logo Eng Translation language: Arabic English French German Persian Russian Somali Spanish Log In
logo Log In

Choose translation language

english Right arrow

Language

Contact

envelope contact@kieli.net
  • Social Instagram
  • Social Facebook
Float menu

Language

Close menu
Press / to search

dopamiini, noun

Word analysis
dopamiinihermosoluja

dopamiinihermosoluja

dopamiini

Noun, Singular Nominative

+ hermosolu

Noun, Plural Partitive

dopamiini

Noun, Singular Nominative

+ hermo

Noun, Singular Nominative

+ solu

Noun, Plural Partitive

Report an issue

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

dopamiini

dopamiinit

Par

-ta

dopamiinia

dopamiineja

Gen

-n

dopamiinin

dopamiinien

Ill

mihin

dopamiiniin

dopamiineihin

Ine

-ssa

dopamiinissa

dopamiineissa

Ela

-sta

dopamiinista

dopamiineista

All

-lle

dopamiinille

dopamiineille

Ade

-lla

dopamiinilla

dopamiineilla

Abl

-lta

dopamiinilta

dopamiineilta

Tra

-ksi

dopamiiniksi

dopamiineiksi

Ess

-na

dopamiinina

dopamiineina

Abe

-tta

dopamiinitta

dopamiineitta

Com

-ne

-

dopamiineine

Ins

-in

-

dopamiinein

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

dopamiini

dopamiinit

Par

-ta

dopamiinia

dopamiineja

Gen

-n

dopamiinin

dopamiinien

Ill

mihin

dopamiiniin

dopamiineihin

Ine

-ssa

dopamiinissa

dopamiineissa

Ela

-sta

dopamiinista

dopamiineista

All

-lle

dopamiinille

dopamiineille

Ade

-lla

dopamiinilla

dopamiineilla

Abl

-lta

dopamiinilta

dopamiineilta

Tra

-ksi

dopamiiniksi

dopamiineiksi

Ess

-na

dopamiinina

dopamiineina

Abe

-tta

dopamiinitta

dopamiineitta

Com

-ne

-

dopamiineine

Ins

-in

-

dopamiinein

dopamine
dopamin
Show more arrow right
Europarl Parallel Corpus v9.8, sentence id: 2977682-1; Europarl Parallel Corpus v9.8, sentence id: 362462-1; Europarl; WikiMatrix; Europarl Parallel Corpus v9.8, sentence id: 2880508-1; Europarl Parallel Corpus v9.8, sentence id: 3098332-1; Europarl Parallel Corpus v9.8, sentence id: 3473070-1; ted2019; OpenSubtitles2018.v3; EMEA0.3 Dopamiini vaikuttaa myös motoriikkaan. Dopamine also affects motor function. Dopamiini on tärkeä välittäjäaine aivoissa. Dopamine is an important neurotransmitter in the brain. Dopamiini on tärkeä välittäjäaine aivoissamme. Dopamiini is an important neurotransmitter in our brains. Dopamiini liittyy vahvasti mielihyvän tuntemuksiin. Dopamine is strongly associated with feelings of pleasure. Dopamiini vapautuu mielihyvän tuntemusten yhteydessä. Dopamine is released during feelings of pleasure. Dopamiini liittyy vahvasti palkitsemiseen ja motivointiin. Dopamine is strongly linked to reward and motivation. Dopamiini vaikuttaa keskeisesti oppimiseen ja muistamiseen. Dopamine plays a critical role in learning and memory. Lns-DOPA lisää dopamiinia. L-DOPA increases dopamine. Steroideja, dopamiinia ja... After the transfusion, we gave her steroids, dopamine, and the anti... Levodopa muuttuu dopamiiniksi aivoissa. Levodopa is converted into dopamine in the brain. Show more arrow right

Wiktionary

(biochemistry) dopamine Show more arrow right Internationalism (see English dopamine). Show more arrow right

Wikipedia

Dopamine Dopamine (DA, a contraction of 3,4-dihydroxyphenethylamine) is a neuromodulatory molecule that plays several important roles in cells. It is an organic chemical of the catecholamine and phenethylamine families. Dopamine constitutes about 80% of the catecholamine content in the brain. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

