

kuoriaisin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

kuoriainen

kuoriaiset

Par

-ta

kuoriaista

kuoriaisia

Gen

-n

kuoriaisen

kuoriaisien / kuoriaisten

Ill

mihin

kuoriaiseen

kuoriaisiin

Ine

-ssa

kuoriaisessa

kuoriaisissa

Ela

-sta

kuoriaisesta

kuoriaisista

All

-lle

kuoriaiselle

kuoriaisille

Ade

-lla

kuoriaisella

kuoriaisilla

Abl

-lta

kuoriaiselta

kuoriaisilta

Tra

-ksi

kuoriaiseksi

kuoriaisiksi

Ess

-na

kuoriaisena

kuoriaisina

Abe

-tta

kuoriaisetta

kuoriaisitta

Com

-ne

-

kuoriaisine

Ins

-in

-

kuoriaisin

beetle kovakuoriainen, kuoriainen, juntta, käsijuntta, survin
beetle is
a beetle
bug
beetle on
Show more arrow right
OPUS - Finnish-English; Europarl Parallel Corpus; OpenSubtitles2018.v3; Tatoeba Parallel Corpus; opensubtitles2 Kuoriainen on pieni hyönteinen. The beetle is a small insect. Kuoriainen kaivaa reikiä puuhun. The beetle digs holes in the wood. Entä kuoriaisesi? What about your beetle? Moni kuoriainen syö kasvien lehtiä. Many beetles eat leaves of plants. Murskaa kuoriaisia. " Smash the beetles. Kautta kuoriaisten! Bless my bark! Vaadin toisen kuoriaisen. I demand another beetle, all right? Onko kuoriaisilla korvat? Do hellbugs have ears? Kuka välittää kuoriaisista? Who gives a dusty fuck about a bunch of beetles? Näitkö muuta kuin kuoriaisia? Thinking out loud. Show more arrow right

Wiktionary

beetle kovakuoriainen (cooking) croustade krustadi Show more arrow right kuori (“shell, crust”) +‎ -iainen, in the first meaning short for kovakuoriainen (“beetle”) Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

