logo Eng Translation language: Arabic English French German Persian Russian Somali Spanish Log In
logo Log In

Choose translation language

english Right arrow

Language

Contact

envelope contact@kieli.net
  • Social Instagram
  • Social Facebook
Float menu

Language

Close menu
Press / to search

bio, noun

Word analysis
biovaria

biovaria

bio

Noun, Singular Nominative

+ vari

Noun, Singular Partitive

Report an issue

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

bio

biot

Par

-ta

bioa

bioja

Gen

-n

bion

biojen

Ill

mihin

bioon

bioihin

Ine

-ssa

biossa

bioissa

Ela

-sta

biosta

bioista

All

-lle

biolle

bioille

Ade

-lla

biolla

bioilla

Abl

-lta

biolta

bioilta

Tra

-ksi

bioksi

bioiksi

Ess

-na

biona

bioina

Abe

-tta

biotta

bioitta

Com

-ne

-

bioine

Ins

-in

-

bioin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

bio

biot

Par

-ta

bioa

bioja

Gen

-n

bion

biojen

Ill

mihin

bioon

bioihin

Ine

-ssa

biossa

bioissa

Ela

-sta

biosta

bioista

All

-lle

biolle

bioille

Ade

-lla

biolla

bioilla

Abl

-lta

biolta

bioilta

Tra

-ksi

bioksi

bioiksi

Ess

-na

biona

bioina

Abe

-tta

biotta

bioitta

Com

-ne

-

bioine

Ins

-in

-

bioin

bio
of bio
the bio
a bio
biological
Show more arrow right
** Tatoeba Corpus; ** Europarl Parallel Corpus; Europarl; Tatoeba; Europarl v7; ParaCrawl Corpus; OpenSubtitles; OpenSubtitles2018.v3 Mitä bio sinä katsoit? Whatbio did you watch? bio kiinnostaa minua paljon. I am very interested in thebio. Bio oli täynnä ihmisiä. The cinema was full of people. En pidä biosta. I don't like the cinema. Bio on täynnä ihmisiä odottamassa elokuvan alkamista. The movie theater is full of people waiting for the movie to start. 1. Lue lisätietoja BIOns-tiedostopäätteestä: BIOS File Tiedostotyyppi. 1.Detail information about BIO file extension: BIOS File File type. Katsoimme hienon elokuvan biosta. We watched a great movie at the cinema. Kävin eilen katsomassa uuden elokuvan biossa. I went to see a new movie at the movie theater yesterday. Lue lisää helmikuun taidepajasta (linkki biossa!), ja varaa itsellesi oma! Read more about our February art workshops (link in bio!), and book your own! Jos olet väärässä Halliburtonista, se on ensimmäinen rivisi biossasi ikuisesti. If you're wrong about Halliburton, that's the first line of your bio forever. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

