logo Eng Translation language: Arabic English French German Persian Russian Somali Spanish Log In
logo Log In

Choose translation language

english Right arrow

Language

Contact

envelope contact@kieli.net
  • Social Instagram
  • Social Facebook
Float menu

Language

Close menu
Press / to search

arpi, noun

Word analysis
arpimuodostumat

arpimuodostumat

arpi

Noun, Singular Nominative

+ muodostuma

Noun, Plural Nominative

Report an issue

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

arpi

arvet

Par

-ta

arpea

arpia

Gen

-n

arven

arpien

Ill

mihin

arpeen

arpiin

Ine

-ssa

arvessa

arvissa

Ela

-sta

arvesta

arvista

All

-lle

arvelle

arville

Ade

-lla

arvella

arvilla

Abl

-lta

arvelta

arvilta

Tra

-ksi

arveksi

arviksi

Ess

-na

arpena

arpina

Abe

-tta

arvetta

arvitta

Com

-ne

-

arpine

Ins

-in

-

arvin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

arpi

arvet

Par

-ta

arpea

arpia

Gen

-n

arven

arpien

Ill

mihin

arpeen

arpiin

Ine

-ssa

arvessa

arvissa

Ela

-sta

arvesta

arvista

All

-lle

arvelle

arville

Ade

-lla

arvella

arvilla

Abl

-lta

arvelta

arvilta

Tra

-ksi

arveksi

arviksi

Ess

-na

arpena

arpina

Abe

-tta

arvetta

arvitta

Com

-ne

-

arpine

Ins

-in

-

arvin

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

scar arpi, jälki, pysyvä jälki
mark merkki, merkintä, markka, jälki, arvosana, arpi
cicatrix arpi
Show more arrow right
OpenSubtitles2018.v3; Tatoeba Jää arpi. It'll scar. Sinun arpesi. Your scar. Mikä arpi? What scar? Kiva arpi. Nice scar. Arpeni aukesi. My scar opened up. Arpi naamassa. Scar across his face and shit. Onpa iso arpi. Wow, big scar. Hänellä on arpi. A man with a scar. Käteni arpi on parantunut hyvin. The scar on my hand has healed well. Arpi oli syvä ja arka koskettaa. The scar was deep and sensitive to touch. Show more arrow right

Wiktionary

scar Show more arrow right From Proto-Finnic arpi, borrowed from Proto-Germanic arwaz (“scar”). Show more arrow right

Wikipedia

Scar A scar is an area of fibrous tissue that replaces normal skin after an injury. Scars result from the biological process of wound repair in the skin, as well as in other organs and tissues of the body. Thus, scarring is a natural part of the healing process. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

