logo Eng Translation language: Arabic English French German Persian Russian Somali Spanish Log In
logo Log In

Choose translation language

english Right arrow

Language

Contact

envelope contact@kieli.net
  • Social Instagram
  • Social Facebook
Float menu

Language

Close menu
Press / to search

etelä, noun

Word analysis
eteläafrikkalaisuus

eteläafrikkalaisuus

etelä

Noun, Singular Nominative

+ afrikkalaisuus

Noun, Singular Nominative

Report an issue

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

etelä

etelät

Par

-ta

etelätä / etelää

eteliä

Gen

-n

etelän

etelien

Ill

mihin

etelään

eteliin

Ine

-ssa

etelässä

etelissä

Ela

-sta

etelästä

etelistä

All

-lle

etelälle

etelille

Ade

-lla

etelällä

etelillä

Abl

-lta

etelältä

eteliltä

Tra

-ksi

eteläksi

eteliksi

Ess

-na

etelänä

etelinä

Abe

-tta

etelättä

etelittä

Com

-ne

-

eteline

Ins

-in

-

etelin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

etelä

etelät

Par

-ta

etelätä / etelää

eteliä

Gen

-n

etelän

etelien

Ill

mihin

etelään

eteliin

Ine

-ssa

etelässä

etelissä

Ela

-sta

etelästä

etelistä

All

-lle

etelälle

etelille

Ade

-lla

etelällä

etelillä

Abl

-lta

etelältä

eteliltä

Tra

-ksi

eteläksi

eteliksi

Ess

-na

etelänä

etelinä

Abe

-tta

etelättä

etelittä

Com

-ne

-

eteline

Ins

-in

-

etelin

South etelä
South
southern
Show more arrow right
Europarl; ParaCrawl; Tatoeba; SETIMES2; OpenSubtitles; OpenSubtitles2018.v3 Etelä on aurinkoinen paikka. The south is a sunny place. Etelä on lämmin ja aurinkoinen. The south is warm and sunny. Etelä on suosittu matkakohde talvella. The south is a popular travel destination in winter. Etelänkevätesikko on yleinen Eteläns-Suomessa. The southern wood anemone is common in Southern Finland. Etelä tarjoaa upeita maisemia ja lämpimiä säitä. The south offers stunning views and warm weather. Etelä on usein talven pakopaikka pohjoisen asukkaille. The south is often a winter escape for residents of the north. Suuntaamme etelään. We head south. Menin etelään lomalle kaksi viikkoa. I went south for vacation for two weeks. Pysäköin autoni etelään pääportista. I parked my car to the south of the main gate. Matkustimme etelään lomalle Espanjaan. We traveled south for a holiday to Spain. Show more arrow right

Wiktionary

south Show more arrow right pohjoinen Show more arrow right This word is a false friend of Estonian edel (“southwest”). Show more arrow right etelä- eteläinen Show more arrow right eteläkaakkoeteläkärkietelälounasetelämaaetelämyrskyetelänapaetelänhedelmäetelänmatkaetelänpuoleineneteläosaeteläpuolietelärajaetelärannikkoeteläreimarietelärinneeteläslaavieteläslaavilaineneteläsuuntaetelätuulietelävaltioeteläviitta Show more arrow right From Proto-Finnic etelä. Equivalent of esi- +‎ -lä. Show more arrow right

Wikipedia

South South is one of the cardinal directions or compass points. South is the opposite of north and is perpendicular to the east and west. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