bioni

bioni

biosi

biosi

bionsa

bionsa

Par

-ta

bioani

biojani

bioasi

biojasi

bioansa / bioaan

biojansa / biojaan

Gen

-n

bioni

biojeni

biosi

biojesi

bionsa

biojensa

Ill

mihin

biooni

bioihini

bioosi

bioihisi

bioonsa

bioihinsa

Ine

-ssa

biossani

bioissani

biossasi

bioissasi

biossansa / biossaan

bioissansa / bioissaan

Ela

-sta

biostani

bioistani

biostasi

bioistasi

biostansa / biostaan

bioistansa / bioistaan

All

-lle

biolleni

bioilleni

biollesi

bioillesi

biollensa / biolleen

bioillensa / bioillean

Ade

-lla

biollani

bioillani

biollasi

bioillasi

biollansa / biollaan

bioillansa / bioillaan

Abl

-lta

bioltani

bioiltani

bioltasi

bioiltasi

bioltansa / bioltaan

bioiltansa / bioiltaan

Tra

-ksi

biokseni

bioikseni

bioksesi

bioiksesi

bioksensa / biokseen

bioiksensa / bioikseen

Ess

-na

bionani

bioinani

bionasi

bioinasi

bionansa / bionaan

bioinansa / bioinaan

Abe

-tta

biottani

bioittani

biottasi

bioittasi

biottansa / biottaan

bioittansa / bioittaan

Com

-ne

-

bioineni

-

bioinesi

-

bioinensa / bioineen

Singular

Plural

Nom

-

bioni

biosi

bionsa

bioni

biosi

bionsa

Par

-ta

bioani

bioasi

bioansa / bioaan

biojani

biojasi

biojansa / biojaan

Gen

-n

bioni

biosi

bionsa

biojeni

biojesi

biojensa

Ill

mihin

biooni

bioosi

bioonsa

bioihini

bioihisi

bioihinsa

Ine

-ssa

biossani

biossasi

biossansa / biossaan

bioissani

bioissasi

bioissansa / bioissaan

Ela

-sta

biostani

biostasi

biostansa / biostaan

bioistani

bioistasi

bioistansa / bioistaan

All

-lle

biolleni

biollesi

biollensa / biolleen

bioilleni

bioillesi

bioillensa / bioillean

Ade

-lla

biollani

biollasi

biollansa / biollaan

bioillani

bioillasi

bioillansa / bioillaan

Abl

-lta

bioltani

bioltasi

bioltansa / bioltaan

bioiltani

bioiltasi

bioiltansa / bioiltaan

Tra

-ksi

biokseni

bioksesi

bioksensa / biokseen

bioikseni

bioiksesi

bioiksensa / bioikseen

Ess

-na

bionani

bionasi

bionansa / bionaan

bioinani

bioinasi

bioinansa / bioinaan

Abe

-tta

biottani

biottasi

biottansa / biottaan

bioittani

bioittasi

bioittansa / bioittaan

Com

-ne

-

-

-

bioineni

bioinesi

bioinensa / bioineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

biomme

biomme

bionne

bionne

bionsa

bionsa

Par

-ta

bioamme

biojamme

bioanne

biojanne

bioansa / bioaan

biojansa / biojaan

Gen

-n

biomme

biojemme

bionne

biojenne

bionsa

biojensa

Ill

mihin

bioomme

bioihimme

bioonne

bioihinne

bioonsa

bioihinsa

Ine

-ssa

biossamme

bioissamme

biossanne

bioissanne

biossansa / biossaan

bioissansa / bioissaan

Ela

-sta

biostamme

bioistamme

biostanne

bioistanne

biostansa / biostaan

bioistansa / bioistaan

All

-lle

biollemme

bioillemme

biollenne

bioillenne

biollensa / biolleen

bioillensa / bioillean

Ade

-lla

biollamme

bioillamme

biollanne

bioillanne

biollansa / biollaan

bioillansa / bioillaan

Abl

-lta

bioltamme

bioiltamme

bioltanne

bioiltanne

bioltansa / bioltaan

bioiltansa / bioiltaan

Tra

-ksi

bioksemme

bioiksemme

bioksenne

bioiksenne

bioksensa / biokseen

bioiksensa / bioikseen

Ess

-na

bionamme

bioinamme

bionanne

bioinanne

bionansa / bionaan

bioinansa / bioinaan

Abe

-tta

biottamme

bioittamme

biottanne

bioittanne

biottansa / biottaan

bioittansa / bioittaan

Com

-ne

-

bioinemme

-

bioinenne

-