arpeni

arpeni

arpesi

arpesi

arpensa

arpensa

Par

-ta

arpeani

arpiani

arpeasi

arpiasi

arpeansa / arpeaan

arpiansa / arpiaan

Gen

-n

arpeni

arpieni

arpesi

arpiesi

arpensa

arpiensa

Ill

mihin

arpeeni

arpiini

arpeesi

arpiisi

arpeensa

arpiinsa

Ine

-ssa

arvessani

arvissani

arvessasi

arvissasi

arvessansa / arvessaan

arvissansa / arvissaan

Ela

-sta

arvestani

arvistani

arvestasi

arvistasi

arvestansa / arvestaan

arvistansa / arvistaan

All

-lle

arvelleni

arvilleni

arvellesi

arvillesi

arvellensa / arvelleen

arvillensa / arvillean

Ade

-lla

arvellani

arvillani

arvellasi

arvillasi

arvellansa / arvellaan

arvillansa / arvillaan

Abl

-lta

arveltani

arviltani

arveltasi

arviltasi

arveltansa / arveltaan

arviltansa / arviltaan

Tra

-ksi

arvekseni

arvikseni

arveksesi

arviksesi

arveksensa / arvekseen

arviksensa / arvikseen

Ess

-na

arpenani

arpinani

arpenasi

arpinasi

arpenansa / arpenaan

arpinansa / arpinaan

Abe

-tta

arvettani

arvittani

arvettasi

arvittasi

arvettansa / arvettaan

arvittansa / arvittaan

Com

-ne

-

arpineni

-

arpinesi

-

arpinensa / arpineen

Singular

Plural

Nom

-

arpeni

arpesi

arpensa

arpeni

arpesi

arpensa

Par

-ta

arpeani

arpeasi

arpeansa / arpeaan

arpiani

arpiasi

arpiansa / arpiaan

Gen

-n

arpeni

arpesi

arpensa

arpieni

arpiesi

arpiensa

Ill

mihin

arpeeni

arpeesi

arpeensa

arpiini

arpiisi

arpiinsa

Ine

-ssa

arvessani

arvessasi

arvessansa / arvessaan

arvissani

arvissasi

arvissansa / arvissaan

Ela

-sta

arvestani

arvestasi

arvestansa / arvestaan

arvistani

arvistasi

arvistansa / arvistaan

All

-lle

arvelleni

arvellesi

arvellensa / arvelleen

arvilleni

arvillesi

arvillensa / arvillean

Ade

-lla

arvellani

arvellasi

arvellansa / arvellaan

arvillani

arvillasi

arvillansa / arvillaan

Abl

-lta

arveltani

arveltasi

arveltansa / arveltaan

arviltani

arviltasi

arviltansa / arviltaan

Tra

-ksi

arvekseni

arveksesi

arveksensa / arvekseen

arvikseni

arviksesi

arviksensa / arvikseen

Ess

-na

arpenani

arpenasi

arpenansa / arpenaan

arpinani

arpinasi

arpinansa / arpinaan

Abe

-tta

arvettani

arvettasi

arvettansa / arvettaan

arvittani

arvittasi

arvittansa / arvittaan

Com

-ne

-

-

-

arpineni

arpinesi

arpinensa / arpineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

arpemme

arpemme

arpenne

arpenne

arpensa

arpensa

Par

-ta

arpeamme

arpiamme

arpeanne

arpianne

arpeansa / arpeaan

arpiansa / arpiaan

Gen

-n

arpemme

arpiemme

arpenne

arpienne

arpensa

arpiensa

Ill

mihin

arpeemme

arpiimme

arpeenne

arpiinne

arpeensa

arpiinsa

Ine

-ssa

arvessamme

arvissamme

arvessanne

arvissanne

arvessansa / arvessaan

arvissansa / arvissaan

Ela

-sta

arvestamme

arvistamme

arvestanne

arvistanne

arvestansa / arvestaan

arvistansa / arvistaan

All

-lle

arvellemme

arvillemme

arvellenne

arvillenne

arvellensa / arvelleen

arvillensa / arvillean

Ade

-lla

arvellamme

arvillamme

arvellanne

arvillanne

arvellansa / arvellaan

arvillansa / arvillaan

Abl

-lta

arveltamme

arviltamme

arveltanne

arviltanne

arveltansa / arveltaan

arviltansa / arviltaan

Tra

-ksi

arveksemme

arviksemme

arveksenne

arviksenne

arveksensa / arvekseen

arviksensa / arvikseen

Ess

-na

arpenamme

arpinamme

arpenanne

arpinanne

arpenansa / arpenaan

arpinansa / arpinaan

Abe

-tta

arvettamme

arvittamme

arvettanne

arvittanne

arvettansa / arvettaan

arvittansa / arvittaan

Com

-ne

-

arpinemme

-

arpinenne

-

arpinensa / arpineen

Singular

Plural