eteläni

eteläni

eteläsi

eteläsi

etelänsä

etelänsä

Par

-ta

etelätäni / etelääni

eteliäni

etelätäsi / etelääsi

eteliäsi

etelätänsä / etelätään / eteläänsä

eteliänsä / eteliään

Gen

-n

eteläni

etelieni

eteläsi

eteliesi

etelänsä

eteliensä

Ill

mihin

etelääni

eteliini

etelääsi

eteliisi

eteläänsä

eteliinsä

Ine

-ssa

etelässäni

etelissäni

etelässäsi

etelissäsi

etelässänsä / etelässään

etelissänsä / etelissään

Ela

-sta

etelästäni

etelistäni

etelästäsi

etelistäsi

etelästänsä / etelästään

etelistänsä / etelistään

All

-lle

etelälleni

etelilleni

etelällesi

etelillesi

etelällensä / etelälleen

etelillensä / etelilleän

Ade

-lla

etelälläni

etelilläni

etelälläsi

etelilläsi

etelällänsä / etelällään

etelillänsä / etelillään

Abl

-lta

etelältäni

eteliltäni

etelältäsi

eteliltäsi

etelältänsä / etelältään

eteliltänsä / eteliltään

Tra

-ksi

eteläkseni

etelikseni

eteläksesi

eteliksesi

eteläksensä / eteläkseen

eteliksensä / etelikseen

Ess

-na

etelänäni

etelinäni

etelänäsi

etelinäsi

etelänänsä / etelänään

etelinänsä / etelinään

Abe

-tta

etelättäni

etelittäni

etelättäsi

etelittäsi

etelättänsä / etelättään

etelittänsä / etelittään

Com

-ne

-

etelineni

-

etelinesi

-

etelinensä / etelineen

Singular

Plural

Nom

-

eteläni

eteläsi

etelänsä

eteläni

eteläsi

etelänsä

Par

-ta

etelätäni / etelääni

etelätäsi / etelääsi

etelätänsä / etelätään / eteläänsä

eteliäni

eteliäsi

eteliänsä / eteliään

Gen

-n

eteläni

eteläsi

etelänsä

etelieni

eteliesi

eteliensä

Ill

mihin

etelääni

etelääsi

eteläänsä

eteliini

eteliisi

eteliinsä

Ine

-ssa

etelässäni

etelässäsi

etelässänsä / etelässään

etelissäni

etelissäsi

etelissänsä / etelissään

Ela

-sta

etelästäni

etelästäsi

etelästänsä / etelästään

etelistäni

etelistäsi

etelistänsä / etelistään

All

-lle

etelälleni

etelällesi

etelällensä / etelälleen

etelilleni

etelillesi

etelillensä / etelilleän

Ade

-lla

etelälläni

etelälläsi

etelällänsä / etelällään

etelilläni

etelilläsi

etelillänsä / etelillään

Abl

-lta

etelältäni

etelältäsi

etelältänsä / etelältään

eteliltäni

eteliltäsi

eteliltänsä / eteliltään

Tra

-ksi

eteläkseni

eteläksesi

eteläksensä / eteläkseen

etelikseni

eteliksesi

eteliksensä / etelikseen

Ess

-na

etelänäni

etelänäsi

etelänänsä / etelänään

etelinäni

etelinäsi

etelinänsä / etelinään

Abe

-tta

etelättäni

etelättäsi

etelättänsä / etelättään

etelittäni

etelittäsi

etelittänsä / etelittään

Com

-ne

-

-

-

etelineni

etelinesi

etelinensä / etelineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

etelämme

etelämme

etelänne

etelänne

etelänsä

etelänsä

Par

-ta

etelätämme / eteläämme

eteliämme

etelätänne / eteläänne

eteliänne

etelätänsä / etelätään / eteläänsä

eteliänsä / eteliään

Gen

-n

etelämme

eteliemme

etelänne

etelienne

etelänsä

eteliensä

Ill

mihin

eteläämme

eteliimme

eteläänne

eteliinne

eteläänsä

eteliinsä

Ine

-ssa

etelässämme

etelissämme

etelässänne

etelissänne

etelässänsä / etelässään

etelissänsä / etelissään

Ela

-sta

etelästämme

etelistämme

etelästänne

etelistänne

etelästänsä / etelästään

etelistänsä / etelistään

All

-lle

etelällemme

etelillemme

etelällenne

etelillenne

etelällensä / etelälleen

etelillensä / etelilleän

Ade

-lla

etelällämme

etelillämme

etelällänne

etelillänne

etelällänsä / etelällään

etelillänsä / etelillään

Abl

-lta

etelältämme

