logo Eng Translation language: Arabic English French German Persian Russian Somali Spanish Log In
logo Log In

Choose translation language

english Right arrow

Language

Contact

envelope contact@kieli.net
  • Social Instagram
  • Social Facebook
Float menu

Language

Close menu
Press / to search

aavikko, noun

Word analysis
aavikkosutten

aavikkosutten

aavikko

Noun, Singular Nominative

+ susi

Noun, Plural Genitive

Report an issue

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

aavikko

aavikot

Par

-ta

aavikkoa

aavikkoja / aavikoita

Gen

-n

aavikon

aavikkojen / aavikoitten / aavikoiden

Ill

mihin

aavikkoon

aavikkoihin / aavikoihin

Ine

-ssa

aavikossa

aavikoissa

Ela

-sta

aavikosta

aavikoista

All

-lle

aavikolle

aavikoille

Ade

-lla

aavikolla

aavikoilla

Abl

-lta

aavikolta

aavikoilta

Tra

-ksi

aavikoksi

aavikoiksi

Ess

-na

aavikkona

aavikkoina

Abe

-tta

aavikotta

aavikoitta

Com

-ne

-

aavikkoine

Ins

-in

-

aavikoin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

aavikko

aavikot

Par

-ta

aavikkoa

aavikkoja / aavikoita

Gen

-n

aavikon

aavikkojen / aavikoitten / aavikoiden

Ill

mihin

aavikkoon

aavikkoihin / aavikoihin

Ine

-ssa

aavikossa

aavikoissa

Ela

-sta

aavikosta

aavikoista

All

-lle

aavikolle

aavikoille

Ade

-lla

aavikolla

aavikoilla

Abl

-lta

aavikolta

aavikoilta

Tra

-ksi

aavikoksi

aavikoiksi

Ess

-na

aavikkona

aavikkoina

Abe

-tta

aavikotta

aavikoitta

Com

-ne

-

aavikkoine

Ins

-in

-

aavikoin

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

desert aavikko, autiomaa, erämaa
Show more arrow right
Europarl Parallel Corpus; OpenSubtitles2018.v3; OPUS; LDS; Tatoeba; opensubtitles2 Aavikko on kuuma ja kuiva. The desert is hot and dry. Entä aavikko? What about the desert? Aavikko ulottuu kaukaisuuteen. The desert stretches to the horizon. Libyan aavikko. Libyan Desert. Aavikko on äärimmäinen ympäristö. The desert is an extreme environment. Aavikko on autio ja kuiva paikka. The desert is an empty and dry place. Aavikko on tuolla. That is the dessert. Aavikko hoitelee ne. Let the desert have them. Aavikko on vaarallinen paikka eksyä. The desert is a dangerous place to get lost. Miten aavikko tapetaan? How do you kill the desert? Show more arrow right

Wiktionary

desert Show more arrow right autiomaa Show more arrow right aavikoittaa aavikoitua Show more arrow right aavikkohaukkaaavikkoiguaaniaavikkoilmastoaavikkojerboaavikkojuoksijaaavikkojäniskenguruaavikkokasviaavikkokasvillisuusaavikkokenguruaavikkokettuaavikkokissaaavikkokultakontiainenaavikkokultamyyräaavikkokultarintaaavikkoluontoaavikkomaraaavikkopikkumarsuaavikkopussimäyräaavikkopäästäinenaavikkopöllöaavikkorottaaavikkosiiliaavikkotaipaaniaavikkotaskuaavikkotaskurottaaavikkotylliaavikkounikekohiekka-aavikkojääaavikkokallioaavikkokiviaavikkosuola-aavikko Show more arrow right aava +‎ -ikko. Coined by Finnish folklorist and linguist Daniel Europaeus in 1853. Show more arrow right