dopamiinini

dopamiinini

dopamiinisi

dopamiinisi

dopamiininsa

dopamiininsa

Par

-ta

dopamiiniani

dopamiinejani

dopamiiniasi

dopamiinejasi

dopamiiniansa / dopamiiniaan

dopamiinejansa / dopamiinejaan

Gen

-n

dopamiinini

dopamiinieni

dopamiinisi

dopamiiniesi

dopamiininsa

dopamiiniensa

Ill

mihin

dopamiiniini

dopamiineihini

dopamiiniisi

dopamiineihisi

dopamiiniinsa

dopamiineihinsa

Ine

-ssa

dopamiinissani

dopamiineissani

dopamiinissasi

dopamiineissasi

dopamiinissansa / dopamiinissaan

dopamiineissansa / dopamiineissaan

Ela

-sta

dopamiinistani

dopamiineistani

dopamiinistasi

dopamiineistasi

dopamiinistansa / dopamiinistaan

dopamiineistansa / dopamiineistaan

All

-lle

dopamiinilleni

dopamiineilleni

dopamiinillesi

dopamiineillesi

dopamiinillensa / dopamiinilleen

dopamiineillensa / dopamiineillean

Ade

-lla

dopamiinillani

dopamiineillani

dopamiinillasi

dopamiineillasi

dopamiinillansa / dopamiinillaan

dopamiineillansa / dopamiineillaan

Abl

-lta

dopamiiniltani

dopamiineiltani

dopamiiniltasi

dopamiineiltasi

dopamiiniltansa / dopamiiniltaan

dopamiineiltansa / dopamiineiltaan

Tra

-ksi

dopamiinikseni

dopamiineikseni

dopamiiniksesi

dopamiineiksesi

dopamiiniksensa / dopamiinikseen

dopamiineiksensa / dopamiineikseen

Ess

-na

dopamiininani

dopamiineinani

dopamiininasi

dopamiineinasi

dopamiininansa / dopamiininaan

dopamiineinansa / dopamiineinaan

Abe

-tta

dopamiinittani

dopamiineittani

dopamiinittasi

dopamiineittasi

dopamiinittansa / dopamiinittaan

dopamiineittansa / dopamiineittaan

Com

-ne

-

dopamiineineni

-

dopamiineinesi

-

dopamiineinensa / dopamiineineen

Singular

Plural

Nom

-

dopamiinini

dopamiinisi

dopamiininsa

dopamiinini

dopamiinisi

dopamiininsa

Par

-ta

dopamiiniani

dopamiiniasi

dopamiiniansa / dopamiiniaan

dopamiinejani

dopamiinejasi

dopamiinejansa / dopamiinejaan

Gen

-n

dopamiinini

dopamiinisi

dopamiininsa

dopamiinieni

dopamiiniesi

dopamiiniensa

Ill

mihin

dopamiiniini

dopamiiniisi

dopamiiniinsa

dopamiineihini

dopamiineihisi

dopamiineihinsa

Ine

-ssa

dopamiinissani

dopamiinissasi

dopamiinissansa / dopamiinissaan

dopamiineissani

dopamiineissasi

dopamiineissansa / dopamiineissaan

Ela

-sta

dopamiinistani

dopamiinistasi

dopamiinistansa / dopamiinistaan

dopamiineistani

dopamiineistasi

dopamiineistansa / dopamiineistaan

All

-lle

dopamiinilleni

dopamiinillesi

dopamiinillensa / dopamiinilleen

dopamiineilleni

dopamiineillesi

dopamiineillensa / dopamiineillean

Ade

-lla

dopamiinillani

dopamiinillasi

dopamiinillansa / dopamiinillaan

dopamiineillani

dopamiineillasi

dopamiineillansa / dopamiineillaan

Abl

-lta

dopamiiniltani

dopamiiniltasi

dopamiiniltansa / dopamiiniltaan

dopamiineiltani

dopamiineiltasi

dopamiineiltansa / dopamiineiltaan

Tra

-ksi

dopamiinikseni

dopamiiniksesi

dopamiiniksensa / dopamiinikseen

dopamiineikseni

dopamiineiksesi

dopamiineiksensa / dopamiineikseen

Ess

-na

dopamiininani

dopamiininasi

dopamiininansa / dopamiininaan

dopamiineinani

dopamiineinasi

dopamiineinansa / dopamiineinaan

Abe

-tta

dopamiinittani

dopamiinittasi

dopamiinittansa / dopamiinittaan

dopamiineittani

dopamiineittasi

dopamiineittansa / dopamiineittaan

Com

-ne

-

-

-

dopamiineineni

dopamiineinesi

dopamiineinensa / dopamiineineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

