logo Eng Translation language: Arabic English French German Persian Russian Somali Spanish Log In
logo Log In

Choose translation language

english Right arrow

Language

Contact

envelope contact@kieli.net
  • Social Instagram
  • Social Facebook
Float menu

Language

Close menu
Press / to search

hillottaa, verb

Word analysis
hillota SeeHide full analysisArrow downArrow up

hillota

hillottaa

Verb, Imperative singular

hillota

hillota

Verb, First infinitive

Report an issue

Wiktionary

(dialectal) Synonym of hillota (colloquial) to succeed by luck Show more arrow right hillo +‎ -ttaa Show more arrow right
hill to
hill
the hill
jam
with jam
to
take the
Having
to take
takes
Show more arrow right
OpenSubtitles2018.v3 Ehkä jongleeraan tai hillotan. ♪ Maybe I'll juggle or maybe I'll juice ♪. Show more arrow right

Indicative

Indicative present

Singular

Positive

Negative

i

hillotan

en hillota

ii

hillotat

et hillota

iii

hillottaa

ei hillota

Plural

Positive

Negative

i

hillotamme / hillotetaan

emme hillota / ei hilloteta

ii

hillotatte

ette hillota

iii

hillottavat

eivät hillota

Indicative imperfect

Singular

Positive

Negative

i

hillotin

en hillottanut

ii

hillotit

et hillottanut

iii

hillotti

ei hillottanut

Plural

Positive

Negative

i

hillotimme / hillotettiin

emme hillottaneet / ei hillotettu

ii

hillotitte

ette hillottaneet

iii

hillottivat

eivät hillottaneet

Indicative perfect

Singular

Positive

Negative

i

olen hillottanut

en ole hillottanut

ii

olet hillottanut

et ole hillottanut

iii

on hillottanut

ei ole hillottanut

Plural

Positive

Negative

i

olemme hillottaneet

emme ole hillottaneet

ii

olette hillottaneet

ette ole hillottaneet

iii

ovat hillottaneet

eivät ole hillottaneet

Indicative plusquamperfect

Singular

Positive

Negative

i

olin hillottanut

en ollut hillottanut

ii

olit hillottanut

et ollut hillottanut

iii

oli hillottanut

ei ollut hillottanut

Plural

Positive

Negative

i

olimme hillottaneet

emme olleet hillottaneet

ii

olitte hillottaneet

ette olleet hillottaneet

iii

olivat hillottaneet

eivät olleet hillottaneet

Conditional

Conditional present

Singular

Positive

Negative

i

hillottaisin

en hillottaisi

ii

hillottaisit

et hillottaisi

iii

hillottaisi

ei hillottaisi

Plural

Positive

Negative

i

hillottaisimme

emme hillottaisi

ii

hillottaisitte

ette hillottaisi

iii

hillottaisivat

eivät hillottaisi

Conditional perfect

Singular

Positive

Negative

i

olisin hillottanut

en olisi hillottanut

ii

olisit hillottanut

et olisi hillottanut

iii

olisi hillottanut

ei olisi hillottanut

Plural

Positive

Negative

i

olisimme hillottaneet

emme olisi hillottaneet

ii

olisitte hillottaneet

ette olisi hillottaneet

iii

olisivat hillottaneet

eivät olisi hillottaneet

Potential

Potential present

Singular

Positive

Negative

i

hillottanen

en hillottane

ii

hillottanet

et hillottane

iii

hillottanee

ei hillottane

Plural

Positive

Negative

i

hillottanemme

emme hillottane

ii

hillottanette

ette hillottane

iii

hillottanevat

eivät hillottane

Potential perfect

Singular

Positive

Negative

i

lienen hillottanut

en liene hillottanut

ii

lienet hillottanut

et liene hillottanut

iii

lienee hillottanut

ei liene hillottanut

Plural

Positive

Negative

i

lienemme hillottaneet

emme liene hillottaneet

ii

lienette hillottaneet

ette liene hillottaneet

iii

lienevät hillottaneet

eivät liene hillottaneet

Imperative

Singular

i

-

ii

hillota

iii

hillottakoon

Plural

i

hillottakaamme

ii

hillottakaa

iii

hillottakoot

Infinitive

Infinitive I

Nom

-

hillottaa

Tra

-ksi

hillottaaksensa / hillottaakseen

Infinitive II

Ine

-ssa

hillottaessa

Ins

-in

hillottaen

Ine

-ssa

hillotettaessa (passive)