Wikipedia

Dessert Dessert (/dɪˈzɜːrt/) is a course that concludes a meal. The course consists of sweet foods, such as confections, and possibly a beverage such as dessert wine and liqueur. In some parts of the world, such as much of central and western Africa, and most parts of China and India, there is no tradition of a dessert course to conclude a meal. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

aavikkoni

aavikkoni

aavikkosi

aavikkosi

aavikkonsa

aavikkonsa

Par

-ta

aavikkoani

aavikkojani / aavikoitani

aavikkoasi

aavikkojasi / aavikoitasi

aavikkoansa / aavikkoaan

aavikkojansa / aavikkojaan / aavikoitansa / aavikoitaan

Gen

-n

aavikkoni

aavikkojeni / aavikoitteni / aavikoideni

aavikkosi

aavikkojesi / aavikoittesi / aavikoidesi

aavikkonsa

aavikkojensa / aavikoittensa / aavikoidensa

Ill

mihin

aavikkooni

aavikkoihini / aavikoihini

aavikkoosi

aavikkoihisi / aavikoihisi

aavikkoonsa

aavikkoihinsa / aavikoihinsa

Ine

-ssa

aavikossani

aavikoissani

aavikossasi

aavikoissasi

aavikossansa / aavikossaan

aavikoissansa / aavikoissaan

Ela

-sta

aavikostani

aavikoistani

aavikostasi

aavikoistasi

aavikostansa / aavikostaan

aavikoistansa / aavikoistaan

All

-lle

aavikolleni

aavikoilleni

aavikollesi

aavikoillesi

aavikollensa / aavikolleen

aavikoillensa / aavikoillean

Ade

-lla

aavikollani

aavikoillani

aavikollasi

aavikoillasi

aavikollansa / aavikollaan

aavikoillansa / aavikoillaan

Abl

-lta

aavikoltani

aavikoiltani

aavikoltasi

aavikoiltasi

aavikoltansa / aavikoltaan

aavikoiltansa / aavikoiltaan

Tra

-ksi

aavikokseni

aavikoikseni

aavikoksesi

aavikoiksesi

aavikoksensa / aavikokseen

aavikoiksensa / aavikoikseen

Ess

-na

aavikkonani

aavikkoinani

aavikkonasi

aavikkoinasi

aavikkonansa / aavikkonaan

aavikkoinansa / aavikkoinaan

Abe

-tta

aavikottani

aavikoittani

aavikottasi

aavikoittasi

aavikottansa / aavikottaan

aavikoittansa / aavikoittaan

Com

-ne

-

aavikkoineni

-

aavikkoinesi

-

aavikkoinensa / aavikkoineen

Singular

Plural

Nom

-

aavikkoni

aavikkosi

aavikkonsa

aavikkoni

aavikkosi

aavikkonsa

Par

-ta

aavikkoani

aavikkoasi

aavikkoansa / aavikkoaan

aavikkojani / aavikoitani

aavikkojasi / aavikoitasi

aavikkojansa / aavikkojaan / aavikoitansa / aavikoitaan

Gen

-n

aavikkoni

aavikkosi

aavikkonsa

aavikkojeni / aavikoitteni / aavikoideni

aavikkojesi / aavikoittesi / aavikoidesi

aavikkojensa / aavikoittensa / aavikoidensa

Ill

mihin

aavikkooni

aavikkoosi

aavikkoonsa

aavikkoihini / aavikoihini

aavikkoihisi / aavikoihisi

aavikkoihinsa / aavikoihinsa

Ine

-ssa

aavikossani

aavikossasi

aavikossansa / aavikossaan

aavikoissani

aavikoissasi

aavikoissansa / aavikoissaan

Ela

-sta

aavikostani

aavikostasi

aavikostansa / aavikostaan

aavikoistani

aavikoistasi

aavikoistansa / aavikoistaan

All

-lle

aavikolleni

aavikollesi

