evolutionaaristen |
Adjective, Plural Genitive |
| evolutionary | |
| evolutionarial |
| Singular | Plural | ||
|---|---|---|---|
Nom |
- |
evolutionaarinen |
evolutionaariset |
Par |
-ta |
evolutionaarista |
evolutionaarisia |
Gen |
-n |
evolutionaarisen |
evolutionaarisien / |
Ill |
mihin |
evolutionaariseen |
evolutionaarisiin |
Ine |
-ssa |
evolutionaarisessa |
evolutionaarisissa |
Ela |
-sta |
evolutionaarisesta |
evolutionaarisista |
All |
-lle |
evolutionaariselle |
evolutionaarisille |
Ade |
-lla |
evolutionaarisella |
evolutionaarisilla |
Abl |
-lta |
evolutionaariselta |
evolutionaarisilta |
Tra |
-ksi |
evolutionaariseksi |
evolutionaarisiksi |
Ess |
-na |
evolutionaarisena / evolutionaarisna |
evolutionaarisina |
Abe |
-tta |
evolutionaarisetta |
evolutionaarisitta |
Com |
-ne |
- |
- |
Ins |
-in |
- |
evolutionaarisin |
Singular
Plural
Nom
-
evolutionaarinen
evolutionaariset
Par
-ta
evolutionaarista
evolutionaarisia
Gen
-n
evolutionaarisen
evolutionaarisien /
Ill
mihin
evolutionaariseen
evolutionaarisiin
Ine
-ssa
evolutionaarisessa
evolutionaarisissa
Ela
-sta
evolutionaarisesta
evolutionaarisista
All
-lle
evolutionaariselle
evolutionaarisille
Ade
-lla
evolutionaarisella
evolutionaarisilla
Abl
-lta
evolutionaariselta
evolutionaarisilta
Tra
-ksi
evolutionaariseksi
evolutionaarisiksi
Ess
-na
evolutionaarisena / evolutionaarisna
evolutionaarisina
Abe
-tta
evolutionaarisetta
evolutionaarisitta
Com
-ne
-
-
Ins
-in
-
evolutionaarisin
| Singular | Plural | ||
|---|---|---|---|
Nom |
- |
evolutionaarisempi |
evolutionaarisemmat |
Par |
-ta |
evolutionaarisempaa |
evolutionaarisempia |
Gen |
-n |
evolutionaarisemman |
evolutionaarisempien |
Ill |
mihin |
evolutionaarisempiin |
evolutionaarisempiin |
Ine |
-ssa |
evolutionaarisemmassa |
evolutionaarisemmissa |
Ela |
-sta |
evolutionaarisemmasta |
evolutionaarisemmista |
All |
-lle |
evolutionaarisemmalle |
evolutionaarisemmille |
Ade |
-lla |
evolutionaarisemmalla |
evolutionaarisemmilla |
Abl |
-lta |
evolutionaarisemmalta |
evolutionaarisemmilta |
Tra |
-ksi |
evolutionaarisemmaksi |
evolutionaarisemmiksi |
Ess |
-na |
evolutionaarisempana |
evolutionaarisempina |
Abe |
-tta |
evolutionaarisemmatta |
evolutionaarisemmitta |
Com |
-ne |
- |
- |
Ins |
-in |
- |
evolutionaarisemmin |
Singular
Plural
Nom
-
evolutionaarisempi
evolutionaarisemmat
Par
-ta
evolutionaarisempaa
evolutionaarisempia
Gen
-n
evolutionaarisemman
evolutionaarisempien
Ill
mihin
evolutionaarisempiin
evolutionaarisempiin
Ine
-ssa
evolutionaarisemmassa
evolutionaarisemmissa
Ela
-sta
evolutionaarisemmasta
evolutionaarisemmista
All
-lle
evolutionaarisemmalle
evolutionaarisemmille
Ade
-lla
evolutionaarisemmalla
evolutionaarisemmilla
Abl
-lta
evolutionaarisemmalta
evolutionaarisemmilta
Tra
-ksi
evolutionaarisemmaksi
evolutionaarisemmiksi
Ess
-na
evolutionaarisempana
evolutionaarisempina
Abe
-tta
evolutionaarisemmatta
evolutionaarisemmitta
Com
-ne
-
-
Ins
-in
-
evolutionaarisemmin
| Singular | Plural | ||
|---|---|---|---|
Nom |
- |
evolutionaarisin |
evolutionaarisimmat |
Par |
-ta |
evolutionaarisinta |
evolutionaarisimpia |
Gen |
-n |
evolutionaarisimman |
evolutionaarisinten / evolutionaarisimpien |
Ill |
mihin |
evolutionaarisimpaan |
evolutionaarisimpiin |
Ine |
-ssa |
evolutionaarisimmassa |
evolutionaarisimmissa |
Ela |
-sta |
evolutionaarisimmasta |
evolutionaarisimmista |
All |
-lle |
evolutionaarisimmalle |
evolutionaarisimmille |
Ade |
-lla |
evolutionaarisimmalla |
evolutionaarisimmilla |
Abl |
-lta |
evolutionaarisimmalta |
evolutionaarisimmilta |
Tra |
-ksi |
evolutionaarisimmaksi |
evolutionaarisimmiksi |
Ess |
-na |
evolutionaarisimpana |
evolutionaarisimpina |
Abe |
-tta |
evolutionaarisimmatta |
evolutionaarisimmitta |
Com |
-ne |
- |
- |
Ins |
-in |
- |
evolutionaarisimmin |
Singular
Plural
Nom
-
evolutionaarisin
evolutionaarisimmat
Par
-ta
evolutionaarisinta
evolutionaarisimpia
Gen
-n
evolutionaarisimman
evolutionaarisinten / evolutionaarisimpien
Ill
mihin
evolutionaarisimpaan
evolutionaarisimpiin
Ine
-ssa
evolutionaarisimmassa
evolutionaarisimmissa
Ela
-sta
evolutionaarisimmasta
evolutionaarisimmista
All
-lle
evolutionaarisimmalle
evolutionaarisimmille
Ade
-lla
evolutionaarisimmalla
evolutionaarisimmilla
Abl
-lta
evolutionaarisimmalta
evolutionaarisimmilta
Tra
-ksi
evolutionaarisimmaksi
evolutionaarisimmiksi
Ess
-na
evolutionaarisimpana
evolutionaarisimpina
Abe
-tta
evolutionaarisimmatta
evolutionaarisimmitta
Com
-ne
-
-
Ins
-in
-
evolutionaarisimmin
Contact
Copyright 2019-2024, kieli.net