logo Eng Translation language: Arabic English French German Persian Russian Somali Spanish Log In
logo Log In

Choose translation language

english Right arrow

Language

Contact

envelope contact@kieli.net
  • Social Instagram
  • Social Facebook
Float menu

Language

Close menu
Press / to search

digitaali, noun

Word analysis
digitaalisiirtymän

digitaalisiirtymän

digitaali

Noun, Pref

+ siirtymä

Noun, Singular Genitive

Report an issue
This word is used as a prefix for nouns.

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

siirtymä

siirtymät

Par

-ta

siirtymätä / siirtymää

siirtymiä

Gen

-n

siirtymän

siirtymien

Ill

mihin

siirtymään

siirtymiin

Ine

-ssa

siirtymässä

siirtymissä

Ela

-sta

siirtymästä

siirtymistä

All

-lle

siirtymälle

siirtymille

Ade

-lla

siirtymällä

siirtymillä

Abl

-lta

siirtymältä

siirtymiltä

Tra

-ksi

siirtymäksi

siirtymiksi

Ess

-na

siirtymänä

siirtyminä

Abe

-tta

siirtymättä

siirtymittä

Com

-ne

-

siirtymine

Ins

-in

-

siirtymin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

siirtymä

siirtymät

Par

-ta

siirtymätä / siirtymää

siirtymiä

Gen

-n

siirtymän

siirtymien

Ill

mihin

siirtymään

siirtymiin

Ine

-ssa

siirtymässä

siirtymissä

Ela

-sta

siirtymästä

siirtymistä

All

-lle

siirtymälle

siirtymille

Ade

-lla

siirtymällä

siirtymillä

Abl

-lta

siirtymältä

siirtymiltä

Tra

-ksi

siirtymäksi

siirtymiksi

Ess

-na

siirtymänä

siirtyminä

Abe

-tta

siirtymättä

siirtymittä

Com

-ne

-

siirtymine

Ins

-in

-

siirtymin

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

displacement siirtymä, uppoama, paikaltaan siirtäminen
transitional
Show more arrow right
Europarl; CommonCrawl; OpenSubtitles; eurlex; EurLex-2; GlobalVoices; OPUS Siirtymä ei ole tasainen. The transition is not smooth. Toivomme sujuvia siirtymissä. We hope for smooth transitions. Tämä siirtymä on varmasti erittäin vaikea. This transition is certainly very difficult. Siirtymäns-ja loppusäännökset. Transitional and final provision. Siirtymäs-ja loppusäännökset. Transitional and final provisions. Siirtymissä on syytä olla varovainen. It is advisable to be cautious in transitions. Siirtymissä on hyvä pysyä rauhallisena. It is good to remain calm during transitions. Jäsenvaltioiden sisäinen siirtymä toiminnasta toiseen tulee olla helppoa. The internal transition of Member States from one activity to another must be easy. Keskustelimme siirtymistä yhtenäisvaluuttaan. We discussed the transition to a single currency. On tärkeää varmistaa turvallisuus siirtymissä. It is important to ensure safety in transitions. Show more arrow right

Wiktionary

transition displacement Show more arrow right siirtymäsäännös Show more arrow right siirtyä +‎ - Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

