logo Eng Translation language: Arabic English French German Persian Russian Somali Spanish Log In
logo Log In

Choose translation language

english Right arrow

Language

Contact

envelope contact@kieli.net
  • Social Instagram
  • Social Facebook
Float menu

Language

Close menu
Press / to search

harmaat, noun

Word analysis
harmaasiniset

harmaasiniset

harmaat

Noun, Singular Nominative

+ sininen

Noun, Plural Nominative

harmaa

Noun, Singular Nominative

+ sininen

Noun, Plural Nominative

Report an issue

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

-

harmaat

Par

-ta

-

harmaita / harmahia

Gen

-n

-

harmaitten / harmaiden / harmahien / harmahitten

Ill

mihin

-

harmaisiin / harmaihin / harmahisin

Ine

-ssa

-

harmahissa / harmaissa

Ela

-sta

-

harmahista / harmaista

All

-lle

-

harmahille / harmaille

Ade

-lla

-

harmahilla / harmailla

Abl

-lta

-

harmahilta / harmailta

Tra

-ksi

-

harmahiksi / harmaiksi

Ess

-na

-

harmahina / harmaina

Abe

-tta

-

harmahitta / harmaitta

Com

-ne

-

harmahine / harmaine

Ins

-in

-

harmahin / harmain

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

-

harmaat

Par

-ta

-

harmaita / harmahia

Gen

-n

-

harmaitten / harmaiden / harmahien / harmahitten

Ill

mihin

-

harmaisiin / harmaihin / harmahisin

Ine

-ssa

-

harmahissa / harmaissa

Ela

-sta

-

harmahista / harmaista

All

-lle

-

harmahille / harmaille

Ade

-lla

-

harmahilla / harmailla

Abl

-lta

-

harmahilta / harmailta

Tra

-ksi

-

harmahiksi / harmaiksi

Ess

-na

-

harmahina / harmaina

Abe

-tta

-

harmahitta / harmaitta

Com

-ne

-

harmahine / harmaine

Ins

-in

-

harmahin / harmain

gray harmaa, harmaa väri, harmaus, harmaa hevonen
The Gray
grays
with gray
Show more arrow right
Tatoeba parallel corpus, sentence ID: 1567541; Europarl parallel corpus, sentence ID: 65944-10; TED; OpenSubtitles; OpenSubtitles parallel corpus, sentence ID: 5279241; Tatoeba; GlobalVoices; ParaCrawl Corpus; Tanzil Peittäisin hänet harmaissa. I'd clothe her in greys. Talo oli harmaissa varjoissa. The house was in gray shadows. Hän istuu harmaissa farkuissa. She is sitting in grey jeans. Hän kävelee harmaissa housuissa. She is walking in grey trousers. Sinun pitäisi pukeutua harmaissa. You should be dressed in gray. Mies seisoo harmaissa shortsissa. The man is standing in grey shorts. Kissa katosi harmaissa taivaissa. The cat disappeared in the grey skies. Haluaisin puhua harmaisiisi, Hanna. I'd like to speak to you, gray-haired Hanna. Harmaapäätikka (Picus canus). (Picus viridis). Niin että olisit vieressäni harmaisiisi? So you could be beside me gray-haired? Show more arrow right

Wiktionary

(informal) Time spent in the military service; from the color of the uniform, often in the form armeijan harmaat (Literally, "the greys of the Army"). Fin:Jouduin viettämään joulun harmaissa.Eng:I had to spend the Christmas in the military. Show more arrow right

Wikipedia

Grey alien Grey aliens, also referred to as Zeta Reticulans, Roswell Greys, or Grays, are purported extraterrestrial beings. According to journalist C. D. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