Nom

-

arpemme

arpenne

arpensa

arpemme

arpenne

arpensa

Par

-ta

arpeamme

arpeanne

arpeansa / arpeaan

arpiamme

arpianne

arpiansa / arpiaan

Gen

-n

arpemme

arpenne

arpensa

arpiemme

arpienne

arpiensa

Ill

mihin

arpeemme

arpeenne

arpeensa

arpiimme

arpiinne

arpiinsa

Ine

-ssa

arvessamme

arvessanne

arvessansa / arvessaan

arvissamme

arvissanne

arvissansa / arvissaan

Ela

-sta

arvestamme

arvestanne

arvestansa / arvestaan

arvistamme

arvistanne

arvistansa / arvistaan

All

-lle

arvellemme

arvellenne

arvellensa / arvelleen

arvillemme

arvillenne

arvillensa / arvillean

Ade

-lla

arvellamme

arvellanne

arvellansa / arvellaan

arvillamme

arvillanne

arvillansa / arvillaan

Abl

-lta

arveltamme

arveltanne

arveltansa / arveltaan

arviltamme

arviltanne

arviltansa / arviltaan

Tra

-ksi

arveksemme

arveksenne

arveksensa / arvekseen

arviksemme

arviksenne

arviksensa / arvikseen

Ess

-na

arpenamme

arpenanne

arpenansa / arpenaan

arpinamme

arpinanne

arpinansa / arpinaan

Abe

-tta

arvettamme

arvettanne

arvettansa / arvettaan

arvittamme

arvittanne

arvittansa / arvittaan

Com

-ne

-

-

-

arpinemme

arpinenne

arpinensa / arpineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

muodostuma

muodostumat

Par

-ta

muodostumaa

muodostumia

Gen

-n

muodostuman

muodostumien

Ill

mihin

muodostumaan

muodostumiin

Ine

-ssa

muodostumassa

muodostumissa

Ela

-sta

muodostumasta

muodostumista

All

-lle

muodostumalle

muodostumille

Ade

-lla

muodostumalla

muodostumilla

Abl

-lta

muodostumalta

muodostumilta

Tra

-ksi

muodostumaksi

muodostumiksi

Ess

-na

muodostumana

muodostumina

Abe

-tta

muodostumatta

muodostumitta

Com

-ne

-

muodostumine

Ins

-in

-

muodostumin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

muodostuma

muodostumat

Par

-ta

muodostumaa

muodostumia

Gen

-n

muodostuman

muodostumien

Ill

mihin

muodostumaan

muodostumiin

Ine

-ssa

muodostumassa

muodostumissa

Ela

-sta

muodostumasta

muodostumista

All

-lle

muodostumalle

muodostumille

Ade

-lla

muodostumalla

muodostumilla

Abl

-lta

muodostumalta

muodostumilta

Tra

-ksi

muodostumaksi

muodostumiksi

Ess

-na

muodostumana

muodostumina

Abe

-tta

muodostumatta

muodostumitta

Com

-ne

-

muodostumine

Ins

-in

-

muodostumin

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

formation muodostaminen, muodostus, muodostelma, muodostuma, muotoutuminen, järjestäytyminen
Show more arrow right
Europarl; Tatoeba; Europarl Parallel Corpus; Tatoeba Parallel Corpus; OpenSubtitles Muodostuma on monimutkainen säieproteiini. The muodostuma is a complex filamentous protein. Muodostuma on syntynyt tässä prosessissa. The formation has occurred in this process. Tämä kemiallinen muodostuma on erittäin epävakaa. This chemical formation is very unstable. Muodostumassa on uusia ideoita. New ideas are forming. Uusi muodostumistapa löydettiin kokeellisesti. A new method of formation was discovered experimentally. Heidän yhteistyössään on uusi muodostumassa. A new collaboration is muodostumassa between them. Äärimmäisiä määriä muodostumiin muodostuu. English: Extreme amounts of formations are formed. Muodostumiin kiinnittyy radioaktiivisia aineita. English: Radioactive substances adhere to formations. Muodostumistapa voidaan analysoida laboratoriomäärityksillä. The formation process can be analyzed through laboratory measurements. He puhuivat paljon tästä tietystä muodostumasta. They talked a lot about this particular formation. Show more arrow right

