harmaasiniset |
Noun, Singular Nominative |
|
+ sininen |
Noun, Plural Nominative |
|
Noun, Singular Nominative |
||
+ sininen |
Noun, Plural Nominative |
|
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|
Nom |
- |
- |
harmaat |
Par |
-ta |
- |
harmaita / harmahia |
Gen |
-n |
- |
harmaitten / harmaiden / harmahien / harmahitten |
Ill |
mihin |
- |
harmaisiin / harmaihin / harmahisin |
Ine |
-ssa |
- |
harmahissa / harmaissa |
Ela |
-sta |
- |
harmahista / harmaista |
All |
-lle |
- |
harmahille / harmaille |
Ade |
-lla |
- |
harmahilla / harmailla |
Abl |
-lta |
- |
harmahilta / harmailta |
Tra |
-ksi |
- |
harmahiksi / harmaiksi |
Ess |
-na |
- |
harmahina / harmaina |
Abe |
-tta |
- |
harmahitta / harmaitta |
Com |
-ne |
- |
harmahine / harmaine |
Ins |
-in |
- |
harmahin / harmain |
Singular
Plural
Nom
-
-
harmaat
Par
-ta
-
harmaita / harmahia
Gen
-n
-
harmaitten / harmaiden / harmahien / harmahitten
Ill
mihin
-
harmaisiin / harmaihin / harmahisin
Ine
-ssa
-
harmahissa / harmaissa
Ela
-sta
-
harmahista / harmaista
All
-lle
-
harmahille / harmaille
Ade
-lla
-
harmahilla / harmailla
Abl
-lta
-
harmahilta / harmailta
Tra
-ksi
-
harmahiksi / harmaiksi
Ess
-na
-
harmahina / harmaina
Abe
-tta
-
harmahitta / harmaitta
Com
-ne
-
harmahine / harmaine
Ins
-in
-
harmahin / harmain
| gray | harmaa, harmaa väri, harmaus, harmaa hevonen |
| The Gray | |
| grays | |
| with gray |
-ni
-si
-nsa (singular)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
- |
harmaa |
- |
harmaa |
- |
harmaa |
Par |
-ta |
- |
harmaita |
- |
harmaita |
- |
harmaita |
Gen |
-n |
- |
harmaitte |
- |
harmaitte |
- |
harmaitte |
Ill |
mihin |
- |
harmaisii |
- |
harmaisii |
- |
harmaisii |
Ine |
-ssa |
- |
harmahissa |
- |
harmahissa |
- |
harmahissa |
Ela |
-sta |
- |
harmahista |
- |
harmahista |
- |
harmahista |
All |
-lle |
- |
harmahille |
- |
harmahille |
- |
harmahille |
Ade |
-lla |
- |
harmahilla |
- |
harmahilla |
- |
harmahilla |
Abl |
-lta |
- |
harmahilta |
- |
harmahilta |
- |
harmahilta |
Tra |
-ksi |
- |
harmahikse |
- |
harmahikse |
- |
harmahiks |
Ess |
-na |
- |
harmahina |
- |
harmahina |
- |
harmahina |
Abe |
-tta |
- |
harmahitta |
- |
harmahitta |
- |
harmahitta |
Com |
-ne |
- |
harmahine |
- |
harmahine |
- |
harmahin |
Singular
Plural
Nom
-
-
-
-
harmaa
harmaa
harmaa
Par
-ta
-
-
-
harmaita
harmaita
harmaita
Gen
-n
-
-
-
harmaitte
harmaitte
harmaitte
Ill
mihin
-
-
-
harmaisii
harmaisii
harmaisii
Ine
-ssa
-
-
-
harmahissa
harmahissa
harmahissa
Ela
-sta
-
-
-
harmahista
harmahista
harmahista
All
-lle
-
-
-
harmahille
harmahille
harmahille
Ade
-lla
-
-
-
harmahilla
harmahilla
harmahilla
Abl
-lta
-
-
-
harmahilta
harmahilta
harmahilta
Tra
-ksi
-
-
-
harmahikse
harmahikse
harmahiks
Ess
-na
-
-
-
harmahina
harmahina
harmahina
Abe
-tta
-
-
-
harmahitta
harmahitta
harmahitta
Com
-ne
-
-
-
harmahine
harmahine
harmahin
-mme
-nne
-nsa (plural)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