-

harmaani

-

harmaasi

-

harmaansa

Par

-ta

-

harmaitani / harmahiani

-

harmaitasi / harmahiasi

-

harmaitansa / harmaitaan / harmahiansa / harmahiaan

Gen

-n

-

harmaitteni / harmaideni / harmahieni / harmahitteni

-

harmaittesi / harmaidesi / harmahiesi / harmahittesi

-

harmaittensa / harmaidensa / harmahiensa / harmahittensa

Ill

mihin

-

harmaisiini / harmaihini / harmahisini

-

harmaisiisi / harmaihisi / harmahisisi

-

harmaisiinsa / harmaihinsa / harmahisinsa

Ine

-ssa

-

harmahissani / harmaissani

-

harmahissasi / harmaissasi

-

harmahissansa / harmahissaan / harmaissansa / harmaissaan

Ela

-sta

-

harmahistani / harmaistani

-

harmahistasi / harmaistasi

-

harmahistansa / harmahistaan / harmaistansa / harmaistaan

All

-lle

-

harmahilleni / harmailleni

-

harmahillesi / harmaillesi

-

harmahillensa / harmahillean / harmaillensa / harmaillean

Ade

-lla

-

harmahillani / harmaillani

-

harmahillasi / harmaillasi

-

harmahillansa / harmahillaan / harmaillansa / harmaillaan

Abl

-lta

-

harmahiltani / harmailtani

-

harmahiltasi / harmailtasi

-

harmahiltansa / harmahiltaan / harmailtansa / harmailtaan

Tra

-ksi

-

harmahikseni / harmaikseni

-

harmahiksesi / harmaiksesi

-

harmahikseen / harmahiksensa / harmaikseen / harmaiksensa

Ess

-na

-

harmahinani / harmainani

-

harmahinasi / harmainasi

-

harmahinansa / harmahinaan / harmainansa / harmainaan

Abe

-tta

-

harmahittani / harmaittani

-

harmahittasi / harmaittasi

-

harmahittansa / harmahittaan / harmaittansa / harmaittaan

Com

-ne

-

harmahineni / harmaineni

-

harmahinesi / harmainesi

-

harmahineen / harmahinensa / harmaineen / harmainensa

Singular

Plural

Nom

-

-

-

-

harmaani

harmaasi

harmaansa

Par

-ta

-

-

-

harmaitani / harmahiani

harmaitasi / harmahiasi

harmaitansa / harmaitaan / harmahiansa / harmahiaan

Gen

-n

-

-

-

harmaitteni / harmaideni / harmahieni / harmahitteni

harmaittesi / harmaidesi / harmahiesi / harmahittesi

harmaittensa / harmaidensa / harmahiensa / harmahittensa

Ill

mihin

-

-

-

harmaisiini / harmaihini / harmahisini

harmaisiisi / harmaihisi / harmahisisi

harmaisiinsa / harmaihinsa / harmahisinsa

Ine

-ssa

-

-

-

harmahissani / harmaissani

harmahissasi / harmaissasi

harmahissansa / harmahissaan / harmaissansa / harmaissaan

Ela

-sta

-

-

-

harmahistani / harmaistani

harmahistasi / harmaistasi

harmahistansa / harmahistaan / harmaistansa / harmaistaan

All

-lle

-

-

-

harmahilleni / harmailleni

harmahillesi / harmaillesi

harmahillensa / harmahillean / harmaillensa / harmaillean

Ade

-lla

-

-

-

harmahillani / harmaillani

harmahillasi / harmaillasi

harmahillansa / harmahillaan / harmaillansa / harmaillaan

Abl

-lta

-

-

-

harmahiltani / harmailtani

harmahiltasi / harmailtasi

harmahiltansa / harmahiltaan / harmailtansa / harmailtaan

Tra

-ksi

-

-

-

harmahikseni / harmaikseni

harmahiksesi / harmaiksesi

harmahikseen / harmahiksensa / harmaikseen / harmaiksensa

Ess

-na

-

-

-

harmahinani / harmainani

harmahinasi / harmainasi

harmahinansa / harmahinaan / harmainansa / harmainaan

Abe

-tta

-

-

-

harmahittani / harmaittani

harmahittasi / harmaittasi

harmahittansa / harmahittaan / harmaittansa / harmaittaan

Com

-ne

-

-

-

harmahineni / harmaineni

harmahinesi / harmainesi

harmahineen / harmahinensa / harmaineen / harmainensa

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

-

harmaamme

-

harmaanne

-

harmaansa

Par

-ta

-

harmaitamme / harmahiamme

-

harmaitanne / harmahianne

-

harmaitansa / harmaitaan / harmahiansa / harmahiaan

Gen

-n

-

harmaittemme / harmaidemme / harmahiemme / harmahittemme

-

harmaittenne / harmaidenne / harmahienne / harmahittenne

-

harmaittensa / harmaidensa / harmahiensa / harmahittensa

Ill

mihin

-

harmaisiimme / harmaihimme / harmahisimme

-

harmaisiinne / harmaihinne / harmahisinne

-

harmaisiinsa / harmaihinsa / harmahisinsa

Ine

-ssa

-

harmahissamme / harmaissamme

-

harmahissanne / harmaissanne

-

harmahissansa / harmahissaan / harmaissansa / harmaissaan

Ela

-sta

-

harmahistamme / harmaistamme

-

harmahistanne / harmaistanne

-

harmahistansa / harmahistaan / harmaistansa / harmaistaan

All

-lle

-

harmahillemme / harmaillemme

-

harmahillenne / harmaillenne

-