Wiktionary

formation (geological etc.) Show more arrow right < muodostua (“to be formed”) +‎ -ma < intransitive form of muodostaa (“to form”) < muoto (“form, shape”) Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

muodostumani

muodostumani

muodostumasi

muodostumasi

muodostumansa

muodostumansa

Par

-ta

muodostumaani

muodostumiani

muodostumaasi

muodostumiasi

muodostumaansa

muodostumiansa / muodostumiaan

Gen

-n

muodostumani

muodostumieni

muodostumasi

muodostumiesi

muodostumansa

muodostumiensa

Ill

mihin

muodostumaani

muodostumiini

muodostumaasi

muodostumiisi

muodostumaansa

muodostumiinsa

Ine

-ssa

muodostumassani

muodostumissani

muodostumassasi

muodostumissasi

muodostumassansa / muodostumassaan

muodostumissansa / muodostumissaan

Ela

-sta

muodostumastani

muodostumistani

muodostumastasi

muodostumistasi

muodostumastansa / muodostumastaan

muodostumistansa / muodostumistaan

All

-lle

muodostumalleni

muodostumilleni

muodostumallesi

muodostumillesi

muodostumallensa / muodostumalleen

muodostumillensa / muodostumillean

Ade

-lla

muodostumallani

muodostumillani

muodostumallasi

muodostumillasi

muodostumallansa / muodostumallaan

muodostumillansa / muodostumillaan

Abl

-lta

muodostumaltani

muodostumiltani

muodostumaltasi

muodostumiltasi

muodostumaltansa / muodostumaltaan

muodostumiltansa / muodostumiltaan

Tra

-ksi

muodostumakseni

muodostumikseni

muodostumaksesi

muodostumiksesi

muodostumaksensa / muodostumakseen

muodostumiksensa / muodostumikseen

Ess

-na

muodostumanani

muodostuminani

muodostumanasi

muodostuminasi

muodostumanansa / muodostumanaan

muodostuminansa / muodostuminaan

Abe

-tta

muodostumattani

muodostumittani

muodostumattasi

muodostumittasi

muodostumattansa / muodostumattaan

muodostumittansa / muodostumittaan

Com

-ne

-

muodostumineni

-

muodostuminesi

-

muodostuminensa / muodostumineen

Singular

Plural

Nom

-

muodostumani

muodostumasi

muodostumansa

muodostumani

muodostumasi

muodostumansa

Par

-ta

muodostumaani

muodostumaasi

muodostumaansa

muodostumiani

muodostumiasi

muodostumiansa / muodostumiaan

Gen

-n

muodostumani

muodostumasi

muodostumansa

muodostumieni

muodostumiesi

muodostumiensa

Ill

mihin

muodostumaani

muodostumaasi

muodostumaansa

muodostumiini

muodostumiisi

muodostumiinsa

Ine

-ssa

muodostumassani

muodostumassasi

muodostumassansa / muodostumassaan

muodostumissani

muodostumissasi

muodostumissansa / muodostumissaan

Ela

-sta

muodostumastani

muodostumastasi

muodostumastansa / muodostumastaan

muodostumistani

muodostumistasi

muodostumistansa / muodostumistaan

All

-lle

muodostumalleni

muodostumallesi

muodostumallensa / muodostumalleen

muodostumilleni

muodostumillesi

muodostumillensa / muodostumillean

Ade

-lla

muodostumallani

muodostumallasi

muodostumallansa / muodostumallaan

muodostumillani

muodostumillasi

muodostumillansa / muodostumillaan

Abl

-lta

muodostumaltani

muodostumaltasi

muodostumaltansa / muodostumaltaan

muodostumiltani

muodostumiltasi

muodostumiltansa / muodostumiltaan

Tra

-ksi

muodostumakseni

muodostumaksesi

muodostumaksensa / muodostumakseen

muodostumikseni

muodostumiksesi

muodostumiksensa / muodostumikseen

Ess

-na

muodostumanani

muodostumanasi

muodostumanansa / muodostumanaan

muodostuminani

muodostuminasi

muodostuminansa / muodostuminaan

Abe

-tta

muodostumattani

muodostumattasi

muodostumattansa / muodostumattaan

muodostumittani

muodostumittasi

muodostumittansa / muodostumittaan

Com

-ne

-

-

-

muodostumineni

muodostuminesi

muodostuminensa / muodostumineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

