logo Eng Translation language: Arabic English French German Persian Russian Somali Spanish Log In
logo Log In

Choose translation language

english Right arrow

Language

Contact

envelope contact@kieli.net
  • Social Instagram
  • Social Facebook
Float menu

Language

Close menu
Press / to search

harmaat, noun

Word analysis
harmaasara

harmaasara

harmaat

Noun, Singular Nominative

+ sara

Noun, Singular Nominative

harmaa

Noun, Singular Nominative

+ sara

Noun, Singular Nominative

Report an issue

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

-

harmaat

Par

-ta

-

harmaita / harmahia

Gen

-n

-

harmaitten / harmaiden / harmahien / harmahitten

Ill

mihin

-

harmaisiin / harmaihin / harmahisin

Ine

-ssa

-

harmahissa / harmaissa

Ela

-sta

-

harmahista / harmaista

All

-lle

-

harmahille / harmaille

Ade

-lla

-

harmahilla / harmailla

Abl

-lta

-

harmahilta / harmailta

Tra

-ksi

-

harmahiksi / harmaiksi

Ess

-na

-

harmahina / harmaina

Abe

-tta

-

harmahitta / harmaitta

Com

-ne

-

harmahine / harmaine

Ins

-in

-

harmahin / harmain

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

-

harmaat

Par

-ta

-

harmaita / harmahia

Gen

-n

-

harmaitten / harmaiden / harmahien / harmahitten

Ill

mihin

-

harmaisiin / harmaihin / harmahisin

Ine

-ssa

-

harmahissa / harmaissa

Ela

-sta

-

harmahista / harmaista

All

-lle

-

harmahille / harmaille

Ade

-lla

-

harmahilla / harmailla

Abl

-lta

-

harmahilta / harmailta

Tra

-ksi

-

harmahiksi / harmaiksi

Ess

-na

-

harmahina / harmaina

Abe

-tta

-

harmahitta / harmaitta

Com

-ne

-

harmahine / harmaine

Ins

-in

-

harmahin / harmain

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

gray harmaa, harmaa väri, harmaus, harmaa hevonen
The Gray
grays
with gray
Show more arrow right
Tatoeba parallel corpus, sentence ID: 1567541; Europarl parallel corpus, sentence ID: 65944-10; TED; OpenSubtitles; OpenSubtitles parallel corpus, sentence ID: 5279241; Tatoeba; GlobalVoices; ParaCrawl Corpus; Tanzil Peittäisin hänet harmaissa. I'd clothe her in greys. Talo oli harmaissa varjoissa. The house was in gray shadows. Hän istuu harmaissa farkuissa. She is sitting in grey jeans. Hän kävelee harmaissa housuissa. She is walking in grey trousers. Sinun pitäisi pukeutua harmaissa. You should be dressed in gray. Mies seisoo harmaissa shortsissa. The man is standing in grey shorts. Kissa katosi harmaissa taivaissa. The cat disappeared in the grey skies. Haluaisin puhua harmaisiisi, Hanna. I'd like to speak to you, gray-haired Hanna. Harmaapäätikka (Picus canus). (Picus viridis). Niin että olisit vieressäni harmaisiisi? So you could be beside me gray-haired? Show more arrow right

Wiktionary

(informal) Time spent in the military service; from the color of the uniform, often in the form armeijan harmaat (Literally, "the greys of the Army"). Fin:Jouduin viettämään joulun harmaissa.Eng:I had to spend the Christmas in the military. Show more arrow right

Wikipedia

Grey alien Grey aliens, also referred to as Zeta Reticulans, Roswell Greys, or Grays, are purported extraterrestrial beings. According to journalist C. D. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