siirtymäni

siirtymäni

siirtymäsi

siirtymäsi

siirtymänsä

siirtymänsä

Par

-ta

siirtymätäni / siirtymääni

siirtymiäni

siirtymätäsi / siirtymääsi

siirtymiäsi

siirtymätänsä / siirtymätään / siirtymäänsä

siirtymiänsä / siirtymiään

Gen

-n

siirtymäni

siirtymieni

siirtymäsi

siirtymiesi

siirtymänsä

siirtymiensä

Ill

mihin

siirtymääni

siirtymiini

siirtymääsi

siirtymiisi

siirtymäänsä

siirtymiinsä

Ine

-ssa

siirtymässäni

siirtymissäni

siirtymässäsi

siirtymissäsi

siirtymässänsä / siirtymässään

siirtymissänsä / siirtymissään

Ela

-sta

siirtymästäni

siirtymistäni

siirtymästäsi

siirtymistäsi

siirtymästänsä / siirtymästään

siirtymistänsä / siirtymistään

All

-lle

siirtymälleni

siirtymilleni

siirtymällesi

siirtymillesi

siirtymällensä / siirtymälleen

siirtymillensä / siirtymilleän

Ade

-lla

siirtymälläni

siirtymilläni

siirtymälläsi

siirtymilläsi

siirtymällänsä / siirtymällään

siirtymillänsä / siirtymillään

Abl

-lta

siirtymältäni

siirtymiltäni

siirtymältäsi

siirtymiltäsi

siirtymältänsä / siirtymältään

siirtymiltänsä / siirtymiltään

Tra

-ksi

siirtymäkseni

siirtymikseni

siirtymäksesi

siirtymiksesi

siirtymäksensä / siirtymäkseen

siirtymiksensä / siirtymikseen

Ess

-na

siirtymänäni

siirtyminäni

siirtymänäsi

siirtyminäsi

siirtymänänsä / siirtymänään

siirtyminänsä / siirtyminään

Abe

-tta

siirtymättäni

siirtymittäni

siirtymättäsi

siirtymittäsi

siirtymättänsä / siirtymättään

siirtymittänsä / siirtymittään

Com

-ne

-

siirtymineni

-

siirtyminesi

-

siirtyminensä / siirtymineen

Singular

Plural

Nom

-

siirtymäni

siirtymäsi

siirtymänsä

siirtymäni

siirtymäsi

siirtymänsä

Par

-ta

siirtymätäni / siirtymääni

siirtymätäsi / siirtymääsi

siirtymätänsä / siirtymätään / siirtymäänsä

siirtymiäni

siirtymiäsi

siirtymiänsä / siirtymiään

Gen

-n

siirtymäni

siirtymäsi

siirtymänsä

siirtymieni

siirtymiesi

siirtymiensä

Ill

mihin

siirtymääni

siirtymääsi

siirtymäänsä

siirtymiini

siirtymiisi

siirtymiinsä

Ine

-ssa

siirtymässäni

siirtymässäsi

siirtymässänsä / siirtymässään

siirtymissäni

siirtymissäsi

siirtymissänsä / siirtymissään

Ela

-sta

siirtymästäni

siirtymästäsi

siirtymästänsä / siirtymästään

siirtymistäni

siirtymistäsi

siirtymistänsä / siirtymistään

All

-lle

siirtymälleni

siirtymällesi

siirtymällensä / siirtymälleen

siirtymilleni

siirtymillesi

siirtymillensä / siirtymilleän

Ade

-lla

siirtymälläni

siirtymälläsi

siirtymällänsä / siirtymällään

siirtymilläni

siirtymilläsi

siirtymillänsä / siirtymillään

Abl

-lta

siirtymältäni

siirtymältäsi

siirtymältänsä / siirtymältään

siirtymiltäni

siirtymiltäsi

siirtymiltänsä / siirtymiltään

Tra

-ksi

siirtymäkseni

siirtymäksesi

siirtymäksensä / siirtymäkseen

siirtymikseni

siirtymiksesi

siirtymiksensä / siirtymikseen

Ess

-na

siirtymänäni

siirtymänäsi

siirtymänänsä / siirtymänään

siirtyminäni

siirtyminäsi

siirtyminänsä / siirtyminään

Abe

-tta

siirtymättäni

siirtymättäsi

siirtymättänsä / siirtymättään

siirtymittäni

siirtymittäsi

siirtymittänsä / siirtymittään

Com

-ne

-

-

-

siirtymineni

siirtyminesi

siirtyminensä / siirtymineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

siirtymämme

siirtymämme

siirtymänne

siirtymänne

siirtymänsä

siirtymänsä

Par

-ta

siirtymätämme / siirtymäämme

siirtymiämme

siirtymätänne / siirtymäänne

siirtymiänne

siirtymätänsä / siirtymätään / siirtymäänsä

siirtymiänsä / siirtymiään

Gen

-n

siirtymämme

siirtymiemme

siirtymänne

siirtymienne

siirtymänsä

siirtymiensä