aavikollensa / aavikolleen

aavikoilleni

aavikoillesi

aavikoillensa / aavikoillean

Ade

-lla

aavikollani

aavikollasi

aavikollansa / aavikollaan

aavikoillani

aavikoillasi

aavikoillansa / aavikoillaan

Abl

-lta

aavikoltani

aavikoltasi

aavikoltansa / aavikoltaan

aavikoiltani

aavikoiltasi

aavikoiltansa / aavikoiltaan

Tra

-ksi

aavikokseni

aavikoksesi

aavikoksensa / aavikokseen

aavikoikseni

aavikoiksesi

aavikoiksensa / aavikoikseen

Ess

-na

aavikkonani

aavikkonasi

aavikkonansa / aavikkonaan

aavikkoinani

aavikkoinasi

aavikkoinansa / aavikkoinaan

Abe

-tta

aavikottani

aavikottasi

aavikottansa / aavikottaan

aavikoittani

aavikoittasi

aavikoittansa / aavikoittaan

Com

-ne

-

-

-

aavikkoineni

aavikkoinesi

aavikkoinensa / aavikkoineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

aavikkomme

aavikkomme

aavikkonne

aavikkonne

aavikkonsa

aavikkonsa

Par

-ta

aavikkoamme

aavikkojamme / aavikoitamme

aavikkoanne

aavikkojanne / aavikoitanne

aavikkoansa / aavikkoaan

aavikkojansa / aavikkojaan / aavikoitansa / aavikoitaan

Gen

-n

aavikkomme

aavikkojemme / aavikoittemme / aavikoidemme

aavikkonne

aavikkojenne / aavikoittenne / aavikoidenne

aavikkonsa

aavikkojensa / aavikoittensa / aavikoidensa

Ill

mihin

aavikkoomme

aavikkoihimme / aavikoihimme

aavikkoonne

aavikkoihinne / aavikoihinne

aavikkoonsa

aavikkoihinsa / aavikoihinsa

Ine

-ssa

aavikossamme

aavikoissamme

aavikossanne

aavikoissanne

aavikossansa / aavikossaan

aavikoissansa / aavikoissaan

Ela

-sta

aavikostamme

aavikoistamme

aavikostanne

aavikoistanne

aavikostansa / aavikostaan

aavikoistansa / aavikoistaan

All

-lle

aavikollemme

aavikoillemme

aavikollenne

aavikoillenne

aavikollensa / aavikolleen

aavikoillensa / aavikoillean

Ade

-lla

aavikollamme

aavikoillamme

aavikollanne

aavikoillanne

aavikollansa / aavikollaan

aavikoillansa / aavikoillaan

Abl

-lta

aavikoltamme

aavikoiltamme

aavikoltanne

aavikoiltanne

aavikoltansa / aavikoltaan

aavikoiltansa / aavikoiltaan

Tra

-ksi

aavikoksemme

aavikoiksemme

aavikoksenne

aavikoiksenne

aavikoksensa / aavikokseen

aavikoiksensa / aavikoikseen

Ess

-na

aavikkonamme

aavikkoinamme

aavikkonanne

aavikkoinanne

aavikkonansa / aavikkonaan

aavikkoinansa / aavikkoinaan

Abe

-tta

aavikottamme

aavikoittamme

aavikottanne

aavikoittanne

aavikottansa / aavikottaan

aavikoittansa / aavikoittaan

Com

-ne

-

aavikkoinemme

-

aavikkoinenne

-

aavikkoinensa / aavikkoineen

Singular

Plural

Nom

-

aavikkomme

aavikkonne

aavikkonsa

aavikkomme

aavikkonne

aavikkonsa

Par

-ta

aavikkoamme

aavikkoanne

aavikkoansa / aavikkoaan

aavikkojamme / aavikoitamme

aavikkojanne / aavikoitanne

aavikkojansa / aavikkojaan / aavikoitansa / aavikoitaan

Gen

-n

aavikkomme

aavikkonne

aavikkonsa

aavikkojemme / aavikoittemme / aavikoidemme

aavikkojenne / aavikoittenne / aavikoidenne