- |
harmaa |
- |
harmaa |
- |
harmaa |
Par |
-ta |
- |
harmaita |
- |
harmaita |
- |
harmaita |
Gen |
-n |
- |
harmaitte |
- |
harmaitte |
- |
harmaitte |
Ill |
mihin |
- |
harmaisii |
- |
harmaisii |
- |
harmaisii |
Ine |
-ssa |
- |
harmahissa |
- |
harmahissa |
- |
harmahissa |
Ela |
-sta |
- |
harmahista |
- |
harmahista |
- |
harmahista |
All |
-lle |
- |
harmahille |
- |
harmahille |
- |
harmahille |
Ade |
-lla |
- |
harmahilla |
- |
harmahilla |
- |
harmahilla |
Abl |
-lta |
- |
harmahilta |
- |
harmahilta |
- |
harmahilta |
Tra |
-ksi |
- |
harmahikse |
- |
harmahikse |
- |
harmahiks |
Ess |
-na |
- |
harmahina |
- |
harmahina |
- |
harmahina |
Abe |
-tta |
- |
harmahitta |
- |
harmahitta |
- |
harmahitta |
Com |
-ne |
- |
harmahine |
- |
harmahine |
- |
harmahin |
Singular
Plural
Nom
-
-
-
-
harmaa
harmaa
harmaa
Par
-ta
-
-
-
harmaita
harmaita
harmaita
Gen
-n
-
-
-
harmaitte
harmaitte
harmaitte
Ill
mihin
-
-
-
harmaisii
harmaisii
harmaisii
Ine
-ssa
-
-
-
harmahissa
harmahissa
harmahissa
Ela
-sta
-
-
-
harmahista
harmahista
harmahista
All
-lle
-
-
-
harmahille
harmahille
harmahille
Ade
-lla
-
-
-
harmahilla
harmahilla
harmahilla
Abl
-lta
-
-
-
harmahilta
harmahilta
harmahilta
Tra
-ksi
-
-
-
harmahikse
harmahikse
harmahiks
Ess
-na
-
-
-
harmahina
harmahina
harmahina
Abe
-tta
-
-
-
harmahitta
harmahitta
harmahitta
Com
-ne
-
-
-
harmahine
harmahine
harmahin
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|
Nom |
- |
sininen |
siniset |
Par |
-ta |
sinistä |
sinisiä |
Gen |
-n |
sinisen |
sinisien / sinisten |
Ill |
mihin |
siniseen |
sinisiin |
Ine |
-ssa |
sinisessä |
sinisissä |
Ela |
-sta |
sinisestä |
sinisistä |
All |
-lle |
siniselle |
sinisille |
Ade |
-lla |
sinisellä |
sinisillä |
Abl |
-lta |
siniseltä |
sinisiltä |
Tra |
-ksi |
siniseksi |
sinisiksi |
Ess |
-na |
sinisenä |
sinisinä |
Abe |
-tta |
sinisettä |
sinisittä |
Com |
-ne |
- |
sinisine |
Ins |
-in |
- |
sinisin |
Singular
Plural
Nom
-
sininen
siniset
Par
-ta
sinistä
sinisiä
Gen
-n
sinisen
sinisien / sinisten
Ill
mihin
siniseen
sinisiin
Ine
-ssa
sinisessä
sinisissä
Ela
-sta
sinisestä
sinisistä
All
-lle
siniselle
sinisille
Ade
-lla
sinisellä
sinisillä
Abl
-lta
siniseltä
sinisiltä
Tra
-ksi
siniseksi
sinisiksi
Ess
-na
sinisenä
sinisinä
Abe
-tta
sinisettä
sinisittä
Com
-ne
-
sinisine
Ins
-in
-
sinisin
| blue | sininen, alakuloinen, masentunut, rivo, vanhoillinen, synkkä |
-ni
-si
-nsa (singular)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
sinise |
sinise |
sinise |
sinise |
sinise |
sinise |
Par |
-ta |
sinistä |
sinisiä |
sinistä |
sinisiä |
sinistä |
sinisiä |
Gen |
-n |
sinise |
sinisie |
sinise |
sinisie |
sinise |
sinisie |
Ill |
mihin |
sinisee |
sinisii |
sinisee |
sinisii |
sinisee |
sinisii |
Ine |
-ssa |
sinisessä |
sinisissä |
sinisessä |
sinisissä |
sinisessä |
sinisissä |
Ela |
-sta |
sinisestä |
sinisistä |
sinisestä |
sinisistä |
sinisestä |
sinisistä |
All |