muodostumamme

muodostumamme

muodostumanne

muodostumanne

muodostumansa

muodostumansa

Par

-ta

muodostumaamme

muodostumiamme

muodostumaanne

muodostumianne

muodostumaansa

muodostumiansa / muodostumiaan

Gen

-n

muodostumamme

muodostumiemme

muodostumanne

muodostumienne

muodostumansa

muodostumiensa

Ill

mihin

muodostumaamme

muodostumiimme

muodostumaanne

muodostumiinne

muodostumaansa

muodostumiinsa

Ine

-ssa

muodostumassamme

muodostumissamme

muodostumassanne

muodostumissanne

muodostumassansa / muodostumassaan

muodostumissansa / muodostumissaan

Ela

-sta

muodostumastamme

muodostumistamme

muodostumastanne

muodostumistanne

muodostumastansa / muodostumastaan

muodostumistansa / muodostumistaan

All

-lle

muodostumallemme

muodostumillemme

muodostumallenne

muodostumillenne

muodostumallensa / muodostumalleen

muodostumillensa / muodostumillean

Ade

-lla

muodostumallamme

muodostumillamme

muodostumallanne

muodostumillanne

muodostumallansa / muodostumallaan

muodostumillansa / muodostumillaan

Abl

-lta

muodostumaltamme

muodostumiltamme

muodostumaltanne

muodostumiltanne

muodostumaltansa / muodostumaltaan

muodostumiltansa / muodostumiltaan

Tra

-ksi

muodostumaksemme

muodostumiksemme

muodostumaksenne

muodostumiksenne

muodostumaksensa / muodostumakseen

muodostumiksensa / muodostumikseen

Ess

-na

muodostumanamme

muodostuminamme

muodostumananne

muodostuminanne

muodostumanansa / muodostumanaan

muodostuminansa / muodostuminaan

Abe

-tta

muodostumattamme

muodostumittamme

muodostumattanne

muodostumittanne

muodostumattansa / muodostumattaan

muodostumittansa / muodostumittaan

Com

-ne

-

muodostuminemme

-

muodostuminenne

-

muodostuminensa / muodostumineen

Singular

Plural

Nom

-

muodostumamme

muodostumanne

muodostumansa

muodostumamme

muodostumanne

muodostumansa

Par

-ta

muodostumaamme

muodostumaanne

muodostumaansa

muodostumiamme

muodostumianne

muodostumiansa / muodostumiaan

Gen

-n

muodostumamme

muodostumanne

muodostumansa

muodostumiemme

muodostumienne

muodostumiensa

Ill

mihin

muodostumaamme

muodostumaanne

muodostumaansa

muodostumiimme

muodostumiinne

muodostumiinsa

Ine

-ssa

muodostumassamme

muodostumassanne

muodostumassansa / muodostumassaan

muodostumissamme

muodostumissanne

muodostumissansa / muodostumissaan

Ela

-sta

muodostumastamme

muodostumastanne

muodostumastansa / muodostumastaan

muodostumistamme

muodostumistanne

muodostumistansa / muodostumistaan

All

-lle

muodostumallemme

muodostumallenne

muodostumallensa / muodostumalleen

muodostumillemme

muodostumillenne

muodostumillensa / muodostumillean

Ade

-lla

muodostumallamme

muodostumallanne

muodostumallansa / muodostumallaan

muodostumillamme

muodostumillanne

muodostumillansa / muodostumillaan

Abl

-lta

muodostumaltamme

muodostumaltanne

muodostumaltansa / muodostumaltaan

muodostumiltamme