eteliltämme

etelältänne

eteliltänne

etelältänsä / etelältään

eteliltänsä / eteliltään

Tra

-ksi

eteläksemme

eteliksemme

eteläksenne

eteliksenne

eteläksensä / eteläkseen

eteliksensä / etelikseen

Ess

-na

etelänämme

etelinämme

etelänänne

etelinänne

etelänänsä / etelänään

etelinänsä / etelinään

Abe

-tta

etelättämme

etelittämme

etelättänne

etelittänne

etelättänsä / etelättään

etelittänsä / etelittään

Com

-ne

-

etelinemme

-

etelinenne

-

etelinensä / etelineen

Singular

Plural

Nom

-

etelämme

etelänne

etelänsä

etelämme

etelänne

etelänsä

Par

-ta

etelätämme / eteläämme

etelätänne / eteläänne

etelätänsä / etelätään / eteläänsä

eteliämme

eteliänne

eteliänsä / eteliään

Gen

-n

etelämme

etelänne

etelänsä

eteliemme

etelienne

eteliensä

Ill

mihin

eteläämme

eteläänne

eteläänsä

eteliimme

eteliinne

eteliinsä

Ine

-ssa

etelässämme

etelässänne

etelässänsä / etelässään

etelissämme

etelissänne

etelissänsä / etelissään

Ela

-sta

etelästämme

etelästänne

etelästänsä / etelästään

etelistämme

etelistänne

etelistänsä / etelistään

All

-lle

etelällemme

etelällenne

etelällensä / etelälleen

etelillemme

etelillenne

etelillensä / etelilleän

Ade

-lla

etelällämme

etelällänne

etelällänsä / etelällään

etelillämme

etelillänne

etelillänsä / etelillään

Abl

-lta

etelältämme

etelältänne

etelältänsä / etelältään

eteliltämme

eteliltänne

eteliltänsä / eteliltään

Tra

-ksi

eteläksemme

eteläksenne

eteläksensä / eteläkseen

eteliksemme

eteliksenne

eteliksensä / etelikseen

Ess

-na

etelänämme

etelänänne

etelänänsä / etelänään

etelinämme

etelinänne

etelinänsä / etelinään

Abe

-tta

etelättämme

etelättänne

etelättänsä / etelättään

etelittämme

etelittänne

etelittänsä / etelittään

Com

-ne

-

-

-

etelinemme

etelinenne

etelinensä / etelineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

afrikkalaisuus

afrikkalaisuudet

Par

-ta

afrikkalaisuutta

afrikkalaisuuksia

Gen

-n

afrikkalaisuuden

afrikkalaisuuksien

Ill

mihin

afrikkalaisuuteen

afrikkalaisuuksiin

Ine

-ssa

afrikkalaisuudessa

afrikkalaisuuksissa

Ela

-sta

afrikkalaisuudesta

afrikkalaisuuksista

All

-lle

afrikkalaisuudelle

afrikkalaisuuksille

Ade

-lla

afrikkalaisuudella

afrikkalaisuuksilla

Abl

-lta

afrikkalaisuudelta

afrikkalaisuuksilta

Tra

-ksi

afrikkalaisuudeksi

afrikkalaisuuksiksi

Ess

-na

afrikkalaisuutena

afrikkalaisuuksina

Abe

-tta

afrikkalaisuudetta

afrikkalaisuuksitta

Com

-ne

-

afrikkalaisuuksine

Ins

-in

-

afrikkalaisuuksin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

afrikkalaisuus

afrikkalaisuudet

Par

-ta

afrikkalaisuutta

afrikkalaisuuksia

Gen

-n

afrikkalaisuuden

afrikkalaisuuksien

Ill

mihin

afrikkalaisuuteen

afrikkalaisuuksiin

Ine

-ssa

afrikkalaisuudessa

afrikkalaisuuksissa

Ela

-sta

afrikkalaisuudesta

afrikkalaisuuksista

All

-lle

afrikkalaisuudelle

afrikkalaisuuksille

Ade

-lla

afrikkalaisuudella

afrikkalaisuuksilla

Abl

-lta

afrikkalaisuudelta

afrikkalaisuuksilta

Tra

-ksi

afrikkalaisuudeksi

afrikkalaisuuksiksi

Ess

-na

afrikkalaisuutena

afrikkalaisuuksina

Abe

-tta

afrikkalaisuudetta

afrikkalaisuuksitta

Com

-ne

-

afrikkalaisuuksine

Ins

-in

-

afrikkalaisuuksin

Africanism
Africa
Show more arrow right
OpenSubtitles2018.v3 Orban vastainen afrikkalaisuus ei yhdistä meitä. Africanism that is opposed to Orba cannot unite us. Show more arrow right

