logo Eng Translation language: Arabic English French German Persian Russian Somali Spanish Log In
logo Log In

Choose translation language

english Right arrow

Language

Contact

envelope contact@kieli.net
  • Social Instagram
  • Social Facebook
Float menu

Language

Close menu
Press / to search

haparoivuus, noun

Word analysis
haparoivuus

haparoivuus

haparoivuus

Noun, Singular Nominative

Report an issue

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

haparoivuus

haparoivuudet

Par

-ta

haparoivuutta

haparoivuuksia

Gen

-n

haparoivuuden

haparoivuuksien

Ill

mihin

haparoivuuteen

haparoivuuksiin

Ine

-ssa

haparoivuudessa

haparoivuuksissa

Ela

-sta

haparoivuudesta

haparoivuuksista

All

-lle

haparoivuudelle

haparoivuuksille

Ade

-lla

haparoivuudella

haparoivuuksilla

Abl

-lta

haparoivuudelta

haparoivuuksilta

Tra

-ksi

haparoivuudeksi

haparoivuuksiksi

Ess

-na

haparoivuutena

haparoivuuksina

Abe

-tta

haparoivuudetta

haparoivuuksitta

Com

-ne

-

haparoivuuksine

Ins

-in

-

haparoivuuksin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

haparoivuus

haparoivuudet

Par

-ta

haparoivuutta

haparoivuuksia

Gen

-n

haparoivuuden

haparoivuuksien

Ill

mihin

haparoivuuteen

haparoivuuksiin

Ine

-ssa

haparoivuudessa

haparoivuuksissa

Ela

-sta

haparoivuudesta

haparoivuuksista

All

-lle

haparoivuudelle

haparoivuuksille

Ade

-lla

haparoivuudella

haparoivuuksilla

Abl

-lta

haparoivuudelta

haparoivuuksilta

Tra

-ksi

haparoivuudeksi

haparoivuuksiksi

Ess

-na

haparoivuutena

haparoivuuksina

Abe

-tta

haparoivuudetta

haparoivuuksitta

Com

-ne

-

haparoivuuksine

Ins

-in

-

haparoivuuksin

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

groping
grim
Show more arrow right
ParaCrawl Corpus Lisääntynyt syljeneritys, lihasvapina, liikkeiden haparoivuus ja kouristukset olivat melko harvinaisia. Hypersalivation, muscle tremors, ataxia and seizures were uncommon. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