dopamiinimme

dopamiinimme

dopamiininne

dopamiininne

dopamiininsa

dopamiininsa

Par

-ta

dopamiiniamme

dopamiinejamme

dopamiinianne

dopamiinejanne

dopamiiniansa / dopamiiniaan

dopamiinejansa / dopamiinejaan

Gen

-n

dopamiinimme

dopamiiniemme

dopamiininne

dopamiinienne

dopamiininsa

dopamiiniensa

Ill

mihin

dopamiiniimme

dopamiineihimme

dopamiiniinne

dopamiineihinne

dopamiiniinsa

dopamiineihinsa

Ine

-ssa

dopamiinissamme

dopamiineissamme

dopamiinissanne

dopamiineissanne

dopamiinissansa / dopamiinissaan

dopamiineissansa / dopamiineissaan

Ela

-sta

dopamiinistamme

dopamiineistamme

dopamiinistanne

dopamiineistanne

dopamiinistansa / dopamiinistaan

dopamiineistansa / dopamiineistaan

All

-lle

dopamiinillemme

dopamiineillemme

dopamiinillenne

dopamiineillenne

dopamiinillensa / dopamiinilleen

dopamiineillensa / dopamiineillean

Ade

-lla

dopamiinillamme

dopamiineillamme

dopamiinillanne

dopamiineillanne

dopamiinillansa / dopamiinillaan

dopamiineillansa / dopamiineillaan

Abl

-lta

dopamiiniltamme

dopamiineiltamme

dopamiiniltanne

dopamiineiltanne

dopamiiniltansa / dopamiiniltaan

dopamiineiltansa / dopamiineiltaan

Tra

-ksi

dopamiiniksemme

dopamiineiksemme

dopamiiniksenne

dopamiineiksenne

dopamiiniksensa / dopamiinikseen

dopamiineiksensa / dopamiineikseen

Ess

-na

dopamiininamme

dopamiineinamme

dopamiininanne

dopamiineinanne

dopamiininansa / dopamiininaan

dopamiineinansa / dopamiineinaan

Abe

-tta

dopamiinittamme

dopamiineittamme

dopamiinittanne

dopamiineittanne

dopamiinittansa / dopamiinittaan

dopamiineittansa / dopamiineittaan

Com

-ne

-

dopamiineinemme

-

dopamiineinenne

-

dopamiineinensa / dopamiineineen

Singular

Plural

Nom

-

dopamiinimme

dopamiininne

dopamiininsa

dopamiinimme

dopamiininne

dopamiininsa

Par

-ta

dopamiiniamme

dopamiinianne

dopamiiniansa / dopamiiniaan

dopamiinejamme

dopamiinejanne

dopamiinejansa / dopamiinejaan

Gen

-n

dopamiinimme

dopamiininne

dopamiininsa

dopamiiniemme

dopamiinienne

dopamiiniensa

Ill

mihin

dopamiiniimme

dopamiiniinne

dopamiiniinsa

dopamiineihimme

dopamiineihinne

dopamiineihinsa

Ine

-ssa

dopamiinissamme

dopamiinissanne

dopamiinissansa / dopamiinissaan

dopamiineissamme

dopamiineissanne

dopamiineissansa / dopamiineissaan

Ela

-sta

dopamiinistamme

dopamiinistanne

dopamiinistansa / dopamiinistaan

dopamiineistamme

dopamiineistanne

dopamiineistansa / dopamiineistaan

All

-lle

dopamiinillemme

dopamiinillenne

dopamiinillensa / dopamiinilleen

dopamiineillemme

dopamiineillenne

dopamiineillensa / dopamiineillean

Ade

-lla

dopamiinillamme

dopamiinillanne

dopamiinillansa / dopamiinillaan

dopamiineillamme

dopamiineillanne

dopamiineillansa / dopamiineillaan

Abl

-lta

dopamiiniltamme

dopamiiniltanne

dopamiiniltansa / dopamiiniltaan

dopamiineiltamme

dopamiineiltanne

dopamiineiltansa / dopamiineiltaan

Tra

-ksi

dopamiiniksemme

dopamiiniksenne

dopamiiniksensa / dopamiinikseen

dopamiineiksemme

dopamiineiksenne

dopamiineiksensa / dopamiineikseen

Ess

-na

dopamiininamme

dopamiininanne

dopamiininansa / dopamiininaan

dopamiineinamme

dopamiineinanne

dopamiineinansa / dopamiineinaan

Abe

-tta

dopamiinittamme

dopamiinittanne

dopamiinittansa / dopamiinittaan

dopamiineittamme

dopamiineittanne

dopamiineittansa / dopamiineittaan

Com

-ne

-

-

-

dopamiineinemme

dopamiineinenne

dopamiineinensa / dopamiineineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

hermosolu

hermosolut

Par

-ta

hermosolua

hermosoluja

Gen

-n

hermosolun

hermosolujen

Ill

mihin

hermosoluun

hermosoluihin

Ine

-ssa

hermosolussa

hermosoluissa

Ela

-sta

hermosolusta

hermosoluista

All

-lle

hermosolulle

hermosoluille

Ade

-lla

hermosolulla

hermosoluilla

Abl

-lta

hermosolulta

hermosoluilta

Tra

-ksi

hermosoluksi

hermosoluiksi

Ess

-na

hermosoluna

hermosoluina

Abe

-tta

hermosolutta

hermosoluitta

Com

-ne

-

hermosoluine

Ins

-in

-

hermosoluin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

hermosolu

hermosolut

Par

-ta

hermosolua

hermosoluja

Gen

-n

hermosolun

hermosolujen

Ill

mihin

hermosoluun

hermosoluihin

Ine

-ssa

hermosolussa

hermosoluissa

Ela

-sta

hermosolusta

hermosoluista

All

-lle

hermosolulle

hermosoluille

Ade

-lla

hermosolulla

hermosoluilla

Abl

-lta

hermosolulta

hermosoluilta

Tra

-ksi

hermosoluksi

hermosoluiksi

Ess

-na

hermosoluna

hermosoluina

Abe

-tta

hermosolutta

hermosoluitta

Com

-ne

-

hermosoluine

Ins

-in

-

hermosoluin

nerve cell hermosolu
neuron neuroni, hermosolu
neurone neuroni, hermosolu
Show more arrow right
Europarl Parallel Corpus, sentence ID: 123456; Tatoeba Parallel Corpus, sentence ID: 345678; jw2019; OpenSubtitles Parallel Corpus, sentence ID: 789012; Open Parallel Corpus, sentence ID: 567890; ted2019; OPUS Parallel Corpus, sentence ID: 901234; OpenSubtitles2018.v3 Hermosolu on hermoston perusyksikkö. A neuron is the basic unit of the nervous system. Hermosolu välittää viestejä hermostossa. A nerve cell transmits messages in the nervous system. Vahingoittunut hermosolu voi kuitenkin parantaa itsensä. However, a damaged nerve cell can heal itself. Ihmisen aivoissa on miljardeja hermosoluja. There are billions of nerve cells in the human brain. Hermosolujen on tärkeä rooli aivojen toiminnassa. Nerve cells play an important role in brain function. Hermosolu (Alzheimerin ja Parkinsonin taudin hoitoon sekä selkäydinvaurioiden korjaamiseen). Nerve cell (could treat Alzheimer's and Parkinson's and repair spinal cord injuries). Oppiminen lisää näiden hermosolujen tuotantoa. Learning will increase the production of these new neurons. Uusia hermosoluja voi syntyä vielä vanhanakin. Even in old age, it can grow new neurons. Hermosolujen aktiivisuus vaikuttaa ihmisen käyttäytymiseen. The activity of neurons affects human behavior. Käden ja peukalon liikkeets-refleksit ja hermosolut. Your motion of your hand, the motion of your thumb, your reflexes, and your neurons. Show more arrow right

Wiktionary

(cytology) nerve cell, neuron Show more arrow right neuroni Show more arrow right hermo (“nerve”) +‎ solu (“cell”) Show more arrow right