Wiktionary

state or quality of being African Show more arrow right afrikkalainen (“African”) +‎ -uus (“-ness, -ity, -hood”) Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

afrikkalaisuuteni

afrikkalaisuuteni

afrikkalaisuutesi

afrikkalaisuutesi

afrikkalaisuutensa

afrikkalaisuutensa

Par

-ta

afrikkalaisuuttani

afrikkalaisuuksiani

afrikkalaisuuttasi

afrikkalaisuuksiasi

afrikkalaisuuttansa / afrikkalaisuuttaan

afrikkalaisuuksiansa / afrikkalaisuuksiaan

Gen

-n

afrikkalaisuuteni

afrikkalaisuuksieni

afrikkalaisuutesi

afrikkalaisuuksiesi

afrikkalaisuutensa

afrikkalaisuuksiensa

Ill

mihin

afrikkalaisuuteeni

afrikkalaisuuksiini

afrikkalaisuuteesi

afrikkalaisuuksiisi

afrikkalaisuuteensa

afrikkalaisuuksiinsa

Ine

-ssa

afrikkalaisuudessani

afrikkalaisuuksissani

afrikkalaisuudessasi

afrikkalaisuuksissasi

afrikkalaisuudessansa / afrikkalaisuudessaan

afrikkalaisuuksissansa / afrikkalaisuuksissaan

Ela

-sta

afrikkalaisuudestani

afrikkalaisuuksistani

afrikkalaisuudestasi

afrikkalaisuuksistasi

afrikkalaisuudestansa / afrikkalaisuudestaan

afrikkalaisuuksistansa / afrikkalaisuuksistaan

All

-lle

afrikkalaisuudelleni

afrikkalaisuuksilleni

afrikkalaisuudellesi

afrikkalaisuuksillesi

afrikkalaisuudellensa / afrikkalaisuudelleen

afrikkalaisuuksillensa / afrikkalaisuuksillean

Ade

-lla

afrikkalaisuudellani

afrikkalaisuuksillani

afrikkalaisuudellasi

afrikkalaisuuksillasi

afrikkalaisuudellansa / afrikkalaisuudellaan

afrikkalaisuuksillansa / afrikkalaisuuksillaan

Abl

-lta

afrikkalaisuudeltani

afrikkalaisuuksiltani

afrikkalaisuudeltasi

afrikkalaisuuksiltasi

afrikkalaisuudeltansa / afrikkalaisuudeltaan

afrikkalaisuuksiltansa / afrikkalaisuuksiltaan

Tra

-ksi

afrikkalaisuudekseni

afrikkalaisuuksikseni

afrikkalaisuudeksesi

afrikkalaisuuksiksesi

afrikkalaisuudeksensa / afrikkalaisuudekseen

afrikkalaisuuksiksensa / afrikkalaisuuksikseen

Ess

-na

afrikkalaisuutenani

afrikkalaisuuksinani

afrikkalaisuutenasi

afrikkalaisuuksinasi

afrikkalaisuutenansa / afrikkalaisuutenaan

afrikkalaisuuksinansa / afrikkalaisuuksinaan

Abe

-tta

afrikkalaisuudettani

afrikkalaisuuksittani

afrikkalaisuudettasi

afrikkalaisuuksittasi

afrikkalaisuudettansa / afrikkalaisuudettaan

afrikkalaisuuksittansa / afrikkalaisuuksittaan

Com

-ne

-

afrikkalaisuuksineni

-

afrikkalaisuuksinesi