kuoriaiseni

kuoriaiseni

kuoriaisesi

kuoriaisesi

kuoriaisensa

kuoriaisensa

Par

-ta

kuoriaistani

kuoriaisiani

kuoriaistasi

kuoriaisiasi

kuoriaistansa / kuoriaistaan

kuoriaisiansa / kuoriaisiaan

Gen

-n

kuoriaiseni

kuoriaisieni / kuoriaisteni

kuoriaisesi

kuoriaisiesi / kuoriaistesi

kuoriaisensa

kuoriaisiensa / kuoriaistensa

Ill

mihin

kuoriaiseeni

kuoriaisiini

kuoriaiseesi

kuoriaisiisi

kuoriaiseensa

kuoriaisiinsa

Ine

-ssa

kuoriaisessani

kuoriaisissani

kuoriaisessasi

kuoriaisissasi

kuoriaisessansa / kuoriaisessaan

kuoriaisissansa / kuoriaisissaan

Ela

-sta

kuoriaisestani

kuoriaisistani

kuoriaisestasi

kuoriaisistasi

kuoriaisestansa / kuoriaisestaan

kuoriaisistansa / kuoriaisistaan

All

-lle

kuoriaiselleni

kuoriaisilleni

kuoriaisellesi

kuoriaisillesi

kuoriaisellensa / kuoriaiselleen

kuoriaisillensa / kuoriaisillean

Ade

-lla

kuoriaisellani

kuoriaisillani

kuoriaisellasi

kuoriaisillasi

kuoriaisellansa / kuoriaisellaan

kuoriaisillansa / kuoriaisillaan

Abl

-lta

kuoriaiseltani

kuoriaisiltani

kuoriaiseltasi

kuoriaisiltasi

kuoriaiseltansa / kuoriaiseltaan

kuoriaisiltansa / kuoriaisiltaan

Tra

-ksi

kuoriaisekseni

kuoriaisikseni

kuoriaiseksesi

kuoriaisiksesi

kuoriaiseksensa / kuoriaisekseen

kuoriaisiksensa / kuoriaisikseen

Ess

-na

kuoriaisenani

kuoriaisinani

kuoriaisenasi

kuoriaisinasi

kuoriaisenansa / kuoriaisenaan

kuoriaisinansa / kuoriaisinaan

Abe

-tta

kuoriaisettani

kuoriaisittani

kuoriaisettasi

kuoriaisittasi

kuoriaisettansa / kuoriaisettaan

kuoriaisittansa / kuoriaisittaan

Com

-ne

-

kuoriaisineni

-

kuoriaisinesi

-

kuoriaisinensa / kuoriaisineen

Singular

Plural

Nom

-

kuoriaiseni

kuoriaisesi

kuoriaisensa

kuoriaiseni

kuoriaisesi

kuoriaisensa

Par

-ta

kuoriaistani

kuoriaistasi

kuoriaistansa / kuoriaistaan

kuoriaisiani

kuoriaisiasi

kuoriaisiansa / kuoriaisiaan

Gen

-n

kuoriaiseni

kuoriaisesi

kuoriaisensa

kuoriaisieni / kuoriaisteni

kuoriaisiesi / kuoriaistesi

kuoriaisiensa / kuoriaistensa

Ill

mihin

kuoriaiseeni

kuoriaiseesi

kuoriaiseensa

kuoriaisiini

kuoriaisiisi

kuoriaisiinsa

Ine

-ssa

kuoriaisessani

kuoriaisessasi

kuoriaisessansa / kuoriaisessaan

kuoriaisissani

kuoriaisissasi

kuoriaisissansa / kuoriaisissaan

Ela

-sta

kuoriaisestani

kuoriaisestasi

kuoriaisestansa / kuoriaisestaan

kuoriaisistani

kuoriaisistasi

kuoriaisistansa / kuoriaisistaan

All

-lle

kuoriaiselleni

kuoriaisellesi

kuoriaisellensa / kuoriaiselleen

kuoriaisilleni

kuoriaisillesi

kuoriaisillensa / kuoriaisillean

Ade

-lla

kuoriaisellani

kuoriaisellasi

kuoriaisellansa / kuoriaisellaan

kuoriaisillani

kuoriaisillasi

kuoriaisillansa / kuoriaisillaan

Abl

-lta

kuoriaiseltani

kuoriaiseltasi

kuoriaiseltansa / kuoriaiseltaan

kuoriaisiltani

kuoriaisiltasi

kuoriaisiltansa / kuoriaisiltaan

Tra

-ksi

kuoriaisekseni

kuoriaiseksesi

kuoriaiseksensa / kuoriaisekseen

kuoriaisikseni

kuoriaisiksesi

kuoriaisiksensa / kuoriaisikseen

Ess

-na

kuoriaisenani

kuoriaisenasi

kuoriaisenansa / kuoriaisenaan

kuoriaisinani

kuoriaisinasi

kuoriaisinansa / kuoriaisinaan

Abe

-tta

kuoriaisettani

kuoriaisettasi

kuoriaisettansa / kuoriaisettaan

kuoriaisittani

kuoriaisittasi

kuoriaisittansa / kuoriaisittaan

Com

-ne

-

-

-

kuoriaisineni

kuoriaisinesi

kuoriaisinensa / kuoriaisineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