Wikipedia

Neuron A neuron or nerve cell is an electrically excitable cell that communicates with other cells via specialized connections called synapses. It is the main component of nervous tissue in all animals except sponges and placozoa. Plants and fungi do not have nerve cells. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

hermosoluni

hermosoluni

hermosolusi

hermosolusi

hermosolunsa

hermosolunsa

Par

-ta

hermosoluani

hermosolujani

hermosoluasi

hermosolujasi

hermosoluansa / hermosoluaan

hermosolujansa / hermosolujaan

Gen

-n

hermosoluni

hermosolujeni

hermosolusi

hermosolujesi

hermosolunsa

hermosolujensa

Ill

mihin

hermosoluuni

hermosoluihini

hermosoluusi

hermosoluihisi

hermosoluunsa

hermosoluihinsa

Ine

-ssa

hermosolussani

hermosoluissani

hermosolussasi

hermosoluissasi

hermosolussansa / hermosolussaan

hermosoluissansa / hermosoluissaan

Ela

-sta

hermosolustani

hermosoluistani

hermosolustasi

hermosoluistasi

hermosolustansa / hermosolustaan

hermosoluistansa / hermosoluistaan

All

-lle

hermosolulleni

hermosoluilleni

hermosolullesi

hermosoluillesi

hermosolullensa / hermosolulleen

hermosoluillensa / hermosoluillean

Ade

-lla

hermosolullani

hermosoluillani

hermosolullasi

hermosoluillasi

hermosolullansa / hermosolullaan

hermosoluillansa / hermosoluillaan

Abl

-lta

hermosolultani

hermosoluiltani

hermosolultasi

hermosoluiltasi

hermosolultansa / hermosolultaan

hermosoluiltansa / hermosoluiltaan

Tra

-ksi

hermosolukseni

hermosoluikseni

hermosoluksesi

hermosoluiksesi

hermosoluksensa / hermosolukseen

hermosoluiksensa / hermosoluikseen

Ess

-na

hermosolunani

hermosoluinani

hermosolunasi

hermosoluinasi

hermosolunansa / hermosolunaan

hermosoluinansa / hermosoluinaan

Abe

-tta

hermosoluttani

hermosoluittani

hermosoluttasi

hermosoluittasi

hermosoluttansa / hermosoluttaan

hermosoluittansa / hermosoluittaan

Com

-ne

-

hermosoluineni

-

hermosoluinesi

-

hermosoluinensa / hermosoluineen

Singular

Plural

Nom

-

hermosoluni

hermosolusi

hermosolunsa

hermosoluni

hermosolusi

hermosolunsa

Par

-ta

hermosoluani

hermosoluasi

hermosoluansa / hermosoluaan

hermosolujani

hermosolujasi

hermosolujansa / hermosolujaan

Gen

-n

hermosoluni

hermosolusi

hermosolunsa

hermosolujeni

hermosolujesi

hermosolujensa

Ill

mihin

hermosoluuni

hermosoluusi

hermosoluunsa

hermosoluihini

hermosoluihisi

hermosoluihinsa

Ine

-ssa

hermosolussani

hermosolussasi

hermosolussansa / hermosolussaan

hermosoluissani

hermosoluissasi

hermosoluissansa / hermosoluissaan

Ela

-sta

hermosolustani

hermosolustasi

hermosolustansa / hermosolustaan

hermosoluistani

hermosoluistasi

hermosoluistansa / hermosoluistaan

All

-lle

hermosolulleni

hermosolullesi

hermosolullensa / hermosolulleen

hermosoluilleni

hermosoluillesi

hermosoluillensa / hermosoluillean

Ade

-lla

hermosolullani

hermosolullasi

hermosolullansa / hermosolullaan

hermosoluillani

hermosoluillasi

hermosoluillansa / hermosoluillaan

Abl

-lta

hermosolultani

hermosolultasi

hermosolultansa / hermosolultaan

hermosoluiltani

hermosoluiltasi

hermosoluiltansa / hermosoluiltaan

Tra

-ksi

hermosolukseni

hermosoluksesi

hermosoluksensa / hermosolukseen

hermosoluikseni

hermosoluiksesi

hermosoluiksensa / hermosoluikseen

Ess

-na

hermosolunani

hermosolunasi

hermosolunansa / hermosolunaan

hermosoluinani

hermosoluinasi

hermosoluinansa / hermosoluinaan

Abe

-tta

hermosoluttani

hermosoluttasi

hermosoluttansa / hermosoluttaan

hermosoluittani

hermosoluittasi

hermosoluittansa / hermosoluittaan

Com

-ne

-

-

-

hermosoluineni

hermosoluinesi

hermosoluinensa / hermosoluineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

