logo Eng Translation language: Arabic English French German Persian Russian Somali Spanish Log In
logo Log In

Choose translation language

english Right arrow

Language

Contact

envelope contact@kieli.net
  • Social Instagram
  • Social Facebook
Float menu

Language

Close menu
Press / to search

fanittaa, verb

Word analysis
fanittavat SeeHide full analysisArrow downArrow up

fanittavat

fanittaa

Verb, Present, 3rd person plural

Report an issue

Wiktionary

(informal) to admire, to be somebody's fan Fin:Fanitan Apocalypticaa.Eng:I'm Apocalyptica's fan. Show more arrow right fani (“fan, aficionado, admirer”) +‎ -ttaa Show more arrow right
legions of fans
Show more arrow right
OpenSubtitles2018.v3; OPUS OpenSubtitles2018; Tatoeba Parallel Corpus Oppilaat fanittavat sinua. Uh, your kids write you fan mail. Monet nuoret fanittavat suosittua laulajaa. Many young people are fans of a popular singer. Luulin, että kaikki nuoret fanittavat Supershockia. Really, I thought all the Kidz were into Supershock. Fanitan työtäsi. My work? Ja fanitan noita. I'm a huge fan of those. Minua fanitetaan. I have a certain following. Fanitamme samoja bändejä. We are fans of the same bands. Voinko fanittaa hetken? Can I just fanboy out for second? Hänkin vain fanittaa Gottia. He's just a fuckin'fan watching the trial. Älä vielä ala fanittaa, Neil. Don't start a fan club just yet, Neil. Show more arrow right

Indicative

Indicative present

Singular

Positive

Negative

i

fanitan

en fanita

ii

fanitat

et fanita

iii

fanittaa

ei fanita

Plural

Positive

Negative

i

fanitamme / fanitetaan

emme fanita / ei faniteta

ii

fanitatte

ette fanita

iii

fanittavat

eivät fanita

Indicative imperfect

Singular

Positive

Negative

i

fanitin

en fanittanut

ii

fanitit

et fanittanut

iii

fanitti

ei fanittanut

Plural

Positive

Negative

i

fanitimme / fanitettiin

emme fanittaneet / ei fanitettu

ii

fanititte

ette fanittaneet

iii

fanittivat

eivät fanittaneet

Indicative perfect

Singular

Positive

Negative

i

olen fanittanut

en ole fanittanut

ii

olet fanittanut

et ole fanittanut

iii

on fanittanut

ei ole fanittanut

Plural

Positive

Negative

i

olemme fanittaneet

emme ole fanittaneet

ii

olette fanittaneet

ette ole fanittaneet

iii

ovat fanittaneet

eivät ole fanittaneet

Indicative plusquamperfect

Singular

Positive

Negative

i

olin fanittanut

en ollut fanittanut

ii

olit fanittanut

et ollut fanittanut

iii

oli fanittanut

ei ollut fanittanut

Plural

Positive

Negative

i

olimme fanittaneet

emme olleet fanittaneet

ii

olitte fanittaneet

ette olleet fanittaneet

iii

olivat fanittaneet

eivät olleet fanittaneet

Conditional

Conditional present

Singular

Positive

Negative

i

fanittaisin

en fanittaisi

ii

fanittaisit

et fanittaisi

iii

fanittaisi

ei fanittaisi

Plural

Positive

Negative

i

fanittaisimme

emme fanittaisi

ii

fanittaisitte

ette fanittaisi

iii

fanittaisivat

eivät fanittaisi

Conditional perfect

Singular

Positive

Negative

i

olisin fanittanut

en olisi fanittanut

ii

olisit fanittanut

et olisi fanittanut

iii

olisi fanittanut

ei olisi fanittanut

Plural

Positive

Negative

i

olisimme fanittaneet

emme olisi fanittaneet

ii

olisitte fanittaneet

ette olisi fanittaneet

iii

olisivat fanittaneet

eivät olisi fanittaneet

Potential

Potential present

Singular

Positive

Negative

i

fanittanen

en fanittane

ii

fanittanet

et fanittane

iii

fanittanee

ei fanittane

Plural

Positive

Negative

i

fanittanemme

emme fanittane

ii

fanittanette

ette fanittane

iii

fanittanevat

eivät fanittane

Potential perfect

Singular

Positive

Negative

i

lienen fanittanut

en liene fanittanut

ii

lienet fanittanut

et liene fanittanut

iii

lienee fanittanut

ei liene fanittanut

Plural

Positive

Negative

i

lienemme fanittaneet

emme liene fanittaneet

ii

lienette fanittaneet

ette liene fanittaneet

iii

lienevät fanittaneet

eivät liene fanittaneet

Imperative

Singular

i

-

ii

fanita

iii

fanittakoon

Plural

i

fanittakaamme

ii

fanittakaa

iii

fanittakoot

Infinitive

Infinitive I

Nom

-

fanittaa

Tra

-ksi

fanittaaksensa / fanittaakseen

Infinitive II

Ine

-ssa

fanittaessa

Ins

-in

fanittaen

Ine

-ssa

fanitettaessa (passive)