-

harmaani

-

harmaasi

-

harmaansa

Par

-ta

-

harmaitani / harmahiani

-

harmaitasi / harmahiasi

-

harmaitansa / harmaitaan / harmahiansa / harmahiaan

Gen

-n

-

harmaitteni / harmaideni / harmahieni / harmahitteni

-

harmaittesi / harmaidesi / harmahiesi / harmahittesi

-

harmaittensa / harmaidensa / harmahiensa / harmahittensa

Ill

mihin

-

harmaisiini / harmaihini / harmahisini

-

harmaisiisi / harmaihisi / harmahisisi

-

harmaisiinsa / harmaihinsa / harmahisinsa

Ine

-ssa

-

harmahissani / harmaissani

-

harmahissasi / harmaissasi

-

harmahissansa / harmahissaan / harmaissansa / harmaissaan

Ela

-sta

-

harmahistani / harmaistani

-

harmahistasi / harmaistasi

-

harmahistansa / harmahistaan / harmaistansa / harmaistaan

All

-lle

-

harmahilleni / harmailleni

-

harmahillesi / harmaillesi

-

harmahillensa / harmahillean / harmaillensa / harmaillean

Ade

-lla

-

harmahillani / harmaillani

-

harmahillasi / harmaillasi

-

harmahillansa / harmahillaan / harmaillansa / harmaillaan

Abl

-lta

-

harmahiltani / harmailtani

-

harmahiltasi / harmailtasi

-

harmahiltansa / harmahiltaan / harmailtansa / harmailtaan

Tra

-ksi

-

harmahikseni / harmaikseni

-

harmahiksesi / harmaiksesi

-

harmahikseen / harmahiksensa / harmaikseen / harmaiksensa

Ess

-na

-

harmahinani / harmainani

-

harmahinasi / harmainasi

-

harmahinansa / harmahinaan / harmainansa / harmainaan

Abe

-tta

-

harmahittani / harmaittani

-

harmahittasi / harmaittasi

-

harmahittansa / harmahittaan / harmaittansa / harmaittaan

Com

-ne

-

harmahineni / harmaineni

-

harmahinesi / harmainesi

-

harmahineen / harmahinensa / harmaineen / harmainensa

Singular

Plural

Nom

-

-

-

-

harmaani

harmaasi

harmaansa

Par

-ta

-

-

-

harmaitani / harmahiani

harmaitasi / harmahiasi

harmaitansa / harmaitaan / harmahiansa / harmahiaan

Gen

-n

-

-

-

harmaitteni / harmaideni / harmahieni / harmahitteni

harmaittesi / harmaidesi / harmahiesi / harmahittesi

harmaittensa / harmaidensa / harmahiensa / harmahittensa

Ill

mihin

-

-

-

harmaisiini / harmaihini / harmahisini

harmaisiisi / harmaihisi / harmahisisi

harmaisiinsa / harmaihinsa / harmahisinsa

Ine

-ssa

-

-

-

harmahissani / harmaissani

harmahissasi / harmaissasi

harmahissansa / harmahissaan / harmaissansa / harmaissaan

Ela

-sta

-

-

-

harmahistani / harmaistani

harmahistasi / harmaistasi

harmahistansa / harmahistaan / harmaistansa / harmaistaan

All

-lle

-

-

-

harmahilleni / harmailleni

harmahillesi / harmaillesi

harmahillensa / harmahillean / harmaillensa / harmaillean

Ade

-lla

-

-

-

harmahillani / harmaillani

harmahillasi / harmaillasi

harmahillansa / harmahillaan / harmaillansa / harmaillaan

Abl

-lta

-

-

-

harmahiltani / harmailtani

harmahiltasi / harmailtasi

harmahiltansa / harmahiltaan / harmailtansa / harmailtaan

Tra

-ksi

-

-

-

harmahikseni / harmaikseni

harmahiksesi / harmaiksesi

harmahikseen / harmahiksensa / harmaikseen / harmaiksensa

Ess

-na

-

-

-

harmahinani / harmainani

harmahinasi / harmainasi

harmahinansa / harmahinaan / harmainansa / harmainaan

Abe

-tta

-

-

-

harmahittani / harmaittani

harmahittasi / harmaittasi

harmahittansa / harmahittaan / harmaittansa / harmaittaan

Com

-ne

-

-

-

harmahineni / harmaineni

harmahinesi / harmainesi

harmahineen / harmahinensa / harmaineen / harmainensa

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

-

harmaamme

-

harmaanne

-

harmaansa

Par

-ta

-

harmaitamme / harmahiamme

-

harmaitanne / harmahianne

-

harmaitansa / harmaitaan / harmahiansa / harmahiaan

Gen

-n

-

harmaittemme / harmaidemme / harmahiemme / harmahittemme

-

harmaittenne / harmaidenne / harmahienne / harmahittenne

-

harmaittensa / harmaidensa / harmahiensa / harmahittensa

Ill

mihin

-

harmaisiimme / harmaihimme / harmahisimme

-

harmaisiinne / harmaihinne / harmahisinne

-

harmaisiinsa / harmaihinsa / harmahisinsa

Ine

-ssa

-

harmahissamme / harmaissamme

-

harmahissanne / harmaissanne

-

harmahissansa / harmahissaan / harmaissansa / harmaissaan

Ela

-sta

-

harmahistamme / harmaistamme

-

harmahistanne / harmaistanne