harmahillensa / harmahillean / harmaillensa / harmaillean

Ade

-lla

-

harmahillamme / harmaillamme

-

harmahillanne / harmaillanne

-

harmahillansa / harmahillaan / harmaillansa / harmaillaan

Abl

-lta

-

harmahiltamme / harmailtamme

-

harmahiltanne / harmailtanne

-

harmahiltansa / harmahiltaan / harmailtansa / harmailtaan

Tra

-ksi

-

harmahiksemme / harmaiksemme

-

harmahiksenne / harmaiksenne

-

harmahikseen / harmahiksensa / harmaikseen / harmaiksensa

Ess

-na

-

harmahinamme / harmainamme

-

harmahinanne / harmainanne

-

harmahinansa / harmahinaan / harmainansa / harmainaan

Abe

-tta

-

harmahittamme / harmaittamme

-

harmahittanne / harmaittanne

-

harmahittansa / harmahittaan / harmaittansa / harmaittaan

Com

-ne

-

harmahinemme / harmainemme

-

harmahinenne / harmainenne

-

harmahineen / harmahinensa / harmaineen / harmainensa

Singular

Plural

Nom

-

-

-

-

harmaamme

harmaanne

harmaansa

Par

-ta

-

-

-

harmaitamme / harmahiamme

harmaitanne / harmahianne

harmaitansa / harmaitaan / harmahiansa / harmahiaan

Gen

-n

-

-

-

harmaittemme / harmaidemme / harmahiemme / harmahittemme

harmaittenne / harmaidenne / harmahienne / harmahittenne

harmaittensa / harmaidensa / harmahiensa / harmahittensa

Ill

mihin

-

-

-

harmaisiimme / harmaihimme / harmahisimme

harmaisiinne / harmaihinne / harmahisinne

harmaisiinsa / harmaihinsa / harmahisinsa

Ine

-ssa

-

-

-

harmahissamme / harmaissamme

harmahissanne / harmaissanne

harmahissansa / harmahissaan / harmaissansa / harmaissaan

Ela

-sta

-

-

-

harmahistamme / harmaistamme

harmahistanne / harmaistanne

harmahistansa / harmahistaan / harmaistansa / harmaistaan

All

-lle

-

-

-

harmahillemme / harmaillemme

harmahillenne / harmaillenne

harmahillensa / harmahillean / harmaillensa / harmaillean

Ade

-lla

-

-

-

harmahillamme / harmaillamme

harmahillanne / harmaillanne

harmahillansa / harmahillaan / harmaillansa / harmaillaan

Abl

-lta

-

-

-

harmahiltamme / harmailtamme

harmahiltanne / harmailtanne

harmahiltansa / harmahiltaan / harmailtansa / harmailtaan

Tra

-ksi

-

-

-

harmahiksemme / harmaiksemme

harmahiksenne / harmaiksenne

harmahikseen / harmahiksensa / harmaikseen / harmaiksensa

Ess

-na

-

-

-

harmahinamme / harmainamme

harmahinanne / harmainanne

harmahinansa / harmahinaan / harmainansa / harmainaan

Abe

-tta

-

-

-

harmahittamme / harmaittamme

harmahittanne / harmaittanne

harmahittansa / harmahittaan / harmaittansa / harmaittaan

Com

-ne

-

-

-

harmahinemme / harmainemme

harmahinenne / harmainenne

harmahineen / harmahinensa / harmaineen / harmainensa

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

sininen

siniset

Par

-ta

sinistä

sinisiä

Gen

-n

sinisen

sinisien / sinisten

Ill

mihin

siniseen

sinisiin

Ine

-ssa

sinisessä

sinisissä

Ela

-sta

sinisestä

sinisistä

All

-lle

siniselle

sinisille

Ade

-lla

sinisellä

sinisillä

Abl

-lta

siniseltä

sinisiltä

Tra

-ksi

siniseksi

sinisiksi

Ess

-na

sinisenä

sinisinä

Abe

-tta

sinisettä

sinisittä

Com

-ne

-

sinisine

Ins

-in

-

sinisin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

sininen

siniset

Par

-ta

sinistä

sinisiä

Gen

-n

sinisen

sinisien / sinisten

Ill

mihin

siniseen

sinisiin

Ine

-ssa

sinisessä

sinisissä

Ela

-sta

sinisestä

sinisistä

All

-lle

siniselle

sinisille

Ade

-lla

sinisellä

sinisillä

Abl

-lta

siniseltä

sinisiltä

Tra

-ksi

siniseksi

sinisiksi

Ess

-na

sinisenä

sinisinä

Abe

-tta

sinisettä

sinisittä

Com

-ne

-

sinisine

Ins

-in

-

sinisin

blue sininen, alakuloinen, masentunut, rivo, vanhoillinen, synkkä
Show more arrow right
opensubtitles2; Europarl; OpenSubtitles2018.v3; OpenSubtitles Parallel Corpus; Tatoeba; SETimes parallel corpus Sinisen kiputaso. Blue pain level. Sininen taivas on kaunis tänään. The blue sky is beautiful today. Sininen tatuointi? That's right. Hän pukeutui uuteen sinistämme paitaan. She wore a new blue shirt. Ota sininen Corsica. Take the blue Corsica. Isän talo on sininen. Dad's house is blue. Hän lensi sinisenä. He flew blue. Sininen auto oli pysäköity talon edessä. The blue car was parked in front of the house. Sinisen vaikutus taiteessa. The Influence of Blue - on the Arts". Rakastan sinistämme merestä nousevaa sumua. I love the fog rising from our blue sea. Show more arrow right