-

afrikkalaisuuksinensa / afrikkalaisuuksineen

Singular

Plural

Nom

-

afrikkalaisuuteni

afrikkalaisuutesi

afrikkalaisuutensa

afrikkalaisuuteni

afrikkalaisuutesi

afrikkalaisuutensa

Par

-ta

afrikkalaisuuttani

afrikkalaisuuttasi

afrikkalaisuuttansa / afrikkalaisuuttaan

afrikkalaisuuksiani

afrikkalaisuuksiasi

afrikkalaisuuksiansa / afrikkalaisuuksiaan

Gen

-n

afrikkalaisuuteni

afrikkalaisuutesi

afrikkalaisuutensa

afrikkalaisuuksieni

afrikkalaisuuksiesi

afrikkalaisuuksiensa

Ill

mihin

afrikkalaisuuteeni

afrikkalaisuuteesi

afrikkalaisuuteensa

afrikkalaisuuksiini

afrikkalaisuuksiisi

afrikkalaisuuksiinsa

Ine

-ssa

afrikkalaisuudessani

afrikkalaisuudessasi

afrikkalaisuudessansa / afrikkalaisuudessaan

afrikkalaisuuksissani

afrikkalaisuuksissasi

afrikkalaisuuksissansa / afrikkalaisuuksissaan

Ela

-sta

afrikkalaisuudestani

afrikkalaisuudestasi

afrikkalaisuudestansa / afrikkalaisuudestaan

afrikkalaisuuksistani

afrikkalaisuuksistasi

afrikkalaisuuksistansa / afrikkalaisuuksistaan

All

-lle

afrikkalaisuudelleni

afrikkalaisuudellesi

afrikkalaisuudellensa / afrikkalaisuudelleen

afrikkalaisuuksilleni

afrikkalaisuuksillesi

afrikkalaisuuksillensa / afrikkalaisuuksillean

Ade

-lla

afrikkalaisuudellani

afrikkalaisuudellasi

afrikkalaisuudellansa / afrikkalaisuudellaan

afrikkalaisuuksillani

afrikkalaisuuksillasi

afrikkalaisuuksillansa / afrikkalaisuuksillaan

Abl

-lta

afrikkalaisuudeltani

afrikkalaisuudeltasi

afrikkalaisuudeltansa / afrikkalaisuudeltaan

afrikkalaisuuksiltani

afrikkalaisuuksiltasi

afrikkalaisuuksiltansa / afrikkalaisuuksiltaan

Tra

-ksi

afrikkalaisuudekseni

afrikkalaisuudeksesi

afrikkalaisuudeksensa / afrikkalaisuudekseen

afrikkalaisuuksikseni

afrikkalaisuuksiksesi

afrikkalaisuuksiksensa / afrikkalaisuuksikseen

Ess

-na

afrikkalaisuutenani

afrikkalaisuutenasi

afrikkalaisuutenansa / afrikkalaisuutenaan

afrikkalaisuuksinani

afrikkalaisuuksinasi

afrikkalaisuuksinansa / afrikkalaisuuksinaan

Abe

-tta

afrikkalaisuudettani

afrikkalaisuudettasi

afrikkalaisuudettansa / afrikkalaisuudettaan

afrikkalaisuuksittani

afrikkalaisuuksittasi

afrikkalaisuuksittansa / afrikkalaisuuksittaan

Com

-ne

-

-

-

afrikkalaisuuksineni

afrikkalaisuuksinesi

afrikkalaisuuksinensa / afrikkalaisuuksineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