haparoivuuteni

haparoivuuteni

haparoivuutesi

haparoivuutesi

haparoivuutensa

haparoivuutensa

Par

-ta

haparoivuuttani

haparoivuuksiani

haparoivuuttasi

haparoivuuksiasi

haparoivuuttansa / haparoivuuttaan

haparoivuuksiansa / haparoivuuksiaan

Gen

-n

haparoivuuteni

haparoivuuksieni

haparoivuutesi

haparoivuuksiesi

haparoivuutensa

haparoivuuksiensa

Ill

mihin

haparoivuuteeni

haparoivuuksiini

haparoivuuteesi

haparoivuuksiisi

haparoivuuteensa

haparoivuuksiinsa

Ine

-ssa

haparoivuudessani

haparoivuuksissani

haparoivuudessasi

haparoivuuksissasi

haparoivuudessansa / haparoivuudessaan

haparoivuuksissansa / haparoivuuksissaan

Ela

-sta

haparoivuudestani

haparoivuuksistani

haparoivuudestasi

haparoivuuksistasi

haparoivuudestansa / haparoivuudestaan

haparoivuuksistansa / haparoivuuksistaan

All

-lle

haparoivuudelleni

haparoivuuksilleni

haparoivuudellesi

haparoivuuksillesi

haparoivuudellensa / haparoivuudelleen

haparoivuuksillensa / haparoivuuksillean

Ade

-lla

haparoivuudellani

haparoivuuksillani

haparoivuudellasi

haparoivuuksillasi

haparoivuudellansa / haparoivuudellaan

haparoivuuksillansa / haparoivuuksillaan

Abl

-lta

haparoivuudeltani

haparoivuuksiltani

haparoivuudeltasi

haparoivuuksiltasi

haparoivuudeltansa / haparoivuudeltaan

haparoivuuksiltansa / haparoivuuksiltaan

Tra

-ksi

haparoivuudekseni

haparoivuuksikseni

haparoivuudeksesi

haparoivuuksiksesi

haparoivuudeksensa / haparoivuudekseen

haparoivuuksiksensa / haparoivuuksikseen

Ess

-na

haparoivuutenani

haparoivuuksinani

haparoivuutenasi

haparoivuuksinasi

haparoivuutenansa / haparoivuutenaan

haparoivuuksinansa / haparoivuuksinaan

Abe

-tta

haparoivuudettani

haparoivuuksittani

haparoivuudettasi

haparoivuuksittasi

haparoivuudettansa / haparoivuudettaan

haparoivuuksittansa / haparoivuuksittaan

Com

-ne

-

haparoivuuksineni

-

haparoivuuksinesi

-

haparoivuuksinensa / haparoivuuksineen

Singular

Plural

Nom

-

haparoivuuteni

haparoivuutesi

haparoivuutensa

haparoivuuteni

haparoivuutesi

haparoivuutensa

Par

-ta

haparoivuuttani

haparoivuuttasi

haparoivuuttansa / haparoivuuttaan

haparoivuuksiani

haparoivuuksiasi

haparoivuuksiansa / haparoivuuksiaan

Gen

-n

haparoivuuteni

haparoivuutesi

haparoivuutensa

haparoivuuksieni

haparoivuuksiesi

haparoivuuksiensa

Ill

mihin

haparoivuuteeni

haparoivuuteesi

haparoivuuteensa

haparoivuuksiini

haparoivuuksiisi

haparoivuuksiinsa

Ine

-ssa

haparoivuudessani

haparoivuudessasi

haparoivuudessansa / haparoivuudessaan

haparoivuuksissani

haparoivuuksissasi

haparoivuuksissansa / haparoivuuksissaan

Ela

-sta

haparoivuudestani

haparoivuudestasi

haparoivuudestansa / haparoivuudestaan

haparoivuuksistani

haparoivuuksistasi

haparoivuuksistansa / haparoivuuksistaan

All

-lle

haparoivuudelleni

haparoivuudellesi

haparoivuudellensa / haparoivuudelleen

haparoivuuksilleni

haparoivuuksillesi

haparoivuuksillensa / haparoivuuksillean

Ade

-lla

haparoivuudellani

haparoivuudellasi

haparoivuudellansa / haparoivuudellaan

haparoivuuksillani

haparoivuuksillasi

haparoivuuksillansa / haparoivuuksillaan

Abl

-lta

haparoivuudeltani

haparoivuudeltasi

haparoivuudeltansa / haparoivuudeltaan

haparoivuuksiltani

haparoivuuksiltasi

haparoivuuksiltansa / haparoivuuksiltaan

Tra

-ksi

haparoivuudekseni

haparoivuudeksesi

haparoivuudeksensa / haparoivuudekseen

haparoivuuksikseni

haparoivuuksiksesi

haparoivuuksiksensa / haparoivuuksikseen

Ess

-na

haparoivuutenani

haparoivuutenasi

haparoivuutenansa / haparoivuutenaan

haparoivuuksinani

haparoivuuksinasi

haparoivuuksinansa / haparoivuuksinaan

Abe

-tta

haparoivuudettani

haparoivuudettasi

haparoivuudettansa / haparoivuudettaan

haparoivuuksittani

haparoivuuksittasi

haparoivuuksittansa / haparoivuuksittaan

Com

-ne

-

-

-

haparoivuuksineni

haparoivuuksinesi

haparoivuuksinensa / haparoivuuksineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