bioinensa / bioineen

Singular

Plural

Nom

-

biomme

bionne

bionsa

biomme

bionne

bionsa

Par

-ta

bioamme

bioanne

bioansa / bioaan

biojamme

biojanne

biojansa / biojaan

Gen

-n

biomme

bionne

bionsa

biojemme

biojenne

biojensa

Ill

mihin

bioomme

bioonne

bioonsa

bioihimme

bioihinne

bioihinsa

Ine

-ssa

biossamme

biossanne

biossansa / biossaan

bioissamme

bioissanne

bioissansa / bioissaan

Ela

-sta

biostamme

biostanne

biostansa / biostaan

bioistamme

bioistanne

bioistansa / bioistaan

All

-lle

biollemme

biollenne

biollensa / biolleen

bioillemme

bioillenne

bioillensa / bioillean

Ade

-lla

biollamme

biollanne

biollansa / biollaan

bioillamme

bioillanne

bioillansa / bioillaan

Abl

-lta

bioltamme

bioltanne

bioltansa / bioltaan

bioiltamme

bioiltanne

bioiltansa / bioiltaan

Tra

-ksi

bioksemme

bioksenne

bioksensa / biokseen

bioiksemme

bioiksenne

bioiksensa / bioikseen

Ess

-na

bionamme

bionanne

bionansa / bionaan

bioinamme

bioinanne

bioinansa / bioinaan

Abe

-tta

biottamme

biottanne

biottansa / biottaan

bioittamme

bioittanne

bioittansa / bioittaan

Com

-ne

-

-

-

bioinemme

bioinenne

bioinensa / bioineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

vari

varit

Par

-ta

varia

vareja

Gen

-n

varin

varien

Ill

mihin

variin

vareihin

Ine

-ssa

varissa

vareissa

Ela

-sta

varista

vareista

All

-lle

varille

vareille

Ade

-lla

varilla

vareilla

Abl

-lta

varilta

vareilta

Tra

-ksi

variksi

vareiksi

Ess

-na

varina

vareina

Abe

-tta

varitta

vareitta

Com

-ne

-

vareine

Ins

-in

-

varein

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

vari

varit

Par

-ta

varia

vareja

Gen

-n

varin

varien

Ill

mihin

variin

vareihin

Ine

-ssa

varissa

vareissa

Ela

-sta

varista

vareista

All

-lle

varille

vareille

Ade

-lla

varilla

vareilla

Abl

-lta

varilta

vareilta

Tra

-ksi

variksi

vareiksi

Ess

-na

varina

vareina

Abe

-tta

varitta

vareitta

Com

-ne

-

vareine

Ins

-in

-

varein

color väri, ihonväri, väritys, värikkyys, luonne, lippu
dye väriaine, väri
coloration väri, väritys
flush väri, huuma, punastus, syöksy, tulva, syöksähtäminen
suit puku, -puku, väri, kanne, maa, jakkupuku
stain tahra, väri, petsiväri
colouration väri, väritys
hue värisävy, väri, vivahde
tint värisävy, väri, sävytys, vivahdus, sävyte
pigmentation väritys, pigmentinmuodostus, väri
Show more arrow right
Europarl; ParaCrawl Corpus; OpenSubtitles; Europarl Parallel Corpus Varista on monta eri sävyä. The color has many different shades. Hotellit kohteessa Vari. Hotels in Vari. Määrä, sävy, Varins-kela. Controls: Volume, Tone, Vari -Coil. Siirry Varins-Litens-sivustoon. Go to Vari -Lite. Halvimmat ominaisuudet Vari. Cheapest properties in Vari. Gravity Varins-G 3 Varastossa. Gravity Vari -G 7 In stock. Suosituimmat ominaisuudet Vari. Most popular properties in Vari. Sain valittua olohuoneen varista. I managed to choose the living room's color. Voit valita minkä tahansa varista. You can choose any color. Varit hehkuvat syksyllä. The colors are vibrant in autumn. Show more arrow right

Wiktionary

hot weather (rare) shadow Show more arrow right helle Show more arrow right

Wikipedia

vari
loistehon yksikkö Vári
kaupunki ja entinen kunta Attikan alueella Kreikassa. vari
(Varecia variegata), eläinlaji
Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