aavikkojensa / aavikoittensa / aavikoidensa

Ill

mihin

aavikkoomme

aavikkoonne

aavikkoonsa

aavikkoihimme / aavikoihimme

aavikkoihinne / aavikoihinne

aavikkoihinsa / aavikoihinsa

Ine

-ssa

aavikossamme

aavikossanne

aavikossansa / aavikossaan

aavikoissamme

aavikoissanne

aavikoissansa / aavikoissaan

Ela

-sta

aavikostamme

aavikostanne

aavikostansa / aavikostaan

aavikoistamme

aavikoistanne

aavikoistansa / aavikoistaan

All

-lle

aavikollemme

aavikollenne

aavikollensa / aavikolleen

aavikoillemme

aavikoillenne

aavikoillensa / aavikoillean

Ade

-lla

aavikollamme

aavikollanne

aavikollansa / aavikollaan

aavikoillamme

aavikoillanne

aavikoillansa / aavikoillaan

Abl

-lta

aavikoltamme

aavikoltanne

aavikoltansa / aavikoltaan

aavikoiltamme

aavikoiltanne

aavikoiltansa / aavikoiltaan

Tra

-ksi

aavikoksemme

aavikoksenne

aavikoksensa / aavikokseen

aavikoiksemme

aavikoiksenne

aavikoiksensa / aavikoikseen

Ess

-na

aavikkonamme

aavikkonanne

aavikkonansa / aavikkonaan

aavikkoinamme

aavikkoinanne

aavikkoinansa / aavikkoinaan

Abe

-tta

aavikottamme

aavikottanne

aavikottansa / aavikottaan

aavikoittamme

aavikoittanne

aavikoittansa / aavikoittaan

Com

-ne

-

-

-

aavikkoinemme

aavikkoinenne

aavikkoinensa / aavikkoineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

susi

sudet

Par

-ta

sutta

susia

Gen

-n

suden

sutten / susien

Ill

mihin

suteen

susiin

Ine

-ssa

sudessa

susissa

Ela

-sta

sudesta

susista

All

-lle

sudelle

susille

Ade

-lla

sudella

susilla

Abl

-lta

sudelta

susilta

Tra

-ksi

sudeksi

susiksi

Ess

-na

sutena

susina

Abe

-tta

sudetta

susitta

Com

-ne

-

susine

Ins

-in

-

susin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

susi

sudet

Par

-ta

sutta

susia

Gen

-n

suden

sutten / susien

Ill

mihin

suteen

susiin

Ine

-ssa

sudessa

susissa

Ela

-sta

sudesta

susista

All

-lle

sudelle

susille

Ade

-lla

sudella

susilla

Abl

-lta

sudelta

susilta

Tra

-ksi

sudeksi

susiksi

Ess

-na

sutena

susina

Abe

-tta

sudetta

susitta

Com

-ne

-

susine

Ins

-in

-

susin

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

wolf susi, naissankari
Show more arrow right
Tatoeba; Europarl; Tatoeba parallel corpus; OpenSubtitles2018.v3; SETIMES; opensubtitles2; TED Susi on petoeläin. The wolf is a predator. Susi juoksi metsässä. The wolf ran in the forest. Susi ulvoi kuuta vasten. The wolf howled against the moon. Olet susi. Mr Lee, you're a wolf.. Susi ulvoi täysikuun alla. The wolf howled under the full moon. Mikä on susi? What is a wolf? Susi, ei kukko. No, I said a wolf, not a rooster, a wolf. Minä olen susi. I am a wolf. Sudessansa susi raateli lampaat. The wolf attacked the sheep in its moulting season. Sudessansa susi vahtii saalistaan. The wolf guards its prey in its den. Show more arrow right