haparoivuutemme

haparoivuutemme

haparoivuutenne

haparoivuutenne

haparoivuutensa

haparoivuutensa

Par

-ta

haparoivuuttamme

haparoivuuksiamme

haparoivuuttanne

haparoivuuksianne

haparoivuuttansa / haparoivuuttaan

haparoivuuksiansa / haparoivuuksiaan

Gen

-n

haparoivuutemme

haparoivuuksiemme

haparoivuutenne

haparoivuuksienne

haparoivuutensa

haparoivuuksiensa

Ill

mihin

haparoivuuteemme

haparoivuuksiimme

haparoivuuteenne

haparoivuuksiinne

haparoivuuteensa

haparoivuuksiinsa

Ine

-ssa

haparoivuudessamme

haparoivuuksissamme

haparoivuudessanne

haparoivuuksissanne

haparoivuudessansa / haparoivuudessaan

haparoivuuksissansa / haparoivuuksissaan

Ela

-sta

haparoivuudestamme

haparoivuuksistamme

haparoivuudestanne

haparoivuuksistanne

haparoivuudestansa / haparoivuudestaan

haparoivuuksistansa / haparoivuuksistaan

All

-lle

haparoivuudellemme

haparoivuuksillemme

haparoivuudellenne

haparoivuuksillenne

haparoivuudellensa / haparoivuudelleen

haparoivuuksillensa / haparoivuuksillean

Ade

-lla

haparoivuudellamme

haparoivuuksillamme

haparoivuudellanne

haparoivuuksillanne

haparoivuudellansa / haparoivuudellaan

haparoivuuksillansa / haparoivuuksillaan

Abl

-lta

haparoivuudeltamme

haparoivuuksiltamme

haparoivuudeltanne

haparoivuuksiltanne

haparoivuudeltansa / haparoivuudeltaan

haparoivuuksiltansa / haparoivuuksiltaan

Tra

-ksi

haparoivuudeksemme

haparoivuuksiksemme

haparoivuudeksenne

haparoivuuksiksenne

haparoivuudeksensa / haparoivuudekseen

haparoivuuksiksensa / haparoivuuksikseen

Ess

-na

haparoivuutenamme

haparoivuuksinamme

haparoivuutenanne

haparoivuuksinanne

haparoivuutenansa / haparoivuutenaan

haparoivuuksinansa / haparoivuuksinaan

Abe

-tta

haparoivuudettamme

haparoivuuksittamme

haparoivuudettanne

haparoivuuksittanne

haparoivuudettansa / haparoivuudettaan

haparoivuuksittansa / haparoivuuksittaan

Com

-ne

-

haparoivuuksinemme

-

haparoivuuksinenne

-

haparoivuuksinensa / haparoivuuksineen

Singular

Plural

Nom

-

haparoivuutemme

haparoivuutenne

haparoivuutensa

haparoivuutemme

haparoivuutenne

haparoivuutensa

Par

-ta

haparoivuuttamme

haparoivuuttanne

haparoivuuttansa / haparoivuuttaan

haparoivuuksiamme

haparoivuuksianne

haparoivuuksiansa / haparoivuuksiaan

Gen

-n

haparoivuutemme

haparoivuutenne

haparoivuutensa

haparoivuuksiemme

haparoivuuksienne

haparoivuuksiensa

Ill

mihin

haparoivuuteemme

haparoivuuteenne

haparoivuuteensa

haparoivuuksiimme

haparoivuuksiinne

haparoivuuksiinsa

Ine

-ssa

haparoivuudessamme

haparoivuudessanne

haparoivuudessansa / haparoivuudessaan

haparoivuuksissamme

haparoivuuksissanne

haparoivuuksissansa / haparoivuuksissaan

Ela

-sta

haparoivuudestamme

haparoivuudestanne

haparoivuudestansa / haparoivuudestaan

haparoivuuksistamme

haparoivuuksistanne

haparoivuuksistansa / haparoivuuksistaan

All

-lle

haparoivuudellemme

haparoivuudellenne

haparoivuudellensa / haparoivuudelleen

haparoivuuksillemme

haparoivuuksillenne

haparoivuuksillensa / haparoivuuksillean

Ade

-lla

haparoivuudellamme

haparoivuudellanne

haparoivuudellansa / haparoivuudellaan

haparoivuuksillamme

haparoivuuksillanne

haparoivuuksillansa / haparoivuuksillaan

Abl

-lta

haparoivuudeltamme

haparoivuudeltanne

haparoivuudeltansa / haparoivuudeltaan

haparoivuuksiltamme

haparoivuuksiltanne

haparoivuuksiltansa / haparoivuuksiltaan

Tra

-ksi

haparoivuudeksemme

haparoivuudeksenne

haparoivuudeksensa / haparoivuudekseen

haparoivuuksiksemme

haparoivuuksiksenne

haparoivuuksiksensa / haparoivuuksikseen

Ess

-na

haparoivuutenamme

haparoivuutenanne

haparoivuutenansa / haparoivuutenaan

haparoivuuksinamme

haparoivuuksinanne

haparoivuuksinansa / haparoivuuksinaan

Abe

-tta

haparoivuudettamme

haparoivuudettanne

haparoivuudettansa / haparoivuudettaan

haparoivuuksittamme

haparoivuuksittanne

haparoivuuksittansa / haparoivuuksittaan

Com

-ne

-

-

-

haparoivuuksinemme

haparoivuuksinenne

haparoivuuksinensa / haparoivuuksineen

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

Create new exercises Report an issue Exercises Solved!

Singular

Plural

Nom

-

haparoivuus

haparoivuudet

Par

-ta

Solve

Gen

-n

haparoivuuden

haparoivuuksien

Ill

mihin

haparoivuuksiin

Solve

Ine

-ssa

haparoivuudessa

Solve

Ela

-sta

haparoivuudesta

haparoivuuksista

All

-lle

haparoivuudelle

haparoivuuksille

Ade

-lla

haparoivuudella

haparoivuuksilla

Abl

-lta

haparoivuuksilta

Solve

Tra

-ksi

haparoivuudeksi

Solve

Ess

-na

haparoivuutena

haparoivuuksina

Abe

-tta

haparoivuudetta

haparoivuuksitta

Com

-ne

-

haparoivuuksine

Ins

-in

-

haparoivuuksin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

haparoivuus

haparoivuudet

Par

-ta

Gen

-n

haparoivuuden

haparoivuuksien

Ill

mihin

haparoivuuksiin

Ine

-ssa

haparoivuudessa

Ela

-sta

haparoivuudesta

haparoivuuksista

All

-lle

haparoivuudelle

haparoivuuksille

Ade

-lla

haparoivuudella

haparoivuuksilla

Abl

-lta

haparoivuuksilta

Tra

-ksi

haparoivuudeksi

Ess

-na

haparoivuutena

haparoivuuksina

Abe

-tta

haparoivuudetta

haparoivuuksitta

Com

-ne

-

haparoivuuksine

Ins

-in

-

haparoivuuksin

close modal Press Esc to close
Source:
Report an issue
close modal
If you wish to receive updates on this issue:
SuccessIssue reported! Report
logo
  • Social Instagram
  • Social Facebook

Contact

envelope contact@kieli.net

Copyright 2019-2024, kieli.net

We value your privacy
Kieli.net uses cookies to enhance the browsing experience, serve personalized content, and analyze traffic. To learn more, please refer to the Cookie policy. By clicking "Accept" you consent to Kieli.net's use of cookies. Accept