-

harmahistansa / harmahistaan / harmaistansa / harmaistaan

All

-lle

-

harmahillemme / harmaillemme

-

harmahillenne / harmaillenne

-

harmahillensa / harmahillean / harmaillensa / harmaillean

Ade

-lla

-

harmahillamme / harmaillamme

-

harmahillanne / harmaillanne

-

harmahillansa / harmahillaan / harmaillansa / harmaillaan

Abl

-lta

-

harmahiltamme / harmailtamme

-

harmahiltanne / harmailtanne

-

harmahiltansa / harmahiltaan / harmailtansa / harmailtaan

Tra

-ksi

-

harmahiksemme / harmaiksemme

-

harmahiksenne / harmaiksenne

-

harmahikseen / harmahiksensa / harmaikseen / harmaiksensa

Ess

-na

-

harmahinamme / harmainamme

-

harmahinanne / harmainanne

-

harmahinansa / harmahinaan / harmainansa / harmainaan

Abe

-tta

-

harmahittamme / harmaittamme

-

harmahittanne / harmaittanne

-

harmahittansa / harmahittaan / harmaittansa / harmaittaan

Com

-ne

-

harmahinemme / harmainemme

-

harmahinenne / harmainenne

-

harmahineen / harmahinensa / harmaineen / harmainensa

Singular

Plural

Nom

-

-

-

-

harmaamme

harmaanne

harmaansa

Par

-ta

-

-

-

harmaitamme / harmahiamme

harmaitanne / harmahianne

harmaitansa / harmaitaan / harmahiansa / harmahiaan

Gen

-n

-

-

-

harmaittemme / harmaidemme / harmahiemme / harmahittemme

harmaittenne / harmaidenne / harmahienne / harmahittenne

harmaittensa / harmaidensa / harmahiensa / harmahittensa

Ill

mihin

-

-

-

harmaisiimme / harmaihimme / harmahisimme

harmaisiinne / harmaihinne / harmahisinne

harmaisiinsa / harmaihinsa / harmahisinsa

Ine

-ssa

-

-

-

harmahissamme / harmaissamme

harmahissanne / harmaissanne

harmahissansa / harmahissaan / harmaissansa / harmaissaan

Ela

-sta

-

-

-

harmahistamme / harmaistamme

harmahistanne / harmaistanne

harmahistansa / harmahistaan / harmaistansa / harmaistaan

All

-lle

-

-

-

harmahillemme / harmaillemme

harmahillenne / harmaillenne

harmahillensa / harmahillean / harmaillensa / harmaillean

Ade

-lla

-

-

-

harmahillamme / harmaillamme

harmahillanne / harmaillanne

harmahillansa / harmahillaan / harmaillansa / harmaillaan

Abl

-lta

-

-

-

harmahiltamme / harmailtamme

harmahiltanne / harmailtanne

harmahiltansa / harmahiltaan / harmailtansa / harmailtaan

Tra

-ksi

-

-

-

harmahiksemme / harmaiksemme

harmahiksenne / harmaiksenne

harmahikseen / harmahiksensa / harmaikseen / harmaiksensa

Ess

-na

-

-

-

harmahinamme / harmainamme

harmahinanne / harmainanne

harmahinansa / harmahinaan / harmainansa / harmainaan

Abe

-tta

-

-

-

harmahittamme / harmaittamme

harmahittanne / harmaittanne

harmahittansa / harmahittaan / harmaittansa / harmaittaan

Com

-ne

-

-

-

harmahinemme / harmainemme

harmahinenne / harmainenne

harmahineen / harmahinensa / harmaineen / harmainensa

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

sara

sarat

Par

-ta

saraa

saroja

Gen

-n

saran

sarojen

Ill

mihin

saraan

saroihin

Ine

-ssa

sarassa

saroissa

Ela

-sta

sarasta

saroista

All

-lle

saralle

saroille

Ade

-lla

saralla

saroilla

Abl

-lta

saralta

saroilta

Tra

-ksi

saraksi

saroiksi

Ess

-na

sarana

saroina

Abe

-tta

saratta

saroitta

Com

-ne

-

saroine

Ins

-in

-

saroin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

sara

sarat

Par

-ta

saraa

saroja

Gen

-n

saran

sarojen

Ill

mihin

saraan

saroihin

Ine

-ssa

sarassa

saroissa

Ela

-sta

sarasta

saroista

All

-lle

saralle

saroille

Ade

-lla

saralla

saroilla

Abl

-lta

saralta

saroilta

Tra

-ksi

saraksi

saroiksi

Ess

-na

sarana

saroina

Abe

-tta

saratta

saroitta

Com

-ne

-

saroine

Ins

-in

-

saroin

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

sedge sara
Show more arrow right
OpenSubtitles2018.v3; Tatoeba; OpenSubtitles Sara tuli! Sara's here. Sara on hame. Sara, pumps. Sinä ja Sara? You and Sara? Tee sarana. Make me a hinge. Missä Sara on? Where's Sara? FI: Sara kerää marjoja metsässä. EN: Sara is picking berries in the forest. En tiedä, milloin sara tapahtuu. I don't know when the sara will happen. Hei, Sara täällä. Hey, it's Sara. Sara, älähän nyt. Sara, come on. Sara kävi täällä. Sara was here. Show more arrow right