afrikkalaisuutemme

afrikkalaisuutemme

afrikkalaisuutenne

afrikkalaisuutenne

afrikkalaisuutensa

afrikkalaisuutensa

Par

-ta

afrikkalaisuuttamme

afrikkalaisuuksiamme

afrikkalaisuuttanne

afrikkalaisuuksianne

afrikkalaisuuttansa / afrikkalaisuuttaan

afrikkalaisuuksiansa / afrikkalaisuuksiaan

Gen

-n

afrikkalaisuutemme

afrikkalaisuuksiemme

afrikkalaisuutenne

afrikkalaisuuksienne

afrikkalaisuutensa

afrikkalaisuuksiensa

Ill

mihin

afrikkalaisuuteemme

afrikkalaisuuksiimme

afrikkalaisuuteenne

afrikkalaisuuksiinne

afrikkalaisuuteensa

afrikkalaisuuksiinsa

Ine

-ssa

afrikkalaisuudessamme

afrikkalaisuuksissamme

afrikkalaisuudessanne

afrikkalaisuuksissanne

afrikkalaisuudessansa / afrikkalaisuudessaan

afrikkalaisuuksissansa / afrikkalaisuuksissaan

Ela

-sta

afrikkalaisuudestamme

afrikkalaisuuksistamme

afrikkalaisuudestanne

afrikkalaisuuksistanne

afrikkalaisuudestansa / afrikkalaisuudestaan

afrikkalaisuuksistansa / afrikkalaisuuksistaan

All

-lle

afrikkalaisuudellemme

afrikkalaisuuksillemme

afrikkalaisuudellenne

afrikkalaisuuksillenne

afrikkalaisuudellensa / afrikkalaisuudelleen

afrikkalaisuuksillensa / afrikkalaisuuksillean

Ade

-lla

afrikkalaisuudellamme

afrikkalaisuuksillamme

afrikkalaisuudellanne

afrikkalaisuuksillanne

afrikkalaisuudellansa / afrikkalaisuudellaan

afrikkalaisuuksillansa / afrikkalaisuuksillaan

Abl

-lta

afrikkalaisuudeltamme

afrikkalaisuuksiltamme

afrikkalaisuudeltanne

afrikkalaisuuksiltanne

afrikkalaisuudeltansa / afrikkalaisuudeltaan

afrikkalaisuuksiltansa / afrikkalaisuuksiltaan

Tra

-ksi

afrikkalaisuudeksemme

afrikkalaisuuksiksemme

afrikkalaisuudeksenne

afrikkalaisuuksiksenne

afrikkalaisuudeksensa / afrikkalaisuudekseen

afrikkalaisuuksiksensa / afrikkalaisuuksikseen

Ess

-na

afrikkalaisuutenamme

afrikkalaisuuksinamme

afrikkalaisuutenanne

afrikkalaisuuksinanne

afrikkalaisuutenansa / afrikkalaisuutenaan

afrikkalaisuuksinansa / afrikkalaisuuksinaan

Abe

-tta

afrikkalaisuudettamme

afrikkalaisuuksittamme

afrikkalaisuudettanne

afrikkalaisuuksittanne

afrikkalaisuudettansa / afrikkalaisuudettaan

afrikkalaisuuksittansa / afrikkalaisuuksittaan

Com

-ne

-

afrikkalaisuuksinemme

-

afrikkalaisuuksinenne

-

afrikkalaisuuksinensa / afrikkalaisuuksineen

Singular

Plural

Nom

-

afrikkalaisuutemme

afrikkalaisuutenne

afrikkalaisuutensa

afrikkalaisuutemme

afrikkalaisuutenne

afrikkalaisuutensa

Par

-ta

afrikkalaisuuttamme

afrikkalaisuuttanne

afrikkalaisuuttansa / afrikkalaisuuttaan

afrikkalaisuuksiamme

afrikkalaisuuksianne

afrikkalaisuuksiansa / afrikkalaisuuksiaan

Gen

-n

afrikkalaisuutemme

afrikkalaisuutenne

afrikkalaisuutensa

afrikkalaisuuksiemme

afrikkalaisuuksienne

afrikkalaisuuksiensa

Ill

mihin

afrikkalaisuuteemme

afrikkalaisuuteenne

afrikkalaisuuteensa

afrikkalaisuuksiimme

afrikkalaisuuksiinne

afrikkalaisuuksiinsa

Ine

-ssa

afrikkalaisuudessamme

afrikkalaisuudessanne

afrikkalaisuudessansa / afrikkalaisuudessaan

afrikkalaisuuksissamme

afrikkalaisuuksissanne

afrikkalaisuuksissansa / afrikkalaisuuksissaan

Ela

-sta

afrikkalaisuudestamme

afrikkalaisuudestanne

afrikkalaisuudestansa / afrikkalaisuudestaan

afrikkalaisuuksistamme

afrikkalaisuuksistanne

afrikkalaisuuksistansa / afrikkalaisuuksistaan

All

-lle

afrikkalaisuudellemme

afrikkalaisuudellenne

afrikkalaisuudellensa / afrikkalaisuudelleen

afrikkalaisuuksillemme

afrikkalaisuuksillenne

afrikkalaisuuksillensa / afrikkalaisuuksillean

Ade

-lla

afrikkalaisuudellamme

afrikkalaisuudellanne