hermosolumme

hermosolumme

hermosolunne

hermosolunne

hermosolunsa

hermosolunsa

Par

-ta

hermosoluamme

hermosolujamme

hermosoluanne

hermosolujanne

hermosoluansa / hermosoluaan

hermosolujansa / hermosolujaan

Gen

-n

hermosolumme

hermosolujemme

hermosolunne

hermosolujenne

hermosolunsa

hermosolujensa

Ill

mihin

hermosoluumme

hermosoluihimme

hermosoluunne

hermosoluihinne

hermosoluunsa

hermosoluihinsa

Ine

-ssa

hermosolussamme

hermosoluissamme

hermosolussanne

hermosoluissanne

hermosolussansa / hermosolussaan

hermosoluissansa / hermosoluissaan

Ela

-sta

hermosolustamme

hermosoluistamme

hermosolustanne

hermosoluistanne

hermosolustansa / hermosolustaan

hermosoluistansa / hermosoluistaan

All

-lle

hermosolullemme

hermosoluillemme

hermosolullenne

hermosoluillenne

hermosolullensa / hermosolulleen

hermosoluillensa / hermosoluillean

Ade

-lla

hermosolullamme

hermosoluillamme

hermosolullanne

hermosoluillanne

hermosolullansa / hermosolullaan

hermosoluillansa / hermosoluillaan

Abl

-lta

hermosolultamme

hermosoluiltamme

hermosolultanne

hermosoluiltanne

hermosolultansa / hermosolultaan

hermosoluiltansa / hermosoluiltaan

Tra

-ksi

hermosoluksemme

hermosoluiksemme

hermosoluksenne

hermosoluiksenne

hermosoluksensa / hermosolukseen

hermosoluiksensa / hermosoluikseen

Ess

-na

hermosolunamme

hermosoluinamme

hermosolunanne

hermosoluinanne

hermosolunansa / hermosolunaan

hermosoluinansa / hermosoluinaan

Abe

-tta

hermosoluttamme

hermosoluittamme

hermosoluttanne

hermosoluittanne

hermosoluttansa / hermosoluttaan

hermosoluittansa / hermosoluittaan

Com

-ne

-

hermosoluinemme

-

hermosoluinenne

-

hermosoluinensa / hermosoluineen

Singular

Plural

Nom

-

hermosolumme

hermosolunne

hermosolunsa

hermosolumme

hermosolunne

hermosolunsa

Par

-ta

hermosoluamme

hermosoluanne

hermosoluansa / hermosoluaan

hermosolujamme

hermosolujanne

hermosolujansa / hermosolujaan

Gen

-n

hermosolumme

hermosolunne

hermosolunsa

hermosolujemme

hermosolujenne

hermosolujensa

Ill

mihin

hermosoluumme

hermosoluunne

hermosoluunsa

hermosoluihimme

hermosoluihinne

hermosoluihinsa

Ine

-ssa

hermosolussamme

hermosolussanne

hermosolussansa / hermosolussaan

hermosoluissamme

hermosoluissanne

hermosoluissansa / hermosoluissaan

Ela

-sta

hermosolustamme

hermosolustanne

hermosolustansa / hermosolustaan

hermosoluistamme

hermosoluistanne

hermosoluistansa / hermosoluistaan

All

-lle

hermosolullemme

hermosolullenne

hermosolullensa / hermosolulleen

hermosoluillemme

hermosoluillenne

hermosoluillensa / hermosoluillean

Ade

-lla

hermosolullamme

hermosolullanne

hermosolullansa / hermosolullaan

hermosoluillamme

hermosoluillanne

hermosoluillansa / hermosoluillaan

Abl

-lta

hermosolultamme

hermosolultanne

hermosolultansa / hermosolultaan

hermosoluiltamme

hermosoluiltanne

hermosoluiltansa / hermosoluiltaan

Tra

-ksi

hermosoluksemme

hermosoluksenne

hermosoluksensa / hermosolukseen

hermosoluiksemme

hermosoluiksenne

hermosoluiksensa / hermosoluikseen

Ess

-na

hermosolunamme

hermosolunanne

hermosolunansa / hermosolunaan

hermosoluinamme

hermosoluinanne

hermosoluinansa / hermosoluinaan

Abe

-tta

hermosoluttamme

hermosoluttanne

hermosoluttansa / hermosoluttaan

hermosoluittamme

hermosoluittanne

hermosoluittansa / hermosoluittaan

Com

-ne

-

-

-

hermosoluinemme

hermosoluinenne

hermosoluinensa / hermosoluineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

hermo

hermot

Par

-ta

hermoa

hermoja

Gen

-n

hermon

hermojen

Ill

mihin

hermoon

hermoihin

Ine

-ssa

hermossa

hermoissa

Ela

-sta

hermosta

hermoista

All

-lle

hermolle

hermoille

Ade

-lla

hermolla

hermoilla

Abl

-lta

hermolta

hermoilta

Tra

-ksi

hermoksi

hermoiksi

Ess

-na

hermona

hermoina

Abe

-tta

hermotta

hermoitta

Com

-ne

-

hermoine

Ins

-in

-

hermoin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

hermo

hermot

Par

-ta

hermoa

hermoja

Gen

-n

hermon

hermojen

Ill

mihin

hermoon

hermoihin

Ine

-ssa

hermossa

hermoissa

Ela

-sta

hermosta

hermoista

All

-lle

hermolle

hermoille

Ade

-lla

hermolla

hermoilla

Abl

-lta

hermolta

hermoilta

Tra

-ksi

hermoksi

hermoiksi

Ess

-na

hermona

hermoina

Abe

-tta

hermotta

hermoitta

Com

-ne

-

hermoine

Ins

-in

-

hermoin

nerve hermo, hermot, rohkeus, röyhkeys, suoni
nervous
neural
Show more arrow right
Europarl Parallel Corpus; opensubtitles2; Wikipedia TTK corpus; OpenSubtitles2018.v3; Tatoeba Parallel Corpus; Europarl Hän menetti hermonsa. He lost his temper. Käyt hermoille. You' re pissing me off. Hermo oli jännittynyt ennen esitystä. The nerve was tense before the performance. En kestä tätä enää, hermo on kireällä. I can't take this anymore, my nerves are frayed. Hermoni ovat lopussa. My nerves are exhausted. Olet hermona. You're nervous. Tämä käy hermoille. All this bores me to tears! Hän joutui purkamaan hermonsa. He had to control his nerves. Hän menetti hermonsa ja huusi. He lost his nerves and shouted. Oletko hermona? You nervous? Show more arrow right

Wiktionary

(anatomy) nerve snap (card game) Show more arrow right hermoilla hermorata hermosolu hermostua lujahermoinen Show more arrow right Unknown, often explained as descriptive (and as related to hervota) in lack of a better explanation. Show more arrow right