Wiktionary

sedge Show more arrow right aapasarahajasarahakarasarahapsisaraharmaasaraharsusarahentosarahernesarahetesarahietikkosarahirssisarahostinsaraidänsaraitämerensarajalkasarajokapaikansarajouhisarajuolasarajuurtosarajänönsarakahtaissarakaislasarakalliosarakalvassarakanervisarakarvasarakeltasaraketunsarakevätsarakiiltosarakirjosarakirppusarakorpisarakurmitsansarakäyräsaralapinsaralehtosaralettosaraliereäsaraluhtasaralähdesaramerisaramustasaramutasaramykerösaramätässaranokisaranokkasaranuijasaranuppisarapallosarapatukkasarapitkäpääsarapiukkasarapolkusarapullosararahkasararevonsarariekonsarariippasararäpyläsararöyhysarasarakasvisomersarasopulinsarasormisarasoukkasarasukassarasuolasarasysisaratundrasaratunturisaratupassaratuppisaratähtisaratörrösaraunkarinsaravaaleasaravahasaravankkasaravarstasaravarvassaravelttosaravesisaravienansaravihnesaraviiltosaraviitasaravirnasaravuorisaravälisaraäimäsara Show more arrow right From Proto-Finnic sara (compare Karelian sara, Ludian sara, Veps šarahin), borrowed from Proto-Germanic staraz (compare Swedish starr). Show more arrow right

Wikipedia

sarapuu
pähkinäpensaan virolaisperäinen nimitys Sara
suomalainen yhtye Sara
naisen nimi Sara
naistenlehti, kustantajana Sanoma Magazines Finland sara
Indonesiassa puhuttava austronesialainen kieli sarat
kansa Afrikassa Sara
kunta Filippiineillä Sara
kylä Karviassa, Suomessa sarat
(Carex), sarakasvien (Cyperaceae) heimoon kuuluva suku Jari Sara
(s. 1989), suomalainen jalkapalloilija Kari Sara, suomalainen elokuvatuottaja Magreta Sara, saamelainen luokanopettaja ja saamelaiskäräjien jäsen Robert Sara (s. 1946), itävaltalainen jalkapalloilija ja jalkapallovalmentaja Valto Sara (1907–1967), suomalainen runoilija
Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