Infinitive III

Ill

mihin

fanittamaan

Ine

-ssa

fanittamassa

Ela

-sta

fanittamasta

Ade

-lla

fanittamalla

Abe

-tta

fanittamatta

Ins

-in

fanittaman

Ins

-in

- (passive)

Infinitive IV

Nom

-

fanittaminen

Par

-ta

fanittamista

Infinitive V

fanittamaisillaan / fanittamaisillansa

Passive

Positive

Negative

Present

fanitetaan

ei faniteta

Imperfect

fanitettiin

ei fanitettu

Potential

fanitettaneen

ei fanitettane

Conditional

fanitettaisiin

ei fanitettaisi

Imperative Present

fanitettakoon

älköön fanitettako

Imperative Perfect

olkoon fanitettu

älköön fanitettu

Positive

Negative

Present

fanitetaan

ei faniteta

Imperfect

fanitettiin

ei fanitettu

Potential

fanitettaneen

ei fanitettane

Conditional

fanitettaisiin

ei fanitettaisi

Imperative Present

fanitettakoon

älköön fanitettako

Imperative Perfect

olkoon fanitettu

älköön fanitettu

Participle

Active

Passive

1st

fanittava

fanitettava

2nd

fanittanut

fanitettu

3rd

fanittama

-

Create new exercises Report an issue Exercises Solved!
Indicative present Solved!

Singular

Positive

Negative

i

fanitan

en fanita

ii

fanitat

et fanita

iii

ei Solve

Plural

Positive

Negative

i

fanitamme / fanitetaan

emme fanita / ei faniteta

ii

fanitatte

ette fanita

iii

eivät fanita

Solve
Indicative present Solved!

Singular

PositiveNegative

i

fanitanen fanita

ii

fanitatet fanita

iii

ei
Solve

Plural

PositiveNegative

i

fanitamme / fanitetaanemme fanita / ei faniteta

ii

fanitatteette fanita

iii

eivät fanita
Solve
Indicative imperfect Solved!

Singular

Positive

Negative

i

fanitin

en fanittanut

ii

fanitit

et Solve

iii

ei fanittanut

Solve

Plural

Positive

Negative

i

emme / ei Solve

ii

fanititte

ette fanittaneet

iii

fanittivat

eivät fanittaneet

Indicative imperfect Solved!

Singular

PositiveNegative

i

fanitinen fanittanut

ii

fanititet
Solve

iii

ei fanittanut
Solve

Plural

PositiveNegative

i

emme / ei
Solve

ii

fanititteette fanittaneet

iii

fanittivateivät fanittaneet
Imperative Solved!

sinä

fanita

te

Solve
Imperative Solved!

sinä

fanita

te

Solve
Conditional present Solved!

Singular

Positive

Negative

i

fanittaisin

en fanittaisi

ii

et fanittaisi

Solve

iii

fanittaisi

ei fanittaisi

Plural

Positive

Negative

i

fanittaisimme

emme fanittaisi

ii

ette Solve

iii

fanittaisivat

eivät fanittaisi

Conditional present Solved!

Singular

PositiveNegative

i

fanittaisinen fanittaisi

ii

et fanittaisi
Solve

iii

fanittaisiei fanittaisi

Plural

PositiveNegative

i

fanittaisimmeemme fanittaisi

ii

ette
Solve

iii

fanittaisivateivät fanittaisi
close modal Press Esc to close
Source:
Report an issue
close modal
If you wish to receive updates on this issue:
SuccessIssue reported! Report
logo
  • Social Instagram
  • Social Facebook

Contact

envelope contact@kieli.net

Copyright 2019-2024, kieli.net

We value your privacy
Kieli.net uses cookies to enhance the browsing experience, serve personalized content, and analyze traffic. To learn more, please refer to the Cookie policy. By clicking "Accept" you consent to Kieli.net's use of cookies. Accept