Wiktionary

grey wolf (Canis lupus) (colloquial) dud Fin:Tämä kännykkä on susi.Eng:This cellphone is a dud. Show more arrow right (wolf): hukka Show more arrow right ihmissusikoirasusileipäsusipreeriasusisudenkorentosudenkuoppasudenmaitosudenmarjasudennahkasudennahkaturkkisudennälkäsudenpentusudenpyyntisusihukkasusihämähäkkisusijahtisusikammosusikoirasusilapsisusilaumasusimainensusiparisusipuususirajasusitarhasusiturkkisusiviha Show more arrow right From Proto-Finnic suci. Show more arrow right

Wikipedia

Wolf The wolf (Canis lupus[a]), also known as the gray wolf or grey wolf, is a large canine native to Eurasia and North America. More than thirty subspecies of Canis lupus have been recognized, and gray wolves, as colloquially understood, comprise non-domestic/feral subspecies. The wolf is the largest extant member of Canidae, males averaging 40 kg (88 lb) and females 37 kg (82 lb). Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

suteni

suteni

sutesi

sutesi

sutensa

sutensa

Par

-ta

suttani

susiani

suttasi

susiasi

suttansa / suttaan

susiansa / susiaan

Gen

-n

suteni

sutteni / susieni

sutesi

suttesi / susiesi

sutensa

suttensa / susiensa

Ill

mihin

suteeni

susiini

suteesi

susiisi

suteensa

susiinsa

Ine

-ssa

sudessani

susissani

sudessasi

susissasi

sudessansa / sudessaan

susissansa / susissaan

Ela

-sta

sudestani

susistani

sudestasi

susistasi

sudestansa / sudestaan

susistansa / susistaan

All

-lle

sudelleni

susilleni

sudellesi

susillesi

sudellensa / sudelleen

susillensa / susillean

Ade

-lla

sudellani

susillani

sudellasi

susillasi

sudellansa / sudellaan

susillansa / susillaan

Abl

-lta

sudeltani

susiltani

sudeltasi

susiltasi

sudeltansa / sudeltaan

susiltansa / susiltaan

Tra

-ksi

sudekseni

susikseni

sudeksesi

susiksesi

sudeksensa / sudekseen

susiksensa / susikseen

Ess

-na

sutenani

susinani

sutenasi

susinasi

sutenansa / sutenaan

susinansa / susinaan

Abe

-tta

sudettani

susittani

sudettasi

susittasi

sudettansa / sudettaan

susittansa / susittaan

Com

-ne

-

susineni

-

susinesi

-

susinensa / susineen

Singular

Plural

Nom

-

suteni

sutesi

sutensa

suteni

sutesi

sutensa

Par

-ta

suttani

suttasi

suttansa / suttaan

susiani

susiasi

susiansa / susiaan

Gen

-n

suteni

sutesi

sutensa

sutteni / susieni

suttesi / susiesi

suttensa / susiensa

Ill

mihin

suteeni

suteesi

suteensa

susiini

susiisi

susiinsa

Ine

-ssa

sudessani

sudessasi

sudessansa / sudessaan

susissani

susissasi

susissansa / susissaan

Ela

-sta

sudestani

sudestasi

sudestansa / sudestaan

susistani

susistasi

susistansa / susistaan

All

-lle

sudelleni

sudellesi

sudellensa / sudelleen

susilleni

susillesi

susillensa / susillean

Ade

-lla

sudellani

sudellasi

sudellansa / sudellaan

susillani

susillasi

susillansa / susillaan

Abl

-lta

sudeltani

sudeltasi

sudeltansa / sudeltaan

susiltani

susiltasi

susiltansa / susiltaan

Tra

-ksi

sudekseni

sudeksesi

sudeksensa / sudekseen

susikseni

susiksesi

susiksensa / susikseen

Ess

-na

sutenani

sutenasi

sutenansa / sutenaan

susinani

susinasi

susinansa / susinaan

Abe

-tta

sudettani

sudettasi

sudettansa / sudettaan

susittani

susittasi