sarani

sarani

sarasi

sarasi

saransa

saransa

Par

-ta

saraani

sarojani

saraasi

sarojasi

saraansa / saraaan

sarojansa / sarojaan

Gen

-n

sarani

sarojeni

sarasi

sarojesi

saransa

sarojensa

Ill

mihin

saraani

saroihini

saraasi

saroihisi

saraansa

saroihinsa

Ine

-ssa

sarassani

saroissani

sarassasi

saroissasi

sarassansa / sarassaan

saroissansa / saroissaan

Ela

-sta

sarastani

saroistani

sarastasi

saroistasi

sarastansa / sarastaan

saroistansa / saroistaan

All

-lle

saralleni

saroilleni

sarallesi

saroillesi

sarallensa / saralleen

saroillensa / saroillean

Ade

-lla

sarallani

saroillani

sarallasi

saroillasi

sarallansa / sarallaan

saroillansa / saroillaan

Abl

-lta

saraltani

saroiltani

saraltasi

saroiltasi

saraltansa / saraltaan

saroiltansa / saroiltaan

Tra

-ksi

sarakseni

saroikseni

saraksesi

saroiksesi

saraksensa / sarakseen

saroiksensa / saroikseen

Ess

-na

saranani

saroinani

saranasi

saroinasi

saranansa / saranaan

saroinansa / saroinaan

Abe

-tta

sarattani

saroittani

sarattasi

saroittasi

sarattansa / sarattaan

saroittansa / saroittaan

Com

-ne

-

saroineni

-

saroinesi

-

saroinensa / saroineen

Singular

Plural

Nom

-

sarani

sarasi

saransa

sarani

sarasi

saransa

Par

-ta

saraani

saraasi

saraansa / saraaan

sarojani

sarojasi

sarojansa / sarojaan

Gen

-n

sarani

sarasi

saransa

sarojeni

sarojesi

sarojensa

Ill

mihin

saraani

saraasi

saraansa

saroihini

saroihisi

saroihinsa

Ine

-ssa

sarassani

sarassasi

sarassansa / sarassaan

saroissani

saroissasi

saroissansa / saroissaan

Ela

-sta

sarastani

sarastasi

sarastansa / sarastaan

saroistani

saroistasi

saroistansa / saroistaan

All

-lle

saralleni

sarallesi

sarallensa / saralleen

saroilleni

saroillesi

saroillensa / saroillean

Ade

-lla

sarallani

sarallasi

sarallansa / sarallaan

saroillani

saroillasi

saroillansa / saroillaan

Abl

-lta

saraltani

saraltasi

saraltansa / saraltaan

saroiltani

saroiltasi

saroiltansa / saroiltaan

Tra

-ksi

sarakseni

saraksesi

saraksensa / sarakseen

saroikseni

saroiksesi

saroiksensa / saroikseen

Ess

-na

saranani

saranasi

saranansa / saranaan

saroinani

saroinasi

saroinansa / saroinaan

Abe

-tta

sarattani

sarattasi

sarattansa / sarattaan

saroittani

saroittasi

saroittansa / saroittaan

Com

-ne

-

-

-

saroineni

saroinesi

saroinensa / saroineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

saramme

saramme

saranne

saranne

saransa

saransa

Par

-ta

saraamme

sarojamme

saraanne

sarojanne

saraansa / saraaan

sarojansa / sarojaan

Gen

-n

saramme

sarojemme

saranne

sarojenne

saransa

sarojensa

Ill

mihin

saraamme

saroihimme

saraanne

saroihinne

saraansa

saroihinsa

Ine

-ssa

sarassamme

saroissamme

sarassanne

saroissanne

sarassansa / sarassaan

saroissansa / saroissaan

Ela

-sta

sarastamme

saroistamme

sarastanne

saroistanne

sarastansa / sarastaan

saroistansa / saroistaan

All

-lle

sarallemme

saroillemme

sarallenne

saroillenne

sarallensa / saralleen

saroillensa / saroillean

Ade

-lla

sarallamme

saroillamme

sarallanne

saroillanne

sarallansa / sarallaan

saroillansa / saroillaan

Abl

-lta

saraltamme

saroiltamme

saraltanne

saroiltanne

saraltansa / saraltaan

saroiltansa / saroiltaan

Tra

-ksi

saraksemme

saroiksemme

saraksenne

saroiksenne

saraksensa / sarakseen

saroiksensa / saroikseen

Ess

-na

saranamme

saroinamme

sarananne

saroinanne

saranansa / saranaan

saroinansa / saroinaan

Abe

-tta

sarattamme

saroittamme

sarattanne

saroittanne

sarattansa / sarattaan

saroittansa / saroittaan

Com

-ne

-

saroinemme

-

saroinenne

-

saroinensa / saroineen

Singular

Plural

Nom

-

saramme

saranne

saransa

saramme

saranne

saransa

Par

-ta

saraamme

saraanne