Wiktionary

The color blue. Show more arrow right From Proto-Finnic sininen. Equivalent to sini +‎ -inen. Show more arrow right

Wikipedia

Blue Blue is one of the three primary colours of pigments in painting and traditional colour theory, as well as in the RGB colour model. It lies between violet and green on the spectrum of visible light. The eye perceives blue when observing light with a dominant wavelength between approximately 450 and 495 nanometres. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

siniseni

siniseni

sinisesi

sinisesi

sinisensä

sinisensä

Par

-ta

sinistäni

sinisiäni

sinistäsi

sinisiäsi

sinistänsä / sinistään

sinisiänsä / sinisiään

Gen

-n

siniseni

sinisieni / sinisteni

sinisesi

sinisiesi / sinistesi

sinisensä

sinisiensä / sinistensä

Ill

mihin

siniseeni

sinisiini

siniseesi

sinisiisi

siniseensä

sinisiinsä

Ine

-ssa

sinisessäni

sinisissäni

sinisessäsi

sinisissäsi

sinisessänsä / sinisessään

sinisissänsä / sinisissään

Ela

-sta

sinisestäni

sinisistäni

sinisestäsi

sinisistäsi

sinisestänsä / sinisestään

sinisistänsä / sinisistään

All

-lle

siniselleni

sinisilleni

sinisellesi

sinisillesi

sinisellensä / siniselleen

sinisillensä / sinisilleän

Ade

-lla

siniselläni

sinisilläni

siniselläsi

sinisilläsi

sinisellänsä / sinisellään

sinisillänsä / sinisillään

Abl

-lta

siniseltäni

sinisiltäni

siniseltäsi

sinisiltäsi

siniseltänsä / siniseltään

sinisiltänsä / sinisiltään

Tra

-ksi

sinisekseni

sinisikseni

siniseksesi

sinisiksesi

siniseksensä / sinisekseen

sinisiksensä / sinisikseen

Ess

-na

sinisenäni

sinisinäni

sinisenäsi

sinisinäsi

sinisenänsä / sinisenään

sinisinänsä / sinisinään

Abe

-tta

sinisettäni

sinisittäni

sinisettäsi

sinisittäsi

sinisettänsä / sinisettään

sinisittänsä / sinisittään

Com

-ne

-

sinisineni

-

sinisinesi

-

sinisinensä / sinisineen

Singular

Plural

Nom

-

siniseni

sinisesi

sinisensä

siniseni

sinisesi

sinisensä

Par

-ta

sinistäni

sinistäsi

sinistänsä / sinistään

sinisiäni

sinisiäsi

sinisiänsä / sinisiään

Gen

-n

siniseni

sinisesi

sinisensä

sinisieni / sinisteni

sinisiesi / sinistesi

sinisiensä / sinistensä

Ill

mihin

siniseeni

siniseesi

siniseensä

sinisiini

sinisiisi

sinisiinsä

Ine

-ssa

sinisessäni

sinisessäsi

sinisessänsä / sinisessään

sinisissäni

sinisissäsi

sinisissänsä / sinisissään

Ela

-sta

sinisestäni

sinisestäsi

sinisestänsä / sinisestään

sinisistäni

sinisistäsi

sinisistänsä / sinisistään

All

-lle

siniselleni

sinisellesi

sinisellensä / siniselleen

sinisilleni

sinisillesi

sinisillensä / sinisilleän

Ade

-lla

siniselläni

siniselläsi

sinisellänsä / sinisellään

sinisilläni

sinisilläsi

sinisillänsä / sinisillään

Abl

-lta

siniseltäni

siniseltäsi

siniseltänsä / siniseltään

sinisiltäni

sinisiltäsi

sinisiltänsä / sinisiltään

Tra

-ksi

sinisekseni

siniseksesi

siniseksensä / sinisekseen

sinisikseni

sinisiksesi

sinisiksensä / sinisikseen

Ess

-na

sinisenäni

sinisenäsi

sinisenänsä / sinisenään

sinisinäni

sinisinäsi

sinisinänsä / sinisinään

Abe

-tta

sinisettäni

sinisettäsi

sinisettänsä / sinisettään

sinisittäni

sinisittäsi

sinisittänsä / sinisittään

Com

-ne

-

-

-

sinisineni

sinisinesi

sinisinensä / sinisineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

sinisemme

sinisemme

sinisenne

sinisenne

sinisensä

sinisensä

Par

-ta

sinistämme

sinisiämme

sinistänne

sinisiänne

sinistänsä / sinistään

sinisiänsä / sinisiään

Gen

-n

sinisemme

sinisiemme / sinistemme

sinisenne

sinisienne / sinistenne

sinisensä

sinisiensä / sinistensä

Ill

mihin

siniseemme

sinisiimme

siniseenne

sinisiinne

siniseensä

sinisiinsä

Ine

-ssa

sinisessämme

sinisissämme

sinisessänne

sinisissänne

sinisessänsä / sinisessään

sinisissänsä / sinisissään

Ela

-sta

sinisestämme

sinisistämme

sinisestänne

sinisistänne

sinisestänsä / sinisestään

sinisistänsä / sinisistään

All

-lle

sinisellemme

sinisillemme

sinisellenne

sinisillenne

sinisellensä / siniselleen

sinisillensä / sinisilleän

Ade

-lla

sinisellämme

sinisillämme

sinisellänne

sinisillänne

sinisellänsä / sinisellään

sinisillänsä / sinisillään

Abl

-lta

siniseltämme

sinisiltämme

siniseltänne

sinisiltänne

siniseltänsä / siniseltään

sinisiltänsä / sinisiltään

Tra

-ksi

siniseksemme

sinisiksemme

siniseksenne

sinisiksenne