kuoriaisemme

kuoriaisemme

kuoriaisenne

kuoriaisenne

kuoriaisensa

kuoriaisensa

Par

-ta

kuoriaistamme

kuoriaisiamme

kuoriaistanne

kuoriaisianne

kuoriaistansa / kuoriaistaan

kuoriaisiansa / kuoriaisiaan

Gen

-n

kuoriaisemme

kuoriaisiemme / kuoriaistemme

kuoriaisenne

kuoriaisienne / kuoriaistenne

kuoriaisensa

kuoriaisiensa / kuoriaistensa

Ill

mihin

kuoriaiseemme

kuoriaisiimme

kuoriaiseenne

kuoriaisiinne

kuoriaiseensa

kuoriaisiinsa

Ine

-ssa

kuoriaisessamme

kuoriaisissamme

kuoriaisessanne

kuoriaisissanne

kuoriaisessansa / kuoriaisessaan

kuoriaisissansa / kuoriaisissaan

Ela

-sta

kuoriaisestamme

kuoriaisistamme

kuoriaisestanne

kuoriaisistanne

kuoriaisestansa / kuoriaisestaan

kuoriaisistansa / kuoriaisistaan

All

-lle

kuoriaisellemme

kuoriaisillemme

kuoriaisellenne

kuoriaisillenne

kuoriaisellensa / kuoriaiselleen

kuoriaisillensa / kuoriaisillean

Ade

-lla

kuoriaisellamme

kuoriaisillamme

kuoriaisellanne

kuoriaisillanne

kuoriaisellansa / kuoriaisellaan

kuoriaisillansa / kuoriaisillaan

Abl

-lta

kuoriaiseltamme

kuoriaisiltamme

kuoriaiseltanne

kuoriaisiltanne

kuoriaiseltansa / kuoriaiseltaan

kuoriaisiltansa / kuoriaisiltaan

Tra

-ksi

kuoriaiseksemme

kuoriaisiksemme

kuoriaiseksenne

kuoriaisiksenne

kuoriaiseksensa / kuoriaisekseen

kuoriaisiksensa / kuoriaisikseen

Ess

-na

kuoriaisenamme

kuoriaisinamme

kuoriaisenanne

kuoriaisinanne

kuoriaisenansa / kuoriaisenaan

kuoriaisinansa / kuoriaisinaan

Abe

-tta

kuoriaisettamme

kuoriaisittamme

kuoriaisettanne

kuoriaisittanne

kuoriaisettansa / kuoriaisettaan

kuoriaisittansa / kuoriaisittaan

Com

-ne

-

kuoriaisinemme

-

kuoriaisinenne

-

kuoriaisinensa / kuoriaisineen

Singular

Plural

Nom

-

kuoriaisemme

kuoriaisenne

kuoriaisensa

kuoriaisemme

kuoriaisenne

kuoriaisensa

Par

-ta

kuoriaistamme

kuoriaistanne

kuoriaistansa / kuoriaistaan

kuoriaisiamme

kuoriaisianne

kuoriaisiansa / kuoriaisiaan

Gen

-n

kuoriaisemme

kuoriaisenne

kuoriaisensa

kuoriaisiemme / kuoriaistemme

kuoriaisienne / kuoriaistenne

kuoriaisiensa / kuoriaistensa

Ill

mihin

kuoriaiseemme

kuoriaiseenne

kuoriaiseensa

kuoriaisiimme

kuoriaisiinne

kuoriaisiinsa

Ine

-ssa

kuoriaisessamme

kuoriaisessanne

kuoriaisessansa / kuoriaisessaan

kuoriaisissamme

kuoriaisissanne

kuoriaisissansa / kuoriaisissaan

Ela

-sta

kuoriaisestamme

kuoriaisestanne

kuoriaisestansa / kuoriaisestaan

kuoriaisistamme

kuoriaisistanne

kuoriaisistansa / kuoriaisistaan

All

-lle

kuoriaisellemme

kuoriaisellenne

kuoriaisellensa / kuoriaiselleen

kuoriaisillemme

kuoriaisillenne

kuoriaisillensa / kuoriaisillean

Ade

-lla

kuoriaisellamme

kuoriaisellanne

kuoriaisellansa / kuoriaisellaan

kuoriaisillamme

kuoriaisillanne

kuoriaisillansa / kuoriaisillaan

Abl

-lta

kuoriaiseltamme

kuoriaiseltanne

kuoriaiseltansa / kuoriaiseltaan

kuoriaisiltamme

kuoriaisiltanne