saraansa / saraaan

sarojamme

sarojanne

sarojansa / sarojaan

Gen

-n

saramme

saranne

saransa

sarojemme

sarojenne

sarojensa

Ill

mihin

saraamme

saraanne

saraansa

saroihimme

saroihinne

saroihinsa

Ine

-ssa

sarassamme

sarassanne

sarassansa / sarassaan

saroissamme

saroissanne

saroissansa / saroissaan

Ela

-sta

sarastamme

sarastanne

sarastansa / sarastaan

saroistamme

saroistanne

saroistansa / saroistaan

All

-lle

sarallemme

sarallenne

sarallensa / saralleen

saroillemme

saroillenne

saroillensa / saroillean

Ade

-lla

sarallamme

sarallanne

sarallansa / sarallaan

saroillamme

saroillanne

saroillansa / saroillaan

Abl

-lta

saraltamme

saraltanne

saraltansa / saraltaan

saroiltamme

saroiltanne

saroiltansa / saroiltaan

Tra

-ksi

saraksemme

saraksenne

saraksensa / sarakseen

saroiksemme

saroiksenne

saroiksensa / saroikseen

Ess

-na

saranamme

sarananne

saranansa / saranaan

saroinamme

saroinanne

saroinansa / saroinaan

Abe

-tta

sarattamme

sarattanne

sarattansa / sarattaan

saroittamme

saroittanne

saroittansa / saroittaan

Com

-ne

-

-

-

saroinemme

saroinenne

saroinensa / saroineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

harmaa

harmaat

Par

-ta

harmaata

harmaita / harmahia

Gen

-n

harmaan

harmaitten / harmaiden / harmahien / harmahitten

Ill

mihin

harmaaseen

harmaisiin / harmaihin / harmahisin

Ine

-ssa

harmaassa

harmahissa / harmaissa

Ela

-sta

harmaasta

harmahista / harmaista

All

-lle

harmaalle

harmahille / harmaille

Ade

-lla

harmaalla

harmahilla / harmailla

Abl

-lta

harmaalta

harmahilta / harmailta

Tra

-ksi

harmaaksi

harmahiksi / harmaiksi

Ess

-na

harmaana

harmahina / harmaina

Abe

-tta

harmaatta

harmahitta / harmaitta

Com

-ne

-

harmahine / harmaine

Ins

-in

-

harmahin / harmain

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

harmaa

harmaat

Par

-ta

harmaata

harmaita / harmahia

Gen

-n

harmaan

harmaitten / harmaiden / harmahien / harmahitten

Ill

mihin

harmaaseen

harmaisiin / harmaihin / harmahisin

Ine

-ssa

harmaassa

harmahissa / harmaissa

Ela

-sta

harmaasta

harmahista / harmaista

All

-lle

harmaalle

harmahille / harmaille

Ade

-lla

harmaalla

harmahilla / harmailla

Abl

-lta

harmaalta

harmahilta / harmailta

Tra

-ksi

harmaaksi

harmahiksi / harmaiksi

Ess

-na

harmaana

harmahina / harmaina

Abe

-tta

harmaatta

harmahitta / harmaitta

Com

-ne

-

harmahine / harmaine

Ins

-in

-

harmahin / harmain

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

gray harmaa, harmaa väri, harmaus, harmaa hevonen, väritön, yksitoikkoinen
drab ikävä, harmaa, likaisenruskea, likaisenharmaa
grizzled harmaantunut, harmaa
Show more arrow right
Tatoeba; Europarl Parallel Corpus; JW300 Parallel Corpus; OpenSubtitles; OpenSubtitles2018.v3; OPUS; Global Voices; ParFin Koko huone oli harmaisiisi. The whole room was greyish. Harmaa auto ajoi ohitsemme. The gray car drove past us. Harmaa kissa kulkee pihalla. The gray cat is walking in the yard. Gondolin seisoi siellä harmaanansa. Gondolin stood there with its gray. Katot ja seinät ovat harmaisiisi. Roofs and walls are greyish. Sehän on harmaa. It's gray. Minulla on päälläni harmaa paita. I am wearing a grey shirt. Värjäsin talvella hiukseni harmaat. I dyed my hair grey in the winter. Talot ovat korkeita ja harmaisiisi. The buildings are tall and greyish. Merellä on kauniita harmaat hylkeitä. There are beautiful grey seals in the sea. Show more arrow right

Wiktionary

The colour grey/gray. Show more arrow right From Proto-Finnic harmaga, borrowed from Proto-Baltic śirˀmas (compare Lithuanian širmas). Show more arrow right

Wikipedia

Gray Gray or grey is the color of black and white mixed together. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