siniseksensä / sinisekseen

sinisiksensä / sinisikseen

Ess

-na

sinisenämme

sinisinämme

sinisenänne

sinisinänne

sinisenänsä / sinisenään

sinisinänsä / sinisinään

Abe

-tta

sinisettämme

sinisittämme

sinisettänne

sinisittänne

sinisettänsä / sinisettään

sinisittänsä / sinisittään

Com

-ne

-

sinisinemme

-

sinisinenne

-

sinisinensä / sinisineen

Singular

Plural

Nom

-

sinisemme

sinisenne

sinisensä

sinisemme

sinisenne

sinisensä

Par

-ta

sinistämme

sinistänne

sinistänsä / sinistään

sinisiämme

sinisiänne

sinisiänsä / sinisiään

Gen

-n

sinisemme

sinisenne

sinisensä

sinisiemme / sinistemme

sinisienne / sinistenne

sinisiensä / sinistensä

Ill

mihin

siniseemme

siniseenne

siniseensä

sinisiimme

sinisiinne

sinisiinsä

Ine

-ssa

sinisessämme

sinisessänne

sinisessänsä / sinisessään

sinisissämme

sinisissänne

sinisissänsä / sinisissään

Ela

-sta

sinisestämme

sinisestänne

sinisestänsä / sinisestään

sinisistämme

sinisistänne

sinisistänsä / sinisistään

All

-lle

sinisellemme

sinisellenne

sinisellensä / siniselleen

sinisillemme

sinisillenne

sinisillensä / sinisilleän

Ade

-lla

sinisellämme

sinisellänne

sinisellänsä / sinisellään

sinisillämme

sinisillänne

sinisillänsä / sinisillään

Abl

-lta

siniseltämme

siniseltänne

siniseltänsä / siniseltään

sinisiltämme

sinisiltänne

sinisiltänsä / sinisiltään

Tra

-ksi

siniseksemme

siniseksenne

siniseksensä / sinisekseen

sinisiksemme

sinisiksenne

sinisiksensä / sinisikseen

Ess

-na

sinisenämme

sinisenänne

sinisenänsä / sinisenään

sinisinämme

sinisinänne

sinisinänsä / sinisinään

Abe

-tta

sinisettämme

sinisettänne

sinisettänsä / sinisettään

sinisittämme

sinisittänne

sinisittänsä / sinisittään

Com

-ne

-

-

-

sinisinemme

sinisinenne

sinisinensä / sinisineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

harmaa

harmaat

Par

-ta

harmaata

harmaita / harmahia

Gen

-n

harmaan

harmaitten / harmaiden / harmahien / harmahitten

Ill

mihin

harmaaseen

harmaisiin / harmaihin / harmahisin

Ine

-ssa

harmaassa

harmahissa / harmaissa

Ela

-sta

harmaasta

harmahista / harmaista

All

-lle

harmaalle

harmahille / harmaille

Ade

-lla

harmaalla

harmahilla / harmailla

Abl

-lta

harmaalta

harmahilta / harmailta

Tra

-ksi

harmaaksi

harmahiksi / harmaiksi

Ess

-na

harmaana

harmahina / harmaina

Abe

-tta

harmaatta

harmahitta / harmaitta

Com

-ne

-

harmahine / harmaine

Ins

-in

-

harmahin / harmain

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

harmaa

harmaat

Par

-ta

harmaata

harmaita / harmahia

Gen

-n

harmaan

harmaitten / harmaiden / harmahien / harmahitten

Ill

mihin

harmaaseen

harmaisiin / harmaihin / harmahisin

Ine

-ssa

harmaassa

harmahissa / harmaissa

Ela

-sta

harmaasta

harmahista / harmaista

All

-lle

harmaalle

harmahille / harmaille

Ade

-lla

harmaalla

harmahilla / harmailla

Abl

-lta

harmaalta

harmahilta / harmailta

Tra

-ksi

harmaaksi

harmahiksi / harmaiksi

Ess

-na

harmaana

harmahina / harmaina

Abe

-tta

harmaatta

harmahitta / harmaitta

Com

-ne

-

harmahine / harmaine

Ins

-in

-

harmahin / harmain

gray harmaa, harmaa väri, harmaus, harmaa hevonen, väritön, yksitoikkoinen
drab ikävä, harmaa, likaisenruskea, likaisenharmaa
grizzled harmaantunut, harmaa
Show more arrow right
Tatoeba; Europarl Parallel Corpus; JW300 Parallel Corpus; OpenSubtitles; OpenSubtitles2018.v3; OPUS; Global Voices; ParFin Koko huone oli harmaisiisi. The whole room was greyish. Harmaa auto ajoi ohitsemme. The gray car drove past us. Harmaa kissa kulkee pihalla. The gray cat is walking in the yard. Gondolin seisoi siellä harmaanansa. Gondolin stood there with its gray. Katot ja seinät ovat harmaisiisi. Roofs and walls are greyish. Sehän on harmaa. It's gray. Minulla on päälläni harmaa paita. I am wearing a grey shirt. Värjäsin talvella hiukseni harmaat. I dyed my hair grey in the winter. Talot ovat korkeita ja harmaisiisi. The buildings are tall and greyish. Merellä on kauniita harmaat hylkeitä. There are beautiful grey seals in the sea. Show more arrow right

Wiktionary

The colour grey/gray. Show more arrow right From Proto-Finnic harmaga, borrowed from Proto-Baltic śirˀmas (compare Lithuanian širmas). Show more arrow right

Wikipedia

Gray Gray or grey is the color of black and white mixed together. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