muodostumiltanne

muodostumiltansa / muodostumiltaan

Tra

-ksi

muodostumaksemme

muodostumaksenne

muodostumaksensa / muodostumakseen

muodostumiksemme

muodostumiksenne

muodostumiksensa / muodostumikseen

Ess

-na

muodostumanamme

muodostumananne

muodostumanansa / muodostumanaan

muodostuminamme

muodostuminanne

muodostuminansa / muodostuminaan

Abe

-tta

muodostumattamme

muodostumattanne

muodostumattansa / muodostumattaan

muodostumittamme

muodostumittanne

muodostumittansa / muodostumittaan

Com

-ne

-

-

-

muodostuminemme

muodostuminenne

muodostuminensa / muodostumineen

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

Create new exercises Report an issue Exercises Solved!

Singular

Plural

Nom

-

arpi

arvet

Par

-ta

Solve

Gen

-n

arven

Solve

Ill

mihin

arpeen

Solve

Ine

-ssa

arvissa

Solve

Ela

-sta

arvista

Solve

All

-lle

arvelle

Solve

Ade

-lla

arvella

arvilla

Abl

-lta

arvelta

arvilta

Tra

-ksi

arveksi

arviksi

Ess

-na

arpena

arpina

Abe

-tta

arvetta

arvitta

Com

-ne

-

arpine

Ins

-in

-

arvin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

arpi

arvet

Par

-ta

Gen

-n

arven

Ill

mihin

arpeen

Ine

-ssa

arvissa

Ela

-sta

arvista

All

-lle

arvelle

Ade

-lla

arvella

arvilla

Abl

-lta

arvelta

arvilta

Tra

-ksi

arveksi

arviksi

Ess

-na

arpena

arpina

Abe

-tta

arvetta

arvitta

Com

-ne

-

arpine

Ins

-in

-

arvin

Singular

Plural

Nom

-

muodostuma

muodostumat

Par

-ta

Solve

Gen

-n

muodostuman

Solve

Ill

mihin

muodostumaan

Solve

Ine

-ssa

muodostumissa

Solve

Ela

-sta

muodostumista

Solve

All

-lle

muodostumalle

Solve

Ade

-lla

muodostumalla

muodostumilla

Abl

-lta

muodostumalta

muodostumilta

Tra

-ksi

muodostumaksi

muodostumiksi

Ess

-na

muodostumana

muodostumina

Abe

-tta

muodostumatta

muodostumitta

Com

-ne

-

muodostumine

Ins

-in

-

muodostumin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

muodostuma

muodostumat

Par

-ta

Gen

-n

muodostuman

Ill

mihin

muodostumaan

Ine

-ssa

muodostumissa

Ela

-sta

muodostumista

All

-lle

muodostumalle

Ade

-lla

muodostumalla

muodostumilla

Abl

-lta

muodostumalta

muodostumilta

Tra

-ksi

muodostumaksi

muodostumiksi

Ess

-na

muodostumana

muodostumina

Abe

-tta

muodostumatta

muodostumitta

Com

-ne

-

muodostumine

Ins

-in

-

muodostumin

close modal Press Esc to close
Source:
Report an issue
close modal
If you wish to receive updates on this issue:
SuccessIssue reported! Report
logo
  • Social Instagram
  • Social Facebook

Contact

envelope contact@kieli.net

Copyright 2019-2024, kieli.net

We value your privacy
Kieli.net uses cookies to enhance the browsing experience, serve personalized content, and analyze traffic. To learn more, please refer to the Cookie policy. By clicking "Accept" you consent to Kieli.net's use of cookies. Accept