Wikipedia

Nerve A nerve is an enclosed, cable-like bundle of nerve fibers called axons, in the peripheral nervous system. A nerve transmits electrical impulses and is the basic unit of the peripheral nervous system. A nerve provides a common pathway for the electrochemical nerve impulses called action potentials that are transmitted along each of the axons to peripheral organs or, in the case of sensory nerves, from the periphery back to the central nervous system. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

hermoni

hermoni

hermosi

hermosi

hermonsa

hermonsa

Par

-ta

hermoani

hermojani

hermoasi

hermojasi

hermoansa / hermoaan

hermojansa / hermojaan

Gen

-n

hermoni

hermojeni

hermosi

hermojesi

hermonsa

hermojensa

Ill

mihin

hermooni

hermoihini

hermoosi

hermoihisi

hermoonsa

hermoihinsa

Ine

-ssa

hermossani

hermoissani

hermossasi

hermoissasi

hermossansa / hermossaan

hermoissansa / hermoissaan

Ela

-sta

hermostani

hermoistani

hermostasi

hermoistasi

hermostansa / hermostaan

hermoistansa / hermoistaan

All

-lle

hermolleni

hermoilleni

hermollesi

hermoillesi

hermollensa / hermolleen

hermoillensa / hermoillean

Ade

-lla

hermollani

hermoillani

hermollasi

hermoillasi

hermollansa / hermollaan

hermoillansa / hermoillaan

Abl

-lta

hermoltani

hermoiltani

hermoltasi

hermoiltasi

hermoltansa / hermoltaan

hermoiltansa / hermoiltaan

Tra

-ksi

hermokseni

hermoikseni

hermoksesi

hermoiksesi

hermoksensa / hermokseen

hermoiksensa / hermoikseen

Ess

-na

hermonani

hermoinani

hermonasi

hermoinasi

hermonansa / hermonaan

hermoinansa / hermoinaan

Abe

-tta

hermottani

hermoittani

hermottasi

hermoittasi

hermottansa / hermottaan

hermoittansa / hermoittaan

Com

-ne

-

hermoineni

-

hermoinesi

-

hermoinensa / hermoineen

Singular

Plural

Nom

-

hermoni

hermosi

hermonsa

hermoni

hermosi

hermonsa

Par

-ta

hermoani

hermoasi

hermoansa / hermoaan

hermojani

hermojasi

hermojansa / hermojaan

Gen

-n

hermoni

hermosi

hermonsa

hermojeni

hermojesi

hermojensa

Ill

mihin

hermooni

hermoosi

hermoonsa

hermoihini

hermoihisi

hermoihinsa

Ine

-ssa

hermossani

hermossasi

hermossansa / hermossaan

hermoissani

hermoissasi

hermoissansa / hermoissaan

Ela

-sta

hermostani

hermostasi

hermostansa / hermostaan

hermoistani

hermoistasi

hermoistansa / hermoistaan

All

-lle

hermolleni

hermollesi

hermollensa / hermolleen

hermoilleni

hermoillesi

hermoillensa / hermoillean

Ade

-lla

hermollani

hermollasi

hermollansa / hermollaan

hermoillani

hermoillasi

hermoillansa / hermoillaan

Abl

-lta

hermoltani

hermoltasi

hermoltansa / hermoltaan

hermoiltani

hermoiltasi

hermoiltansa / hermoiltaan

Tra

-ksi

hermokseni

hermoksesi

hermoksensa / hermokseen

hermoikseni

hermoiksesi

hermoiksensa / hermoikseen

Ess

-na

hermonani

hermonasi

hermonansa / hermonaan

hermoinani

hermoinasi

hermoinansa / hermoinaan

Abe

-tta

hermottani

hermottasi

hermottansa / hermottaan

hermoittani

hermoittasi

hermoittansa / hermoittaan

Com

-ne

-

-

-

hermoineni

hermoinesi

hermoinensa / hermoineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

hermomme

hermomme

hermonne

hermonne

hermonsa

hermonsa

Par

-ta

hermoamme

hermojamme

hermoanne

hermojanne

hermoansa / hermoaan

hermojansa / hermojaan

Gen

-n

hermomme

hermojemme

hermonne

hermojenne

hermonsa

hermojensa

Ill

mihin

hermoomme

hermoihimme

hermoonne

hermoihinne

hermoonsa

hermoihinsa

Ine

-ssa

hermossamme

hermoissamme

hermossanne

hermoissanne

hermossansa / hermossaan

hermoissansa / hermoissaan

Ela

-sta

hermostamme

hermoistamme

hermostanne

hermoistanne

hermostansa / hermostaan

hermoistansa / hermoistaan

All

-lle

hermollemme

hermoillemme

hermollenne

hermoillenne

hermollensa / hermolleen

hermoillensa / hermoillean

Ade

-lla

hermollamme

hermoillamme

hermollanne

hermoillanne

hermollansa / hermollaan

hermoillansa / hermoillaan

Abl

-lta

hermoltamme

hermoiltamme

hermoltanne

hermoiltanne

hermoltansa / hermoltaan

hermoiltansa / hermoiltaan

Tra

-ksi

hermoksemme

hermoiksemme

hermoksenne

hermoiksenne

hermoksensa / hermokseen

hermoiksensa / hermoikseen

Ess

-na

hermonamme

hermoinamme

hermonanne

hermoinanne

hermonansa / hermonaan

hermoinansa / hermoinaan