harmaani

harmaani

harmaasi

harmaasi

harmaansa

harmaansa

Par

-ta

harmaatani

harmaitani / harmahiani

harmaatasi

harmaitasi / harmahiasi

harmaatansa / harmaataan

harmaitansa / harmaitaan / harmahiansa / harmahiaan

Gen

-n

harmaani

harmaitteni / harmaideni / harmahieni / harmahitteni

harmaasi

harmaittesi / harmaidesi / harmahiesi / harmahittesi

harmaansa

harmaittensa / harmaidensa / harmahiensa / harmahittensa

Ill

mihin

harmaaseeni

harmaisiini / harmaihini / harmahisini

harmaaseesi

harmaisiisi / harmaihisi / harmahisisi

harmaaseensa

harmaisiinsa / harmaihinsa / harmahisinsa

Ine

-ssa

harmaassani

harmahissani / harmaissani

harmaassasi

harmahissasi / harmaissasi

harmaassansa / harmaassaan

harmahissansa / harmahissaan / harmaissansa / harmaissaan

Ela

-sta

harmaastani

harmahistani / harmaistani

harmaastasi

harmahistasi / harmaistasi

harmaastansa / harmaastaan

harmahistansa / harmahistaan / harmaistansa / harmaistaan

All

-lle

harmaalleni

harmahilleni / harmailleni

harmaallesi

harmahillesi / harmaillesi

harmaallensa / harmaalleen

harmahillensa / harmahillean / harmaillensa / harmaillean

Ade

-lla

harmaallani

harmahillani / harmaillani

harmaallasi

harmahillasi / harmaillasi

harmaallansa / harmaallaan

harmahillansa / harmahillaan / harmaillansa / harmaillaan

Abl

-lta

harmaaltani

harmahiltani / harmailtani

harmaaltasi

harmahiltasi / harmailtasi

harmaaltansa / harmaaltaan

harmahiltansa / harmahiltaan / harmailtansa / harmailtaan

Tra

-ksi

harmaakseni

harmahikseni / harmaikseni

harmaaksesi

harmahiksesi / harmaiksesi

harmaaksensa / harmaakseen

harmahikseen / harmahiksensa / harmaikseen / harmaiksensa

Ess

-na

harmaanani

harmahinani / harmainani

harmaanasi

harmahinasi / harmainasi

harmaanansa / harmaanaan

harmahinansa / harmahinaan / harmainansa / harmainaan

Abe

-tta

harmaattani

harmahittani / harmaittani

harmaattasi

harmahittasi / harmaittasi

harmaattansa / harmaattaan

harmahittansa / harmahittaan / harmaittansa / harmaittaan

Com

-ne

-

harmahineni / harmaineni

-

harmahinesi / harmainesi

-

harmahineen / harmahinensa / harmaineen / harmainensa

Singular

Plural

Nom

-

harmaani

harmaasi

harmaansa

harmaani

harmaasi

harmaansa

Par

-ta

harmaatani

harmaatasi

harmaatansa / harmaataan

harmaitani / harmahiani

harmaitasi / harmahiasi

harmaitansa / harmaitaan / harmahiansa / harmahiaan

Gen

-n

harmaani

harmaasi

harmaansa

harmaitteni / harmaideni / harmahieni / harmahitteni

harmaittesi / harmaidesi / harmahiesi / harmahittesi

harmaittensa / harmaidensa / harmahiensa / harmahittensa

Ill

mihin

harmaaseeni

harmaaseesi

harmaaseensa

harmaisiini / harmaihini / harmahisini

harmaisiisi / harmaihisi / harmahisisi

harmaisiinsa / harmaihinsa / harmahisinsa

Ine

-ssa

harmaassani

harmaassasi

harmaassansa / harmaassaan

harmahissani / harmaissani

harmahissasi / harmaissasi

harmahissansa / harmahissaan / harmaissansa / harmaissaan

Ela

-sta

harmaastani

harmaastasi

harmaastansa / harmaastaan

harmahistani / harmaistani

harmahistasi / harmaistasi

harmahistansa / harmahistaan / harmaistansa / harmaistaan

All