harmaani

harmaani

harmaasi

harmaasi

harmaansa

harmaansa

Par

-ta

harmaatani

harmaitani / harmahiani

harmaatasi

harmaitasi / harmahiasi

harmaatansa / harmaataan

harmaitansa / harmaitaan / harmahiansa / harmahiaan

Gen

-n

harmaani

harmaitteni / harmaideni / harmahieni / harmahitteni

harmaasi

harmaittesi / harmaidesi / harmahiesi / harmahittesi

harmaansa

harmaittensa / harmaidensa / harmahiensa / harmahittensa

Ill

mihin

harmaaseeni

harmaisiini / harmaihini / harmahisini

harmaaseesi

harmaisiisi / harmaihisi / harmahisisi

harmaaseensa

harmaisiinsa / harmaihinsa / harmahisinsa

Ine

-ssa

harmaassani

harmahissani / harmaissani

harmaassasi

harmahissasi / harmaissasi

harmaassansa / harmaassaan

harmahissansa / harmahissaan / harmaissansa / harmaissaan

Ela

-sta

harmaastani

harmahistani / harmaistani

harmaastasi

harmahistasi / harmaistasi

harmaastansa / harmaastaan

harmahistansa / harmahistaan / harmaistansa / harmaistaan

All

-lle

harmaalleni

harmahilleni / harmailleni

harmaallesi

harmahillesi / harmaillesi

harmaallensa / harmaalleen

harmahillensa / harmahillean / harmaillensa / harmaillean

Ade

-lla

harmaallani

harmahillani / harmaillani

harmaallasi

harmahillasi / harmaillasi

harmaallansa / harmaallaan

harmahillansa / harmahillaan / harmaillansa / harmaillaan

Abl

-lta

harmaaltani

harmahiltani / harmailtani

harmaaltasi

harmahiltasi / harmailtasi

harmaaltansa / harmaaltaan

harmahiltansa / harmahiltaan / harmailtansa / harmailtaan

Tra

-ksi

harmaakseni

harmahikseni / harmaikseni

harmaaksesi

harmahiksesi / harmaiksesi

harmaaksensa / harmaakseen

harmahikseen / harmahiksensa / harmaikseen / harmaiksensa

Ess

-na

harmaanani

harmahinani / harmainani

harmaanasi

harmahinasi / harmainasi

harmaanansa / harmaanaan

harmahinansa / harmahinaan / harmainansa / harmainaan

Abe

-tta

harmaattani

harmahittani / harmaittani

harmaattasi

harmahittasi / harmaittasi

harmaattansa / harmaattaan

harmahittansa / harmahittaan / harmaittansa / harmaittaan

Com

-ne

-

harmahineni / harmaineni

-

harmahinesi / harmainesi

-

harmahineen / harmahinensa / harmaineen / harmainensa

Singular

Plural

Nom

-

harmaani

harmaasi

harmaansa

harmaani

harmaasi

harmaansa

Par

-ta

harmaatani

harmaatasi

harmaatansa / harmaataan

harmaitani / harmahiani

harmaitasi / harmahiasi

harmaitansa / harmaitaan / harmahiansa / harmahiaan

Gen

-n

harmaani

harmaasi

harmaansa

harmaitteni / harmaideni / harmahieni / harmahitteni

harmaittesi / harmaidesi / harmahiesi / harmahittesi

harmaittensa / harmaidensa / harmahiensa / harmahittensa

Ill

mihin

harmaaseeni

harmaaseesi

harmaaseensa

harmaisiini / harmaihini / harmahisini

harmaisiisi / harmaihisi / harmahisisi

harmaisiinsa / harmaihinsa / harmahisinsa

Ine

-ssa

harmaassani

harmaassasi

harmaassansa / harmaassaan

harmahissani / harmaissani

harmahissasi / harmaissasi

harmahissansa / harmahissaan / harmaissansa / harmaissaan

Ela

-sta

harmaastani

harmaastasi

harmaastansa / harmaastaan

harmahistani / harmaistani

harmahistasi / harmaistasi

harmahistansa / harmahistaan / harmaistansa / harmaistaan

All

-lle

harmaalleni

harmaallesi

harmaallensa / harmaalleen

harmahilleni / harmailleni

harmahillesi / harmaillesi

harmahillensa / harmahillean / harmaillensa / harmaillean

Ade

-lla

harmaallani

harmaallasi

harmaallansa / harmaallaan

harmahillani / harmaillani

harmahillasi / harmaillasi

harmahillansa / harmahillaan / harmaillansa / harmaillaan

Abl

-lta

harmaaltani

harmaaltasi

harmaaltansa / harmaaltaan

harmahiltani / harmailtani

harmahiltasi / harmailtasi

harmahiltansa / harmahiltaan / harmailtansa / harmailtaan

Tra

-ksi

harmaakseni

harmaaksesi

harmaaksensa / harmaakseen

harmahikseni / harmaikseni

harmahiksesi / harmaiksesi

harmahikseen / harmahiksensa / harmaikseen / harmaiksensa

Ess

-na

harmaanani

harmaanasi

harmaanansa / harmaanaan

harmahinani / harmainani

harmahinasi / harmainasi

harmahinansa / harmahinaan / harmainansa / harmainaan

Abe

-tta

harmaattani

harmaattasi

harmaattansa / harmaattaan

harmahittani / harmaittani

harmahittasi / harmaittasi

harmahittansa / harmahittaan / harmaittansa / harmaittaan

Com

-ne

-

-

-

harmahineni / harmaineni

harmahinesi / harmainesi

harmahineen / harmahinensa / harmaineen / harmainensa

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

harmaamme

harmaamme

harmaanne

harmaanne

harmaansa

harmaansa

Par

-ta

harmaatamme

harmaitamme / harmahiamme

harmaatanne

harmaitanne / harmahianne

harmaatansa / harmaataan

harmaitansa / harmaitaan / harmahiansa / harmahiaan

Gen

-n

harmaamme

harmaittemme / harmaidemme / harmahiemme / harmahittemme

harmaanne

harmaittenne / harmaidenne / harmahienne / harmahittenne