afrikkalaisuudellansa / afrikkalaisuudellaan

afrikkalaisuuksillamme

afrikkalaisuuksillanne

afrikkalaisuuksillansa / afrikkalaisuuksillaan

Abl

-lta

afrikkalaisuudeltamme

afrikkalaisuudeltanne

afrikkalaisuudeltansa / afrikkalaisuudeltaan

afrikkalaisuuksiltamme

afrikkalaisuuksiltanne

afrikkalaisuuksiltansa / afrikkalaisuuksiltaan

Tra

-ksi

afrikkalaisuudeksemme

afrikkalaisuudeksenne

afrikkalaisuudeksensa / afrikkalaisuudekseen

afrikkalaisuuksiksemme

afrikkalaisuuksiksenne

afrikkalaisuuksiksensa / afrikkalaisuuksikseen

Ess

-na

afrikkalaisuutenamme

afrikkalaisuutenanne

afrikkalaisuutenansa / afrikkalaisuutenaan

afrikkalaisuuksinamme

afrikkalaisuuksinanne

afrikkalaisuuksinansa / afrikkalaisuuksinaan

Abe

-tta

afrikkalaisuudettamme

afrikkalaisuudettanne

afrikkalaisuudettansa / afrikkalaisuudettaan

afrikkalaisuuksittamme

afrikkalaisuuksittanne

afrikkalaisuuksittansa / afrikkalaisuuksittaan

Com

-ne

-

-

-

afrikkalaisuuksinemme

afrikkalaisuuksinenne

afrikkalaisuuksinensa / afrikkalaisuuksineen

Create new exercises Report an issue Exercises Solved!

Singular

Plural

Nom

-

etelä

etelät

Par

-ta

Solve

Gen

-n

etelän

etelien

Ill

mihin

eteliin

Solve

Ine

-ssa

etelässä

Solve

Ela

-sta

etelästä

etelistä

All

-lle

etelälle

etelille

Ade

-lla

etelällä

etelillä

Abl

-lta

etelältä

eteliltä

Tra

-ksi

eteläksi

Solve

Ess

-na

etelinä

Solve

Abe

-tta

etelättä

etelittä

Com

-ne

-

eteline

Ins

-in

-

etelin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

etelä

etelät

Par

-ta

Gen

-n

etelän

etelien

Ill

mihin

eteliin

Ine

-ssa

etelässä

Ela

-sta

etelästä

etelistä

All

-lle

etelälle

etelille

Ade

-lla

etelällä

etelillä

Abl

-lta

etelältä

eteliltä

Tra

-ksi

eteläksi

Ess

-na

etelinä

Abe

-tta

etelättä

etelittä

Com

-ne

-

eteline

Ins

-in

-

etelin

Singular

Plural

Nom

-

afrikkalaisuus

afrikkalaisuudet

Par

-ta

Solve

Gen

-n

afrikkalaisuuden

afrikkalaisuuksien

Ill

mihin

afrikkalaisuuksiin

Solve

Ine

-ssa

afrikkalaisuudessa

Solve

Ela

-sta

afrikkalaisuudesta

afrikkalaisuuksista

All

-lle

afrikkalaisuudelle

afrikkalaisuuksille

Ade

-lla

afrikkalaisuudella

afrikkalaisuuksilla

Abl

-lta

afrikkalaisuudelta

afrikkalaisuuksilta

Tra

-ksi

afrikkalaisuudeksi

Solve

Ess

-na

afrikkalaisuuksina

Solve

Abe

-tta

afrikkalaisuudetta

afrikkalaisuuksitta

Com

-ne

-

afrikkalaisuuksine

Ins

-in

-

afrikkalaisuuksin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

afrikkalaisuus

afrikkalaisuudet

Par

-ta

Gen

-n

afrikkalaisuuden

afrikkalaisuuksien

Ill

mihin

afrikkalaisuuksiin

Ine

-ssa

afrikkalaisuudessa

Ela

-sta

afrikkalaisuudesta

afrikkalaisuuksista

All

-lle

afrikkalaisuudelle

afrikkalaisuuksille

Ade

-lla

afrikkalaisuudella

afrikkalaisuuksilla

Abl

-lta

afrikkalaisuudelta

afrikkalaisuuksilta

Tra

-ksi

afrikkalaisuudeksi

Ess

-na

afrikkalaisuuksina

Abe

-tta

afrikkalaisuudetta

afrikkalaisuuksitta

Com

-ne

-

afrikkalaisuuksine

Ins

-in

-

afrikkalaisuuksin

close modal Press Esc to close
Source:
Report an issue
close modal
If you wish to receive updates on this issue:
SuccessIssue reported! Report
logo
  • Social Instagram
  • Social Facebook

Contact

envelope contact@kieli.net

Copyright 2019-2024, kieli.net

We value your privacy
Kieli.net uses cookies to enhance the browsing experience, serve personalized content, and analyze traffic. To learn more, please refer to the Cookie policy. By clicking "Accept" you consent to Kieli.net's use of cookies. Accept