-lle

harmaalleni

harmaallesi

harmaallensa / harmaalleen

harmahilleni / harmailleni

harmahillesi / harmaillesi

harmahillensa / harmahillean / harmaillensa / harmaillean

Ade

-lla

harmaallani

harmaallasi

harmaallansa / harmaallaan

harmahillani / harmaillani

harmahillasi / harmaillasi

harmahillansa / harmahillaan / harmaillansa / harmaillaan

Abl

-lta

harmaaltani

harmaaltasi

harmaaltansa / harmaaltaan

harmahiltani / harmailtani

harmahiltasi / harmailtasi

harmahiltansa / harmahiltaan / harmailtansa / harmailtaan

Tra

-ksi

harmaakseni

harmaaksesi

harmaaksensa / harmaakseen

harmahikseni / harmaikseni

harmahiksesi / harmaiksesi

harmahikseen / harmahiksensa / harmaikseen / harmaiksensa

Ess

-na

harmaanani

harmaanasi

harmaanansa / harmaanaan

harmahinani / harmainani

harmahinasi / harmainasi

harmahinansa / harmahinaan / harmainansa / harmainaan

Abe

-tta

harmaattani

harmaattasi

harmaattansa / harmaattaan

harmahittani / harmaittani

harmahittasi / harmaittasi

harmahittansa / harmahittaan / harmaittansa / harmaittaan

Com

-ne

-

-

-

harmahineni / harmaineni

harmahinesi / harmainesi

harmahineen / harmahinensa / harmaineen / harmainensa

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

harmaamme

harmaamme

harmaanne

harmaanne

harmaansa

harmaansa

Par

-ta

harmaatamme

harmaitamme / harmahiamme

harmaatanne

harmaitanne / harmahianne

harmaatansa / harmaataan

harmaitansa / harmaitaan / harmahiansa / harmahiaan

Gen

-n

harmaamme

harmaittemme / harmaidemme / harmahiemme / harmahittemme

harmaanne

harmaittenne / harmaidenne / harmahienne / harmahittenne

harmaansa

harmaittensa / harmaidensa / harmahiensa / harmahittensa

Ill

mihin

harmaaseemme

harmaisiimme / harmaihimme / harmahisimme

harmaaseenne

harmaisiinne / harmaihinne / harmahisinne

harmaaseensa

harmaisiinsa / harmaihinsa / harmahisinsa

Ine

-ssa

harmaassamme

harmahissamme / harmaissamme

harmaassanne

harmahissanne / harmaissanne

harmaassansa / harmaassaan

harmahissansa / harmahissaan / harmaissansa / harmaissaan

Ela

-sta

harmaastamme

harmahistamme / harmaistamme

harmaastanne

harmahistanne / harmaistanne

harmaastansa / harmaastaan

harmahistansa / harmahistaan / harmaistansa / harmaistaan

All

-lle

harmaallemme

harmahillemme / harmaillemme

harmaallenne

harmahillenne / harmaillenne

harmaallensa / harmaalleen

harmahillensa / harmahillean / harmaillensa / harmaillean

Ade

-lla

harmaallamme

harmahillamme / harmaillamme

harmaallanne

harmahillanne / harmaillanne

harmaallansa / harmaallaan

harmahillansa / harmahillaan / harmaillansa / harmaillaan

Abl

-lta

harmaaltamme

harmahiltamme / harmailtamme

harmaaltanne

harmahiltanne / harmailtanne

harmaaltansa / harmaaltaan

harmahiltansa / harmahiltaan / harmailtansa / harmailtaan

Tra

-ksi

harmaaksemme

harmahiksemme / harmaiksemme

harmaaksenne

harmahiksenne / harmaiksenne

harmaaksensa / harmaakseen

harmahikseen / harmahiksensa / harmaikseen / harmaiksensa

Ess

-na

harmaanamme

harmahinamme / harmainamme

harmaananne

harmahinanne / harmainanne

harmaanansa / harmaanaan

harmahinansa / harmahinaan / harmainansa / harmainaan