harmaansa

harmaittensa / harmaidensa / harmahiensa / harmahittensa

Ill

mihin

harmaaseemme

harmaisiimme / harmaihimme / harmahisimme

harmaaseenne

harmaisiinne / harmaihinne / harmahisinne

harmaaseensa

harmaisiinsa / harmaihinsa / harmahisinsa

Ine

-ssa

harmaassamme

harmahissamme / harmaissamme

harmaassanne

harmahissanne / harmaissanne

harmaassansa / harmaassaan

harmahissansa / harmahissaan / harmaissansa / harmaissaan

Ela

-sta

harmaastamme

harmahistamme / harmaistamme

harmaastanne

harmahistanne / harmaistanne

harmaastansa / harmaastaan

harmahistansa / harmahistaan / harmaistansa / harmaistaan

All

-lle

harmaallemme

harmahillemme / harmaillemme

harmaallenne

harmahillenne / harmaillenne

harmaallensa / harmaalleen

harmahillensa / harmahillean / harmaillensa / harmaillean

Ade

-lla

harmaallamme

harmahillamme / harmaillamme

harmaallanne

harmahillanne / harmaillanne

harmaallansa / harmaallaan

harmahillansa / harmahillaan / harmaillansa / harmaillaan

Abl

-lta

harmaaltamme

harmahiltamme / harmailtamme

harmaaltanne

harmahiltanne / harmailtanne

harmaaltansa / harmaaltaan

harmahiltansa / harmahiltaan / harmailtansa / harmailtaan

Tra

-ksi

harmaaksemme

harmahiksemme / harmaiksemme

harmaaksenne

harmahiksenne / harmaiksenne

harmaaksensa / harmaakseen

harmahikseen / harmahiksensa / harmaikseen / harmaiksensa

Ess

-na

harmaanamme

harmahinamme / harmainamme

harmaananne

harmahinanne / harmainanne

harmaanansa / harmaanaan

harmahinansa / harmahinaan / harmainansa / harmainaan

Abe

-tta

harmaattamme

harmahittamme / harmaittamme

harmaattanne

harmahittanne / harmaittanne

harmaattansa / harmaattaan

harmahittansa / harmahittaan / harmaittansa / harmaittaan

Com

-ne

-

harmahinemme / harmainemme

-

harmahinenne / harmainenne

-

harmahineen / harmahinensa / harmaineen / harmainensa

Singular

Plural

Nom

-

harmaamme

harmaanne

harmaansa

harmaamme

harmaanne

harmaansa

Par

-ta

harmaatamme

harmaatanne

harmaatansa / harmaataan

harmaitamme / harmahiamme

harmaitanne / harmahianne

harmaitansa / harmaitaan / harmahiansa / harmahiaan

Gen

-n

harmaamme

harmaanne

harmaansa

harmaittemme / harmaidemme / harmahiemme / harmahittemme

harmaittenne / harmaidenne / harmahienne / harmahittenne

harmaittensa / harmaidensa / harmahiensa / harmahittensa

Ill

mihin

harmaaseemme

harmaaseenne

harmaaseensa

harmaisiimme / harmaihimme / harmahisimme

harmaisiinne / harmaihinne / harmahisinne

harmaisiinsa / harmaihinsa / harmahisinsa

Ine

-ssa

harmaassamme

harmaassanne

harmaassansa / harmaassaan

harmahissamme / harmaissamme

harmahissanne / harmaissanne

harmahissansa / harmahissaan / harmaissansa / harmaissaan

Ela

-sta

harmaastamme

harmaastanne

harmaastansa / harmaastaan

harmahistamme / harmaistamme

harmahistanne / harmaistanne

harmahistansa / harmahistaan / harmaistansa / harmaistaan

All

-lle

harmaallemme

harmaallenne

harmaallensa / harmaalleen

harmahillemme / harmaillemme

harmahillenne / harmaillenne

harmahillensa / harmahillean / harmaillensa / harmaillean

Ade

-lla

harmaallamme

harmaallanne

harmaallansa / harmaallaan

harmahillamme / harmaillamme

harmahillanne / harmaillanne

harmahillansa / harmahillaan / harmaillansa / harmaillaan

Abl

-lta

harmaaltamme

harmaaltanne

harmaaltansa / harmaaltaan

harmahiltamme / harmailtamme

harmahiltanne / harmailtanne

harmahiltansa / harmahiltaan / harmailtansa / harmailtaan

Tra

-ksi

harmaaksemme

harmaaksenne

harmaaksensa / harmaakseen

harmahiksemme / harmaiksemme

harmahiksenne / harmaiksenne

harmahikseen / harmahiksensa / harmaikseen / harmaiksensa

Ess

-na

harmaanamme

harmaananne

harmaanansa / harmaanaan

harmahinamme / harmainamme

harmahinanne / harmainanne

harmahinansa / harmahinaan / harmainansa / harmainaan

Abe

-tta

harmaattamme

harmaattanne

harmaattansa / harmaattaan

harmahittamme / harmaittamme

harmahittanne / harmaittanne

harmahittansa / harmahittaan / harmaittansa / harmaittaan

Com

-ne

-

-

-

harmahinemme / harmainemme

harmahinenne / harmainenne

harmahineen / harmahinensa / harmaineen / harmainensa

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

Create new exercises Report an issue Exercises Solved!
close modal Press Esc to close
Source:
Report an issue
close modal
If you wish to receive updates on this issue:
SuccessIssue reported! Report
logo
  • Social Instagram
  • Social Facebook

Contact

envelope contact@kieli.net

Copyright 2019-2024, kieli.net

We value your privacy
Kieli.net uses cookies to enhance the browsing experience, serve personalized content, and analyze traffic. To learn more, please refer to the Cookie policy. By clicking "Accept" you consent to Kieli.net's use of cookies. Accept