haparoivuus |
Noun, Singular Nominative |
Singular |
Plural |
||
---|---|---|---|
Nom |
- |
haparoivuudet |
|
Par |
-ta |
haparoivuutta |
haparoivuuksia |
Gen |
-n |
haparoivuuden |
haparoivuuksien |
Ill |
mihin |
haparoivuuteen |
haparoivuuksiin |
Ine |
-ssa |
haparoivuudessa |
haparoivuuksissa |
Ela |
-sta |
haparoivuudesta |
haparoivuuksista |
All |
-lle |
haparoivuudelle |
haparoivuuksille |
Ade |
-lla |
haparoivuudella |
haparoivuuksilla |
Abl |
-lta |
haparoivuudelta |
haparoivuuksilta |
Tra |
-ksi |
haparoivuudeksi |
haparoivuuksiksi |
Ess |
-na |
haparoivuutena |
haparoivuuksina |
Abe |
-tta |
haparoivuudetta |
haparoivuuksitta |
Com |
-ne |
- |
haparoivuuksine |
Ins |
-in |
- |
haparoivuuksin |
Singular
Plural
Nom
-
haparoivuudet
Par
-ta
haparoivuutta
haparoivuuksia
Gen
-n
haparoivuuden
haparoivuuksien
Ill
mihin
haparoivuuteen
haparoivuuksiin
Ine
-ssa
haparoivuudessa
haparoivuuksissa
Ela
-sta
haparoivuudesta
haparoivuuksista
All
-lle
haparoivuudelle
haparoivuuksille
Ade
-lla
haparoivuudella
haparoivuuksilla
Abl
-lta
haparoivuudelta
haparoivuuksilta
Tra
-ksi
haparoivuudeksi
haparoivuuksiksi
Ess
-na
haparoivuutena
haparoivuuksina
Abe
-tta
haparoivuudetta
haparoivuuksitta
Com
-ne
-
haparoivuuksine
Ins
-in
-
haparoivuuksin
groping | |
grim |
-ni
-si
-nsa (singular)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
haparoivuute |
haparoivuute |
haparoivuute |
haparoivuute |
haparoivuute |
haparoivuute |
Par |
-ta |
haparoivuutta |
haparoivuuksia |
haparoivuutta |
haparoivuuksia |
haparoivuutta |
haparoivuuksia |
Gen |
-n |
haparoivuute |
haparoivuuksie |
haparoivuute |
haparoivuuksie |
haparoivuute |
haparoivuuksie |
Ill |
mihin |
haparoivuutee |
haparoivuuksii |
haparoivuutee |
haparoivuuksii |
haparoivuutee |
haparoivuuksii |
Ine |
-ssa |
haparoivuudessa |
haparoivuuksissa |
haparoivuudessa |
haparoivuuksissa |
haparoivuudessa |
haparoivuuksissa |
Ela |
-sta |
haparoivuudesta |
haparoivuuksista |
haparoivuudesta |
haparoivuuksista |
haparoivuudesta |
haparoivuuksista |
All |
-lle |
haparoivuudelle |
haparoivuuksille |
haparoivuudelle |
haparoivuuksille |
haparoivuudelle |
haparoivuuksille |
Ade |
-lla |
haparoivuudella |
haparoivuuksilla |
haparoivuudella |
haparoivuuksilla |
haparoivuudella |
haparoivuuksilla |
Abl |
-lta |
haparoivuudelta |
haparoivuuksilta |
haparoivuudelta |
haparoivuuksilta |
haparoivuudelta |
haparoivuuksilta |
Tra |
-ksi |
haparoivuudekse |
haparoivuuksikse |
haparoivuudekse |
haparoivuuksikse |
haparoivuudekse |
haparoivuuksikse |
Ess |
-na |
haparoivuutena |
haparoivuuksina |
haparoivuutena |
haparoivuuksina |
haparoivuutena |
haparoivuuksina |
Abe |
-tta |
haparoivuudetta |
haparoivuuksitta |
haparoivuudetta |
haparoivuuksitta |
haparoivuudetta |
haparoivuuksitta |
Com |
-ne |
- |
haparoivuuksine |
- |
haparoivuuksine |
- |
haparoivuuksine |
Singular
Plural
Nom
-
haparoivuute
haparoivuute
haparoivuute
haparoivuute
haparoivuute
haparoivuute
Par
-ta
haparoivuutta
haparoivuutta
haparoivuutta
haparoivuuksia
haparoivuuksia
haparoivuuksia
Gen
-n
haparoivuute
haparoivuute
haparoivuute
haparoivuuksie
haparoivuuksie
haparoivuuksie
Ill
mihin
haparoivuutee
haparoivuutee
haparoivuutee
haparoivuuksii
haparoivuuksii
haparoivuuksii
Ine
-ssa
haparoivuudessa
haparoivuudessa
haparoivuudessa
haparoivuuksissa
haparoivuuksissa
haparoivuuksissa
Ela
-sta
haparoivuudesta
haparoivuudesta
haparoivuudesta
haparoivuuksista
haparoivuuksista
haparoivuuksista
All
-lle
haparoivuudelle
haparoivuudelle
haparoivuudelle
haparoivuuksille
haparoivuuksille