susittansa / susittaan

Com

-ne

-

-

-

susineni

susinesi

susinensa / susineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

sutemme

sutemme

sutenne

sutenne

sutensa

sutensa

Par

-ta

suttamme

susiamme

suttanne

susianne

suttansa / suttaan

susiansa / susiaan

Gen

-n

sutemme

suttemme / susiemme

sutenne

suttenne / susienne

sutensa

suttensa / susiensa

Ill

mihin

suteemme

susiimme

suteenne

susiinne

suteensa

susiinsa

Ine

-ssa

sudessamme

susissamme

sudessanne

susissanne

sudessansa / sudessaan

susissansa / susissaan

Ela

-sta

sudestamme

susistamme

sudestanne

susistanne

sudestansa / sudestaan

susistansa / susistaan

All

-lle

sudellemme

susillemme

sudellenne

susillenne

sudellensa / sudelleen

susillensa / susillean

Ade

-lla

sudellamme

susillamme

sudellanne

susillanne

sudellansa / sudellaan

susillansa / susillaan

Abl

-lta

sudeltamme

susiltamme

sudeltanne

susiltanne

sudeltansa / sudeltaan

susiltansa / susiltaan

Tra

-ksi

sudeksemme

susiksemme

sudeksenne

susiksenne

sudeksensa / sudekseen

susiksensa / susikseen

Ess

-na

sutenamme

susinamme

sutenanne

susinanne

sutenansa / sutenaan

susinansa / susinaan

Abe

-tta

sudettamme

susittamme

sudettanne

susittanne

sudettansa / sudettaan

susittansa / susittaan

Com

-ne

-

susinemme

-

susinenne

-

susinensa / susineen

Singular

Plural

Nom

-

sutemme

sutenne

sutensa

sutemme

sutenne

sutensa

Par

-ta

suttamme

suttanne

suttansa / suttaan

susiamme

susianne

susiansa / susiaan

Gen

-n

sutemme

sutenne

sutensa

suttemme / susiemme

suttenne / susienne

suttensa / susiensa

Ill

mihin

suteemme

suteenne

suteensa

susiimme

susiinne

susiinsa

Ine

-ssa

sudessamme

sudessanne

sudessansa / sudessaan

susissamme

susissanne

susissansa / susissaan

Ela

-sta

sudestamme

sudestanne

sudestansa / sudestaan

susistamme

susistanne

susistansa / susistaan

All

-lle

sudellemme

sudellenne

sudellensa / sudelleen

susillemme

susillenne

susillensa / susillean

Ade

-lla

sudellamme

sudellanne

sudellansa / sudellaan

susillamme

susillanne

susillansa / susillaan

Abl

-lta

sudeltamme

sudeltanne

sudeltansa / sudeltaan

susiltamme

susiltanne

susiltansa / susiltaan

Tra

-ksi

sudeksemme

sudeksenne

sudeksensa / sudekseen

susiksemme

susiksenne

susiksensa / susikseen

Ess

-na

sutenamme

sutenanne

sutenansa / sutenaan

susinamme

susinanne

susinansa / susinaan

Abe

-tta

sudettamme

sudettanne

sudettansa / sudettaan

susittamme

susittanne

susittansa / susittaan

Com

-ne

-

-

-

susinemme

susinenne

susinensa / susineen

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

Create new exercises Report an issue Exercises Solved!
close modal Press Esc to close
Source:
Report an issue
close modal
If you wish to receive updates on this issue:
SuccessIssue reported! Report
logo
  • Social Instagram
  • Social Facebook

Contact

envelope contact@kieli.net

Copyright 2019-2024, kieli.net

We value your privacy
Kieli.net uses cookies to enhance the browsing experience, serve personalized content, and analyze traffic. To learn more, please refer to the Cookie policy. By clicking "Accept" you consent to Kieli.net's use of cookies. Accept