Infinitive III

Ill

mihin

hillottamaan

Ine

-ssa

hillottamassa

Ela

-sta

hillottamasta

Ade

-lla

hillottamalla

Abe

-tta

hillottamatta

Ins

-in

hillottaman

Ins

-in

- (passive)

Infinitive IV

Nom

-

hillottaminen

Par

-ta

hillottamista

Infinitive V

hillottamaisillaan / hillottamaisillansa

Passive

Positive

Negative

Present

hillotetaan

ei hilloteta

Imperfect

hillotettiin

ei hillotettu

Potential

hillotettaneen

ei hillotettane

Conditional

hillotettaisiin

ei hillotettaisi

Imperative Present

hillotettakoon

älköön hillotettako

Imperative Perfect

olkoon hillotettu

älköön hillotettu

Positive

Negative

Present

hillotetaan

ei hilloteta

Imperfect

hillotettiin

ei hillotettu

Potential

hillotettaneen

ei hillotettane

Conditional

hillotettaisiin

ei hillotettaisi

Imperative Present

hillotettakoon

älköön hillotettako

Imperative Perfect

olkoon hillotettu

älköön hillotettu

Participle

Active

Passive

1st

hillottava

hillotettava

2nd

hillottanut

hillotettu

3rd

hillottama

-

Wiktionary

to jelly (to make jam or jelly out of fruit or other vegetable matter) Fin:Oletko koskaan hillonnut sipuleita?Eng:Have you ever jellied onions? Show more arrow right hillo (“jam, jelly”) +‎ -ta. Show more arrow right
to preserve säilyttää, suojella, ylläpitää, säilöä, hillota, rauhoittaa
to pickle suolata, hillota, säilöä etikkaliemeen, säilöä suolaveteen
Show more arrow right
Europarl; tmClass; Ylilauta; OpenSubtitles; Tatoeba; Tilde MODEL; Tatoeba parallel corpus Hän hillosi mustaa leipää. Hehillosivatmustaa leipää.. Hillottu inkivääri. Pickled ginger. Hillotut marjat. Pickled berries. He hilloavat nurkan takana. They are lurking around the corner. Koira hillosi luulle taskusta. The doghillosia bone from the pocket.. Hän hillosi omenoita koko päivän. Shehillosiapples all day.. Isoäiti hillosi mansikoita kesällä. Grandmahillostistrawberries in the summer.. Lapsi hillosi purkillisen vadelmahilloa. The childhillosia jar of raspberry jam.. Kukkulat hillonnevat kohti taivasta. The hills hillonnevat towards the sky. Lisämaidon saa hilloamalla erikseen. Additional milk can be obtained by sending separately. Show more arrow right