-lle |
siniselle |
sinisille |
siniselle |
sinisille |
siniselle |
sinisille |
Ade |
-lla |
sinisellä |
sinisillä |
sinisellä |
sinisillä |
sinisellä |
sinisillä |
Abl |
-lta |
siniseltä |
sinisiltä |
siniseltä |
sinisiltä |
siniseltä |
sinisiltä |
Tra |
-ksi |
sinisekse |
sinisikse |
sinisekse |
sinisikse |
sinisekse |
sinisikse |
Ess |
-na |
sinisenä |
sinisinä |
sinisenä |
sinisinä |
sinisenä |
sinisinä |
Abe |
-tta |
sinisettä |
sinisittä |
sinisettä |
sinisittä |
sinisettä |
sinisittä |
Com |
-ne |
- |
sinisine |
- |
sinisine |
- |
sinisine |
Singular
Plural
Nom
-
sinise
sinise
sinise
sinise
sinise
sinise
Par
-ta
sinistä
sinistä
sinistä
sinisiä
sinisiä
sinisiä
Gen
-n
sinise
sinise
sinise
sinisie
sinisie
sinisie
Ill
mihin
sinisee
sinisee
sinisee
sinisii
sinisii
sinisii
Ine
-ssa
sinisessä
sinisessä
sinisessä
sinisissä
sinisissä
sinisissä
Ela
-sta
sinisestä
sinisestä
sinisestä
sinisistä
sinisistä
sinisistä
All
-lle
siniselle
siniselle
siniselle
sinisille
sinisille
sinisille
Ade
-lla
sinisellä
sinisellä
sinisellä
sinisillä
sinisillä
sinisillä
Abl
-lta
siniseltä
siniseltä
siniseltä
sinisiltä
sinisiltä
sinisiltä
Tra
-ksi
sinisekse
sinisekse
sinisekse
sinisikse
sinisikse
sinisikse
Ess
-na
sinisenä
sinisenä
sinisenä
sinisinä
sinisinä
sinisinä
Abe
-tta
sinisettä
sinisettä
sinisettä
sinisittä
sinisittä
sinisittä
Com
-ne
-
-
-
sinisine
sinisine
sinisine
-mme
-nne
-nsa (plural)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
sinise |
sinise |
sinise |
sinise |
sinise |
sinise |
Par |
-ta |
sinistä |
sinisiä |
sinistä |
sinisiä |
sinistä |
sinisiä |
Gen |
-n |
sinise |
sinisie |
sinise |
sinisie |
sinise |
sinisie |
Ill |
mihin |
sinisee |
sinisii |
sinisee |
sinisii |
sinisee |
sinisii |
Ine |
-ssa |
sinisessä |
sinisissä |
sinisessä |
sinisissä |
sinisessä |
sinisissä |
Ela |
-sta |
sinisestä |
sinisistä |
sinisestä |
sinisistä |
sinisestä |
sinisistä |
All |
-lle |
siniselle |
sinisille |
siniselle |
sinisille |
siniselle |
sinisille |
Ade |
-lla |
sinisellä |
sinisillä |
sinisellä |
sinisillä |
sinisellä |
sinisillä |
Abl |
-lta |
siniseltä |
sinisiltä |
siniseltä |
sinisiltä |
siniseltä |
sinisiltä |
Tra |
-ksi |
sinisekse |
sinisikse |
sinisekse |
sinisikse |
sinisekse |
sinisikse |
Ess |
-na |
sinisenä |
sinisinä |
sinisenä |
sinisinä |
sinisenä |
sinisinä |
Abe |
-tta |
sinisettä |
sinisittä |
sinisettä |
sinisittä |
sinisettä |
sinisittä |
Com |
-ne |
- |
sinisine |
- |
sinisine |
- |
sinisine |
Singular
Plural
Nom
-
sinise
sinise
sinise
sinise
sinise
sinise
Par
-ta
sinistä
sinistä
sinistä
sinisiä
sinisiä
sinisiä
Gen
-n
sinise
sinise
sinise
sinisie
sinisie
sinisie
Ill
mihin
sinisee
sinisee
sinisee
sinisii
sinisii
sinisii
Ine
-ssa
sinisessä
sinisessä
sinisessä
sinisissä
sinisissä
sinisissä
Ela
-sta
sinisestä
sinisestä
sinisestä
sinisistä
sinisistä
sinisistä
All
-lle
siniselle
siniselle
siniselle
sinisille
sinisille
sinisille
Ade
-lla
sinisellä
sinisellä
sinisellä
sinisillä