varini

varini

varisi

varisi

varinsa

varinsa

Par

-ta

variani

varejani

variasi

varejasi

variansa / variaan

varejansa / varejaan

Gen

-n

varini

varieni

varisi

variesi

varinsa

variensa

Ill

mihin

variini

vareihini

variisi

vareihisi

variinsa

vareihinsa

Ine

-ssa

varissani

vareissani

varissasi

vareissasi

varissansa / varissaan

vareissansa / vareissaan

Ela

-sta

varistani

vareistani

varistasi

vareistasi

varistansa / varistaan

vareistansa / vareistaan

All

-lle

varilleni

vareilleni

varillesi

vareillesi

varillensa / varilleen

vareillensa / vareillean

Ade

-lla

varillani

vareillani

varillasi

vareillasi

varillansa / varillaan

vareillansa / vareillaan

Abl

-lta

variltani

vareiltani

variltasi

vareiltasi

variltansa / variltaan

vareiltansa / vareiltaan

Tra

-ksi

varikseni

vareikseni

variksesi

vareiksesi

variksensa / varikseen

vareiksensa / vareikseen

Ess

-na

varinani

vareinani

varinasi

vareinasi

varinansa / varinaan

vareinansa / vareinaan

Abe

-tta

varittani

vareittani

varittasi

vareittasi

varittansa / varittaan

vareittansa / vareittaan

Com

-ne

-

vareineni

-

vareinesi

-

vareinensa / vareineen

Singular

Plural

Nom

-

varini

varisi

varinsa

varini

varisi

varinsa

Par

-ta

variani

variasi

variansa / variaan

varejani

varejasi

varejansa / varejaan

Gen

-n

varini

varisi

varinsa

varieni

variesi

variensa

Ill

mihin

variini

variisi

variinsa

vareihini

vareihisi

vareihinsa

Ine

-ssa

varissani

varissasi

varissansa / varissaan

vareissani

vareissasi

vareissansa / vareissaan

Ela

-sta

varistani

varistasi

varistansa / varistaan

vareistani

vareistasi

vareistansa / vareistaan

All

-lle

varilleni

varillesi

varillensa / varilleen

vareilleni

vareillesi

vareillensa / vareillean

Ade

-lla

varillani

varillasi

varillansa / varillaan

vareillani

vareillasi

vareillansa / vareillaan

Abl

-lta

variltani

variltasi

variltansa / variltaan

vareiltani

vareiltasi

vareiltansa / vareiltaan

Tra

-ksi

varikseni

variksesi

variksensa / varikseen

vareikseni

vareiksesi

vareiksensa / vareikseen

Ess

-na

varinani

varinasi

varinansa / varinaan

vareinani

vareinasi

vareinansa / vareinaan

Abe

-tta

varittani

varittasi

varittansa / varittaan

vareittani

vareittasi

vareittansa / vareittaan

Com

-ne

-

-

-

vareineni

vareinesi

vareinensa / vareineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

varimme

varimme

varinne

varinne

varinsa

varinsa

Par

-ta

variamme

varejamme

varianne

varejanne

variansa / variaan

varejansa / varejaan

Gen

-n

varimme

variemme

varinne

varienne

varinsa

variensa

Ill

mihin

variimme

vareihimme

variinne

vareihinne

variinsa

vareihinsa

Ine

-ssa

varissamme

vareissamme

varissanne

vareissanne

varissansa / varissaan

vareissansa / vareissaan

Ela

-sta

varistamme

vareistamme

varistanne

vareistanne

varistansa / varistaan

vareistansa / vareistaan

All

-lle

varillemme

vareillemme

varillenne

vareillenne

varillensa / varilleen

vareillensa / vareillean

Ade

-lla

varillamme

vareillamme

varillanne

vareillanne

varillansa / varillaan

vareillansa / vareillaan

Abl

-lta

variltamme

vareiltamme

variltanne

vareiltanne

variltansa / variltaan

vareiltansa / vareiltaan

Tra

-ksi

variksemme

vareiksemme

variksenne

vareiksenne

variksensa / varikseen

vareiksensa / vareikseen

Ess

-na

varinamme

vareinamme

varinanne

vareinanne

varinansa / varinaan

vareinansa / vareinaan

Abe

-tta

varittamme

vareittamme

varittanne

vareittanne

varittansa / varittaan

vareittansa / vareittaan

Com

-ne

-

vareinemme

-

vareinenne

-

vareinensa / vareineen

Singular

Plural

Nom

-

varimme

varinne

varinsa

varimme

varinne

varinsa

Par

-ta

variamme

varianne

variansa / variaan

varejamme

varejanne

varejansa / varejaan

Gen

-n

varimme

varinne

varinsa

variemme

varienne

variensa

Ill

mihin

variimme

variinne

variinsa

vareihimme

vareihinne

vareihinsa

Ine

-ssa

varissamme

varissanne

varissansa / varissaan

vareissamme

vareissanne

vareissansa / vareissaan

Ela

-sta

varistamme

varistanne

varistansa / varistaan

vareistamme

vareistanne

vareistansa / vareistaan

All

-lle

varillemme

varillenne

varillensa / varilleen

vareillemme

vareillenne

vareillensa / vareillean

Ade

-lla

varillamme

varillanne

varillansa / varillaan

vareillamme

vareillanne

vareillansa / vareillaan

Abl

-lta

variltamme

variltanne

variltansa / variltaan

vareiltamme

vareiltanne

vareiltansa / vareiltaan

Tra

-ksi

variksemme

variksenne

variksensa / varikseen

vareiksemme

vareiksenne

vareiksensa / vareikseen

Ess

-na

varinamme

varinanne

varinansa / varinaan

vareinamme

vareinanne

vareinansa / vareinaan

Abe

-tta

varittamme

varittanne

varittansa / varittaan

vareittamme

vareittanne

vareittansa / vareittaan

Com

-ne

-

-

-

vareinemme

vareinenne

vareinensa / vareineen

Create new exercises Report an issue Exercises Solved!
close modal Press Esc to close
Source:
Report an issue
close modal
If you wish to receive updates on this issue:
SuccessIssue reported! Report
logo
  • Social Instagram
  • Social Facebook

Contact

envelope contact@kieli.net

Copyright 2019-2024, kieli.net

We value your privacy
Kieli.net uses cookies to enhance the browsing experience, serve personalized content, and analyze traffic. To learn more, please refer to the Cookie policy. By clicking "Accept" you consent to Kieli.net's use of cookies. Accept