kuoriaisiltansa / kuoriaisiltaan

Tra

-ksi

kuoriaiseksemme

kuoriaiseksenne

kuoriaiseksensa / kuoriaisekseen

kuoriaisiksemme

kuoriaisiksenne

kuoriaisiksensa / kuoriaisikseen

Ess

-na

kuoriaisenamme

kuoriaisenanne

kuoriaisenansa / kuoriaisenaan

kuoriaisinamme

kuoriaisinanne

kuoriaisinansa / kuoriaisinaan

Abe

-tta

kuoriaisettamme

kuoriaisettanne

kuoriaisettansa / kuoriaisettaan

kuoriaisittamme

kuoriaisittanne

kuoriaisittansa / kuoriaisittaan

Com

-ne

-

-

-

kuoriaisinemme

kuoriaisinenne

kuoriaisinensa / kuoriaisineen

Create new exercises Report an issue Exercises Solved!

Singular

Plural

Nom

-

hinkalo

hinkalot

Par

-ta

Solve

Gen

-n

hinkalon

Solve

Ill

mihin

hinkaloon

Solve

Ine

-ssa

hinkaloissa

Solve

Ela

-sta

hinkalosta

hinkaloista

All

-lle

hinkalolle

Solve

Ade

-lla

hinkalolla

hinkaloilla

Abl

-lta

hinkalolta

hinkaloilta

Tra

-ksi

hinkaloiksi

Solve

Ess

-na

hinkalona

hinkaloina

Abe

-tta

hinkalotta

hinkaloitta

Com

-ne

-

hinkaloine

Ins

-in

-

hinkaloin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

hinkalo

hinkalot

Par

-ta

Gen

-n

hinkalon

Ill

mihin

hinkaloon

Ine

-ssa

hinkaloissa

Ela

-sta

hinkalosta

hinkaloista

All

-lle

hinkalolle

Ade

-lla

hinkalolla

hinkaloilla

Abl

-lta

hinkalolta

hinkaloilta

Tra

-ksi

hinkaloiksi

Ess

-na

hinkalona

hinkaloina

Abe

-tta

hinkalotta

hinkaloitta

Com

-ne

-

hinkaloine

Ins

-in

-

hinkaloin

Singular

Plural

Nom

-

kuoriainen

kuoriaiset

Par

-ta

Solve

Gen

-n

kuoriaisen

Solve

Ill

mihin

kuoriaiseen

Solve

Ine

-ssa

kuoriaisissa

Solve

Ela

-sta

kuoriaisesta

kuoriaisista

All

-lle

kuoriaiselle

Solve

Ade

-lla

kuoriaisella

kuoriaisilla

Abl

-lta

kuoriaiselta

kuoriaisilta

Tra

-ksi

kuoriaisiksi

Solve

Ess

-na

kuoriaisena

kuoriaisina

Abe

-tta

kuoriaisetta

kuoriaisitta

Com

-ne

-

kuoriaisine

Ins

-in

-

kuoriaisin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

kuoriainen

kuoriaiset

Par

-ta

Gen

-n

kuoriaisen

Ill

mihin

kuoriaiseen

Ine

-ssa

kuoriaisissa

Ela

-sta

kuoriaisesta

kuoriaisista

All

-lle

kuoriaiselle

Ade

-lla

kuoriaisella

kuoriaisilla

Abl

-lta

kuoriaiselta

kuoriaisilta

Tra

-ksi

kuoriaisiksi

Ess

-na

kuoriaisena

kuoriaisina

Abe

-tta

kuoriaisetta

kuoriaisitta

Com

-ne

-

kuoriaisine

Ins

-in

-

kuoriaisin

close modal Press Esc to close
Source:
Report an issue
close modal
If you wish to receive updates on this issue:
SuccessIssue reported! Report
logo
  • Social Instagram
  • Social Facebook

Contact

envelope contact@kieli.net

Copyright 2019-2024, kieli.net

We value your privacy
Kieli.net uses cookies to enhance the browsing experience, serve personalized content, and analyze traffic. To learn more, please refer to the Cookie policy. By clicking "Accept" you consent to Kieli.net's use of cookies. Accept