sinisillä
sinisillä
Abl
-lta
siniseltä
siniseltä
siniseltä
sinisiltä
sinisiltä
sinisiltä
Tra
-ksi
sinisekse
sinisekse
sinisekse
sinisikse
sinisikse
sinisikse
Ess
-na
sinisenä
sinisenä
sinisenä
sinisinä
sinisinä
sinisinä
Abe
-tta
sinisettä
sinisettä
sinisettä
sinisittä
sinisittä
sinisittä
Com
-ne
-
-
-
sinisine
sinisine
sinisine
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|
Nom |
- |
harmaa |
harmaat |
Par |
-ta |
harmaata |
harmaita / harmahia |
Gen |
-n |
harmaan |
harmaitten / harmaiden / harmahien / harmahitten |
Ill |
mihin |
harmaaseen |
harmaisiin / harmaihin / harmahisin |
Ine |
-ssa |
harmaassa |
harmahissa / harmaissa |
Ela |
-sta |
harmaasta |
harmahista / harmaista |
All |
-lle |
harmaalle |
harmahille / harmaille |
Ade |
-lla |
harmaalla |
harmahilla / harmailla |
Abl |
-lta |
harmaalta |
harmahilta / harmailta |
Tra |
-ksi |
harmaaksi |
harmahiksi / harmaiksi |
Ess |
-na |
harmaana |
harmahina / harmaina |
Abe |
-tta |
harmaatta |
harmahitta / harmaitta |
Com |
-ne |
- |
harmahine / harmaine |
Ins |
-in |
- |
harmahin / harmain |
Singular
Plural
Nom
-
harmaa
harmaat
Par
-ta
harmaata
harmaita / harmahia
Gen
-n
harmaan
harmaitten / harmaiden / harmahien / harmahitten
Ill
mihin
harmaaseen
harmaisiin / harmaihin / harmahisin
Ine
-ssa
harmaassa
harmahissa / harmaissa
Ela
-sta
harmaasta
harmahista / harmaista
All
-lle
harmaalle
harmahille / harmaille
Ade
-lla
harmaalla
harmahilla / harmailla
Abl
-lta
harmaalta
harmahilta / harmailta
Tra
-ksi
harmaaksi
harmahiksi / harmaiksi
Ess
-na
harmaana
harmahina / harmaina
Abe
-tta
harmaatta
harmahitta / harmaitta
Com
-ne
-
harmahine / harmaine
Ins
-in
-
harmahin / harmain
| gray | harmaa, harmaa väri, harmaus, harmaa hevonen, väritön, yksitoikkoinen |
| drab | ikävä, harmaa, likaisenruskea, likaisenharmaa |
| grizzled | harmaantunut, harmaa |
-ni
-si
-nsa (singular)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
harmaa |
harmaa |
harmaa |
harmaa |
harmaa |
harmaa |
Par |
-ta |
harmaata |
harmaita |
harmaata |
harmaita |
harmaata |
harmaita |
Gen |
-n |
harmaa |
harmaitte |
harmaa |
harmaitte |
harmaa |
harmaitte |
Ill |
mihin |
harmaasee |
harmaisii |
harmaasee |
harmaisii |
harmaasee |
harmaisii |
Ine |
-ssa |
harmaassa |
harmahissa |
harmaassa |
harmahissa |
harmaassa |
harmahissa |
Ela |
-sta |
harmaasta |
harmahista |
harmaasta |
harmahista |
harmaasta |
harmahista |
All |
-lle |
harmaalle |
harmahille |
harmaalle |
harmahille |
harmaalle |
harmahille |
Ade |
-lla |
harmaalla |
harmahilla |
harmaalla |
harmahilla |
harmaalla |
harmahilla |
Abl |
-lta |
harmaalta |
harmahilta |
harmaalta |
harmahilta |
harmaalta |
harmahilta |
Tra |
-ksi |
harmaakse |
harmahikse |
harmaakse |
harmahikse |
harmaakse |
harmahiks |
Ess |
-na |
harmaana |
harmahina |
harmaana |
harmahina |
harmaana |
harmahina |
Abe |
-tta |
harmaatta |
harmahitta |
harmaatta |
harmahitta |
harmaatta |
harmahitta |
Com |
-ne |
- |
harmahine |