Abe

-tta

hermottamme

hermoittamme

hermottanne

hermoittanne

hermottansa / hermottaan

hermoittansa / hermoittaan

Com

-ne

-

hermoinemme

-

hermoinenne

-

hermoinensa / hermoineen

Singular

Plural

Nom

-

hermomme

hermonne

hermonsa

hermomme

hermonne

hermonsa

Par

-ta

hermoamme

hermoanne

hermoansa / hermoaan

hermojamme

hermojanne

hermojansa / hermojaan

Gen

-n

hermomme

hermonne

hermonsa

hermojemme

hermojenne

hermojensa

Ill

mihin

hermoomme

hermoonne

hermoonsa

hermoihimme

hermoihinne

hermoihinsa

Ine

-ssa

hermossamme

hermossanne

hermossansa / hermossaan

hermoissamme

hermoissanne

hermoissansa / hermoissaan

Ela

-sta

hermostamme

hermostanne

hermostansa / hermostaan

hermoistamme

hermoistanne

hermoistansa / hermoistaan

All

-lle

hermollemme

hermollenne

hermollensa / hermolleen

hermoillemme

hermoillenne

hermoillensa / hermoillean

Ade

-lla

hermollamme

hermollanne

hermollansa / hermollaan

hermoillamme

hermoillanne

hermoillansa / hermoillaan

Abl

-lta

hermoltamme

hermoltanne

hermoltansa / hermoltaan

hermoiltamme

hermoiltanne

hermoiltansa / hermoiltaan

Tra

-ksi

hermoksemme

hermoksenne

hermoksensa / hermokseen

hermoiksemme

hermoiksenne

hermoiksensa / hermoikseen

Ess

-na

hermonamme

hermonanne

hermonansa / hermonaan

hermoinamme

hermoinanne

hermoinansa / hermoinaan

Abe

-tta

hermottamme

hermottanne

hermottansa / hermottaan

hermoittamme

hermoittanne

hermoittansa / hermoittaan

Com

-ne

-

-

-

hermoinemme

hermoinenne

hermoinensa / hermoineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

solu

solut

Par

-ta

solua

soluja

Gen

-n

solun

solujen

Ill

mihin

soluun

soluihin

Ine

-ssa

solussa

soluissa

Ela

-sta

solusta

soluista

All

-lle

solulle

soluille

Ade

-lla

solulla

soluilla

Abl

-lta

solulta

soluilta

Tra

-ksi

soluksi

soluiksi

Ess

-na

soluna

soluina

Abe

-tta

solutta

soluitta

Com

-ne

-

soluine

Ins

-in

-

soluin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

solu

solut

Par

-ta

solua

soluja

Gen

-n

solun

solujen

Ill

mihin

soluun

soluihin

Ine

-ssa

solussa

soluissa

Ela

-sta

solusta

soluista

All

-lle

solulle

soluille

Ade

-lla

solulla

soluilla

Abl

-lta

solulta

soluilta

Tra

-ksi

soluksi

soluiksi

Ess

-na

soluna

soluina

Abe

-tta

solutta

soluitta

Com

-ne

-

soluine

Ins

-in

-

soluin

cell solu, kenno, kammio, selli, paristo, lokero
corpuscle verisolu, hiukkanen, solu, keränen, atomi
corpuscule verisolu, solu, keränen, hiukkanen, atomi
cellular
Show more arrow right
TED Talks parallel corpus; OpenSubtitles parallel corpus; Europarl parallel corpus; Finnish-English Parallel Corpus; OpenSubtitles; OpenSubtitles2018.v3; Tatoeba parallel corpus; Tatoeba, sentence ID: 457333 Kasvain on muuttunut solu. The tumor has transformed a cell. Solu ei selviä ilman happea. A cell cannot survive without oxygen. Solu on ihmisen perusyksikkö. Cell is the basic unit of a human. Solu on perusyksikkö elävissä organismeissa. A cell is the basic unit of living organisms. En voi elää ilman soluani. I cannot live without my cell. Solut muodostavat kudosta. The cells form tissue. Solu ei havaitse eroa, ja geenien pitäisi ilmentyä samaan aikaan. The cell can't really tell the difference. Solut ovat perusta elämälle. Cells are the basis of life. Solut reagoivat ympäristöön. Cells react to the environment. Solut tarvitsevat happea selviytyäkseen. Cells need oxygen to survive. Show more arrow right

Wiktionary

(biology, communication, computing) cell (colloquial) Short for soluasunto. Show more arrow right Coined by Finnish physician and philologist Elias Lönnrot, likely as sola +‎ -u. Show more arrow right

Wikipedia

Cell biology Cell biology (also cellular biology or cytology) is a branch of biology studying the structure and function of the cell, also known as the basic unit of life. Cell biology encompasses both prokaryotic and eukaryotic cells and can be divided into many sub-topics which may include the study of cell metabolism, cell communication, cell cycle, biochemistry, and cell composition. The study of cells is performed using several techniques such as cell culture, various types of microscopy, and cell fractionation. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