haparoivuuksille
Ade
-lla
haparoivuudella
haparoivuudella
haparoivuudella
haparoivuuksilla
haparoivuuksilla
haparoivuuksilla
Abl
-lta
haparoivuudelta
haparoivuudelta
haparoivuudelta
haparoivuuksilta
haparoivuuksilta
haparoivuuksilta
Tra
-ksi
haparoivuudekse
haparoivuudekse
haparoivuudekse
haparoivuuksikse
haparoivuuksikse
haparoivuuksikse
Ess
-na
haparoivuutena
haparoivuutena
haparoivuutena
haparoivuuksina
haparoivuuksina
haparoivuuksina
Abe
-tta
haparoivuudetta
haparoivuudetta
haparoivuudetta
haparoivuuksitta
haparoivuuksitta
haparoivuuksitta
Com
-ne
-
-
-
haparoivuuksine
haparoivuuksine
haparoivuuksine
-mme
-nne
-nsa (plural)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
haparoivuute |
haparoivuute |
haparoivuute |
haparoivuute |
haparoivuute |
haparoivuute |
Par |
-ta |
haparoivuutta |
haparoivuuksia |
haparoivuutta |
haparoivuuksia |
haparoivuutta |
haparoivuuksia |
Gen |
-n |
haparoivuute |
haparoivuuksie |
haparoivuute |
haparoivuuksie |
haparoivuute |
haparoivuuksie |
Ill |
mihin |
haparoivuutee |
haparoivuuksii |
haparoivuutee |
haparoivuuksii |
haparoivuutee |
haparoivuuksii |
Ine |
-ssa |
haparoivuudessa |
haparoivuuksissa |
haparoivuudessa |
haparoivuuksissa |
haparoivuudessa |
haparoivuuksissa |
Ela |
-sta |
haparoivuudesta |
haparoivuuksista |
haparoivuudesta |
haparoivuuksista |
haparoivuudesta |
haparoivuuksista |
All |
-lle |
haparoivuudelle |
haparoivuuksille |
haparoivuudelle |
haparoivuuksille |
haparoivuudelle |
haparoivuuksille |
Ade |
-lla |
haparoivuudella |
haparoivuuksilla |
haparoivuudella |
haparoivuuksilla |
haparoivuudella |
haparoivuuksilla |
Abl |
-lta |
haparoivuudelta |
haparoivuuksilta |
haparoivuudelta |
haparoivuuksilta |
haparoivuudelta |
haparoivuuksilta |
Tra |
-ksi |
haparoivuudekse |
haparoivuuksikse |
haparoivuudekse |
haparoivuuksikse |
haparoivuudekse |
haparoivuuksikse |
Ess |
-na |
haparoivuutena |
haparoivuuksina |
haparoivuutena |
haparoivuuksina |
haparoivuutena |
haparoivuuksina |
Abe |
-tta |
haparoivuudetta |
haparoivuuksitta |
haparoivuudetta |
haparoivuuksitta |
haparoivuudetta |
haparoivuuksitta |
Com |
-ne |
- |
haparoivuuksine |
- |
haparoivuuksine |
- |
haparoivuuksine |
Singular
Plural
Nom
-
haparoivuute
haparoivuute
haparoivuute
haparoivuute
haparoivuute
haparoivuute
Par
-ta
haparoivuutta
haparoivuutta
haparoivuutta
haparoivuuksia
haparoivuuksia
haparoivuuksia
Gen
-n
haparoivuute
haparoivuute
haparoivuute
haparoivuuksie
haparoivuuksie
haparoivuuksie
Ill
mihin
haparoivuutee
haparoivuutee
haparoivuutee
haparoivuuksii
haparoivuuksii
haparoivuuksii
Ine
-ssa
haparoivuudessa
haparoivuudessa
haparoivuudessa
haparoivuuksissa
haparoivuuksissa
haparoivuuksissa
Ela
-sta
haparoivuudesta
haparoivuudesta
haparoivuudesta
haparoivuuksista
haparoivuuksista
haparoivuuksista
All
-lle
haparoivuudelle
haparoivuudelle
haparoivuudelle
haparoivuuksille
haparoivuuksille
haparoivuuksille
Ade
-lla
haparoivuudella
haparoivuudella
haparoivuudella
haparoivuuksilla
haparoivuuksilla
haparoivuuksilla
Abl
-lta
haparoivuudelta
haparoivuudelta
haparoivuudelta
haparoivuuksilta
haparoivuuksilta
haparoivuuksilta
Tra
-ksi
haparoivuudekse
haparoivuudekse
haparoivuudekse
haparoivuuksikse
haparoivuuksikse
haparoivuuksikse
Ess
-na
haparoivuutena
haparoivuutena
haparoivuutena
haparoivuuksina
haparoivuuksina
haparoivuuksina
Abe
-tta
haparoivuudetta
haparoivuudetta
haparoivuudetta
haparoivuuksitta
haparoivuuksitta
haparoivuuksitta
Com
-ne
-
-
-
haparoivuuksine
haparoivuuksine
haparoivuuksine
Contact
Copyright 2019-2024, kieli.net