- |
harmahine |
- |
harmahin |
Singular
Plural
Nom
-
harmaa
harmaa
harmaa
harmaa
harmaa
harmaa
Par
-ta
harmaata
harmaata
harmaata
harmaita
harmaita
harmaita
Gen
-n
harmaa
harmaa
harmaa
harmaitte
harmaitte
harmaitte
Ill
mihin
harmaasee
harmaasee
harmaasee
harmaisii
harmaisii
harmaisii
Ine
-ssa
harmaassa
harmaassa
harmaassa
harmahissa
harmahissa
harmahissa
Ela
-sta
harmaasta
harmaasta
harmaasta
harmahista
harmahista
harmahista
All
-lle
harmaalle
harmaalle
harmaalle
harmahille
harmahille
harmahille
Ade
-lla
harmaalla
harmaalla
harmaalla
harmahilla
harmahilla
harmahilla
Abl
-lta
harmaalta
harmaalta
harmaalta
harmahilta
harmahilta
harmahilta
Tra
-ksi
harmaakse
harmaakse
harmaakse
harmahikse
harmahikse
harmahiks
Ess
-na
harmaana
harmaana
harmaana
harmahina
harmahina
harmahina
Abe
-tta
harmaatta
harmaatta
harmaatta
harmahitta
harmahitta
harmahitta
Com
-ne
-
-
-
harmahine
harmahine
harmahin
-mme
-nne
-nsa (plural)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
harmaa |
harmaa |
harmaa |
harmaa |
harmaa |
harmaa |
Par |
-ta |
harmaata |
harmaita |
harmaata |
harmaita |
harmaata |
harmaita |
Gen |
-n |
harmaa |
harmaitte |
harmaa |
harmaitte |
harmaa |
harmaitte |
Ill |
mihin |
harmaasee |
harmaisii |
harmaasee |
harmaisii |
harmaasee |
harmaisii |
Ine |
-ssa |
harmaassa |
harmahissa |
harmaassa |
harmahissa |
harmaassa |
harmahissa |
Ela |
-sta |
harmaasta |
harmahista |
harmaasta |
harmahista |
harmaasta |
harmahista |
All |
-lle |
harmaalle |
harmahille |
harmaalle |
harmahille |
harmaalle |
harmahille |
Ade |
-lla |
harmaalla |
harmahilla |
harmaalla |
harmahilla |
harmaalla |
harmahilla |
Abl |
-lta |
harmaalta |
harmahilta |
harmaalta |
harmahilta |
harmaalta |
harmahilta |
Tra |
-ksi |
harmaakse |
harmahikse |
harmaakse |
harmahikse |
harmaakse |
harmahiks |
Ess |
-na |
harmaana |
harmahina |
harmaana |
harmahina |
harmaana |
harmahina |
Abe |
-tta |
harmaatta |
harmahitta |
harmaatta |
harmahitta |
harmaatta |
harmahitta |
Com |
-ne |
- |
harmahine |
- |
harmahine |
- |
harmahin |
Singular
Plural
Nom
-
harmaa
harmaa
harmaa
harmaa
harmaa
harmaa
Par
-ta
harmaata
harmaata
harmaata
harmaita
harmaita
harmaita
Gen
-n
harmaa
harmaa
harmaa
harmaitte
harmaitte
harmaitte
Ill
mihin
harmaasee
harmaasee
harmaasee
harmaisii
harmaisii
harmaisii
Ine
-ssa
harmaassa
harmaassa
harmaassa
harmahissa
harmahissa
harmahissa
Ela
-sta
harmaasta
harmaasta
harmaasta
harmahista
harmahista
harmahista
All
-lle
harmaalle
harmaalle
harmaalle
harmahille
harmahille
harmahille
Ade
-lla
harmaalla
harmaalla
harmaalla
harmahilla
harmahilla
harmahilla
Abl
-lta
harmaalta
harmaalta
harmaalta
harmahilta
harmahilta
harmahilta
Tra
-ksi
harmaakse
harmaakse
harmaakse
harmahikse
harmahikse
harmahiks
Ess
-na
harmaana
harmaana
harmaana
harmahina
harmahina
harmahina
Abe
-tta
harmaatta
harmaatta
harmaatta
harmahitta
harmahitta
harmahitta
Com
-ne
-
-
-
harmahine
harmahine
harmahin
Contact
Copyright 2019-2024, kieli.net