Abe

-tta

harmaattamme

harmahittamme / harmaittamme

harmaattanne

harmahittanne / harmaittanne

harmaattansa / harmaattaan

harmahittansa / harmahittaan / harmaittansa / harmaittaan

Com

-ne

-

harmahinemme / harmainemme

-

harmahinenne / harmainenne

-

harmahineen / harmahinensa / harmaineen / harmainensa

Singular

Plural

Nom

-

harmaamme

harmaanne

harmaansa

harmaamme

harmaanne

harmaansa

Par

-ta

harmaatamme

harmaatanne

harmaatansa / harmaataan

harmaitamme / harmahiamme

harmaitanne / harmahianne

harmaitansa / harmaitaan / harmahiansa / harmahiaan

Gen

-n

harmaamme

harmaanne

harmaansa

harmaittemme / harmaidemme / harmahiemme / harmahittemme

harmaittenne / harmaidenne / harmahienne / harmahittenne

harmaittensa / harmaidensa / harmahiensa / harmahittensa

Ill

mihin

harmaaseemme

harmaaseenne

harmaaseensa

harmaisiimme / harmaihimme / harmahisimme

harmaisiinne / harmaihinne / harmahisinne

harmaisiinsa / harmaihinsa / harmahisinsa

Ine

-ssa

harmaassamme

harmaassanne

harmaassansa / harmaassaan

harmahissamme / harmaissamme

harmahissanne / harmaissanne

harmahissansa / harmahissaan / harmaissansa / harmaissaan

Ela

-sta

harmaastamme

harmaastanne

harmaastansa / harmaastaan

harmahistamme / harmaistamme

harmahistanne / harmaistanne

harmahistansa / harmahistaan / harmaistansa / harmaistaan

All

-lle

harmaallemme

harmaallenne

harmaallensa / harmaalleen

harmahillemme / harmaillemme

harmahillenne / harmaillenne

harmahillensa / harmahillean / harmaillensa / harmaillean

Ade

-lla

harmaallamme

harmaallanne

harmaallansa / harmaallaan

harmahillamme / harmaillamme

harmahillanne / harmaillanne

harmahillansa / harmahillaan / harmaillansa / harmaillaan

Abl

-lta

harmaaltamme

harmaaltanne

harmaaltansa / harmaaltaan

harmahiltamme / harmailtamme

harmahiltanne / harmailtanne

harmahiltansa / harmahiltaan / harmailtansa / harmailtaan

Tra

-ksi

harmaaksemme

harmaaksenne

harmaaksensa / harmaakseen

harmahiksemme / harmaiksemme

harmahiksenne / harmaiksenne

harmahikseen / harmahiksensa / harmaikseen / harmaiksensa

Ess

-na

harmaanamme

harmaananne

harmaanansa / harmaanaan

harmahinamme / harmainamme

harmahinanne / harmainanne

harmahinansa / harmahinaan / harmainansa / harmainaan

Abe

-tta

harmaattamme

harmaattanne

harmaattansa / harmaattaan

harmahittamme / harmaittamme

harmahittanne / harmaittanne

harmahittansa / harmahittaan / harmaittansa / harmaittaan

Com

-ne

-

-

-

harmahinemme / harmainemme

harmahinenne / harmainenne

harmahineen / harmahinensa / harmaineen / harmainensa

Create new exercises Report an issue Exercises Solved!
close modal Press Esc to close
Source:
Report an issue
close modal
If you wish to receive updates on this issue:
SuccessIssue reported! Report
logo
  • Social Instagram
  • Social Facebook

Contact

envelope contact@kieli.net

Copyright 2019-2024, kieli.net

We value your privacy
Kieli.net uses cookies to enhance the browsing experience, serve personalized content, and analyze traffic. To learn more, please refer to the Cookie policy. By clicking "Accept" you consent to Kieli.net's use of cookies. Accept