Indicative

Indicative present

Singular

Positive

Negative

i

hilloan

en hilloa

ii

hilloat

et hilloa

iii

hilloaa

ei hilloa

Plural

Positive

Negative

i

hilloamme / hillotaan

emme hilloa / ei hillota

ii

hilloatte

ette hilloa

iii

hilloavat

eivät hilloa

Indicative imperfect

Singular

Positive

Negative

i

hillosin

en hillonnut

ii

hillosit

et hillonnut

iii

hillosi

ei hillonnut

Plural

Positive

Negative

i

hillosimme / hillottiin

emme hillonneet / ei hillottu

ii

hillositte

ette hillonneet

iii

hillosivat

eivät hillonneet

Indicative perfect

Singular

Positive

Negative

i

olen hillonnut

en ole hillonnut

ii

olet hillonnut

et ole hillonnut

iii

on hillonnut

ei ole hillonnut

Plural

Positive

Negative

i

olemme hillonneet

emme ole hillonneet

ii

olette hillonneet

ette ole hillonneet

iii

ovat hillonneet

eivät ole hillonneet

Indicative plusquamperfect

Singular

Positive

Negative

i

olin hillonnut

en ollut hillonnut

ii

olit hillonnut

et ollut hillonnut

iii

oli hillonnut

ei ollut hillonnut

Plural

Positive

Negative

i

olimme hillonneet

emme olleet hillonneet

ii

olitte hillonneet

ette olleet hillonneet

iii

olivat hillonneet

eivät olleet hillonneet

Conditional

Conditional present

Singular

Positive

Negative

i

hilloaisin

en hilloaisi

ii

hilloaisit

et hilloaisi

iii

hilloaisi

ei hilloaisi

Plural

Positive

Negative

i

hilloaisimme

emme hilloaisi

ii

hilloaisitte

ette hilloaisi

iii

hilloaisivat

eivät hilloaisi

Conditional perfect

Singular

Positive

Negative

i

olisin hillonnut

en olisi hillonnut

ii

olisit hillonnut

et olisi hillonnut

iii

olisi hillonnut

ei olisi hillonnut

Plural

Positive

Negative

i

olisimme hillonneet

emme olisi hillonneet

ii

olisitte hillonneet

ette olisi hillonneet

iii

olisivat hillonneet

eivät olisi hillonneet

Potential

Potential present

Singular

Positive

Negative

i

hillonnen

en hillonne

ii

hillonnet

et hillonne

iii

hillonnee

ei hillonne

Plural

Positive

Negative

i

hillonnemme

emme hillonne

ii

hillonnette

ette hillonne

iii

hillonnevat

eivät hillonne

Potential perfect

Singular

Positive

Negative

i

lienen hillonnut

en liene hillonnut

ii

lienet hillonnut

et liene hillonnut

iii

lienee hillonnut

ei liene hillonnut

Plural

Positive

Negative

i

lienemme hillonneet

emme liene hillonneet

ii

lienette hillonneet

ette liene hillonneet

iii

lienevät hillonneet

eivät liene hillonneet

Imperative

Singular

i

-

ii

hilloa

iii

hillotkoon

Plural

i

hillotkaamme

ii

hillotkaa

iii

hillotkoot

Infinitive

Infinitive I

Nom

-

hillota

Tra

-ksi

hillotaksensa / hillotakseen

Infinitive II

Ine

-ssa

hillotessa

Ins

-in

hilloten

Ine

-ssa

hillottaessa (passive)

Infinitive III

Ill

mihin

hilloamaan

Ine

-ssa

hilloamassa

Ela

-sta

hilloamasta

Ade

-lla

hilloamalla

Abe

-tta

hilloamatta

Ins

-in

hilloaman

Ins

-in

- (passive)

Infinitive IV

Nom

-

hilloaminen

Par

-ta

hilloamista

Infinitive V

hilloamaisillaan / hilloamaisillansa

Passive

Positive

Negative

Present

hillotaan

ei hillota

Imperfect

hillottiin

ei hillottu

Potential

hillottaneen

ei hillottane

Conditional

hillottaisiin

ei hillottaisi

Imperative Present

hillottakoon

älköön hillottako

Imperative Perfect

olkoon hillottu

älköön hillottu

Positive

Negative

Present

hillotaan

ei hillota

Imperfect

hillottiin

ei hillottu

Potential

hillottaneen

ei hillottane

Conditional

hillottaisiin

ei hillottaisi

Imperative Present

hillottakoon

älköön hillottako

Imperative Perfect

olkoon hillottu

älköön hillottu

Participle

Active

Passive

1st

hilloava

hillottava

2nd

hillonnut

hillottu

3rd

hilloama

-

Create new exercises Report an issue Exercises Solved!
close modal Press Esc to close
Source:
Report an issue
close modal
If you wish to receive updates on this issue:
SuccessIssue reported! Report
logo
  • Social Instagram
  • Social Facebook

Contact

envelope contact@kieli.net

Copyright 2019-2024, kieli.net

We value your privacy
Kieli.net uses cookies to enhance the browsing experience, serve personalized content, and analyze traffic. To learn more, please refer to the Cookie policy. By clicking "Accept" you consent to Kieli.net's use of cookies. Accept