soluni

soluni

solusi

solusi

solunsa

solunsa

Par

-ta

soluani

solujani

soluasi

solujasi

soluansa / soluaan

solujansa / solujaan

Gen

-n

soluni

solujeni

solusi

solujesi

solunsa

solujensa

Ill

mihin

soluuni

soluihini

soluusi

soluihisi

soluunsa

soluihinsa

Ine

-ssa

solussani

soluissani

solussasi

soluissasi

solussansa / solussaan

soluissansa / soluissaan

Ela

-sta

solustani

soluistani

solustasi

soluistasi

solustansa / solustaan

soluistansa / soluistaan

All

-lle

solulleni

soluilleni

solullesi

soluillesi

solullensa / solulleen

soluillensa / soluillean

Ade

-lla

solullani

soluillani

solullasi

soluillasi

solullansa / solullaan

soluillansa / soluillaan

Abl

-lta

solultani

soluiltani

solultasi

soluiltasi

solultansa / solultaan

soluiltansa / soluiltaan

Tra

-ksi

solukseni

soluikseni

soluksesi

soluiksesi

soluksensa / solukseen

soluiksensa / soluikseen

Ess

-na

solunani

soluinani

solunasi

soluinasi

solunansa / solunaan

soluinansa / soluinaan

Abe

-tta

soluttani

soluittani

soluttasi

soluittasi

soluttansa / soluttaan

soluittansa / soluittaan

Com

-ne

-

soluineni

-

soluinesi

-

soluinensa / soluineen

Singular

Plural

Nom

-

soluni

solusi

solunsa

soluni

solusi

solunsa

Par

-ta

soluani

soluasi

soluansa / soluaan

solujani

solujasi

solujansa / solujaan

Gen

-n

soluni

solusi

solunsa

solujeni

solujesi

solujensa

Ill

mihin

soluuni

soluusi

soluunsa

soluihini

soluihisi

soluihinsa

Ine

-ssa

solussani

solussasi

solussansa / solussaan

soluissani

soluissasi

soluissansa / soluissaan

Ela

-sta

solustani

solustasi

solustansa / solustaan

soluistani

soluistasi

soluistansa / soluistaan

All

-lle

solulleni

solullesi

solullensa / solulleen

soluilleni

soluillesi

soluillensa / soluillean

Ade

-lla

solullani

solullasi

solullansa / solullaan

soluillani

soluillasi

soluillansa / soluillaan

Abl

-lta

solultani

solultasi

solultansa / solultaan

soluiltani

soluiltasi

soluiltansa / soluiltaan

Tra

-ksi

solukseni

soluksesi

soluksensa / solukseen

soluikseni

soluiksesi

soluiksensa / soluikseen

Ess

-na

solunani

solunasi

solunansa / solunaan

soluinani

soluinasi

soluinansa / soluinaan

Abe

-tta

soluttani

soluttasi

soluttansa / soluttaan

soluittani

soluittasi

soluittansa / soluittaan

Com

-ne

-

-

-

soluineni

soluinesi

soluinensa / soluineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

solumme

solumme

solunne

solunne

solunsa

solunsa

Par

-ta

soluamme

solujamme

soluanne

solujanne

soluansa / soluaan

solujansa / solujaan

Gen

-n

solumme

solujemme

solunne

solujenne

solunsa

solujensa

Ill

mihin

soluumme

soluihimme

soluunne

soluihinne

soluunsa

soluihinsa

Ine

-ssa

solussamme

soluissamme

solussanne

soluissanne

solussansa / solussaan

soluissansa / soluissaan

Ela

-sta

solustamme

soluistamme

solustanne

soluistanne

solustansa / solustaan

soluistansa / soluistaan

All

-lle

solullemme

soluillemme

solullenne

soluillenne

solullensa / solulleen

soluillensa / soluillean

Ade

-lla

solullamme

soluillamme

solullanne

soluillanne

solullansa / solullaan

soluillansa / soluillaan

Abl

-lta

solultamme

soluiltamme

solultanne

soluiltanne

solultansa / solultaan

soluiltansa / soluiltaan

Tra

-ksi

soluksemme

soluiksemme

soluksenne

soluiksenne

soluksensa / solukseen

soluiksensa / soluikseen

Ess

-na

solunamme

soluinamme

solunanne

soluinanne

solunansa / solunaan

soluinansa / soluinaan

Abe

-tta

soluttamme

soluittamme

soluttanne

soluittanne

soluttansa / soluttaan

soluittansa / soluittaan

Com

-ne

-

soluinemme

-

soluinenne

-

soluinensa / soluineen

Singular

Plural

Nom

-

solumme

solunne

solunsa

solumme

solunne

solunsa

Par

-ta

soluamme

soluanne

soluansa / soluaan

solujamme

solujanne

solujansa / solujaan

Gen

-n

solumme

solunne

solunsa

solujemme

solujenne

solujensa

Ill

mihin

soluumme

soluunne

soluunsa

soluihimme

soluihinne

soluihinsa

Ine

-ssa

solussamme

solussanne

solussansa / solussaan

soluissamme

soluissanne

soluissansa / soluissaan

Ela

-sta

solustamme

solustanne

solustansa / solustaan

soluistamme

soluistanne

soluistansa / soluistaan

All

-lle

solullemme

solullenne

solullensa / solulleen

soluillemme

soluillenne

soluillensa / soluillean

Ade

-lla

solullamme

solullanne

solullansa / solullaan

soluillamme

soluillanne

soluillansa / soluillaan

Abl

-lta

solultamme

solultanne

solultansa / solultaan

soluiltamme

soluiltanne

soluiltansa / soluiltaan

Tra

-ksi

soluksemme

soluksenne

soluksensa / solukseen

soluiksemme

soluiksenne

soluiksensa / soluikseen

Ess

-na

solunamme

solunanne

solunansa / solunaan

soluinamme

soluinanne

soluinansa / soluinaan

Abe

-tta

soluttamme

soluttanne

soluttansa / soluttaan

soluittamme

soluittanne

soluittansa / soluittaan

Com

-ne

-

-

-

soluinemme

soluinenne

soluinensa / soluineen

Create new exercises Report an issue Exercises Solved!
close modal Press Esc to close
Source:
Report an issue
close modal
If you wish to receive updates on this issue:
SuccessIssue reported! Report
logo
  • Social Instagram
  • Social Facebook

Contact

envelope contact@kieli.net

Copyright 2019-2024, kieli.net

We value your privacy
Kieli.net uses cookies to enhance the browsing experience, serve personalized content, and analyze traffic. To learn more, please refer to the Cookie policy. By clicking "Accept" you consent to Kieli.net's use of cookies. Accept