Ill

mihin

siirtymäämme

siirtymiimme

siirtymäänne

siirtymiinne

siirtymäänsä

siirtymiinsä

Ine

-ssa

siirtymässämme

siirtymissämme

siirtymässänne

siirtymissänne

siirtymässänsä / siirtymässään

siirtymissänsä / siirtymissään

Ela

-sta

siirtymästämme

siirtymistämme

siirtymästänne

siirtymistänne

siirtymästänsä / siirtymästään

siirtymistänsä / siirtymistään

All

-lle

siirtymällemme

siirtymillemme

siirtymällenne

siirtymillenne

siirtymällensä / siirtymälleen

siirtymillensä / siirtymilleän

Ade

-lla

siirtymällämme

siirtymillämme

siirtymällänne

siirtymillänne

siirtymällänsä / siirtymällään

siirtymillänsä / siirtymillään

Abl

-lta

siirtymältämme

siirtymiltämme

siirtymältänne

siirtymiltänne

siirtymältänsä / siirtymältään

siirtymiltänsä / siirtymiltään

Tra

-ksi

siirtymäksemme

siirtymiksemme

siirtymäksenne

siirtymiksenne

siirtymäksensä / siirtymäkseen

siirtymiksensä / siirtymikseen

Ess

-na

siirtymänämme

siirtyminämme

siirtymänänne

siirtyminänne

siirtymänänsä / siirtymänään

siirtyminänsä / siirtyminään

Abe

-tta

siirtymättämme

siirtymittämme

siirtymättänne

siirtymittänne

siirtymättänsä / siirtymättään

siirtymittänsä / siirtymittään

Com

-ne

-

siirtyminemme

-

siirtyminenne

-

siirtyminensä / siirtymineen

Singular

Plural

Nom

-

siirtymämme

siirtymänne

siirtymänsä

siirtymämme

siirtymänne

siirtymänsä

Par

-ta

siirtymätämme / siirtymäämme

siirtymätänne / siirtymäänne

siirtymätänsä / siirtymätään / siirtymäänsä

siirtymiämme

siirtymiänne

siirtymiänsä / siirtymiään

Gen

-n

siirtymämme

siirtymänne

siirtymänsä

siirtymiemme

siirtymienne

siirtymiensä

Ill

mihin

siirtymäämme

siirtymäänne

siirtymäänsä

siirtymiimme

siirtymiinne

siirtymiinsä

Ine

-ssa

siirtymässämme

siirtymässänne

siirtymässänsä / siirtymässään

siirtymissämme

siirtymissänne

siirtymissänsä / siirtymissään

Ela

-sta

siirtymästämme

siirtymästänne

siirtymästänsä / siirtymästään

siirtymistämme

siirtymistänne

siirtymistänsä / siirtymistään

All

-lle

siirtymällemme

siirtymällenne

siirtymällensä / siirtymälleen

siirtymillemme

siirtymillenne

siirtymillensä / siirtymilleän

Ade

-lla

siirtymällämme

siirtymällänne

siirtymällänsä / siirtymällään

siirtymillämme

siirtymillänne

siirtymillänsä / siirtymillään

Abl

-lta

siirtymältämme

siirtymältänne

siirtymältänsä / siirtymältään

siirtymiltämme

siirtymiltänne

siirtymiltänsä / siirtymiltään

Tra

-ksi

siirtymäksemme

siirtymäksenne

siirtymäksensä / siirtymäkseen

siirtymiksemme

siirtymiksenne

siirtymiksensä / siirtymikseen

Ess

-na

siirtymänämme

siirtymänänne

siirtymänänsä / siirtymänään

siirtyminämme

siirtyminänne

siirtyminänsä / siirtyminään

Abe

-tta

siirtymättämme

siirtymättänne

siirtymättänsä / siirtymättään

siirtymittämme

siirtymittänne

siirtymittänsä / siirtymittään

Com

-ne

-

-

-

siirtyminemme

siirtyminenne

siirtyminensä / siirtymineen

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

Create new exercises Report an issue Exercises Solved!
close modal Press Esc to close
Source:
Report an issue
close modal
If you wish to receive updates on this issue:
SuccessIssue reported! Report
logo
  • Social Instagram
  • Social Facebook

Contact

envelope contact@kieli.net

Copyright 2019-2024, kieli.net

We value your privacy
Kieli.net uses cookies to enhance the browsing experience, serve personalized content, and analyze traffic. To learn more, please refer to the Cookie policy. By clicking "Accept" you consent to Kieli.net's use of cookies. Accept